dodo_b
07.02.10,18:05
hi, plynovy ci elektricky kotol ? 100m2 podlahovej plochy.
legolas
07.02.10,18:02
..podľa financií, ale ja by som dal prednosť plynu...
petervi
07.02.10,18:22
1 kubik plynu = 10kW
10kW plynu = 0,491 Eur
10kW elektriny =0,906 Eur (nizke pasmo)
220870
07.02.10,18:24
K tomu ešte treba prirátať ,el.kotol nemá takú účinnosť ako plynový.
petervi
07.02.10,18:45
Kedysi som rozmyslal nad TC alebo solarnymi panelmi,ale po prepocitani navratnosti apod. sa zatial neoplati nic lepsie ako plynovy kotol(nepocitam topenie drevom),vsetko ostatne su len zbytocne vyhodene peniaze.
TomasHC
08.02.10,05:53
Ak je v danej lokalite plyn, tak urcite plyn - len kvoli cene.
vratnik
08.02.10,09:07
Co poznam po okoli, tak ti co maju el. kurenie + kotol na drevo kuria full time drevom, a ti co si nerozvazne zburali komin a zostala im uz len elektrika kuria elektrikou typu studeny odchov. K cene za elektriku treba pripocitat pomerne vysoku fixnu platbu za hodiny. Ale ak je to dom "na kseft" tak potom jednoznacne elektrika :)
mendo933
08.02.10,16:17
ceny el. energie su z minuleho roku, treba si zadat ceny podla lokality. Je to len orientacne ale na porovnanie postaci.
Pri kureni elektrinou a pri sadzbe D11( po starom) sa pri pouzivani ostatnych el. spotrebicou znizia naklady
dodo_b
08.02.10,16:19
na pozemku mam vsetko elektr. a aj plyn. chcem vykurovat teplovzdusnym systemom(rekuperatorom), len treba dalsi zdroj (plyn ci elektr.)kotol. nechcem teplovodne podlahove kurenie ! rozhodujem sa medzi jednotkami DUPLEX RB a RK2. + IZT 615l + solar.
vladoziak
09.02.10,08:34
na pozemku mam vsetko elektr. a aj plyn. chcem vykurovat teplovzdusnym systemom(rekuperatorom), len treba dalsi zdroj (plyn ci elektr.)kotol. nechcem teplovodne podlahove kurenie ! rozhodujem sa medzi jednotkami DUPLEX RB a RK2. + IZT 615l + solar.

Vy mate take nizke tepelne straty,ze idete kurit iba rekuperatorom?Tak gratulujem ste uz v standarte pasivnych domov.
dodo_b
09.02.10,10:22
Vy mate take nizke tepelne straty,ze idete kurit iba rekuperatorom?Tak gratulujem ste uz v standarte pasivnych domov.

no potrebujem daky zdroj k DUPLEX jednotke. PLYN vs. ELEKTRINA ? to je otazka. a pasiv to asi nebude.plan je heluz 38 family+12/15cm EPS, podlahy 20cm eps, vrch 40cm, strecha 20cm. okna 3-sklo. krb (vodnik+vzduch kombinacia)projekt ... PRODOM Bungalow2/zrkadlovy obraz.
AndrejG
09.02.10,12:51
Dom 100m2 nemoze mat tepelne straty viac ako 2-3kW, pokial je normalne zaizolovany s dobrymi oknami. Tam sa neoplati pociatocna investicia do plynu. Sice elektrika stoji skoro 2x tolko, ale zasa sa to vrati pri ostatnej spotrebe elektriky, 20 hodin vsetko lacnejsie ako pri standardnej sadzbe.
vladoziak
09.02.10,14:20
no potrebujem daky zdroj k DUPLEX jednotke. PLYN vs. ELEKTRINA ? to je otazka. a pasiv to asi nebude.plan je heluz 38 family+12/15cm EPS, podlahy 20cm eps, vrch 40cm, strecha 20cm. okna 3-sklo. krb (vodnik+vzduch kombinacia)projekt ... PRODOM Bungalow2/zrkadlovy obraz.

Prve co by ste si mali uvedomit,ze u Vas nebude rekuperacia plnit uloho kurenia ani vedlajsieho,bude sluzit iba na vetranie zo ziskom tepla z odpadoveho vzduchu a nikdy sa Vam investicia nevrati,je to iba komfort.

Podruhe treba vediet ake mate tepelne straty a to sa neda nikde na fore najst,tam najdete iba navod ako si ich vyratat ale pocitanie je uz na Vas alebo na niekom komu za to zaplatite.

Potretie ak tepelne straty su nizke napr.take ake pise andrej tak investicia do plynu je otazna,elektriku budete tahat do domu tak ci tak a treba brat do uvahy aj naklady na plynovu pripojku.

Postvrte pri uvahe o elektrickom kureni si treba zistit ci Vam vobec rozvodne zavody taketo kurenie odsuhlasia to iste plati aj o tepelnom cerpadle to ma tiez svoj tarif.

Popiate rozhodnut sa musite sam,nakoniec ak budete robit akekolvek kurenie dajte vodne kurenie ale nie elektricku podlahovku,lebo na vodu napojite hociaky zdroj tepla ale na kable uz nic ine.

Posieste nie kazdy so mnou suhlasi sto ludi sto chuti.
dodo_b
09.02.10,17:49
Prve co by ste si mali uvedomit,ze u Vas nebude rekuperacia plnit uloho kurenia ani vedlajsieho,bude sluzit iba na vetranie zo ziskom tepla z odpadoveho vzduchu a nikdy sa Vam investicia nevrati,je to iba komfort.

Podruhe treba vediet ake mate tepelne straty a to sa neda nikde na fore najst,tam najdete iba navod ako si ich vyratat ale pocitanie je uz na Vas alebo na niekom komu za to zaplatite.

Potretie ak tepelne straty su nizke napr.take ake pise andrej tak investicia do plynu je otazna,elektriku budete tahat do domu tak ci tak a treba brat do uvahy aj naklady na plynovu pripojku.

Postvrte pri uvahe o elektrickom kureni si treba zistit ci Vam vobec rozvodne zavody taketo kurenie odsuhlasia to iste plati aj o tepelnom cerpadle to ma tiez svoj tarif.

Popiate rozhodnut sa musite sam,nakoniec ak budete robit akekolvek kurenie dajte vodne kurenie ale nie elektricku podlahovku,lebo na vodu napojite hociaky zdroj tepla ale na kable uz nic ine.

Posieste nie kazdy so mnou suhlasi sto ludi sto chuti.

- cele podlahove teplovone urcite nechceme, skor uvazujeme o natiahnuti rur na radiatory
- na pozemku uz mam plyn. pripojku, takze investicia odpada, takisto aj elektrina na pozemku, zatial jednotarif D1. podrobnosti si zistim cez tyzden na ZSE o moznosti zmeny na D11
- rekuperacia je komfort, dako mi nevonia vzduch ked beham po navstevach :D. mal som moznost navstivit dom s DUPLEX RK2, paradaaaa
dusan.supolik
09.02.10,18:40
Zdravím ja som sa rozhodol pre vykurovanie elektrinou a mám ukončenie plynu cca 6m od domu a aj napriek tomu ideme kurit elektrinou a prečo? No staviam nizko energeticky dom ktory spada do kategorie B to je to ked si kupujete chladničku a je tam A,B,C,D,E atd cize velmi je to dobre obycajna novostavba spada do C,D mame cca 90m2 obytnej plochy a dom sme si zatial postavili sami 2 ludia akurat plech na strechu mi pomahali za ten som zaplatil cca 170 euro a cas zhotovenia 1 mesiac od rana do vecera pozrite vo dvojici z manželkou a teraz čakame na úver celkovo stavba ktoru vidite stála cca 350 000 sk a na dokončenie potrebujeme cca 400 000 aj zo zariadenim kdo chce dajaku radu nech sa ozve rad pomozem aj z dokumentaciou kreslil som si ju sam iba razitko som zohnal.
skoda musim dat este 14 prispevkou a az potom dam link na moju stavbu a mail
dusan.supolik
09.02.10,18:44
ale ku tomu vikurovaniu ak staviate murovanu stavbu na 150m2 treba zvažovať ja bi som sa pripojil určite ku plynu
AndrejG
10.02.10,00:28
Zdravím ja som sa rozhodol pre vykurovanie elektrinou a mám ukončenie plynu cca 6m od domu a aj napriek tomu ideme kurit elektrinou a prečo? No staviam nizko energeticky dom ktory spada do kategorie B to je to ked si kupujete chladničku a je tam A,B,C,D,E atd cize velmi je to dobre obycajna novostavba spada do C,D mame cca 90m2 obytnej plochy a dom sme si zatial postavili sami 2 ludia akurat plech na strechu mi pomahali za ten som zaplatil cca 170 euro a cas zhotovenia 1 mesiac od rana do vecera pozrite vo dvojici z manželkou a teraz čakame na úver celkovo stavba ktoru vidite stála cca 350 000 sk a na dokončenie potrebujeme cca 400 000 aj zo zariadenim kdo chce dajaku radu nech sa ozve rad pomozem aj z dokumentaciou kreslil som si ju sam iba razitko som zohnal.
skoda musim dat este 14 prispevkou a az potom dam link na moju stavbu a mail

Nemas foto z vystavby? Ta fotka vyzera zaujimavo...sice dizajnovo to nieje moj styl, ale chcel by som niekedy postavit chatu takym stylom, vyzera to byt rychle a lacne.
Janyke
10.02.10,21:30
Ja by som tiez potreboval radu. Mame vlastnu studnu na pozemku pri chatke, mam k dispozicii plyn, dostatok dreva aj elektrinu. Co by ste mi odporucali na teplu uzitkovu vodu a co na bezne kurenie? Moje moznosti su plynovy kotol, kotol na tuhe palivo a elektricky ohrievac vody. Co bude pre mna z hladiska investicie aj nakladov "najekonomickejsie"?
jankazb
11.02.10,06:04
Ak je to iba chatka, ja by som volila kúrenie drevom. Možno na rýchle vykúrenie pri príchode el.ohrievač. Náklady na zavedenie plynu sú vysoké, užívacie nízke. Je na Vás ako často chatku používate. Ale zavedený plyn ju vlastne zhodnocuje na realitnom trhu.
tommi_d
11.02.10,08:33
Vy mate take nizke tepelne straty,ze idete kurit iba rekuperatorom?Tak gratulujem ste uz v standarte pasivnych domov.

Nevšimol si si, že neuvádza že nebude kúriť rekuperátorom ale IZT-čkom (integrovaný zásobník tepla) buď 615 litrový alebo 930 litrový výrobca Atrea.
Janyke
11.02.10,10:49
jankazb dakujem za radu, no je to "iba chatka" ale je to blizko rekreacnej oblasti takze to v zime vyuzivame na lyzovanie a v lete na turistiku. Niekedy sme tam aj cely tyzden, kedze je to v lese a mame tu znamych nie je problem s drevom, ale ak chce clovek naprikald udrzat v chate konstantnu teplotu aby ked sa vrati z lyzovacky nebola v chate zima bolo by potrebne zaviezt kurenie...preto by som potreboval radu co zvolit aby boli naklady na vykurovanie najekonomickejsie.
josy1
11.02.10,11:14
Ak nie je potrebne mat to stale zapnute, bol by problem pretoze by to zamrzlo. Skus zistit naklady na kurenie z kamena alebo infra. Zapnes iba vtedy ked treba a ked pomozes s drevom , naklady nebudu vysoke. A ma to aj svoju estetiku, hlavne kamen.
AndrejG
11.02.10,12:12
Ak nie je potrebne mat to stale zapnute, bol by problem pretoze by to zamrzlo. Skus zistit naklady na kurenie z kamena alebo infra. Zapnes iba vtedy ked treba a ked pomozes s drevom , naklady nebudu vysoke. A ma to aj svoju estetiku, hlavne kamen.

Hej, to by sa oplatilo. Kurenie by stalo viac ako cela chata...
dodo_b
13.02.10,17:24
po dlhom rozhovore so ZSE to vyzera tak, ze sadza D11 je zamietnuta kvoli slabej infrastrukture v mieste vystavby. aka parada. no ale po zdlhavom rozmyslani alternativ to vyzera na DUPLEX RB2+plyn.kotol kondenzacny+solar+300l zasobnik.

rekuperacia urcite, uz len to kurenie poriesit na 100% :
- podlahove ci radiatory ci teplovzduch z duplexu RB2 ?
- podlahove ci radiatory a rekuperacia bez ohrevu ?
- podlahove ci radiatory a rekuperacia s chladenim ?

no silne sa mi nechce do podlahoveho, jaaaaaaaaaaj helppp meee
Palusko.sk
15.02.10,08:07
po dlhom rozhovore so ZSE to vyzera tak, ze sadza D11 je zamietnuta kvoli slabej infrastrukture v mieste vystavby. aka parada. no ale po zdlhavom rozmyslani alternativ to vyzera na DUPLEX RB2+plyn.kotol kondenzacny+solar+300l zasobnik.

rekuperacia urcite, uz len to kurenie poriesit na 100% :
- podlahove ci radiatory ci teplovzduch z duplexu RB2 ?
- podlahove ci radiatory a rekuperacia bez ohrevu ?
- podlahove ci radiatory a rekuperacia s chladenim ?

no silne sa mi nechce do podlahoveho, jaaaaaaaaaaj helppp meee

Preco nie podlahove? Pri tej ploche to nie je az tak nakladne, je to komfort a idealne na kondenzacny kotol.
tommi_d
15.02.10,08:20
Osobne by som oddelil vetranie s rekuperáciou od vykurovania. Vykurovanie teplovzduchom mám podľa mňa viacej nevýhod ako výhod.
Keď už nedostaneš tú D11, osobne by som to riešil takto :
Rekuperačná jednotka ako vetracia časť a kúrenie plynové kondenzačným kotlom- teplovodné kombinácia podlahovky a riadiátorov
thermical
17.02.10,12:26
Ak Vám môžem poradiť, nedávajte si kúrenie len rekuperáciou s vodným alebo elektrickým ohrievačom, pretože vzduch ako látka má malú mernú tepelnú kapacitu a aby ste nahradili tepelné straty stavby, je potrebné ho privádzať relatívne veľké množstvo. Poznám prípad, ked sa na to investor nechal nahovoriť (Atrea + elektrický 4 kW dohrev), a sto krát to oľutoval, pretože prúd vzduchu z výustiek ho obťažoval pocitovo a aj hlukom. K tej tepelnej strate 2-3 kW len toľko, že to môže byť strata vedením tepla cez konštrukcie, ale ak tam budú bývať ľudia a budete vetrať aspoň predpísaným spôsobom (výmena vzduchu na osobu a hodinu 30 m3), tak tepelné straty vetraním budú hodne vyššie. Ako zdroj je najvýhodnejší plynový kondenzačný kotol v spojení s podlahovým vykurovaním, ak máte na pozemku plyn. Ak nie, tak by som šiel do tepelného čerpadla. Rekuperačné vetranie je super vec, najmä čo sa týka odstraňovania vlhkosti a aj zníži celkovú tepelnú stratu o cca 20 %, ale ako vykurovací systém nie je vhodné.
bjuty smis
17.02.10,16:36
vačšina tu uvádza, že plynom je to lacnejšie...ale ani v jednom príspevku nebolo, čo je podla mňa pre porovnanie dôležité :
1. inštalačné náklady pri stavbe - musí byť velký rozdiel medzi el. rohožami na 100m2 a el. kotlom na teplú vodu -vs plynové kúrenie, montáž radiatorov alebo podlahovky, kotol, výstavba komína, revízie... El. musí pri plyn.kurení takisto natiahnuť, naopak plyn pri el. nemusí

2. Ak máš el. kúrenie, lacnejšiu sadzbu využívaš aj na všetko ostatné...čiže férové by bolo pri porovnaní uviesť cenu za kúrenie plynom + aj cenu za el., lebo pri kúrení el, už nemáš iné náklady
tommi_d
18.02.10,07:05
To bjuty smis : V podstate súhlas s tým čo tvrdíš, akurát Dodo v príspevku uvádza že nedostane D11, takže žiadna plne elektrická domácnosť
dodo_b
18.02.10,10:18
Ak Vám môžem poradiť, nedávajte si kúrenie len rekuperáciou s vodným alebo elektrickým ohrievačom, pretože vzduch ako látka má malú mernú tepelnú kapacitu a aby ste nahradili tepelné straty stavby, je potrebné ho privádzať relatívne veľké množstvo. Poznám prípad, ked sa na to investor nechal nahovoriť (Atrea + elektrický 4 kW dohrev), a sto krát to oľutoval, pretože prúd vzduchu z výustiek ho obťažoval pocitovo a aj hlukom. K tej tepelnej strate 2-3 kW len toľko, že to môže byť strata vedením tepla cez konštrukcie, ale ak tam budú bývať ľudia a budete vetrať aspoň predpísaným spôsobom (výmena vzduchu na osobu a hodinu 30 m3), tak tepelné straty vetraním budú hodne vyššie. Ako zdroj je najvýhodnejší plynový kondenzačný kotol v spojení s podlahovým vykurovaním, ak máte na pozemku plyn. Ak nie, tak by som šiel do tepelného čerpadla. Rekuperačné vetranie je super vec, najmä čo sa týka odstraňovania vlhkosti a aj zníži celkovú tepelnú stratu o cca 20 %, ale ako vykurovací systém nie je vhodné.

kedze D11 zamietnuta, asi to bude DUPLEX RB + kondenzacny plynovy kotol 4-16KW + zasobnik 400-600l + solar + krb.
vsetko zavisi ako je spravene rekuperacia, ake rozvody,atd. ja poznam ludi co nadavaju na podlahovku, ale nic si nepomozu. ziju s tym. este ma napadla vec, ze si dam spravit rozvod na radiatory, pre istotu. rozdiel medzi rekupercanou jednotkou s kurenim a bez je cca. do 800€
mendo933
18.02.10,11:07
Doohrev rekuperacie ma zmysel len pri velkych mrazoch a aplikacii bez zemneho registra aby nezamrzol vymennik. Dokurovanie rekuperaciou je blbost. Na tzb cz bola o tom rozsiahla diskusia, treba si to poriadne nastudovat
thermical
19.02.10,06:40
dodo_b

ten zásobník bude akumulačný pre vodný výmenník Atrey alebo bude na ohrev teplej vody? koľko m3/h bude mať tá Atrea ?

v prvom prípade sa Vám investícia nevráti, keďže hlavným zdrojom bude kondenzačný kotol. Nebudete teda potrebovať také objemy vzduchu, aby ste s nimi vykrývali tepelné straty. Stačí Vám malá jednotka do 250 m3/h bez dohrevu, a sú aj kvalitnejšie výrobky ako atrea (nechcem sa nikoho dotknúť)

V druhom prípade - čo s toľkou teplou úžitkovou vodou ak nebudete prevádzkovať napr. penzión ?
dodo_b
19.02.10,10:11
dodo_b

ten zásobník bude akumulačný pre vodný výmenník Atrey alebo bude na ohrev teplej vody? koľko m3/h bude mať tá Atrea ?

v prvom prípade sa Vám investícia nevráti, keďže hlavným zdrojom bude kondenzačný kotol. Nebudete teda potrebovať také objemy vzduchu, aby ste s nimi vykrývali tepelné straty. Stačí Vám malá jednotka do 250 m3/h bez dohrevu, a sú aj kvalitnejšie výrobky ako atrea (nechcem sa nikoho dotknúť)

V druhom prípade - čo s toľkou teplou úžitkovou vodou ak nebudete prevádzkovať napr. penzión ?

plyn. kotol napojeny na zasobnik 400l pre solar. zasobnik napojeny na duplex RB (740/440m3).
thermical
19.02.10,10:33
plynový kotol s 400 litrovým bivalentným zásobníkom napojeným na solár je OK. Atrea s 440 m3/hod so 750 litrovým akumulačným zásobníkom pre vodný výmenník - zbytočne predimenzované zariadenie. Ten akumulačný zásobník si nechajte pre krb v prípade, že bude s vodným výmenníkom, a pre ukladanie prebytkov solárnej energie v lete, tú atreu nahradte niečím menším (cca do max 250 m3/hod - režim párty, 50 m3/hod - trvalá prevádzka). Kúrenie z akumulačnej nádrže do podlahovky by sa s plynovým kotlom malo alternovať pomocou regulácie tepelných diferencií (na toto je vhodný napr. regulátor Vitosolic 200 od Viessmann).
dodo_b
19.02.10,10:45
plynový kotol s 400 litrovým bivalentným zásobníkom napojeným na solár je OK. Atrea s 440 m3/hod so 750 litrovým akumulačným zásobníkom pre vodný výmenník - zbytočne predimenzované zariadenie. Ten akumulačný zásobník si nechajte pre krb v prípade, že bude s vodným výmenníkom, a pre ukladanie prebytkov solárnej energie v lete, tú atreu nahradte niečím menším (cca do max 250 m3/hod - režim párty, 50 m3/hod - trvalá prevádzka). Kúrenie z akumulačnej nádrže do podlahovky by sa s plynovým kotlom malo alternovať pomocou regulácie tepelných diferencií (na toto je vhodný napr. regulátor Vitosolic 200 od Viessmann).

750 IZT nebude. ako akumulacna nadrz bude zasobnik od solaru 400l. ten bude priamo napojeny na ruplex RB.
thermical
19.02.10,12:32
daj sem schému zapojenia nech sa na to pozrieme..
ten 400-litrový zásobník bude slúžiť aj ako ohrievač teplej vody aj ako zdroj energie pre duplex?
dodo_b
21.02.10,09:20
daj sem schému zapojenia nech sa na to pozrieme..
ten 400-litrový zásobník bude slúžiť aj ako ohrievač teplej vody aj ako zdroj energie pre duplex?


zasobnik : nadoba v nadobe. jedna cast TUV a druha na akumulaciu+solar
http://www.kkh.sk/pdf-sk/AE-solarne-SISS-prospekt.pdf

vstup na solar okruh, vstup na kotol a vystup na kurenie(tam by sa mala pripojit Duplex jednotka + vykurovanie kupelne.
otazka je, ze aku riadiacu jednotku na toto cele, co bude obsluhovat duplex aj kotol ?
dodo_b
21.02.10,09:32
zasobnik : nadoba v nadobe. jedna cast TUV a druha na akumulaciu+solar
http://www.kkh.sk/pdf-sk/AE-solarne-SISS-prospekt.pdf

vstup na solar okruh, vstup na kotol a vystup na kurenie(tam by sa mala pripojit Duplex jednotka + vykurovanie kupelne.
otazka je, ze aku riadiacu jednotku na toto cele, co bude obsluhovat duplex aj kotol ?


zapojenie
kováčJi
21.02.10,10:39
jankazb dakujem za radu, no je to "iba chatka" ale je to blizko rekreacnej oblasti takze to v zime vyuzivame na lyzovanie a v lete na turistiku. Niekedy sme tam aj cely tyzden, kedze je to v lese a mame tu znamych nie je problem s drevom, ale ak chce clovek naprikald udrzat v chate konstantnu teplotu aby ked sa vrati z lyzovacky nebola v chate zima bolo by potrebne zaviezt kurenie...preto by som potreboval radu co zvolit aby boli naklady na vykurovanie najekonomickejsie.

Ak je blízko plyn - daj gamatky (kúpiť použité / revidovať ) dá sa nastaviť udržiavanie teploty (kým tam nie si) a pomerne rýchlo rozkúriť (pridáš/vyberieš sa do prírody/ po návrate pohoda) .


vačšina tu uvádza, že plynom je to lacnejšie


1 kubik plynu = 10kW
10kW plynu = 0,491 Eur
10kW elektriny =0,906 Eur (nizke pasmo)

Energetické náklady plyn/ elektrina je 1/2.
Treba spočítať investično-revízne náklady.
A spolu s energetickými porovnať aspoň na obdobie 10 rokov.

...ale ani v jednom príspevku nebolo, čo je podla mňa pre porovnanie dôležité :
1. inštalačné náklady pri stavbe - musí byť velký rozdiel medzi el. rohožami na 100m2 a el. kotlom na teplú vodu -vs plynové kúrenie, montáž radiatorov alebo podlahovky, kotol, výstavba komína, revízie... El. musí pri plyn.kurení takisto natiahnuť, naopak plyn pri el. nemusí

2. Ak máš el. kúrenie, lacnejšiu sadzbu využívaš aj na všetko ostatné...čiže férové by bolo pri porovnaní uviesť cenu za kúrenie plynom + aj cenu za el., lebo pri kúrení el, už nemáš iné náklady
thermical
22.02.10,13:47
dodo

Atrea má myslím 4 varianty regulácie. Má výstup na ovládanie zdroja - v tvojom prípade kotla. Avšak tu by som mal obavu z toho, že pri odbere do výmenníka v Duplexe sa obmedzí množstvo odoberateľnej teplej vody z vnútorného zásobníka SISS asi na 1/2 až 1/3. Taktiež bude kondenzačný kotol náchylný na cyklovanie v prípade, že odber VZT výmenníka v Duplexe bude nízky. Daj si to spočítať overenému projektantovi.
martin338
08.11.10,07:34
spp / zse

1kWh: 0,0584€ / 0,0541€ pri tarife D11 (plne elektrifikovaný dom, pásmo NT 20hodín denne)
Nandrolon
08.11.10,07:49
Dom 100m2 nemoze mat tepelne straty viac ako 2-3kW, pokial je normalne zaizolovany s dobrymi oknami. Tam sa neoplati pociatocna investicia do plynu. Sice elektrika stoji skoro 2x tolko, ale zasa sa to vrati pri ostatnej spotrebe elektriky, 20 hodin vsetko lacnejsie ako pri standardnej sadzbe.

presne toto som chcel napísať aj ja. Treba brať aj spotrebu ostatnej elektrickej energie mimo kúrenia....

čo ak som zarytý akvarista a budem mať 1000 litrov vody, ktorú musím ohrievať nonstop + extra výkonné osvetlenie ?? + ďalšie zariadenia vrátane výkonného PC zapnutého NONSTOP ?? aj tak ma vyjde plyn lacnejšie ??