bubucika
04.02.10,21:40
Rozhodujeme sa z coho stavat, uz sme boli presvedceni, ze to budu profitehly porotherm co su lepene lepidlom.
Avsak par ludi nas odradzalo, ze spoj lepidla a tehly je tak pevny ze stena nema volu absorbovat otrasy a ma tendenciu praskat skor ako klasicke tehly lepene maltou. Teda pri vacsich otrasoch napr. velke nakladne auta, nizke prelety lietadla alebo "sadanie stavby" mozu sposobit praskliny v stenach.
Mate s tym niekto skusenosti? Mam tomu verit?
220870
04.02.10,20:54
Myslím, že to je pravda.
ciners
04.02.10,21:23
To tehla praska zmrastovanim lepidla, prilis rychlim schnutim, nie otrasmi :D
bubucika
04.02.10,21:26
a da sa tomu nejak zabranit?:confused:
alltracboy
05.02.10,08:33
a da sa tomu nejak zabranit?:confused:
nekupuj pozemok pri hlavnej ceste a pri letisku
vratnik
05.02.10,09:33
Domy 1 - 2 km od kamenolomu mavaju praskliny, nepomoze nic - peticia a pod. A za 20 rokov vam poza humno moze ist rychlostna cesta. Kludne moze prist slabsie zemetrasenie a podla toho co sa tu pise, tak presne tehly lepene tenkou vrstvou lepidla su menej odolne voci otrasom. Riziko je aj to, ze je to novinka z poslednych par rokov a nie je v praxi overena dlhodoba zivotnost. Moze to byt podobne ako s keramickymi stropmi, ked u niekoho po rokoch spadla cast plafonu a u niekoho nie a tam to zaviselo od vyrobcu.
ciners
05.02.10,09:53
Avsak par ludi nas odradzalo, ze spoj lepidla a tehly je tak pevny ze stena nema volu absorbovat otrasy a ma tendenciu praskat skor ako klasicke tehly lepene maltou. Teda pri vacsich otrasoch napr. velke nakladne auta, nizke prelety lietadla alebo "sadanie stavby" mozu sposobit praskliny v stenach.
Mate s tym niekto skusenosti? Mam tomu verit?

Avsak par ludi nas odradzalo
Par akych ludi?

pri vacsich otrasoch
Pri vacsich otrasoch sme radi, ze konstrukcia nespadne, vznik trhlin sa pripusta

nizke prelety lietadla
nad obytnymi zonami zakazane, okrem toho sa lieta len v kuchyni a na sliaci, trosku v presove (vojenske lietadla), dopravne urcite nizko nelietaju


"sadanie stavby" mozu sposobit praskliny v stenach
sadanie stavby sposobi trhliny aj keby ste to murovali s neviem akym super lepidlom
220870
05.02.10,11:01
Budemo videli ,za pár rokov.
Nedostatok tohto systému vidím hlavne v presnosti murovania.Pri klasike sa nerovnosť muriva vyrovnala hrúbkou malty.V prípade prených tvárnic nejestvuje zaručene dobrý spôsob vyrovnania muriva väčšou vrstvou malty,lepidla ,čo môže byť dôsledokk praskania jednotlivých tehál.Ale nie praskanie celých múrov stien vo vertikálnom smere.
lukas567
19.10.12,07:22
Ano je to pravda. Stretol som sa s tym u Heluzu. Praskne Vam cela stena zvislo.
Heluz sa vyhovori pri rieseni reklamacie na zlu omietku ale ked ju date dole v mieste prasknutia tak uvidite ze praskla cela tehla zvislo. ... Absurdity... Ziadna omietka nevydrzi tolko aby preniesla napatie z prasknutia tehly. Urobte si vsetci svoj nazor na tohto vyrobcu a jeho "super" tehal"... Statik z Heluzu Vam este povie ze mate tazky strop (miako) ze to moze byt z toho aj napriek tomu ze ho sam projektoval a musel zohladnit vsetky okolnosti. Nikdy viac !
alltracboy
19.10.12,08:54
za to ale nemoze tehla.. pokial praskne cela stena zvislo tak bude najskor problem niekde v zaklade alebo v zalozeni prveho radu.
lukas567
19.10.12,09:04
Zalozenie stavby je 100%. Beton až C16/20 (B20) pasy siroke az 80cm, armatura,kari 8mm,vibrator,prizvany statik na posudenie ryhy. Sudny znalec na poruchy skonstatoval ze su to jednoznacne tehly. Ked su praskliny zvisle tak to nie je v zaklade. Pretoze kolmica na prasklinu Vam ukazuje miesto sadania. Kolmica v mojom pripade kde bude? v horizonte? Na to aby to bolo v zaklade tak musi prasknut zaklad, tvarnica DT, zakladova deka hruba 20 cm a az potom murivo.
Je to evidente. Chory system ked lepidlo 10MPA je silnejsie ako samotna tehla 8MPA. Pri tepelnej roztiaznosti hlavne v lete na tehlu na ktoru svieti slnko a ktoru netreba zateplovat spoj v lepidle nepovoli a praskne Vam tehla. Postupne straca mur tym padom vazbu... Urobte si vlastny nazor...
lukas567
19.10.12,09:08
Ked mozem poradit nerieste tepelne mosty a ostatne veci. Nerieste amaterov predajcov ktori na vas chcu zarobit. Mur - obvodovy ma prenasat hlavne zatazenie. Kupujte silne tehly nie krehke tepelnoizolacne. Nepodliehajte marketingu. Pouzite sedliacky rozum nebrusene tehly s vysokou pevnostou na klasicku maltu. Spoj Vam vzdy praskne v malte ak by si stavba chcela akokolvek pohnut. Nepraskne Vam nosne murivo ak v pripadoch tehal su super "R".
alltracboy
19.10.12,15:46
si nejak pleties akemu tlaku dokaze odolat a smyk. 10MPa ma preto lebo je to tenka vrstva a dost by som pochyboval ze ma taku silu aj v smyku. Tak ako ju nema ani tehla ktora ma 8MPa. No ked sudny znalec povedal tak to asi tak bude.. ja znalec niesom. S tou kolmicou som to dost nepobral.. to chces povedat ze ak mi polovica domu klesne o pol metra tak mur praskne vodorovne? Podla mna by sa odlomil zvislo v mieste posuvu kde sa to strihne o hranu.
lukas567
22.10.12,12:37
Problematike sa venujem dost dlho aby som nevedel rozlisit co je normova pevnost, charakteristicka pevnost a pevnost v smyku muriva.
Prasknutie steny naznacuje miesto sadnutia stavby. Prasklina zvacsa ma sklon 30-60 stupnov na nu spravena kolmica ukaze miesto kde je problem. Stara ale jasna staticka pomocka.
Aj je prasklina priama a zvisla zvacsa je problem inde. V tomto pripade v pouzitom materialy...
na potvrdenie:
http://www.pasivnidomy.cz/zpravy-clenu/jaky-bude-v-cr-dalsi-osud-nosnych-stenovych-konstrukci-na-bazi-poreznich-palenych-tvarnic.html (http://www.google.com/url?q=http%3A%2F%2Fwww.pasivnidomy.cz%2Fzpravy-clenu%2Fjaky-bude-v-cr-dalsi-osud-nosnych-stenovych-konstrukci-na-bazi-poreznich-palenych-tvarnic.html&sa=D&sntz=1&usg=AFQjCNEwuqALbKidd7cFPrSfQawC3lskBw)
ciners
22.10.12,18:17
Nechcem nejak rypat, len bacha na to, ze pevnost muriva a pevnost tehal + malty su totalne, ale totalne odlisne veci. Ta trhlina je kolma na smer hlavnych tahovych napeti, cize aj pri zvislej je to priecny tah. Uhol zavisi od velkosti smeru jednotlivych zatazeni, ktore posobia.
pivko
22.10.12,18:29
si nejak pleties akemu tlaku dokaze odolat a smyk. 10MPa ma preto lebo je to tenka vrstva a dost by som pochyboval ze ma taku silu aj v smyku. Tak ako ju nema ani tehla ktora ma 8MPa. No ked sudny znalec povedal tak to asi tak bude.. ja znalec niesom. S tou kolmicou som to dost nepobral.. to chces povedat ze ak mi polovica domu klesne o pol metra tak mur praskne vodorovne? Podla mna by sa odlomil zvislo v mieste posuvu kde sa to strihne o hranu.
Ty si od kedy statik? to že si kutyl to viem ,ale statik:confused::D
alltracboy
22.10.12,19:09
Ty si od kedy statik? to že si kutyl to viem ,ale statik:confused::D
sak som napisal ze znalec niesom.. iba diskutujem..povedz nam radej nieco o celoplosnom nanasani lepidla ktore ti znehodnoti MW a difuznom odpore
lokok
22.10.12,20:06
Mám takú otázočku na odborníkov v danej problematike. Z čoho postaviť rodinný dom? Viete poradiť aký stavebný materiál - tehly sú "najlepšie" alebo ako ich kombinovať napr. so zateplovaním. Malta či lepidlo?
Ďakujem za rady od skúsenejších.
pivko
23.10.12,07:06
Mám takú otázočku na odborníkov v danej problematike. Z čoho postaviť rodinný dom? Viete poradiť aký stavebný materiál - tehly sú "najlepšie" alebo ako ich kombinovať napr. so zateplovaním. Malta či lepidlo?
Ďakujem za rady od skúsenejších.
Tehla na maltu / lepidlu neverím/ a zatepliť Nobasilom.
vratnik
23.10.12,07:52
Tehla 250, 300 + hrubšie zateplenie. Teraz je na tehlu jesenná akcia, čo som si robil prepočty pre moju stavbu - chatu, tak tehla v akcii vychádza lacnejšie ako základy. Len som sa ešte nerozhodol či brúsenú, alebo klasiku.