Lukáš 142
14.02.10,20:17
Prosim Vas poradte mi ako mam napisat navrh na usporiadanie spoluvlastnickych podielov na pozemku, tento navrh potrebuje pravnicka aby tie podieli na parcele mohla zapracovat do zmluvy o urovnani. Sme tam 6 buduci spoluvlastnici a mame sa dohodnut na podieloch. Blizsie info o tej zmluve o urovnani: http://www.porada.sk/t125571-predaj-bytu.html Potreboval by ale som vediet ako to mam sformulovat, nejaky vzor toho navrhu. Dakujem
mona091
14.02.10,19:39
necitala som temu o predaji bytu, preto sa vyjadrim len k tejto otazke, dufam, ze ju chapem spravne

- rozdelenie podielov medzi 6 spoluvlastnikov = 6/6
- pravdepobne kazdy po 1/6, ale samozrejme, mozete si urcit rozne podiely
- mozete byt spoluvlastnici jedneho celku kazdy svojim podielom, alebo:


- po dohode pomerov podielov si dajte vyhotovit geometricke zameranie, na zaklade ktoreho kataster zapise stav, kde kazdy bude mat presne urcenu parcelu
Mária27
14.02.10,20:16
Spoluvlastnícke právo k pozemku je právom akcesoriským k vlastníckemu právu byu alebo NP, čo je vyjadrené v § 13 a 19 zákona o vlastníctve bytov a NP.

Veľkosť spoluvlastníckych podielov pozemku pod bytovým domom by podľa § 5 mala byť taká, aká je na spoločných častiach a spoločných zariadeniach. Ak máte aj priľahlý pozemok, na podieloch sa môžete dohodnúť.



§ 5 Zmluva o prevode vlastníctva bytu a nebytového priestoru v dome

(1) Zmluva o prevode vlastníctva bytu a zmluva o prevode vlastníctva nebytového priestoru v dome musí byť písomná a okrem všeobecných náležitostí musí obsahovať
b) vymedzenie veľkosti spoluvlastníckeho podielu vlastníka bytu alebo nebytového priestoru v dome na spoločných častiach domu, spoločných zariadeniach domu, na príslušenstve, na pozemku zastavanom domom a na priľahlom pozemku, pričom veľkosť spoluvlastníckeho podielu je určená podielom podlahovej plochy bytu alebo nebytového priestoru k úhrnu podlahových plôch všetkých bytov a nebytových priestorov v dome, ak sa pri priľahlom pozemku nepostupuje podľa písmena e),
e) vymedzenie veľkosti spoluvlastníckeho podielu na priľahlom pozemku dohodou nadobúdateľa bytu alebo nebytového priestoru s vlastníkom domu,
Lukáš 142
15.02.10,06:03
necitala som temu o predaji bytu, preto sa vyjadrim len k tejto otazke, dufam, ze ju chapem spravne

- rozdelenie podielov medzi 6 spoluvlastnikov = 6/6
- pravdepobne kazdy po 1/6, ale samozrejme, mozete si urcit rozne podiely
- mozete byt spoluvlastnici jedneho celku kazdy svojim podielom, alebo:


- po dohode pomerov podielov si dajte vyhotovit geometricke zameranie, na zaklade ktoreho kataster zapise stav, kde kazdy bude mat presne urcenu parcelu

ano pochopila si to spravne, ale hacik je v tom, ze tu parcelu uzivame uz dlhe roky a ten prevod sa tiahne uz vyse 20 rokov (byvali vlastnik bola statna príspevkova organizacia vid. tema predaj bytu, a mi mame tu parcelu uz rozdelenu myslim ohradenu a tak, takze ked nechce ta organizacia poslat pred urcenim podielov geodeta na vytycenie hranic pozemku aby sme si potom mohli mi vymerat kolko kazdy uziva m² a potom to previest na podiely, tak sa mi musime vypoctom podla geometrickeho planu dohodnut na tych podieloch na pozemku a dat to do toho navrhu na prerozdelenie spoluvlastnickych podielov, ale problem je vtom, ze napr. jeden uziva cca. 275 m² a ta parcela ma napr. 2665 m² a treba to previest na podiel, tak teraz neviem ci to mam dat ako podiel 275/2665 alebo nejak inak, kedze zvycajne sa dava napr. 1/20, 1/40 1/80. Neviem ci to nebude blbe davat to do podielu 275/2665.

A potreboval by som nejaky vzor toho navrhu aby som vedel ako to napisat.
Mária27
15.02.10,18:32
Mám pred sebou dva listy vlastníctva k prevedenému bytu: LV na byt a LV na pozemok. Na oboch listoch sú podiely rovnaké, také isté na spoločné časti a zariadenia domu na jednom LV, ako na parcelu na druhom LV. Konkrétne jeden vlastník má tieto podiely 3926/290698.

Podiel je vždy podiel, či zlomok vykrátiš alebo nie. Keby si chcel mať v čitateli jednotku, menovateľ by ti nemusel vyjsť presne.
Ak ide len o to, jednoducho napíš podiel 275/2665.