stavaj
04.02.10,08:52
Dobrý deň,
potrebujem radu ohľadne stavebného projektu. Máme vypracovaný projekt na menší dom, ktorý má 2 časti : spálňovú a obytným podkrovím a dennú časť, ktorá je len prízemná s otvoreným stropom. Táto denná časť je podľa mňa problematická. Je v nej navrhnutý jednoduchý krov typu A (2 krokvy s dĺžkou cca 5m + klieština vo výške 4,5m), sklon strechy 28 stupňov, výška hrebeňa cca 5m, rozpon strechy 9m. Na jednej strane je 2m previs podopretý dreveným stĺpom. Výška múrov v dennej časti je 2,8m.
Mám obavu, že takýto krov bude pri zaťažení generovať veľké vodorovné sily, ktoré nebude mať čo zachytiť, lebo v denej časti nie je strop. Môj projektant tvrdí, že na zachytenie týchto síl stačí veniec po celom obvode stavby.
Môžte niekto prosím napísať, či ste sa už stretli s takouto strechou, prípadne či sa projektant nemýli ?
Vopred ďakujem za radu.
P.S. Statický výpočet mám, ale vodorovné sily, ktoré generuje krov v ňom nie sú riešené.
ciners
04.02.10,08:19
No pozor pozor, ked niekto vypracoval projekt statiky, tak zodpoveda za cely dom. Obcas sa stava, ze si investor doobjedna napriklad prerobit nejaky nosnik a do projektu sa napise, ze zadana uloha je len ten jeden nosnik a za ten zodpovedam. Treba oslovit projektanta statiky (vasho konkretneho domu), ci to tam ma poriesene, ak mate strach, ze sa nieco stane.
stavaj
04.02.10,08:35
Áno, statika určite oslovím, ale ešte predtým chcem o problematike získať čo najviac informácií aby som mu vedel klásť tie správne otázky :)
Možno sa nájde niekto, kto povie : podobný dom mám a je to v pohode ...
ciners
04.02.10,08:39
Ja som statik, preto vravim, ze sa treba pytat statika :) Tie vodorovne sily su problem a ked nevidim tvoju konstrukciu, neviem k tomu nic povedat. Mozno su kolmo na veniec steny a na nich vence, ktore obvodovy veniec stuzuju. Riesi sa to vselijako, kebyze mas nejake obrazky podorysu a podobne a das to sem, tak by bolo dobre.
stavaj
04.02.10,10:06
Skúsim dnes večer nahrať nejaké obrázky.
Miloš Mičega - CIMOM TN
04.02.10,13:59
Dobrý deň,
potrebujem radu ohľadne stavebného projektu. Máme vypracovaný projekt na menší dom, ktorý má 2 časti : spálňovú a obytným podkrovím a dennú časť, ktorá je len prízemná s otvoreným stropom. Táto denná časť je podľa mňa problematická. Je v nej navrhnutý jednoduchý krov typu A (2 krokvy s dĺžkou cca 5m + klieština vo výške 4,5m), sklon strechy 28 stupňov, výška hrebeňa cca 5m, rozpon strechy 9m. Na jednej strane je 2m previs podopretý dreveným stĺpom. Výška múrov v dennej časti je 2,8m.
Mám obavu, že takýto krov bude pri zaťažení generovať veľké vodorovné sily, ktoré nebude mať čo zachytiť, lebo v denej časti nie je strop. Môj projektant tvrdí, že na zachytenie týchto síl stačí veniec po celom obvode stavby.
Môžte niekto prosím napísať, či ste sa už stretli s takouto strechou, prípadne či sa projektant nemýli ?
Vopred ďakujem za radu.
P.S. Statický výpočet mám, ale vodorovné sily, ktoré generuje krov v ňom nie sú riešené.

Podľa mňa to nie je problém s projektom, ale s pocitom. Jednoducho netreba sa báť.
Nič v zlom, ale ak naši statici by mali mať problém s dreveným krovom, resp. s jeho prepočtom, tak potom bývajme .............

Jednoducho statik vie čo vypočítal a zhotoviteľ musí rešpektovať to čo je.

Z praxe aj keď od veci : Viac neznamená lepšie. Sú stropy zo ŽB, kde sa predimenzovala oceľ a stropy sa prehli. Pritom stačilo to, čo bolo v PD.


CIMOM
Zoltán Kovács
04.02.10,14:06
Ja mám sice len prízemný bungalov. Šírka 8 m, bez stropnej dosky. Strecha klasická A. Zatial som nič nevšimol, že by bol s tým problém.
stavaj
04.02.10,20:21
Ja som statik, preto vravim, ze sa treba pytat statika :) Tie vodorovne sily su problem a ked nevidim tvoju konstrukciu, neviem k tomu nic povedat. Mozno su kolmo na veniec steny a na nich vence, ktore obvodovy veniec stuzuju. Riesi sa to vselijako, kebyze mas nejake obrazky podorysu a podobne a das to sem, tak by bolo dobre.

Tu sú nejaké výkresy z projektu. Budem vďačný za každú pripomienku.
stavaj
04.02.10,20:44
Ja mám sice len prízemný bungalov. Šírka 8 m, bez stropnej dosky. Strecha klasická A. Zatial som nič nevšimol, že by bol s tým problém.

Videl som tvoju stavbu na tvojom blogu - je to pekný dom.
Podľa obrázkov sa mi zdá, že tvoj krov má na rozdiel od nášho návrhu 2 ďalšie pozdĺžne trámy nad úrovňou klieštín. Z pohľadu statiky to asi bude významný rozdiel ...
ciners
04.02.10,20:55
Malo by to byt ok, ten rozpon je velmi maly, necelych 6m. Konstrukcne to tam moc riesene nevidim, hambalok nie je vhodny krov pre valbovu strechu, chyba mi tam v tomto pripade stuzenie v smere pozdlzne strechou,kde sa do hambalku opiera valba. Podla vykresov to vyzera, ze jedine to bude ok v tom, ze je maly rozpon a sily budu male. Ale to stuzenie urcite dat, takto podla vykresu sa ten ktov musi zosypat :)
ciners
04.02.10,20:56
Este vyhrada: v mieste vrcholu valby sa spaja 5 kusov tramov, tesari sa potesia :D
stavaj
04.02.10,21:09
Podľa mňa to nie je problém s projektom, ale s pocitom. Jednoducho netreba sa báť.
Nič v zlom, ale ak naši statici by mali mať problém s dreveným krovom, resp. s jeho prepočtom, tak potom bývajme .............

Jednoducho statik vie čo vypočítal a zhotoviteľ musí rešpektovať to čo je.

Z praxe aj keď od veci : Viac neznamená lepšie. Sú stropy zo ŽB, kde sa predimenzovala oceľ a stropy sa prehli. Pritom stačilo to, čo bolo v PD.


CIMOM

Môj "pocit" pramení z toho že od statika toho veľa vyrátaného nemám : vypočítal záťaž na krokvu, nárožnú krokvu, stropné trámy , okrajový trám a jeden preklad. Nič viac, veniec vôbec neposudzoval (teda apoň žiadny výpočet nemám).
ciners
04.02.10,21:24
Vypocet vam je nanic, aj tak tomu bezny clovek nerozumie. Vysledkom vypoctu je vykrees, to je to,co ide na stavbu a tato strecha sa mi az tak konstrukcne nepozdava. Na tie sily tazko veniec dimenzovat, tie ked vznikaju tak su vzhladom na veniec obrovske, to sa musi riesit cela konstrukcia, veniec samotny uz tazko na to dimenzovat.
stavaj
05.02.10,07:07
Ďakujem za názor, aj keď si ma veľmi nepotešil :).
Statika sa budem pýtať aj na tú valbu a pozdĺžne stuženie.

Mňa upozorňovali hlavne na tie vodorovné sily - nad hornou stenou (z pohľadu výkresu) majú krokvy dĺžku medzi klieštinou a pomúrnicou 4m, čiže ak dobre ubažujem, môže tam byť nezanedbateľný ohyb a vodorovný tlak na pomúrnicu a veniec.
chandler
10.02.10,11:59
co ti na to povedal? mne sa to riesenie nepaci ani trocha. normalne sa spravi ZB doska nad prizemim a stlpikmi sa spoji s vencom. ak sa nerobi ZB doska tak sa potom ani nerobi krov takym sposobom. v tej sirsej casti to ma rozpon 7,5 metra. a to uz je dost.