mmaarreekk
03.02.10,12:10
ahojte,

práve riešime elektrické podlahové kúrenie (plynovú prípojku do domu nemáme). Je lepšie to riešiť káblami alebo trubkami s vodou ohrievanou elektrickým kotlom?
- zatiaľ sme naklonení káblom od Devi. Je to dobrá voľba, čo sa týka pomeru kvality a ceny?
- máte niekto reálne skúsenosti s elektrickým podlahovým kúrením?
- máme dvojpodlažný domček (8*13)
- v dome bude krb spolu s teplovodnými rozvodmi do väčšiny obývaných izieb

Ďakujem pekne
jankazb
03.02.10,11:17
Ahoj Marek, riešili sme rovnakú dilemu ako Ty, jeden čas sme dokonca zvažovali infra kúrenie :-(.
Nakoniec rozhodlo teplovodné podlahové kúrenie. Dôvod bol ten, že časom môžeme zmeniť médium na ohrev vody za solar, príp.tepelné čerpadlo (až bude obstarávacia cena slušnejšia a doba návratnosti lepšia). Káble musí zohrievať VŽDY len elektrika.
Šťastnú ruku pri výbere.
mmaarreekk
03.02.10,11:20
ďakujem - koľko máte mesačne približne náklady (vykurovacie obdobie) za kúrenie? máte aj krb?
220870
03.02.10,11:31
Ak budú v max miere využívať krb a urobia k nemu kvalitné rozvody tak náklady sa dajú znížiť na minimum.Plus teplovodné kúrenie sa dá napojiť na krb,na rozdiel od elektrického.To v rámci vykurovnia považujem v súčastnosti za najlepšiu investíciu.
Zoltán Kovács
03.02.10,11:33
A čo tak propán z nádrže?
jankazb
03.02.10,11:42
ďakujem - koľko máte mesačne približne náklady (vykurovacie obdobie) za kúrenie? máte aj krb?

Odpoveď budem vedieť takto o rok ;) Dom je vo výstavbe, projekt pripravený.
A krb bude samozrejme. Aj na prikúrenie v prechodnom období, aj na atmosféru...
Budúce náklady sa snažíme znížiť stavebnými materiálmi, čo najlepším zateplením (strecha, steny, podlaha )a samozrejme okná s 3 sklom.
mmaarreekk
03.02.10,11:43
A čo tak propán z nádrže?
trubkám v krbe sa chceme vyhnúť z dôvodu možných nepríjemností z výpadku elektriny.

- propán z nádrže: kvôli lepšej sadzbe - a existujúcemu komínu - nemôžme riešiť plynové kúrenie
Zoltán Kovács
03.02.10,11:47
trubkám v krbe sa chceme vyhnúť z dôvodu možných nepríjemností z výpadku elektriny.

- propán z nádrže: kvôli lepšej sadzbe - a existujúcemu komínu - nemôžme riešiť plynové kúrenie

No ja kúrim s propánom a komín nemám.
220870
03.02.10,11:57
No ja kúrim s propánom a komín nemám.
Môžete napísať niečo bližšie ohladne toho propánu,nádrže.Ako to výchádza cenovo plnenie nádrže bezpečnosť prevádzky ako často sa to plní ,nemá kotol problém pri poklese tlaku .Nádrž je vaša alebo firmy koľko stojí prenájom alebo montáž?
Zoltán Kovács
03.02.10,13:03
Môžete napísať niečo bližšie ohladne toho propánu,nádrže.Ako to výchádza cenovo plnenie nádrže bezpečnosť prevádzky ako často sa to plní ,nemá kotol problém pri poklese tlaku .Nádrž je vaša alebo firmy koľko stojí prenájom alebo montáž?

Podrobnejšie tu:

http://www.porada.sk/t59722-kurenie-v-rod-dome.html
emor
05.07.10,11:08
na propanove zasobniky a firmy co to ponukaju velky pozor - skusenosti z oklia su brutalne.
TomasHC
05.07.10,12:59
na propanove zasobniky a firmy co to ponukaju velky pozor - skusenosti z oklia su brutalne.

Hlavne tie ceny su take, ze sa skor oplati riesit elektricke kurenie...
canbo
05.07.10,17:25
Ahoj Marek, riešili sme rovnakú dilemu ako Ty, jeden čas sme dokonca zvažovali infra kúrenie :-(.
Nakoniec rozhodlo teplovodné podlahové kúrenie. Dôvod bol ten, že časom môžeme zmeniť médium na ohrev vody za solar, príp.tepelné čerpadlo (až bude obstarávacia cena slušnejšia a doba návratnosti lepšia). Káble musí zohrievať VŽDY len elektrika.
Šťastnú ruku pri výbere.

Súhlasím a ešte pridávam pri Devi kúrení je riešená každá obytná miestnosť zvlášť ako prívodom, istením , väčšie priestory aj stýkačom s ovládaním tak termostatom čo poriadne predraží zriadenie.
Pozor káble nemajú byť založené nábytkom dochádza prehrievaniu a poruchám.
mexico
06.07.10,20:35
len malu pripomienku, namiesto devi skuste pozriez fenix (fenix.cz) - prametricky to iste, cenovo omnoho vyhodnejsie
KEJKA
06.07.10,20:54
skusila som, ale je to príliš všeobecné, nedá sa konkretizovať?
tienik
07.07.10,06:58
Zdravim!

Vyrobocov elektrickej podlahovky je viac, ale ak chcete usetrit tym, ze cosi si urobite sami, tak DEVI system sa najviac podoba "legu" je to skladacka, ktoru trochu zrucny clovek polozit zvladne a elektrikar sa postara o ostatne.
Inac, vseobecne ak skusite chvilu ratat, zistite ze akekolvek priamovyhrevne elektricke vykurovanie je v dnesnej dobe v ramci domu ako celku najmenej nakladne (ratam mnoztvo penazi ktore dam za prevadzku domu ako takeho). Je to sice proti vseobecne teorii, ze elektricke kurenie je drahe, ale ked si uvedomime, ze v dome nielen kurime, tak hned sme v inych sferach.
Taktiez nejake zmeny vykurovacich zdrojov teplovodneho vykurovania sa velmi nerobia - vsetko je to skor v teoretickej rovine.
A ziadny alternativny zdroj zatial nie je bez dotacie vyhodnejsi ako konvecne zdroje, takze pokial clovek nie je predsedom Greenpeace, tak v momentalnej dobe nema co riesit :-)
TomasHC
07.07.10,07:17
Zdravim!

Vyrobocov elektrickej podlahovky je viac, ale ak chcete usetrit tym, ze cosi si urobite sami, tak DEVI system sa najviac podoba "legu" je to skladacka, ktoru trochu zrucny clovek polozit zvladne a elektrikar sa postara o ostatne.
Inac, vseobecne ak skusite chvilu ratat, zistite ze akekolvek priamovyhrevne elektricke vykurovanie je v dnesnej dobe v ramci domu ako celku najmenej nakladne (ratam mnoztvo penazi ktore dam za prevadzku domu ako takeho). Je to sice proti vseobecne teorii, ze elektricke kurenie je drahe, ale ked si uvedomime, ze v dome nielen kurime, tak hned sme v inych sferach.
Taktiez nejake zmeny vykurovacich zdrojov teplovodneho vykurovania sa velmi nerobia - vsetko je to skor v teoretickej rovine.
A ziadny alternativny zdroj zatial nie je bez dotacie vyhodnejsi ako konvecne zdroje, takze pokial clovek nie je predsedom Greenpeace, tak v momentalnej dobe nema co riesit :-)

Skus nejako dolozit ekonomicku prevadzku elektrickeho priameho kurenia ;)
tienik
07.07.10,07:49
Tak, presne cislo sa da povedat len na presny dom a presnu rodinu, ale mozem dat navod ako nato:

1) Ak mam priamovyhrevne elektricke vykurovanie, rozvodne zavody mi priznavaju sadzbu, kde 20h denne je nizka tarifa a len 4h denne vysoka tarifa.
Takze v globale, tych 20h mi za polovicu bezi cely dom, kurenie, pracka, umyvacka, PC, TV......atd Ono sa to mozu zdat male spotreby, ale ich suma za cas co sa zvyknu pouzivat, to je uz zaujmave cislo.
2) viac menej dokonala regulacia, lebo regulujem relativne lacnym termostatom kazdu miestnost samostante.
3) lacnejsia pravidelna udrzba - reviziu potrebujem len jednu - od elektrikara
4) spolahlivost (ked mam napr. plynove kurenie, musim mat splnenu podmienku ze ide plyn aj elektrika, pri elektrickom len elektrika) :-)
5) pausalne platby za meradla - nie je to strasna suma, ale je to rozdiel platit aj elektromer, aj plynomer, alebo len elektromer.

Este aby sme nedosli k nedorozumeniu, za priamovyhrevne elektricke vykurovanie povazujem elektricke podlahove vykurovanie a infakurenie.
Konvertory by som neodporucal ani najvacsiemu nepriatelovi.
Je to iste na dlhsiu debatu, ale mne osobne to stale pre priemerne "elektrifikovanu" rodinu vychadza ako velmi vyhodna zalezitost.
qwertin
07.07.10,13:04
Tienik, preco nie konventory.
My dnes prave zalievame liatym poterom elektr. podlahove rohoze, od firmy Fenix, robila nam instalaciu f. ATOS z Hodonina, dali velmi dobru cenu oproti inym a tiez odborny popis, ale niekt. izby sme riesili, ze dame konvek., preco ty hovoris, ze nie?
KEJKA
07.07.10,13:09
môžeš mi dať kontakt na tie rohože FENIX? alebo na ATOS?
tienik
07.07.10,17:56
Tienik, preco nie konventory.
My dnes prave zalievame liatym poterom elektr. podlahove rohoze, od firmy Fenix, robila nam instalaciu f. ATOS z Hodonina, dali velmi dobru cenu oproti inym a tiez odborny popis, ale niekt. izby sme riesili, ze dame konvek., preco ty hovoris, ze nie?


k tym konvertorom, konvertor je vysokotepelne priamovykurovacie teleso. To v preklade do zrozumitelnej reci znamena, ze je to vlastne odporovy drot, upevneny izolatorom vo vnutrajsku oceloveho telesa konvertora. Pri beznej prevadzke je jeho povrchova teplota niekde okolo 500 stupnov a viac(meni sa podla nastavenho vykonu, aj podla vyrobcu - nebrat doslovne). Kazdopadne vzdy je ta teplota taka, ze sa pri nej spaluju jemne prachove castice. Vysledkom je taky zvlastny - tazko porovnatelny zapach v miestnosti vykurovanej konvertorom. Mozno sa ani neda povedat zapach, ale proste taka aroma. No a tym spalovanim prachu vznika sadza, ktora sa usadza najme hned nad hornou hranou konvertora - tak po roku to uz celkom dobre vidiet na svetlejsich stenach ako take "zadymene" flaky od konvertora smerom hore.

Ak je to este mozne, velmi odporucam zvolit cosi ine ako konvertor - na trvalu prevadzku to naozaj nie je vhodne riesenie.
Ak das dake presnejsie udaje o miestnosti, vyuziti a stave stavebnych prac, mozem sa pokusit na zaklade skusenosti poradit cosi rozumnejsie.
qwertin
08.07.10,12:49
Zdravim tienik, za kazdu radu budeme vdacni,
omietky mame ciastocne hotove a ciastocne ich budeme
este dorabat, opravovat, naliali sme poter, teraz schne.

1 izba 13,5 m2 je to spacia izba na hornom poschodi,
vonkajsie steny juh-zapad, porobeton 30+8
velke presklenne okno cca 200x250 cm, je uz poter naliaty, ale pod oknom vychadza kabel priprava na pripojenie na konvektor.
2 izba 15 m2 je tiez spacia na hornom poschodi, len jedna kratsia stena na juh, okno 200x200 cm, pri okne tiez pripraveny kabel na konvertor
3 izba 12 m2, vonkajsie stebńy vychod, sever, na vychodnej okno 125x200 cm , v nej su zaliate rohoze, ale bolo nam povedane, ze to nevykuria, ak chceme lamin. podlahovku, tak je tam tiez pod oknom vyvedeny kabel na kovektor ako pridavne kurenie
4 izba podobne ako 3 izba, dlho sme riesili kurenie, nejako sme to vymysleli, ale keby tam nemuseli byt konvektory bolo by to super.
tienik
08.07.10,17:12
Tak, pokial budem vediet rad poradim. Elektrika ma uz dakych par (mozno ja torchu viac) rokov zivi, tak uz sa dake tie skusenosti nazbierali. Sam si idem dom stavat az teraz, ale mnoho inych som uz z pozicie projektanta, pripadne aj realizatora zazil.
Takze, asi trosku od zadu:

podlahovka a laminatka - to su dve veci co sa nemaju radi. Nie ze by to nekurilo, ale ni je to ono. Vyrobcovia sa snazia robit laminatku skor ako izolant, nie ako vodic tepla.
Kedze su to spacie izby, dlazdice by boli si na kurenie dobre, ale z hladiska pohody a konfortu by to bol jak na vlakovej stanici.
Ak sa da, navrhoval by som specialne nizkovlase koberce urcene nad podlahovku - treba mrknut v predajni. Tento koberec sa celoplosne lepi na rovny podklad a tym padom aj ten prenos tepla je celkom pekny. A ani nie je nejak certovsky drahy.

K izbam kde by boli len konvertory, skuste radsej mrknut stropne infrapanely. Stoja sice hodne viac ako konvertor (tie kvalitne) ale ver ze stoja zato. Su nizkoteplotne - udrzis na nich ruku - takze nic nepalia. A vykonovo - treba to sice zratat presne, ale odhadujem 900W na jednu izbu (konvertor mava 2000w). Je to sice relativne nezauzivany sposob vykurovania v SR, ale ver mi ze stoji za to.
Ked su vyvody na stene, este by sa to myslim dalo dorobit k tomu stropu, s tym ze nasledne by sa vyspravila omietka. Ak este nie je vymalovane, tak by to malo byt bez problemov
qwertin
09.07.10,07:35
Dik, za radu tym kobercom sa tesim, lebo sme ich viac chceli ako plavajucu laminatovu podlahu, ale prave sme mysleli, ze by viac izolovali.
A o tych infrapaneloch sme tiez uz uvazovali. Este raz, dik.
tienik
10.07.10,15:02
Na tie koberce treba ist do niektorej z tych velkych predajni - tam ich je najviac. Ak sa rozhodnete pre daky ten infrapenel, dajte vediet typ - uz som takych kureni par naprojektoval, tak daky ten prehlad o potrebnom vykone a kvalite jednotlivych znaciek hadam mam :-)
KEJKA
10.07.10,15:09
ja som študovala stránky o rohožiach typu fenix
http://www.fenixgroup.cz/pages/sk/produkty/ecofloor/vykurovanie-bytovych-nebytovych-priestorov/prehlad-vyrobkov
ale veru sa v tom nevyznám. Majú to byť rohože, ktoré sa nalepia zospodu na dlažbu a mierne ju ohrejú. Nejde ani tak veľmi o vykurovanie, skôr o príjemný pocit pri chôdzi /neznášam studené kachličky v kúpelni, v kuchyni/.
Aký typ-výkon by to mohol byť?
Vopred ďakujem za usmernenie.
tienik
10.07.10,18:36
tak, ta podlahovka mava vykon udany na m2. V principe by sa mali zratat tepelne straty miestnosti a vzhladom na plochu podlahy zvolit prislusne vykonnu rohoz. Vo vseobecnosti 150w/m2 vykuri viac menej hocico. 100w/m2 je taka rozumna hodnota pre novostavbu s dobrou regulaciou. Ak to my byt len preto, aby bola dlazba tepla (bezne sa to robi v kupelniach) tak sa voli co najmensi vykon, kludne 50w/m2. Pri tom temperovani vsetko stoji a pada na spravnom termostate - musi mat snimac v podlahe a dat sa nastavit do modu, ze regujuje len povrchovu teplotu bez ohladu na teplotu miestnosti (samozrejme casovo riadeny - v noci podlaha tepla byt nemusi)
Treba ale mat co najlepsie zaizolovanu podlahu, v pripade vykurovania len dlazby nie je vhodne kurit aj kopu betonu pod nou.
KEJKA
10.07.10,19:40
ďakujem, mám cca 6cm poter pod ním je folia a podlahový EPS.
snímač v podlahe bude, je to tak pripravené. A áno, ide o to, aby ráno, resp. večer bola podlaha teplá - v kupelni aj v kuchyni.
Termostat chcem časovo riadený - mal by zapnúť kurenie pred budíčkom tak, aby sme ráno už stúpali na teplú podlahu, cez deň by to malo byť tiež vypnuté a zapne sa to zasa navečer. na noc sa vypne. Kuchyňa v zásade bude mať rovnaký režim, akurát tam sa bude kúriť vždy, ked budeme doma, vypne sa to len na noc.
Takže si pozriem 50-100W/m2 ceny na porovnanie s DEVI.
mexico
10.07.10,20:02
ja mam rohoze v kupelni tiez iba na temperovanie podlahy, ale ja som daval 160W/m2, nakolko niekedy treba "zakurit" aj mimo program a pri nizsich vykonoch to trva dlhsie. pri sucasnej 160W rohozi sa podlaha zohreje na priatelnu pochodznu teplotu za cca 20 min, neviem si predstavit ako dlho by to trvalo pri 60W
tienik
10.07.10,21:28
ono pokial je pouzity spravny termostat, tak akykolvek vykon rohoze vacsi ako vypocitany je v poriadku - na spotrebu elektriky je to to iste. Skor ide o to riadenie, ci pojde len o teplu podlahu, alebo aj o vykurovanie. Ale konkretne termostaty od DEVI mavaju moznost prepnut oba mody kurenia, takze sa to da doladit.Ja osobne ale preferujem vzdy vykon kurenia prisposobit situacii, tak aby to bolo rozumne predimenzovane. Lebo ked je kurenie az velmi vykonne, vykuri to za velmi kratky cas a hned sa vypne. Tym padom v miestnosti je sice teplo, ale podlaha je prirodzene chladnejsia. Mne sa viac paci dat radsej slabsiu rohoz (ale taku, o ktorej som si isty ze to zvladne) a vediet ze jej to vykurenie bude trvat dlhsie - ale tym padom je prevadzka ovela rovnomernejsia. V idealnom pripade ani termostat netreba :-) ale to sa mi este nepodarilo navrhnut.
Potom treba dat pozor na rohoz do kupelne - tam vacsinou je ine prostredie ako normalne, tak aj jej vyhotovenie musi tomu zodpovedat.