Majky11
17.02.10,17:53
Ahojte.

Chcem sa spýtať, aký veľký problém vznikne, ak som nedodržal situáciu stavby (omylom) a inžinierske siete sa budú musieť prekrížit, pôvodne podľa situácie osadenia stavby a IS sa prekrížiť nemali a mali sa priviesť do objektu súbežne vedľa seba. No "chybička se vloudila" a smerom k objektu od prípojok dôjde k prekríženiu vody s elektrikou a elektriky s plynom.

A vlastne tu sa naskytá druhá moja otázka, je to vôbec problém ak sa takto siete krížia, veď existujú nejaké normy na vzdialenosti, či hĺbky uloženie sietí, alebo sa mýlim ?

Ďakujem za odpoveďe.
andiablo
17.02.10,18:37
No inžinierske siete by sa nemali prekrižovať. Je na to aj nejaký vykonávací predpis kde sú uvedené aj vzdialenosti čo a koľko od seba. Kamarát tiež riešil tento problém. Ak sa nepriznáš na kolaudácii tak ti na to neprídu. Siete máš spravené už teraz a kým príde na kolaudáciu bude terén v takom stave že si ani ty pomaly nebudeš pamätať kade to PRESNE ide. Nit tobôž niekto kto nevie kade to ide.
thermical
17.02.10,19:00
pravidlá kríženia a súbehu podzemných vedení upravuje STN. Krížiť sa vedenia samozrejme môžu, plynové potrubie musí byť v chráničke (ochrannej trubke) ktorá presahuje bod kríženia jeden meter na obe strany. Toto všetko musí vedieť ten, kto vedenie realizuje. Snáď si neťaháš plyn svojpomocne?
Majky11
17.02.10,19:04
Jasné že nie :)

Jednalo sa mi o to, že som viacmenej nerešpektoval nedopatrením situáciu stavby a tým pádom sa siete budú musieť krížiť. No tak si s tým budú musieť poradiť odborníci.
thermical
17.02.10,19:10
Lebo už aj to som zažil :) Plynárenské normy o plynovodoch z polyetylénu (žlté a oranžové) pripúšťajú max. hĺbku škrabanca 10 % z hrúbky steny, čo pri hrúbke steny pár milimetrov sa stane raz-dva. Kto potom vydá takému kutilovi revíziu, je poriadny kaskadér.
Majky11
18.02.10,12:47
No to hej. Takže aký je vlastne konečný sumár ? Pridá ešte niekto svoj názor?

Zúžim trochu otázku, a teda, ak sú dodržané odstupy podľa noriem, je možné medzi sebou krížit IS, akokoľvek ?
alltracboy
18.02.10,14:39
cele tie odstupy su zrejme kvoly tomu aby ked do trubiek sekne bager, nech nemoze naraz preseknut elektrinu a plyn. Ja budem musiet tahat na zahrade siete nejaky kus a veru uvazujem, ze by som to vsetko nahadzal do jednej ryhy. Vodu elektrinu aj plyn.
Zitulda
18.02.10,14:51
No to hej. Takže aký je vlastne konečný sumár ? Pridá ešte niekto svoj názor?

Zúžim trochu otázku, a teda, ak sú dodržané odstupy podľa noriem, je možné medzi sebou krížit IS, akokoľvek ?
Žiaľ, kríženie inžinierských vedení a sietí, sa nedá previesť podľa toho, ako si kto myslí. Presný popis nájdeš v technickej norme, predtým :
ČSN 736005 - Prostorová úprava vedení technického vybaveni, spolu so zmenami...ak sa dobre pamätám, bola iba jedna zmena a. Táto norma určite platí ako STN s číslom tým istým Tam nájdeš najmänšie krytie od terénu. vzájomné vzdialenosti ako aj kríženia sietí a vedení technického vybavenia.
petervi
18.02.10,16:38
Vodovodné potrubie , kanalizacné potrubie a elektrické káble je možné viest v jednej
ryhe s min. odstupnými vzdialenostami povrchov rúr podla STN 73 6005 :
pri súbehu potrubí - vodovod – kanalizácia .......... ... 0,6 m
- vodovod – elektrika ................. 0,4 m
- kanalizácia – elektrika................ 0,5 m
pri križovaní potrubí - vodovod – kanalizácia ................0,1 m
- vodovod- elektrika ......................0,4 m
- kanalizácia – elektrika ................0,3 m
STN 73 6005 Priestorová úprava vedení technického vybavenia
drajver
18.02.10,17:21
No to hej. Takže aký je vlastne konečný sumár ? Pridá ešte niekto svoj názor?

Zúžim trochu otázku, a teda, ak sú dodržané odstupy podľa noriem, je možné medzi sebou krížit IS, akokoľvek ?


Áno.
Majky11
18.02.10,18:19
Dobre, takze jednoducho IS sa mozu krizit ano ?

A teraz este odpoved na moju druhu otazku a to, ca sa udeje ak som nedopatrenim nedodrzal situaciu stavby, a teda siete sa nemali krizit, a mali vojst do objektu subezne s rozostupmi, ale uz to akosi nebude mozne, a budu sa musiet prekrizit... Myslim, ze ako vyzera kriz, nemusim nikomu vysvetlovat...

Dik za odpovede...
drajver
18.02.10,19:54
Vodovodné potrubie , kanalizacné potrubie a elektrické káble je možné viest v jednej
ryhe s min. odstupnými vzdialenostami povrchov rúr podla STN 73 6005 :
pri súbehu potrubí - vodovod – kanalizácia .......... ... 0,6 m
- vodovod – elektrika ................. 0,4 m
- kanalizácia – elektrika................ 0,5 m
pri križovaní potrubí - vodovod – kanalizácia ................0,1 m
- vodovod- elektrika ......................0,4 m
- kanalizácia – elektrika ................0,3 m
STN 73 6005 Priestorová úprava vedení technického vybavenia

Takto sa projektuje.Ak máš problém krížiť pri vstupe do domu - prekríž ich v teréne,kde je viac miesta.


Dobre, takze jednoducho IS sa mozu krizit ano ?

A teraz este odpoved na moju druhu otazku a to, ca sa udeje ak som nedopatrenim nedodrzal situaciu stavby, a teda siete sa nemali krizit, a mali vojst do objektu subezne s rozostupmi, ale uz to akosi nebude mozne, a budu sa musiet prekrizit... Myslim, ze ako vyzera kriz, nemusim nikomu vysvetlovat...

Dik za odpovede...

Namiesto vykonávacieho projektu treba projekt/výkres skutočného prevedenia.
A pokiaľ to prejde u revízáka - prejde to aj pri kolaudácii.
Majky11
19.02.10,18:46
Dakujem vsetkym za odpovede, myslim, ze som sa dozvedel co som chcel, ale ak by nahodou niekto este nieco chcel pridat, tak niesom proti. :)
miloslav13
16.02.11,10:05
zdravim.
Ked chcem prekrizit plyn s vodovodom, co je k tomu potrebne?
nahlasit to na SPP alebo nieco podobne? ci to staci len vykopat a dat pozor aby som neprebil plynove potrubie???
miloslav13
16.02.11,10:06
zdravim.
Ked chcem prekrizit plyn s vodovodom, co je k tomu potrebne?
nahlasit to na SPP alebo nieco podobne? ci to staci len vykopat a dat pozor aby som neprebil plynove potrubie???
plyn je natiahnuty, teraz idem tahat vodu
fefe30
04.04.11,05:09
Tiež potrebujem poradiť pri ťahaní sietí.

V blízkej dobe sa chystám k realizácii elektrickej prípojky. Všetky siete mám v komunikácii pred pozemkom (plyn na mojej strane, elektrina a voda na druhej strane). Prípojky mám riešené samostatne v projekte. Keďže elektrinu potrebujem čo najskôr, prípojku chcem realizovať ako prvú. Budem ju musieť pretláčať cez cestu cca 5-6m, rozmýšľam, že pri pretláčaní cesty na el. prípojku by som do jednej diery spolu s elektrinou dal aj vodu, zatiaľ iba potrubie a neskôr by som sa aj pripojil. Len neviem čo je to možné. Mne by to pomohlo, lebo by som nemusel robiť ďalší pretlak + výkopy aj na vodu. Preto by som potreboval, poradiť, či je to možné ťahať elektrinu aj vodu na jeden pretlak v jednej diere.
Ďakujem