natascha
03.02.10,09:19
Dobrý deň, rada by som vedela, kedy zvyknete vysievať semienka papriky a paradajok v domácom prostredí napr. do kelímkov na parapete okna? Tohto roku som skúsila vysiať papriku už 1.2. Nie je to skoro? Paradajky by som chcela zasiať tiež o niečo skôr okolo 15.-teho februára. Po iné roky som vysievala paradajky okolo 15.-teho marca, ale úrodu som zberala pomerne neskoro.
rozborova
03.02.10,09:53
Dobrý deň, rada by som vedela, kedy zvyknete vysievať semienka papriky a paradajok v domácom prostredí napr. do kelímkov na parapete okna? Tohto roku som skúsila vysiať papriku už 1.2. Nie je to skoro? Paradajky by som chcela zasiať tiež o niečo skôr okolo 15.-teho februára. Po iné roky som vysievala paradajky okolo 15.-teho marca, ale úrodu som zberala pomerne neskoro.
Aj ja vysievam papriky začiatkom februára,lebo má dlhšie vegetačné obdobie a paradajky koncom mesiaca a vždy boli krásne sadenice aj papriky.
wagner
03.02.10,12:20
Dobrý deň, rada by som vedela, kedy zvyknete vysievať semienka papriky a paradajok v domácom prostredí napr. do kelímkov na parapete okna? Tohto roku som skúsila vysiať papriku už 1.2. Nie je to skoro? Paradajky by som chcela zasiať tiež o niečo skôr okolo 15.-teho februára. Po iné roky som vysievala paradajky okolo 15.-teho marca, ale úrodu som zberala pomerne neskoro.

Papriku som sadila pred týždňom a práve začala niektorá schádzať. Rajčiny budem sadiť koncom februára.
pavol54
05.02.10,12:25
Papriku som sadila pred týždňom a práve začala niektorá schádzať. Rajčiny budem sadiť koncom februára.

To závisí od miesta neskoršej výsadby, ak do fóliovníka tak hej ale von do prírody je trocha priskoro
Ideálne ak sa paprika vysadí na konečné stanovisko ak má prvé puky cca 6-8 týždňov po výseve, potom už dosť trpí, 2.zásada pre dobrý rast nožička v teplúčku
rajčina je burina, len nech má dosť vlhko, rastie ako divá, nie je tak citlivá na podchladenie, ak sa poškodí vrch znova vyženie z boku
zuzi1
06.02.10,07:38
Podľa lunárneho kalendára sa papriky a paradajky majú vo februári vysievať 8. a 9. a potom 18. a 19. . Keďže sa niekoľko rokov riadim podľa lunárneho kalendára, budem papriky vysievať 8.2. a paradajky až 19.2., lebo tie mi vždy vyrastú skôr.
Kolenčík
06.02.10,19:52
Nezdá sa Vám to zavčasu, veď sa budú vyťahovať keď je krátky deň
wagner
06.02.10,20:01
Nezdá sa Vám to zavčasu, veď sa budú vyťahovať keď je krátky deň
Ani nie, deň sa rýchlo predlžuje( na Hromnice, o hodinu více-poznáš, nie), papriku mám na okne takže má svetla dosť. Ja už mám aj malú plantu - karfiol, kel, kapustu, brokolicu. Vždy sejem zavčasu, aby som mohla skoro na jar vysádzať von.
digehe1
07.02.10,09:31
dávam ti za pravdu, ved aj tie rajčiny, ktoré sa vysemenili minulý rok, vydržali zimu, a v lete majú taktiež svoju úrodu, aspon u nás, ale tým nechcem povedať, že sa majú teraz sadiť von do záhonu.Ja sadím papriku v polke februára, a rajčiny začiatkom marca do foliaka, alebo máme také okno a navrchu je sklo, /ale koľko ľudí toľko chutí/ a úrody z nich je bohato.


pre pavol 54
Kolenčík
07.02.10,16:36
No veď nič, ale u nás sa dá sadiť von len koncom apríla, resp. v máji, takže mám čas
legolas
07.02.10,18:11
... je to na polohe kde bývaš, nedá sa to takto radiť, v južnejších oblastiach skôr, v severnejších neskôr, paprika sa vysieva v polovici februára a paradajky stačí v marci...
dara
11.02.10,11:44
aj ja sa zapojim do debaty, ake su najlepsie druhy na sadenie paprik a rajcin. mam rada klasicku zelenu nasu slovensku papriku(nie tmavo zelenu) a rajciny cherry, ale aj klasicke. este sa predsa poradit som zo stredu slovenska, vonku byva dost chladno, v Ba uz vysadzaju a my este tu mame pomalicky sneh. kedy vysadzate von a robite planty?
digehe1
11.02.10,14:57
ahoj, prepáč, že tak neskoro reagujem ale nie je možné, aby som bola celý den na porade.Ja vysadzam papriku polnú, to je taka zelená ako hrach, sadenice dávam von až po 3. zmrzlých, len do riadkov, foliovník sme zrušili,ked som našla túto odrodu, máme z nej úrody hojne, rajčiny tiež do riadkov, a to kríčkové a potom také neviem momentálne ako sa volaju semienka mám svoje, to sú také mäsité, z nich robím kečup a nátierky, pretlak.
pavol54
11.02.10,15:53
dávam ti za pravdu, ved aj tie rajčiny, ktoré sa vysemenili minulý rok, vydržali zimu, a v lete majú taktiež svoju úrodu, aspon u nás, ale tým nechcem povedať, že sa majú teraz sadiť von do záhonu.Ja sadím papriku v polke februára, a rajčiny začiatkom marca do foliaka, alebo máme také okno a navrchu je sklo, /ale koľko ľudí toľko chutí/ a úrody z nich je bohato.


pre pavol 54

LEN ABY SI SI NECHYTILA HYBRID!!!!
Hybrid je rastlina ktorá má svojho otca, svoju matku, ktoré sú super utajované a vie o nich len šľachtiteľ a možno šľachtiteľská firma ktorá vlastní a predáva ako jediná z krížencov vyšľachtené osivo.

Myslím si že budeš dosť prekvapená výsledkom. Prvý rok je to ešte ako tak, ale druhý, tretí a ďalšie môžeš pozerať čo to máš za úrodu, dnes v dobe prenosu vírusov by som to veľmi neriskoval ak nebolo treba pred niekoľkými rokmi šľachtiť rajčiny odolné na vírusy dnes je to prakticky nepredajné ani množenie sa nepovoľuje a nikto nevie či dcéra alebo vnučka nie je odolná na rôzne ochorenia.
pavol54
11.02.10,16:00
Nechcem tu robiť propagáciu ale ja osobne by som len slovenské osivá, nie preto že som patriot v tomto smere, ale slovenské osivá boli vyšľachtené v prostredí v ktorom majú rásť a prinášať úrodu, je to ich prirodzené prostredie tým vyžadujú menej nárokov na údržbu a majú nezanedbateľné chuťové a výživové parametre.
pavol54
11.02.10,16:03
aj ja sa zapojim do debaty, ake su najlepsie druhy na sadenie paprik a rajcin. mam rada klasicku zelenu nasu slovensku papriku(nie tmavo zelenu) a rajciny cherry, ale aj klasicke. este sa predsa poradit som zo stredu slovenska, vonku byva dost chladno, v Ba uz vysadzaju a my este tu mame pomalicky sneh. kedy vysadzate von a robite planty?


pošli ss nechcem si robiť reklamu ale moje robili sme skúšky aj pri Žiline.
anaman
11.02.10,16:14
Ja už 9 rokov sadím papriku SLOVAKIA nechávam si vlastné semienka z najkrajších kusov, ktoré dopestujem. Papriku vysádzam von až keď je teplo, tak v polovici mája. Pestujem iba na poli. Táto odroda je veľmi odolná a úrodná. Potrebuje iba vodu, motyku, dostatok živín a ustrážiť vošky, ale to len na začiatku. Priesady sejem koncom februára. Nepresádzam. Od apríla otužujem cez deň vonku na noc do tepla.
paloo
11.02.10,16:41
Tak ja som roky pestoval Start F1,teraz som asi 3 roky prešiel plne na Bejbino F1 a som spokojný.No rád skúšam niečo nové preto by som požiadal pavol54 či by nám neprezradil niečo čo pestuje on:)
Pestujem aj datľové, odrodu neviem no pôvod je zo Sema.
Papriku pestujem tiež vonku no len červenú Radúza F1 iné vonku nechceli rásť!
pavol54
11.02.10,18:54
Tak ja som roky pestoval Start F1,teraz som asi 3 roky prešiel plne na Bejbino F1 a som spokojný.No rád skúšam niečo nové preto by som požiadal pavol54 či by nám neprezradil niečo čo pestuje on:)
Pestujem aj datľové, odrodu neviem no pôvod je zo Sema.
Papriku pestujem tiež vonku no len červenú Radúza F1 iné vonku nechceli rásť!

paprika Baba -podobná ako Slovakia menej citlivá na chladné dni,(nefialovie) vlani bola schválená odroda

Inak Slovakia bola na svoju dobu jedna z najlepších a najvýkonnejších odrôd

rajčina - Žiara - určená na postupný zber, veľmi úrodná,
hrášok - Braňo - ekvivaelnt Gloriosy,
teraz je v schvaľovacom konaní nová odroda o 10 dní skoršia ako Gloriosa
dyňa červená Kráľovka F1 s veľmi jemnou dužinou
atď

v priebehu týždňa priložím niekoľko fotiek pre ilustráciu
milka 60
11.02.10,19:48
paprika Baba -podobná ako Slovakia menej citlivá na chladné dni,(nefialovie) vlani bola schválená odroda

Inak Slovakia bola na svoju dobu jedna z najlepších a najvýkonnejších odrôd

rajčina - Žiara - určená na postupný zber, veľmi úrodná,
hrášok - Braňo - ekvivaelnt Gloriosy,
teraz je v schvaľovacom konaní nová odroda o 10 dní skoršia ako Gloriosa
dyňa červená Kráľovka F1 s veľmi jemnou dužinou
atď

v priebehu týždňa priložím niekoľko fotiek pre ilustráciu
Pavol- paprikaBaba, a rajčiny Žiara sú normálne v predaji?
paloo
12.02.10,05:19
Pavol54 ktorú odrodu indeterminantných rajčiakov by si odporučil na poľné pestovanie do severných oblastí Slovenska?
http://www.uksup.sk/download/odrody/20090728_opisy_zeleniny.pdf
vďaka
digehe1
12.02.10,09:10
ale ja nikde nepíšem, že si nesadím sama plantu, to že som napísala, že aj cez zimu vydrží semeno vonku v mrazoch, a je úroda, to som dala príklad, a ty si sa hned chytil,ked vysadíš pred 3 zmrzlými a trocha ich ošmahne, netreba ich hned vykopať, oni sa ujmú, to som teda myslela.Dosť ma tvoja odpoved zaskočila, to ti musím napísať.Ja mám tiež skúseností so sadením.............


Pavol54
pavol54
12.02.10,14:37
Pavol- paprikaBaba, a rajčiny Žiara sú normálne v predaji?

Sme predsa slovenský trh takže prevláda ponuka iných producentov,
dali sme ju síce do ponuky ale obchodníci sú raz takí chcú len rokmi osvedčené a preverené osivá a najmä tie ktoré pýtajú spotrebitelia.
ale môžem ti dodať na dobierku v ľudových cenách.
pavol54
12.02.10,14:51
ale ja nikde nepíšem, že si nesadím sama plantu, to že som napísala, že aj cez zimu vydrží semeno vonku v mrazoch, a je úroda, to som dala príklad, a ty si sa hned chytil,ked vysadíš pred 3 zmrzlými a trocha ich ošmahne, netreba ich hned vykopať, oni sa ujmú, to som teda myslela.Dosť ma tvoja odpoved zaskočila, to ti musím napísať.Ja mám tiež skúseností so sadením.............


Pavol54
ospravedlňujem sa pochopil som to tak že si si zbierala semienka, a považoval som za potrebné informovať o možných rizikách, vieš koľkokrát sa nás pýtajú pestovatelia čo pokazili ak sa im nedarí vypestovať to čo chceli a nakoniec je chyba v samozbere semiačok.
s tými zmrznutými máš pravdu, ak očakávame ochladenie, treba ich trocha prihrnúť aby prípadný mrazík chytil nadzemnú časť, rastlinka sa veľmi rýchle zregeneruje a vyženie bočné výhonky spravidla nie jeden. ale to platí len pre niektoré druhy rastlín určite tam nepatrí paprika uhorka apod,
pavol54
12.02.10,16:24
Pavol54 ktorú odrodu indeterminantných rajčiakov by si odporučil na poľné pestovanie do severných oblastí Slovenska?
http://www.uksup.sk/download/odrody/20090728_opisy_zeleniny.pdf
vďaka
prečo chceš von indeterminantný typ? lebo tie sa spravidla pestujú v sklenníkoch, ale môžu byť aj vonku , je však s nimi viac práce čo už nemusí mať ten efekt v dobe kedy sa javí dostatok rajčín pestovaných v poľných podmienkach z determinantných odrôd ja by som ti doporučil napríklad Rodik, a kde je ten sever Slovenska ?
paloo
12.02.10,19:21
Roky pestujem indeterminantný typ z dôvodu lepšej ochrany pred pliesňou.Nezdá sa mi to pracnejšie,pri cenách a kvalite plodov v šopoch:DU nás je skoro každé ráno rosa a plieseň na kríčkových rajčiakoch by sa len tak usmievala.
Pozriem fotky a vložím.
pavol54
13.02.10,05:34
Roky pestujem indeterminantný typ z dôvodu lepšej ochrany pred pliesňou.Nezdá sa mi to pracnejšie,pri cenách a kvalite plodov v šopoch:DU nás je skoro každé ráno rosa a plieseň na kríčkových rajčiakoch by sa len tak usmievala.
Pozriem fotky a vložím.
Moment ale sa nerozumieme

Aj indeterminantný typ môže pleseň zemiaková a iné ochorenia zlikvidovať skôr ako determinantný typ (delenie nie je o ochrane ale o raste- viď agroporadenstvo. sk)
Čo sa týka tej plesne najlepšie nejaký prípravok na báze medi( cuprrum) je relatívne neškodný ale treba pravidelne opakovať po 6 dňoch
paloo
13.02.10,06:44
Asi sme si nerozumeli mo moje skúsenosti z praxe hovoria pre indeterminantné rajčiaky.Rastlina je vzdušná,listy pri zemine olamujem čím nedochádza k prenosu vlhkosti zo zeme na rastlinu.A tým sú menej ohrozené pliesňou:)
No privítam aj iný názor.Priložím foto z roku 2008.
http://s4.postimage.org/SVkYA.jpg (http://www.postimage.org/image.php?v=aVSVkYA)
Podľa vzrastu rajčiaky rozdeľujeme na determinantné a indeterminantné. Determinantné odrody sú nízke s ukončeným rastom, prvé súkvetie vytvárajú za 6. – 8. listom. Stonka dosahuje dĺžku 20-60 cm, preto sa pestujú bez opory a bez odstraňovania bočných výhonkov. Indeterminantné odrody majú neukončený rast. Prvé súkvetie vytvárajú za 9.-12. Listom, dosahujú výšku 2,2 m, pri pestovaní v skleníkoch a fóliovníkoch i viac. Pestujú sa pri oporách s odstraňovaním bočných výhonkov.
pavol54
13.02.10,10:04
Z hľadiska prevzdušnšnia s tým súhlasím, aj uhorky ak sú na vedení tak sú odolnejšie oproti tým istým na zemi,
pri tejto forme komunikácie nie vždy sa dá vedieť kto aké má znalosti, preto si niekedy radšej ozrejmím či sa bavíme o tom istom. Takže nechcel som poučovať.
paloo
13.02.10,11:00
Z hľadiska prevzdušnšnia s tým súhlasím, aj uhorky ak sú na vedení tak sú odolnejšie oproti tým istým na zemi,
pri tejto forme komunikácie nie vždy sa dá vedieť kto aké má znalosti, preto si niekedy radšej ozrejmím či sa bavíme o tom istom. Takže nechcel som poučovať.
Ja to neberiem ako poučovanie,mám záujem o pestovanie nejakej novej odrody a každá rada je dobrá.vďaka
Vieš odporučiť nejakú indeterminantnú odrodičku?
Odolné proti pliesni a praskaniu?
digehe1
13.02.10,12:50
ahoj prišli sme na koreň veci a to je hlavné.
dara
13.02.10,19:20
Ďakujem veľmi pekne za odpoveď, keďže ja som taká čerstvá záhradkárka (nevenujem sa tomu roky), rada si nechám poradiť. Prosím ťa, rozumiem tomu správne, že si nerobíš planty a iba semiačka dávaš po troch zmrzliakoch do riadkov? A rajčín mávaš akú úrodu? ja som mala minulý rok aj cherry,aj také oválne, názov si nepamatám, viac druhov. Len napríklad problém je aj v tom, ako zistím, v ktorom balíčku je koľko semiačok, niekde bolo ledva 6 čo som kúpila a niekde dosť hojne. No asi sprostá otázka, na ktorú si z úsmevom odpoviem, zaštrkám sáčikom pri kúpe, kde kupujete semiačka? a ozaj už ste niekto skúšal aj bio semiačka sadiť?
dara
13.02.10,19:26
môžem ešte poprosiť zdatnejších pestovateľov rajčin a paprík o presné názvy, ktoré kupujete v obchode a ste s nimi spokojní? nie pre reklamu, ale preto, aby sme sa aj my menej skúsení nechali poučiť. Kupujem si záhradkára, ale predsa rady a skúseností z praxe ho nahradia.
Silvernola
14.02.10,06:18
môžem ešte poprosiť zdatnejších pestovateľov rajčin a paprík o presné názvy, ktoré kupujete v obchode a ste s nimi spokojní? nie pre reklamu, ale preto, aby sme sa aj my menej skúsení nechali poučiť. Kupujem si záhradkára, ale predsa rady a skúseností z praxe ho nahradia.
Za seba ti poradím kolíkové rajčiny BejbinoF1. Sú veľmi úrodné, fantasticky chutia, nepraskajú, sú odolne (alebo aspoň odolnejšie) proti plesni zemiakovej. Veľkosťou sú "jednohubky", niečo medzi bežnou a cherry rajčinou.
paloo
14.02.10,07:49
paprika Baba -podobná ako Slovakia menej citlivá na chladné dni,(nefialovie) vlani bola schválená odroda

Inak Slovakia bola na svoju dobu jedna z najlepších a najvýkonnejších odrôd

rajčina - Žiara - určená na postupný zber, veľmi úrodná,
hrášok - Braňo - ekvivaelnt Gloriosy,
teraz je v schvaľovacom konaní nová odroda o 10 dní skoršia ako Gloriosa
dyňa červená Kráľovka F1 s veľmi jemnou dužinou
atď

v priebehu týždňa priložím niekoľko fotiek pre ilustráciu
Tak čo budú nejaké fotečky?
paloo
14.02.10,07:55
Silvernola
14.02.10,14:06
Bejbino F1 v roku 2009:)
http://www.postimage.org/image.php?v=aV1ptnEA
Ja zo svojich listy neodstraňujem:)
dara
14.02.10,17:17
Za seba ti poradím kolíkové rajčiny BejbinoF1. Sú veľmi úrodné, fantasticky chutia, nepraskajú, sú odolne (alebo aspoň odolnejšie) proti plesni zemiakovej. Veľkosťou sú "jednohubky", niečo medzi bežnou a cherry rajčinou.

ďakujem moc, vyzerajú krásne, prosím ťa, kdesi to také pekné paličky na ne zohnala? u nás fungujú len palice :)
Silvernola
14.02.10,19:06
ďakujem moc, vyzerajú krásne, prosím ťa, kdesi to také pekné paličky na ne zohnala? u nás fungujú len palice :)
Vídam ich v takmer každom záhradkárstve a napr. v Baumaxe. Ale neunesú plne zarodenú rastlinu, tak ich radšej používam v radoch, ktoré na koncoch spevňujem. Azda to na foto vidieť.
wabi
14.02.10,19:19
Veľa sa tu hovorí o hybridoch a odrodách, iste je to dôležité aby ste si vysadili do záhradky práve takú odrodu, ktorá vám chutí a osvedčila sa. Oveľa dôležitejšie je ale správne sadenicu dopestovať a v pravý čas ju vysadiť. Dobre pohnojiť a prihnojovať a zalievať aj počas rastu... Vysadiť radšej skôr a strčiť pod fóliové vreco napríklad...:)
letula
25.02.10,19:58
Prosím ťa to "Bejbino dostať bežne v záhradkárstve?
kubkokubko
30.04.10,04:29
paprika Baba -podobná ako Slovakia menej citlivá na chladné dni,(nefialovie) vlani bola schválená odroda

Inak Slovakia bola na svoju dobu jedna z najlepších a najvýkonnejších odrôd

rajčina - Žiara - určená na postupný zber, veľmi úrodná,
hrášok - Braňo - ekvivaelnt Gloriosy,
teraz je v schvaľovacom konaní nová odroda o 10 dní skoršia ako Gloriosa
dyňa červená Kráľovka F1 s veľmi jemnou dužinou
atď

v priebehu týždňa priložím niekoľko fotiek pre ilustráciu


Chcem sa opytat na odrodu papriky Slovakia ci je hrubostenna alebo tenkostenna, ci nestipe a ci sa da v obdobi uplneho dozretia pouzit ako kapia Dakujem
kubkokubko
30.04.10,04:40
Ahojte poradaci, skoda, ze som nasla tuto temu az teraz, to ma mohlo napadnut aj skor, ze sa o tomto moze debatit na porade. V sobotu ideme sadit prvy raz papriku a rajciny do nasej mikrozahradky na zapadnom Slovensku. Preto by som vas chcela poprosit o radu ake odrody vybrat. Rajciny chceme stavnate, nie masove, tak sme podla popisov odrod a na zaklade vasho odporucania vybrali Bejbino a Tornado. Moze sa u rajcin a paprik kombinovat viac odrod vedla seba, ze? Este som na jednej debate nasla odrodu Cristal s ktorou boli respondenti velmi spokojni ale pri dalsom hladani som k tejto odrode nenasla vela info. Papriku si chlapi vybrali PCR a este chcem nejaku nestiplavu, najlepsie blesiu zelenu, nie bielu, ktora je v botanickej zrelosti tmavo cervena aby sa dala v zavere pouzit ako kapia. Keby bola tenkostennejsia, bol by to ideal ale podla mojich zisteni taka asi neexistuje. Nasla som odrodu LUNGY F1 len neviem ci sa da zberat v pohode aj v technickej zrelosti. Na trhu mi poradili odrodu NOVA ale na nete som o nej nenasla vela info. Dakujem za vase cenne rady, dufam ze mi dnes este niekto stihne poradit.
pavol54
01.05.10,09:30
Chcem sa opytat na odrodu papriky Slovakia ci je hrubostenna alebo tenkostenna, ci nestipe a ci sa da v obdobi uplneho dozretia pouzit ako kapia Dakujem
Slovakia neštipľavá, stredne hrubá stena, v botanickej zrelosti červená, relatívne skorá, nevýhoda je že v chladných nociach dochádza k fialoveniu čo nie je veľmi estetické
kubkokubko
03.05.10,19:21
Slovakia neštipľavá, stredne hrubá stena, v botanickej zrelosti červená, relatívne skorá, nevýhoda je že v chladných nociach dochádza k fialoveniu čo nie je veľmi estetické
Dakujem za odpoved, nakoniec sme to poriesili ze sme kupili aj Novu aj Slovakiu a uvidime, ktora bude lepsia....
natascha
05.05.10,10:17
Pekný deň. Moje paradajky vysiate 17.2.2010 a momentálne prebývajúce v skleníku zasadené v škatuľkách od mlieka začínajú kvitnúť. Sú pomerne vysoké odhadujem asi tak 70 cm - jedná sa o vysokú odrodu. Najradšej by som ich už vysadila von, ale radšej počkám do 15.5, kuknem predpoveď počasia a pokiaľ nebudú hroziť mrazíky, tak ich 15.-teho vysadím von.
wagner
05.05.10,16:00
Pekný deň. Moje paradajky vysiate 17.2.2010 a momentálne prebývajúce v skleníku zasadené v škatuľkách od mlieka začínajú kvitnúť. Sú pomerne vysoké odhadujem asi tak 70 cm - jedná sa o vysokú odrodu. Najradšej by som ich už vysadila von, ale radšej počkám do 15.5, kuknem predpoveď počasia a pokiaľ nebudú hroziť mrazíky, tak ich 15.-teho vysadím von.

Mrznúť by podľa dlhodobej predpovede nemalo. Aj ja som ich už vysadila von, aj papriku. Keď necháš také veľké rajčiny vo vnútri, potom sa ťažšie zakoreňujú. V škatulkách od mlieka nemajú dostatok potrebnej výživy, začnú Ti žltnúť.
janka51
05.05.10,16:21
[QUOTE=natascha;1393554]Pekný deň. Moje paradajky vysiate 17.2.2010 a momentálne prebývajúce v skleníku zasadené v škatuľkách od mlieka začínajú kvitnúť. Sú pomerne vysoké odhadujem asi tak 70 cm - jedná sa o vysokú odrodu. Najradšej by som ich už vysadila von, ale radšej počkám do 15.5, kuknem predpoveď počasia a pokiaľ nebudú hroziť mrazíky, tak ich 15.-teho vysadím von
natascha ak Ti môžem poradiť tak ich čím skôr vysaď už vonku, sú už velmi veľké a snaž sa ich zasadiť čo najhlbšie. Ja mám vonku už pomalí 2 týždne.
willma
05.05.10,18:15
mňa voľakedy jedna stará Bulharka učila sadiť paradajky na ležato- teda nie celkom, ale obtrhať zopár spodných lístkov a položiť do jamy na ležato prihrnúť zeminou do jednej tretiny od koreňového balu. Zbytok rastlinky nenásilne prihrnúť samozrejme nad zemou a zvislo. Týmto spôsobom majú neskôr mohutnejšiu koreňovú sústavu a výsledok sa odrazí aj na povrchu.
natascha
06.05.10,09:04
natascha ak Ti môžem poradiť tak ich čím skôr vysaď už vonku, sú už velmi veľké a snaž sa ich zasadiť čo najhlbšie. Ja mám vonku už pomalí 2 týždne.[/QUOTE]

Janka, s vysádzaním vonku čakáme vždy až po zamrznutých, ale podľa dlhodobej predpovede, by nemali prísť. Tak keď sa umúdri počasie a trocha obschne pôda hneď vysádzam von. Zvyknem ich sadiť presne tak ako píše willma. Osvedčilo sa mi to. Paradajky potom vytvoria mohutný koreňový systém. Nebývame na juhu Slovenska a preto sa vždy obávame vysadiť na vonkajší záhon pred 15.5. Ty si asi zo SNV a už ich máš von?
osky
12.05.10,14:04
ja budem trochu mimo temy,ale nechcem zakladat novu,pre par odpovedi:

moj muz kosil zahradu a omylom mi pokosil aj paradajky a papriku-myslela som ze ho zastrelim.....:D:eek:-korene su v zemi,ale nad zemou len asi 3 cm bylka.co s tym?
mam to vyhodit a kupit si nove priesady?alebo myslite ze este vyzenu tie povodne?
Silvernola
12.05.10,15:39
ja budem trochu mimo temy,ale nechcem zakladat novu,pre par odpovedi:

moj muz kosil zahradu a omylom mi pokosil aj paradajky a papriku-myslela som ze ho zastrelim.....:D:eek:-korene su v zemi,ale nad zemou len asi 3 cm bylka.co s tym?
mam to vyhodit a kupit si nove priesady?alebo myslite ze este vyzenu tie povodne?
Paradajky ti môžu vyhnať, ale ak teraz zasadíš nové, úrodu budeš mať o 3-4 týždne skôr.
digehe1
12.05.10,17:11
pre osky:

prepáč, ale to si tam mala toľko zeliny, alebo to máš zasadené v tráve?????????nejako mi to nejde do hlavy ...........alebo je mestský človek, ktorý nepozná zeleninu, nájdu sa aj takííííííííí,
prepáč, nechcela som sa ta dotknúť, ale musela som zareagovať.
pavol54
12.05.10,17:46
ja budem trochu mimo temy,ale nechcem zakladat novu,pre par odpovedi:

moj muz kosil zahradu a omylom mi pokosil aj paradajky a papriku-myslela som ze ho zastrelim.....:D:eek:-korene su v zemi,ale nad zemou len asi 3 cm bylka.co s tym?
mam to vyhodit a kupit si nove priesady?alebo myslite ze este vyzenu tie povodne?
To závisí od toho kde to odťal, ak to bolo správne vysadené, po klíčne lístky by mali byť sadenice v zemi, to znamená že z boku by mohli vyrásť nové výhonky
osky
13.05.10,10:48
pre osky:

prepáč, ale to si tam mala toľko zeliny, alebo to máš zasadené v tráve?????????nejako mi to nejde do hlavy ...........alebo je mestský človek, ktorý nepozná zeleninu, nájdu sa aj takííííííííí,
prepáč, nechcela som sa ta dotknúť, ale musela som zareagovať.

no,tak presne toto som si pomyslela aj ja ked som to uvidela-ze moj muz je asi celkom blby........
nemame zelinu.nemame zeleninovu zahradku.mame zahradu kde su stromy a travnik.no a ja som si na samom konci zasadila par paradajok a paprik.je to mensi kusok ako kuchynsky stol,co som si na to vyhradila,fakt len tak pre radost.sama nechapem, ci bol moj muz slepy......:mee:co uz.aj to sa stava.
Gapo
13.05.10,11:13
No ide o to či bol tom zázračnom záhone informovaný:), musím sa ho zastať, moja ctená polovička tiež všade nasadí kadejaké kvietka a keď okopávam nestačím sa čudovať čo všeličo vykopem. Potom len kričí tam to nekop, tam mám kvetiny, no ale ako to mám vedieť bez predchádzajúcej informácie, keď je to ešte pod zemou, alebo to vyzerá ako burina:D
Silvernola
13.05.10,14:40
No ide o to či bol tom zázračnom záhone informovaný:), musím sa ho zastať, moja ctená polovička tiež všade nasadí kadejaké kvietka a keď okopávam nestačím sa čudovať čo všeličo vykopem. Potom len kričí tam to nekop, tam mám kvetiny, no ale ako to mám vedieť bez predchádzajúcej informácie, keď je to ešte pod zemou, alebo to vyzerá ako burina:D
mimotemyNo, pre toho môjho tiež všetko vyzerá ako burina. Minule mi do polievky doniesol namiesto petržlenovej vňate púpavovú.:D:---:rolleyes::mee:
Gapo
13.05.10,15:36
mimotemyNo, pre toho môjho tiež všetko vyzerá ako burina. Minule mi do polievky doniesol namiesto petržlenovej vňate púpavovú.:D:---:rolleyes::mee:
:D:Dtak to sa mne nemôže stať, ta ja ovládam, musíš mu dať názorné školenie;):D
riaditel
18.05.10,17:23
Pestujem len indeterminanty - mám s nimi dobre skúsenosti.
Pestujem len vonku - okolie Žiliny - mám odskúšané tieto odrody:
TORO, TORINO, TORNÁDO, START - štandart
BEJBINO - kvalita
POLLICINO - super
OľgaH
24.08.10,07:02
Rajcina Cristal je skutočne vynikyjúca odroda so vsetkymi rezistenciami t.j. vynikajúcim zdravotným stavom a vyniká skvelou chuťou, vybornou farbou celeho plodu a vysokou urodnosťou. Je to indeterminantný rajčiak, vhodný na pestovanie vo folioníku a skleníku vykurovanom i nevykurovanom, ale i volne v záhrade na vedení. vylamovať na 1 rameno. J e to skutočne skvelá odroda. Pestujem ju ja i moji známi každý rok nikdy nesklamala..Jano.
riaditel
24.08.10,17:52
Zaujimava informacia. Aj ked sa pestovaniu paprik a paradajok venujem dlhsiu dobu, s touto odrodou som sa nestretol. Mohol by som dostat viac informácii. Uvital by som aj link, alebo iny zdroj informacie o tejto odrode.
Dakujem
Sharon
18.02.11,13:52
Chcela by som sa opýtať, aký máte názor na prerieďovanie listov na rajčinách. Počula som názor, že by sa to nemalo robiť. Ak tak iba spodné listy, ale horné nie.
wabi
18.02.11,21:43
Aký by to mohlo mať význam? Na jednej strane tým uberáme rastlinám listovú plochu a možnosť fotosyntézy, na druhej strane umožňujeme prístup slniečka na plody...
Možno pri prehustených výsadbách alebo ako predchádzanie hubovým chorobám listov, prípadne pri nevhodných podmienkach a na konci sezóny.
Sharon
23.02.11,13:06
Podľa lunárneho kalendára sa papriky a paradajky majú vo februári vysievať 8. a 9. a potom 18. a 19. . Keďže sa niekoľko rokov riadim podľa lunárneho kalendára, budem papriky vysievať 8.2. a paradajky až 19.2., lebo tie mi vždy vyrastú skôr.

Ahojte, viete mi niekto poradit dobru stranku, kde sa pise o tom, kedy a ako pestovat rastliny podla lunarneho kalendara?
willma
23.02.11,17:21
Aký by to mohlo mať význam? Na jednej strane tým uberáme rastlinám listovú plochu a možnosť fotosyntézy, na druhej strane umožňujeme prístup slniečka na plody...
Možno pri prehustených výsadbách alebo ako predchádzanie hubovým chorobám listov, prípadne pri nevhodných podmienkach a na konci sezóny. Neviem či nebolo myslené vylamovanie zálistkov- to sa robí pri viniči a ja mám vo zvyku aj pri paradajkách.
deerslayer
23.02.11,19:53
Zálistky pri rajčinách treba, zbytočne zahusťujú a vysiľujú rastlinu...ale spodné listy sa otrhávajú kvôli tomu, že keď sa váľajú po zemi, sú vstupnou bránou chorôb...
jarka.banska
27.12.11,13:12
Mám záujem o pestovanie rastlín v mojej záhradke podľa zásad lunárneho kalendára. Neviem sa však k nemu dostať. Mohla by si mi poradiť, kde by som sa k lunárnemu kalendáru dostala. Najradšej na nete. Ďakujem.
jarka.banska
27.12.11,13:15
Podľa lunárneho kalendára sa papriky a paradajky majú vo februári vysievať 8. a 9. a potom 18. a 19. . Keďže sa niekoľko rokov riadim podľa lunárneho kalendára, budem papriky vysievať 8.2. a paradajky až 19.2., lebo tie mi vždy vyrastú skôr.
Mám záujem o pestovanie rastlín v mojej záhradke podľa zásad lunárneho kalendára. Neviem sa však k nemu dostať. Mohla by si mi poradiť, kde by som sa k lunárnemu kalendáru dostala. Najradšej na nete. Ďakujem.
jarka.banska
27.12.11,13:36
Zálistky pri rajčinách treba, zbytočne zahusťujú a vysiľujú rastlinu...ale spodné listy sa otrhávajú kvôli tomu, že keď sa váľajú po zemi, sú vstupnou bránou chorôb...
Na paradajkách je treba vylamovať všetky listy POD ODRODENÝM PRASLENOM, nakoľko na "zásobovaní živinami" sa podieľajú len listy nad dozrievajúcim praslenom. Listy nad dozrievajúcim praslenom treba doslovne chrániť, sú veľmi dôležité pre kvalitu plodov.
jarka.banska
27.12.11,13:38
Zálistky pri rajčinách treba, zbytočne zahusťujú a vysiľujú rastlinu...ale spodné listy sa otrhávajú kvôli tomu, že keď sa váľajú po zemi, sú vstupnou bránou chorôb...
Na paradajkách je treba vylamovať všetky listy POD ODRODENÝM PRASLENOM, nakoľko na "zásobovaní živinami" sa podieľajú len listy nad dozrievajúcim praslenom.  Listy nad dozrievajúcim praslenom treba doslovne chrániť, sú veľmi dôležité pre kvalitu plodov.
jarka.banska
27.12.11,14:52
Rajcina Cristal je skutočne vynikyjúca odroda so vsetkymi rezistenciami t.j. vynikajúcim zdravotným stavom a vyniká skvelou chuťou, vybornou farbou celeho plodu a vysokou urodnosťou. Je to indeterminantný rajčiak, vhodný na pestovanie vo folioníku a skleníku vykurovanom i nevykurovanom, ale i volne v záhrade na vedení. vylamovať na 1 rameno. J e to skutočne skvelá odroda. Pestujem ju ja i moji známi každý rok nikdy nesklamala..Jano.
Prosím, mohla by som sa dostať k semienkam uvedenej odrody? Na oplátku ponúkam semienka "divého rajčiaka" z vlastných dopestovaných rajčín. Výmena je možná, uvítala by som.
jarka.banska
27.12.11,14:57
Bejbino F1 v roku 2009:)
http://www.postimage.org/image.php?v=aV1ptnEA
.... trochu som zaskočená z tých "ošklbaných" stoniek. ..... obmedzili ste fotosyntézu a Vaše rajčinky majú málo cukru a strácajú na kvalite. Skúste obrať len listy pod dozretými praslenmi a uvidíte ten rozdiel. Aj ja som mala radcov a robila som to tak ako Vy, ale stretla som sa s človekom, ktorý má z toho vyviedol a som mu za túto radu veľmi vďačná ...
deane7
21.01.13,07:05
Aké rajčiny by boli vhodné do skleníka či fóliáka aby nemali takú tú zelenú dužinu ktorá sa k ničomu nehodí?
Kolenčík
21.01.13,07:17
Už tu hore je napísane a sám som si overil, že najlepšie zatiaľ čo som mal je Bejbino F1
deane7
21.01.13,07:51
A to pestuješ na Orave?
Kolenčík
21.01.13,08:05
Áno - bez problémov a bez sklenika vonku
deane7
21.01.13,08:09
Hned sa idem pozrieť do semexu či ich majú.
paloo
21.01.13,19:51
deane7
21.01.13,20:52
Ja som tieť zasadil aj kiwi, aj asiminu, rakytník, kanadské čučo, muchovník, tuším aj zimolez, čiernu jarabinu.
paloo
22.01.13,05:41
Ja som tieť zasadil aj kiwi, aj asiminu, rakytník, kanadské čučo, muchovník, tuším aj zimolez, čiernu jarabinu.

To všetko patrí medzi rajčiny a papriky http://s16.rimg.info/3b155e67bc4f655d9a110644e3ea8f7c.gif (http://smayliki.ru/smilie-935388231.html)
deane7
22.01.13,06:44
Aha, no ja som len letmo pozrel na link čo si tu dal že kiwiforum ale som ho ani neotvátal.
wagner
07.02.13,16:13
Moja tohtoročná planta - paprika a zeler
J500j
08.02.13,06:54
Nebolo to trocha priskoro?????

Jano
zajko51
08.02.13,07:06
záleží kde býva, v akej oblasti a kde to bude vysievať, ja mám zasiate len pár zelerov, ešte ani nevyšli a dnes zasadím pár paprík
wagner
08.02.13,20:33
Nebolo to trocha priskoro?????

Jano

Nie, papriku sadím v polovici januára, aj zeler. Keďže okná mám na sever, tak pomalšie rastie. Preto musím sadiť skôr - slnko vidí len západné, keď ju prenesiem do druhej izby..
wagner
08.02.13,20:36
záleží kde býva, v akej oblasti a kde to bude vysievať, ja mám zasiate len pár zelerov, ešte ani nevyšli a dnes zasadím pár paprík
Tento rok som sadila zeler podľa návodu z istého časopisu. Večer ho namočiť do vody, ráno vybrať, nechať osušiť na pijavom papieri a zasadiť na povrch zeminy. Prikryť to fóliou a občas odokryť. Za týždeň bol zeler pekný. Nepolieva sa z vrchu ale do misky. Vzišli všetky semená.
zajko51
09.02.13,07:06
to musela byť dobrá fuška, keď si predstavím tie malinkaté semienka zeleru, no pár skúsim aj ja, ďakujem
deane7
09.02.13,09:21
Už aj ja som dal do zeme semienka.
J500j
14.02.13,11:47
ŠTIPLAVÉ PAPRIKY

NAGA-MORICH

Pozor- plechová huba
Jedlé len pre tkzv. vyvolených

Jano
J500j
14.02.13,11:50
Papričky

FILUS BLUE
Fialové papričky - viď fotogaléria
Dajú sa ešte v pohode aj jesť - jedlé

Jano
tacasina
15.02.13,06:42
Už aj ja som dal do zeme semienka.


Ja som už aj presádzala.....sejem na začiatku januára. Tento rok som ho vysiala 6.1.V marci ho presadím do skleníka. Tam mi vždy pekne zmohutnie. Zeler má dlhú vegetačnú dobu.
apse
24.02.13,14:38
prosím,poraďte mi kde dostanem kúpiť semená rajčiny Cristal a divokej rajčiny/rajče divoké/, už dlhší čas ich neúspešne zháňam a už treba sadiť...
alabut
27.02.13,03:02
Tiez som vysadil kamcatsky zeler. :-)
habo
01.03.13,07:17
Dobrý deň, má niekto skúsenosti s odrodou paradajok "Partner"? Kolega ich získal minulý rok sadenice a nevedel si ich vynachváliť. Vraj boli výnimočné. Na webe som našla len 2 české odkazy a z toho jeden, že odroda Partner sa vola teraz Princess a má ju len 1 firma - minimálny odber 1 gram za cca 500 Čk... :(
Ďakujem
vini13
01.03.13,09:08
Výsadba skutočne závisí od okolností a oblasti, napríklad u nás /V.Krtíš/, bol rok, keď sme vo febuári sadili zemiaky. U nás prichádza teplo rýchlo a preto už mám priesady paprík spravené /pôjdu pod fóliu/, ďalšie budem ešte sadiť. Ono keď je svetlo a teplo, tak aj rastliny čo vyseješ neskôr dobehnú skôr zasadené.
paloo
02.03.13,17:43
wagner
02.03.13,17:45
Keď chceš ukázať čo tam rastie, tak odhrň záclonu. Či chceš ukázať záclonu?
pmajap
02.03.13,18:35
Super lampa, ale kde máš papriku ?
pablito74
02.03.13,20:39
Ked je to v teme o paradajkach a paprikach, tak co tam asi bude ? :)
pmajap
03.03.13,10:50
Alabut tu má zeler
wagner
03.03.13,13:22
Moja paprika - neschovávam za záclonu
alabut
04.03.13,15:42
Kuwa, zaspal som dobu, uz ta nedobehnem, ale poviem alabutke nech mi na priesady kukne, mlieko zvykne skysnut. :-)
wagner
04.03.13,15:51
Presadíš na jar a dobehne aj moju.
paloo
04.03.13,16:05
Paprika a paradajky,iba som chcel ukázať spôsob prisvecovania
paloo
04.03.13,17:11
J500j
05.03.13,06:24
Kuwa, zaspal som dobu, uz ta nedobehnem, ale poviem alabutke nech mi na priesady kukne, mlieko zvykne skysnut. :-)


Nič si nezmeškal.

Jano
vini13
05.03.13,07:17
Ježkove sánky, to u teba je toľko snehu ešte ???
wagner
11.03.13,11:32
Paprika pomaly rastie, rajčiny sú presadené, klíčia už uhorky, cukety, tekvice. Planta - kapusta, kel, karfiol, brokolica - tiež pomaly rastie. Už aby bola jar:)
Valcake
11.03.13,11:40
..Zdenka, máš krásne planty..:)..lenže ešte hlásia ochladenie a sneženie :rolleyes:
wagner
11.03.13,11:47
..Zdenka, máš krásne planty..:)..lenže ešte hlásia ochladenie a sneženie :rolleyes:

Ďakujem, mne to neprekáža,zatiaľ je to všetko na oknách. Plné okno na kuchyni, izbe, obývačke a k tomu ešte ďalšie dve miestnosti. Tam je planta, lebo tam sa kúri iba v kúrení večer a tu kúrim aj cez deň v sporáku, tak je teplejšie. Planta pôjde do foliovníka ku koncu marca, aby spevnela a v apríli von na záhradu. Paprika a rajčiny počkajú do konca apríla(podľa počasia)
alabut
11.03.13,14:52
Co blbnu tam hore? Baby, zle sa modlite. :-)
wagner
11.03.13,15:56
Co blbnu tam hore? Baby, zle sa modlite. :-)

Však je ešte marec. Pamätám mrazy v apríli ku koncu pomaly -10. Aj na prvého mája sme išli manifestovať vo vetrovkách, tak sa nečuduj.
elena11
11.03.13,19:39
Paradajky vysievam až v polovici MARCA preto, že rýchlo rastú a do záhrady môžu isť až po zamrznutých, nemajú rada chlad ostanú škaredé. A keď sú už veľmi veľké ťažko sa príjmu.
wagner
11.03.13,19:51
Paradajky vysievam až v polovici MARCA preto, že rýchlo rastú a do záhrady môžu isť až po zamrznutých, nemajú rada chlad ostanú škaredé. A keď sú už veľmi veľké ťažko sa príjmu.
Bývaš v Tatrách? Pretože rajčiny sadím von podľa počasia - väčšinou už v apríli. Samozrejme že ich mám zakryté a odokrývam vtedy, keď je teplo. Keby som ich sadila po zamrznutých, tak prvé červené rajčiny by som mala v auguste. A takto mám začiatkom júna, treba vedieť prirýchliť zber.
alabut
16.03.13,04:18
A ako prirychlis zber? Kropis svatenou vodou, ci elektriku do zeme? :-)
pavol54
16.03.13,04:51
A ako prirychlis zber? Kropis svatenou vodou, ci elektriku do zeme? :-) "aj múdrejšie sa dá reagovať" rastlina keď má plodiť musí dosiahnuť svoj fyzický vek tým že sa skôr vysadí skôr rodí, tomu sa hovorí prirýchlenie(jej počiatočné štádium posunieme do jej vhodných klimatických pomerov, do doby kým jej vonkajšia teplota nebude vyhovovať) toto tým wagner myslela
paloo
16.03.13,05:19
Asi žiješ na Sicilií
vini13
16.03.13,07:24
Už som mal planty vyhádzané pod fóliu, ale predpoveď ma prinútila na veľké sťahovanie do domu, mrzlo síce poriadne aj snežilo, aj dnes je zima. Ale šalát a reďkovka to prežila bez ujmy. Už nech tá zima skončí.
wagner
16.03.13,17:33
Nežijem na Sicilií, ale nebudem celé leto kupovať rajčiny, keď si ich môžem dopestovať skôr sama.
wagner
16.03.13,17:34
Na blbosti nereagujem.
alabut
17.03.13,06:45
Tak to robim, cize ziadna magia? :-)
wagner
17.03.13,14:25
Dnes som ich odfotila - zdá sa mi že rastú:) Keď sa oteplí, tak ich premiestnim na juho východnú stranu, tam sa im bude lepšie dariť.
pablito74
17.03.13,17:49
Ahojte neslednujem tuto temu, no chcel by som podotknut, ze vseobecne nieco take ako spravny termin vysevu neexistuje. Kazdy mame ine moznosti, byvame v rozdielnych lokalitach, a tak je to u kazdeho rozdielne.
Resp. spravny termin vysevu existuje, no kedy nastava, si musi kazdy sam rokmi odsledovat.
troll
18.03.13,10:37
no veď to je pravda, ale zrejme tu ide skôr o to, ako ten správny termín spoznať...
pablito74
18.03.13,10:49
Spozname to hlavne pozorovanim z roka na rok, kazdy uz musi vediet sam, v akom termine, potrebuje mat vypestovane sadinice urcitych parametrov. Parametrami myslim hlavne velkost, a ten termin sa lisi od toho cim mam sklenik, potom ci je vykurovany alebo nie, pripadne ak to budem sadit do volnej pôdy, tak bude zase iny.
Valcake
18.03.13,13:17
..sú krásne, silné...to bude úroda...
wagner
18.03.13,16:41
no veď to je pravda, ale zrejme tu ide skôr o to, ako ten správny termín spoznať...

Väčšinou sú to vlastné viacročné skúsenosti a možnosti. Viem, že keď skôr zasadím rajčiny a papriku, skôr bude úroda. Problém môže nastať pokiaľ bude vonku zima, alebo sa náhle ochladí. Záleží na tom, či mám podmienky na to, aby som zeleninu ochránila pred chladom. Väčšinou používam netkanú textíliu - podľa potreby dávam dve-tri vrstvy. Už sa stalo že som zakrývala aj polystyrénom. Keď nemáš tieto možnosti, radšej sadíš neskôr. Záleží aj od toho, v akej nadmorskej výške pestuješ zeleninu. Treba sledovať počasie, podľa potreby si ho aj zapisovať pár rokov a porovnáš a podľa toho sa zariadiš.
troll
19.03.13,11:06
No výborne, hneď je to lepšie ako baviť sa o dátumoch. Mne osobne je to viacmenej jasné, napriek tomu chyby robí každý. Minulý rok som mal priveľa priesad, takže som časť paradajok vysadil vonku tesne pred Veľkou nocou (v Bratislave). Počas sviatkov zrazu nasnežilo a bolo po nich :). Zrejme je rozumné vysádzať postupne. Ak vyjde všetko, máme čerstvú úrodu dlhšie. Ak nevyjde všetko, tak máme aspoň "niečo". Bol by v tom čert, aby všetko vyšlo navnivoč.
pablito74
19.03.13,11:42
Ja to s rajcinami robim podobne. Vzdy si vypestujem 7 plant naviac (dokopy si pripravujem asi 30 priesad, 5-6 odrôd), ktore potom vonku zasadim koncom aprila/zaciatkom maja (ostatne sadim po 3 zmrznutych), ked je pocasie priaznive a nepridu mrazy, tak maju potom znacny naskok, pred tymi co vysadim neskôr. Ked pridu mrazy, tak len miknem plecom, zasmejem, vyhodim ich a vymenim za ine. :cool:
paloo
28.03.13,17:06
pmajap
30.03.13,15:16
Vyzerajú dobre, aj moje putovné papriky sú rovnako veľké.
troll
02.04.13,10:08
paloo, nie sú už trochu priveľké na tento čas? Kedy ich plánuješ vysadiť?
paloo
02.04.13,10:28
paloo, nie sú už trochu priveľké na tento čas? Kedy ich plánuješ vysadiť?

Tých pár paradajok čo tam vidíš bol test klíčivosti osiva.Objednával som z Estonska tak som chcel skúsiť ako budú schádzať.Ostatné som vysial asi o 20 dní neskôr.Vysádzať budem asi najskôr po zmrznutých,no možno až po Urbanovi.Všetko bude záležať ako sa bude správať počasie.Mám vysiatych okrem overených odrôd aj 11 noviniek.Chcem sa tento rok s tým trochu pobaviť ak mi to práca so zemolezami dovolí.
troll
03.04.13,17:46
Tých pár paradajok čo tam vidíš bol test klíčivosti osiva.Objednával som z Estonska tak som chcel skúsiť ako budú schádzať.Ostatné som vysial asi o 20 dní neskôr.Vysádzať budem asi najskôr po zmrznutých,no možno až po Urbanovi.Všetko bude záležať ako sa bude správať počasie.Mám vysiatych okrem overených odrôd aj 11 noviniek.Chcem sa tento rok s tým trochu pobaviť ak mi to práca so zemolezami dovolí.

Držím palce, nech to "bavenie sa" vyjde čo najlepšie. Inak vyzerajú fakt skvelo.
wagner
06.04.13,19:40
Moja paprika, rajčiny, uhorky, šalát. Ešte majú čas rásť.
Anna123
07.04.13,06:06
Máš ich pekné, ja som len tento týždeň sadila paradajky aj papriku, u nás je ešte sneh na záhrade, bývam 600 m n.m.
Zdenka 0705
09.04.13,06:43
to sadíš aj do vajíčkových obalov? ...
deane7
13.04.13,18:29
Pokusne som do skleníka (nevykurovaného) šupol 5 koreňov rajčín, uvidím čo sa bude diať.

Tak som po prvej noci ešte 5 koreňov pridal a papriku som dal do verandy bez kúrenia otužovať. Tiež tam pár kúskov šupnem.
pavol54
13.04.13,18:41
Pokusne som do skleníka (nevykurovaného) šupol 5 koreňov rajčín, uvidím čo sa bude diať.budú rásť ako divé
vini13
14.04.13,03:28
U nás napriek kúreniu v zimnej záhrade, všetko rastie pomaly pre nedostatok svetla. Poriadne začalo svietiť tento týždeň a hneď je to na rastlinách vidieť, dúfam, že už bude konečne jar. Včera som videl prvé lastovičky, tak dúfam...
Valcake
14.04.13,21:25
..krásne, ja by som to nemala kde držať..
pivko
20.04.13,16:16
Ja som dnes na risk /podľa mňa tento rok zamrznutí nebudú / vysadil priesady paradajok , len tak že čo. 20ks
deane7
20.04.13,18:46
Ja už mám v skleníku 15 paprík a 15 paradajok. Uvidím co se bude dít.
paloo
21.04.13,06:14
Ja som dnes na risk /podľa mňa tento rok zamrznutí nebudú / vysadil priesady paradajok , len tak že čo. 20ks

Vlani som tiež neodolal pokušeniu a vysadil som 30 kusov von.Zmrzli až pod zem.Našťastie som mal rezervu :)
Dnes som v štádiu príprav ;)
http://s23.postimg.org/trf73g7k7/P1170296.jpg (http://postimg.org/image/trf73g7k7/)
pivko
21.04.13,06:35
:eek:
Vlani som tiež neodolal pokušeniu a vysadil som 30 kusov von.Zmrzli až pod zem.Našťastie som mal rezervu :)
Dnes som v štádiu príprav ;)
http://s23.postimg.org/trf73g7k7/P1170296.jpg (http://postimg.org/image/trf73g7k7/)
Podľa dlhodobej predpovede http://www.accuweather.com/en/sk/kosice/298738/april-weather/298738
by už mrznuť nemalo , však uvidíme, keď som to povedal mame tak sa vyjadrila že paradajky von až po 15. máji.
moje po 19.4.:D:eek:
lujza.j
21.04.13,06:37
....tiež sa chystám streliť pár koreňov na balkon, ale dám asi až po zmrzlákoch.....
pmajap
22.04.13,20:25
Vlani som tiež neodolal pokušeniu a vysadil som 30 kusov von.Zmrzli až pod zem.Našťastie som mal rezervu :)
Dnes som v štádiu príprav ;)
http://s23.postimg.org/trf73g7k7/P1170296.jpg (http://postimg.org/image/trf73g7k7/)
U teba je to iné, tie moje už sú v záhrade :eek: Býčie srdce) všetky. Máš ruské odrody, možno sú do -30C :D
wagner
23.04.13,20:07
Ja si chcem pripraviť záhony na záhrade a koncom mesiaca pôjde von takmer všetko - planta uhoriek, patizonov, cukiet, rajčiny, paprika, kapusta, kel. Všetko má už tú správnu výšku na presadenie. A mrznúť určite už nebude. Veď tu už máme leto, ani jar nestihla byť.
pivko
25.04.13,14:02
Tak veru aj ja tomu verím , zajtra skočím dokúpiť nejaké priesadky;)
g-vision.sk
27.04.13,03:08
My sme velmi rajcinovy a tak mam dost vela druhov, aj velmi neobvyklych. 6 priesadok som uz dal von (okolie KE), na skusku. Priesadok mam velmi vela, takze ak sa nevydaria, mam z coho nahradzat. Pre info a inspiraciu :)
http://pustnaruza.webnode.sk/rajciny/

M
wagner
27.04.13,10:19
Moja planta - rajčiny a paprika. Už je akurát vhodná na sadenie, idem pripraviť pôdu a do stredy bude všetko vysadené na záhrade a vo foliovníku.
pmajap
27.04.13,10:48
Moja planta - rajčiny a paprika. Už je akurát vhodná na sadenie, idem pripraviť pôdu a do stredy bude všetko vysadené na záhrade a vo foliovníku.
Máš ich krásne, aké sú to odrody u paradajok. Tento rok som dostala priesady od susedky, ale ešte kúpim tu v at niečo zaujímavé a veľmi som zvedavá na paradajky čo vysadil paloo.
wagner
27.04.13,16:12
Máš ich krásne, aké sú to odrody u paradajok. Tento rok som dostala priesady od susedky, ale ešte kúpim tu v at niečo zaujímavé a veľmi som zvedavá na paradajky čo vysadil paloo.

Už som tu niekde prilepila zoznam semien, ktoré som vysadila. Skús pozrieť, určite nájdeš
paloo
28.04.13,04:49
A nebude ešte mrazík ?????????????????????????????
lujza.j
28.04.13,06:16
A nebude ešte mrazík ?????????????????????????????
ja som sa tento týždeň bavila s kolegom...ten bol minulý rok v máji na rybách a presne si pamätá 15.5 bol...neviem síce kde boli, ale je z okolia Galanty...
paloo
28.04.13,07:21
lujza.j
28.04.13,07:24
ja som síce v Ba chcem dať na balkon do kochlov, ale počkám ešte....aj ked som na 4 posch., či nemusím?
Tweety
28.04.13,07:26
ja som síce v Ba chcem dať na balkon do kochlov, ale počkám ešte....aj ked som na 4 posch., či nemusím?
Počkaj s rapadajkami a paprikou, to má čas aj po zmrznutých lebo sú citlivé. Ale kvetinky môžeš, ja už mám.:)
lujza.j
28.04.13,07:31
Počkaj s rapadajkami a paprikou, to má čas aj po zmrznutých lebo sú citlivé. Ale kvetinky môžeš, ja už mám.:)
na kvetinky už druhý rok nemám náladu...neviem prečo:rolleyes:
arizona
28.04.13,07:32
Ja uz mam prve tri pokusne rajcinky zasadene v zahrade, zatial sa drzia :)
Tweety
28.04.13,07:35
na kvetinky už druhý rok nemám náladu...neviem prečo:rolleyes:
Možno preto, že ich nemáš.:---
Tweety
28.04.13,07:36
nech sa teda držia a nepodľahnu
lujza.j
28.04.13,07:37
Možno preto, že ich nemáš.:---
neviem fakt...minulý rok ako mi umrel ten pes...som nenasadila....inokedy som sa už triasla, že ke kedy už...tento rok na mňa prišlo, že dám rajčice...a dosť sa na ne teším....
Tweety
28.04.13,07:41
neviem fakt...minulý rok ako mi umrel ten pes...som nenasadila....inokedy som sa už triasla, že ke kedy už...tento rok na mňa prišlo, že dám rajčice...a dosť sa na ne teším....
Tak tento skús tak i tak uvidíš, kvety sú pre oko krása a na duši pohladenie, rapadajky zas niečo pre zdravie.
lujza.j
28.04.13,07:44
Tak tento skús tak i tak uvidíš, kvety sú pre oko krása a na duši pohladenie, rapadajky zas niečo pre zdravie.
vždy som mala krásne muškatle....posledné roky obyčajné nie ťahavé...krásne veľké hlavy....aspoň, že byte mi orchid vo velkom ešte stále kvitnú, mali dobrú sezónu....
wagner
30.04.13,20:14
Ja uz mam prve tri pokusne rajcinky zasadene v zahrade, zatial sa drzia :)

Dnes som vysadila von všetky rajčiny, zajtra vysadím von a do fóliovníka papriku. Okrem toho už som vysadila plantu - kapustu, zajtra by som chcela aj brokolicu, karfiol, kel. Cuketa a patizony sú vonku už týždeň, uhorky vonku tiež pekne kvitnú-už sú zaviazané malé uhorky:).
branislavp
30.04.13,20:41
Ja mám cuketu, patizony, uhorky ešte v obchode, ešte sa iba rozhodujem, kedy ich kúpim a nasadím do foliovníka, aby rýchlo vzišli. A či to je už neskoro? Papriky a paradajky mám veľmi pekné, za oknom na parapete, vysadím ich na roľu až po zamrznutých. Chcem skúsiť na skúšku zasadiť paradajky na balkón-lódžiu. Neviem v akej nádobe by sa im darilo. Má niekto skúseností s pestovaním paradajok na balkóne?
lujza.j
01.05.13,04:57
Ja mám cuketu, patizony, uhorky ešte v obchode, ešte sa iba rozhodujem, kedy ich kúpim a nasadím do foliovníka, aby rýchlo vzišli. A či to je už neskoro? Papriky a paradajky mám veľmi pekné, za oknom na parapete, vysadím ich na roľu až po zamrznutých. Chcem skúsiť na skúšku zasadiť paradajky na balkón-lódžiu. Neviem v akej nádobe by sa im darilo. Má niekto skúseností s pestovaním paradajok na balkóne?
kuk tu....
http://www.porada.sk/t136955-p6-balkonove-paradajky.html
branislavp
01.05.13,20:01
ďakujem
pmajap
03.05.13,16:44
;)Dnes som si kúpila mini paradajky Býčie srdce s názvom Mini Marmande, nepestuje niekto túto odrodu.
pmajap
04.05.13,10:31
...a obrázok
J500j
06.05.13,05:50
Neviem čo to je za rajčiny ale čo ja poznám tak Býčie srdce je vysoká, mäsitá a obrovská rajčina. Jedna z najväčších. Pozrieť treba na internete vo vyhľadávači.

Jano
pmajap
06.05.13,08:18
práve, že som nenašla, neviem aké sú veľké tie mini ani či je to hybrid
wagner
26.05.13,06:24
Nie je to tak dávno, čo boli papriky,uhorky a rajčiny malé, teraz podrástli. Porovnajte
Tweety
26.05.13,06:25
Paráda, naše ešte ani nevyšli zo zeme. Hm.
wagner
26.05.13,06:31
Paráda, naše ešte ani nevyšli zo zeme. Hm.
To robí to prirýchľovanie. Treba zasiať plantu skorej a potom ju vysadiť von
Tweety
26.05.13,06:33
Predminulý rok sme takto sadili uhorky, najprv do kelímkov, a potom do pôdy, a boli krásne, minulý rok takisto, a ani nevyšli, teraz sme už sadili priamo po zmrznutých do zeme.(hoci zmrznutí sú aj teraz)
paloo
30.05.13,14:20
Však tento rok žiadny zmrznutý ani nebol
wagner
30.05.13,19:41
Však tento rok žiadny zmrznutý ani nebol
U mňa boli, zakrývala som zeleninu asi týždeň. A to vôbec nie je o mraze, ale pri teplote štyri stupne sa rast zastaví, zelenina z chladu žltne. Nerastie. Takže vykrikovať, že žiadny zamrznutý nebol, môže iba ten, čo zeleninu vidí iba v obchode a nepozná podstatu pestovania.
kukučka
24.06.13,09:12
toto všetko sú paradajky, mať takýto výber u nás
peterslovak
24.06.13,10:24
to: wagner
Tak zastaviť rast a zamrznúť je obrovský rozdiel a paloo má s pestovaním ovocia a zeleniny viac ako bohaté skúsenosti
wagner
24.06.13,19:19
to: wagner
Tak zastaviť rast a zamrznúť je obrovský rozdiel a paloo má s pestovaním ovocia a zeleniny viac ako bohaté skúsenosti

mimotemyVčuľ neviem čo do mňa rýpeš a za čo. :eek: Mám dojem že sa tomu rozumieš ako hus pivu, tak nemudruj. Ak má paloo problém s mojimi odpoveďami, nech sa prihlási. Vydiskutujem si to s ním, ale s laikmi sa o odborných veciach nebavím.:confused: A ako vieš aké skúsenosti z pestovania zeleniny mám ja? :eek:
paloo
25.06.13,17:53
Neviem čím som si zaslúžil túto pozornosť....
Momentálne je sezóna zberu kamčatiek a muchovníkov tak nemám čas riešiť tu nejaké nezhody.
Naviac nová porada stojí za prd-nie je to prehľadné....
J500j
26.06.13,06:44
Neviem ........
Naviac nová porada stojí za prd-nie je to prehľadné....

Pochváliť odpoveď.

Jano
paloo
29.07.13,19:16
pmajap
01.08.13,10:20
Je sucho,ale dá sa ;)
http://s8.postimg.org/rmvmii5rl/P1180353.jpg (http://postimg.org/image/rmvmii5rl/)

V menšom počte, ale na juhu, doma bieda.
wagner
03.08.13,19:17
Tento rok je paprika pekná, aj vonku aj vo fóliovníku. Nestíham ju ani oberať. Robila som zatiaľ iba jednu dávku leča, jednu dávku plnenej papriky do mrazničky a červenú papriku - kápiu som upiekla na pomazánku. Už je v mrazničke.
zajko51
17.08.13,04:29
tá kápia je krásnA AKá JE TO ODRODA?
wagner
17.08.13,19:39
tá kápia je krásnA AKá JE TO ODRODA?
Mám viacej odrôd kápie, táto by mala byť Rafaela F1
bettylou
07.01.19,06:29
Tu je stránka so zaujímavými odrodami, ale je v španielčine

https://www.ebay.es/sch/i.html?_trkparms=65%253A12%257C66%253A2%257C39%253 A1%257C72%253A6583&_nkw=semillas+tomate&_pgn=4&_skc=150&rt=nc

Zaujímavá je tá fialová odroda z honkongu, ale či to nebude dáka blbosť.

ak rozmýšľam, že ak teraz objednám, tak v pol februára možem vysiať. hoci u nás len také skoršie odrody sa oplatia.
Mám čierne aj hruškové žlté, čo nám chutia. Nechala som si semeno tornáda a nejaé čeri z kúpnych plantov z minulého roka, ale neviem, či to náhodou neboil hybridy. Musím vyskúšať, či vôbec klíči.
pavol54
07.01.19,07:31
Tu je stránka so zaujímavými odrodami, ale je v španielčine

https://www.ebay.es/sch/i.html?_trkparms=65%253A12%257C66%253A2%257C39%253 A1%257C72%253A6583&_nkw=semillas+tomate&_pgn=4&_skc=150&rt=nc

Zaujímavá je tá fialová odroda z honkongu, ale či to nebude dáka blbosť.

ak rozmýšľam, že ak teraz objednám, tak v pol februára možem vysiať. hoci u nás len také skoršie odrody sa oplatia.
Mám čierne aj hruškové žlté, čo nám chutia. Nechala som si semeno tornáda a nejaé čeri z kúpnych plantov z minulého roka, ale neviem, či to náhodou neboil hybridy. Musím vyskúšať, či vôbec klíči.
určite je to hybrid, ak by si si kúpila vlani semiačko, tak tento rok by odchytené nemalo robiť problém ale zbierať semiačko z kúpených plánt nemusí byť najšťastnejšie riešenie. Už môže byť štiepenie. Rajčiny v polovičke februára - čo máš fóliovník?
bettylou
07.01.19,19:39
Néé, mám pár kusov na záhone pred južnou stenou domu. a dávam tiež niekoľko vriec. U nás len skoré odrody sa oplatí. Tak vyskúšam naklíčiť tie "kúpne". Asi som ich mohla "žízkovat", ale netuším, ako na to zabezpečiť v zime svetelné podmienky. Či stačí na východnom okne...