Majky11
17.02.10,17:47
Ahojte.

Chcem sa Vás opýtať na Vaše skúsenosti ohľadne Y-tong-u a ich prekladov. Jedná sa mi o to, že na jar začínam stavať z Y-tong Lambda 375mm (obvodové murivo) a zaujíma ma vec ohľadne prekladov, a teda, chcel by som použiť Y-tong preklady o hrúbke 375mm.

Je to správne riešenie, čo sa týka možného vzniku už niekoľkokrát rozoberaných tepelných mostov?, alebo mám riešiť preklad nejakým iným spôsobom, resp. menšej hrúbky a doplniť zbytkovú hrúbku EPS, a ak tá druhá možnosť,tak akú hrúbku prekladu a akú EPS ?

Ďakujem
220870
17.02.10,17:35
Predpokladám že zatepľovať nebudete.Ytong preklady sú z tepelného hladiska v porovnaní s Lambdou nič moc.Heluz v kombinácii s polystyrénom sa mi pozdáva oveľa viac.
http://www.heluz.sk/pdf/preklady.pdf
TomasHC
17.02.10,18:38
Ja som staval z Ytong 250 a kupil som aj original preklady a tepelne mosty ziadne (cuduj sa svete). Jediny ZB preklad bol na dvojgarazi a kedze mam mur len 250 mm, tak som nemohol do debnenia vlozit EPS, takze to je cisty 250mm ZB a tepelny most ako svet!!! Nedalo sa to teraz z vnutra ani vymalovat, co bol cely preklad "obkresleny" zvnutra na stene :( Ostatne preklady (Ytong) absolutne bez problemov!
juraj svrbik
17.02.10,18:48
ahoj ,mame hrubu stavbu z ytong lambda.preklady sme davali 3x12 cm a ziadny eps.lepsie sa robi s lahsimi kusmi a sa to takto vysklada ako dvihat 200 kg kusy.rad by som vedel ako zistim,ci tam mam tepelne mosty.
Majky11
17.02.10,18:48
Ja som staval z Ytong 250 a kupil som aj original preklady a tepelne mosty ziadne (cuduj sa svete). Jediny ZB preklad bol na dvojgarazi a kedze mam mur len 250 mm, tak som nemohol do debnenia vlozit EPS, takze to je cisty 250mm ZB a tepelny most ako svet!!! Nedalo sa to teraz z vnutra ani vymalovat, co bol cely preklad "obkresleny" zvnutra na stene :( Ostatne preklady (Ytong) absolutne bez problemov!

A to máš Ytong 250 bez zateplenia ? Lebo podľa toho čo si napísal to vyzerá tak, že máš Ytong 250 a preklad detto 250. Ale akési tušenie mi hovorí, že na tom máš EPS, alebo sa mýlim ? Tak ešte to mi uveď ako to je, nech som v obraze... Lebo pokiaľ je tam EPS, tak to už sa zasa bavíme o niečom inom. Ja rozmýšľam stena 375 + preklad 375... Ale samozrejme už nezatepľovať.
Majky11
17.02.10,18:53
ahoj ,mame hrubu stavbu z ytong lambda.preklady sme davali 3x12 cm a ziadny eps.lepsie sa robi s lahsimi kusmi a sa to takto vysklada ako dvihat 200 kg kusy.rad by som vedel ako zistim,ci tam mam tepelne mosty.

Fúha, tak toto si už vôbec neviem predstaviť. Aspoň ste to k sebe lepili v zvislej špáre, alebo iba v ložnej a zvislo ste to k sebe iba prisunuli ? Aj keď veľmi si niesom istý, či by som to takto riešil. Ale možno sa časom ukáže, že to bola dobrá voľba, no veľmi tomu neverím. Ostáva Ti čakať čo odpovie čas... Ak sa nenájdu v dome plesne a zvýšená vlhkosť, tak budeš mať odpoveď na Tvoju otázku.
TomasHC
17.02.10,20:08
A to máš Ytong 250 bez zateplenia ? Lebo podľa toho čo si napísal to vyzerá tak, že máš Ytong 250 a preklad detto 250. Ale akési tušenie mi hovorí, že na tom máš EPS, alebo sa mýlim ? Tak ešte to mi uveď ako to je, nech som v obraze... Lebo pokiaľ je tam EPS, tak to už sa zasa bavíme o niečom inom. Ja rozmýšľam stena 375 + preklad 375... Ale samozrejme už nezatepľovať.

EPS este len bude, samozrejme. Ale ide o tepelne mosty, ktore pri pouziti Ytong prekladov NEBOLI!
220870
17.02.10,20:26
ahoj ,mame hrubu stavbu z ytong lambda.preklady sme davali 3x12 cm a ziadny eps.lepsie sa robi s lahsimi kusmi a sa to takto vysklada ako dvihat 200 kg kusy.rad by som vedel ako zistim,ci tam mam tepelne mosty.
Tepelný most tam v porovnaní s obvodovým murivom Ytong máte určite.Aj keď majú tie preklady názov keramické ,tak sú plnené betónom.Takýto preklad sa odporúča zatepliť.Ale ak aj nie tak dom vám preto istotne nespadne.
ciners
17.02.10,21:27
Tepelne mosty su 2 typov v zasade:
materialne- to je napriklad beton v murive
geometricke- to su napriklad rohy budov. Tie budu vzdy, aj ked bude neviem aka izolacia. Ide o to, aby tam povrchova teplota bola vyssia ako teplota rosneho bodu a teplota,kedy vznika riziko vzniku plesni.
Tym padom je ten Ytong preklad v poriadku. Jediny "problem" je, ze na rucne osadenie je to tazky kus.
POZOR treba dat hlavne na:
Preklad je vystuzeny ako proste ulozeny nosnik, t.z. nesmie byt jeden kus tak ulozeny, ze bude mat medzipodporu.
Musi byt ulozeny spravne, dolna vystuz musi byt ozaj dole, horna vystuz su len 2 pruty, nemaju nosny charakter.
Co mi u tychto prefabrikatov chyba je smykova vystuz, u predpatych je to ok, predpatie zvysuje zmykovu odolnost, u obycanych to treba spocitat, aby ho clovek nepretazil.
Generalissimus
18.02.10,12:46
trošku mimotemy a čo tak domáca výroba prekladu? Keď tak na to pozerám sú to len pospájané tehly z jednej strany otvorené, vnútri roxor a vyliate betónom.

Nie že by som to chcel skúšať ale niekto to môže brať ako ušetrené, keďže preklady sú nie najlacnejšie. :rolleyes:
Majky11
18.02.10,12:49
trošku mimotemy a čo tak domáca výroba prekladu? Keď tak na to pozerám sú to len pospájané tehly z jednej strany otvorené, vnútri roxor a vyliate betónom.

Nie že by som to chcel skúšať ale niekto to môže brať ako ušetrené, keďže preklady sú nie najlacnejšie. :rolleyes:

Samozrejme že sa to bežne robí, ale prefabrikáty majú tú výhodu, že môžeš hneď pokračovať v stavbe a nemusíš čakať, kým vyzreje betón, to aj ad 1 a ad 2, jednoduché osadenie, a žiadne šalovanie, toľko odpoveď na Tvoju otázku.
ciners
18.02.10,13:41
trošku mimotemy a čo tak domáca výroba prekladu? Keď tak na to pozerám sú to len pospájané tehly z jednej strany otvorené, vnútri roxor a vyliate betónom.

Nie že by som to chcel skúšať ale niekto to môže brať ako ušetrené, keďže preklady sú nie najlacnejšie. :rolleyes:

Nic v zlom, ale toto je skoro ako dobry vtip. Pospájané tehly z jednej strany otvore... a ako ich akoze ma clovek doma predpinat? A garantovat urcitu unosnost.
Totalne nechapem, naco si ludia kupuju projekty, nech urobia hromadny strajk a domy sa budu stavat bez zodpovednsoti projektantov len tak,ako kto kde videl. Ludstvo sa vrati k drevu,lebo zelezobetonove konstrukcie vam budu padat na hlavu a bude pokoj.
Co sa da na nadokennych prekladoch usetrit? 2m toho prekladu stoja 2200SKK. Nech ich tam ma clovek 6, tak zaplati 13200SKK. Ked zaplati clovek beton, zelezo a drevo na debnenie, panaka, co debnenie urobi, ulozi vystuz a zaleje, tak este aj prerobi. Najhorsie bude, ked si vystuzi preklady stylom, sak je to len beton a zelezo, osadi okna, preklad sa zdeformuje a nebude vediet za "usetrenych 5eur" otvorit okno.
TomasHC
18.02.10,14:12
trošku mimotemy a čo tak domáca výroba prekladu? Keď tak na to pozerám sú to len pospájané tehly z jednej strany otvorené, vnútri roxor a vyliate betónom.

Nie že by som to chcel skúšať ale niekto to môže brať ako ušetrené, keďže preklady sú nie najlacnejšie. :rolleyes:

Ja som si "vyrabal" Ytongove preklady hrubky 125mm nad dvere, nakolko ich nikto nemal na sklade a stat 2-3 tyzdne sa mi nechcelo. Zlepil som dva bokmi, s drazkovackou urobil dve rovnobezne drazky na roxor, vyfukal, dal kleber, polozil do kazdeho 12mm prut, zaklebroval a nechal zatvrdnut. Na taketo preklady idu 3 rady kvadrov a pri otvore 70cm resp 90cm to musi udrzat aj slona...

Ale robit parodiu na predpate preklady, fuuu, to asi nie!
Laco-monter
18.02.10,14:17
trošku mimotemy a čo tak domáca výroba prekladu? Keď tak na to pozerám sú to len pospájané tehly z jednej strany otvorené, vnútri roxor a vyliate betónom.

Nie že by som to chcel skúšať ale niekto to môže brať ako ušetrené, keďže preklady sú nie najlacnejšie. :rolleyes:

Niekedy stačili na preklad 2 vinklíky a teraz každý vymýšľa.:(

Tak zober podšaluj a daj tam "hupy" , to je tá šmyková výztuž a bude to O.K.
ciners
18.02.10,14:22
Tie vinkliky totalne neznasam, L-ko nema ziadnu tuhost v kruteni a pokial to nezosroubovali skrz stenu, tak sa to skrucalo casom jak dive :(
Laco-monter
18.02.10,14:24
Nic v zlom, ale toto je skoro ako dobry vtip. Pospájané tehly z jednej strany otvore... a ako ich akoze ma clovek doma predpinat? A garantovat urcitu unosnost.
Totalne nechapem, naco si ludia kupuju projekty, nech urobia hromadny strajk a domy sa budu stavat bez zodpovednsoti projektantov len tak,ako kto kde videl. Ludstvo sa vrati k drevu,lebo zelezobetonove konstrukcie vam budu padat na hlavu a bude pokoj.
Co sa da na nadokennych prekladoch usetrit? 2m toho prekladu stoja 2200SKK. Nech ich tam ma clovek 6, tak zaplati 13200SKK. Ked zaplati clovek beton, zelezo a drevo na debnenie, panaka, co debnenie urobi, ulozi vystuz a zaleje, tak este aj prerobi. Najhorsie bude, ked si vystuzi preklady stylom, sak je to len beton a zelezo, osadi okna, preklad sa zdeformuje a nebude vediet za "usetrenych 5eur" otvorit okno.

ľudia si dávajú robiť projekty len preto aby im bolo schválené stavebné konanie.
Teda aby mohli začať LEGÁLNE stavať .
Ak by stavebný úrad nevyžadoval túto podmienku,tak sa z prehĺadom zaobídu bez projektantov !:cool:
Domy sa stavajú po vojne už viac ako 60 rokov a ani jeden nespadol ,
a vobec to nie je zásluha projektantov.
tam si naháňajte kšefty z developermi a prestaňte sa posmievať rozumným pracujúcim ľuďom !:mad:
ciners
18.02.10,14:34
ľudia si dávajú robiť projekty len preto aby im bolo schválené stavebné konanie.
Teda aby mohli začať LEGÁLNE stavať .
Ak by stavebný úrad nevyžadoval túto podmienku,tak sa z prehĺadom zaobídu bez projektantov !:cool:
Domy sa stavajú po vojne už viac ako 60 rokov a ani jeden nespadol ,
a vobec to nie je zásluha projektantov.
tam si naháňajte kšefty z developermi a prestaňte sa posmievať rozumným pracujúcim ľuďom !:mad:

Moc to prezivas, mne je to v podstate jedno, ja v takom dome byvat nebudem. Platia iste zakony a tych sa normalny clovek drzi, vnimat to tymto stylom, tak ani dialnicnu znamku si nebudem kupovat, pre mna je aj to vysmech pracujucim ludom.
Najviac okradaju ludi "majstri", nie projektanti.
ciners
18.02.10,14:43
Este doplnim:
paradoxne je, ze cele to okolo projektov a noriem sluzi na to, aby bol chraneny ten obycajny clovek a potom obycajny clovek este hubuje vzdy na projekt, lebo to chape ako byrokraciu. Z projektovania RD nikto nezije, je to len taka sucast prace (netvrdim, ze podradna) a sluzi ludom.
alltracboy
18.02.10,15:31
2m toho prekladu stoja 2200SKK. Nech ich tam ma clovek 6, tak zaplati 13200SKK. Ked zaplati clovek beton, zelezo a drevo na debnenie, panaka, co debnenie urobi, ulozi vystuz a zaleje, tak este aj prerobi.

na alfe je tam tych prekladov predla len viac. 10 kusov dlzky 1250mm a potom este 6x metrove a jeden 1,5m.

Ytong preklady na tehlu nieje problem nie?
Majky11
18.02.10,18:16
Akosi sa to vymklo "spod kontroly"... Naozaj nemam zaujem o hadky, ale o rady k danej teme. Proste staval niekto z Y-tong - lambda 375 a dal preklady Y-tong 375 ?

Alebo to riesil inak, ci uz prefabrikatmi inych vyrobcov, ci inak...

To je cele, co chcem vediet...

Dakujem
ciners
18.02.10,18:28
My sme stavali z Ytong 375 a dali sme tam prekaldy Ytong.
NEODPORUCAM.
Ten najmensi kus je problem trom chlapom rucne osadit, tak je to tazke.
Predtym som aj ja mal predstavu, ze nahadzeme na steny preklady a hotovo :D
220870
18.02.10,19:02
Ten najväčší 2,5m.
Laco-monter
18.02.10,19:50
Dneska už je taká technika,že nakladiaky majú namontované skladacie hydraulické ruky.

Vyloženie teleskopického ramena max 12 m

dovolené zaťaženie pri tomto vyložení 1260 kg.
ciners
18.02.10,20:02
akurat, ze ho treba zaplatit. inak suhlas :)
Laco-monter
18.02.10,20:08
akurat, ze ho treba zaplatit. inak suhlas :)

Samozrejme ,no je to furt lacnejšie ako nejaký AD-28,či niečo podobné.:)

V Nemecku sa veľa stavia , a tam aj na dedine pri stavbe štokovca

poskladajú vežový žeriav ,ktorý je tam počas celej stavby a netrápia sa .:cool:

ako unás sa ľudia trápili.:o:mee:
Laco-monter
18.02.10,20:13
Odporúčam pozrieť www.msg-kran.de

oddiel "Projektgalerien"

Big Blue Power aus Baden-Baden.!

Ja som videl túto techniku na vlastné oči !

Na Slovensku niet takej firmy čo by vedela zakúpiť také stroje!
ciners
18.02.10,20:38
Najlepsie je, ako tam zdviha tu stihacku :)
U nas firmy ficia dost na prenajimani strojov, viac sa im to financne oplati. My sme mala krajina a maly trhovy priestor, tazko to porovnavat s Nemeckom. A navyse slovak nevie podnikat, rychlo sa chce len nabalit :(
lapejko
18.02.10,21:06
My sme stavali z Ytong 375 a dali sme tam prekaldy Ytong.
NEODPORUCAM.
Ten najmensi kus je problem trom chlapom rucne osadit, tak je to tazke.
Predtym som aj ja mal predstavu, ze nahadzeme na steny preklady a hotovo :D
Preklad 375x249x149 váži 117 kg, dvaja či traja ho vyložia na lešenie vo výške pása, potom druhúvýšku vo výške pása atď. Alebo si pomôžeme hubcugom, ten pri správnej príprave dvihne aj päť prekladov. Požičali sme si aj mechanický žeriav z auto dielne, na stavbu sme ho doviezli dodávkou. Použiť 12,5 prekladové trámce v kombinácii s ďalším radom tvárnic je v pohode a ak sa veľmi bojíte tep. mosta, môžete s dvoch trámcov po dĺžke 1 cm orezať, vznikne Vám na vonkajšej strane okna 2 cm škára do ktorej môžete vlepiť extrudovaný polystyrén.
EvaB
18.02.10,21:10
Prvdepodobne nechceš zatepľovať, preto chceš dať Ytong Lambda 375. My síce 375 mm nemáme, ale tiež sme nad tým uvažovali, nakoniec sme spočítali, že cenový rozdiel medzi Lambdou 375 a 300+PS nebol takmer nijaký, ale tepelné parametre oveľa lepšie. A to sme tú Lambdu nemuseli dávať, stačil obyčajný Ytong.
Ale k tým prekladom - obvodové múry máme z Lambdy 300 mm, preklady tie červené, predpäté. Sú na krajoch Ytongu , medzi nimi je medzera, tam je PS. Okná sú úplne na vonkajšom kraji, zateplenie 150 mm PS. Pivnicu máme z 300 mm obyčajného Ytongu, tam sú preklady Ytong. Potvrdzujem, že sa im to horšie robilo, ale dá sa to. Keby sme znovu stavali, tak by sme vždy zatepľovali, aj keď sa hovorí, že cez obvodové steny neuniká tepla až tak veľa.
220870
18.02.10,21:51
Odporúčam pozrieť www.msg-kran.de (http://www.msg-kran.de)

oddiel "Projektgalerien"

Big Blue Power aus Baden-Baden.!

Ja som videl túto techniku na vlastné oči !

Na Slovensku niet takej firmy čo by vedela zakúpiť také stroje!
Ja ti to napíšem inak.nakúpiš techniku za milióny,postavíš dom za pár dní a budeš pýtať toľko čo iný a všetci ti povedia že si nenažratý ko...t len preto že si to postavil rýchlejšie a tým viac zarobil na hodinu.Keď budú na Slovensku také zákony a požiadavky ako v Nemecku potom sa to môže porovnávať.Tam si firma prinesie materiál aj pracovníkov nie ako tu donesie ti posledný bordel čo povymetali sklady a chce zázrak.Keď sa zavedú také zákony aby mohly stavby realizovať len tý čo to vedia a nie každý idiot ,potom bude aj vybavenie .
Laco-monter
19.02.10,05:54
Prikladám niekoľko fotiek manipulačnej a zdvíhacej techniky.
ciners
19.02.10,08:20
Preklad 375x249x149 váži 117 kg, dvaja či traja ho vyložia na lešenie vo výške pása, potom druhúvýšku vo výške pása atď. Alebo si pomôžeme hubcugom, ten pri správnej príprave dvihne aj päť prekladov. Požičali sme si aj mechanický žeriav z auto dielne, na stavbu sme ho doviezli dodávkou. Použiť 12,5 prekladové trámce v kombinácii s ďalším radom tvárnic je v pohode a ak sa veľmi bojíte tep. mosta, môžete s dvoch trámcov po dĺžke 1 cm orezať, vznikne Vám na vonkajšej strane okna 2 cm škára do ktorej môžete vlepiť extrudovaný polystyrén.

My sme to tiez vykladali tak, ako pises. Postupne na lesenie a zase na sme to podkladali atd. az sme to vyteperili hore. Ale uprimne poviem, radsej budem 10 hodin vykladat 375ky kvadre na lesenie, ako 4 hodiny vykladat tieto hebeda :D
220870
19.02.10,16:15
Ako učni sme blbli a nosili po dve vrecia cementu:---mimotemy:o
Keď sa nadrapuješ s niečím takým ťažkým tak si musíš vsugerovať ,že to kradneš ,hneď je to o polovicu ľahšie.:D
Majky11
19.02.10,18:45
Akosi sa to tu zaspamovalo, takze podme radsej s5 k povodnej otazke, ak teda este niekto vie dat na nu odpoved.

Dakujem
Laco-monter
19.02.10,20:56
Ako učni sme blbli a nosili po dve vrecia cementu:---:D

A dnes nas bolia klby a kolena.:mee:
Laco-monter
19.02.10,20:58
Možeš dať okolo okien okrasnú špaletu z polystyrenu,to tiež pomože.
Majky11
21.02.10,16:34
Btw. Este jedna otazka ? Moze ist nad preklad rovno veniec, alebo je potrebne dat este jeden rad tvarnic ?

Ad 2, Je lepsie preklad zapustit, alebo v tom rade kde je preklad dat prerezane kvadre na polovicu, nakolko preklad ma 12,5 cm vysku a kvader 25 cm...

???
Majky11
27.02.10,13:40
Tak ešte nejaké rady hoďte. :)

Dík
Laco-monter
27.02.10,13:52
Btw. Este jedna otazka ? Moze ist nad preklad rovno veniec, alebo je potrebne dat este jeden rad tvarnic ?

Ad 2, Je lepsie preklad zapustit, alebo v tom rade kde je preklad dat prerezane kvadre na polovicu, nakolko preklad ma 12,5 cm vysku a kvader 25 cm...

???
Záleží akú vysokú chceš mať miestnosť, šandardná výška je 265 cm .
Majky11
27.02.10,13:56
Výšku miestnosti neriešme, ale skús mi dať odpoveď na kmeňovú otázku, to aká bude výška je v štádiu riešenia :)
Laco-monter
27.02.10,14:07
Výšku miestnosti neriešme, ale skús mi dať odpoveď na kmeňovú otázku, to aká bude výška je v štádiu riešenia :)

Ako to,že výšku miestnosti neriešime ???

Veď sa pýtaš,či dať ponad preklad ešte jeden rad kvadrov .

Ak je ďalší rad kvadrov potrebný aby si sa dostal zo stropom do určitej výšky tak ho tam daj.
tiger111
28.02.10,06:52
Ako to,že výšku miestnosti neriešime ???

Veď sa pýtaš,či dať ponad preklad ešte jeden rad kvadrov .

Ak je ďalší rad kvadrov potrebný aby si sa dostal zo stropom do určitej výšky tak ho tam daj.
otazka znela: Moze ist nad preklad rovno veniec, alebo je potrebne dat este jeden rad tvarnic ? ...nechcel vediet ci sa to ma davat koly vyske stropu,ale ci je to techn. mozne dat priamo na preklad veniec.....aj mna by to zaujimalo
Laco-monter
28.02.10,07:00
otazka znela: Moze ist nad preklad rovno veniec, alebo je potrebne dat este jeden rad tvarnic ? ...nechcel vediet ci sa to ma davat koly vyske stropu,ale ci je to techn. mozne dat priamo na preklad veniec.....aj mna by to zaujimalo

A prečo by nemohol ?

Dokonca by som povedal,že najlepšie by bolo odliať preklad spolu z vencom.

Hmotnosť sa rozkladá do muriva , nie ?
Majky11
28.02.10,09:18
Presne o tuto odpoved mi islo... Aj ked nie uplne. Preklad nechcem salovat a zalievat betonom, preklad chcem dat prefabrikat.

Teda moze ist prefabrikat preklad a na to potom rovno veniec ? Moze to tak byt ?
220870
28.02.10,09:40
Presne o tuto odpoved mi islo... Aj ked nie uplne. Preklad nechcem salovat a zalievat betonom, preklad chcem dat prefabrikat.

Teda moze ist prefabrikat preklad a na to potom rovno veniec ? Moze to tak byt ?
Ano.Dokonca je to asi najčastejší postup.
dan501
16.04.10,06:06
Ja som dal 9 prekladov ytong 375 (aj 2.5m) za 1 hodinu, stacili dvaja chlapi a jedno UNC. Horsie to uz bolo na poschodi tam sme to robili rucne za pomoci lesenia a tehal a stirom chlapom nam dva preklady trvali asi 1 hodinu.