monika-sch
07.02.10,10:10
ahoj! máte skúsenosti s konzervovaním hotových jedál? - polievky, guláše ... nechcem stráviť leto pri sporáku, ale mám dôvody na to, aby som tentoraz na dovolenku brala domácu kuchyňu. potrebujem, aby toto jedlo vydržalo minimálne týždeň stredomorskej klímy. viem, že je to možné, žiaľ nepoznám nikoho, kto to takto robí a na internete som na túto tému nenašla nič poriadne. možno zle hľadám, tak mi aspoň poraďte. vďaka!
Silvernola
07.02.10,09:20
Ďalší KONZERVAtívec:D:D
Ale otázku posúvam. Osobne skôr zamrazujem, ale o to tu očividne nejde. Moja starká používala pohára "mäsovky", ja mám len klasika 0,7 na šroubovacie víčka. Tie sú všetky rovnaké?
Aké s tým máte skúsenosti?
Marta V
07.02.10,11:34
Ja každý rok na dovolenku pripravujem asi tak dva mesiace vopred bravčové, hovädzie, kuracie (odkostené) mäso tak, že si ho pripravím normálne ako keby som ho išla podávať na obed, čiže na cibuľke, so zeleninou (len nedávam hrášok, ten podlieha skôr kvaseniu), len ho skôr odstavím zo sporáka, udusím ho tak na polovičku. Ešte teplé dám do 7 dcl pohárov, zavíčkujem víčkami s červenou gumičkou - to je pri mäse dôležité a sterilizujem 1 hodinu. Poháre nechám vo vode vychladnúť. Takto robím aj segedín - bravčové mäso na cibuľke, kyslá kapusta a tiež vysterilizovať a na dovolenke už dokončím so smotanou a mliekom. Mäso potom stačí ohriať a už len prílohu k nemu urobiť.
Marta V
07.02.10,11:58
Surové mäso hovädzie, bravčové nakrájať na kocky, alebo na rezne, ale nevyklepávať, posoliť, natlačiť do 7 dcl pohárov, zaliať dvomi lyžicami studenej vody, zavíčkovať víčkami s červenou gumičkou a sterilizovať dve hodiny a na druhý deň ešte raz vysterilizovať 45 minúť až 1 hodinu. Takto vydrží mäso aj rok a nepokazí sa. Mám to odskúšané. Na dovolenke už stačí na olej, alebo na masť dať cibuľku, mäso z pohára a buď zeleninu, hríbiky, alebo dorobiť nejakú omáčku , prílohu a obed je hotový za chvíľu.
monika-sch
08.02.10,18:18
ďakujem za účasť. do noci som sa ešte hrabala v pc a rada by som si ešte niečo ujasnila. niekto radí konzervovať mäso na 2x. prvý deň 1,5 - 2 hodiny, na druhý deň o polovicu času menej. pokiaľ ale mäso tepelne upravím a pripravím ako na priamu konzumáciu (ako to píše Marta V)a potom ho tak ešte zasterelizujem do pohárov, tak to druhé sterilizovanie o 24 hodín sa mi zdá byť zbytočné. nerada by som nás kvôli nejakému neviditeľnému a necítiteľnému procesu v konzerve poslala na druhý svet, tak ty, čo evidentne žiješ a varíš hotové jedlo v pohároch len raz, tak sa ešte ozvi. pekne ďakujem.
Kika69
08.02.10,18:40
Takto sterilizované mäso vydrží aj pri izbovej teplote? Nemusí byť na chladnom mieste?
BXLmiami
08.02.10,18:58
Dovolenky za socializmu ťa naučia všetkému a aj konzervovaniu.V masových konzervách hrozí botulotoxin.Ojedinele,ale hrozí.Takže som vyberala masá skôr tuhšie,predvarila som a sterilizácia prvý den hodinu,o 24 hodin pol hodinu a o dalších 48 hodín hodinu.
Marta V
09.02.10,18:59
Keď sterilizujem už predvarené jedlo tak stačí sterilizovať raz tak ako som písala asi 1 hodinu. Mám to odskúšané, zatial sa mi nikdy nič nepokazilo. Jedlo si nosíme do Chorvátska, nedržíme ho ani v chladničke a vždy vydrží. Chodíme v auguste a vždy sú tam dosť veľké horúčavy.
BXLmiami
11.02.10,12:01
No ved ano.Viem ale príliš veľa o bakteriálnych chorobách,aby som si to riskla.Presterilizuješ raz a väčšina bakterií sa zničí,pri druhom sterilizovaní je to už takmer všetko zničené a posledné spory sa prejavia do dalších 48 hodin a tak to prevarím ešte raz.Botox mám rada len v čele,aj to u druhého.
Sharon
10.01.11,21:55
Viete mi nekto poradiť, či sa takto podobne dajú sterilizovať aj zeleninové jedlá? Napr. rizoto, granadýr, plená paprika ... Dcéra ide na týždeň na lyžiarsky a má nízkobielkovinovú diétu - myslela som že jej jedlá uvarím, zasterilizujem do pohárov a na chate jej to len ohrejú. Má niekto skúsenosti, ďakujem.
kz1
07.02.11,15:54
Ahojte

Sterilizované mäso na dovolenku

Mäso nakrájané na kocky alebo rezance opražíme na masti alebo oleji. Osolíme, čiernym korením okoreníme. Udusíme do polomäkka. Dáme do fliaš, aby mäso bolo zaliate vlastnou šťavou. Sterilizujeme 30 až 40 minút pri 100 stupňoch. Doma skladovať v chladničke, aj na dovolenke.

Kuracie mäso – vôbec nepridávať vodu.
Bravčové mäso – môže sa podliať troškou vody , ale radšej nepridávať, aby sa nepokazilo.

Môžeme si opražiť cibuľu na oleji a pridať sterilizované mäso z fľaše. Vodu pridáme až pri príprave, keď mäso otvoríme z fľaše a dochutíme ešte korením podľa chuti napr. grilovacie korenie, guľášové korenie, červená paprika, ... a zahustíme múkou alebo škrobovou múčkou Gustin. Záleží od toho, čo pripravujeme, či kotlíkový guľáš alebo mäsko na šťave s omáčkou, ....

Kuracie prsia nakrájam na rezance a zalejem vodou, ktorú osolím a pridám trochu vegety. Uvarím do polomäkka a zalejem vývarom, ja dávam do fľaštičiek od tatárskej a sterilizujem 20 až 30 minút. Toto mäsko som brala, keď bola dcéra maličká asi 1 rok a beriem ho stále so sebou, lebo keď zlejem vývar, tak si ho dávame na zeleninový šalát.

Toto mám vyskúšané.

Keď som prvýkrát robila s cibuľou. tak sa mi asi 3 fľaštičky od horčice pokazili, ale keď to robievam takto- viď vyššie, tak sa mi to nekazí. Robievam to cca asi 1-2 týždne pred odchodom na dovolenku.

Rada vyskúšam aj recepty - sterilizáciu hotových jedál.

Ahoj