dak2002
14.02.10,10:52
Dobry den. Prerabam byvalu kuchynu na kupelnu.Umiestnil som v ramci najrozumnejsieho dispozicneho riesenia murovany sprchovy kut elevovany o 60 cm nad uroven podlahy s pristupovym schodikom, v jednej tretine dlzky naspodu s pristupom ku sifonu sirky 40 cm. Vnutorne dimenzie "vane" 150x86 cm.Vymurovanie z ITONG + 5 cm zelezobetonova deka s dierou pre sifon. Riesenie povrchu vane vylozkou z bazenovej folie, kde mi zabudli povedat alebo ja som nedomyslel, ze vypust na kt sa folia musi uchytit z technologickeho hladiska, musi byt 5 mm nad urovnou povrchu. Pre moje ucely nepripustne. Chcel by som sa spytat, ci niekto ma skusenost s podobnym pripadom, ako je najlepsie vyriesit podlahu vo vani (fontanovy nater - tekuty plast, vykachlickovat) cas ma suri na rozhodnutie kupelna stoji. Mam nejake mozne riesenia bazenova vylozka mala prioritu. Dakujem moc a prajem vela zabavy pri stavani
220870
14.02.10,11:32
Nerozumiem tomu prečo musí byť 5 mm nad úrovňou povrchu?..uroveň povrchu betónovej podlahy( smotného betónu)?Mám tomu chápať tak že nalepíte fóliu na vrch odpadu ? Druhá vec je sifón.Prečo alebo načo sú vám dvierka na sifón, to sa už nepoužíva,sifony na vaničky sa už nejaký ten čas montujú ,z vrchu čistitelné.
lapejko
14.02.10,21:16
Toto je prístup z minulého storočia, teda! Chceš si zabiť ženu, svokru či nebodaj seba? Na tvoju sprchu treba školenie na práce vo výškach. Pri rekonštrukcii bolo treba vymeniť hlavnú kanalizačnú odbočku v šachte, trochu ju utopiť hlbšie, zasekať odpad do poteru a mohol si použiť 6 cm vysokú keramickú vaničku alebo 3 cm zo syntetického mramoru napr. Perseus Pro od Ravaku samozrejme s 90 mm sifońom čistitelným zvrchu ako už podotkol 220870.
dak2002
16.02.10,09:55
mozno sa aj v nej zabijem :-) nebude sluzit pre mna, ale v ramci dispozicneho hladiska nebolo mozne ine riesenie na vysvetlenie by som zapisal celu stranu. Bazenova folia sa musi prichytit na specialnu koncovku odpadu a na nu sa srobuje koniec, preto ten presah. To mi povedali profesionali, ktori by mi to nalepovali. sifon problem nie je ci uz zhora alebo z boku len by som potreboval nejake riesenie - schemu co treba dat na povrh betonu vrstvovo (podklad, penetrak, kachlicky atd) alebo najlepsie mozne riesenie povrchu podlahy aby sa tam dalo sprchovat alebo napustit voda ako vo vani.
Dakujem
dak2002
16.02.10,10:04
vanicka neprichadza do uvahy kvoli dimenziam priestoru, nenasiel som taku velku alebo tu chyba dodavatel - predajca (Zilina) alebo ma len odbili vzhladom na moj vek (22), rozmyslal som nad mozaikovymi kachlickami do 25 cm vysky stien, rozmyslal som aj nad tekutym plastom. Len neviem ako mam zaizolovat beton - povrh :vane:
Inak mal by som este jednu otazku. Chcem tahat spiatocku z radiatora cez hlinikoplastovu rurku cez podlahu. Co myslite je to v poriadku riesenie alebo sa treba na to vykaslat ? Ak by ste mi poradili tiez vrstvy pre podlahove kurenie (EXP, folia(aka?), kari rohoz, uhytenie trubiek a poter. Je to spravne?
Dakujem velmi pekne a vazim si kazdej rady.
lapejko
16.02.10,20:20
vanicka neprichadza do uvahy kvoli dimenziam priestoru, nenasiel som taku velku alebo tu chyba dodavatel - predajca (Zilina) alebo ma len odbili vzhladom na moj vek (22), rozmyslal som nad mozaikovymi kachlickami do 25 cm vysky stien, rozmyslal som aj nad tekutym plastom. Len neviem ako mam zaizolovat beton - povrh :vane:
Inak mal by som este jednu otazku. Chcem tahat spiatocku z radiatora cez hlinikoplastovu rurku cez podlahu. Co myslite je to v poriadku riesenie alebo sa treba na to vykaslat ? Ak by ste mi poradili tiez vrstvy pre podlahove kurenie (EXP, folia(aka?), kari rohoz, uhytenie trubiek a poter. Je to spravne?
Dakujem velmi pekne a vazim si kazdej rady.
Pozri si stránky Den Braven Tekutá lepenka alebo Hasoft- Lepenka vo vedre, naštuduj si, kúp a dodrž technologický postup. Dvakrát náter dvojzložkovou lepenkou s vložením tesniaceho pásu po 24 hod. intervaloch, potom obklad a dlažba na flexlepidlo a flexiškárovačka, napr. Ceresit CE 40...
dak2002
17.02.10,23:56
Dakujem za radu
220870
18.02.10,07:38
http://www.prespor.sk/?IDe=28127

http://www.ravak.sk/?page=psv 90x120 posledná na stránke.ravak bežne v predaji v každom väčšom meste

http://www.ravak.sk/?page=gigant_pro
tutiola
18.02.10,07:57
Murovaný sprchovací kút máme 5 rokov. Steny a podlaha je vykachličkovaná klasickými obkladačkami a podlaha je klasická dlažba. Do vaničky je vstup max. 10 cm vysoký, čo je vlastne prahom a zábranou, aby voda náhodou nevytiekla. Keď je človek mladý tak ho nenapadnú niektoré veci ako napr. nezabudnúť na madla, neurob strme spadovanie k sifonu, ak je možnosť urob spr. kút čo najväčší, aby v prípade potreby tam vošla stolička.Rohove spoje sú utesnené silikonom. Dvere mám od Ravaku s 5 mm bezpečnostným sklom. Klasický sifon nemáme , ale čistitený z vrchu, ktorý je v tej výške ako samotná dlažba.
alltracboy
18.02.10,09:26
ja by som taky kut nechcel uz len preto, ze tam musi byt zima na nohy. Proti murovanym stenam nic nemam, ale vanicku by som chcel urcite akrylatovu, aj ked by mala byt vyrobena na mieru.
tutiola
18.02.10,09:53
ja by som taky kut nechcel uz len preto, ze tam musi byt zima na nohy. Proti murovanym stenam nic nemam, ale vanicku by som chcel urcite akrylatovu, aj ked by mala byt vyrobena na mieru.
Záleži to od uhla pohľadu a veku. So mnou býva moja 81.ročná mama. Mladý človek si vôbec neuvedomuje, ako je ťažko starému človeku stúpiť do sprchovacieho kúta, kde podlaha pod nim neviditeľne pracuje. Ak by nemala istotu pod nohami, tak by som ju musela už minimálne 5 rokov umývať, ale takto je sebastačna. Pod nohy si dáva gumovú rohož s prísavkami a je spokojna.
Laco-monter
18.02.10,10:14
Jedna perlička :

Na prelome 80-tých a 90-tých rokov 20 stor. nebolo dostať vane.

A tak jeden moj kolega to vyriešil tak,že vańu vyšaloval,zalial betónom a potom okachličkoval bielymi obkladačkami a vyšparoval normálnym cementom.:eek:

Vyzerá to otrasne :eek::mee:, ako na bitúnku. :D

Ale čo už, on na to musí pozerať každý deń :(

a ako sa hovorí : Proti gustu,žiaden dišputát.
dak2002
18.02.10,15:08
Pre : Tutiola
Prosim Vas ako ste osadili ten sifon? ste ho zabetonovali (ako upevnili) do podkladoveho betonu este pred kachlickovanim alebo az potom a utesnili silikonom? Neviem si to dobre predstavit a to je najchulostivejsia cast rado cez tie sifony preteka. Aky typ sifonu mate (konkretne). Dakujem za radu
Laco-monter
18.02.10,15:12
Prosim Vas ako ste osadili ten sifon? ste ho zabetonovali (ako upevnili) do podkladoveho betonu este pred kachlickovanim alebo az potom a utesnili silikonom? Neviem si to dobre predstavit a to je najchulostivejsia cast rado cez tie sifony preteka. Aky typ sifonu mate (konkretne). Dakujem za radu

sifon nemá nič z betonovaním, utesňuje sa tesnením a jednotlivé novodurky sú vložené v sebe jedna v druhej,tak neviem čo kde by malo pretekať :eek:
220870
18.02.10,17:14
Pre : Tutiola
Prosim Vas ako ste osadili ten sifon? ste ho zabetonovali (ako upevnili) do podkladoveho betonu este pred kachlickovanim alebo az potom a utesnili silikonom? Neviem si to dobre predstavit a to je najchulostivejsia cast rado cez tie sifony preteka. Aky typ sifonu mate (konkretne). Dakujem za radu
Napríklad takýto tu:
http://www.ravak.sk/?page=psv1
tutiola
18.02.10,21:45
Neviem technické údaje a tak prikladám foto. Možno ti to pomôže.
lapejko
18.02.10,22:17
A čo takto?!
lapejko
18.02.10,22:32
Pre : Tutiola
Prosim Vas ako ste osadili ten sifon? ste ho zabetonovali (ako upevnili) do podkladoveho betonu este pred kachlickovanim alebo az potom a utesnili silikonom? Neviem si to dobre predstavit a to je najchulostivejsia cast rado cez tie sifony preteka. Aky typ sifonu mate (konkretne). Dakujem za radu
Ravak alebo HL-systém, solídny sifón do podlahy má po drážkach odstupňovanú výšku, ktorá sa dá prirezať a v drážke tesniaci O-krúžok. Pripojenie treba riešiť rúrkami s PP HT- systému, nie novodurom ten je už vo väčšine EU zakázaný, krehne a tie lepené spoje tiež za veľa nestoja. Potrubia viesť pod poterom v izolácii, medzery vypeniť. Sifón pred betonážou obaliť aspoň 3 mm mirelonom, výšku upraviť až po hrubej betonáži podľa dlažby. Tekutú lepenku aplikovať po vyzretí betónu 2x a sifón na vyzretý náter pritmeliť neutrálnym silikónom.
220870
18.02.10,22:35
A čo takto?!
Tam sa niekto trochu klepol po vrecku.:)To nad tým sprchovým kútom je čo za čudo.
lapejko
18.02.10,22:53
Tam sa niekto trochu klepol po vrecku.:)To nad tým sprchovým kútom je čo za čudo.
Hlavica "tropického dažďa". Je tam aj ručná sprcha spodomietkovou batériou s prepínaním, zapustená vanička Ravak Perseus Pro do poteru s podlahovkou a kút sa otvára obe steny dokorán (17000 sk akcia baumax). Majiteľka je na vozíku a veľmi spokojne si to užíva už 4 roky aj s rodinou.
tutiola
19.02.10,06:53
A čo takto?!
Veľmi pekné. My sme mali obmedzený rozpočet a tiež možnosť riešenia. Kúpeľňa je spojená s wc. Pri presklennom spr.kúte, nedalo by sa súčasne so sprchovaním použiť wc. Veľmi ľutujem, že som sa dala ukecať majstrom, nedať "guličku" do podlahy kúpeľne. Ak by napr. vytiekla voda z pračky, nemá kam odtiecť a musela by som ju pracne zbierať. Keď umývam steny kúpeľne, ktoré su až po vrch obložené obkladačkami (tiež pekná blbosť - už by som dala len nad vaňu a okolo umývadla), tak by sa ľahšie pracovalo, ak by som mohla potom steny osprchovať. Bez guličky to nejde. Nie som odborník, ale z praktického hľadiska už viem ako by som to urobila.Murovaný sprchovací kút musí byť obložený do stropu.
Laco-monter
19.02.10,07:17
Veľmi pekné. My sme mali obmedzený rozpočet a tiež možnosť riešenia. Kúpeľňa je spojená s wc. Pri presklennom spr.kúte, nedalo by sa súčasne so sprchovaním použiť wc. Veľmi ľutujem, že som sa dala ukecať majstrom, nedať "guličku" do podlahy kúpeľne. Ak by napr. vytiekla voda z pračky, nemá kam odtiecť a musela by som ju pracne zbierať. Keď umývam steny kúpeľne, ktoré su až po vrch obložené obkladačkami (tiež pekná blbosť - už by som dala len nad vaňu a okolo umývadla), tak by sa ľahšie pracovalo, ak by som mohla potom steny osprchovať. Bez guličky to nejde. Nie som odborník, ale z praktického hľadiska už viem ako by som to urobila.Murovaný sprchovací kút musí byť obložený do stropu.

Majster,Ťa odhovoril od guličky , aby sa JEMU ĺahšie pracovalo , musel by totiž vyspádovať podlahu smerom ku guličke , a to sa dá esteticky len z malým rozmerom dlažby,inak by musel rezať dlaždice po ulopriečke a to by už pekné nebolo.:(
Ja by som však dal prednosť FUNKČNOSTI pred estetikou.:o
220870
19.02.10,07:34
Hlavica "tropického dažďa". Je tam aj ručná sprcha spodomietkovou batériou s prepínaním, zapustená vanička Ravak Perseus Pro do poteru s podlahovkou a kút sa otvára obe steny dokorán (17000 sk akcia baumax). Majiteľka je na vozíku a veľmi spokojne si to užíva už 4 roky aj s rodinou.
Vitrážove sklo batéria na vani tiež nieje zo smetiska,len ten sprcháč som odhadol na 1000€.Predopkladám ,že aj vaňatiež nieje lacná záležitosť s predným panelom to bude vírivka s "morským príbojom":D.
Laco-monter
19.02.10,07:40
Vitrážove sklo batéria na vani tiež nieje zo smetiska,len ten sprcháč som odhadol na 1000€.Predopkladám že aj vaňa nieje lacná záležitosť s panelom to bude vírivka s "morským príbojom":D.
Vozíčkari majú nárok na dotácie , na takéto veci /prerobenie bytu na bezbarierovy,či kupeĺne/ ale zase nie každý bez rozdielu.:confused:

Aj medzi nimi sú rovní a "rovnejší".

A keď si taký vozičkár,ešte doloží niečo zo svojich peńazí tak može mať aj taký nadštandard.:)
Robin_1
01.08.11,13:07
Zdar. Mám otázku hneď na tvorbu murovaného kúta. Idem práve robiť podkladovú dosku z betónu, spádovať ju ale neviem ako tam mám teraz riešiť otvor na sifón. Niekde som čítal že stačí nechať v tej betónovej doske otvor (najlepšie zaliatím trúbky väčšej ako bude sifón) do ktorého sa potom nasadí sifón. PLS viete mi niekto poradiť?
alltracboy
01.08.11,14:28
no ja mam teraz mensi problem, ze som nechal trcat cez beton iba ruru.. napojenie odtoku je tak trochu vyssie ako by som potrebovel, ale este sa to da znizit takou redukciou 150/50 takze je to riesitelne. neviem ti poradit ako presne trafit dieru na syfon, a je to asi aj jedno, lebo podlaha bude mat taku hrubku ze ho tam zmestis. Horsie je to s napojenim odpadu ako v mojom pripade ked nechcem vanicku. Ciez tam kde ti pojde kanalizacna rura hore cez deku, obal ju aj so spojom na kolene niecim co potom pojde vybrat a dovoli ti to vybrat ruru z kolena cim sa budes moct dostat nizsie ako len na uroven betonu. Ta diera sa potom lahko zabetonuje ked budes mat hotove rozvody. Stacilo by ruru omotat nejakou 5mm penovou foliou nieco ako mirelon. Lebo ak bude trcat iba rura tak najnizsie ako sa dostanes bude cca 5 cm nad betonom. Pripadne ta vnutorna redukcia ktoru musim dat ja.
alltracboy
01.08.11,14:39
cas pokrocil a uz pripada do uvahy aj murovany kut.. teda steny chcem sklenene kvoly optike, ale spodok iba vyspadovana podlaha. je to fakt tak dobre alebo dalsi modny trend ktory upadne do zabunutia? nizku vanicku, alebo iba vykachlickovat? Az by sa vyspadovala cela kupelna tak by v pripade havarie mohla odtekat voda cez sprchovy zlab.
220870
01.08.11,17:44
Zdar. Mám otázku hneď na tvorbu murovaného kúta. Idem práve robiť podkladovú dosku z betónu, spádovať ju ale neviem ako tam mám teraz riešiť otvor na sifón. Niekde som čítal že stačí nechať v tej betónovej doske otvor (najlepšie zaliatím trúbky väčšej ako bude sifón) do ktorého sa potom nasadí sifón. PLS viete mi niekto poradiť?
Pkiaľ idete robiť murovaný tak sifón čiže gulička sa vkladá do poteru .T.j musíte pred betonážou kúpiť "guličku" tak sa to volá.
220870
01.08.11,17:47
cas pokrocil a uz pripada do uvahy aj murovany kut.. teda steny chcem sklenene kvoly optike, ale spodok iba vyspadovana podlaha. je to fakt tak dobre alebo dalsi modny trend ktory upadne do zabunutia? nizku vanicku, alebo iba vykachlickovat? Az by sa vyspadovala cela kupelna tak by v pripade havarie mohla odtekat voda cez sprchovy zlab.
Vyspádovanie kúpelne nieje nikdy od veci.Len na to treba myslieť ete pred betonážou základovej platne.
alltracboy
01.08.11,20:13
pred platnou? myslel som tak 1cm na 3 metre
mendo933
01.08.11,20:44
cas pokrocil a uz pripada do uvahy aj murovany kut.. teda steny chcem sklenene kvoly optike, ale spodok iba vyspadovana podlaha. je to fakt tak dobre alebo dalsi modny trend ktory upadne do zabunutia? nizku vanicku, alebo iba vykachlickovat? Az by sa vyspadovala cela kupelna tak by v pripade havarie mohla odtekat voda cez sprchovy zlab.
Dnes mas na vyber.Ak chces preskleny sprch kut tak by som dal zlab, ziadny odskok. Zlaby maju buducnost. Ale kde je nizka vyska podlahy tam sa zas zlab neda dat ,treba mat od 10cm vysie hrubku podlahy. Staci sa rozhodnut co sa ti paci. len to musis to vediet uz pred potermi. Lebo ak sa rozhodnes pre zlab treba to osadit pred potermi. Poterari ti to vyspaduju. Niekto dava aj podlahovy odtok do sprchy , len to sa horsie spaduje a nasledne obklada a nevizera to az tak dobre a cenovy rozdiel tiez nieje velky. Ak sa rozhodnes pre zlab kukni alcaplast, za tu cenu maju kvalitne zlaby.
220870
02.08.11,04:27
pred platnou? myslel som tak 1cm na 3 metre
V platni musí byť vyvedený odpad a a vzhľadom na výšku skladby podlahy niekedy" utopený".Ak máš 5 a viac cm polystyrénu na podlahu tak je to ok.
alltracboy
02.08.11,08:52
mam 20cm na podlahu a este aj doska je nechtiac vyspadovana tym smerom, anhydryd to ale zrovna, takze uz asi len otazka ci je to vyspadovatelne iba dlazbou, alebo jednoducho iba pridvihnut pri dverach aby netieklo do chodby.
mendo933
02.08.11,09:44
AK chces spadovat celu kupelnu do gulicky a davat anhydrid tak musis celu podlahu v kupelni dat nizsie a vyspadovat to s dlazbou. Samozrejme celoplosna tekutaa HI pod dlazbu. Neviem aku mas velku kupelnu ale pri velkej kupelni a velkych formatoc dlazby to nebude to prave orechove
alltracboy
02.08.11,10:11
malicku..hydroizolacia pojde iba do kuta.. nad tym vyspadavanim som uvazoval iba pre pripad nejakej havarie pracky. tie dnesne bezprahove dvere su dvojsecna zbran.
mendo933
02.08.11,11:13
ak budes davat anhydrid tak musis na celu plochu podlahy dat HI ,aby sa nedostala vlhkost do anhydridu. A ked sa nebodaj daco prihodi tak i aspon voda nestecie do EPS.
Ja mam pracku v technickej, kde bude aj 800l AN a tam som veru dal gulicku. Ak budes davat gulicku tak si pitaj zo suchou pachovou uzavierkou, ci ako sa to vola. Je sice drahsia ale ak sa gulicka casto nepouziva tak pri obycajnej po case zacne razit
220870
02.08.11,17:20
Musí sa spádovať už beton,alebo aspoň počítať s tým že bude spád.Inak by si mal maškarádu s obkladmi.
alltracboy
02.08.11,20:23
kolegovy robili kupelnu a davali tekutu hydroizolaciu iba do sprchoveho kuta. Ja neplanujem kupelnu vytapat, a myslim, ze sparovacka asi tiez nebude moc prepustat. Bude tam podlahove vykurovanie. Tak nebudem spadovat kupelnu.. pri dverach sa mozno dvihne kachlicka o 5mm to by mohlo v pripade havarie pomoct aby moc netieklo do domu.
mendo933
03.08.11,05:00
Hore si spominal anhydrid. Ak das anhydrid tak musis dat celoplosne HI, ak cementovy poter tak staci len pod sprchovy. Aj spadovanie si predtym spominal ze v pripade havarie aby mohla odekat voda. Do zlabu to nevyspadujes, jedine do gulicky ktora by bola v strede kupelne. Ak uz nechce nic spadovat len tie posledne pri dverach, tak pozor aby si dvere zavrel
alltracboy
03.08.11,06:54
kolega ma anhydrit a nikto mu nevravel ze by to malo byt celoplosne izolovane. Dali mu iba v sprchovom kute. chcel som v pripade havarie ale vidim ze by mi to navysilo cenu o dalsie tisice, tak kaslem na to. Pravdepodobnost ze na pracke prdne nejaka hadica a bude tam stat voda niekolko dni je skoro 0. NEverim ze kachlicky pustia vodu do poteru hlavne ked su na lepidle a vysparovane.
mendo933
03.08.11,08:16
Mas malu kupelnu tak neviem nad cim spekulujes. Nad anhydrid urcite celoplostne HI, nie kazda dlazba ma uzavrete pory a vlhost si cestu najde.
Pisu to napr. aj tu ked mne neveris. http://www.pebeco.sk/sk/ponukane-vyrobky/betonove-potery-(domiesavac).aspx prestuduj si viac materialov a nespoliehaj sa ze tomu to nedavali
alltracboy
03.08.11,08:42
ja verim tomu ze te izolacia tam nieje na skodu, ale beriem do uvahy realne kolko vody sa tam moze dostat a navyse je tam podlahovka ktora to vysusi ak by sa nieco prihodilo. Apotom ako bude ten poter vysychat ked tam fuknem izolaciu? Realne to bude asi tak ze sa spravi poter, do mesiaca dlazba a ide sa byvat-- mozno
michal sluciak
06.12.11,23:06
no po 3 rokoch odpisujem na tuto temu, ktoru som vlastne zacal ale pod inym menom. Kupelna je postavena, normalne vymurovana okachlickovana s dlazbou, modra podlaha zlte steny v kombinacii s hnedym dymovym sklom. a vyzera uzasne. Neveril by som ze bude vyzerat az tak dobre. Pouziva sa uz skoro dva roky - ziaden problem. Takze ako som postupoval. Steny su obvodove mury domu a jedna priecka z Hurtisky plus polstena z itongu. Vanicka vo vyske 60 cm z 5cm betonu+zelezna siet na tom tekuta izolacia s paskami v rohoch. na tom flexilepidlo s dlazbou. Tu tekutu izolaciu som pouzil aj na strop len tak pre pokus , ma zltu farbu tak uplne ladi s kachlickami.jeden schod. Samozrejme na boku je otvor pre pristup k sifonu urobeny presne na sirku jednej dlazby 33 cm nie je problem udrzba sifonu pre stredne velkeho cloveka ako ja. Odpad som vyriesil nasledovne: urobil som dieru do zakladovej betonovej dosky podlahy vanicky. Vyrezal som z hranateho kamenneho valovu(umyvadla) sifonovu dieru. Vyrezal som to do tvaru aby ladila s pokladkou dlazby - v mojom pripade obdlznik asi 20x15cm. Prilepil flexilepidlom na zakladovu dosku podlahy vanicky v mieste diery a dodlazdil celu podlahu vanicky dodrzujuc spad. Potom stacilo len nasrobovat sifon. Do podlahy kupelne som urobil falosnu podlahovku. Je to parada. Len som sa nemal nechat odhovorit nedat hada aj do podlahy vanicky sprchy. Lebo ked som stojim bosi v kupelni na zemi je to parada teplo od zeme ale v sprche je to studene. Nie je to az taky problem horuca voda zo sprchy to zohreje za par sekund.
Pouzivam tuto vanicku na sprchovanie a niekedy si s manzelkou napustime vodu az skoro po okraj cca 30 cm je to parada si takto polezat v horucej vode. Mam studnu tak voda nie je problem. Len to trochu trva kym sa napusti. Musim povedat, ze ked clovek nad vecami porozmysla tak dokaze naozaj velke veci. Pripravoval som sa teoreticky na uvedenu prestavbu asi 8 mesiacov a myslim si, ze som to zvladol na moje velke prekvapenie perfektne. uz pracujem na dalsej veci. dakujem za informacie a rady od vsetkych vas.
addo77
07.12.11,09:49
Gratulujem .. tiez som v teoretickej priprave murovania sprchoveho kutu .. mozte zavesit foto .. prip. na mail? Vdaka
michal sluciak
07.12.11,10:48
to fefe30
zdravim vsetkych. rad sa podelim o foto aj poradim co viem. kontaktujte ma na maily dak2002@centrum.cz nejde mi odpisovat na SS.
lapejko
11.12.11,20:17
kolega ma anhydrit a nikto mu nevravel ze by to malo byt celoplosne izolovane. Dali mu iba v sprchovom kute. chcel som v pripade havarie ale vidim ze by mi to navysilo cenu o dalsie tisice, tak kaslem na to. Pravdepodobnost ze na pracke prdne nejaka hadica a bude tam stat voda niekolko dni je skoro 0. NEverim ze kachlicky pustia vodu do poteru hlavne ked su na lepidle a vysparovane.

posledné vety pred smrťou.../sprava nič nejde miláčik.../:D:D
alltracboy
02.01.12,15:09
vie niekto poradit do akej vysky sa dava najvrchnejsia hrana zlabu oproti +-0,0? mal by tam byt nejaky spad k zlabu a este aj kachlicky musia byt polozene o min. 3mm vyssie ako vrchna hrana..
220870
02.01.12,17:30
Kachličky ktoré sú v styku zo žlabom by mali byť zarovno telesa žlabu.Krytka žlabu o 0,5 mm nižšie ako samotný žlab.
drozdm
02.01.12,17:33
Kachličky ktoré sú v styku zo žlabom by mali byť zarovno telesa žlabu.Krytka žlabu o 0,5 mm nižšie ako samotný žlab.
pači sa mi ta miera ...že 0,5mm heh len som si spomenul na heslo poniektorych majstrov že 1cm na stavbe neexistuje :D
220870
02.01.12,18:01
Je to tak vyrábané.Rám je osadení pár desatín vyššie ako krytka.
alltracboy
02.01.12,18:01
vrch kachliciek co su v styku zlabu musia byt o 3mm vyssie ako obruba zlabu.. aspon tam to pisu v navode. ten rost sa vklada dovnutra.
jezo421
06.11.12,06:51
Zdravim,
mal by som nejake otazky k vymurovaniu. Mam anhydridove potery, ale sprchovy kut bol pri vylievani prekryty. Mam uz osadeny sprchovy zlab a chcel by som teda kut zaliat a vyspadovat betonom.
- hladke okraje anhydridu sa s betonom asi nespoja. Treba nieco urobit pre lepsiu sudrznost?
- pridat do betonu plastifikator?
alltracboy
06.11.12,09:36
beton by mal byt od anhydridu dilatovany, napriklad tou penou co sa dava k stene, takze sa to ani nepokusaj spajat. 3x si premeraj vysku toho zlabu a radsej ho daj nizsie aby si nemusel potom robit obrubnik okolo kuta. idealne by bolo ak by si mal uz kachlickara, kachlicky a osadenie zlabu riesil s nim. Do spadu meraj uplny vrch zlabu a nie tu dosadaciu plochu na ktoru pojde paska, najlepsie oproti podlahe + cca 12-15mm co bude predstavovat dlazbu a lepom.
jezo421
06.11.12,11:10
Ok, dakujem za radu! Este to prekontrolujem, lebo naozaj som meral voci spodnej ploche...
Marika23
03.02.13,08:18
Dobrý deň

Prečítala som si všetky príspevky, ale ako hlúpa blondína, veľa tomu nerozumiem, (ale zistila som že v čom mám kontrolovať majstrov, díky) tak sa pre istotu opýtam. Idem prerábať kúpelňu, teda iba jej časť, chcem miesto vane dať sprchový kút a mám dilemu vaničku či murovaný kút. Navyše chcem, aby to bolo vhodné pre starších ľudí (preto vyhadzujem vaňu) a nechcem dvere na kút iba záves. Môžem využiť dve pevné kúpeľňové steny a keď bude polkruhový kút tak ďalšie dve steny budú kryté závesom. Z toho čo som naštudovala na internetových fórach, ma navnadilo na použitie odtokového žľabu. Celý spodok sprchovacieho kúta bude navýšený oproti zvyšku kúpeľne o výšku existujúceho odpadu. Ak by som dávala vaničku, tak si neviem predstaviť, ako mi záves zastaví vodu. Vidím v predaji iba ploché vaničky alebo potom veľmi hlboké. Pri murovanom kúte by som dala vymurovať okraj na výšku cca 10-15 cm, ktorý v spolupráci so závesom by zabránil úniku vody do zvyšku kúpeľne. Chcem poprosiť o váš názor, či rozmýšľam správne? Stále mám na mysli, že kút sa buduje pre staršiu osobu, takže neprichádza do úvahy prekračovanie veľkého výškového rozdielu.
KoxXxo
03.02.13,08:36
lujza.j
03.02.13,08:44
sprchový kút vhodný aj pre starších tak potom nezabudni na.....
http://www.vtpshop.cz/data/product/middle/4212_5859.jpg
Zitulda
03.02.13,09:12
Iba malé doplnenia- daj dôraz na dlažbu akú dáš na podlahu ak muruješ sprchovací kút musí byť protišmyková. To prevýšenie nerob viac ako 10 cm, lebo pri vyššom je nebezpečenstvo úrazu. Ako budeš mať kút bude umiestnený?...myslím na prístup.Určite nezabudni na madlo (podľa potreby ľavé, alebo pravé).http://www.stavbaeu.sk/soubory/imagecache/produktyfull/s6473myT.JPG (http://www.porada.sk/soubory/s6473myT.JPG)
Ferdosondo
05.02.13,05:30
Kachličky ?
Snáď obklady a dlažba.
alltracboy
05.02.13,08:33
Kachličky ?
Snáď obklady a dlažba.

O co tiide? Mam rad ked sa niekto hra na slovicka, pricom kazdy vie o com sa toci. urcite bezne hovoris ludom ze mas vyobkladanu kupelnu.

kachlička (http://slovnik.azet.sk/pravopis/slovnik-sj/?q=kachli%C4%8Dka), -y, -čiek žen. r. zdrob. : (Kúpeľňa) vyložená bielymi kachličkami. (Bedn.);

kachličkový (http://slovnik.azet.sk/pravopis/slovnik-sj/?q=kachli%C4%8Dkov%C3%BD) príd. m.: k-é obkladanie z kachličiek;
hovor. k-á kúpeľňa vykladaná kachličkami
Ferdosondo
05.02.13,09:21
O co tiide? Mam rad ked sa niekto hra na slovicka, pricom kazdy vie o com sa toci. urcite bezne hovoris ludom ze mas vyobkladanu kupelnu.

kachlička (http://slovnik.azet.sk/pravopis/slovnik-sj/?q=kachli%C4%8Dka), -y, -čiek žen. r. zdrob. : (Kúpeľňa) vyložená bielymi kachličkami. (Bedn.);

kachličkový (http://slovnik.azet.sk/pravopis/slovnik-sj/?q=kachli%C4%8Dkov%C3%BD) príd. m.: k-é obkladanie z kachličiek;
hovor. k-á kúpeľňa vykladaná kachličkami

Klídek.
Viem, že si chcel pomôcť . Problém je v tom že miešaš dokopy obklad aj dlažbu pod jeden pojem - kachličky. Napr. v príspevku č.53 bude mať neodborník problém vedieť, či si myslel obklad, alebo dlažbu ku žľabu.
Ferdosondo
05.02.13,09:43
Dobrý deň

Prečítala som si všetky príspevky, ale ako hlúpa blondína, veľa tomu nerozumiem, (ale zistila som že v čom mám kontrolovať majstrov, díky) tak sa pre istotu opýtam. Idem prerábať kúpelňu, teda iba jej časť, chcem miesto vane dať sprchový kút a mám dilemu vaničku či murovaný kút. Navyše chcem, aby to bolo vhodné pre starších ľudí (preto vyhadzujem vaňu) a nechcem dvere na kút iba záves. Môžem využiť dve pevné kúpeľňové steny a keď bude polkruhový kút tak ďalšie dve steny budú kryté závesom. Z toho čo som naštudovala na internetových fórach, ma navnadilo na použitie odtokového žľabu. Celý spodok sprchovacieho kúta bude navýšený oproti zvyšku kúpeľne o výšku existujúceho odpadu. Ak by som dávala vaničku, tak si neviem predstaviť, ako mi záves zastaví vodu. Vidím v predaji iba ploché vaničky alebo potom veľmi hlboké. Pri murovanom kúte by som dala vymurovať okraj na výšku cca 10-15 cm, ktorý v spolupráci so závesom by zabránil úniku vody do zvyšku kúpeľne. Chcem poprosiť o váš názor, či rozmýšľam správne? Stále mám na mysli, že kút sa buduje pre staršiu osobu, takže neprichádza do úvahy prekračovanie veľkého výškového rozdielu.
Marika toto nem musí dopadnúť dobre. Predpokladám že je to v panelákovom byte. Rátaj so mnou.
Výška odtoku 5cm v horšom prípade 12-15 cm
žľab so sifónom cca 12cm
vymurovaný okraj 10-15cm
v tom lepšom prípade 27cm v horšom aj 45cm.
Takže pre staršieho človeka nič moc.
Prv než sa do toho pustíš musíš mať presne zmeranú výšku odpadu. Rozhodne by som však uvažoval prerobiť odpad tak, aby si sa zmestila so žľabom aj sifónom do výšky podlahy, aby si mohla vojsť do kútu bez prekážky. Dvere spraviť sklenené. Sú však veľmi drahé ak chceš ušetriť tak môže byť aj záves.
alltracboy
05.02.13,09:52
o tom dost pochybujem. Kachlicky su bezny ludovo pouzivany pojem a kto nevie rozoznat co ide na stenu a co na podlahu nech neobklada kupelnu.