brontosaurus
01.01.12,15:13
Vsetko najlepsie do noveho roku. Nakolko vacsina vychovavateliek je v 8. triede ( 9.tr.) ta suma je "uplne postacujuca".
Kde vsade ste mali take odmeny ako ucitelia?
U nás odmeny boli (v mojom prípade úplne biedne, niekoľko desiatok eur) a na koncoročnej porade s posedením sme dostali aj také darčekové kozmetické sety (bol tam sprchový gél, sprej a pod.) a niekoľko poukážok Sodexo.
555555
02.01.12,06:26
u nás ano.
aicha15
03.01.12,10:48
Ja robím vychovávateľku v malej dedine. Detí mám dosť až na to, že ich počet a aj zloženie sa stále mení a to mi nie veľmi vyhovuje. Teraz ich je 46, ale nikdy ich poobede nie je toľko. Niektoré dochádzajú z vedľajšej dediny a chodia do ŠKD iba ráno, alebo maximálne po skončení vyučovania čakajú na autobus jednu vyučovaciu hodinu. Ja pracujem s deťmi rada, ale tiež by mi viac vyhovovovalo trebárs ako je to v MŠ, tam keď deti prídu ráno, tak odchádzajú až poobede. Ale mne keď prídu po skončení vyučovania, tak niekedy mám deti 4, lebo všetky sú na krúžkoch, potom svoju činnosť ani nestíham. Reagujem aj na zvýšenie miezd od nového roku, ale myslím si že moja práca nie je dostatočne ohodnotená, lebo som v 9.PT, ale mám iba 88% úväzok. A myslím že každodenné vstávanie a už len ten roztrhaný pracovný čas by stál za 100% úväzok, lebo ja som iba jediná vychovávateľka pre všetky 4. ročníky. Všetko dobré v novom roku kolegovia.
aicha15
03.01.12,10:49
a čo sa týka zastupovania... zastupujem dosť často, keďže mám doobedu od 7,45 - 11,20 voľno, ale všetky tie hodiny mi idú do NV, čo si pamätám tak v poslednom roku mi maximálne 4 hodiny preplatili.
brontosaurus
03.01.12,11:29
Ja robím vychovávateľku v malej dedine. Detí mám dosť až na to, že ich počet a aj zloženie sa stále mení a to mi nie veľmi vyhovuje. Teraz ich je 46, ale nikdy ich poobede nie je toľko. Niektoré dochádzajú z vedľajšej dediny a chodia do ŠKD iba ráno, alebo maximálne po skončení vyučovania čakajú na autobus jednu vyučovaciu hodinu. Ja pracujem s deťmi rada, ale tiež by mi viac vyhovovovalo trebárs ako je to v MŠ, tam keď deti prídu ráno, tak odchádzajú až poobede. Ale mne keď prídu po skončení vyučovania, tak niekedy mám deti 4, lebo všetky sú na krúžkoch, potom svoju činnosť ani nestíham. Reagujem aj na zvýšenie miezd od nového roku, ale myslím si že moja práca nie je dostatočne ohodnotená, lebo som v 9.PT, ale mám iba 88% úväzok. A myslím že každodenné vstávanie a už len ten roztrhaný pracovný čas by stál za 100% úväzok, lebo ja som iba jediná vychovávateľka pre všetky 4. ročníky. Všetko dobré v novom roku kolegovia.

Aj keď píšete že deti sa vám často menia, majú krúžky, niekedy máte menej detí a pod., aj tak by som ja osobne nesúhlasil aby som mal viac detí ako povoľuje zákon, čiže tých 25. Veď to ani nemôžete mať 46 detí oficiálne v 1.oddelení ŠKD.
Ale čo ma viac udivuje je to, že aj napriek tomu že ako píšete máte ranné služby, pravdepodobne každý deň po vyučovaní už o 11:40 (keďže máte všetkých žiakov z 1.stupňa), tak máte úväzok len 88%, čo je cca 24 hodín. To potom ak rátam máte ranné služby od 7:00 do 8:00 a poobede od od 11:40 do 15:30, čo ak vyrátam je za týždeň je cca tých 24 hodín. Pri takom čase ani nie je možné všetko stíhať, čiže tú predpísanú činnosť aké by mala byť, hlavne ak vám každá trieda inak končí a prichádzajú do ŠKD na etapy.
Ja mám 3. a 4.ročník, iba 2 dni v týždni končia rovnako a tiež nestíham každý deň všetky činnosti tak ako by som mal. Našťastie moje deti radi chodia von, tak sa snažíme byť veľa na školskom dvore čím viac, športovať, hrať sa, aby mali pohyb a už sa vôbec netrápim nad tým či stíham všetky činnosti podľa ročného plánu. Viac ma zaujíma spokojnosť detí, ako nejaký nereálny plán.
Ale máte možnosť na škole učiť aj nejaké výchovy, čiže ak by ste učila 2 hodiny, už máte doplnený úväzok na 100%.
aicha15
03.01.12,13:00
oficiálne máme ale dve oddelenia ŠKD, To druhé funguje iba cez 5, alebo 6 vyučovaciu hodinu a v ňom sú deti, ktoré čakajú na autobus a ktoré sú v ŠKD 1 vyučovaciu hodinu poobede. Na starosť ho majú učiteľky z 1. ročníkov. Vedú si triednu knihu, kde sú tieto deti zapísané. Takže si myslím že je to úplne v poriadku.
Môj počet detí nikdy nepresiahne 25 a navštevujú ho presne tie deti ktoré sú zapísané v triednej knihe. Na začiatku roka sme to museli tak rozdeliť, lebo záujem o ŠKD bol veľmi veľký, a môj osobný názor je taký, že na budúci šk. rok 2012/2013 už budeme dve, lebo počet záujemcov naďalej rastie.
Viem že ten čas je naozaj krátky, ale stíham všetko, a aj keď to nesplním všetko na 100%, podstatný cieľ je vždy splnený, stíhame chodiť von, stíhame záujmovú činnosť, chodíme na PC, do telocvične. Niekedy nie sú prítomné všetky deti ale často krát trvajú krúžky do 14.00 a to aby som mala čakať kým prídu všetky deti by ma veľmi obmedzovalo.
julia2
03.01.12,13:54
Dobrý deň,,,zvýšenie plaatu o 8 € ???? to bude nejaký vtip, lebo nás - vychošky, dali z 9 do 8 pl.tr. a doplácajú nám rozdiel, takže nám budú doplácať iba menší rozdiel medzi triedami,, to znamená, že na výplate žiadny posun o 8 € nieje.....OSTUDA
julia2
03.01.12,13:56
A ako to majú platené uč.1.roč?,,,keď majú triednu knihu, to sú ešte aj vychovávateľky??
brontosaurus
03.01.12,21:46
oficiálne máme ale dve oddelenia ŠKD, To druhé funguje iba cez 5, alebo 6 vyučovaciu hodinu a v ňom sú deti, ktoré čakajú na autobus a ktoré sú v ŠKD 1 vyučovaciu hodinu poobede. Na starosť ho majú učiteľky z 1. ročníkov. Vedú si triednu knihu, kde sú tieto deti zapísané. Takže si myslím že je to úplne v poriadku.
Môj počet detí nikdy nepresiahne 25 a navštevujú ho presne tie deti ktoré sú zapísané v triednej knihe. Na začiatku roka sme to museli tak rozdeliť, lebo záujem o ŠKD bol veľmi veľký, a môj osobný názor je taký, že na budúci šk. rok 2012/2013 už budeme dve, lebo počet záujemcov naďalej rastie.
Viem že ten čas je naozaj krátky, ale stíham všetko, a aj keď to nesplním všetko na 100%, podstatný cieľ je vždy splnený, stíhame chodiť von, stíhame záujmovú činnosť, chodíme na PC, do telocvične. Niekedy nie sú prítomné všetky deti ale často krát trvajú krúžky do 14.00 a to aby som mala čakať kým prídu všetky deti by ma veľmi obmedzovalo.

Tak potom tie počty sedia, len v tom prvom príspevku ste napísali že ste jedna vychovávateľka, máte dosť detí, že teraz je ich 46 a preto som nevedel že sú vlastne oficiálne v dvoch oddeleniach, čo ste potom upresnila, preto ma to zmiatlo :-))).
To ak máte potom decká v oddelení od skončenia štvrtej vyučovacej hodiny, tak to sa potom dá všetko stihnúť. Ja mám napr. jeden deň taký, že na všetky činnosti - oddychovú, rekreačnú a záujmovú činnosť mám len 50 minút a to sa ani pri najlepšej snahe všetko stihnúť nedá.
Verím že väčšine z nás decká odchádzajú z ŠKD na rôzne iné krúžky, preto ani ja nemám vždy všetky decká na všetkých činnostiach, ale to je už niečo čo my nezmeníme. Ja to na druhej strane aj celkom vítam, nakoľko z menšou skupinou sa mi pracuje lepšie a môžem sa im aj individuálnejšie venovať, čo pri skupine 25 detí je takmer nemožné.
Ale aj mňa by zaujímalo, či v tom druhom oddelení, kde sa vám striedajú učiteľky je jedna oficiálne menovaná za "vychovávateľku" a je uvedené jej meno aj v triednej knihe ŠKD a či to majú platené ako nadčas, alebo sa im to ráta do úväzku ???
brontosaurus
03.01.12,21:51
Dobrý deň,,,zvýšenie plaatu o 8 € ???? to bude nejaký vtip, lebo nás - vychošky, dali z 9 do 8 pl.tr. a doplácajú nám rozdiel, takže nám budú doplácať iba menší rozdiel medzi triedami,, to znamená, že na výplate žiadny posun o 8 € nieje.....OSTUDA

No, v tomto prípade si nepomôžete, to navýšenie platových taríf sa vám odráta z toho dorovnania platu. Je to naozaj zle vyriešené.
Jediná možnosť ako prísť k vyššiemu platu je zháňať kredity, lebo kreditový príplatok neovplyvní to dorovnanie čo teraz máte a ani za z neho neodráta.
555555
04.01.12,08:06
Tak potom tie počty sedia, len v tom prvom príspevku ste napísali že ste jedna vychovávateľka, máte dosť detí, že teraz je ich 46 a preto som nevedel že sú vlastne oficiálne v dvoch oddeleniach, čo ste potom upresnila, preto ma to zmiatlo :-))).
To ak máte potom decká v oddelení od skončenia štvrtej vyučovacej hodiny, tak to sa potom dá všetko stihnúť. Ja mám napr. jeden deň taký, že na všetky činnosti - oddychovú, rekreačnú a záujmovú činnosť mám len 50 minút a to sa ani pri najlepšej snahe všetko stihnúť nedá.
Verím že väčšine z nás decká odchádzajú z ŠKD na rôzne iné krúžky, preto ani ja nemám vždy všetky decká na všetkých činnostiach, ale to je už niečo čo my nezmeníme. Ja to na druhej strane aj celkom vítam, nakoľko z menšou skupinou sa mi pracuje lepšie a môžem sa im aj individuálnejšie venovať, čo pri skupine 25 detí je takmer nemožné.
Ale aj mňa by zaujímalo, či v tom druhom oddelení, kde sa vám striedajú učiteľky je jedna oficiálne menovaná za "vychovávateľku" a je uvedené jej meno aj v triednej knihe ŠKD a či to majú platené ako nadčas, alebo sa im to ráta do úväzku ???Aj u nás si učiteľka 1.st.dopĺňa úväzok v škd.Má triednu knihu,vypisuje ju-teda tie činnosti,ktoré s deťmi robí a potom tam dopisuje činnosť tá vychovávateľka,ktorá deti po nej preberá a spája oddelenia ./učiteľka pracuje v škd denne 2 hod./
aicha15
04.01.12,09:55
oni si len dopĺňajú svoj úväzok. tiež ho nemajú 100%, keďže prváci väčšinou vždy končia 4, alebo 5 hodinou
aicha15
04.01.12,10:03
Tak potom tie počty sedia, len v tom prvom príspevku ste napísali že ste jedna vychovávateľka, máte dosť detí, že teraz je ich 46 a preto som nevedel že sú vlastne oficiálne v dvoch oddeleniach, čo ste potom upresnila, preto ma to zmiatlo :-))).
To ak máte potom decká v oddelení od skončenia štvrtej vyučovacej hodiny, tak to sa potom dá všetko stihnúť. Ja mám napr. jeden deň taký, že na všetky činnosti - oddychovú, rekreačnú a záujmovú činnosť mám len 50 minút a to sa ani pri najlepšej snahe všetko stihnúť nedá.
Verím že väčšine z nás decká odchádzajú z ŠKD na rôzne iné krúžky, preto ani ja nemám vždy všetky decká na všetkých činnostiach, ale to je už niečo čo my nezmeníme. Ja to na druhej strane aj celkom vítam, nakoľko z menšou skupinou sa mi pracuje lepšie a môžem sa im aj individuálnejšie venovať, čo pri skupine 25 detí je takmer nemožné.
Ale aj mňa by zaujímalo, či v tom druhom oddelení, kde sa vám striedajú učiteľky je jedna oficiálne menovaná za "vychovávateľku" a je uvedené jej meno aj v triednej knihe ŠKD a či to majú platené ako nadčas, alebo sa im to ráta do úväzku ???


Tak ja to beriem ako že som sama, lebo si myslím že je rozdiel, keď ste v práci jednu vyučovaciu hodinu po svojej pracovnej dobe, než by ste tam mali byť do 15,15. Ja síce mám deti od skončenia 4 vyučovacej hodiny, ale ich počet a takisto aj zloženie sa stále mení, niekedy sa stane že tam mám deti iba 2 (všetci prídu až po 5. vyučovacej hodine). Za 50 minút sa toho veľmi stihnúť nedá, to máte pravdu, preto ja aj keď nemám všetky deti, tak jednoducho robím s takým počtom aký mám. Keď sa ten počet ustáli, nikdy to nie je tých 25 detí, pretože po mladšie deti dochádzajú aj ich súrodenci, ktoré sú na 2. stupni. Mne osobne sa tiež pracuje s menšou skupinou, minulý rok som mala oveľa menej detí a myslím že sa mi pracovalo lepšie, dalo sa tým deťom viac venovať, tohto roku sa nejak stráca tá motivácia... pri tom počte to tak pociťujem. a čo sa týka mojích kolegýň v druhom oddelení, sú to dve učiteľky z 1. ročníka, ktoré si tým že učia v ŠKD dopĺňajú svoj úväzok, keďže ho tiež nemajú na 100%.
aicha15
07.02.12,08:27
milí vychovávatelia ako by ste reagovali na skutočnosť, že vám rodič nesúhlasí s uverejnením na stránke ŠKD a pritom jeho deti sú na väčšine spoločných fotiek, podotýkam spoločných. Na fotografiách kde sa nachádza min 10 detí. Mne sa to stalo dnes a zareagovala som asi tak ze som do slovníčka jedného dieťaťa napísala či ich môžem uverejniť aspoň tak, že budú mať rozostrené tváre... ako príde mi to úplne ako ochrana svedkov, ale to je ich rozhodnutie..a ja ho neovplyvním. ďakujem za vaše názory.
brontosaurus
07.02.12,16:47
milí vychovávatelia ako by ste reagovali na skutočnosť, že vám rodič nesúhlasí s uverejnením na stránke ŠKD a pritom jeho deti sú na väčšine spoločných fotiek, podotýkam spoločných. Na fotografiách kde sa nachádza min 10 detí. Mne sa to stalo dnes a zareagovala som asi tak ze som do slovníčka jedného dieťaťa napísala či ich môžem uverejniť aspoň tak, že budú mať rozostrené tváre... ako príde mi to úplne ako ochrana svedkov, ale to je ich rozhodnutie..a ja ho neovplyvním. ďakujem za vaše názory.

Mne by to nevadilo, jednoducho by som tie fotky neuverejnil a hotovo.
Ale asi by som to riešil tak ako vy, skúsil by som sa spýtať, či by som ich mohol uverejniť v tom prípade, ak by sa upravila tvár dieťaťa aby nebolo možné ho podľa fotky identifikovať. Ale upravovať také množstvo fotiek je zbytočná práca naviac a mať na stránke fotky s deťmi bez tváre je tiež také divné.
U nás rodičia podpisovali na začiatku roka súhlas, aby sme mohli na www stránke uverejniť fotky a videá zo školských akcií kde sa nachádzajú ich deti. Ten kto odmietol dať súhlas, tak fotky kde sú ich deti sa na web nedávajú. Ale učitelia či vychovávatelia to riešia tak, že vedia kto v ich triede či skupine nemôže byť zverejnený na fotkách na www stránke, tak toho nefotia, alebo robia viac fotiek. Ak robia spoločnú fotku, tak spravia jednu kde sú všetci a druhú takú kde odfotografujú len tých so súhlasom.
Žijeme v takej dobe, s tým sa treba zmieriť a rodič má na to právo. Rodičia sa boja aby fotky ich detí nekolovali po internete, aby im ich neuniesli, alebo aby si ich nevytypovali rôzne osoby čo by im mohli ublížiť. Mne sa to zdá až prehnané, také americké, kde sa všetci súdia, sťažujú, boja a pod.
aicha15
07.02.12,18:01
Mne by to nevadilo, jednoducho by som tie fotky neuverejnil a hotovo.
Ale asi by som to riešil tak ako vy, skúsil by som sa spýtať, či by som ich mohol uverejniť v tom prípade, ak by sa upravila tvár dieťaťa aby nebolo možné ho podľa fotky identifikovať. Ale upravovať také množstvo fotiek je zbytočná práca naviac a mať na stránke fotky s deťmi bez tváre je tiež také divné.
U nás rodičia podpisovali na začiatku roka súhlas, aby sme mohli na www stránke uverejniť fotky a videá zo školských akcií kde sa nachádzajú ich deti. Ten kto odmietol dať súhlas, tak fotky kde sú ich deti sa na web nedávajú. Ale učitelia či vychovávatelia to riešia tak, že vedia kto v ich triede či skupine nemôže byť zverejnený na fotkách na www stránke, tak toho nefotia, alebo robia viac fotiek. Ak robia spoločnú fotku, tak spravia jednu kde sú všetci a druhú takú kde odfotografujú len tých so súhlasom.
Žijeme v takej dobe, s tým sa treba zmieriť a rodič má na to právo. Rodičia sa boja aby fotky ich detí nekolovali po internete, aby im ich neuniesli, alebo aby si ich nevytypovali rôzne osoby čo by im mohli ublížiť. Mne sa to zdá až prehnané, také americké, kde sa všetci súdia, sťažujú, boja a pod.

Tak odteraz to už bude samozrejmé, že ich fotiť nebudem, ale chyba je v tom, že mám veľa fotiek už nafotených a stránku ŠKD som urobila teraz nedávno. Ja viem, že sa doba zmenila a sama deti ešte nemám, ale myslím si že ak by som mala tak by som ten súhlas podpísala. Nejde o fotky kde sú uvedené mená ani trieda, ani žiadne iné údaje. Takého podobné fotografie sú zverejnené na našej školskej stránke a sú tam zhodou náhod aj tie deti, ktorých matka ich nechce zverejniť na moju stránku. Ale to zrejme nikomu nevadí... Ja názory rodičov rešpektujem, ale taktiež mi príde divné, že ich budem posielať odtreraz nabok, pretože oni sa fotiť nemôžu...
Ďakujem za Vašu odpoveď.
brontosaurus
07.02.12,18:55
Tak odteraz to už bude samozrejmé, že ich fotiť nebudem, ale chyba je v tom, že mám veľa fotiek už nafotených a stránku ŠKD som urobila teraz nedávno. Ja viem, že sa doba zmenila a sama deti ešte nemám, ale myslím si že ak by som mala tak by som ten súhlas podpísala. Nejde o fotky kde sú uvedené mená ani trieda, ani žiadne iné údaje. Takého podobné fotografie sú zverejnené na našej školskej stránke a sú tam zhodou náhod aj tie deti, ktorých matka ich nechce zverejniť na moju stránku. Ale to zrejme nikomu nevadí... Ja názory rodičov rešpektujem, ale taktiež mi príde divné, že ich budem posielať odtreraz nabok, pretože oni sa fotiť nemôžu...
Ďakujem za Vašu odpoveď.

Ak by sa tá matka ozvala, že si nepraje aby boli fotky jej dieťaťa na školskej stránke a nedala škole súhlas na ich zverejnenie, škola by ich musela zo stránky stiahnuť.
Ale ak je to rodič, ktorý nemá za cieľ robiť problémy, ale mu ide len o "ochranu" jeho dieťaťa, môžete mu navrhnúť, že fotky budú na vašej stránke prístupné len pre zaregistrovaných, ktorím dáte povolenie a ostatní ich nebudú môcť vidieť.
Ja som to mal tak na našej oddielovej stránke, že bežní návštevníci videli len niektoré fotky z výletov, ale členovia, rodičia a pod. po prihlásení sa videli všetky fotky zo všetkých výletov a akcií aj za niekoľko rokov späť.
janada16
04.03.12,21:46
Dobrý deň. Som rada, že aspoň niekde sa môžem dočítať, ako to chodí na iných školách. Chýbajú mi nejaké stretnutia, kde by sa dalo vemeniť si skúsenosti vychovávateľov. Odpovede na mnohé otázky som dostala na tejto stránke a som všetkým za to vďačná. Ak sa niekedy stretnem s vychovávateľkami, stále len počúvam, ako sa to nedá robiť, alebo aké sú decká nepodarené.:confused: Nálokedy nepočujem, že niečo sa dá robiť tak, alebo tak. Preto som rada, keď som sa ne tejto stránke dočítala, ako ľudom na práci vychovávatela záleží. (Teda na práci s deťmi).:)
Potrebovala by som aj ja poradiť, ako robiť hodnotenie vychovávateľa. Ak má niekto s tým skúsenosti, budem vďačná, ak sa s nimi podelí. Ďakujem.:)
aicha15
20.05.12,13:01
ako trestáte deti za to, že sú neposlušné, nemyslím testy fyzické?
Eva Bistrická
20.05.12,14:31
Podľa Raabe im nemôžeme napísať ani poznámku do žiackej knižky. Mne sa osvedčil pohovor pred celou triedou, potom poobede s rodičom v prítomnosti dieťaťa.
aicha15
20.05.12,15:32
Podľa Raabe im nemôžeme napísať ani poznámku do žiackej knižky. Mne sa osvedčil pohovor pred celou triedou, potom poobede s rodičom v prítomnosti dieťaťa.

Tak to mi je novinka, že im nemôžeme písať poznámky, lebo ja bežne píšem poznámky či už do žiackej, alebo do slovníčka. A tiež je ťažké porozprávať sa s rodičom, lebo po mnohé deti ani rodičia nechodia, chodia po nich príbuzní, ktorí im iba medzi dvermi zakričia:príďte do škôlky, keďže aj tam majú nejaké potomstvo. Je to fakt na hlavu...
brontosaurus
20.05.12,15:51
Tiež asi tak podobne ako Eva Bistrická.
Ak by som to zrátal, tak toho roku som dal spolu do 10 poznámok. U nás sa poznámky píšu len do zrkadielka. Jeden z dôvodov je ten, že nerád vymýšľam texty poznámok a ani to nemá veľký význam. Po väčšinu detí čo mám chodia rodičia osobne, tak všetko čo potrebujem a čo sa stalo si vydiskutujeme osobne, či už za prítomnosti dieťaťa, alebo bez neho. Pri väčších deťoch sa mi až tak veľmi neosvedčil pohovor s dieťaťom pred celou triedou, lebo ostatných to veľmi nezaujíma a rýchlo začínajú vyrušovať. To sa s daným dieťaťom radšej porozprávam počas nejakej činnosti, keď ostatným zadám prácu a spoločne si to s ním preberiem v čom sa mi jeho správanie nepáčilo. Dôrazne ho upozorním, že ak sa to bude opakovať, budem to riešiť s rodičmi a bude musieť potom rátať s následkami svojho konania.
Ale ono to nikdy nie je také ideálne, mám toho roku veľmi živú triedu a s niektorými rodičmi je ťažká reč. Najväčší problém vidím v tom, ak mi matka povie že to jej robí dcéra aj doma a ona sama už nevie čo s tým má robiť a k žiadnej náprave nedochádza. A lepšie to podľa mňa tak skoro nebude.
Nehovoriac o tom, že nechápem rozhodnutie vlády a "odborníkov", že zrušili maximálne počty detí na jedno oddelenie. Veď už aj tých 25 detí je celkom dosť. Teraz, pred koncom roka, mám v oddelení už len 20 detí a myslím si že je to úplne ideálny počet.
aicha15
20.05.12,15:58
Tiež asi tak podobne ako Eva Bistrická.
Ak by som to zrátal, tak toho roku som dal spolu do 10 poznámok. U nás sa poznámky píšu len do zrkadielka. Jeden z dôvodov je ten, že nerád vymýšľam texty poznámok a ani to nemá veľký význam. Po väčšinu detí čo mám chodia rodičia osobne, tak všetko čo potrebujem a čo sa stalo si vydiskutujeme osobne, či už za prítomnosti dieťaťa, alebo bez neho. Pri väčších deťoch sa mi až tak veľmi neosvedčil pohovor s dieťaťom pred celou triedou, lebo ostatných to veľmi nezaujíma a rýchlo začínajú vyrušovať. To sa s daným dieťaťom radšej porozprávam počas nejakej činnosti, keď ostatným zadám prácu a spoločne si to s ním preberiem v čom sa mi jeho správanie nepáčilo. Dôrazne ho upozorním, že ak sa to bude opakovať, budem to riešiť s rodičmi a bude musieť potom rátať s následkami svojho konania.
Ale ono to nikdy nie je také ideálne, mám toho roku veľmi živú triedu a s niektorými rodičmi je ťažká reč. Najväčší problém vidím v tom, ak mi matka povie že to jej robí dcéra aj doma a ona sama už nevie čo s tým má robiť a k žiadnej náprave nedochádza. A lepšie to podľa mňa tak skoro nebude.
Nehovoriac o tom, že nechápem rozhodnutie vlády a "odborníkov", že zrušili maximálne počty detí na jedno oddelenie. Veď už aj tých 25 detí je celkom dosť. Teraz, pred koncom roka, mám v oddelení už len 20 detí a myslím si že je to úplne ideálny počet.

o tom som sa ja dozvedela práve dnes, že zrušili tie počty. Ja mám ten počet detí stále iný, jeden deň ich je 10, na druhý deň ich je 17. Mám vekovú kategóriu 1. - 4. takže zatiaľ čo som učila prvákov na začiatku roka naberať polievku, tak štvrtáci už boli na nevydržanie, každý ročník a každé dieťa si vyžaduje špecifický prístup. U nás funguje zas také niečo ako smajlíci, lepím im to na dvere, majú to na takom srdiečku, každý tam má meno. Ak niekto pekne pracuje, bol dobrý v jedálni, von atď tak si zaslúži za týždeň jedného alebo dvoch smajlíkov, ale aj naopak ak hnevá tak mu smajlíka strhnem. Účinkuje to najmä na tie menšie deti na tých 3 a 4 už vôbec. Som zvedavá aký bude budúci rok, pretože mám mať detí 30 a asi skončím na psycho.
brontosaurus
20.05.12,16:18
o tom som sa ja dozvedela práve dnes, že zrušili tie počty. Ja mám ten počet detí stále iný, jeden deň ich je 10, na druhý deň ich je 17. Mám vekovú kategóriu 1. - 4. takže zatiaľ čo som učila prvákov na začiatku roka naberať polievku, tak štvrtáci už boli na nevydržanie, každý ročník a každé dieťa si vyžaduje špecifický prístup. U nás funguje zas také niečo ako smajlíci, lepím im to na dvere, majú to na takom srdiečku, každý tam má meno. Ak niekto pekne pracuje, bol dobrý v jedálni, von atď tak si zaslúži za týždeň jedného alebo dvoch smajlíkov, ale aj naopak ak hnevá tak mu smajlíka strhnem. Účinkuje to najmä na tie menšie deti na tých 3 a 4 už vôbec. Som zvedavá aký bude budúci rok, pretože mám mať detí 30 a asi skončím na psycho.


Ja smajlíkov, čierne či červené body a pod. nepoužívam, nakoľko mám teraz tretiakov a štvrtákov, na ktorých to už naozaj veľmi nezaberá. Na mojich ako trest zaberá to, že počas pobytu na školskom dvore, kde sa teraz snažíme byť 3-4 krát do týždňa, takému dieťaťu zakážem sa hrať s ostatnými a musí sedieť na lavičke, odkiaľ sa môže už len pozerať ako ostatní chlapci hrajú futbal či iné hry a on musí sedieť na lavičke sám neďaleko mňa.
janada16
20.05.12,18:43
Ja mám na deti ,,meter". Každé dieťa má na nástenke papierový meter a keď niekto poruší pravidlá, tak sa mu nejaký ten centimeter odstrihne. A čo už je odstrihnuté, je preč. Rodičia sa moc neradujú ak na ,,rodičku“ vidia meter svojho dieťaťa kratší ako ostatných. Na začiatok metra dávam aj mimoriadnu pochvalu formou pečiatky. Ale len za výnimočné veci.
555555
21.05.12,05:20
Spokojne píšem poznámky do žiackej knižky,keď je správanie neúnosné, pretože zrkadielko je len"slovníček".Text je takmer vždy rovnaký. Napíšem-Správanie škd !!! a hotovo.podpíšem a spokojne vychovávam ďalej:)
Silvia Szaboova
16.07.12,19:37
Dobry vecer prajem!

Rada by som sa zapojila do vasej diskusie. Velmi som sa potesila, ked som na internete nasla toto forum, lebo aj ja pracujem ako vychovavatelka a vzdy som krvopotne zhanala nove informacie k mojej praci. Teraz sa mi konci rodicovska dovolenka a vraciam sa spat do prace. Aj preto som hladala, ake nove zmeny sa udiali pocas troch rokov. Citala som vase prispevky a zistila, ze vychovny program, ktory sa u nas sil horucou ihlou pred mojim odchodom na matersku ma dost chyb. Preto by som mala niekoľko otazok:
1. V pokynoch pre tvorbu vychovneho programu je k vychovnemu planu napisane, ze v priebehu jedneho az dvoch tyzdnov by sa mali realizovat vsetky tematicke oblasti vychovy. Znamena to, ze ak beriem do uvahy, ze skolsky rok ma 36 tyzdnov, tak minimalny pocet tematickej oblasti moze byt aj len 18? Teda mozem zostavit vychovny plan takto?: vzdelavacia oblast: 18, spolocensko - vedna oblast: 18, pracovno - technicka oblast: 33, prirodovedno - environmentalna oblast: 33, esteticko - vychovna oblast: 33, telovychovna oblast: 33.
2. Vzdelavacia oblast sa nepovazuje za pripravu na vyucovanie, vsak?
3. Kedy realizujete zaujmove (kruzkove) cinnosti, ak pracovna doba je do 16:00? Robi sa to od 16:00 do 17:00? Potom sa ta hodina tyzdenne moze zaratat do uvazku?

Po precitani vasich prispevkov, som zistila, ze na mnohych miestach to tak ako aj u nas nie je ruzove. Zial, skolske kluby v sucasnosti nedostavaju ziadne uznanie a vychovavatelia tiez nie. Kolegyne uz tri roky nemali sto percentny plat ani ziadne odmeny. Preto ak niekto vie, mohol by vysvetlit, ako sa robi rozpocet na skolsky rok, lebo nam vzdy tvrdia, ze nemaju na nas peniaze. Rozpocet sa nerobi dopredu s tym, ze pre kazdeho pedagogickeho zamestnanca sa rata sto percentny plat? O odmenach ani nehovorim, ucitelia dostanu kazdy rok pred vianocami a my nic...

Vsetkym prajem prijemnu dovolenku a ak sa najde nejaka dobra dusa, ktora mi odpovie, budem jej velmi vdacna.

Silvia
Eva Bistrická
17.07.12,04:32
Prajem pekny den a vela tvorivych sil pri navrate do zamestanania. Prejdem hned k Vasim otazkam:
1. VOV je vlastne priprava na vyucovanie - preto ma aj najviac hodin vo vychovnom plane.
V zaujmovej oblasto - pisete spravne, ze cinnosti by sa za 2 tazdne mali vystriedat, ale nie vzdy sa to stihne - chripkove prazdniny. riaditelske volno..., treba dat taky pocet hodin, ktory viete v skutocnosti zrealizovat.
2. Co sa tyka uvazkov, je to vsetko na riaditelovi skoly. Vychovavatelia su plateny z ineho balika ( patrime pod obec - originalne kompetencie).
3. Zaujmove utvary ma mame v piatok 14 - 16 hod v pracovnom case, a potom individualne od 16 - 17 hod do uvazku. Dokonca mame aj turisticky kruzok - raz mesacne 8 hod, ale hodinovo si vykazujeme 2 ho tyzdenne.
4. Na tvorbu vychovneho programu este mate rok casu. Plati na 4 roky a tento rok konci v juni.
Pekny den. Eva
janada16
21.07.12,19:31
Dobrý deň.
Vzdelávacia oblasť výchovy nemusí byť príprava na vyučovanie. Dá sa plníť aj ako ostatné oblasti výchovy. Teda aspoň raz za čas spraviť zaujímavú činnosť, ktorá bude zamerá na upevnenie alebo prehĺbenie učiva. Ak ju budeme brať ako prípravu na vyučovanie, čo býva skoro každý deň, musíme ju pripraviť aj z výchovno-vzdelávacím cieľom, obsahom, stratégiami.....čo je, myslím si dosť náročné na prípravu. Teda v pláne môže mať počet hodín tak, ako ostatné oblasti výchovy. Len treba dať pozor na počet naplánovaných hodín. Viac hodín ako je naplánované v priebehu roka môže byť, ale v žiadnom prípade nie menej.
Prajem pekný deň Jana.
Silvia Szaboova
24.07.12,18:36
Dobry vecer,

dakujem za odpovede Evke a Janke.

Rada by som sa spytala este, ake mate poplatky za SKD. U nas je to totiz 10 eur mesacne, co nie je mala suma. Viem, ze to stanovuje zriadovatel, ale vracia sa nejaka cast z toho na skoly? Ak ano, na co sa tie peniaze mozu pouzit? V nasom SKD je to bieda co sa hier a pomocok tyka. Raz za rok nam prispeli na farebne papiere a zopar spolocenskych hier, ale aj tak to nepostacujuce. Pred materskou som sama kupovala aj temperky a ine veci, ked som chcela nieco s detmi tvorit, sama som vyrabala pomocky na cinnosti, ale to sa neda robit kazdy mesiac a hlavne z toho platu. Mozeme ziadat od obce nejake financie, ked vytvorime projekt (napr. sportovec roka)? Este som rozmyslala, ze mesacne by som poprosila rodicov o 50centov na pomocky, ale ked uz s tym vyberanim penazi mame aj tak problem, tak neviem ako by to dopadlo. Ak by mi niekto vedel poradit, ako ziskat financne prostriedky na aktivity, budem mu velmi vdacna. :)

Dakujem.

Silvia
xixix
25.07.12,15:43
https://www.iedu.sk/zivotne_situacie/prispevky_a_poplatky/Stranky/%C5%A0kolsk%C3%A9klubydet%C3%AD.aspx S tými poplatkami by to malo byť predsa inak....sú predsa určené na výchovnovzdeláciu činnosť - mali by všetky slúžiť presne nato/pomôcky, farby.../, čo ste sama a z vlasného kupovali.
brontosaurus
25.07.12,19:35
Ja by som povedal, že všetko je to o tom, ako sa rozhodne zriaďovateľ ŠKD (v našom prípade je zriaďovateľom mesto).
Poplatok slúži na aspoň čiastočnú úhradu výdavkov. Mnoho zriaďovateľov to chápe tak, že výdavok je aj mzda vychovávateľa, tak všetky tieto poplatky používa aspoň na čiastočné vykrytie platov vychovávateľov. Všetci vieme, že mestá sa dnes sťažujú že nemajú na nič peniaze, že im pribúdajú kompetencie a povinnosti a nepribúdajú na to financie, tak by sme boli asi veľkí optimisti, ak by sme si mysleli že nám tie poplatky vrátia, aby sme si za ne mohli nakúpiť čo potrebujeme.
Ak si zložíme ružové okuliare, pochopíme, že nie len radní páni, ale aj mnoho ľudí okolo nás, považuje ŠKD len za odkladisko detí, kde sa naobedujú, chvíľku pohrajú, potom idú na krúžky a napíšu úlohy.
Ja som toho roku tiež nedostal ani jedno euro od školy či zriaďovateľa na nákup nejakého materiálu čo by som potreboval. Niečo sme vyzbierali na dobrovoľnom vstupnom za vianočnú akadémiu, tak som si mohol dokúpiť čo potrebujem asi za 20 EUR. To bolo asi tak všetko za celý rok.
flaniko
17.08.12,07:43
dobý deň,
Bola by som zvedavá na moje zatriedenie s 12 ročnou praxou a toho roku (v máji) ukončeným vysokoškolským štúdiom II. stupňa v odbore predškolská a elementárna pedagogika. Zaradenie do vyššej platovej triedy je možné odo dňa štátnej skúšky alebo len po promócii? Vo vyhláške 437/2009 Z.z. z 20. októbra 2009 som našla toto:
Časť XIII. Vychovávateľ
Kvalifikačné predpoklady
A. Vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa
...
...
...
13. len v školskom klube detí - aj vysokoškolské vzdelanie v študijnom programe v študijnom odbore predškolská a elementárna pedagogika,
...
...atď.
No škoda, že tam nie je uvedená aj platová trieda.
Ďakujem.
Sabadka
17.08.12,10:27
dobý deň,
Bola by som zvedavá na moje zatriedenie s 12 ročnou praxou a toho roku (v máji) ukončeným vysokoškolským štúdiom II. stupňa v odbore predškolská a elementárna pedagogika. Zaradenie do vyššej platovej triedy je možné odo dňa štátnej skúšky alebo len po promócii? Vo vyhláške 437/2009 Z.z. z 20. októbra 2009 som našla toto:
Časť XIII. Vychovávateľ
Kvalifikačné predpoklady
A. Vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa
...
...
...
13. len v školskom klube detí - aj vysokoškolské vzdelanie v študijnom programe v študijnom odbore predškolská a elementárna pedagogika,
...
...atď.
No škoda, že tam nie je uvedená aj platová trieda.
Ďakujem.

Nakoľko podľa 437-ky spĺňaš kvalifikačné predpoklady tak je to 10 platová trieda a zaradená by si mala byť do nej deň po vykonaní štátnej skúšky, samozrejme musíš zamestnávateľovi predložiť doklady o vzdelaní.
aicha15
31.08.12,13:09
tak ako kolegyne? tešíte sa na nový školský rok, alebo máte skôr obavy. U mňa skôr to druhé. Mám totiž veľký počet záujemcov o ŠKD. Budú mi síce vypomáhať tri učiteľky, ale vôbec si to neviem zatiaľ predstaviť. Ten september bude na zbláznenie :(((
janka1710
01.09.12,04:00
ja to vidím takisto.........
brontosaurus
01.09.12,09:35
U nás ide všetko po starom, nezvyšujeme ani počty v oddeleniach a podobne. Počet prihlásených detí do ŠKD máme asi tak ako minulého roku, čiže okolo 200 detí.
Ja osobne som toho roku rád, že tie decká čo budem mať aj v ŠKD, budem aj učiť, čo bude mať určite aj vplyv na vyššiu disciplínu aj poobede (aj keď nemôžem povedať že by som mal nejako problémové decká). A čomu sa teším najviac, tým že budem aj učiť niekoľko hodín, tak nemusím mať žiadne ranné :-)
MAMIKD
01.09.12,09:40
Vidím to tiež biedne. Chcela som sa opýtať, či ste v prevádzke už prvý deň, alebo robíte len zápis, informujete rodičov atď.?
Držím všetkým vychovávateľkám v tomto školskom roku palce a prajem pevné nervy. Dúfam, že plánovaný štrajk prinesie niečo pozitívne aj nám, lebo naše postavenie je neocenené. Veď učiteľky sa desia zastupovania v ŠKD - aspoň u nás väčšina.
brontosaurus
01.09.12,12:27
Vidím to tiež biedne. Chcela som sa opýtať, či ste v prevádzke už prvý deň, alebo robíte len zápis, informujete rodičov atď.?
Držím všetkým vychovávateľkám v tomto školskom roku palce a prajem pevné nervy. Dúfam, že plánovaný štrajk prinesie niečo pozitívne aj nám, lebo naše postavenie je neocenené. Veď učiteľky sa desia zastupovania v ŠKD - aspoň u nás väčšina.

My sme v prevádzke už prvý školský deň a to dokonca máme už aj rannú službu v ŠKD od 6:00 hod.
Silvia Szaboova
01.09.12,18:10
Dobry vecer mile kolegyne a kolegovia,
prajem vsetkym vela sil a trpezlivosti do noveho skolskeho roka, nech sa vam dari. :)

U nas tiez fungujeme od siestej rano, ale po slavnostnom otvoreni skolskeho roka, deti odchadzaju domov, v zalohe je jedna vychovavatelka, keby to bolo naozaj potrebne.
Co sa tyka poctu deti, zatial nemame definitivne cislo a to ma dost desi, lebo nevieme, ci mame prijat na vypomoc niekoho alebo si vystacime, takze to budeme riesit az v pondelok - utorok. Ucitelky na mna tlacili, aby som im povedala definitivne zadelenie ziakov, ale jednoducho sa to neda, pokial neviem, ci deti zo stvrteho rocnika budu chodit v takom pocte ako v predchadzajuci rok.
Tento rok je na nasej skole aj nulty rocnik (9 deti), co zasa len komplikuje situaciu. Najlepsie by bolo, keby mali vlastnu vychovavatelku, ale pri takom pocte je to nemyslitelne, takze pojdu k prvakom. Mal niekto skusenosti s nultym rocnikom? Je potrebne aj pre nich vypracovat casovo-tematicky vychovny plan?
A ked sa uz pytam, napadla ma otazka: Ak mate zmiesane oddelenie (napr. druhakov a tretiakov), do triednej knihy zapisujete zvlast cinnost pre kazdy rocnik?
brontosaurus
01.09.12,20:14
Dobry vecer mile kolegyne a kolegovia,
prajem vsetkym vela sil a trpezlivosti do noveho skolskeho roka, nech sa vam dari. :)

U nas tiez fungujeme od siestej rano, ale po slavnostnom otvoreni skolskeho roka, deti odchadzaju domov, v zalohe je jedna vychovavatelka, keby to bolo naozaj potrebne.
Co sa tyka poctu deti, zatial nemame definitivne cislo a to ma dost desi, lebo nevieme, ci mame prijat na vypomoc niekoho alebo si vystacime, takze to budeme riesit az v pondelok - utorok. Ucitelky na mna tlacili, aby som im povedala definitivne zadelenie ziakov, ale jednoducho sa to neda, pokial neviem, ci deti zo stvrteho rocnika budu chodit v takom pocte ako v predchadzajuci rok.
Tento rok je na nasej skole aj nulty rocnik (9 deti), co zasa len komplikuje situaciu. Najlepsie by bolo, keby mali vlastnu vychovavatelku, ale pri takom pocte je to nemyslitelne, takze pojdu k prvakom. Mal niekto skusenosti s nultym rocnikom? Je potrebne aj pre nich vypracovat casovo-tematicky vychovny plan?
A ked sa uz pytam, napadla ma otazka: Ak mate zmiesane oddelenie (napr. druhakov a tretiakov), do triednej knihy zapisujete zvlast cinnost pre kazdy rocnik?

My sme už zadelili deti podľa toho, ako nám odovzdali prihlášky do ŠKD na nový školský rok, ktoré odovzdávali koncom školského roka. Ono sa aj nám stáva, že niekto sa ešte v septembri prihlási, niekto si to zas cez prázdniny rozmyslí a sa odhlási, ale to už potom riešime individuálne.

My máme vypracovaný len jeden výchovný plán a ten platí pre všetkých. Náročnosť a rozsah danej témy si potom už individuálne prispôsobujeme podľa toho, ako staré deti máme v oddelení. Ja osobne mám prevažne len tretiakov a štvrtákov a do triednej knihy zapisujem len jednu činnosť z každej kategórie (relaxačnú, oddychovú, záujmovú).

Konečne sa mi podarilo presvedčiť naše vedenie, že už dávno nie je potrebné písať týždenné plány, tak sa teším, že ich už konečne nebudem musieť písať :-)
janka1710
02.09.12,04:38
u nás to bude podobne........neviem presný počet, pretože sme zvýšili poplatok z 2€ na 5€ .....aký máte vy poplatok? ........myslím si,že deti ubúdne.......v prvý deň nemáme škd ..........ani úväzky ešte nemáme........pretože to záleží od rozvrhu učiteliek.......normálne sa toho bojím........
brontosaurus
02.09.12,09:11
u nás to bude podobne........neviem presný počet, pretože sme zvýšili poplatok z 2€ na 5€ .....aký máte vy poplatok? ........myslím si,že deti ubúdne.......v prvý deň nemáme škd ..........ani úväzky ešte nemáme........pretože to záleží od rozvrhu učiteliek.......normálne sa toho bojím........

U nás sa mení výška príspevku na čiastočnú úhradu nákladov v ŠKD z 8,30 EUR na 11 EUR za mesiac. Podľa mňa to u nás nejaký úbytok nespôsobí, nakoľko ak rodičia pracujú, je to pre nich stále najvýhodnejšia a najlacnejšia forma, kde nechať deti po vyučovaní.
My úväzky v ŠKD riešime posledný augustový týždeň, riešime aj záujmové útvary v ŠKD, delíme deti do oddelení na základe prihlášok čo nám odovzdávajú koncom školského roka a pod. Samozrejme, ešte sa to počas prvého školského týždňa mení, ale sú to už viac menej len menšie úpravy.
aicha15
02.09.12,09:54
U nás je poplatok zatiaľ taký istý, čiže 1,65 EUR. Počula som o tom, že by sa to malo zvyšovať, ale keď som sa na to pýtala ekonómky nič nevedela, tak si myslím že to aj tak ostane. Bola by som napr. rada ak by sa zvýšil poplatok a ubudli deti, lebo ja som vychovávateľka iba jedna na celý prvý stupeň a detí mám neúrekom. Čo sa týka prvého dňa, tak ŠKD bude fungovať normálne od 6.45 ako vždy. Dúfam však, že deti nebudú ostávať do konca, aspoň minulého roku to tak nebolo. Prváci odišli, dochádzajúce deti taktiež a ostalo mi päť detí, ktoré boli aj tak asi do jednej. Ja ako tak upresnené počty mám, jedine ak by sa niekto nahlásil nový. Zisťovali to už učiteľky na zápise u prvákov, a ostatným, ktorí už do ŠKD chodili som rozdala žiadosti tak na začiatku júna. Minulý školský rok, som v prvý deň chodila do prváckych tried, čo mi prišlo dosť divné, prišla som tam povedala o možnosti školského klubu atď, dokedy máme otvorené a potom sa tí rodičia na mňa vrhli. Takto ako teraz to bolo lepšie, predsa rodičia na zápise už vedia či ich dieťa má s kým zostať doma, alebo nie. A keď sa prípadne aj niekto nahlási, už to nebude také že ma obkolesí tucet rodičov. Želám Vám ostatným kolegom plno chuti začať nový školský rok, aj keď tie naše podmienky nie sú vôbec také aké by sme si predstavovali....aj ja dúfam že sa tým štrajkom niečo zmení aj pre nás.
julia2
12.10.12,16:39
si asi robíš srandu,,,druž. , neštrajkujte
julia2
12.10.12,16:48
U nás tiež nechcú uč. zastupovať v duž., lebo musia mať 60 min. hodiny, takže ked je v ŠKD od pol jednej do pol štvrtej, zaplatia jej 3 hod. zastupovania a to 60 minútových,,,prečo sú vychošky diskriminované a majú vyššie úvazky, viac min, hodiny a pod,,,toho by sa našlo vbiac_____--_---
aicha15
21.10.12,14:58
Ahojte, dúfam že mi poradíte. V piatok na rekreačnej činnosti sa u nás stal úraz. Chlapec preskakoval železné prekážky, ale nešťastnou náhodou sa o jedno železo potkol a o druhé sa buchol. Boli sme tam dve, ale nedalo sa tomu zabrániť. Dali sme ho sadnúť na lavičku, 5 minút si posedel a neskôr sa normálne hral, tú ruku držal normálne. Keď sme išli dnu, tak začal znova plakať, že jeho to bolí. Kolegyňa, ktorá je so mnou na rekreačnej činnosti ma poslala napísať do školského zošita, že čo sa stalo. Ona mu to medzitým pozrela a povedala mi že ona mu tam nič nevidí. Ďalej sa nestažoval kľudne pozeral rozprávku, neprišiel že ho to bolí. Keď už boli deti iba tri tak som išla na WC. Ten chlapček medzitým odišiel, lebo chodí sám ku mame lebo robí v MŠ. Deti čo tam ostali mi povedali, že ho povedali, že ho boli odprevadiť lebo plakal. No ale pointa nakoniec že ten chlapec má lakeť v sadre, chceli mu to aj operovať. Najviac ma mrzí to, že vyzerám ako najhoršia že trebars ja som nešla s nim do tej MŠ.
Chcem sa Vás opýtať, či už nie je neskoro na nahlásenie úrazu a aký je postup pri tom?
julia2
26.10.12,12:29
Každá škola má vypracovANé SMERNICE,, POSTUPU PRI úRAZOCH,,TAKžE - VEDENIE TI TO POSKYTNE...
janada16
19.11.12,21:35
Prosím Vás, viete niekto niečo o tom, ako má fungovať školský klub od 1. januára? Som z toho zmetená, nič neviem určite, len že budú zmeny. Vraj činnosť len oddychová a vzdelávacia a všetko ostatné krúžky.:confused: Prosím Vás, ak niečo viete, mohli by ste mi to nejako zrozumiteľne vysvetliť. Ďakujem!
brontosaurus
19.11.12,22:06
Ja osobne neviem nič o tom, že by sa malo niečo v tomto smere zmeniť.
Viete mi uviesť na základe akého zmeneného zákona či vyhlášky ba sa to malo meniť? U nás sa určite tento školský rok žiadne zmeny diať nebudú, ideme ďalej tak, ako sme začali od septembra.
Skúste nám prosím uviesť zdroj týchto vašich informácií, aby sme to vedeli preveriť.
aicha15
20.11.12,07:12
Nič o tom neviem, tiež by som rada vedela kde ste sa o tom dozvedeli. U nás je vzdelávacia činnosť takmer nulová, tak si to neviem ani predstaviť ako by som to riešila.
555555
21.11.12,06:45
Neviem či sa vyjadrím presne,ale je možné,že vaša škola zruší škd a vytvorí Školské stredisko záujmovej činnosti. Myslím,že je to lepšie štátom dotované,alebo také niečo, a vtedy sú krúžky a ostatné tak ako píšete ,ale v podstate je to škd.len myslím že tam v krúžkoch môžu pracovať aj ľudia zvonka-mimo školy. A asi sa tam môžu dávať vzdelávacie poukazy.
Ale máme na porade viac odborníkov tak toto môžu upresniť .:)
Prosím Vás, viete niekto niečo o tom, ako má fungovať školský klub od 1. januára? Som z toho zmetená, nič neviem určite, len že budú zmeny. Vraj činnosť len oddychová a vzdelávacia a všetko ostatné krúžky.:confused: Prosím Vás, ak niečo viete, mohli by ste mi to nejako zrozumiteľne vysvetliť. Ďakujem!
flaniko
30.11.12,06:18
dobrý deň....
má niekto skúsenosti s kont. vzdelávaním vychovávateľov? konkrétne by ma zaujímalo Postavenie školského klubu detí v systéme výchovy mimo vyučovania. V MPC (TT, BA) mi nevedeli dať bližšie informácie. ďakujem.
janada16
01.12.12,20:21
Ďakujem. Pozrite si Zbierku zákonov 324/2012 z 20. sept. 2012.
janada16
01.12.12,20:27
Prepačte, flaniko, toto patrilo ako reakcia na 555555.
katisa
04.12.12,21:19
A ako je to u vas s poctom ziakov v SKD. Od 1.9.2012 uz neplati, ze maximalne je 25 deti. Nemeni sa nic od januara alebo septembra 2013, nikde som sa s poctami nestretla. Meni sa len sposob financovania.
Dakujem
aicha15
16.12.12,09:47
Informácie, ktoré som sa dozvedela v posledných dňoch ma zarážajú. Od nového roku sa nebude môcť vykonávať záujmová činnosť. Činnosť klubu bude obmedzená iba na oddychovú a rekreačnú. Chcem sa Vás opýtať milé kolegyne, či to budete rešpektovať do plnej miery, alebo budete pokračovať v tom čo doteraz, iba s nejakými kozmetickými úpravami. Ja si to popravde neviem ani predstaviť, ako niektoré záujmové činnosti by sme mohli vynechať to je pravda, ale čo sa týka pracovno technickej a estetickovýchovnej, tak to si myslím, že je základ. Čo tam budeme preboha s tými deťmi robiť. My nemáme v škole krúžky iba maximálne do 13,15 a potom už mám všetky deti. Ako ste na tom vy? Čo si o tom myslíte. Podľa mňa je to úplna absurdita. Ako zdroj udávam článok pani Repčíkovej.

http://sukromneskoly.blog.sme.sk/c/316157/Skolske-kluby-potrebuju-pomoc-nie-absurdne-zakazy.html?fb_action_ids=4097681766681&fb_action_types=og.recommends&fb_ref=like_clanok_dole_blog&fb_source=timeline_og&action_object_map={%224097681766681%22%3A240525506 079091}&action_type_map={%224097681766681%22%3A%22og.recom mends%22}&action_ref_map={%224097681766681%22%3A%22like_clan ok_dole_blog%22}
aicha15
16.12.12,09:48
a ešte jednu vec som chcela. Ako budete vypisovať triedne knihy to jednoducho B vynecháte alebo? Ja som v ŠKD iba 2 roky, takže nemám až takú prax.
brontosaurus
16.12.12,12:57
Podľa mňa to nie je celkom jednoznačné a doteraz som sa nedopracoval k nejakej podrobnej správe o tom, ako by to malo od januára presne v ŠKD vyzerať, ako by sa malo zmeniť vyplňovanie triednej knihy, ako by sa mal meniť školský výchovný program, či musia jednotlivé činnosti z neho byť odstránené a pod.
Zatiaľ je tu na môj vkus len veľa dohadov, špekulácií o miestami až zavádzania.
Pár vecí na zamyslenie:
1. nikde v novom znení nie je jednoznačne zakázané, že s deťmi nesmieme kresliť, tvoriť, strihať lepiť, športovať, rozprávať sa o prírode a podobne, čiže to čo robíme aj doteraz. To, že to nemá byť činnosť podobná s činnosťou v CVČ znamená skôr to, že to nemá byť robené formou krúžkov a že sa s ŠKD nemá stať náhrada CVČ. Oddych nie je len to, že sedíme a nič nerobíme, ale ide skôr o aktívny oddych, pod ktorý sa dá dať všetko čo robíme, kde sa deti venujú tomu čo ich baví, napĺňa a rozvíja.
2. ani zmenené financovanie na mnohých školách až také zmeny nespôsobí. Ak má škola napr. 200 žiakov, ŠKD navštevuje z toho 50 žiakov, škola aj po prepočtoch dostane približne toľko financií ako doteraz. Áno, je možné že sa čiastočne zvýšia poplatky za ŠKD, ale tomu sa nie len teraz, ale ani do budúcnosti podľa mňa nebude dať zaplatiť. Opatrovateľka si za 2 hodiny vypýta toľko, čo ŠKD za celý mesiac, čiže v tom by som až takú tragédiu nevidel, hlavne ak chceme ísť aj cestou kvality.
Eva Bistrická
21.12.12,13:25
Ja som postavenie uz odabsolvovala. Zaverecny pohovor + prezentacia pred 3-clennou komisiou. 21 kreditov. Len ci sa to este vyuzije.
Eva Bistrická
21.12.12,13:28
Ja mam tiez informacie, ze budeme mat len odpocinkovu a pripravu na vyucovanie. Cinnost by mala koncit o 14,00 hod a ?
brontosaurus
21.12.12,18:31
Ja mam tiez informacie, ze budeme mat len odpocinkovu a pripravu na vyucovanie. Cinnost by mala koncit o 14,00 hod a ?

To spomínate len vašu konkrétnu situáciu, alebo to má byť konkrétna informácia čo máte že to tak má byť všade? Viete uviesť aj oficiálny zdroj tejto informácie a na akom zákone či metodike je postavená táto informácia?
Ja si neviem predstaviť, že prečo by to malo končiť o 14.00 hod. Veď ak si deti preberiem o 12:35, pokiaľ sa pripravia na obed, potom pokiaľ si vystojíme radu pred jedálňou, potom pokiaľ sa naobedujeme a vrátime do triedy tak je aj 13:40. A to som ešte nič ani nezačal robiť. Ak by sme začali oddychovať, plus samotná príprava na vyučovanie a písanie úloh, tak to sa ani do 15:00 nedá stihnúť.
janada16
26.12.12,13:17
Ja si myslím, že do konca školského roku by sme mali pracovať ako doteraz, nakoľko výchovný program nebol zrušený. Výchovnú činnosť aj tak stíhame maximálne na 20-30 minút. V CVČ sa činnosti venujú omnoho dlhšie. A koľko detí z škd navštevujú CVČ:rolleyes:? Ja osobne budem pracovať s deťmi :)(ktoré majú záujem). Aj tak sú deti pohodlné a robiť sa im moc nechce. Ale keď začnem pracovať s malou skupinkou, postupne sa pridávajú aj ostatné a nakoniec robíme všetci. Záleží len na nás, čo ich naučíme. V škole na to nemajú čas a doma sa im nemajú kedy venovať:rolleyes:. Mne záleží na tom, aby som deti niečo zaujímavé naučila:).
brontosaurus
26.12.12,15:50
Ja si tiež myslím že aj od januára bude väčšina z nás pracovať po starom. Jediná zmena ktorá asi nastane už teraz je tá, že to možno budeme musieť inak zapisovať do triednej knihy. Do konca školského roka to bude asi nejaké prechodné obdobie, lebo aj teraz keď sa pýtam, tak nikto nevie ako to vlastne má presne byť od januára. Nehovoriac o tom, že by sa mal potom prepracovať aj školský výchovný program, aby ladil s novou úpravou.
Ja vždy vravím, kto chce s deckami pracovať, bude s nimi pracovať aj keby schválili ďalšie nelogické zmeny. Neviem ako vy, ale ja v tom vidím popri nevýhodách aj výhody. Ide o to, že už nebudem musieť mať stres z toho (aj keď ani doteraz som ho nemal), že niektoré činnosti nestíham, alebo že sa im v niektoré dni ani poriadne nemám kedy venovať. Ďalšia výhoda je tá, že ak mi príde zástupkyňa na hospitáciu, nebude mať ani poriadne čo sledovať, lebo oficiálne mám s deťmi len oddychovať a pripravovať sa na vyučovanie. Už vidím ako do správy napíše že "oddych detí bol dostatočne zvládnutý a deti boli vhodne poučené o tom, ako majú oddychovať" :-)
Čoho sa ale u nás bojíme, že sa budú skracovať úväzky, lebo doteraz máme v rámci ŠKD aj cielené záujmové útvary. To znamená, že do 15:00 máme s deťmi odpočinkovú a záujmovú činnosť a od 15:00 do 17:00 má dieťa buď záujmový útvar (tanečná, športové hry, šikovné pršteky, počítače, maškrtníček a pod.), alebo ide na prípravu na vyučovanie. Obávame sa, či nám tieto záujmové útvary nezrušia a tým pádom prídeme o nejaké hodiny.
Som veľmi zvedavý, ako to všetko dopadne.
A ako je to u vás, plánuje vedenie nejaké zmeny?
Lelinka59
27.12.12,22:05
Milí kolegovia, pripájam sa po dlhšej odmlke k vašej diskusii na tému ŠKD. Som znova zmetená z chystajúcich sa zmien od nového roku. Neviem ako u vás,ale my máme v ŠKD 11 krúžkov a máme ich v úväzkoch. Čo budeme robiť s tým v novom roku neviem, keď záujmová činnosť, ako ma informoval riaditeľ, podľa nového nariadenia vlády vypúšťa zo zákona záujmové vzdelávanie v ŠKD. Skrátia nám úväzky? Znížia peniažky na deti? Zvýšia príspevky od rodičov? Kto si potom dovolí chodiť do ŠKD? A čo tie deti, ktoré nebudú mať na poplatky, kde ich rodičia dajú, budú na ulici? Zasa niečo úžasné, nové.........:mee:
Konečne sme sa dostali do novej problematiky, naučili sme sa nové pojmy, samo, že nie iba pojmy,ale aj nové formy práce..... Celkom sa nám darilo -dostávali sme financie každý rok na materiál, doplnili sme aj inventár, vynovili sme si priestory, dostali občas aj odmeny, osobné príplatky sme mali pravidelne. Snažíme sa pritiahnuť čo najviac detí otvorením rôznorodých krúžkov, a podotýkam že veľmi úspešných, robíme množstvo aktivít pre deti - vychádzame z ich záujmov- veď to bolo gro našej práce a teraz čo budeme? Varovať deti. Vari to stačí dnešnej spoločnosti? Mne teda nie. Poraďte, kolegovia ako ďalej.
Lelinka59
28.12.12,21:31
Plne s vami súhlasím, ale ja som to pochopila tak, že krúžky síce budeme môcť mať, nie však v úväzkoch, ale na vzdelávacie poukazy. Po 15.00 hodine a musia byť dvojhodinové. Len čo s tým teraz od nového roku? Budeme rušiť záznamy o krúžkoch a písať ich do tr. knihy ako napr. rekreačná činnosť - pohybové hry v telocvični? Alebo odpočinková činnosť - hra s angl. slovami? Čo vy na to? Niektoré kolegyne tvrdia, že sa budú z vých.programu vypúšťať tem.oblasti výchovy. Ale ja si to nemyslím. Iba viac sa budeme venovať relaxácii a oddychu či rekreačnej činnosti, a aspoň 20-30 minút aj TOV. Ale rozhodne nebudeme suplovať vyučovanie. Úlohy síce píšeme denne, ale deti predsa v prvom rade musia relaxovať a venovať sa tomu čo ich baví, zaujíma. Rozvíjať všetky stránky det.osobnosti, či nie?
brontosaurus
29.12.12,00:29
Najhoršie na tom je to, ale na to si už v našom školstve začínam zvykať, že nové zmeny začnú platiť o niekoľko dní a nikto nič nevie. Chýba nejaké metodika, či podrobné vysvetlenie zákona, kde by bolo dané čo sa má zmeniť, čo máme úplne vypustiť, alebo tomu máme len zmeniť formu, či časovú dotáciu a tak podobne.
Čo som sa zapájal do debát v učiteľských skupinách na facebooku, tak ani úradníci v Bratislave si z toho ťažkú hlavu nerobia, oni na nás kašlú.
Tu je príklad jednej našej kolegyne, čo sa snažila ničo zistiť:
" ... dnes (20.decembra 2012) som sa konečne dovolala do MPC Bratislava - odpoveď bola, že volám v "pozdnom čase", že majú dovolenky ...a vraj k čomu to chcem vedieť. Povedala som, že potrebujem vedieť ako ďalej postupovať, vypĺňať predpísanú dokumentáciu atď. Odpoveď bola - spýtajte sa riaditeľa. povedala som, že riaditeľ školy o ničom stále nevie (neviem, prečo by mal ovládať metodiku ŠKD - ale to nevadí, myslím, že od toho sú MPC). Bolo mi odpovedané, že nech si zavolám na ministerstvo ... no comment..."
Ja osobne to zatiaľ riešiť nebudem a idem po starom. Ak budeme mať metodické združenie a vedenie nám povie že to po novom máme robiť tak a tak, zapisovať tak a tak, tak potom to tak budem robiť. Rok mi trvalo, pokiaľ som dokázal presvedčiť naše vedenie, že už nie je potrebné písať každý týždeň tie klasické týždenné plány. Keď som za to bojoval, aby sme ich zrušili, kolegyne boli ticho a teraz sú radi že to už robiť nemusia. Pokiaľ nič vedenie nepovie, tak neriešim. Ja nie som vedúcim zamestnancom, nemám za to ani príplatok, ani skrátený úväzok, tak zatiaľ budem robiť podla svojho vedomia a svedomia.
555555
29.12.12,06:14
Nejako to to začínam nechápať:(Ako môžete mať krúžky v úväzku?Aspoň u nás je to tak,že krúžok majú napr.učitelia po odučení a my ako vych.krúžky môžeme mať až po 16.00hod.čiže po naplnení zákl.uväzku.Krúžok je predsa platený a v našej škole to jednoducho doteraz nešlo.Tak teraz neviem ako? Počas škd sme mali klasika-oddychovú,potom tematickú obl.výchovy,potom prípravu na vyuč. a tak.Podľa toho sme to aj zapisovali do triednej knihy.Neviem,ako by som mohla mať krúžok, zapísať ho do ďaľieho papiera,vyškrtať prítomných žiakov a dostať za to tých pár eur navyše,aby to bolo všetko ok.Môžem sa ale mýliť,tak mi to kľudne kolegovci objasnite-veď je stále niečo nové/netrvdím ,že lepšie:)
Milí kolegovia, pripájam sa po dlhšej odmlke k vašej diskusii na tému ŠKD. Som znova zmetená z chystajúcich sa zmien od nového roku. Neviem ako u vás,ale my máme v ŠKD 11 krúžkov a máme ich v úväzkoch. Čo budeme robiť s tým v novom roku neviem, keď záujmová činnosť, ako ma informoval riaditeľ, podľa nového nariadenia vlády vypúšťa zo zákona záujmové vzdelávanie v ŠKD. Skrátia nám úväzky? Znížia peniažky na deti? Zvýšia príspevky od rodičov? Kto si potom dovolí chodiť do ŠKD? A čo tie deti, ktoré nebudú mať na poplatky, kde ich rodičia dajú, budú na ulici? Zasa niečo úžasné, nové.........:mee:
Konečne sme sa dostali do novej problematiky, naučili sme sa nové pojmy, samo, že nie iba pojmy,ale aj nové formy práce..... Celkom sa nám darilo -dostávali sme financie každý rok na materiál, doplnili sme aj inventár, vynovili sme si priestory, dostali občas aj odmeny, osobné príplatky sme mali pravidelne. Snažíme sa pritiahnuť čo najviac detí otvorením rôznorodých krúžkov, a podotýkam že veľmi úspešných, robíme množstvo aktivít pre deti - vychádzame z ich záujmov- veď to bolo gro našej práce a teraz čo budeme? Varovať deti. Vari to stačí dnešnej spoločnosti? Mne teda nie. Poraďte, kolegovia ako ďalej.
brontosaurus
29.12.12,10:24
Ono je to všetko vec terminológie, akú použijete pri svojej práci. Ak zmeníte slovo "krúžok" na "záujmový útvar", tak sa to doteraz bez problémov dalo.

Doteraz bolo v zákone uvedené toto:
"Školský klub detí zabezpečuje pre deti, ktoré plnia povinnú školskú dochádzku na základnej škole, nenáročnú záujmovú činnosť podľa výchovného programu školského zariadenia zameranú na ich prípravu na vyučovanie a na uspokojovanie a rozvíjanie ich záujmov v čase mimo vyučovania a v čase školských prázdnin".

Ako ste si všimli, zákon doteraz nijako nezakazoval a ani neobmedzoval to, aby sa v ŠKD nemohli viesť aj nejaké záujmové útvary, práve naopak, mohli sme viesť aj záujmovú činnosť na rozvíjanie záujmov detí v čase mimo vyučovania.
Mnohé školy, tak ako aj naša, aby dokázala naplniť úväzky väčšine vychovávateľov to riešila tak, že práve takéto záujmové útvary v rámci ŠKD zaviedla a vychovávatelia ich majú zahrnuté aj v ich pedagogickom úväzku. Ja sám tak mám dva takéto záujmové útvary, ktoré sú v čase od 15:00-17:00, čiže v čase, kedy je ŠKD v prevádzke na škole. Zapisujem to oficiálne aj vo svojej triednej knihe, ale bez písmena (ani a), b), či c)), ale dám to na koniec kolonky daného dňa a uvediem do riadku: "Záujmový útvar: Maškrtníček"

Vediem samozrejme aj klasický krúžok, ale ten už v mojom úväzku nemám, lebo ŠKD viesť klasické tradičné krúžky nemôže, ten mám cez CVČ a platený zvlášť.

Nové znenie zákona je:
Školský klub detí zabezpečuje pre deti, ktoré plnia povinnú školskú dochádzku na základnej škole, činnosť podľa výchovného programu školského zariadenia zameranú na ich prípravu na vyučovanie a na oddych v čase mimo vyučovania a v čase školských prázdnin. Činnosť, ktorú zabezpečuje školský klub detí, nie je totožná s činnosťou zabezpečovanou centrom voľného času.

Ak ste si všimla, teraz po úprave zákona, od januára už bude problém viesť v ŠKD tieto spomínané záujmové útvary, lebo to že mám pre deti zabezpečovať aj záujmovú činnosť vypadlo zo zákona a čo je podstatné, doplnili tam vetu, že nemáme mať činnosť totožnú s činnosťou CVČ a oni majú v náplni práce viesť záujmovú a rekreačnú činnosť detí. Čiže po novom, od januára by sme mali obmedziť záujmovú činnosť, ako aj rekreačnú činnosť s deťmi a už len oddychovať a pripravovať sa s nimi na vyučovanie.



Nejako to to začínam nechápať:(Ako môžete mať krúžky v úväzku?Aspoň u nás je to tak,že krúžok majú napr.učitelia po odučení a my ako vych.krúžky môžeme mať až po 16.00hod.čiže po naplnení zákl.uväzku.Krúžok je predsa platený a v našej škole to jednoducho doteraz nešlo.Tak teraz neviem ako? Počas škd sme mali klasika-oddychovú,potom tematickú obl.výchovy,potom prípravu na vyuč. a tak.Podľa toho sme to aj zapisovali do triednej knihy.Neviem,ako by som mohla mať krúžok, zapísať ho do ďaľieho papiera,vyškrtať prítomných žiakov a dostať za to tých pár eur navyše,aby to bolo všetko ok.Môžem sa ale mýliť,tak mi to kľudne kolegovci objasnite-veď je stále niečo nové/netrvdím ,že lepšie:)
555555
29.12.12,11:38
a tie krúžky počas škd ste mali paltené zvlášť,my sme za to bojovali,ale sme nevybojovali:)
aicha15
29.12.12,12:35
Ono je to všetko vec terminológie, akú použijete pri svojej práci. Ak zmeníte slovo "krúžok" na "záujmový útvar", tak sa to doteraz bez problémov dalo.

Doteraz bolo v zákone uvedené toto:
"Školský klub detí zabezpečuje pre deti, ktoré plnia povinnú školskú dochádzku na základnej škole, nenáročnú záujmovú činnosť podľa výchovného programu školského zariadenia zameranú na ich prípravu na vyučovanie a na uspokojovanie a rozvíjanie ich záujmov v čase mimo vyučovania a v čase školských prázdnin".

Ako ste si všimli, zákon doteraz nijako nezakazoval a ani neobmedzoval to, aby sa v ŠKD nemohli viesť aj nejaké záujmové útvary, práve naopak, mohli sme viesť aj záujmovú činnosť na rozvíjanie záujmov detí v čase mimo vyučovania.
Mnohé školy, tak ako aj naša, aby dokázala naplniť úväzky väčšine vychovávateľov to riešila tak, že práve takéto záujmové útvary v rámci ŠKD zaviedla a vychovávatelia ich majú zahrnuté aj v ich pedagogickom úväzku. Ja sám tak mám dva takéto záujmové útvary, ktoré sú v čase od 15:00-17:00, čiže v čase, kedy je ŠKD v prevádzke na škole. Zapisujem to oficiálne aj vo svojej triednej knihe, ale bez písmena (ani a), b), či c)), ale dám to na koniec kolonky daného dňa a uvediem do riadku: "Záujmový útvar: Maškrtníček"

Vediem samozrejme aj klasický krúžok, ale ten už v mojom úväzku nemám, lebo ŠKD viesť klasické tradičné krúžky nemôže, ten mám cez CVČ a platený zvlášť.

Nové znenie zákona je:
Školský klub detí zabezpečuje pre deti, ktoré plnia povinnú školskú dochádzku na základnej škole, činnosť podľa výchovného programu školského zariadenia zameranú na ich prípravu na vyučovanie a na oddych v čase mimo vyučovania a v čase školských prázdnin. Činnosť, ktorú zabezpečuje školský klub detí, nie je totožná s činnosťou zabezpečovanou centrom voľného času.

Ak ste si všimla, teraz po úprave zákona, od januára už bude problém viesť v ŠKD tieto spomínané záujmové útvary, lebo to že mám pre deti zabezpečovať aj záujmovú činnosť vypadlo zo zákona a čo je podstatné, doplnili tam vetu, že nemáme mať činnosť totožnú s činnosťou CVČ a oni majú v náplni práce viesť záujmovú a rekreačnú činnosť detí. Čiže po novom, od januára by sme mali obmedziť záujmovú činnosť, ako aj rekreačnú činnosť s deťmi a už len oddychovať a pripravovať sa s nimi na vyučovanie.


To znamená, že ak v ŠKD nemáme žiaden záujmový útvar, nakoľko fungujeme len ako jedno oddelenie tak sa pre nás nič nemení, alebo je zrušená aj ,,veškerá" záujmová činnosť? SVOV, PEOV, TVOV, PTOV, EVOV? Krúžky sú u nás uskutočňované iba maximálne do 14. hodiny a to výlučne učiteľkami z prvého stupňa.
brontosaurus
29.12.12,13:23
No, to je presne tá otázka, na ktorú zatiaľ ja osobne neviem presnú odpoveď a čo sme to riešili aj na iných fórach, v práci a pod. tak mi na ňu ešte nikto nevedel dať jasnú, ktorá by bola niečim podložená. V zákone je to pod mnohých vychovávateľov dosť nejasne formulovaných viac vecí.

Jednou z nich je, čo sa vlastne presne rozumie pod pojmom "oddych", ale tak, aby to už nebolo považované za "rekreačnú činnosť", ktorú by sme už tiež robiť nemali. Ja si pod tým pojmom "oddych" môžem napríklad predstaviť to, že dám deťom vytiahnuť vankúše, ľahnú si na koberec a budú čo ja viem hodinu či dve ticho ležať a "oddychovať". Iný si povie, že "oddych" je to, že sa deti budú len hrať nejaké spoločenské hry, sedieť a takto budú "oddychovať". Iný si povie že dôležitý je "aktívny oddych" a vyženie deti do telocvične behať. Iný si povie, že "oddych" je aj to, ak bude s deťmi niečo majstrovať, modelovať, kresliť a pod., ale v tom sa niekto ozve že to už "oddych" nie je, lebo v CVČ majú modelársky či výtvarný krúžok a že toto už deti robiť nemôžu, lebo činnosť ŠKD nemá byť totožná s činnosťou ŠKD. Viem, je to pritiahnuté za vlasy, ale nech mi niekto vyvráti že nemám pravdu! A oddychovať tak, aby to už náhodou niekto nepovažoval za rekreačnú činnosť. V zákone je to formulované tak!

A Druhá vec je tá, či vôbec budeme môcť robiť aj tú našu klasickú záujmovú činnosť - spoločensko-vednú, pracovno-technickú, telovýchovnú, prírodovedno-environmentálnu či esteticko-výchovnú, ktorú robíme doteraz.
Podľa mňa áno. My máme v školskom výchovnom programe tieto činnosti definované ako "výchovná činnosť", ktorá má svoje "tématické oblasti výchovy" a má aj svoje "výchovné osnovy". Čiže nikde sa nehovorí o o tom, že je to "záujmová činnosť. Z toho dôvodu si myslím, že by to nemalo túto činnosť nijako obmedziť.
Ale ak sa dobre pamätá, nemám triednu knihu po ruke, tak tam je to definované tak: b. Činnosť záujmová (TOV) , čiže ani toto už asi nesedí presne novej zmeny zákona. Čiže z tohto pohľadu, by som už do tejto kolonky nemal nič písať.

Ak má niekto iný názor, dajte ho tu vedieť, verím, že pomôže aj ostatným.


To znamená, že ak v ŠKD nemáme žiaden záujmový útvar, nakoľko fungujeme len ako jedno oddelenie tak sa pre nás nič nemení, alebo je zrušená aj ,,veškerá" záujmová činnosť? SVOV, PEOV, TVOV, PTOV, EVOV? Krúžky sú u nás uskutočňované iba maximálne do 14. hodiny a to výlučne učiteľkami z prvého stupňa.
galia
30.12.12,13:53
ja som tá, čo volala na mpc do bratislavy. nemohla som sa sem dostať - stratila som heslo a podobne. teraz som sa prihlásila znovu. problém je hlavne v tom - ako to sledujem, že niektoré školy mali počas pracovnej doby krúžky. ale to je v poriadku - pokiaľ vychovávateľkám neboli preplácané. ja mám 3 krúžky od 16 - 18 hod. s úplne inými deťmi. čo sa týka dopĺňania úväzku krúžkami - je to v zákone. okrem toho sme o tom diskutovali na jednom metodickom stretnutí trnavského a bratislavského kraja. treba na to min. 2 krúžky. u nás je nutné mať na krúžok 12 poukazov - inak nie je možné preplácať hodiny - teda sú potrebné na plat. to je ZÁUJMOVÝ útvar. na ten sú zvlášť výkazy. ale podľa pána ministra sme to zrejme robili v škd. teda mali sme to v náplni práce. bola to pre mňa novinka, pretože pracujem 23 rokov a bola som v tom, že robíme ZáUJMOVé čINNOSTI - tov. je to rozdiel. a nielen v terminológii. ostatné som už popísala na FB v skupine. obávam sa, že pôjdeme zase s triedou dole. logicky - na pedagogickú školu - vychovávateľstvo - sme predsa robili talentové skúšky, mali sme metodiky predmetov ( nebudem vypisovať aké, veď to viete) maturovali sme z toho. teraz to zrejme nebude treba. takže ja nijaké pozitívum nevidím. hlavne, že sme absolvovali školenia na vypisovanie (polovice zbytočnej) dokumentácie, tvorby ŠVP a podobne. teraz naozaj budeme - tie- na varovanie detí. zrejme od januára rozpustím MZ, pretože rozoberať celý rok didaktické hry, zážitkové učenie nebudeme. a tak isto ani dve časti z a, tj. oddychovú (relaxačnú) a rekreačnú činnosť. veľa sa pri týchto dvoch ( pri zapisovaní len a,) bazírovalo na spontánosti a individuálnych potrebách dieťaťa z hľadiska psychohygieny. takže sme ju na MZ nezaraďovali do tém. len sme pridávali hry do zásobníka. mimochodom - toľko hier (kimovky, dramatické atď) koľko budeme teraz potrebovať, neviem kde naberiem. je mi z toho celého smutno. celé je to zle.
555555
30.12.12,14:31
dopĺňania úväzku krúžkami - je to v zákone........v ktorom prosím ťa?
galia
30.12.12,17:56
nemám to doma, z hlavy to neviem. nájdem. v škole mám poznámky zo školenia - tam mám číslo zákona. a vyšlo to aj v učiteľských novinách - myslím, že tie som si odložila tiež. určite to sem dám. tak isto, neviem či viete ale bola možnosť si dorobiť naspäť 9. triedu aj so stredoškolským vzdelaním - bolo treba 60 kreditov. platnosť tuším do 2017 ( prihlásiť sa na predatestačné vzdelávanie). tie krúžky som si ešte overovala - zaujala ma tá forma. tak ako som to popísala mi povedali na mpc - tomášikova a overovala som to na vuc trnava ( je to dosť dávno - keď sa vymysleli poukazy, potom reforma - novelizoval sa vtedy zákon). ja som dopĺňanie úväzku nevyužila, vyučujem 4 hodiny, takže netreba. ale niekde to možno baby potrebujú. hneď ako to nájdem ( prejdem ešte doma staré veci, napíšem konkrétne). dokonca vtedy prebehla diskusia, že vzdelávacie poukazy sú na to určené ( aby pomohli cvč, škd, atď) a nie na to, aby si učiteľky po obede privyrábali. v prvom rade mali pomôcť financovaniu školských zariadení, ktoré sú určené na mimoškolskú výchovu. zoženiem, napíšem.
Lelinka59
30.12.12,19:17
Milé kolegyne, záujmové vzdelávanie sme mali doposiaľ normálne v úväzkoch, a tzv.krúžky sme mali v čase od 15.00 do 16.30 hod. denne. My sme si ich aj viedli v záznamoch o záujm.krúžkoch a to od januára rušíme, uzatvárame a budeme to normálne písať do tr.knihy pod pojmom oddychovo-relaxačná činnosť - napr. hráme sa s angličtinou..... Veď inak by sme prišli o hodiny, bez týchto krúžkov nenaplníme úväzky, mi totiž neučíme, pretože učitelia u nás vraj majú problém s naplnením úväzkov.Môžem vám povedať, že naše krúžky sú nabité deťmi, ako by som mohla teraz takmer 200 deťom povedať dovidenia krúžky sa rušia . Čo sa týka TOV nový zákon predsa hovorí, že máme postupovať podľa vých.programu a tam predsa máme aj TOV, čiže zdieľam názor, že ich budeme robiť naďalej. Čo však bude v budúcom roku so záujm. krúžkami, ktoré sú pre naše deti lákadlom ? Neviem. Deti majú teraz všetko pod jednou strechou a chcem to vidieť ako budú chodiť do vzdialeného CVČ na krúžky.
Taktiež si neviem predstaviť činnosť iba oddychovať a písať dom.úlohy, veď to je proti všetkému čo sme sa doteraz učili, študovali ohliadnuc od toho, že dnešné deti potrebujú viac ako kedykoľvek v minulosti rozvíjať všetky stránky osobnosti.
brontosaurus
30.12.12,19:44
Ja čo viem, tak aj vychovávatelia sa stredoškolským vzdelaním majú možnosť si spraviť I.atestáciu a tak postúpiť o triedu vyššie, čiže z 8.PT do 9.PT.
Podmienky by mali byť tie isté, ako pre ostatných, a to:
1. získať 30 kreditov, prihlásiť sa na predatestačné vzdelávanie a úspešne vykonať atestačnú skúšku,
2. získať 60 kreditov a ísť rovno na vykonanie atestačnej skúšky,

Ja by som toho roku mal získať 35 kreditov, hneď požiadam o kreditový príplatok a hneď si aj podám žiadosť na predatestačné vzdelávanie. Čo viem, tak na I.atestáciu stačí napísať prácu o rozsahu len nejakých 20 strán a zodpovedať na 2 otázky z daných okruhov tém.




nemám to doma, z hlavy to neviem. nájdem. v škole mám poznámky zo školenia - tam mám číslo zákona. a vyšlo to aj v učiteľských novinách - myslím, že tie som si odložila tiež. určite to sem dám. tak isto, neviem či viete ale bola možnosť si dorobiť naspäť 9. triedu aj so stredoškolským vzdelaním - bolo treba 60 kreditov. platnosť tuším do 2017 ( prihlásiť sa na predatestačné vzdelávanie). tie krúžky som si ešte overovala - zaujala ma tá forma. tak ako som to popísala mi povedali na mpc - tomášikova a overovala som to na vuc trnava ( je to dosť dávno - keď sa vymysleli poukazy, potom reforma - novelizoval sa vtedy zákon). ja som dopĺňanie úväzku nevyužila, vyučujem 4 hodiny, takže netreba. ale niekde to možno baby potrebujú. hneď ako to nájdem ( prejdem ešte doma staré veci, napíšem konkrétne). dokonca vtedy prebehla diskusia, že vzdelávacie poukazy sú na to určené ( aby pomohli cvč, škd, atď) a nie na to, aby si učiteľky po obede privyrábali. v prvom rade mali pomôcť financovaniu školských zariadení, ktoré sú určené na mimoškolskú výchovu. zoženiem, napíšem.
janada16
30.12.12,21:09
Táto téma je naozaj ,,pálčivá". Vidno to aj na tom, že namiesto toho, aby sme relaxovali a odpočívali, sedíme pri PC a snažíme sa prísť na niečo rozumné.:) Som rada, že je nás tu dosť takých, čo im naša práca nie je lahostajná a neberú ju len ako nutné zlo. Poznám takých dosť. Až mi je smutno.
Ale k téme. Podľa mňa, v rámci oddychu môžeme s deťmi vykonávať činnosti, ktoré rozvíjajú všestranne zručnosti detí, ale nie v krúžkoch, organizovane. Čiže, v rámci oddychovej činnosti môžeme robiť všetky TOV. Pravidelná aktivita podľa výchovného programu klubu nie je ako v CVČ, a šikovný vychovávateľ vie aj ,,krúžok" premeniť na niektorú tématickú oblasť výchovy. Tá je iná ako organizovaný krúžok. Veď papier znesie všetko.
Mám taký dojem, že tý hore ,,od stola" toto nechávajú na nás, ako si s tým poradíme. Ale my sme šikovný a nedáme sa znechutiť.:) Treba o tom presvedčiť aj vedenie aby sme tým neutrpeli my a hlavne deti, ktoré by zostali bez nás na ulici.
Aj keď je to ťažké, prajem vám všetkým, veľa slniečka v novom roku. :):):)
galia
31.12.12,13:44
jasné, že si dokážeme poradiť. vždy som hovorila, že my sme tie - flexibilné a kreatívne :-) zháňame si námety, zháňame materiál, musíme si vždy poradiť :-) ono, rozpíšem si aktivity raz, dva. o to nejde. ja sa bojím financovania - normatív znížili zásadne, takže zriaďovateľ to buď dofinancuje, alebo to dofinancujú rodičia - tj: pokles detí a následne sa zase dozviem, že škd vlastne nie sú treba, lebo o ne nie je záujem. ( to sme tu už mali - ale neprešlo to, lebo len u nás na škole je v škd 150 detí). ale po zmene výšky normatívu to ružovo nevidím. hnevám sa, že teraz sa metodické centrá neozvali. ja som zvedavá na ich reakciu o náplni činnosti v škd. bohužiaľ - mám volať až po novom roku. takže teraz si dávam pauzu. a dúfam, že to nejako dopadne...bez vážnejších následkov. ( dúfam, že nás rodičia podporia, zatiaľ sú na našej strane)
aicha15
01.01.13,13:56
Ja len dúfam že budeme môcť uskutočňovať aspoň Pracovno - techickú a Esteticko - výchovnú OV. Tie ostatné napríklad moje deti až tak nezaujíma, neradi sa rozprávajú, skôr to riešim nejakým pracovným listom alebo skupinovou prácou. A do telocvične sme prestali chodiť tento rok lebo vždy je počet detí vyše 20 a nie sú takí organizovaní ako na vyučovaní nakoľko je vekové zloženie od 1 - 4 ročníka. Dúfam že budem môcť robiť aspoň to čo deti najviac baví. Lebo na tieto dni keď si niečo vyrábajú alebo kreslia sa najviac tešia. Ale nad čím si lámem hlavu je, že či chodiť alebo nechodiť vonku s deťmi. Ako to budete riešiť, budete uskutočňovať rekreačnú činnosť, alebo nie?
555555
01.01.13,17:35
Začínam mať pocit,že ak som sa doteraz riadila všetkými možnými /aj nemožnými/ predpismi ,asi s tým už skončím.Ako už ste tu niektoré uviedli-budem robiť to osvedčené,čo som robila doteraz aj TOV .Myslím ,že tie nové veci z posledných 2-3 rokov sa vykryštalizovali ako celkom dobré ,niečo si ešte vylepším, a budem pracovať tak ako je to pre deti najlepšie.
janka1710
01.01.13,18:17
Ja len dúfam že budeme môcť uskutočňovať aspoň Pracovno - techickú a Esteticko - výchovnú OV. Tie ostatné napríklad moje deti až tak nezaujíma, neradi sa rozprávajú, skôr to riešim nejakým pracovným listom alebo skupinovou prácou. A do telocvične sme prestali chodiť tento rok lebo vždy je počet detí vyše 20 a nie sú takí organizovaní ako na vyučovaní nakoľko je vekové zloženie od 1 - 4 ročníka. Dúfam že budem môcť robiť aspoň to čo deti najviac baví. Lebo na tieto dni keď si niečo vyrábajú alebo kreslia sa najviac tešia. Ale nad čím si lámem hlavu je, že či chodiť alebo nechodiť vonku s deťmi. Ako to budete riešiť, budete uskutočňovať rekreačnú činnosť, alebo nie?presne tak.......... a rekreačnú činnosť určite áno............neviem si predstaviť deti, aby neišli von.......však nato sa najviac tešia........a kedže u mňa prevláda skupina chlapcov........tak ma prosia,len aby si mohli zahrať futbal........a to im odopriem.......určite nie :)
Lelinka59
01.01.13,21:16
Som rada, že sa ozývate viaceré, viac hláv viac rozumu. Myslím, že tých aktívnych, kreatívnych ľudí neodradia žiadne zmeny, iba nám to zabehnuté-dobré znechutia, aj to hádam iba na chvíľu. Veď inak by sme sa unudili my aj deti. U nás v klube osobne budeme pokračovať v TOV do ktorých zapracujem i krúžky. Niečo predsa vymyslíme. A ako to budeme zapisovať ešte porozmýšľam, poraďte poraďáci.
A čo sa týka tej I.atestácie mám takúto skúsenosť. Ako ved. vychov. som si musela urobiť funkčné vzdelávanie, nazbierala som 30 kreditov a podala som si žiadosť na MPC o predatestačné vzdelávanie. Z MPC my volali, že pre stredoškolákov nie je predatestačné vzdelávanie, ale mám nazbierať ešte 30 kreditov- teda musím mať spolu 60 a potom podať žiadosť o vykonanie I. atestácie, napísať prácu a obhájiť ju.Takže teda zháňam kredity.
Lelinka59
01.01.13,21:21
Kočky nemáte niekto nejakú scénku k fašiangom, prípadne krátky program na karneval? Vďaka vopred.
flaniko
02.01.13,10:59
vzdelávacie poukazy sú určené na financovanie krúžkov a školských zariadení, na mimoškolskú výchovu a nie na to, aby si učiteľky po obede privyrábali...ja budem pracovať tak ako dovtedy, ako a čo je pre deti najlepšie, budeme robiť to, čo deti najviac baví.....ja osobne vítam nový zákon, nemyslím si, že by nás chceli obmedziť a zrušiť TOV, skôr to, že sme dostali voľnú ruku, väčšiu slobodu na zmysluplné činnosti v škd....čo sa týka samotných TOV, tie deti až tak nezaujímajú, každý deň ani na nich nemáme dostatok času, ja ich riešim nejakým pracovným listom, skupinovou prácou spojenou s kreslením alebo didaktickou hrou, no priznávam sa, že nie každodenne.....aspoň už nebudem musieť mať stres z toho, že niektoré činnosti nestíham.....aktívnych, kreatívnych ľudí neodradia žiadne zmeny..:)......v našom škd už dávno je pvoradé oddych:najčastejšie spoločenské a konštruktívne hry, ležanie na matracoch s počúvaním hudby alebo rozprávky-skoro ako v MŠ a rekreácia:čo najviac pohybu a hry vonku....čo sa týka temat.obl.vých. na každý týždeň mám rozpracovanú nejakú aktuálnu tému a podľa tej témy vyberám činnosti.....deti najviac bavia pracovno-technické a výtvarné činnosti, ktoré robíme projektovo aj niekoľko dní......máme obrovskú výhodu v tom, že máme zvlášť miestnosť, nie sme v triede a preto tam môžeme mať matrace, nafukovacie kreslá, hračky rozložené atď., ktoré nikomu nezavádzajú......deti počas voľných aktivít nie sú neposlušné, nebijú sa, hoci sú dosť hlučné počas hry, ale naučili sa spolu hrať, vytvárajú si skupinky, vytvárajú si nové pravidlá, vymýšľajú si nové hry.... stále majú voľný prístup k výtvarným pomôckam, komu sa nechce hrať, môže tvoriť.....na prípravu na vyučovanie máme vyhradený pevný čas medzi 14.00-15.00, kedy ani rodičia nechodia pre deti.....dieťa, ktoré je v tom čase na krúžku, sa v ten deň učí doma - na toto upozorňujeme rodičov na 1.rod.schôdzi.......deti k nám rady chodia,lebo márne majú doma izbu plnú hračiek, keď nemajú sa s kým hrať......... škd navštevuje až 85% detí na 1. stupni....
......viac sa bojím financovania......:mee:
brontosaurus
02.01.13,12:54
Áno, vzdelávacie poukazy sú určené aj na financovanie krúžkov. Ak sa učiteľ či vychovávateľ dohodne s nejakým CVČ a bude viesť v popoludňajších hodinách mimo svojho pracovného času krúžok, či už na škole, v telocvični, školskom dvore, alebo priamo v CVČ, tak ja s tým problém nemám. Každý má možnosť si takto privyrobiť - či je to odborník z praxe, učiteľ, vychovávateľ, alebo kuchárka či upratovačka. Tu je dôležité, či ten krúžok je kvalitný, deti sa na neho tešia a či im to aj niečo do života dá! Ja tiež vediem krúžok a mám ho v sobotu a nie je s tým žiaden problém - chodíme s deťmi na výlety, učíme sa tábornícke zručnosti, prvú pomoc, orientovať sa v prírode, spoznávať zvieratá a ich stopy, hráme netradičné hry, veľa športujeme a pod.

Novým znením zákona sa chcelo zamedziť asi len tomu, aby sa ŠKD nemenili na CVČ a každý z nich mal vymedzené, čo má napĺňať. Len tá formulácia je dosť nešťastná. Výhodu tiež vidím v tom, ako píše flaniko, že nebudeme viazaní za každú cenu plniť všetky činnosti z TOV počas týždňa. Ja osobne napríklad spoločensko-vednú činnosť skoro vôbec nerobím, ak mám čas, tak sa radšej venujem pracovno-technickej činnosti, aj keď nejdem presne podľa plánu. Moje decká teraz nadchlo pletenie náramkov na ruku a ja ich určite nebudem nútiť robiť niečo iné, čo ich nezaujíma, ak viem že sa chcú venovať tomu čo ich baví a tiež ich to rozvíja. Po starom by mi to mohol niekto vytknúť, že nedodržujem plán a po novom už ani nie, v tom vidím tú voľnosť.

U nás je príprava na vyučovanie až od 15:00 do 16:00. Ani po novom ju nepresunieme určite skôr, lebo ak deti končia vyučovanie o 12:35, pokiaľ spravia v triede poriadok, presunú sa do ŠKD, potom odbehnú na WC, umyjú ruky, nachytajú čipy, potom presun do jedálne, vystáť radu, samotný obed, návrat do ŠKD, tak je aj 13:40 a to si neviem predstaviť že by sa už o 20 minút, čiže od 14:00 do 15:00 mali pripravovať na vyučovanie. To by som mal denne len 20 minút na oddych a TOV a to je nereálne. V našich podmienkach je ideálne začínať prípravu na vyučovanie až o 15:00.
U nás je tiež ŠKD v obľube, máme cca 200 detí a máme aj záujmové útvary od 15:00 do 17:00 a v niektoré dni máme do 17-tej v ŠKD aj 40-50 detí.

Nové financovanie určite veľa zmení. U nás to vychádza tak, že po novom by sme mali do ŠKD dostať cca o 30% menej financií ako doteraz. Z týchto financií už nebude možné vykryť poriadne ani len platy, nie to ešte dúfať v nejaký rozvoj či nákup materiálu, hier a pod. Ja to vidím tak, že mesto, ako zriaďovateľ zvýši poplatok za ŠKD a bude aj nejaké "odporúčanie", koľko oddelení môže byť na škole. Ja som radšej za zvyšovanie poplatkov, samozrejme v nejakej rozumnej miere, lebo ak budú škrtať oddelenia, tak mnoho detí nebude mať možnosť poobede byť pod dozorom a v kolektíve detí.
flaniko
03.01.13,10:32
"....Áno, vzdelávacie poukazy sú určené aj na financovanie krúžkov. Ak sa učiteľ či vychovávateľ dohodne s nejakým CVČ a bude viesť v popoludňajších hodinách mimo svojho pracovného času krúžok....." vyzdvihli sme podstatu.....u nás taktiež neprichádza do úvahy, aby niekto mal krúžok počas svojho pracovného času, ale na viacerých školách - napr. kam dcéry chodia- je to tak (vychovávateľka má od 15.00 do 16.00 tanečný krúžok, a tie deti ktoré tam nechodia, hodinu sú nútené sedieť a pozerať na ostatných)...samozrejme každý škd má iný denný režim, ale myslím si, že pre deti práve tá odpočinková a relaxačná časť je najdôležitejšia.....keď deti majú priestor a čas na šantenie, zabudnúť na predpoludnejšie vyučovanie, budú oveľa kľudnejšie počas prípravy na vyučovanie..........niekomu sa dajú byť tieto činnosti menej "náročné", ale aj výber vhodných hier, zabezpečenie pomôcok a samotné organizovanie s maximálnou bezpečnosťou si vyžadujú nemálo prípravy.....
galia
03.01.13,14:38
niekto chcel ten zákon - našla som to - http://www.minedu.sk/data/att/639.pdf
422/2009 Zz zo 7. októbra 2009
galia
03.01.13,14:50
nie je tu náhodou niekto, kto pracuje v súkromnom školskom klube? podmienky zriadenia ŠKD viac -menej mám, ale rada by som niekoho kto tam pracuje. proste, niekoho z praxe...zaujíma ma hlavne dofinancovanie normatívu ( keďže to dofinancovanie bude aj u nás v štátnych veľmi zaujimavé). ak by tu náhodou niekto bol, prosím ozvite sa mi. mám kopec otázok. ( cez súkr. správu)
u nás je momentálne poplatok 8 €. zriaďovateľ zatiaľ zvýšenie neoznámil. ( predpokladám vo februári, už sme to raz tak mali - cez školský rok - nastali poriadne zmätky :-) ak by to bolo naozaj tak - ako dúfate - zostanú nám úväzky, menej zbytočných papierovačiek, plánovania a zostane mi môj plat - tak budem šťastná.(bohužiaľ v zlepšenie podmienok pre našu prácu už neverím, že by len tak nám odbúrali činnosti...)a ak aj, tak predpokladám, že to bude len do konca školského roku. uvidíme v septembri. ( vlastne v auguste). držme si palce.
555555
03.01.13,18:11
No a teraz mám chvíľu malú nádej.Ak som to dobre prečítala v tomto zákone,je,že aj naša vychovávateľská hodina má 45 min? citujem
§ 2
Hodina priamej vyučovacej činnosti a hodina priamej výchovnej činnosti
(1) Hodina priamej vyučovacej činnosti a priamej výchovnej činnosti trvá 45 minút.
Rýchlo mi prosím napíšte,kto tomu rozumiete.To by predsa v náš prospech veľa zmenilo!Vďaka
422/2009 Zz zo 7. októbra 2009
siuK
03.01.13,19:06
Ale ďalej v zákone je toto:
(3) Hodina priamej vyučovacej činnosti v materskej škole trvá 60 minút. Hodina priamej
výchovnej činnosti v školskom klube detí, školskom stredisku záujmovej činnosti, školskom
internáte, centre voľného času, škole v prírode alebo v špeciálnych výchovných zariadeniach trvá
60 minút.
??????
555555
04.01.13,05:23
tak nič:(
galia
04.01.13,18:23
tiež by ma zaujímalo, kde je hodina výchovnej činnosti 45 min..:-(( to tam dajako zabudli dodať. tých 45 min sme dávali do pripomienkovania vtedy pred prijatím zákona. pretože- ak by boli 45 min - tak by sme 27 hod priamej výchovnej činnosti naplnili. odpoved neprišla. aj na stretnutí s vtedy ešte "nie ministrom" sme to hovorili. aj si to značil...ale ...to asi nikdy nebude. nikoho nezaujíma, že robíme 60 minútovky bez prestávky. v škôlke aspoň deti po obede chvíľu spia, alebo ležia...ale v ŠKD 60 min hodiny sú naozaj o niečom inom. týmto nechcem krivdiť učiteľkám v škôlke. ale už by sa konečne mohli tí hore zaoberať nenaplniteľnými úväzkami - vďaka takémuto počítaniu. a nie tomu - či budeme - alebo nebudeme mať činnosť. mne totiž záujmová činnosť nevadí - práve naopak. ale vadí mi, že veľa vychovávateliek nemá naplnený úväzok a ak aj máme, tak je to v zákone stále len s tým slovíčkom "môže" si doplniť vyučovaním. bohužiaľ na ministerstve sa zaoberajú všetkým možným, len nie záležitosťami, ktoré nám spôsobujú problém. napríklad by ma zaujímal po novom "strop" - počtu detí v oddelení. - to len mimo iné.
galia
04.01.13,18:45
no presne - ja som sa hlásila na akredit. štúdium - ale bohužiaľ, žiadne sa neotvorilo. z bratislavy ma preradili do trnavy - lebo tam patríme a odtiaľ mi po dvoch rokoch prišlo - že nemám zaradenie učiteľ. pre vychovávateľov som odvtedy nenašla nič. rozširujúce - špecialna pedg. mi nebolo uznané. nebudem to tu rozvádzať. raz áno - potom zas nie. asi tak. takže 60 kreditov som nedostala. zháňala som akékoľvek štúdium - už mi naozaj bolo jedno, či mi k niečomu bude, pretože som chcela aj s kolegyňami ísť robiť 1. atestáciu. jediné čo som tam v ich ponuke našla bolo niečo za 5 kreditov. nič som nemohla nakombinovať, pretože nič v ponuke nebolo. (rozumieme si - ten počet kreditov 30 sa za ten rok u nich nedal nakombinovať) ďalší rok mi už vzdelávanie nepodpísali v škole. ( mám síce kopec papierov - osvedčení - týkajúcich sa IT, ale vtedy sa za ne kredity nedávali).neviem z akého ste kraja, možno tam boli...v bratislave tiež boli. trnava mi vrátila po dvoch rokoch prihlášku späť. a tým to skončilo. ak viete o niečom, napíšte mi. budem naozaj rada.ešte nehádžem flintu do žita. myslím, že to platí do roku 2017? neviem iste...
Lelinka59
04.01.13,21:29
Kolegynka, aj ja som z trnavského regiónu a zdieľam s vami popísané problémy. Asi si aj vedúca ako ja a spoločne sa snažíme nazbierať 60 kreditov, aby sme mohli robiť prácu na I.atestáciu, lebo inak ved. vychovávateľky nemôžeme robiť. Máš pravdu 1.atest. + funkčné si musíme urobiť do 2017. Peripetie s MPC som absolvovala aj ja. Až po dvoch rokoch sa otvorilo vzdelávanie pod MPC Trnava , ktoré prebieha v Hlohovci i v Piešťanoch pod názvom Postavenie ŠKD v systéme mimo vyučovania s lekt. p.Zábuškovou. Je to 21 kreditové a môžem povedať, že veľmi poučné vzdelávanie. Ak by si chcela , chodia tam aj kočky z Trnavy, skús sa informovať na MPC v Trnave p. Šturdíkovej, možno by si ešte mohla chodiť, mali sme to ešte len 3 krát.
julia2
06.01.13,18:09
Strop 25 detí
aicha15
07.01.13,15:28
mám otázku, ako budete vypisovať triednu knihu? nijako, alebo len jednoducho vynecháte B, kde je TOV. A takisto čo sa týka týždenného plánu. nebudete tam do kolónky záujmová činnosť písať nič, alebo si idete tu tabulku prerobit?
brontosaurus
07.01.13,18:33
Triednu knihu budeme v časti B písať asi po starom, lebo tam nejde len o klasickú záujmovú činnosť v zmysle nejakého záujmového útvaru, ale o tematickú oblasť výchovy (TOV) vykonávanej v ŠKD a zákon nezakazuje vykonávať túto činnosť v ŠKD, ale zároveň ju už ani neprikazuje vykonávať. Ale keďže to máme v školskom výchovnom programe, tak my ju asi budeme vykonávať aj naďalej, ešte sme to neriešili na metodickom združení.

Čo sa týka týždenného plánu, tam asi tiež podľa mňa nič meniť nemusíme. Nemám ho po ruke, ale ak sa dobre pamätám tak je tam uvedené "Záujmová/TOV", čiže v tom čase nebudem vykonávať záujmovú činnosť (ktorú sme v tom čase ani nevykonávali), ale výchovnú činnosť v danej tematickej oblasti.

Ak sa mýlim, opravte ma, prípadne uveďte váš názor,



mám otázku, ako budete vypisovať triednu knihu? nijako, alebo len jednoducho vynecháte B, kde je TOV. A takisto čo sa týka týždenného plánu. nebudete tam do kolónky záujmová činnosť písať nič, alebo si idete tu tabulku prerobit?
Eva Bistrická
08.01.13,04:12
Mne napisala nasa metodicka toto:
Pozrela som si zákon 324/2012, ktorý o.i. novelizuje aj školský zákon. My – metodici, nie sme legislatívci, takže zákony nevykladáme - je potrebné sa o vysvetlenie obrátiť na MŠVVaŠ SR.
Z nášho pohľadu sa ale novelou zmenilo pre ŠKD v zásade len to, že záujmovú činnosť nemôžete realizovať formou záujmových útvarov. Obsah činnosti v ŠKD sa nemení, záujmová činnosť sa rozvíja aj v rámci „oddychu“, ale predovšetkým v tematických oblastiach výchovy (nezamieňajte si záujmovú činnosť so záujmovými útvarmi!). Z toho vyplýva, že triedne knihy budete vypisovať ako doteraz, nakoľko vašu činnosť tvoria všetky zložky výchovy. V pôv.školskom zákone sa hovorí :§ 114
Školský klub detí
(1) Školský klub detí zabezpečuje pre deti, ktoré plnia povinnú školskú dochádzku na základnej škole, nenáročnú záujmovú činnosť podľa výchovného programu školského zariadenia zameranú na ich prípravu na vyučovanie a na uspokojovanie a rozvíjanie ich záujmov v čase mimo vyučovania a v čase školských prázdnin.

a v novele je dané:
V § 114 odsek 1 znie:
„(1) Školský klub detí zabezpečuje pre deti, ktoré plnia povinnú školskú dochádzku na základnej škole, činnosť podľa výchovného programu školského zariadenia zameranú na ich prípravu na vyučovanie a na oddych v čase mimo vyučovania a v čase školských prázdnin.
Činnosť, ktorú zabezpečuje školský klub detí, nie je totožná s činnosťou zabezpečovanou centrom voľného času podľa § 116.“.

a v §119 sa len vypustilo ŠSZČ.
§ 119
Ministerstvo školstva ustanoví všeobecne záväzným právnym predpisom spôsob organizácie a prevádzky školských klubov detí, (školských stredísk záujmovej činnosti,) centier voľného času, školských hospodárstiev a stredísk odbornej praxe, ich materiálno--technického vybavenia.

V pôvodnom znení zákona ste tiež nemali definované všetky zložky výchovy, podrobne obsah činnosti stanovila vyhláška 306/2009. Zatiaľ nie je nové znenie, len v súlade so zákonom neplatí, že
Výchovno-vzdelávacia činnosť klubu sa uskutočňuje ako b) záujmová aktivita formou záujmových útvarov.

To znamená, že pokiaľ chcete viesť záujmové útvary, musí to byť mimo činnosť ŠKD a pokiaľ by to malo byť za fin.odmenu, je potrebné urobiť dohodu s CVČ. Ako sa tým zmení úväzok vychovávateľov ŠKD – vedúcich zú, je vecou zamestnávateľa.
janada16
08.01.13,23:10
Triednu knihu budeme v časti B písať asi po starom, lebo tam nejde len o klasickú záujmovú činnosť v zmysle nejakého záujmového útvaru, ale o tematickú oblasť výchovy (TOV) vykonávanej v ŠKD a zákon nezakazuje vykonávať túto činnosť v ŠKD, ale zároveň ju už ani neprikazuje vykonávať. Ale keďže to máme v školskom výchovnom programe, tak my ju asi budeme vykonávať aj naďalej, ešte sme to neriešili na metodickom združení.

Čo sa týka týždenného plánu, tam asi tiež podľa mňa nič meniť nemusíme. Nemám ho po ruke, ale ak sa dobre pamätám tak je tam uvedené "Záujmová/TOV", čiže v tom čase nebudem vykonávať záujmovú činnosť (ktorú sme v tom čase ani nevykonávali), ale výchovnú činnosť v danej tematickej oblasti.

Ak sa mýlim, opravte ma, prípadne uveďte váš názor,

Súhlasím s tebou, aj u nás budeme pokračovať v ,,začatej práci" aj v TK budeme písať tak ako doteraz, len B-vynecháme. To znamená, že A-čko bude mať viac riadkov, a hneď potom bude nasledovať C. Teraz musíme počkať na vyhlášku a modliť sa, aby aj tú ......(neviem, ako to slušne nazvať).
galia
09.01.13,18:12
my pokračujeme ako doteraz. pokiaľ nepríde niečo konkrétne do školy, ideme po starom. plán máme - ideme podľa neho. náhodou sme to zle "pochopili" - tak sa mi nebude chcieť prepisovať triednu knihu (alebo počúvať, že sme to svojvoľne spravili). nič v rukách nemáme. o ničom sme oficiálne od vedenia neboli doteraz informované. keď niečo príde, dám MZ - zapíšem do zápisnice kedy prišli pokyny a od toho dátumu to budeme robiť inak.
flaniko
10.01.13,19:07
my pokračujeme ako doteraz. pokiaľ nepríde niečo konkrétne do školy, ideme po starom. plán máme - ideme podľa neho. náhodou sme to zle "pochopili" - tak sa mi nebude chcieť prepisovať triednu knihu (alebo počúvať, že sme to svojvoľne spravili). nič v rukách nemáme. o ničom sme oficiálne od vedenia neboli doteraz informované. keď niečo príde, dám MZ - zapíšem do zápisnice kedy prišli pokyny a od toho dátumu to budeme robiť inak.
PRESNE TAK.....;)
Mozoček
03.04.13,20:00
Ja riesim teraz uplne iny problem. Ten s tou TOV je ako pisete- kym nepridu konkretne pokyny
nepanikárime. Co riesim? Riaditel nam dáva podpísat nove zmluvy so znizenym uväzkom na 60%.
Je to 360 eurovy mes. plat brutto. Je to v ramci racionalizacie na nasej skole. My vychovavatelky sme prisli na rad ako prvé, lebo sme mala skola! Moze mi nanutit riaditel tych 60%, ked reálne mam hodiny na 75% a do 27 si dorabame zastupovanim. Vraj deti postrazi kym nastupim ja koordinatorka skolskeho strediska VČ. To je taka degradacia nasej prace, zo dna na den , ze keby sa dalo tak do tej prace uz ani nejdem
Este jedna otázka. Moze ped. pracovnícka vedena na skole ako vychovavatelka /pracuje ako koordinatorka VČ/ nemat!!! ani hodinu priamej činnosti s detmi ?????
brontosaurus
03.04.13,22:15
Ak sa škola rozhodne racionalizovať, tak proti tomu sa ťažko bojuje. Ak zriaďovateľ ŠKD, ktorým sú väčšinou mestá či obce, šetrí a nemá na ŠKD dostatok financií, tak racionalizuje. Veľa krát je to nelogické, nesystémové, ale sila peňazí je väčšia, to je realita nášho školstva a proti tomu sa ťažko bojuje.

Skôr by som sa snažil riešiť situáciu s riaditeľom a snažil sa nejako dohodnúť.
Ak máte týždenne priamu činnosť s deťmi 20 hodín, čo je tých 75% percent, tak vás určite nemôže nikto donútiť aby ste podpísali zmluvu kde máte uvedené že vaša priama činnosť je len 16 hodín týždenne, čo je tých 60%.
Argumentujte riaditeľovi že máte reálne toľko hodín čo píšete a verím že dôjdete k nejakému spoločnému záveru a dohode.

Neviem presne ako ste to mysleli s tým, že do 27 hodín si dorábate zastupovaním.
My v úväzku môžeme mať len tie hodiny ktoré máme v ŠKD, alebo ktoré si dopĺňame učením, prípadne nadčasovú hodinu. To, čo príležitostne zastupujeme nemôžeme a ani nemáme v úväzku. Ani si to neviem predstaviť, lebo ak by celý týždeň nikto neochorel, nevypadol, tak ako by ste si naplnili úväzok, čo by ste zastupovali? Zastupované hodiny si môžeme použiť na náhradné voľno, alebo dať preplatiť ak na to škola má ešte zdroje.
Mozoček
04.04.13,16:26
Aj my si dorabame tak ako pises iba som sa v tom rozhorcení zle vyjadrila.
Otazka! Ak riaditelovi nepodpísem tych 60% a budem trvat na svojom ako dlho to vydržím,
lebo od septembra to vyzera este horsie /nizky pocet deti/. Vypoved mi nechce dat vraj na to nie je právny dôvod /môj priestupok, porusenie disciplíny a pod/. Ja si myslím, ze na to nie su hlavne peniaze.
Eva Bistrická
23.04.13,05:41
Pomaly rozbiehame písanie nového výchovného programu pre ŠKD. Vieme, kde sme mali chyby, čo tam chceme - nechceme mať. Veľa vecí vynecháme, aby všetky ciele boli splniteľné. Už niekto začal?
Krásny slnečný deň.
brontosaurus
23.04.13,16:48
Ak ste aktívni aj na facebooku, odporúčam vám pridať sa do skupiny:

Školské kluby detí
https://www.facebook.com/groups/426428277435934/

(https://www.facebook.com/groups/426428277435934/)Mnohí tam pridávajú rôzne zaujímavé odkazy ktoré súvisia s našou prácou, ponúkajú rôzne námety k práci a ak potrebujete poradiť, tak je tam viacero skúsených vychovávateliek ochotných poradiť.
MAMIKD
24.04.13,12:41
Priznám sa, že po tom 2€ zvýšení platu ma opustila akakoľvek chuť na písanie čohokoľvek a nielen výchovného programu. Odrobených 30 rokov a...
Silvia Szaboova
25.06.13,06:18
Dobrý deň,
po dlhom čase sa opäť pripájam do diskusie. Máme už len necelý týždeň do ukončenia školského roka a preto by som všetkým chcela zaželať príjemnú dovolenku, hlavne veľa oddychu. U nás to bude aj počas prázdnin trocha pracovné, pretože ako všetci meníme a zdokonaľujeme výchovný program. Ako tu už bolo popísané od januára nastali nejaké zmeny, do dnešného dňa však ani k nám na školu neprišli žiadne metodické pokyny. Preto sme tento školský rok dotiahli tak, že sme aj od januára išli po starom. Novelizáciou zákona je školský klub detí definovaný katastrofálne a dehonestuje prácu vychovávateľov.
Rada by som sa spýtala, či do výchovného programu máme dávať TOV, respektíve záujmové činnosti, ich charakteristiku atď.. My sme to mali krásne rozpísané, vypracované, pre každý ročník sme vytvorili podrobné časovo - tematické plány, takže si neviem predstaviť, čo bude vo výchovnom programe ak nie toto. Ako ste to robili vy? Za každú radu vopred ďakujem.
Silvia
Eva Bistrická
29.06.13,13:36
Mne sa ozve metodicka behom buduceho tyzdna. Samozrejme VP mam na 90% hotovy, ale cakam na odpoved na moje otazky. tykajuceho sa VP. Potom sa ozvem.
Silvia Szaboova
30.06.13,19:15
Evka dakujem za odpoved, budem cakat na Vase nazory a postrehy. Prajem prijemny tyzden.
Eva Bistrická
10.07.13,18:17
VP ŠZ nie je dôvod premenovávať, tu sa nič nezmenilo.
Je potrebné hlavne upraviť výchovný plán tak, aby sa tam neobjavovali záujmové útvary. Je na vás, či potrebujete zaktualizovať alebo preformulovať aj ostatné časti VPŠZ, alebo ste s nimi spokojní a z toho vyplýva, či si dáte upravený Vých.plán ako dodatok a zmeníte tiež dodatkom len platnosť VP ŠZ, alebo vydáte nový VP ŠZ so zadefinovaním nového 4-ročného obdobia. Odvíja sa to aj od toho, koľko dodatkov už máte – lebo by ich nemalo byť viac ako jeden v každom roku.
Pokiaľ sa počas nového šk.roka zaktualizuje legislatíva, zapracujete zmeny formou dodatku – tie termíny legislatívnych úprav sú ale nekonkrétne.
Toto je odpoved metodicky
Silvia Szaboova
10.07.13,18:41
Dakujem Evka, vy ste asi aj na facebooku v tej skupine vychovavatelov, videla som tam Vas prispevok. Zaktualizovanie legislativy nevidim ruzovo, skolske kluby su na chvoste celeho skolskeho systemu a coraz castejsie sa mi zda, ze sme na pritaz aj samotnej skole :-( a to z dovodu financii , len nas nezrusia, lebo rodicia nas potrebuju. Len malo ludi si vsima tie rozne cinnosti, ktore pre deti pripravujeme. O uvazkoch je uz skoda rozpravat, odkedy som v skolstve, vzdy sa apeluje na ich znizenie z 27 na 25 hodin, ale vzdy je to len v teoretickej rovine. Tak snad sa v buducnosti uz konecne pohnu lady.
MAMIKD
05.09.13,16:54
Kladiem si otázku - Koľko vydržia vychovávateľky? Od 1989roku sa nás nemá kto zastať. Nik nebojuje za nás. Sme, alebo nie sme pedagogickí pracovníci? Učiteľ má spravidla 25hodinový úväzok, čo je necelých 19hodín čistej práce s deťmi. Pre vychovávateľku je to o 8 hodín týždenne viac ako učiteľ. Mesačne je to už v porovnaní s učiteľom odrobených jeden a pol týždňa navyše. Nikdy nedosiahneme plný úväzok a to i napriek mizerným platom. Počujem námietky, že učiteľ má vysokoškolské vzdelanie. Má, to je ale zohľadnené v plate a nemalo by sa prejaviť v rozdielnom počte odpracovaných hodín. Aj pokles hodín na 25 týždenne by bol pre nás obrovským úspechom. Keď budeme mlčať, nič sa samé k lepšiemu nezmení. Milovala som svoju prácu a i dnes ma motivujú ohníčky v očiach "mojich" detí, ale neviem kedy vyhasne ten môj.
vazuv
09.09.13,20:12
Dobrý večer,
musím s Vami úplne súhlasiť. O vychovávateľky školských klubov sa naozaj nikto nestará, aj keď sa to prezentuje úplne opačne.
Prehadzujú si nás ako horúci zemiak. Pritom sa v kluboch uskutočňuje veľmi zaujímavá činnosť a väčšina vychovávateliek svojou každodennou prácou dokážu to, čo v iných oblastiach musí zabezpečovať celý štáb pracovníkov.
V poslednej dobe si čoraz častejšie kladiem otázku, či má vôbec ešte význam snažiť sa o zmeny. Tento boj s veternými mlynmi ma už unavuje a aj keď píšem vo svojom mene, som presvedčená, že nás, čo sme už unavené večnými žiadosťami, návrhmi, prosbami je už veľmi veľa, aj keď nádej zomiera posledná...
Na jar som sa zúčastnila medzinárodnej konferencie OZPŠaV o systémových zmenách v školstve, kde som vystúpila s diskusným príspevkom, v ktorom boli zhrnuté tie najpálčivejšie problémy vychovávateľov a školských klubov deti, ktoré sa nám podarilo pozisťovať v rámci všetkých krajov Slovenska - príspevok pripájam v prílohe. Všetky návrhy som zaslala aj pánovi ministrovi školstva a členom pracovnej skupiny, ktorí pripravovali legislatívne zmeny - príspevok pripájam v prílohe. Výsledok - nuž ten vidíte. Opäť sa nič v prospech klubov nezlepšilo. Úväzky sa nedajú naplniť priamou výchovnou činnosťou v školskom klube, záujmová činnosť nerealizovateľná, vlastné priestory - hudba budúcnosti, meno zodpovedného pracovníka pre školské kluby - prísne utajené. Nuž a aby som nebola nespravodlivá. Akreditovalo sa prípravné atestačné vzdelávanie pre vychovávateľov, ktoré sa už aj realizuje, a aj ponuka kontinuálneho vzdelávania je k nám oveľa zhovievavejšia.
Viem, že možno preháňam, ale cítim to tak. Po rokoch som však dospela k presvedčeniu, že ak chceme naozaj niečo zmeniť, musíme sa do toho pustiť samé, nikto nám nepomôže. Treba však nájsť spôsob, čo nie je jednoduché.
Napriek tomu všetkému musím na záver dodať, že mám svoju prácu rada a som presvedčená, že i deti v našich kluboch nachádzajú zábavu, radosť, pocit bezpečia a mnoho krát aj svoj druhý domov. Škoda, že si to neuvedomujú kompetentní, ale možno raz...
Dianed
12.02.20,21:38
Dobrý deň,
Píšem sem len s veľmi malou dušičkou lebo to tu na dlhsi cas stíchlo. Mám prosbicku na všetky vychovávateľky/pedagogičky ktoré pracujú v ŠKD. Končím tento rok bakalárske štúdium na Truni a témou mojej Bakalarky je tema súvisiaca s škd ...konkrétne realizácia aktivít v škd. Našla by sa tu nejaká osôbka ochotná mi zodpovedať v mail-y par otazok/ dotaznik. Ďakujem vopred, veľmi by mi každý jeden človek pomohol. Pekný večer.