pipo21
13.02.10,01:02
Vážený Poradáci zaujímala by ma životnosť kontaktných zateplovacích
systémov a to na báze polystyrénu a na báze minerálnej vlny. Všade sa večšinou píše o 25 rokoch /v projektoch/. Aká je jejich skutočná životnosť pri správnej realizácii? A či vyžadujú nejakú udržbu ktorá by predlžila jejich
životnosť. Ďakujem pipo21.
220870
13.02.10,06:36
40 rokov.Ak nie sú poškodené tak prakticky bez údržby.Max úmývanie teplou vodou s trochou saponátu.
Laco-monter
13.02.10,06:47
Umývanie teplou vodou ???

Z akého dovodu ?
220870
13.02.10,06:59
Čistenie od prachu.By ste sa čudovali, ako po tom ožijú farby na fasáde.
Laco-monter
13.02.10,08:25
ja by som zbytočne nemočil fasádu :eek:

klimatické podmienky v týchto zem.šírkach odolnosť použitých materialov otestujú až nad mieru :mee:
220870
13.02.10,08:47
ja by som zbytočne nemočil fasádu :eek:

klimatické podmienky v týchto zem.šírkach odolnosť použitých materialov otestujú až nad mieru :mee:

To si robíte srandu:D alebo ste to mysleli vážne?:confused:
TomasHC
13.02.10,09:43
To si robíte srandu:D alebo ste to mysleli vážne?:confused:

Skor srandu...

Jeden znamy staval dom, nahodili mu fasadu, tvrdili ze je vodeodolna, da sa cistit "wapkou". Tak nastartoval motorku (cross), zo zadnym kolesom nahadzal na stenu blato a potom to ostriekal s wapkou a cuduj sa svete - fasada bez znamok poskodenia. (Pozdravujem Laci :) )
iv@n
13.02.10,10:03
Skor srandu...

Jeden znamy staval dom, nahodili mu fasadu, tvrdili ze je vodeodolna, da sa cistit "wapkou". Tak nastartoval motorku (cross), zo zadnym kolesom nahadzal na stenu blato a potom to ostriekal s wapkou a cuduj sa svete - fasada bez znamok poskodenia. (Pozdravujem Laci :) )
ja som tak v Žiline videl čistiť fasádu hasičov a milá wapka im odtrhla kus omietky zo zateplenia.
ja som zas čistil od lastovičiek fasádu kefkou a vodou a po dlhšom rajbaní som mal vodu zafarbenú od omietky. tak odvtedy som už opatrnejší :)
Laco-monter
13.02.10,10:39
Skor srandu...

Jeden znamy staval dom, nahodili mu fasadu, tvrdili ze je vodeodolna, da sa cistit "wapkou". Tak nastartoval motorku (cross), zo zadnym kolesom nahadzal na stenu blato a potom to ostriekal s wapkou a cuduj sa svete - fasada bez znamok poskodenia. (Pozdravujem Laci :) )

Myslel som to,že aj tá najlepšie spravená fasáda má slabé miesta,to znamená netesnosti hlavne okolo okien ,pod parapetami a p.

Pri použití tlakovej vody sa cez tieto stykové plochy može dostať voda pod zateplenie.

Tak som to myslel.

Samozrejme ak niekto chce striekať fasádu wapkou ja ho od toho nechcem odhovárať, no ja by som to v žiadnom prípade nerobil .
220870
13.02.10,12:02
Pri VAP -ke záleží z akej vzdialenosti.S tou mojou 12 atmosfér urobím dieru aj do betónu.Úple stačí tlak z verejného vodovodu.Najskôr namočiť jarovou vodou po pár minútach vystriekať(opláchnuť).
ciners
13.02.10,12:50
Asi to zavisi aj od kvality fasady. V Parizi som videl, ako vapkou pucovali cele fasady historickych objektov. To,co u nas na starych mestkych budovach vidime cierne, to som tam zistil, ze dokaze byt aj biele :D Robili to bez porusenia fasady, asi mali aj tlak a sposob cistenia nacviceny.
220870
14.02.10,17:24
A závisí to aj od"taletu" montéra
http://www.ejot.sk/media/cennik/katalog-wdvs.pdf
Iny111
15.02.10,11:19
40 rokov.Ak nie sú poškodené tak prakticky bez údržby.Max úmývanie teplou vodou s trochou saponátu.

Len 40 rokov ? Co sa stane po tych 40 rokoch ? Zacne to odpadavat alebo sa to rozpadne ? Alebo sa to scvrkne ?
220870
15.02.10,12:06
Ak sa použjú také nepodarené Poľské hmoždinky ,ako sú na odkaze čo som zadal tak sa fasáda dožije sotva prvého silnejšieho vetra.:mee:
Fasáda ktorá sa bez ujmy a väčších či menších opráv dožije 40 rokov je vynikajúca.Nie len polystyrénová ,ale všetky druhy.:)
jezo421
17.02.10,05:50
Ak sa použjú také nepodarené Poľské hmoždinky ,ako sú na odkaze čo som zadal tak sa fasáda dožije sotva prvého silnejšieho vetra.:mee:
Ma niekto skusenosti so zateplovanim polystyrenom bez hmozdiniek? Ked vidim domy, ktorych fasada je pokryta tercikmi z vystupenych hmozdiniek, radsej by som si polystyren nalepil po celej ploche (ako dlazdice). JPP povedala, ze hmozdinky su nutne az pri vyssich poschodiach, takze na bezny rodinny dom netreba....
vratnik
17.02.10,07:24
Pokial lepite EPS na cistu tehlu tak hmozdinky staci dat na rohy, doporucuje sa vsak celoplosne ukotvenie EPS hmozdinkami. Uvedomte si, kolko vriec lepidla a omietky bude nalepeneho na vonkajsej strane zateplenia, su to stovky kg. A ak este nalepite EPS bez kotvenia na zaprasenu a nesudrznu omietku, tak si koledujete o problem. Ja som uz videl (po silnejsom vetri) odfuknute izolacne platne z hornej casti RD, ktoru si svojpomocne zmastili majitelia. Fakt to bola hanba - cela ulica to videla.
vratnik
17.02.10,07:28
Zivotnost zateplenia mozete predlzit po xx rokoch zodpovedajucim naterom resp. s dalsou sietkou a omietkou kompletne zrenovovat zateplenie. A za 40 rokov mozu technologie natolko pokrocit, ze mozno renovacia existujuceho zateplenia bude bezpredmetna.
alltracboy
17.02.10,07:59
Zivotnost zateplenia mozete predlzit po xx rokoch zodpovedajucim naterom resp. s dalsou sietkou a omietkou kompletne zrenovovat zateplenie. A za 40 rokov mozu technologie natolko pokrocit, ze mozno renovacia existujuceho zateplenia bude bezpredmetna.
pises o renovacii povrchovej upravy, alebo zateplenia? Ked izolacna vrstva zdegraduje tak neviem ci tomu nejaka sietka alebo nater pomozu. Co tam nieje to nater neopravi.
alltracboy
17.02.10,08:03
Ma niekto skusenosti so zateplovanim polystyrenom bez hmozdiniek? Ked vidim domy, ktorych fasada je pokryta tercikmi z vystupenych hmozdiniek, radsej by som si polystyren nalepil po celej ploche (ako dlazdice). JPP povedala, ze hmozdinky su nutne az pri vyssich poschodiach, takze na bezny rodinny dom netreba....
Mozno by to slo, videl som taku penu na lepenie eps na mury a drzalo to podla toho videa lepsie ako malta. staci si prestavit co spravi motazna pena na tej ploche.
220870
17.02.10,08:31
Ma niekto skusenosti so zateplovanim polystyrenom bez hmozdiniek? Ked vidim domy, ktorych fasada je pokryta tercikmi z vystupenych hmozdiniek, radsej by som si polystyren nalepil po celej ploche (ako dlazdice). JPP povedala, ze hmozdinky su nutne az pri vyssich poschodiach, takze na bezny rodinny dom netreba....
Ja mám skúsenosť lepenia polystyrénu bez hmoždiniek.Ale na svoj dom by som to nikdy bez kotvenia nerobil.

Takto je to správne od strany 20 na odkaze
http://www.ejot.sk/media/cennik/katalog-wdvs.pdf
Iny111
17.02.10,11:10
Ake su este moznosti zateplenia okrem polystyrenu a mineralnej vlny ? Aky je rozdiel medzi kontaktnym a nekontaktnym zateplovacim systemom ?
alltracboy
17.02.10,12:43
Ake su este moznosti zateplenia okrem polystyrenu a mineralnej vlny ? Aky je rozdiel medzi kontaktnym a nekontaktnym zateplovacim systemom ?
slama napriklad, alebo postavit dom pod zemou. Potom su aj super drahe izolanty ktore sa mozno nikdy neobjavia na trhu. Kontaktny a nekontaktny, zamyslel som sa a popravde na nic som neprisiel. Lepenie EPS je kontaktny system, zeby odvetrana fasada s vatou bol nekontaktny sytem? Vsetko je v svojej podstate kontaktne :D
lapejko
18.02.10,22:05
Kotvy STR Ejotherm s izolačnými zátkami sme používali v Brne pred štyrmi rokmi amôžem potvrdiť že sú super pri montáži aj po tejto dobe. Majiteľ stavby je topmanažér firmy Stomix a toto kotvenie si vybral sám.
iv@n
19.02.10,09:59
Ma niekto skusenosti so zateplovanim polystyrenom bez hmozdiniek? Ked vidim domy, ktorych fasada je pokryta tercikmi z vystupenych hmozdiniek, radsej by som si polystyren nalepil po celej ploche (ako dlazdice). JPP povedala, ze hmozdinky su nutne az pri vyssich poschodiach, takze na bezny rodinny dom netreba....
to nie je JPP ale technické listy výrobcu, pozri si napríklad baumit.sk, lepidlá a máš tam napísané kedy kotvenie odporúčajú, kedy je nutné a kedy netreba.