focus3ccd
15.02.10,21:50
Hladal som vela po internete, ale akosi sa nemozem dopatrat k niekomu, kto ma COV a zaroven nema moznost vypustat vodu do potoka. Ak tu prosim taky je tak by ma hlavne zaujimala prva vec, ci to vobec ide oficialne, alebo ci to radsej spravit druhou cestou a to zumpou s predcistenim? Predmetom mojej kolaudacie bude zatial jestvujuca zumpa, ale rozmyslam, co do buducna. Vyhliadky na dorobenie kanalizacie su mizerne.

Diki.
arizona
15.02.10,21:11
pomôže ?
Požiadať príslušný ObÚŽP o povolenie na výstavbu ČOV a vypúšťanie odpadových vôd v zmysle vodného zákona:

K žiadosti je potrebné priložiť:


kolok
2 x PD
list vlastníctva (overená kópia originálu) + výpis z katastrálnej mapy
vyjadrenia dotknutých účastníkov konania
certifikáty ČOV

pozri bližšie- napr. http://www2.ekoservis.sk/obyvatelia-legislativa

http://mojdom.zoznam.sk/cl/74314/Domove-cistiarne-odpadovych-vod
focus3ccd
16.02.10,06:41
Dakujem za odpoved. K tym veciam som sa ako tak dostal, aj som sa snazil to obtelefonovat , ale dostat presne informacie je obrovsky problem. Ti ludia co tam pracuju akosi moc nevedia. Fakt len postudovat zakon.

Este by som prosil jednu vec, ak sa da, ked by som si zriadil COV a pustil sa aj do vsakovania, najdem niekde, ake su prevadzkove naklady?

Napr. ze 2x do roka trreba odovzdavat vzorky.... Za to sa musi platit, alebo ako to je?

Dakujem.
inajana
16.02.10,20:49
Známym krásne doružova vyfarbili výhody ČOVky - dokonca tak rýchlo doviezli domov - že skôr bola funkčná ako skolaudovaná ...
Ale keď dodatočne vybavovali povolenie (ČOV s vývodom do potoka) - na životnom dostali také "kapky" - že začali váhať, či predsa len nebude ľahšie a rýchlejšie EŠTE zakopať certifikovaný septik ...
- ČOVka nemôže byť blízko domu (aby sa teplou vodou nazabíjala bio-klíma)
- kupovať prísady na jej držanie
- 2x ročne vzorky odviezť do labáku + zaplatiť
- el. energia čerpadla
= ročné náklady sú porovnateľné s platením za vývoz žumpy

ČOV s trativodom - resp. vsakovaním do okolia miesta jej uloženia - tam treba niečo ako geolog. prieskum a zahľadniť spodné vody (studňa), terén (napr. aby nepretekalo na susedný pozemok).

Pozri tému: Kanalizacia alebo Čov?

PS: ak má malá domáca ČOV fungovať ako treba - treba sa "trošku" aj prispôsobiť (nevypúšťať masť z váry, fosfáty atď.)
focus3ccd
17.02.10,06:55
Dakujem.
ono79
22.02.10,06:30
http://www.porada.sk/t117205-cov-cisticka-odpadovych-vod-pre-domacnosti.html

na tomto odkaze sme sa bavili o čovke, čo a ako. TAk o tom hydrogeologickom posudku, to nie je sranda. Tam treba projekt, povolenia, poplatky a iné. My sme sa rozhodli, že to zmastime bez povolenia. V obci máme kanalizáciu, ale nemôžeme sa pripojiť a záhradu máme veľkú, tak budeme hnojit pravidelne. A čo sa týka zbernej nádoby tú určite založíme hneď za covku, aby sme v lete nebrali veľa vody zo studne, keď už bude prefiltrovaná z čovky. ...
focus3ccd
22.02.10,13:26
Ja som bol za projektantom a ten mi povedal, ze treba najskor HG posudok a az potom ak to schvalia sa robi projekt. Hmmmm.
ono79
23.02.10,05:30
čo sa týka poradia, áno je to tak. Najprv správu z povodia(ak je v blízkosti potok)- či je dostatočný prietok alebo trativod HG posudok. čo sa týka toho posudku mne povedali cca 450 Eur, čo sa mi zdá veľa za 1m3 vybratej zeminy a máp okolo toho. dá sa to urobiť aj tak, že za Čov-ku dáš zbernú nádobu, ktorá zachytáva vyprodukovanú vodu. Ale ak vie Čovka pre 6 osôb spracovať mesačne 25m3 vody, tak nádoba by mala mať aspoň toľko. potom je problém, že ak to ide cez povolenie, môže kedykoľvek vstupovať na pozemok kontrol. orgán a robiť odbery, prípadne kontrolovať, kam je vyvážaná vyprodukovaná voda. Tam treba mať bločky od fekálneho vozu. Ale to vtedy ak je to v kombinácií, že nie je dobrý HG posudok a zberná nádoba má certifikát tesnosti. U nás to urobili tak, že pred existujúcu žumpu dali čov-ku. tam potom využívali cez čerpadlo už vyprodukovanú vodu na používanie 2x WC v dome a polievanie záhrady. V zime to bolo odvedené cez trativod do terénu.