missko1
04.02.10,17:10
Dobrý deň
Chcem Vás poprosiť o radu. Mám víkendovú chalupu v zime temperovanú ma max 10C z roku 1908. Materiál lámaný vapenec,hlina, sem tam malta, hrúbka steny 70cm. Z vonku neizolované,neobkopané bez viditelných mokrých máp na sokli. Vnútry sa mi robili mapy do výšky max. 25cm z vnútornej vyzrážanej vody..?? Osekal som na pol metra celý dom a naniesol lepidlo na kachličky kôly spevneniu a vyrovnaniu plochy. Mám dalej použiť tekutú lepenku alebo nie..prípadne ako a s čím vyspraviť steny? Použiť klasickú jadrovú omietku či radšej cementovú? Môžem dať jadrovú a na to cementovú šťukovú? Podlaha je ipa a heraklit plus beton poter. Dakujem Michal z Košíc
220870
04.02.10,18:01
Dobrý deň
Chcem Vás poprosiť o radu. Mám víkendovú chalupu v zime temperovanú ma max 10C z roku 1908. Materiál lámaný vapenec,hlina, sem tam malta, hrúbka steny 70cm. Z vonku neizolované,neobkopané bez viditelných mokrých máp na sokli. Vnútry sa mi robili mapy do výšky max. 25cm z vnútornej vyzrážanej vody..?? Osekal som na pol metra celý dom a naniesol lepidlo na kachličky kôly spevneniu a vyrovnaniu plochy. Mám dalej použiť tekutú lepenku alebo nie..prípadne ako a s čím vyspraviť steny? Použiť klasickú jadrovú omietku či radšej cementovú? Môžem dať jadrovú a na to cementovú šťukovú? Podlaha je ipa a heraklit plus beton poter. Dakujem Michal z Košíc

Podľa toho ako ste ten problém popísali tak si myslím ,že tie mapy nemuseli vznikať vzlínajúcou vlhkosťou, ale vlhkosťuo ,ktorú na seba viazali tepelné mosty ,ktoré vznikali na kamennom murive.Veľkú chybu ste urobili v tom, že ste na kamene natreli lepidlo.Pokiaľ môžem radiť tak to lepidlo aspoň v špárach medzi kameňmi treba vysekať .Na kameňoch samotných to nieje nutné.Kamenné murivo potom omietnuť sanačnou maltou.V žiadnom prípade cementovou maltou.Cementova malta , bude držať, ale bude stále flakatá.
Evidus
05.02.10,11:42
Dobrý deň ,
doporučila by som Vám tiež sanačnú omietku ale na očistené murivo zbavené všetkých náterov, vrstiev a prachu . Ak je nutná väščia hrúbka ako 20 mm pod sanačnú omietku treba dať vyrovnívaciu vrstvu s prevzdušňovačom a ako povrchovú úpravu použiť maľovku ktorá nesme obsahovať disperziu ( musí dýchať ) t.j. použiť buď silikátové elbo minerálne farby ale veľmi dobé je aj klasické vápno ,
missko1
05.02.10,15:17
Podľa toho ako ste ten problém popísali tak si myslím ,že tie mapy nemuseli vznikať vzlínajúcou vlhkosťou, ale vlhkosťuo ,ktorú na seba viazali tepelné mosty ,ktoré vznikali na kamennom murive.Veľkú chybu ste urobili v tom, že ste na kamene natreli lepidlo.Pokiaľ môžem radiť tak to lepidlo aspoň v špárach medzi kameňmi treba vysekať .Na kameňoch samotných to nieje nutné.Kamenné murivo potom omietnuť sanačnou maltou.V žiadnom prípade cementovou maltou.Cementova malta , bude držať, ale bude stále flakatá.

Tuším máte pravdu s príčinou vlhkosti.. Prečo nieje vhodné lepidlo na kamene? Prečo ho treba osekať? Zámer bol vyrovnať a spevniť stenu kôly možnosti nanášania súvislej vrstve tekutej lepenky.. Je vôbec vhodné ju tam naniesť? Ak nie čo tam mám dať?
Ďakujem za ochotu.
missko1
05.02.10,15:23
Dobrý deň ,
doporučila by som Vám tiež sanačnú omietku ale na očistené murivo zbavené všetkých náterov, vrstiev a prachu . Ak je nutná väščia hrúbka ako 20 mm pod sanačnú omietku treba dať vyrovnívaciu vrstvu s prevzdušňovačom a ako povrchovú úpravu použiť maľovku ktorá nesme obsahovať disperziu ( musí dýchať ) t.j. použiť buď silikátové elbo minerálne farby ale veľmi dobé je aj klasické vápno ,

Neovládam dost dobre terminológiu, čo je to prevzdušnovač a aký druh omietky použiť na vyrovnávaciu vrstvu, pred sanačnou omietkou?
Ďakujem
220870
05.02.10,15:44
Lepidlo utesňuje vodu v murive.Potrebný je prený opak.Dostať vodu z kamenného muriva von.Sanačné omietky zároveň pôsobia ako termoomietky.Sú vzdušné s veľkým obsahom drobných vzduchových bubliniek.Tekutú lepenku pokiaľ nemáte podizolované múry, vodorovnou hydroizoláciou(IPA ,alebo podrezané) je úplne zbytočné aplikovať.Na tento účel boli vyvinuté sanačné omietky.
Špičková prísada do omietok.Baurex-n.S baurexom mám len v
skúsenosti.
http://www.stavmachem.cz/index.php?menu=13&menu_eshop=53&idproduktudetail=5348
V Rakúsku sa dá kúpiť za 25€.Kúsok od SK hraníc.
Z jedného Litra zarobíte cca 7 miechačiek malty 28 fúrikov čo je pri 2cm vrstve asi 42m2.
Evidus
07.02.10,20:34
Sanačné omietky sa dajú zabezpečiť od rôznych predajcov a ich skladba je rôzna . Doporučujem si zistiť cenu omietky za 1kg ale súčasne k nej získať aj technický list kde je presne uvedené aká je spotreba omietky na 1m2 pri 10 mm hrúbky omietky ( cena za 1 balenie môže byť zavádzajúca ) aká je minimálna hrúbka sanačnej omietky aby splnila svoju funkciu a v akom kroku t.j. akú hrubú omietku je možne naniesť v jednom kroku. Termín prevzdušňovač sa používa pri prísadách do podkladných omietok pod sanačné omietky a zabezpečuje zväčšenie povrchového objemu omietky = zväčšenie plochy cez ktorú sa môže vlhkosť dostať von z muriva. Uvažovať s vyrovnávacou vrstvou by som začala v tom prípade ak sa hrúbka sanačnej omietky pohybuje viac ako 30 mm a to z dôvodu ekonomických. ( Vyrovnávacia omietka nesmie obsahovať vápennú zložku ). Uvažovať o tom že sanančá omietka pôsobí ako termoomietka by som si nedovolila tvrdiť. Tým že svojimi vlastnosťami je schopná odviesť vlhkosť z muriva sa dá takého murivo vysušiť ( v prípade , že nedochádza k ďaľšiemu vnikaniu nežiaducej vody do muriva ) a takéto suché murivo má podstatne lepšie tepelnotechnické vlastnosti. Výrobcovia omietok su okrem spoločnosti sú napr. BAUMIT, SCHOMBURG , MAPEI, BASF a iné. Na ich stránkach sa dajú získať technické listy .
Nanášanie tekutej lepenky na vnútornú stranu muriva je technicky nevhodné riešenie. Izolácie majú byť aplikované tak aby zabraňovali vnikaniu vody do muriva .
V špecialnych prípadoch, keď tak nie je môžné je potrebné doriešiť viac súvisiacich problémov a na takýto účel sú určené iné izolačné materiály odolné na namáhanie na negatívny tlak vody (závisí či sa jedná o murivo pod/nad úrovňou terénu podpivničené/nepodpivničené ... ale to už je mimo okruh Vašej otázky .
Vo Vašom prípade by som ale uvažovala že k vlhnutiu vnútorného muriva dochádza z dôvodu tepelných rozdielov pri prevádzkovaní rekreačnej chaty a v tom prípade by skutočne stačila sanančná omietka. Ak by problém pokračoval doporučujem Vám vyhladať odbornú firmu a dohodnúť si s ňou minimálne obhliadku a konzultáciu
220870
07.02.10,22:13
Uvažovať o tom že sanančá omietka pôsobí ako termoomietka by som si nedovolila tvrdiť.
Zo všetkým súhlasím len s týmto nie.Napríklad aj tem Baumit čo spomínate vy je omietka na nbáze expandovaného perlitu ,navyše obsahuje peniace prísady .Takáto omietka má po vysušení váhu nižšiu , ako Ytong lambda, s takmer porovnateľnými teplotechnickými vlastnosťami.