r4d0
09.02.10,14:14
Zdravim,

v 30 rocnom byte mam zachovale drevene parkety, pod tym hobra, lepenka a cca 6-10cm skvary. Podlaha je dost zvlnena cize som sa rozhodol ju rozobrat a vyrovnat. Niekde som cital ze sa ponecha skvara, zrovna sa a na nu sa daju 2 vrstvy OSB dosiek. Inde zasa vyhadzu skvaru a davaju tam bud perlit beton alebo podlahovy polystyren.

Mate niekto skusenosti s rekonstrukciou podlahy v byte? Ktory postup by som mal zvolit keby som chcel dat nazad drevene parkety (pacia sa mi a su zachovale)

Je to stredovy byt a miestnost ma 6 x 3,5m.
josy1
11.02.10,11:32
V lete som tuto pracu robil v ,,100 rocnom "" dome. tiez tam bola skvara atenka vrstva poteru. A kedze tam to bolo vlhke, dal som podkladove laty, OSB dosky a plavajucu podlahu. Ak to chces mat bez nejakeho velkeho bordelu, da sa to aj tak, je to zaroven aj odvetrane a hlavne rovne.
r4d0
12.02.10,06:28
V lete som tuto pracu robil v ,,100 rocnom "" dome. tiez tam bola skvara atenka vrstva poteru. A kedze tam to bolo vlhke, dal som podkladove laty, OSB dosky a plavajucu podlahu. Ak to chces mat bez nejakeho velkeho bordelu, da sa to aj tak, je to zaroven aj odvetrane a hlavne rovne.

Je to byt a je velmi suchy cize mne ide hlavne o to aby to bolo rovne, lebo na to pojdu parkety. Zvysovat podlahu uz moc nechcem lebo som znizil strop sadrokartonom o 10cm. Premyslam nad zrovnanim tej skvary a na nu lepenku a OSB dosky, len to bude umenie zrovnat :-(
ciners
12.02.10,08:21
Parkety vybrat a ulozit. Ostatne vrstvy podlahy veku "500rokov a viac" dat do prec. Treba si uvedomit, ze ked to ma 30 rokov a vy to este dalsich 30 chcete pouzivat, tak aby ste ako dedkovci nemuseli stale cosi prerabat, ze sa vam bude podlaha skrucat a vlnit.
r4d0
12.02.10,08:29
Parkety vybrat a ulozit. Ostatne vrstvy podlahy veku "500rokov a viac" dat do prec. Treba si uvedomit, ze ked to ma 30 rokov a vy to este dalsich 30 chcete pouzivat, tak aby ste ako dedkovci nemuseli stale cosi prerabat, ze sa vam bude podlaha skrucat a vlnit.
Hobru vyhodim urcite a vyhodeniu skvary sa tiez nebranim, len neviem co dam namiesto nej. Tu na porade sa riesila podlaha uz viackrat ale vzdy v starych rodinnych domoch kde bolo treba zabranit vlhobe a izolovat ju od zeme. Kedze toto je suchy stredovy byt tak s vlhobou ani tepelnou izolaciou problem nieje, skor mam problem co dat namiesto skvary. Panel pod skvarou rovny nie je, urcite ho bude treba nejak zrovnat a potom este cca 5-8cm nieco... co neviem co a ako... Poradi niekto?
ciners
12.02.10,08:45
Ta skvara je na betone, ci na drevenom strope?
r4d0
12.02.10,08:51
Ta skvara je na betone, ci na drevenom strope?
Na panely, ktory je stropom susedov podo mnou. Je to klasicky panelak z rokov 1978-80 priblizne.

Vrstvy su nasledovne (od spodu):
- panel
- 6-10cm skvary
- lepenka
- hobra alebo co to je (1 vrstva, cca 1-1,5cm)
- drevene parkety
ciners
12.02.10,09:01
Ak mas na to peniaze, tak to vymen za:
-panel
-podlahovy nobasil 3cm
-folia
-cementovy poter-tym sa to vyrovna ( do neho kari siete fi 4mm, oka po 15cm, stykovat na 3 oka)
-penetracny nater
-lepidlo
-parkety

Porom je aj lahka plavajuca podlaha:
na stropny panel sa ulozi dreveny rošt.
Medzi rošt ide nobasil
Potom na rošt dosky cetris, pripadne osb a na to sa lepia parkety. Ten rošt by bolo treba výškovo nastavovať, asi by som volil tu prvu možnosť.
r4d0
12.02.10,09:08
Ak mas na to peniaze, tak to vymen za:
-panel
-podlahovy nobasil 3cm
-folia
-cementovy poter-tym sa to vyrovna ( do neho kari siete fi 4mm, oka po 15cm, stykovat na 3 oka)
-penetracny nater
-lepidlo
-parkety

Porom je aj lahka plavajuca podlaha:
na stropny panel sa ulozi dreveny rošt.
Medzi rošt ide nobasil
Potom na rošt dosky cetris, pripadne osb a na to sa lepia parkety. Ten rošt by bolo treba výškovo nastavovať, asi by som volil tu prvu možnosť.
Co by sa stalo keby som dal:
- panel
- podlahovy nobasil
- 2 vrstvy OSB dosiek vrstvenych kolmo na seba
- parkety
?

Nenahradia 2 vrstvy OSB dosiek ten cementovy poter?
ciners
12.02.10,09:10
Co by sa stalo keby som dal:

Nenahradia 2 vrstvy OSB dosiek ten cementovy poter?

Neviem, ci sa ti to takto podari vyrovnat. Poter das do roviny a zatvrdne. Nemam predstavu,ake su tam nerovnosti, ale moze byt aj take riesenie.
r4d0
12.02.10,09:17
Neviem, ci sa ti to takto podari vyrovnat. Poter das do roviny a zatvrdne. Nemam predstavu,ake su tam nerovnosti, ale moze byt aj take riesenie.
Jasne, rozumiem. Dakujem za rady, vyhodim tu skvaru a podla toho v akom stave bude ten panel pod nou tak sa uvidi dalej. Nechcel som ju zatial vyhadzovat pre moznost zachovania vzhladom na to ze je uz ubita ale na 95% som uz rozhodnuty ju vyhodit.
Lotarka
12.02.10,09:37
Co by sa stalo keby som dal:
- panel
- podlahovy nobasil
- 2 vrstvy OSB dosiek vrstvenych kolmo na seba
- parkety
?

Nenahradia 2 vrstvy OSB dosiek ten cementovy poter?

My sme to takto riešili zhruba pred 4-rokmi,keď sme rekonštruovali byt, len namiesto nobasilu sme ponechali pôvodnú škváru.
r4d0
12.02.10,09:42
My sme to takto riešili zhruba pred 4-rokmi,keď sme rekonštruovali byt, len namiesto nobasilu sme ponechali pôvodnú škváru.
1) A ako ste s tym spokojny?
2) Podarilo sa vam ju zrovnat do roviny?
3) Neprehyba sa v niektorych miestach ked sa po nej chodi?
4) Ta skvara nevydava zvuky ked sa po nej kraca, usadila sa?
Lotarka
12.02.10,09:59
1) A ako ste s tym spokojny?
Dá sa povedať, že okrem toho, že pozdĺž steny asi v jednej štvrtine izby sa spravila malá medzera medzi parketami súvisle na celej dĺžke izby, sme s tým spokojní. V druhej izbe sa niečo takéto neobjavilo.
2) Podarilo sa vam ju zrovnat do roviny? Pokial sa dobre pamätám, tak áno.
3) Neprehyba sa v niektorych miestach ked sa po nej chodi? Toto som si nevšimla, pokukám pri chôdzi mojho vyše 100kg manžela.
4) Ta skvara nevydava zvuky ked sa po nej kraca, usadila sa?Nie

No ohľadom izolácie by lepší bol ten nobasil.
lapejko
14.02.10,21:00
Používame aj tento postup: Po vyprataní škváry urobiť tenký vyrovnávací poter- nutné minimum, vyskladať nutnú výšku s podlahového polystyrénu, na to dať dvojitú skladbu OSB dosiek alebo sadrovláknitých dosiek. Alternatívne je možné použiť keramzitový podsyp, hlavne ak necháš škváru a chceš len dorovnať výšku a rovinu. Pozri na Webe postup na suché podlahy Rigidur alebo Fermacell.