Bambit
28.09.05,23:36
Podelím sa s Vami s receptom na pečený domáci chlieb, ktorý som dnes u kamarátky skúšala a veľmi mi chutil.

1 kg chlebovej múky / ak nie je môže byť aj hladká /
10 dkg grahamovej múky
droždie 1 aj 1/4 kocky
1 čaj.lyžička sody bicarbóny
3 uvarené zemiaky /stredné - postrúhať /
2 PL octu
1 PL kmínu
1 PL soli
Postup : z 1 dcl vody a 1 PL cukru urobíme z droždia kvások.Zo všetkých surovín pripravíme husté cesto. Vo vandlíku ho miesime asi 20.minút. Necháme ho kysnúť asi 3/4 hod. Opäť ho na doske pregúľame a urobíme bochník na vymastený a hr.múkou vysypaný pekáč.Cesto na husto popicháme ihlicou a necháme ho opäť trošku podkysnúť.El.trúbu si dáme vyhriať na 210 °C bochník potrieme čistou vodou a dáme piecť. Keď je povrch trošku začervenalý stiahneme teplotu na 160°C a necháme dopiecť. Keď chlebík vytiahneme potrieme vodou. Môžem Vám povedať že je výborný !!!!!
durisovad
28.09.05,21:57
Recept vyzera super, ale prosim Ta, kde sa da kupit grahamova muka? Ja som v obchode videla len spaldovú, neviem, ci je to ono. A chlebova muka je psenicna?
tonkat
29.09.05,08:48
Recept vyzera super, ale prosim Ta, kde sa da kupit grahamova muka? Ja som v obchode videla len spaldovú, neviem, ci je to ono. A chlebova muka je psenicna?
Majú ju v napr.carefoure , ale aj v tescu, treba ju hľadať pri racionálnej strave - pri diabetických potravinách. Niekedy ju majú aj pri múke, záleží od predajne.
bendži
29.09.05,09:10
recept vyzerá výborne, už aj tlačím a vyskúšam.. :)

mimochodom..
v recepte jedna z potrebných potravín je uvádzaná ako kmin..
viem že je to české slovo, no skúsila som predsa vyhľadávanie v lexikóne slovenského jazyka a našla som toto:

kmín = hovor. zlodej;

:-)
Bambit
29.09.05,14:05
Viem že kmín je české slovo, ale u nás to tak voláme , ináč je to po slovensky rasca celá.
janasv
29.09.05,20:59
Kmin, alebo rasca, vzdy su to ti isti chrobacikovia v chlebe... ;)Ozaj, nema niekto recept na pita chlieb - chlebove placky, ktore sa daju plnit? Raz to hovoril v telke Jamie Olivier - Sefkuchar bez capice /ci ako sa ten anglican vola/ ale nestihla som si to zapisat.:o Vopred vrela vdaka :p.
pyton
30.09.05,06:21
Kmin, alebo rasca, vzdy su to ti isti chrobacikovia v chlebe... ;)Ozaj, nema niekto recept na pita chlieb - chlebove placky, ktore sa daju plnit? Raz to hovoril v telke Jamie Olivier - Sefkuchar bez capice /ci ako sa ten anglican vola/ ale nestihla som si to zapisat.:o Vopred vrela vdaka :p.

:) http://www.jamieoliver.com/recipes/cats/bread.php (http://www.jamieoliver.com/recipes/cats/bread.php) ...chlieb, ale myslím, že ten pita tam nie je...dá sa to aj kúpiť, ale určite to nie je ťažký recept, tiež by som privítala...
a janasv, máš aj recept na dobrú plnku do toho?
viktoria
30.09.05,06:37
My sme si prednadávnom obstarali domácu pekáreň. Super vecička. Odkedy ju máme z obchodu kupujem chlieb len príležitostne. Najčastejšie pečiem celozrnný chleb, do ktorého pridávam stale iná semienka (ľanové, slnečnicové, sezamové), alebo pšeničné klíčky, sojové vločky, a iné zdravé suroviny. Môj manžel neznáša rascu tak to vynechám, ale keď pridám trochu provensálského korenia, tak to si nevie vynachváliť, a pritom obsahuje aj rascu.
Bambit
30.09.05,11:05
Viktória to máte doma/ myslím tú domácu pekáreň /ten elktrický stroj na pečenie chleba ? My sme ho kúpili asi pred 2 rokmi ale asi nemám dobrý recept , pretože nám chleba z neho nechutí.Robila som ho len podľa receptov, ktoré boli k tomu priložené.Na stroji je ovládací panel všetko si podľa papiera nastavím ako treba, do múky sú napísané len sušené kvasnice, a spustím ho . Dlho sa to robí, pretože tam sa cesto musí vykvasiť, premiešať aj upiecť.Výsledok je mizerný. Ak máš prosím Ťa dobrý recept na chleba v elektr.pekárničke pošli mi ho aj s postupom. Ďakujem veľmi pekne.
litu
30.09.05,11:42
My si tiez pecieme doma chlieb 4 roky v domacej pekarnicke. Sme spokojni. Chlieb v obchode nekupujeme, len rozky prilezitostne. Recept a mnozstva surovin do pekarnicky zavisia od typu domacej pekarne. Mam niekde ulozenu web stranku kde si mozes porovnat pekarne a recepty i vyhody a nevyhody dannej domacej pekarne. Ak budes mat bambit zaujem, tak ti to najdem a poslem.
garter
30.09.05,13:27
Aj ja mám záujem, mohla by si niečo pripnúť. Tie recepty čo boli priložené v návode - podľa neho sa mi daril chlieb ako betón.
blcha
30.09.05,13:36
Musíte si kúpiť špeciálne zmesi na domáci chlieb, tam sa pridá iba voda a sú všetky výboné. Mne najviac chutí celozrnný, ale je aj s tekvicovými semienkami alebo napríklad vianočka (tam treba pridať aj kúsok masla). Dostať to napríklad v Bille alebo v Metre pri polotovaroch ako sú napríklad palacinky v prášku.
Domáca pekáreň nemá chybu, už to viem tak presne načasovať, že kaď ráno vstávame, čaká nás teplý chlebík.
Bambit
30.09.05,13:54
Litu, bola by si taka dobrá a poslala by si mi tú web stránku ? Pekárničku máme dovezenú z Rakúska volá sa Alaska, ale mne viac menej ide o recept, pretože aj múku som si bola v mlyne kúpiť priamo chlebovú aj grahámovú. Ty do receptu dávaš kvasnice čerstvé, alebo sušené ? Písané sú sušené. Vopred ďakujem.
Bambit
30.09.05,13:58
Blcha, toho by som sa raz chcela dožiť - ráno vstať a mať čerstvý chlebík. My sme to tiež skúšali naprogramovať na ráno, síce sa to spravilo , ale nedalo sa to jesť.
viktoria
30.09.05,14:19
Ja mam pekáreň ETA Siesta. Mojím osvedčeným receptom na celozrnný chlieb je nasledovný:

500ml vody,
5 PL olivového oleja resp. 35 g masla
1 ČL soly
1 1/2 ČL kryštálového cukru
800 g múky - zmes
Zmes múky pripravým nasledovne: 360 g pšeničnej celozrnnej muky, pšeničné otruby (cca 2 PL), pšeničné klíčky (cca 1PL), ľanové semienká, sezamové semienka (môžu byť aj slnečnicové semienká, sojové vločky a iné.), zvyšok hladká múka. Na dochutenie ešte pridám trochu provensálskeho korenia (max. 1 ČL).
1 sušené droždie Dr. Oetker
Program 5 - celozrnný chlieb.

Suroviny dávam v takom poradí v akom som aj napísala.
Dôležité zásady:
Droždie treba nasípať na múku tak aby sa nedostalo do kontaktu s vodou.
AK pečiem celozrnný chlieb nikdy nedám viac celozrnnej múky než hladkej lebo potom chlieb bude hustejší, nebude taký nadýchaný.

Ja osobne nemám rada zmesy z obchodu, radšej si kúpim suroviny a podľa chuti mením semienka, resp. aj múku. Namiesto celozrnnej pšeničnej múky je možne použiť aj iné, ako napríklad grahamovú, ražnú celozrnnú a pod. ale tie sú už drahšie.
viktoria
30.09.05,14:23
Ešte pridám link na stránky s touto tematikou:http://www.domaci-pekarny.cz/

http://www.mybox.cz/pekarny/recepty.html

http://www.sweb.cz/hafca.h/index.htm

A v prílohe sú recepty, avšak nevyskúšané.
janasv
01.10.05,07:21
... máš aj recept na dobrú plnku do toho?
:)
Ja mam k nemu rada salat z cinskej kapusty: - cinska kapusta /asi pol kila/, jedna kysla smotana, asi 2-3 cm bielej casti poru na krajat najemno /ak nie je, staci cibula/, 1-2 struciky cesnaku /podla chuti/, sol. Zmiesat. Moze sa pridat aj kukurica.:p
:)
Alebo - cervena sterilizovana kapusta, tatarska omacka, cibulka, sol, sojova omacka /nemusi/ - cibulku nakrajam, posolim, pridam ostatne, dochutim a veselo papkam.:p

Je to rychla, dobra a syta vecera. Ak nie je pita, tak chlieb, pecivo, kto co chce.;)

Ale novinkam sa nebranim. Sem s nimi!:cool:
litu
02.10.05,06:43
Bambit, viktoria ma predbehla s web strankami. Je medzi nimi aj ta ktoru som myslela. Co sa tyka drozdia davame len susene. Kupime celu tehlu drozdia a ususime ho v susicke na ovocie do 40stupnov. Muku si melieme doma na domacom elektirickom mlyne. Kupujeme len obilniny, vo vacsom mnostve. Pekaren meme od ceskeho vyrobcu, ktory ju uz nevyraba. (pekar Beda od fy bravo). Vo web strankach sa nespomina pekarnicka Kenwood, ktoru sme nedavno objavili. Ponuk je teraz viacej ako bolo vtedy ked sme nakupovali, je z coho vyberat.
pyton
02.10.05,08:34
Zatiaľ nevyskúšané, ale vyskúšam:
:) http://www.biospotrebitel.sk/recepty/rubrika/chlieb.htm
pyton
02.10.05,08:35
janasv, díky za tie recepty aj tie vyskúšam:)
janasv
03.10.05,07:20
:pVyskusaj, budem rada:p. Chutia aj mojmu manzelovi. Vacsinou uz len odfukuje a vytrca brucho.....:eek:
Tana74
03.10.05,14:13
Viktória to máte doma/ myslím tú domácu pekáreň /ten elktrický stroj na pečenie chleba ? My sme ho kúpili asi pred 2 rokmi ale asi nemám dobrý recept , pretože nám chleba z neho nechutí.Robila som ho len podľa receptov, ktoré boli k tomu priložené.Na stroji je ovládací panel všetko si podľa papiera nastavím ako treba, do múky sú napísané len sušené kvasnice, a spustím ho . Dlho sa to robí, pretože tam sa cesto musí vykvasiť, premiešať aj upiecť.Výsledok je mizerný. Ak máš prosím Ťa dobrý recept na chleba v elektr.pekárničke pošli mi ho aj s postupom. Ďakujem veľmi pekne.
My sme na to presne tak. Našla som aj české stránky aj s radami a stále sa mi nedarí piecť - ale len celozrné. Biele chleby a vianočky sú super.
Doniesli nám známi z Nemecka hotové zmesi na chlieb, kde sa pridáva iba voda a tie sa vždy podarili. Niečo podobné som videla v Bille a v Lidli, len sú tam dosť drahé - okolo 80-90 Sk.
Najradšej by som suroviny pridávala sama.
Aj ja budem rada, ak niekto napíše overené recepty.
pyton
03.10.05,14:27
Tana74
04.10.05,08:29
Ja mam pekáreň ETA Siesta. Mojím osvedčeným receptom na celozrnný chlieb je nasledovný:

500ml vody,
5 PL olivového oleja resp. 35 g masla
1 ČL soly
1 1/2 ČL kryštálového cukru
800 g múky - zmes
Zmes múky pripravým nasledovne: 360 g pšeničnej celozrnnej muky, pšeničné otruby (cca 2 PL), pšeničné klíčky (cca 1PL), ľanové semienká, sezamové semienka (môžu byť aj slnečnicové semienká, sojové vločky a iné.), zvyšok hladká múka. Na dochutenie ešte pridám trochu provensálskeho korenia (max. 1 ČL).
1 sušené droždie Dr. Oetker
Program 5 - celozrnný chlieb.


Včera som upiekla Tvoj chlebik a je fakt super - konečne sa mi podaril aj celozrný chlieb. Manžel bol schopný zjesť ho aj celý a ešte teplý.
viktoria
04.10.05,09:05
Včera som upiekla Tvoj chlebik a je fakt super - konečne sa mi podaril aj celozrný chlieb. Manžel bol schopný zjesť ho aj celý a ešte teplý.
:cool: super ;) , stredok ti nespadol? Mne občas sa to stane, ale len vtedy ak začnem experimentovať s múkou.
Inuška
04.10.05,10:52
Blcha prosím ťa, keď to dávaš časovať, tie hnetacie háky z toho potom asi nevyberáš že? Študovala som totiť stránku o domácich pekárničkách a tam popisovali, že to treba vybrať ak nechceme mať v chlebe diery. Ale to sa mi príliš nezlučuje s predsavou, že si to načasujem, sladko spinkám a ráno mám upečený chlebík. Napíš prosím ťa ako to robíš. Vopred vďaka.
viktoria
04.10.05,11:07
Blcha prosím ťa, keď to dávaš časovať, tie hnetacie háky z toho potom asi nevyberáš že? Študovala som totiť stránku o domácich pekárničkách a tam popisovali, že to treba vybrať ak nechceme mať v chlebe diery. Ale to sa mi príliš nezlučuje s predsavou, že si to načasujem, sladko spinkám a ráno mám upečený chlebík. Napíš prosím ťa ako to robíš. Vopred vďaka.
Ja tie háky nikdy nevyberám počas pečenia, mne tie dierky nevadia.
Inuška
04.10.05,12:55
Vyzerá to veľmi lákavo. Prepáč moje hlúpe otázky, ale neviem si to celkom predstaviť. Ty tam dáš všetky tie suroviny večer, nastavíš časovanie a ráno máš z toho teplý chlebík? To snáď ani nie je možné. Lebo ak áno, tak si tú pekárničku švihám kúpiť :)
beatap
04.10.05,13:28
Vyzerá to veľmi lákavo. Prepáč moje hlúpe otázky, ale neviem si to celkom predstaviť. Ty tam dáš všetky tie suroviny večer, nastavíš časovanie a ráno máš z toho teplý chlebík? To snáď ani nie je možné. Lebo ak áno, tak si tú pekárničku švihám kúpiť :)


Tak toto by aj mňa zaujímalo
viktoria
04.10.05,13:36
Vyzerá to veľmi lákavo. Prepáč moje hlúpe otázky, ale neviem si to celkom predstaviť. Ty tam dáš všetky tie suroviny večer, nastavíš časovanie a ráno máš z toho teplý chlebík? To snáď ani nie je možné. Lebo ak áno, tak si tú pekárničku švihám kúpiť :)
Presne tak. ;)
Tana74
05.10.05,14:39
:cool: super ;) , stredok ti nespadol? Mne občas sa to stane, ale len vtedy ak začnem experimentovať s múkou.
Spadol iba minimálne, možno aj preto, že som mala iné droždie a nevedela som, koľko ho mám dať. Predtým, keď som piekla, vždy mi spadol stredok a to poriadne. Ja som chcela piecť iba z celozrných múk a to sa mi nedarilo.
Tana74
05.10.05,14:41
Blcha prosím ťa, keď to dávaš časovať, tie hnetacie háky z toho potom asi nevyberáš že? Študovala som totiť stránku o domácich pekárničkách a tam popisovali, že to treba vybrať ak nechceme mať v chlebe diery. Ale to sa mi príliš nezlučuje s predsavou, že si to načasujem, sladko spinkám a ráno mám upečený chlebík. Napíš prosím ťa ako to robíš. Vopred vďaka.
Ja tie háky vyberám vždy, keď ho pečiem cez deň a keď to stihnem. Lepšie sa mi potom upečený chlieb vyberie. Diery v chlebe vôbec nevadia, dôležité je, aký je chuťovo.
Tana74
05.10.05,14:44
Ak by ste mali záujem na banánovo-čokoládovú vianočku, môžem Vám napísať recept. Manžel sa jej nevie dojesť.

Máte ešte niekto nejaké osvedčené recepty do pekárne?
tonkat
05.10.05,16:46
Ak by ste mali záujem na banánovo-čokoládovú vianočku, môžem Vám napísať recept. Manžel sa jej nevie dojesť.

Máte ešte niekto nejaké osvedčené recepty do pekárne?
Jupi, sem s tým receptom. Nech sa aj my namlsáme. Vďaka.
Velettka
06.10.05,08:33
Da sa ten chlieb piecť aj v normálnej rúre? ... nemám ten domáci pečúci stroj na chleba :o))) ak áno na kolko? :-)
Tana74
07.10.05,11:46
Banánová vianočka (bábovka) s čokoládovými kúskami

1/2 hrnčeka mlieka (1 hrnček = 250ml.)
1/2 hrnčeka rozmačkaných veľmi zrelých banánov
1 veľké vajce
1 lyžica masla alebo margarínu
1 lyžička soli
3 hrnčeky hladkej múky
1/3 hrnčeka nasekaných (nalámaných) čokoládových kúskov
2 lyžičky súšeného droždia

V našej pekárni je to číslo programu 6 - bábovka. Treba to dávať do pekárne v takom poradí, ako je to napísané.

Ak by ste ju chceli sladšiu, treba pridať cukor - my ho tam nedávame, natierame si ju džemom alebo niečim sladkým.
beatap
07.10.05,12:29
Predpokladám, že tá vianočka by sa mohla dať upiecť aj v normálnej rúre, no v každom prípade to aspoň skúsim a uvidíme či treba alebo nie kupovať nového pomocníka do kuchyne :)
Tana74
07.10.05,12:49
Predpokladám, že tá vianočka by sa mohla dať upiecť aj v normálnej rúre, no v každom prípade to aspoň skúsim a uvidíme či treba alebo nie kupovať nového pomocníka do kuchyne :)
Ja som to v rúre neskúšala, ale asi by to nemal byť problém.

Keď manžel doniesol domov pekáreň, tiež som nebola veľmi nadšená a dosť dlho sa z nej po začiatočných neúspechoch utieral iba prach.
Máme obdobia, keď previdelne pečieme a obdobia keď nás to ani nenapadne, alebo chceme aj niečo iné.
Bambit
08.10.05,14:02
Tana 74, keď tam dáš ten program 6 na bábovku tak Ti to aj vymiesi aj upečie všetko len na tom programe 6 ? My na tom programe 6 máme miesenie cesta, robilo sa to 1,30 hod. a skončilo. Bolo to len vymiešané. Na pečenie si musíš opäť zvoliť iný program ? Pečenie máme na 10, takže som to musela opäť naprogramovať na 10. Ja som si myslela, že na tom jednom programe sa mi urobí všetko, alebo snáď sa to dá naraz nejako naprogramovať ?
hanulla
09.10.05,18:41
caute babky pekárky:) . náhodou som zabrdla do tejto temi. No paráda tie pekárne. Pred niekolkýmí rokmi /na materskej a ked boli deti malé/ som piekavala chleba doma v plyn. trube. Raz som ho upiekla /so zemiakmi - 2 kg/ a potom som ho piekla dalsich 5 rokov. Potom som už omietla ho piecť kvoli mieseniu.

No toto je paráda. nahádzete vsetko dokopy a same to vymieša upečie.

Len by som potrebovala vase skusenosti - ktorá piecka je najlepšia ked uz do toho investujem - najlepšie taka čo spraví vsetko od začiatku do konca.

tak poradte ktra značka je najepšia. Zatiaľ pa
Tana74
10.10.05,11:14
Tana 74, keď tam dáš ten program 6 na bábovku tak Ti to aj vymiesi aj upečie všetko len na tom programe 6 ? My na tom programe 6 máme miesenie cesta, robilo sa to 1,30 hod. a skončilo. Bolo to len vymiešané. Na pečenie si musíš opäť zvoliť iný program ? Pečenie máme na 10, takže som to musela opäť naprogramovať na 10. Ja som si myslela, že na tom jednom programe sa mi urobí všetko, alebo snáď sa to dá naraz nejako naprogramovať ?
V našej pekárni sú jednotlivé programy očíslované aj pomenované. Ja ak si dám program č. 6, ktorý má "názov" bábovka, všetko mi kompletne urobí a ja vyberiem až upečenú vianočku.

Ja som tam preto napísala že v našej pekárni je to program č. 6 - bábovka, aby si mohlol každý vybrať podľa typu svojej pekárne. My tam máme viacero programov, ktoré urobia všetko od začiatku až po upečenie a na rôzne druhy pečiva.
MIS
11.10.05,04:53
Kmin, alebo rasca, vzdy su to ti isti chrobacikovia v chlebe... ;)Ozaj, nema niekto recept na pita chlieb - chlebove placky, ktore sa daju plnit? Raz to hovoril v telke Jamie Olivier - Sefkuchar bez capice /ci ako sa ten anglican vola/ ale nestihla som si to zapisat.:o Vopred vrela vdaka :p.
Hrabem sa v príspevkoch a našla som tento. Mám doma jeden recept na pita bread. Predávala som ho v Anglicku v rýchlom občerstvení a strasne mi chutil. Zajtra ho sem napíšem, ale sama som ho este neskúšala. Ani neviem prečo.

A bývala som u Indov a Pakistancov a tí robili niečo, čo sa volala "čepaty" (neviem to napísať). Vraveli, že je to len soľ, múka a voda a piekli to na platni. Múka vyzerala zmiešaná hladká a grahamová. To jedli ku všetkému, alebo do toho balili mäso.
janasv
11.10.05,08:40
Hura, hura:p!!!!

Minule davali v telke indicky chlieb NAN alebo Tamburi/y? - vlastne chlebove placky, tak pridavam aj tie:

1 kg polohr.muky
2 caj.lyz. prasku do peciva
2 -"- cukru
2 -"- oleja
1 -"- soli
2,5 dcl mlieka
2 vajcia
voda podla potreby, ak je huste, alebo muku, ak je riedke

Vsetko zmiesat spolu, cesto vymiestit, urobit buchticky a z nich ponatahovat dokruhu lokse. Tie piekli v specialnej rozhorucenej peci tak, ze ich dali na steny pece. Ale ja si myslim, ze by sa to dalo aj do zohriatej rury na teply plech a ked sa urobia na ceste bublinky a tie zdnednu, je to hotove.
Krajčovičová
11.10.05,09:13
Pridávam sa k diskusii a posielam adresu www.mlyn-korunka.cz je tu recept na chlieb
a ponuka špeciálnych múk na výrobu chleba aj pre domáce pekárne. cena cca 12,60 Kč
posielajú aj malospotrebiteľom.

Tiež sa pohrávam s kúpu domácej pekárne, a preto som hľadala recepty a aj pekárničky. Tak som našla túto stránku a aj tie ktoré boli v iných príspevkoch
. Dúfam, že Vám to pomôže. Skúšala som tento recept a chleba som piekla v plynovej rúre. Podaril sa.
Veľa úspechov v pečení.
M.K.
blcha
18.10.05,13:57
Pre tie neveriace povrdzujem, že skutočne je to tak ako som napísala vyššie. Často prídem z roboty tak neskoro domov, že v našom obchode (ak je ešte otvorený) už chlieb nemajú a tak nalejem do svojej pekárne vodu, nasypem hotovú zmes, štuknem hodinky a ŠTART a idem v pohode spať. Ráno vyberieme chlieb a zjeme ho takmer vždy do poslednej omrvinky. Háky sa v pohode pečú tiež, kto by kvôli tomu vstával? V chlebe je potom síce dierka, ale zatiaľ nikomu nevadila.
Ja som už taký pečiaci magor, že keď som bola v Belgicku, objavila som tam zmes na chlieb. Všetci si niesli domov 2 kg belgických praliniek a ja 2 kg múky.
pyton
19.10.05,15:58
pridávam recept z markízy:


Voňavý chlieb

Suroviny: 500 g hladkej múky, 500 g hrubej múky, 30 g kvasníc (čerstvé), 30 g kryštálového cukru, 30 g soli, voda, 30 g čerstvého rozmarínu, 1,5 dl kvalitného olivového oleja, 1 malá hlávka cesnaku
Postup: Kvasnice rozdrobíme do misy a prilejeme malé množstvo teplej vody, ľahko rozmiešame a pridáme cukor. Na dosku nasypeme hladkú aj hrubú múku (krupicu) a premiešame. V strede urobíme jamku, do ktorej nasypeme soľ a nalejeme kvások. Pomaly premiešavame a pridávame vodu. Neustále miesime, až nám vznikne hladký biely bochník, ktorý necháme kysnúť asi 30 minút. Nakysnuté cesto pobúchame päsťou (aby sme vytlačili všetok vzduch), roztiahneme ho na väčší plát a rozložíme na nízky plech rovnomerne po celej ploche. Pripravíme si bylinkový olej. Rozmarín trochu posolíme, roztlčieme tĺčikom pod utierkou aj so strúčikmi neolúpaného cesnaku. Dáme do misky, prilejeme olivový olej a roztlačíme. Týmto aromatickým olejom pokvapkáme cesto a prstami ho doň vtláčame, až kým cesto nie je samá dierka. Olej ho vynikajúco ochutí. Necháme kysnúť ešte 30 minút. Pečieme pri 200 °C 20 až 25 minút.
janasv
24.10.05,19:58
Ktorasi dobra dusa tu kdesi spomenula www.labuznik.com. V kategorii mucniky je podkategoria domaci chlieb a tam je 41 receptov!!!!! Medzi nimi aj mnou hladany PITA!!!! Ale sa tesujem!!!! Nasla som aj iny recept - z Noveho casu - ale je, oproti tomuto, pre mna dost komplikovany - kysnutie cesta..... Ja si ale pamatam, ze to je nekysnuty chlieb. Takze, hura, hura!!!! Co keby sme zalozili aj novu temu - plnky do pita chleba?
kukučka
24.10.05,22:51
Ktorasi dobra dusa tu kdesi spomenula www.labuznik.com (http://www.labuznik.com/). V kategorii mucniky je podkategoria domaci chlieb a tam je 41 receptov!!!!! Ďakujem za pochvalu, našla som Labužníka pri hľadaní dobrej pekárne, chcem poradiť Ježiškovi :D Zistila som dve dôležité veci , ktoré má mať dobrá pekáreň:
časovač a ešte samostatnú funkciu "piecť" ak sa vám zdá chlebík málo upečený a chcete ho dopiecť. Treba vyberať nielen podľa ceny, ale aj porovnať podľa spotreby. Dokonca v nej dajú vymiesiť cesto na knedlík a uvaria ho v mikrovlnke!
ormika
25.10.05,05:41
A asi v akých cenových reláciách sú domáce pekárne?
kukučka
25.10.05,18:49
malá ukážka pekární a ceny od dvoch do šesť tisíc, tuším aj viac
http://www.mybox.cz/pekarny/fotogalerie.html
pyton
03.11.05,14:19
:)
Ja mam k nemu rada salat z cinskej kapusty: - cinska kapusta /asi pol kila/, jedna kysla smotana, asi 2-3 cm bielej casti poru na krajat najemno /ak nie je, staci cibula/, 1-2 struciky cesnaku /podla chuti/, sol. Zmiesat. Moze sa pridat aj kukurica.:p
:)
Alebo - cervena sterilizovana kapusta, tatarska omacka, cibulka, sol, sojova omacka /nemusi/ - cibulku nakrajam, posolim, pridam ostatne, dochutim a veselo papkam.:p

Je to rychla, dobra a syta vecera. Ak nie je pita, tak chlieb, pecivo, kto co chce.;)

Ale novinkam sa nebranim. Sem s nimi!:cool:
janasv, pre istotu sa opýtam, ten pór surový? Alebo ho trochu podusím?
pyton
03.11.05,14:26
K tomu pita chlebu, skúšala som toto a bolo to vynikajúce:

:) Kulcha – chlebová placka s cibuľou, rascou a oreganom

(Vegetariánska strava)
1/2 šálky polohrubej múky, 1/2 šálky hrubej múky, 1 čajová lyžička prášku do pečiva, 1/2 šálky nízkotučného bieleho jogurtu, 2 polievkové lyžice nasekaného čerstvého oregána, alebo 1 polievková lyžica sušeného, čerstvo pomleté čierne korenie, pár kvapiek olivového oleja, 1 stredne veľká nakrájaná cibuľa, 1 polievková lyžica rasce.


Robila som to nasucho aj na troške oleja, obidvoje bolo super, plus som tam dala aj ďalšie zrniečka, ľan, sezam.:p

/ http://www.biospotrebitel.sk/recepty/rubrika/chlieb.htm /
janasv
13.11.05,12:57
Por surovy. Skusala si? Je do dobre aj s paradajkami, paprikou, uhorkou, redkvickou, ....Aj jogurtovy lahky dresing je fajn. Moj svokor rad dava k masu toto - zmiesat: 1 jogurt /kysla smotana/, mrkva, zeler, kalerab - postruhat ako jablka na kolac, rozpuceny cesnak, lyzica kecupu, lyzica horcice /kecup a horcica nemusi byt/, posolit a inak dochutit podla chuti.
pyton
03.01.06,12:08
janasv, ešte stále som to nestihla vyskúšať, už mi dve čínske kapusty aj zvädli, ale polepším sa a dám vedieť...
pyton
03.01.06,12:09
janasv
03.01.06,23:11
janasv, ešte stále som to nestihla vyskúšať, už mi dve čínske kapusty aj zvädli, ale polepším sa a dám vedieť...

Polepsi sa, skoda kapusty....:eek:
kukučka
09.03.06,14:46
Vždy som bola zvedavá, ako piekli chlieb naše praprababky, keď nebolo droždie v obchodoch.
Tak tu je popis výroby kvásku v diskusii pod receptom na výborný chlieb.

http://www.labuznik.com/recipe.php?ID=17083
mimuška
04.07.06,11:20
poradte prosím
kde kupujete tie celozrnné múky ?
ja som dostala kúpiť len ovsennú jemnú , nemáte niekto recept na chlebík z takejto múky ? kupila som pekáren , tak skúšam o dušu....
Inuška
06.07.06,12:19
Ja ich kupujem v Jednote a v Kauflande, maju tam dost velky vyber aby si mohla experimentovat :) Ale na ovsenu recept nemam....
Monika Kováčová
21.08.06,16:33
No tak včera som to urobila aj ja! Máme doma pekáreň. Takú, čo upečie chleba na ráno - teplučký. Odborne to volajú - časový odklad, a dá sa naprogramovať až o 13 hodín. Teda večer si dáme všetko do pekárne a ráno je hotový. Začne asi okolo štvrtej-si myslím.
Takáto pekáreň sa volá ETA Harmony a stála 2999,- Sk. Takže super, aj na nete ETU chválili. :) :) :)
bepo
21.08.06,19:51
Ja som tiež hľadal nejakú pekáreň a čo som čítal na nete tak všetky pekárne sú dobré,nenašiel som jednu čo by sa na ňu sťažovali :rolleyes:
margita222
04.09.06,18:44
grahamovú múku balia pod názvom pšeničná múka celozrnná
Monika Kováčová
04.09.06,19:01
No ja si myslím, že pšeničná múka celozrnná je iná ako grahamová. Kúpiť sa dá aj jedna aj druhá.
muflon33
18.06.07,07:18
Celkom pekne a prakticke clanky o peceni chleba su aj v sekcii Domacnost dennika SME. Paci sa mi, ze tam clovek najde o cerstvom chlebiku vsetko na jednom mieste - vraj pripravuju velky test zmesi na pecenie, tak to sa uz tesim.

http://domacnost.sme.sk/clanok.asp?cl=3349287
http://domacnost.sme.sk/clanok.asp?cl=3339735
http://domacnost.sme.sk/c/3352890/Panasonic-SD-255-domaci-chlieb-ako-od-profika.html
maca.tt
20.06.07,17:45
ja by som chcela poprosiť o radu ,aká môže byť príčina ked sa chlieb rozpadáva a zle sa krája,je z neho vela omrviniek.pečiem ho tiež v domácej pekárni. dakujem
liebling
21.06.07,12:52
Pridávam zopár receptov pre tých,ktorí nemajú doma domácu pekárničku a i napriek tomu majú radi vôňu čerstvo napečeného domáceho chleba i jeho chutných "obmien".
Duals
17.10.07,19:09
Vie niekto aky program sa nastavuje pri peceni bezlepkoveho chleba?
tina1
19.10.07,09:03
podla toho, aku pekaren mas. Ja mam Etu a pouzivam program c.2 "sprint". Skvela stranka aj s receptami je http://celiakia.sk/. Najdes tam vela aj skvelych rad, co sa tyka celiakie. Prajem vela zdaru a krasny den
skippi
03.12.07,14:54
Dobry,
prosim dnes sme si kupili pekaren chleba Moulinex a tak zhanam nejake dobre recepty na chlieb. Prosim nemohli by ste mi nieco poslat?
may hmotnost mojem pekarne je 1000g.
Velmi pekne dakujem
Skippi
daria29
03.12.07,22:45
Recept vyzera super, ale prosim Ta, kde sa da kupit grahamova muka? Ja som v obchode videla len spaldovú, neviem, ci je to ono. A chlebova muka je psenicna?
chlebova muka je hladka muka T350, potom mas hladku muku special,cize normalna obycajna hladka muka...ja som dnes piekla chlieb ,len sa zaprasilo, obzc.muku, zmiesam trochu graham, pridam rozne semienka, dam do kysky,ked sa otvorí, premiesam ,este raz ju necham otvorit,dam do silik formy,peciem do 50min,trubu vypnem, necham este asi 10min ,a potom vyberiem, necham odsta, dam na mriezku ochladit,pocas pecenia ho 2 krat potriem vodou,ten cas sa neda porovnat, za tu dobu ho mam davno hotovz,..
daria29
03.12.07,22:49
no ked mas pekaren ,tak v lidli mas hotove sacky na chlieb, rozne druhy, ake len chces. stoja okolo 32 korun?
sabovka
09.01.08,13:43
dobrý deň, ľudia prosím pomôžte mi, dostala som domácu pekáreň moulinex na 1000 g chleba, upiekla ( neupiekla ) som už 7 ks pokusov, ktoré som musela likvidovať, lebo boli nejedlé, vyskúšala som recepty podľa návodu ( aj rôzne finty ) ale stále nepodarky. Veľmi ma to mrzí, lebo všetko sa mi pokazí až vo finále - t.j. chlieb nie je dostatočne prepečený, po cca 3,5 hodinách ho vyberám skoro surový. Mám pocit, že zariadenie dobre nehreje - nepečie v poslednej fáze - asi zblbnutý program, ale to neviem isto.
používam presný návod - ingrediencie vážim presne, dávam práškový cukor ( aj kryštálový , lebo neviem presne ktorý , ale práškový funguje asi lepšie ) , droždie používam Dr. Oetker sušené, múku T 550- jednoducho neviem , kde je chyba. Poraďte prosím. Ďakujem veľmi pekne.
Soňurka
09.01.08,16:40
Skús si prečítať, mne sa odvtedy žiadny nepokazil ;)
Nedá sa mi tu pripojiť súbor, tak to skúsim skopírovať tu:

Vlastní pečení chleba (Pečenie podľa p. Františka)
Protože mám řadu dotazů od začátečníků, kterým se buďto příliš nedaří a nebo hledají cestu k lepším výsledkům a složitějším receptům, začnu proto od začátku a zde se nemohu vyhnout tomu, abych nezdůraznil, že stejně jako v jiných činnostech i pečení chleba má svá pravidla a ty je třeba ctít a dodržovat (i přesto, že se mi to někteří účastníci diskusí snaží vyvrátit). Mám ale dost zkušeností na to, abych na svém tvrzení trval. Nikomu to ale nevnucuji a každý ať se chová svobodně, jak se sám rozhodne.
Nedoporučuji používat hotové směsi. Jsou dělány pouze pro velké zisky jejich výrobců a domnívám se, že jsou šizené především co se týče použitím jiných surovin, než by si chleba zasloužil. Používána může být nejobyčejnější mouka, která se přibarví barvivem, aby budila dojem tmavého chleba. Někde je to tak přehnané, až je to jednoznačné. Směsi jsou přitom většinou velmi drahé.
Pro úplný začátek doporučuji vyjít z nejobyčejnějšího bílého chleba, který je obyčejný použitými surovinami, ale vůbec ne výsledným chlebem. Vycházejme z toho, že v jednoduchosti je kouzlo a dříve lidé měli sice omezené možnosti, ale nebyli to žádní hlupáci a chleba byl pro ně základní potravinou.
Začnu první důležitou zásadou a tou je dodržení poměru sypkých a tekutých složek, z čehož vychází hustota těsta. Hned v úvodu se musím omluvit za to, že se mi budou někde základní pravidla prolínat a nepostupuji striktně za1., za2. ?.atd., ale bude to někde budit dojem chaosu. Chci ale ukázat na jejich vzájemné působení a ovlivňování a jinak to prostě neumím.
Co ovlivňuje hustota těsta a proč je tak důležitá? Pokud uděláte řidší těsto, bude lépe kynout, ale pokud se to přežene, nakyne tolik, že vzduch, který v chlebu kynutím zůstává a tvoří chleba nadýchaným v sobě neudrží a ten uniká, chleba zmenšuje svůj objem a projeví se to jeho propadáním a dostanete tzv. ušatý chleba (podle tvaru ukrojeného krajíce). Je proto důležité najít hranici, kdy je chleba nejvíce vykynulý, ale ještě nedochází k jeho propadání. To není jednoduché, ale dá se to vysledovat a po pár menších nezdarech se to snad podaří, i když nevylučuji ojedinělý nezdar i později.
Objektivní nakynutí těsta a jeho udržení i při pečení je základní snahou všech pekařů. Co ještě ovlivní kynutí těsta? Je to použití droždí, především jeho množství. Doporučuje se do pekáren převážně instantní droždí, já doporučuji s modrým ptákem na obalu (a to ne jen podle sympatií k tomuto symbolu, ale především kvůli dobrým výsledkům). Nezavrhuji ani použití klasického droždí v kostce a mám s ním též dobré výsledky. Musí se ho ale dát (stejně jako instantního) přiměřeně. Z toho vyhází další pravidlo, přiměřené množství droždí (ani málo, ani mnoho). Zase je třeba vyzkoušet. Vyjít z doporučení a zkusit nahoru a dolů a najít si hranici. Vždy je dobré věřit svému ověřenému, proti názorům druhých. Ještě k použití instantního droždí jedna poznámka. Někde jsem se setkal s upozorněním, že pokud se otevře sáček s instantním droždím, musí se obsah spotřebovat do 24 hodin. Je proto dobré po odsypání potřebného množství ihned sáček dobře uzavřít a takto lze načaté droždí použít i po delší době.
Vrátím se ale k prvnímu pravidlu a řeknu něco o základní sypké surovině a tou je mouka. Nyní je hodně druhů mouky a to nejen podle hrubosti, ale především druhu obilí, z kterého je semleta. Pro klasický chleba (neuvažuji specielní bílé chleby jako je Ciabbata a další) se používají zásadně hladké mouky. V některých receptech je uvedena hrubá, ale to vzniklo většinou špatným překladem cizojazyčných návodů k některým pekárnám. Nejlepší zkušenost mám s moukou z mlýna Korunka (nejsem jejich agent), je opravdu výborná a podle toho, co jsem slyšel od hlavního technologa tohoto mlýna (a snad i spolumajitele, na což usuzuji podle jeho mládí a stejného příjmení jako má majitelka). Tato mouka je i výborná podle obsahu minerálů. Nebudu zabíhat do dalších podrobností.
Dále dělíme mouku na celozrnnou, chlebovou a klasickou bílou. Celozrnná obsahuje veškerý obsah zrna včetně slupky, chlebová má odstraněnou vrchní tvrdou slupku, ale obsahuje obal zrna pod slupkou, normální mouka obsahuje pouze vnitřek zrna.
Podle použitého obilí popíšu jen ty základní, které používám já, i když některé jen občas.
Nejrozšířenější je pšeničná (je asi nejméně zdravá), dále žitná, špaldová, kukuřičná a další. Používám i semleté ovesné vločky. Špaldová obsahuje některé minerály, které v jiných moukách nejsou, je ale podstatně dražší. Již jsem psal, že žitná mouka je zdravější než pšeničná, ale trochu hůře kyne, chléb je trochu hutnější, ale na druhé straně prodlužuje jeho trvanlivost.
Pokud bych shrnul použití druhu mouky, tak záleží na tom, co od chleba očekáváte a zda chcete především zdravý chléb s dostatkem vlákniny a nebo vám jde jen udělat chutný a čerstvý nadýchaný chleba. Už jsem taky někde psal, že vždy jde o kompromis a člověk nezíská jedním rozhodnutím vše najednou, ale musí se rozhodnout z jakých nároků je ochoten ustoupit a které jsou pro něj důležitější. Tato hranice je u každého jiná a proto nelze říci, že tento a nebo jiný recept je nejlepší.
Tekutiny jen krátce. Používám od podmáslí, přes mléko, vodu až k pivu. Někdy přidám i jogurt, ale zde nejde o klasickou tekutinu, i když trochu hustotu ovlivní.
Koření taky krátce (ne že by nebylo důležité, ale každý si koření jistě dokáže zvolit a případně doplnit). Základem je sůl, kmín, fenykl, anýz a mohou být i další. Pozornost si zaslouží sůl a k tomu se váže mnou doporučované (a ne jen mnou) pravidlo, že sůl má být co nejdál od droždí, protože likviduje kvasinky. Bohužel bez soli se dělat chleba nedá a tak se snažíme, aby se droždí obalilo moukou co nejdříve a dostatečně, než se dostane do styku se solí. Proto se dává co nejdále. Nebudu se vyjadřovat, k názorům některých pisatelů do diskusí, že tam dávají suroviny náhodně a chleba mají taky dobrý. Mé tvrzení má racionální základ a berte to jako fakt. Mimo těchto základních surovin používám ocet (pro docílení lepší chlebové chuti, čímž částečně nahradíte složitější žitný kvas). Dále rostlinný olej (nejlepší je olivový). Také je dobré doplnit chleba různými semínky. Já používám nejvíce lněná, loupané slunečnicové, sezamové. Někdy přidám obilné klíčky, ovesné vločky v celku, otruby a lze i jiné doplňkové přísady. Zase je třeba vyzkoušet co vám chutná a přizpůsobit se i svým cenovým možnostem. Někdo přidává bramboru, bramborovou moučku, Solamil. Dá se přidat ledacos.
To by bylo asi k používaným surovinám a nyní se dostávám možná k tomu, co nejvíc očekáváte a to, kolik kterých surovin použít a neboli k vlastnímu receptu. Zde doporučuji vyjít z úplně základního a nejjednoduššího a to je bílého chleba z normální hladké pšeničné mouky. Napíšu základní postup a potom jak dál.
Já používám pro dávkování umělohmotný kelímek od nějaké pomazánky s obsahem 150ml. Dále kádinku, která mi zbyla ještě ze studií a má obsah 350ml, polévkovou lžíci a čajovou lžičku. Velikost vyhovuje pro dvojčlennou rodinu (kluci jsou už mimo domov), abychom nejedli starý chléb a peču takto cca každý třetí den. Pečivo dva roky nekupujeme.

Do pečící nádoby nalijte 350ml podmáslí (nebo jiné popisované tekutiny).
Na jednu stranu nasypte 5 odměrek hladké pšeničné mouky (na jeden kopeček).
Do kopečku udělejte malý důlek do kterého nasypete jednu vrchovatou lžičku popisovaného instantního droždí. Pokud chcete použít normální droždí, tak do něho dejte lžičku cukru a na něj rozdrobte cca polovinu kostky normálního droždí. Pokud použijete instantní droždí, cukr nedávejte.
Důlek opatrně zahrneme moukou.
Na druhou stranu nádoby dejte 1 vrchovatou lžičku kmínu, 2 lžičky soli, lžíci octa a 1 lžíci až dvě oleje.
Nastavte základní program a startem zapněte pekárnu.
V průběhu hnětení je dobré podívat se na hustotu těsta, která by měla být taková, že sice není po celé nádobě, ale zároveň není pouze ve formě hroudy namotané na metlách. Těžko se to popisuje, ale po pár pokusech to odhadnete. Je důležité, aby se těsto samo v průběhu kynutí rozběhlo po celé nádobě a pokud možno se mírně vyklenulo uprostřed. Pokud se vám při pečení nepropadne, je to přesně ta hustota. Nakonec vidíte, že je to vcelku jednoduché.

Většině lidí ale nejde o to, aby upekli normální chleba, který si mohou koupit, i když čerstvě vyndaný z pekárny je lepší než kupovaný, ale chtějí buďto zdravější celozrnný, s použitím dalších semínek a podobně.
Zde doporučuji nahradit některou odměrku obyčejné hladké mouky třeba celozrnnou žitnou moukou, semletými ovesnými vločkami, chlebovými moukami a podobně. Já používám po jedné odměrce popsaných druhů mouky a ještě přidávám žitný kvas. Nesmím ještě zapomenout, že místo základního programu je třeba nastavit program č.5 a to je tzv. celozrnný program. Pro začátek můžete velikost nechat střední i barvu kůrky střední.
Volbu použitých kombinací druhů mouky a jednotlivých jejich množství přizpůsobíte požadavku na chleba a chuť, což je třeba vyzkoušet. Každý je jiný a má i jinou chuť. Mělo by ale zůstat zachované množství celkem 5 odměrek.
Nelze doporučit zaručený recept, který bude chutnat každému a přitom splňoval všechny jeho požadavky. To ale snad ode mne ani nikdo neočekával. Pokud se nad tímto mým povídáním zamyslíte a dobře ho pochopíte, tak mi dáte snad za pravdu, že je zbytečné se po takovém univerzálním receptu pídit, i když i já se podívám rád do diskusí a zamyslím se nad nejedním zajímavým nápadem. To ale není nic proti ničemu. Nemyslím si, že mám patent na rozum, ale myslím, že jsem podstatu vystihnul.
Záměrně jsem se vyhnul žitnému kvasu, protože pokud bych vysvětloval jeho princip a i jeho výrobu s dalším použitím, tak to je na další kapitolu. Možná příště.
Tak s chutí do toho a nebojte se zkoušet a experimentovat. Jinak ale doporučuji zachovat základní pravidla a těch se držet.


Ještě krátce k používaným programům. U většiny pekáren je 10 téměř stejných programů, přičemž k vlastnímu pečení se jich využívá cca polovina. Nejlepší je podívat se do návodu, kde je popsáno jak který program funguje a jak dlouhé jsou jednotlivé cykly. U pekárny Professor je na poslední stránce návodu schéma jednotlivých programů, ze kterého je vše nejlépe vidět. Jinak základní program je vždy nastaven tak, že naběhne sám při zapnutí pekárny. Pokud chcete delší hnětení a též kynutí, používá se program č.5, který bývá označován jako celozrnný, protože u celozrnného pečení je delší hnětení i kynutí potřebné. Naopak rychlý program se používá u těsta, které velmi dobře kyne a často na delší program překyne a chleba se pak propadá. Zde je též dobré si vyzkoušet správné nastavení, protože (jak mám vyzkoušeno z diskuse) každému se daří jinak.
Hodně úspěchů přeje všem František.

Ja som si to vytlačila a dávam to všetkým, čo majú záujem. Dozvedela som sa všetko podstatné o pečení chlebíka.
Držím palce a prajem veľa úspechov a radosti pri pečení :)
sabovka
09.01.08,18:16
Ďakujem veľmi pekne za reakciu. Dôkladne si odporučenie preštudujem a dám vedieť, čo sa mi podarilo.
Ďakujem
bepo
10.01.08,22:27
Ten cukor stačí kryštál, cukor len napomáha kvaseniu a vykvasí to aj bez cukru. Ak je dobre zvolený program a skutočne je to nedopečené tak je chyba v stroji a treba reklamovať.
tina1
11.01.08,06:41
[quote=sabovka;606303]dobrý deň, upiekla ( neupiekla ) som už 7 ks pokusov, ktoré som musela likvidovať, lebo boli nejedlé, vyskúšala som recepty podľa návodu ( aj rôzne finty ) ale stále nepodarky. Veľmi ma to mrzí, lebo všetko sa mi pokazí až vo finále - t.j. chlieb nie je dostatočne prepečený, po cca 3,5 hodinách ho vyberám skoro surový.


tiez sa mi stavalo zo zaciatku, ze som upiekla taky isty chlebik. Spociatku som si myslela, ze to bude pekarnickou. Pricin to moze mat niekolko:
1. cesto moze byt riedke
2. aj ked vyrobca urcuje 1 sacok kvasnic, staci 1-2 KL susenych kvasnic, zalezi od velkosti chlebika /molinex je asi mensia/ cesto moze prekysnut. Klesne a potom je ako blato
3. Ked pouzijes susene kvasnice po otvoreni balicka, zvysne dobre uzatvor a zbytok daj do mraznicky, inak v teple stracaju na kvalitne, cesto nevykysne
4. Pri naleivani vody do pekarne davaj vlaznu vodu
5. Pri peceni zemiakoveho chlebika, pri dlhsom miesani cesto riedne.
V sekcii recepty som poslala par linkov na pecenie chlebika: raduzy recepty.com skus recept: VEKA je odskusana piekol ju synovec a je fantasticka.
Prajem vela vydarenych a chutnych chlebikov.
viktorviktor
15.01.08,10:58
chlebová múka je obyčajná T-650. hladká špeciálna nie je vhodná, je vždy vhodné vymeniť okolo 15% hmotnosti základnej chlebovej múky múkou polohrubou alebo inou napr. celozrnnou, špaldovou, otrubami a pod., dôležité je chlieb riadne vymiesiť, zdôrazňujem vymiesiť, cesto musí byť prevzdušnené.

tu je tona receptov chleba, sladký, fazuľový, od výmyslu, z celého sveta, je to v síce v angličtine, ale dnešné prehliadače sú schopné akého-takého prekladu ktorému je možné rozumieť

http://breaddaily.tripod.com/index.htm
8cubo8
15.01.08,17:23
Dobry den vsetkym, pekarnicku som si kupil pred mesiacom. Vytesoval som sa, ze si budem vypekat chlebiky ake budem chciet, len po druhom chlebe prislo sklamanie. Podaril sa mi iba prvy chleba. Neviem kde robim chybu, ale vzdy mi ten chleba pri peceni splasne. Robim to podla navodov, pekne vymiesi, vykysne az ku vrch a pri peceni splasne. Vie mi niekto poradit kde mozem robit chybu? Za kazdu radu velmi pekne dakujem.
tina1
15.01.08,17:42
Dobry den vsetkym, pekarnicku som si kupil pred mesiacom. Vytesoval som sa, ze si budem vypekat chlebiky ake budem chciet, len po druhom chlebe prislo sklamanie. Podaril sa mi iba prvy chleba. Neviem kde robim chybu, ale vzdy mi ten chleba pri peceni splasne. Robim to podla navodov, pekne vymiesi, vykysne az ku vrch a pri peceni splasne. Vie mi niekto poradit kde mozem robit chybu? Za kazdu radu velmi pekne dakujem.


Tiez sa mi to par krat stalo zo zaciatku. Niekedy je menej viac- moze sa stat, ze das viac kvasnic, staci 1-2KL susenych kvasnic, alebo 1/4 kocky cerstvych. Inak cesto prekysne a v poslednej faze pecenia klesne.
Tiez cesto klesne , ked je prilis riedke.
Soňurka
15.01.08,18:20
Prečítaj si v príspevku č. 73 mnoho užitočných pokynov a skúseností - Pečenie podľa pána Františka (mala som to skopírované, myslím, že tu z Porady).
Mne sa odvtedy nepokazil ani jeden chlebík ;).
alabut
16.01.08,02:05
Peciem chlieb kazdy den. Zakladny recept z bezne dostupnych surovin:

2 mensie zemiaky
800 ml muka hladka T650
150 ml ovsene vlocky
1 cajova lyzicka soli
1 cajova lyzicka oleja
1 cajova lyzicka octu
5 cajovych lyziciek lanovych semienok

zakvas:
400 ml teplej vody
3 cajove lyzicky cukru
1/2 beznych kvasnic

Dame uvarit zemiaky v supke, ochladime, osupeme a nastruhame do misky. Pripravime zakvas, do teplej vody dame cukor a kvasnice, rozpustime a dobre rozmiesame (potrebuju vzduch), nech si kvasnice popracuju, kym pripravime ostatne suroviny. Potom pridame do misky k nastruhanycm zemiakom muku, ovsene vlocky, lanove semienka, sol, ocot a olej. Zlahka nasucho premiesame, vlejeme zakvas bez miesania a ideme si pofajcit alebo umyt riad, aby sa kvasnice nakrmili. Po cigaretke, najlepsie varechou vymiesame cesto, aby bolo vlacne a nelepilo sa. Varechou mi to trva asi 5 - 7 minut. Cesto v miske pomucime, aby sa neprilepila utierka, prikryjeme utierkou a polozime na radiator alebo ine teple miesto. Hodinu mozme pozerat televizor. Po hodine zapneme ruru na 220*C, trocha muky vysypeme na stol a vymastime si pekac 2 cajovymi lyzickami oleja. Pekac je najlepsi ten na pecenie kurcata s vysomi okrajmi. Na pomuceny stol vykydneme cesto a vyformujeme tri chlebiky. Chlebiky vlozime do vymasteneho pekaca, hojne potrieme slanou vodou (1 cajova lyzicka na deci studenej vody), aby sa prilepili sezamove semienka, ktorymi povrch hojne posypeme. Cesto v pekaci nechame cca 5 - 10 minut podkysnut. Medzitym sa vyhriala rura na 220*C. Zhasne kontrolka, alebo cvakne termostat. Chlieb vlozime do rury a pecieme 10 minut. Potom chlieb vyberieme, mal by sa navrchu zacat cervenat, potrieme slanou vodou otocime pekac a vlozime naspat do rury a pecieme pri 150*C asi 10 - 15 minut. Pozrieme, v tejto faze by mal mat bledu korku. A znovu mu pridame 220*C asi na 5 minut, aby sa pekne dopiekol a korka bola chrumkava a striedka prepecena. Ak je korka podla nasich prestav, ruru vypneme a chlieb este nechame cca 2 - 5 minut dojst. Potom chlieb vyberieme zlahka potrieme slanou vodou, polozime na dosku, kde sme predtym krajali slaninu, prikryjerme utierkou a nechame vychladnut. Robim tri male chlebiky namiesto jedneho velkeho, pretoze sa cesto lepsie prepecie a chlebiky rychlo zmiznu. Vaha upeceneho chleba je 1,1 kg. Redsie cesto viac vykysne, clhebiky sa spravidla spoja, su trochu vacsie, po vychladnuti ich oddelime od seba. Ak doska vonia slaninou, chlebiky napachnu jej vonou, pripadne ich mozme horuce zospodu pretriet kozou zo slaniny. Slana voda by mala na povrchu chleba vytvorit biele slane mapy, ktore skvele steklia chutove pohariky a palia kutiky ust. Slanost citit iba na korke. Kto nema rad slane, bude chlieb potierat cistou vodou, kto chce leskly, olejom na konci, este lepsie kozou zo slaniny.

Ovsene vlocky zvysuju lepok, lanove semienka su chutnejsie ako rasca a su lacne, olej zlepsuje kysnutie a ocot pripravi kvasinkam kysle prostredie, v ktorm lepsie kvasia. Pouzivam 1/2 42 gr kvasnic, ale mozte kludne pouzit cele, cesto rychlejsie vykysne (45 minut). Dolezite je teple miesto, najlepsie radiator. V nedelu do cesta pridavam 50 gr slnecnicovych semienok. Cast muky mozte nahradit inou mukou (spaldova, razna a pod.). Obycajne dam o 200 ml menej beznej hladkej a nahradim ju jacmennou, ktoru si zomeliem z jacmennych krupov. Mozte pridat aj psenicne otruby alebo klicky. Pravdepodobne bude treba pridat viac vody, oleja tiez pridame viac, v malej miere nahradza lepok (3 cajove lyzicky). Cast vody mozme nahradit mlekom alebo inym mliecnym vyrobkom (jogurt a pod.), tu tiez pridame viac oleja (3 cajove lyzicky). Dolezite je naucit sa piect zakladny chlieb z beznych surovin, s ktorym budete urcite spokojni a potom mozte po nedeliach laborovat.
sabovka
27.01.08,20:01
Skús si prečítať, mne sa odvtedy žiadny nepokazil ;)
Nedá sa mi tu pripojiť súbor, tak to skúsim skopírovať tu:

Vlastní pečení chleba (Pečenie podľa p. Františka)
Protože mám řadu dotazů od začátečníků, kterým se buďto příliš nedaří a nebo hledají cestu k lepším výsledkům a složitějším receptům, začnu proto od začátku a zde se nemohu vyhnout tomu, abych nezdůraznil, že stejně jako v jiných činnostech i pečení chleba má svá pravidla a ty je třeba ctít a dodržovat (i přesto, že se mi to někteří účastníci diskusí snaží vyvrátit). Mám ale dost zkušeností na to, abych na svém tvrzení trval. Nikomu to ale nevnucuji a každý ať se chová svobodně, jak se sám rozhodne.
Nedoporučuji používat hotové směsi. Jsou dělány pouze pro velké zisky jejich výrobců a domnívám se, že jsou šizené především co se týče použitím jiných surovin, než by si chleba zasloužil. Používána může být nejobyčejnější mouka, která se přibarví barvivem, aby budila dojem tmavého chleba. Někde je to tak přehnané, až je to jednoznačné. Směsi jsou přitom většinou velmi drahé.
Pro úplný začátek doporučuji vyjít z nejobyčejnějšího bílého chleba, který je obyčejný použitými surovinami, ale vůbec ne výsledným chlebem. Vycházejme z toho, že v jednoduchosti je kouzlo a dříve lidé měli sice omezené možnosti, ale nebyli to žádní hlupáci a chleba byl pro ně základní potravinou.
Začnu první důležitou zásadou a tou je dodržení poměru sypkých a tekutých složek, z čehož vychází hustota těsta. Hned v úvodu se musím omluvit za to, že se mi budou někde základní pravidla prolínat a nepostupuji striktně za1., za2. ?.atd., ale bude to někde budit dojem chaosu. Chci ale ukázat na jejich vzájemné působení a ovlivňování a jinak to prostě neumím.
Co ovlivňuje hustota těsta a proč je tak důležitá? Pokud uděláte řidší těsto, bude lépe kynout, ale pokud se to přežene, nakyne tolik, že vzduch, který v chlebu kynutím zůstává a tvoří chleba nadýchaným v sobě neudrží a ten uniká, chleba zmenšuje svůj objem a projeví se to jeho propadáním a dostanete tzv. ušatý chleba (podle tvaru ukrojeného krajíce). Je proto důležité najít hranici, kdy je chleba nejvíce vykynulý, ale ještě nedochází k jeho propadání. To není jednoduché, ale dá se to vysledovat a po pár menších nezdarech se to snad podaří, i když nevylučuji ojedinělý nezdar i později.
Objektivní nakynutí těsta a jeho udržení i při pečení je základní snahou všech pekařů. Co ještě ovlivní kynutí těsta? Je to použití droždí, především jeho množství. Doporučuje se do pekáren převážně instantní droždí, já doporučuji s modrým ptákem na obalu (a to ne jen podle sympatií k tomuto symbolu, ale především kvůli dobrým výsledkům). Nezavrhuji ani použití klasického droždí v kostce a mám s ním též dobré výsledky. Musí se ho ale dát (stejně jako instantního) přiměřeně. Z toho vyhází další pravidlo, přiměřené množství droždí (ani málo, ani mnoho). Zase je třeba vyzkoušet. Vyjít z doporučení a zkusit nahoru a dolů a najít si hranici. Vždy je dobré věřit svému ověřenému, proti názorům druhých. Ještě k použití instantního droždí jedna poznámka. Někde jsem se setkal s upozorněním, že pokud se otevře sáček s instantním droždím, musí se obsah spotřebovat do 24 hodin. Je proto dobré po odsypání potřebného množství ihned sáček dobře uzavřít a takto lze načaté droždí použít i po delší době.
Vrátím se ale k prvnímu pravidlu a řeknu něco o základní sypké surovině a tou je mouka. Nyní je hodně druhů mouky a to nejen podle hrubosti, ale především druhu obilí, z kterého je semleta. Pro klasický chleba (neuvažuji specielní bílé chleby jako je Ciabbata a další) se používají zásadně hladké mouky. V některých receptech je uvedena hrubá, ale to vzniklo většinou špatným překladem cizojazyčných návodů k některým pekárnám. Nejlepší zkušenost mám s moukou z mlýna Korunka (nejsem jejich agent), je opravdu výborná a podle toho, co jsem slyšel od hlavního technologa tohoto mlýna (a snad i spolumajitele, na což usuzuji podle jeho mládí a stejného příjmení jako má majitelka). Tato mouka je i výborná podle obsahu minerálů. Nebudu zabíhat do dalších podrobností.
Dále dělíme mouku na celozrnnou, chlebovou a klasickou bílou. Celozrnná obsahuje veškerý obsah zrna včetně slupky, chlebová má odstraněnou vrchní tvrdou slupku, ale obsahuje obal zrna pod slupkou, normální mouka obsahuje pouze vnitřek zrna.
Podle použitého obilí popíšu jen ty základní, které používám já, i když některé jen občas.
Nejrozšířenější je pšeničná (je asi nejméně zdravá), dále žitná, špaldová, kukuřičná a další. Používám i semleté ovesné vločky. Špaldová obsahuje některé minerály, které v jiných moukách nejsou, je ale podstatně dražší. Již jsem psal, že žitná mouka je zdravější než pšeničná, ale trochu hůře kyne, chléb je trochu hutnější, ale na druhé straně prodlužuje jeho trvanlivost.
Pokud bych shrnul použití druhu mouky, tak záleží na tom, co od chleba očekáváte a zda chcete především zdravý chléb s dostatkem vlákniny a nebo vám jde jen udělat chutný a čerstvý nadýchaný chleba. Už jsem taky někde psal, že vždy jde o kompromis a člověk nezíská jedním rozhodnutím vše najednou, ale musí se rozhodnout z jakých nároků je ochoten ustoupit a které jsou pro něj důležitější. Tato hranice je u každého jiná a proto nelze říci, že tento a nebo jiný recept je nejlepší.
Tekutiny jen krátce. Používám od podmáslí, přes mléko, vodu až k pivu. Někdy přidám i jogurt, ale zde nejde o klasickou tekutinu, i když trochu hustotu ovlivní.
Koření taky krátce (ne že by nebylo důležité, ale každý si koření jistě dokáže zvolit a případně doplnit). Základem je sůl, kmín, fenykl, anýz a mohou být i další. Pozornost si zaslouží sůl a k tomu se váže mnou doporučované (a ne jen mnou) pravidlo, že sůl má být co nejdál od droždí, protože likviduje kvasinky. Bohužel bez soli se dělat chleba nedá a tak se snažíme, aby se droždí obalilo moukou co nejdříve a dostatečně, než se dostane do styku se solí. Proto se dává co nejdále. Nebudu se vyjadřovat, k názorům některých pisatelů do diskusí, že tam dávají suroviny náhodně a chleba mají taky dobrý. Mé tvrzení má racionální základ a berte to jako fakt. Mimo těchto základních surovin používám ocet (pro docílení lepší chlebové chuti, čímž částečně nahradíte složitější žitný kvas). Dále rostlinný olej (nejlepší je olivový). Také je dobré doplnit chleba různými semínky. Já používám nejvíce lněná, loupané slunečnicové, sezamové. Někdy přidám obilné klíčky, ovesné vločky v celku, otruby a lze i jiné doplňkové přísady. Zase je třeba vyzkoušet co vám chutná a přizpůsobit se i svým cenovým možnostem. Někdo přidává bramboru, bramborovou moučku, Solamil. Dá se přidat ledacos.
To by bylo asi k používaným surovinám a nyní se dostávám možná k tomu, co nejvíc očekáváte a to, kolik kterých surovin použít a neboli k vlastnímu receptu. Zde doporučuji vyjít z úplně základního a nejjednoduššího a to je bílého chleba z normální hladké pšeničné mouky. Napíšu základní postup a potom jak dál.
Já používám pro dávkování umělohmotný kelímek od nějaké pomazánky s obsahem 150ml. Dále kádinku, která mi zbyla ještě ze studií a má obsah 350ml, polévkovou lžíci a čajovou lžičku. Velikost vyhovuje pro dvojčlennou rodinu (kluci jsou už mimo domov), abychom nejedli starý chléb a peču takto cca každý třetí den. Pečivo dva roky nekupujeme.

Do pečící nádoby nalijte 350ml podmáslí (nebo jiné popisované tekutiny).
Na jednu stranu nasypte 5 odměrek hladké pšeničné mouky (na jeden kopeček).
Do kopečku udělejte malý důlek do kterého nasypete jednu vrchovatou lžičku popisovaného instantního droždí. Pokud chcete použít normální droždí, tak do něho dejte lžičku cukru a na něj rozdrobte cca polovinu kostky normálního droždí. Pokud použijete instantní droždí, cukr nedávejte.
Důlek opatrně zahrneme moukou.
Na druhou stranu nádoby dejte 1 vrchovatou lžičku kmínu, 2 lžičky soli, lžíci octa a 1 lžíci až dvě oleje.
Nastavte základní program a startem zapněte pekárnu.
V průběhu hnětení je dobré podívat se na hustotu těsta, která by měla být taková, že sice není po celé nádobě, ale zároveň není pouze ve formě hroudy namotané na metlách. Těžko se to popisuje, ale po pár pokusech to odhadnete. Je důležité, aby se těsto samo v průběhu kynutí rozběhlo po celé nádobě a pokud možno se mírně vyklenulo uprostřed. Pokud se vám při pečení nepropadne, je to přesně ta hustota. Nakonec vidíte, že je to vcelku jednoduché.

Většině lidí ale nejde o to, aby upekli normální chleba, který si mohou koupit, i když čerstvě vyndaný z pekárny je lepší než kupovaný, ale chtějí buďto zdravější celozrnný, s použitím dalších semínek a podobně.
Zde doporučuji nahradit některou odměrku obyčejné hladké mouky třeba celozrnnou žitnou moukou, semletými ovesnými vločkami, chlebovými moukami a podobně. Já používám po jedné odměrce popsaných druhů mouky a ještě přidávám žitný kvas. Nesmím ještě zapomenout, že místo základního programu je třeba nastavit program č.5 a to je tzv. celozrnný program. Pro začátek můžete velikost nechat střední i barvu kůrky střední.
Volbu použitých kombinací druhů mouky a jednotlivých jejich množství přizpůsobíte požadavku na chleba a chuť, což je třeba vyzkoušet. Každý je jiný a má i jinou chuť. Mělo by ale zůstat zachované množství celkem 5 odměrek.
Nelze doporučit zaručený recept, který bude chutnat každému a přitom splňoval všechny jeho požadavky. To ale snad ode mne ani nikdo neočekával. Pokud se nad tímto mým povídáním zamyslíte a dobře ho pochopíte, tak mi dáte snad za pravdu, že je zbytečné se po takovém univerzálním receptu pídit, i když i já se podívám rád do diskusí a zamyslím se nad nejedním zajímavým nápadem. To ale není nic proti ničemu. Nemyslím si, že mám patent na rozum, ale myslím, že jsem podstatu vystihnul.
Záměrně jsem se vyhnul žitnému kvasu, protože pokud bych vysvětloval jeho princip a i jeho výrobu s dalším použitím, tak to je na další kapitolu. Možná příště.
Tak s chutí do toho a nebojte se zkoušet a experimentovat. Jinak ale doporučuji zachovat základní pravidla a těch se držet.


Ještě krátce k používaným programům. U většiny pekáren je 10 téměř stejných programů, přičemž k vlastnímu pečení se jich využívá cca polovina. Nejlepší je podívat se do návodu, kde je popsáno jak který program funguje a jak dlouhé jsou jednotlivé cykly. U pekárny Professor je na poslední stránce návodu schéma jednotlivých programů, ze kterého je vše nejlépe vidět. Jinak základní program je vždy nastaven tak, že naběhne sám při zapnutí pekárny. Pokud chcete delší hnětení a též kynutí, používá se program č.5, který bývá označován jako celozrnný, protože u celozrnného pečení je delší hnětení i kynutí potřebné. Naopak rychlý program se používá u těsta, které velmi dobře kyne a často na delší program překyne a chleba se pak propadá. Zde je též dobré si vyzkoušet správné nastavení, protože (jak mám vyzkoušeno z diskuse) každému se daří jinak.
Hodně úspěchů přeje všem František.

Ja som si to vytlačila a dávam to všetkým, čo majú záujem. Dozvedela som sa všetko podstatné o pečení chlebíka.
Držím palce a prajem veľa úspechov a radosti pri pečení :)
tak som sa opäť ozvala. Skúsila som aj hotové zmesi z lidla atď., ale najlepšie funguje recept od p. Františka. Upiekla som v pekárni chlebík, ktorý sa síce nedopiekol - hoci bol nastavený na najtmevšiu kôrku - ostal celkom biely , dopiekla dom v elektrickej rúre - chuťovo vynikajúci, na druhý deň som s nadšením piekla opäť, celá natešená, že sa už konečne darí / po toľkých pokusoch, už mi bolo na zúfanie /, chlieb ani nevykysol, ani sa neupiekol a po cca 15 minútach ponechania v pekárni začal / samozrejme bez opätovného nastavenia/ miešací cyklis znova. Jednoducho úplne zblbnutý prístroj. Toto už bol úplný vrchol môjho snaženia, tak som prístroj zabalila a šla reklamovať do predajne, kde bol kúpený (nay).K prístroju som priložila aj popis všetkých závad (fotky som nepovažovala za potrebné ). CCa po 1 týždni som dostala odpoveď - prístroj je úplne v poriadku, preštudujte si podrobne návod na používanie. Z tohto mi vyplýva - som tak nemožná, že neviem čítať a používať jednoduché veci ? Mám istotu, že pracovník ani prístroj neodskúšal. Jednoducho , chcem len povedať, že recept od p. Františka je naozaj vynikajúci, len musíte natrafiť na správne fungujúci prístroj ( nemusí byť žiadna značka ), kamarátka má lacný ( nejaký polský ) funguje báječne. Ja sa nevzdávam , a budem si zastávať svoju pravdu v procese opätovnej reklamácie.
vema
27.01.08,21:13
Ja si tiež myslím a aj som si myslela od začiatku, že prístroj nie je v poriadku. Ja mám tú istú značku a žiadny problém. Reklamuj a reklamuj.Držím palce.
sabovka
28.01.08,14:14
Ďakujem za držanie palcov. Dám vedieť, ako to dopadlo. Veď taká značka moulinex - nie je možné , aby chlebík raz nevyšiel poriadne !
sabovka
11.05.08,18:53
;)Tak som sa opätovne prihlásila, aby som oznámila, že prístroj som konečne úspešne vyreklamovala - prestal totiž fungovať úplne - len miešal do nemoty, a boli mi vrátené všetky finančné prostriedky. Ale sa priznám, že asi bude dosť dlho trvať, kým sa odvážim na zakúpenie takejto kuchynskej pomôcky.
Všetkým, ktorým sa pri pečení domáceho chleba darí - ticho závidím, ale zároveň držím palce, aby im stále vyšiel z prístroja chlebík ako lusk!:)
Príjemné pečenie ! :---
alabut
11.05.08,23:26
Vsak piect sa da aj v el. trube.
Hypolites
12.05.08,18:01
tento receptik je mnam, dakujeme, tiez vypekam v pekarnicke co to da....
jozka56
16.05.08,20:19
Vaše recepty sa mi páčia a sťahujem ich pre moju sestru, ktorá má domácu pekárničku. J:---
S21
30.12.08,13:21
Ja mam pekáreň ETA Siesta. Mojím osvedčeným receptom na celozrnný chlieb je nasledovný:

500ml vody,
5 PL olivového oleja resp. 35 g masla
1 ČL soly
1 1/2 ČL kryštálového cukru
800 g múky - zmes
Zmes múky pripravým nasledovne: 360 g pšeničnej celozrnnej muky, pšeničné otruby (cca 2 PL), pšeničné klíčky (cca 1PL), ľanové semienká, sezamové semienka (môžu byť aj slnečnicové semienká, sojové vločky a iné.), zvyšok hladká múka. Na dochutenie ešte pridám trochu provensálskeho korenia (max. 1 ČL).
1 sušené droždie Dr. Oetker
Program 5 - celozrnný chlieb.

.

ahojte, skúšala som dnes tento chlebík a vykypel mi z nádobky, spadlo nejaké to cesto na spirálu a pieklo sa to tam.. všimla som si to až vtedy ked bol celý byt zadymený :(

čo to mohlo sposobiť?
DanielaSL
30.12.08,13:33
Spôsobilo to to obrovské množstvo všetkého...
malalulu
30.12.08,18:11
U nás chodil Ježiško a doniesol nám pekárničku, prvý chlieb sme chceli piecť zdravý a tak sme robili celozrný, tak , že sme pridali celozrnú múku,semiačka, chlieb sa aj celkom vydaril, len bol taký "pilinový ",potom sa aj rozsýpal. Má niekto osvedčený recept na "zdravý chlieb"?
Ďalšie chlebíky sme piekli biele a boli úplne super. Celkom sa mi to páči.
Rozalka
30.12.08,18:20
Nezabudli ste dať ocot? ten zabraňuje, aby sa chlebík "melnil".
malalulu
03.01.09,18:29
A koľko toho octu na veľký chlieb? v žiadnom recepte, ktorý sme piekli, ocot nebol.
betka631
03.01.09,18:35
Stačí 1 PL octu...závisí od receptu...skús si pozrieť overené recepty tu:
http://www.porada.sk/t97886-recepty-pre-domacu-pekaren.html
DanielaSL
03.01.09,18:43
A koľko toho octu na veľký chlieb? v žiadnom recepte, ktorý sme piekli, ocot nebol.
A keď miesto vody použiješ acidofilné, kefírové mlieko..nemusíš dávať ocot.
zdenka131
04.01.09,10:31
Želám vám pohodový deň. Mám pekáreň Moulinex a neviem, ako sa nastavuje farba kôrky. Postupovala som podľa návodu- tam sa píše, že sa má rozsvietiť svetelná kontrolka. Mne sa však nič nerozsvietilo. neviem, či postupujem správne, alebo je chyba v pekárni. Prosím, poraďte mi. Ďakujem
vema
04.01.09,11:02
Želám vám pohodový deň. Mám pekáreň Moulinex a neviem, ako sa nastavuje farba kôrky. Postupovala som podľa návodu- tam sa píše, že sa má rozsvietiť svetelná kontrolka. Mne sa však nič nerozsvietilo. neviem, či postupujem správne, alebo je chyba v pekárni. Prosím, poraďte mi. Ďakujem
Na pravej strane máš tlačítko na určenie farby kôrky. Tým si nadstav farbu kôrky a nad tým tlačitkom je zapnutie programu. Keď budeš mať všetko nastavené / aký program, farba kôrky, váha/ tak zapneš tlačítko na spustenie programu, vtedy ti bude svietiť kontrolka, že pekárnička už pracuje. Veľa úspechov pri pečení.:)
malalulu
05.01.09,07:52
Ja mám pekáreň ETA Siesta, ale tiež som minule maturovala a prišla som na to, že nie pri každom programe sa dá nastaviť farba kôrky.
ulukitkan
21.01.09,15:22
tak ste ma namotali na tu domacu pekaren....ze idem do nay ....a idem si volajaku kupit...

pozeram po znacke moulinex.....pravdepodobne kupim tuto
MOULINEX OW 200030 (http://ishop.nay.sk/sk/catalog/product-detail?pid=4855200030)



dakujem vam za inspiraciu....a vyskusam aj tie recepty....potom dam vediet ci sa podarilo

ulukitkan
jana007
23.01.09,12:14
Krásne sa to všetko číta a mám chuť si kúpiť pekárničku. Pozerala som ETU Siestu. Kto má s ňou skúsenosti? Je v nej nejaký problém? Neviem sa dočkať nedele (dúfam, že sa dostanem do obchodu).
tina1
23.01.09,14:06
Krásne sa to všetko číta a mám chuť si kúpiť pekárničku. Pozerala som ETU Siestu. Kto má s ňou skúsenosti? Je v nej nejaký problém? Neviem sa dočkať nedele (dúfam, že sa dostanem do obchodu).

Mam Etu Siestu, no neviem, ci nemam stastie na nu. Po reklamacii vanicky, z ktorej sa mi zodral teflon, na novej vanicke ma tie iste znaky ako predosla i ked si davam pozor, aby sa mi nedoskriabala. Predpokladam, ze ten teflon je nekvalitny. Taktiez mi nefunguje signalizacia. S porovnanim s pekarnou Bifinett, Eta slabsie pecie. V peci Bifinett je chlebik prepecenejsi.
malalulu
23.01.09,16:16
Krásne sa to všetko číta a mám chuť si kúpiť pekárničku. Pozerala som ETU Siestu. Kto má s ňou skúsenosti? Je v nej nejaký problém? Neviem sa dočkať nedele (dúfam, že sa dostanem do obchodu).
Máme ju od Vianoc,zatiaľ funguje dobre, učíme sa. Naučila som sa z tú dobu jedno, že chlieb je dobrý, keď sa dá trochu varených zemiakov,(2-3 lyžice) nie je taký suchý a nedrolí sa.
grilka5
23.01.09,19:03
cawte,,nemate nahodou recept na celozrnny chlebik,no taky zdravsi:)ale nie do pekarnicky,tu nemam:(najlepsie by bol iba okolo 250g,viete pre mna,aby som to aj zjedla:Ddiks:))))))
tina1
23.01.09,19:31
cawte,,nemate nahodou recept na celozrnny chlebik,no taky zdravsi:)ale nie do pekarnicky,tu nemam:(najlepsie by bol iba okolo 250g,viete pre mna,aby som to aj zjedla:Ddiks:))))))

skushttp://domacnost.sme.sk/c/4238466/upecte-si-s-nami-chlieb-za-20-korun.html
jana007
26.01.09,12:19
Ja mam pekáreň ETA Siesta. Mojím osvedčeným receptom na celozrnný chlieb je nasledovný:

500ml vody,
5 PL olivového oleja resp. 35 g masla
1 ČL soly
1 1/2 ČL kryštálového cukru
800 g múky - zmes
Zmes múky pripravým nasledovne: 360 g pšeničnej celozrnnej muky, pšeničné otruby (cca 2 PL), pšeničné klíčky (cca 1PL), ľanové semienká, sezamové semienka (môžu byť aj slnečnicové semienká, sojové vločky a iné.), zvyšok hladká múka. Na dochutenie ešte pridám trochu provensálskeho korenia (max. 1 ČL).
1 sušené droždie Dr. Oetker
Program 5 - celozrnný chlieb.

Suroviny dávam v takom poradí v akom som aj napísala.
Dôležité zásady:
Droždie treba nasípať na múku tak aby sa nedostalo do kontaktu s vodou.
AK pečiem celozrnný chlieb nikdy nedám viac celozrnnej múky než hladkej lebo potom chlieb bude hustejší, nebude taký nadýchaný.

Ja osobne nemám rada zmesy z obchodu, radšej si kúpim suroviny a podľa chuti mením semienka, resp. aj múku. Namiesto celozrnnej pšeničnej múky je možne použiť aj iné, ako napríklad grahamovú, ražnú celozrnnú a pod. ale tie sú už drahšie.
Tak už mám prvý pokus za sebou. Chlebík sa celkom na prvý pokus vydaril (trošku bol navrchu prasknutý), ale chutil výborne. Už sa teším na ďalšie pokusy.
tina1
26.01.09,19:15
vypada neskutocne jednoducho: http://www.cuketka.cz/?p=788
Bagara
02.02.09,20:29
Skusala som cesto podla receptu a prisla som na to, ze v recepte chyba asi 1/2 l vody. Po uprave bol chlebk vyborny. Dakujem!
Lubomírek
06.02.09,21:39
No, teda ja pečiem doma v obyčajnej elektrickej rúre, teda predtým v plynovej, a síce z ikg alebo ako dnes z 2kg obyčajnej hladkej múky výbornučký pecnisko domáceho chleba, rodina sa ide za ním zdivieť, často ho načneme ešte teplý , ale keď som ho nosil sebou do zahraničia kedysi, tak vydržal čerstvý bez problémov aj 7dní, stále chutný a voňavý, ak niekto prejaví záujem, dám receptík.
Na domácu pekárničku za ťažké peniaze s produkciou asi tak vo velkosti poltehly dierkovanej som narazil u švagrinej, chlieb výborný za čerstva, a tak pre malú rodinu alebo dôchodcov, daj, daj, ale ja mám štyroch synov od 15 do 22, a keď sú všetci doma, jeden chleba z obchodu je veru málo...No a nekúpil som ten zázrak aj pre to, že som videl asi od tých semienok obdratý teflon, ktorý asi už zjedli, a na to nemám chuť veru, rozhodol som sa zomrieť na niečo iné... No a ešte ma vôbec nenadchla cena chleba - veď ten sáčok s hotovým chlebom je predražený už ako prášok, niekto dobre zarába na chlebe našom každodennom. Po pripočítaní ceny pekárne a energie- asi tak 800W to má tá potvorka som sa od pekárne odvrátil, možno inokedy, dokonalejšiu, keď nás bude menej.
A výborný je aj chlieb zarábaný s pivom!
Tak. skúsim pridať fotku, aj ten dnešný chlebík je pomerne vydarený, trošku puknutý, ale decká majú z tej kôrky radosť.
Gabhus
07.02.09,06:38
Na tak daj ten recepis, skúsime.
DanielaSL
07.02.09,09:11
No, teda ja pečiem doma v obyčajnej elektrickej rúre, teda predtým v plynovej, a síce z ikg alebo ako dnes z 2kg obyčajnej hladkej múky výbornučký pecnisko domáceho chleba, rodina sa ide za ním zdivieť, často ho načneme ešte teplý , ale keď som ho nosil sebou do zahraničia kedysi, tak vydržal čerstvý bez problémov aj 7dní, stále chutný a voňavý, ak niekto prejaví záujem, dám receptík.
Na domácu pekárničku za ťažké peniaze s produkciou asi tak vo velkosti poltehly dierkovanej som narazil u švagrinej, chlieb výborný za čerstva, a tak pre malú rodinu alebo dôchodcov, daj, daj, ale ja mám štyroch synov od 15 do 22, a keď sú všetci doma, jeden chleba z obchodu je veru málo...No a nekúpil som ten zázrak aj pre to, že som videl asi od tých semienok obdratý teflon, ktorý asi už zjedli, a na to nemám chuť veru, rozhodol som sa zomrieť na niečo iné... No a ešte ma vôbec nenadchla cena chleba - veď ten sáčok s hotovým chlebom je predražený už ako prášok, niekto dobre zarába na chlebe našom každodennom. Po pripočítaní ceny pekárne a energie- asi tak 800W to má tá potvorka som sa od pekárne odvrátil, možno inokedy, dokonalejšiu, keď nás bude menej.
A výborný je aj chlieb zarábaný s pivom!
Tak. skúsim pridať fotku, aj ten dnešný chlebík je pomerne vydarený, trošku puknutý, ale decká majú z tej kôrky radosť.


Ale nikto ti nekáže piecť v pekárničke chlebík z hotovej zmesi , ja som taký vyskúšala len raz a odvtedy pečiem svoj obľúbený recept. A vôbec nevychádza draho..no hold pri viacčlennej rodine by asi pekáreň musela piecť dvakrát denne.
Inak niekde tu sme už mali prepočítanú cenu chlebíka... v téme Domáca pekáreň.....
silvia1
22.02.09,19:03
1,5 dl chlebového kvásku
3 dl vody
1 čajová lyžička rasce
1 čajová lyžička soli
2 polievkové lyžice celozrnnej ražnej múky
450 g - 500 g hladkej múky T650
Kvások vymiešame s rascou, vodou a ražnou múkou. Pozor bez dotyku kovu.
Vmiešame hladkú múku premiešanú so soľou. Vypracujeme cesto. Necháme v pekáči vystlanom papierom na pečenie vykysnúť asi 4 hodiny vzadu na kuchynskej linke. Počas kysnutia potierame povrch vlažnou vodou pierkom.
Pečieme vo vyhriatej rúre pri 200°C asi 30 minút. Potom stiahneme rúru na 180°C a pečieme ešte asi 30 minút.
Po vytiahnutí z rúry, potrieme pierkom studenou vodou. Necháme vychladnúť na mriežke.

Väčšinou pečiem kváskové chleby. Práve som tento vytiahla z rúry.

Moje chleby: dobrenapady.info/chlieb-cr8.htm
bezradná
22.02.09,19:36
1,5 dl chlebového kvásku
3 dl vody
1 čajová lyžička rasce
1 čajová lyžička soli
2 polievkové lyžice celozrnnej ražnej múky
450 g - 500 g hladkej múky T650
Kvások vymiešame s rascou, vodou a ražnou múkou. Pozor bez dotyku kovu.
Vmiešame hladkú múku premiešanú so soľou. Vypracujeme cesto. Necháme v pekáči vystlanom papierom na pečenie vykysnúť asi 4 hodiny vzadu na kuchynskej linke. Počas kysnutia potierame povrch vlažnou vodou pierkom.
Pečieme vo vyhriatej rúre pri 200°C asi 30 minút. Potom stiahneme rúru na 180°C a pečieme ešte asi 30 minút.
Po vytiahnutí z rúry, potrieme pierkom studenou vodou. Necháme vychladnúť na mriežke.

Väčšinou pečiem kváskové chleby. Práve som tento vytiahla z rúry.

Moje chleby: dobrenapady.info/chlieb-cr8.htm


Aj ja som piekla chlieb s kváskom. Lenže bol problém s kváskom, že som naň zabudla a vyschol, raz som ho nechala na vlhkom mieste a splesnivel:(.
Potom som tu na porade našla (konkrétne v tejto téme) recept a odvtedy pečiem len podľa tohto receptu od alabut-a
http://www.porada.sk/612920-post81.html
len s tým rozdielom, že ja musím piecť dvojitú dávku :eek:
silvia1
26.02.09,19:17
bezradna
Nuž ja som prvý kvások musela vyliať, ale ďalšie sa mi daria. Môžeš pozrieť. Tu píšem svoje postrehy a rady.
kamsdetmi.info/tradicny-kvasok-suseny-mr40.htm
alebo
kamsdetmi.info/tradicny-kvasok-mr14.htm
lorelei
26.02.09,20:45
No, teda ja pečiem doma v obyčajnej elektrickej rúre, teda predtým v plynovej, a síce z ikg alebo ako dnes z 2kg obyčajnej hladkej múky výbornučký pecnisko domáceho chleba, rodina sa ide za ním zdivieť, často ho načneme ešte teplý , ale keď som ho nosil sebou do zahraničia kedysi, tak vydržal čerstvý bez problémov aj 7dní, stále chutný a voňavý, ak niekto prejaví záujem, dám receptík.
Na domácu pekárničku za ťažké peniaze s produkciou asi tak vo velkosti poltehly dierkovanej som narazil u švagrinej, chlieb výborný za čerstva, a tak pre malú rodinu alebo dôchodcov, daj, daj, ale ja mám štyroch synov od 15 do 22, a keď sú všetci doma, jeden chleba z obchodu je veru málo...No a nekúpil som ten zázrak aj pre to, že som videl asi od tých semienok obdratý teflon, ktorý asi už zjedli, a na to nemám chuť veru, rozhodol som sa zomrieť na niečo iné... No a ešte ma vôbec nenadchla cena chleba - veď ten sáčok s hotovým chlebom je predražený už ako prášok, niekto dobre zarába na chlebe našom každodennom. Po pripočítaní ceny pekárne a energie- asi tak 800W to má tá potvorka som sa od pekárne odvrátil, možno inokedy, dokonalejšiu, keď nás bude menej.
A výborný je aj chlieb zarábaný s pivom!
Tak. skúsim pridať fotku, aj ten dnešný chlebík je pomerne vydarený, trošku puknutý, ale decká majú z tej kôrky radosť.


Vyzera fantasticky;). Tak daj sem tie recepty az s pivom, aj ten co mas upeceny:). Dakujem.
Lubomírek
05.03.09,13:37
Tak tu je môj recept na chlebík, píšem po pamäti:
1.Uvariť v šupke 8 stredných zemiakov, ošúpať ich a nechať chladnúť
2.Zarobiť kvások: do malého hrnca do 2 dcl vlažnej vody 1malú lyžičku cukru a rozmrviť 2 kocky kvasníc a nechať na sporáku na tom mieste, kde sa varili zemiaky (je tam ešte trochu tepla z varenia a tak udržíme teplotu pri kvasení) – ja tam nechávam dopadať aj svetlo – stačí svetlo z digestora, vraj je kvások lepší, tvrdí manželka.
3. Kým kvások rozkvasuje, preosiať do vangla 2 kg múky, pridať 4 lyžičky soli a 2 lyžičky rasce, a na jemnom strúhadle pretlačiť-postrúhať zemiaky.
4. Do múky vyliať kvások, ale nie priamo na soľ, cesto by nekyslo dobre, pridať zvyšok vlažnej vody do celkového množstva 1 liter a vymiesiť cesto.
5. Nechať v teple prikryté 20 minút podkysnúť, premiesiť a znova 20minút podkysnúť
6. Premiesiť a predformovaný bochník dať podkysnúť znova na 20minút na pomúčený plech.
7. Podkysnutý bochník na povrchu zvlhčiť vodou a dať piecť do vyhriatej rúry na 250 stupňov a piecť pol hodiny naplno, potom ubrať na 130 stupňov a dopiecť do celej hodiny.
8. Po vytiahnutí chleba z rúry povlhčiť povrch vodou, nechať osušiť vlastným teplom a prikrytý utierkou nechať vychladnúť.
9. Poznámky:
-múku preosiať na múkovom site je veľmi dôležité pre kvasenie
-zarábať cesto s vlažnou vodou, cmarom alebo aj pivom
-počas kysnutia nenechať v prievane, povrch pomúčiť a prikryť
-počas pečenia neotvárať rúru
-chlieb skladovať zabalený v utierke a hrubom plátne, nie v plastikovom obale! Vydrží dobrý mäkučký celý týždeň.
qwer
05.03.09,21:05
SUPER
lorelei
05.03.09,21:52
Tak tu je môj recept na chlebík, píšem po pamäti:
1.Uvariť v šupke 8 stredných zemiakov, ošúpať ich a nechať chladnúť
2.Zarobiť kvások: do malého hrnca do 2 dcl vlažnej vody 1malú lyžičku cukru a rozmrviť 2 kocky kvasníc a nechať na sporáku na tom mieste, kde sa varili zemiaky (je tam ešte trochu tepla z varenia a tak udržíme teplotu pri kvasení) – ja tam nechávam dopadať aj svetlo – stačí svetlo z digestora, vraj je kvások lepší, tvrdí manželka.
3. Kým kvások rozkvasuje, preosiať do vangla 2 kg múky, pridať 4 lyžičky soli a 2 lyžičky rasce, a na jemnom strúhadle pretlačiť-postrúhať zemiaky.
4. Do múky vyliať kvások, ale nie priamo na soľ, cesto by nekyslo dobre, pridať zvyšok vlažnej vody do celkového množstva 1 liter a vymiesiť cesto.
5. Nechať v teple prikryté 20 minút podkysnúť, premiesiť a znova 20minút podkysnúť
6. Premiesiť a predformovaný bochník dať podkysnúť znova na 20minút na pomúčený plech.
7. Podkysnutý bochník na povrchu zvlhčiť vodou a dať piecť do vyhriatej rúry na 250 stupňov a piecť pol hodiny naplno, potom ubrať na 130 stupňov a dopiecť do celej hodiny.
8. Po vytiahnutí chleba z rúry povlhčiť povrch vodou, nechať osušiť vlastným teplom a prikrytý utierkou nechať vychladnúť.
9. Poznámky:
-múku preosiať na múkovom site je veľmi dôležité pre kvasenie
-zarábať cesto s vlažnou vodou, cmarom alebo aj pivom
-počas kysnutia nenechať v prievane, povrch pomúčiť a prikryť
-počas pečenia neotvárať rúru
-chlieb skladovať zabalený v utierke a hrubom plátne, nie v plastikovom obale! Vydrží dobrý mäkučký celý týždeň.


Velmi pekne dakujem, uz som tu nakukala, ci si pridal ten tvoj recept ;).
Ja odkedy som tu nasla tuto temu uz len peciem chlieb doma a laborujem a stale ho urobim inak a je zakazdym este lepsi :D. robim si aj celozrnne, alebo tak pol na pol, alebo len s bielej muky, to aby sme mali pre zmenu. Ale musim povedat, ze tento chlieb skutocne vydrzi az tyzden - ja ho mam tiez v platenom vrecku. No nevieme sa ho dojest, a este aj cely dom vonia od chlebika. Super vec, a suhlasim ze netreba mat ani domacu pekarnicku. Mne ten chlieb pripada ako toast z nej, a toto je riadny pecen chleba, ked je v normalnej trube upeceny. Dik este raz a vsetkym za tieto super recepty, lebo vdaka vam ja si konecne peciem bez strachu, ci bude dobry.
palma13
31.03.09,10:31
Ak niekto ma zaujem vyskusat nemieseny chlieb, skuste tento recept :-) Mne vzdy vysiel vynikajuco.

Pre úspešné pečenie potrebujeme rímsky hrniec, jenskú misu alebo nejakú inú nádobu s vrchnákom, ktorá vydrží pečenie v trúbe. Ja som použila svoj rímsky hrniec.
Čo ďalej potrebujeme:

3 cups (cca 440 g) chlebovej múky (použila som hladkú T 650) - alebo 1 cup (142 g) celozrnnej múky a 2 cups (298 g) bielej chlebovej múky, prípadne iný pomer múk. Ja som začala obyčajnou bielou chlebovou múkou.
1/4 čajovej lyžičky sušeného droždia
1 1/2 čaj. lyžičky soli
1 1/2 cups (355 ml) vody


Postup:

V miske zmiešame všetky suché ingrediencie, pridáme vodu a premiešame, až nám vznikne lepkavé cesto. Nemiesime, len aby sa vstrebala všetka voda! Misku vložíme do plastikového sáčku a cesto necháme pri izbovej teplote odpočívat 18 hodín.

Ja som mala cesto v miske rýchlokyske bez vrchnáka, v plastovom sáčku a len 14 hodín, lebo som nemala viac času, napriek tomu krásne nakyslo.

Cesto si preložíme na dobre pomúčenú dosku a riadne si pomúčime aj ruky, je veľmi lepkavé. Rukami ho trošku roztiahneme do oválu.

Preložíme ho zľava doprava na tretiny ako list papiera a potom zvrchu smerom dolu na polovicu. Cesto voľne prikryjeme potravinárskou fóliu alebo sáčkom a necháme odpočívať 15 minút.

Potom cesto prenesieme na pomúčenú utierku alebo vložíme do múkou vysypanej chlebovej ošatky. Miesto múky môžeme použiť kukuričnú krupicu či múku, otruby, pražené sezamové semienka alebo ľanové semienka. Záleží na vašej chuti :-) Ja som použila kukuričnú krupicu. Necháme prikryté podkysnúť 2 hodiny.

Poslednú polhodinu kysnutia si zapneme trúbu na maximum (250 °C) a vložíme do nej rímsky hrniec aj s vrchnákom (nenamáčame ho vopred). Zahrievame 30 minút. Potom nádobu vyberieme, do horúcej nádoby vložíme cesto posypanou časťou nahor (môžeme podsypať trochou múky, aby sa neprilepilo k nádobe), zakryjeme vrchnákom a pri maximálnej teplote pečieme 30 minút. Po uplynutí doby znížime teplotu na 230 °C, vrchnák dáme dolu a nezakryté pečieme ďalších 15 minút.
Chlieb po upečení vyberieme a necháme poriadne vychladnúť na mriežke.

Chlieb je vynikajúci. Nabudúce chcem vyskúšať pridanie trochy rasce, prípadne skúsiť iné druhy tohoto chleba, napr. s pridaním parmezánu a čiernych olív, cesnaku alebo brusníc a orechov. Fantázii sa medze nekladú.
viktorviktor
20.04.09,08:04
ahojte, skúšala som dnes tento chlebík a vykypel mi z nádobky, spadlo nejaké to cesto na spirálu a pieklo sa to tam.. všimla som si to až vtedy ked bol celý byt zadymený :(

čo to mohlo sposobiť?



- Chlieb sa zdvihol príliš vysoko. Nabudúce zmenšiť množstvo kvasníc alebo použiť rýchlejší cyklus pečenia.
- Príliš mnoho tekutín. Zmenšiť množstvo tekutiny na 1–2 PL alebo doplniť trochu múky.
- Nedostatočné množstvo soli. Soľ pomáha kontrolovať zdvihnutie cesta.
- Pekárnička stojí na prievane alebo sa hýbe alebo ňou bolo počas prípravy cesta hýbané.
- Pre vysokú vlhkosť a teplé počasie sa cesto príliš zdvihlo.
- Ak bol do cesta bol použitý syr, tak príliš mnoho.
tamaja
26.04.09,08:31
Skús tento:
Domáci chlieb
0,50 kg múka / celozrná + T 650/
1 uvarený zemiak / može byť aj surový/
1 čl soli
1,5 čl cukru
2g droždie,rasca slnečnicové a ľanové semienka
voda podľa potreby
Urobíme kvasok,všetko zmiešame,/stredne husté/nacháme vykysnúť,znovu premiešame a necháme ešte podkysnúť.Vytvorime bochník v tvare chleba a dáme na papier na pečenie. Rúra na 200 st. Rošt na stred. Po upečení natrieť čistou vodou
jana007
28.04.09,11:46
Milé pekárky a pekári, nemáte náhodou nejaký recept na rožky, ktoré urobím večer, ale piecť ich budem až ráno, aby boli čerstvé?
bezradná
28.04.09,13:00
Milé pekárky a pekári, nemáte náhodou nejaký recept na rožky, ktoré urobím večer, ale piecť ich budem až ráno, aby boli čerstvé?

ja som skúšala tento recept - rožky chutili

http://domacnost.sme.sk/c/4256811/upecte-si-cerstve-rozky-zvladne-
to-kazdy.html

a ešte tieto som našla(zaujímavo vyzerajú, ale odskúšané nemám)

http://domacnost.sme.sk/c/4329652/upecte-si-s-nami-sypane-zemle-a-kaiserky.html
Mercedes116
25.08.09,12:00
Dobrý den, ked som tu nasiel tému domáci chlieb, chcel by som sa spýtať či by mi niekto nevedel poradit resp, sa podelit so skusenostami so stavbou domácej pece na pečenie chleba, a pizze ?? Ja sa ju chystam postavit doma na zahrade, nejake knihy som nasiel na nete od vydavatelstva grada su tam dve knihy ale nemozem ich zohnat ze je stale vypredana vola sa ,,Zahradní pece na pizzu a chleba,, a ,,Zahradní pekárny,, ked som si ich chel objednat tak mi povedali ze najskôr o mesiac vopred dakujem vsetkým za odpoved prajem pekny den
buchač
25.08.09,12:18
Dobrý den, ked som tu nasiel tému domáci chlieb, chcel by som sa spýtať či by mi niekto nevedel poradit resp, sa podelit so skusenostami so stavbou domácej pece na pečenie chleba, a pizze ?? Ja sa ju chystam postavit doma na zahrade, nejake knihy som nasiel na nete od vydavatelstva grada su tam dve knihy ale nemozem ich zohnat ze je stale vypredana vola sa ,,Zahradní pece na pizzu a chleba,, a ,,Zahradní pekárny,, ked som si ich chel objednat tak mi povedali ze najskôr o mesiac vopred dakujem vsetkým za odpoved prajem pekny den

Nie je len jedno vydavateľstvo ....;)

http://www.martinus.sk/?uItem=52189

http://www.martinus.sk/?uItem=53111
rotvik1965
27.09.09,08:49
Ak máte nejaký vyskúšaný návod na pečenie domáceho chleba prosím napíšte ho sem. Aj do elektrickej pekárne aj v rúre.
smudla
01.10.09,14:22
recept na rožky, ktoré urobím večer, ale piecť ich budem až ráno, aby boli čerstvé?

Ahoj, Janka

tento recept mám vyskúšaný, dajú sa z neho robiť rožky, žemle, pletienky, aj sendviče:

Rožky na ráno:
250 ml vody
1 PL kryš. cukru
1 ČL soli
4 PL oleja
500 g HL múky špecky
1 kocka čerstvých kvasníc ( alebo 2 ČL sušených)
olej a mlieko na potretie ( cca 1-2 PL)

Večer si pripravíme cesto:
Kvasnice posypať cukrom, pridať vlažnú vodu ( kvások), nechať nakysnúť.
V mise zmiešať múku so soľou a pridať kvások. Vypracovať cesto ( klasicky, ako kysnuté). Misu prikryť čistou utierkou, vložiť do chladničky a nechať cez noc kysnúť ( dávam do chladničky na spodnú poličku). Ráno cesto znovu premiestiť a vytvarovať rožky, žemle, pletienky, alebo sendvič ( z tohoto množstva vyjdú cca 2ks menších sendvičov).
Vytvarované pečivo poukladáme na plech, vyložený papierom ( alebo na pomastený plech), potrieme olejom zmiešaným s troškou mlieka, môžeme posypať sezamom, makom, kmínom...atď.
Necháme na plechu ešte asi 15- 20 min podksynúť a vložíme do studenej rúry. Pečieme asi 20-25 min./220 °C.
Hotovo...brú chuť ;)
deane7
25.10.09,15:23
Podelím sa s Vami s receptom na pečený domáci chlieb, ktorý som dnes u kamarátky skúšala a veľmi mi chutil.

1 kg chlebovej múky / ak nie je môže byť aj hladká /
10 dkg grahamovej múky
droždie 1 aj 1/4 kocky
1 čaj.lyžička sody bicarbóny
3 uvarené zemiaky /stredné - postrúhať /
2 PL octu
1 PL kmínu
1 PL soli
Postup : z 1 dcl vody a 1 PL cukru urobíme z droždia kvások.Zo všetkých surovín pripravíme husté cesto. Vo vandlíku ho miesime asi 20.minút. Necháme ho kysnúť asi 3/4 hod. Opäť ho na doske pregúľame a urobíme bochník na vymastený a hr.múkou vysypaný pekáč.Cesto na husto popicháme ihlicou a necháme ho opäť trošku podkysnúť.El.trúbu si dáme vyhriať na 210 °C bochník potrieme čistou vodou a dáme piecť. Keď je povrch trošku začervenalý stiahneme teplotu na 160°C a necháme dopiecť. Keď chlebík vytiahneme potrieme vodou. Môžem Vám povedať že je výborný !!!!!
Tak toto je skutočne recept na chlieb. Lebo tie akože chleby čo idú do toho prášky, olej, mlieko, to nie je chlieb. Ale aj tie chutia na raňajky ku kakau. No clieb je chlieb. Ten sa nedá nahradiť.
viktorviktor
26.10.09,13:38
1 PL kmínu - a toho kmína treba aj uviazať aby nič neukradol ? :-)))
MiaWallace
29.10.09,15:13
Ahoj. Ja robím chlieb v domácej pekárni takto:
Do 3 dl vody prípadne mlieka dám 1 čl octu, 1/2 l hladkej múky (meriam to v odmerke - je to tak jednoduchšie), 1/2 l múkovej zmesi (v rôznom pomere namiešam grahamovú, ražnú, špaldovú múku, vločky, pšeničné otruby...) ak pečiem biely chlieb namiesto múkovej zmesi dám 1/2 l polohrubej múky.
Ďalej pridám 1 čl soli, 1 čl cukru, 1 čl rasce, ľanové semienka, nasekané vlašské orechy, trochu olivového oleja, prípadne kúsok masla, 2-3 uvarené roztlačené vychladnuté zemiaky a navrch rozdrobím 1/4 kocky droždia. Pekáreň nastavím na nočné pečenie na program klasik a ráno mám upečený chlebík, ktorý krásne rozvonia celú kuchyňu :)
deane7
30.10.09,16:41
a je to zdravé jesť teplý chlieb?
Dáva niekto namiesto vody aj kefír? Že je chlieb lepší?
bettylou
27.11.09,17:07
Takže hrnčekový celozrný chlieb - vyskúšaný obľúbený:

1 šálka a ešte asi 2cm druhej teplá voda
1/2 balíčka instantného droždia
1 PL medu (alebo 1čl hnedého cukru(
1kl soli
2 okopisté šálky hladkej múky
1 okopistá šálka celozrnej (grahamovej) múky
Hrsť rasce,
hrsť rôznych semienok (podľa toho čo je práve doma ľan, sezam, tekvica) alebo hrsť nasekaných vlašských orechov
1pl olej (rôzne olivový, orechový, sójový, repkový, tekvicový...)
Ja zvyknem pridávať aj pl byliniek (zázvor, rozmarín, majoránka alebo iné )

Viem tie okopisté šálky sú čudná miera, ale suseda nám to raz takto ukázala.
Program šprint, svetlá farba. Len v našej pekárni treba dostriehnuť keď sa dopečie a hneď vybrať, lebo inak sa vysuší. Zabalím do utierky položím na rošt a kým vychladne spravím nejakú zeleninovú nátierku. mňam
danushka
13.05.10,18:02
500 ml vody
2 ČL soli
2 PL octu
4 PL oleja
250 g celozrnnej múky
500 g hladkej múky
balíček sušeného droždia
1/2 PL rasce, 1 PL majoránky, 1 PL semiačok

...zvoliť program na pečenie celozrnného chlebíka

Tento chlebík je u nás doma základným receptom a takmer denne si ho pečieme a stále sa nám neprejedol, chlebík je báječný, vyskúšajte :).
0123misa
13.05.10,18:07
ahojte ma tu niekto recept aj na domace rozky, zemle? velmi by som to ocenila ,,:) dakujem.
ivonk
14.05.10,05:41
ahoj, ja som si kupila Moulinex XXL Baquette, najnovšia pekárnička aj na bagety (rožky), v priloženej knížke - návody je aj jeden zakladný recept na ne, žiaľ teraz som v robote a nemám ho v hlave, robila som ho len raz, lebo pekárničku mám od tohto pondelka.
58vlasta
14.05.10,09:25
ahojte ma tu niekto recept aj na domace rozky, zemle? velmi by som to ocenila ,,:) dakujem.

Môj recept na domáce rožky:

1/2 kg múky hl.
1/4 l mlieka
pol kocky droždia
60 g tuku
1 KL soli
1 KL cukru

Droždie necháme v mlieku s cukrom nakysnúť. Potom všetky ingrediencie zmiešame / ja dám polovicu hladkej - polovicu polohrubej múky/ a necháme vykysnúť. Po vykysnutí rozdelíme na štyri časti, vyvaľkáme, rozrežeme na štvrtiny a sformujeme rožky - zošúľame od širšej časti k špicu, ale ja robím opačne - od špicu k širšej časti... Necháme 20 minút na plechu vykysnúť a pečieme 20 minút pri 180°C. Nemám pekáreň...
http://varecha.pravda.sk/recepty/kysnute-cest-rozky-slimaky/5486-pouzi.html
http://varecha.pravda.sk/recepty/syrove-rozky/230-recept.html
Rika
14.05.10,10:01
2 okopisté šálky hladkej múky
1 okopistá šálka celozrnej (grahamovej) múky

Čo znamená okopisté, ja som si najprv myslela, že to máš preklep?:)
Je to niečo ako kopcovité?

Veľmi sa mi ten recept páči, chcem ho vyskúšať, tak by som ho nerada pokazila.
marulik
14.05.10,15:17
okopitá - je nárečove kopcovitá
DanielaSL
14.05.10,15:23
500 ml vody
2 ČL soli
2 PL octu
4 PL oleja
250 g celozrnnej múky
500 g hladkej múky
balíček sušeného droždia
1/2 PL rasce, 1 PL majoránky, 1 PL semiačok

...zvoliť program na pečenie celozrnného chlebíka

Tento chlebík je u nás doma základným receptom a takmer denne si ho pečieme a stále sa nám neprejedol, chlebík je báječný, vyskúšajte :).

Hm...s majoránkou som ešte chlebík neskúšala, najbližšie urobím, dúfam, že nebude vadiť, keď miesto vody a octu použijem acidofilné mlieko. A musím zredukovať aj množstvo...pre nás dvoch by to bol veľký chlebík.
DanielaSL
14.05.10,15:25
a je to zdravé jesť teplý chlieb?
Dáva niekto namiesto vody aj kefír? Že je chlieb lepší?

Ja dávam - ale acidofilné mlieko..neznášam vôňu octu a ani ho nepoužívam, len na nakladanie uhoriek a cvikle.
A tiež mám dojem, že je chlebík takto chutnejší.
Rika
20.05.10,10:39
hrnčekový celozrný chlieb - vyskúšaný obľúbený:

1 šálka a ešte asi 2cm druhej teplá voda
1/2 balíčka instantného droždia
1 PL medu (alebo 1čl hnedého cukru(
1kl soli
2 okopisté šálky hladkej múky
1 okopistá šálka celozrnej (grahamovej) múky

Bettylou, už som ho vyskúšala. Trošku som neodhadla to dávkovanie vody - tie 2 cm šálky, ale je naozaj výborný, myslím, že doteraz najchutnejší recept, čo som doteraz skúšala
bettylou
20.05.10,17:21
hrnčekový celozrný chlieb - vyskúšaný obľúbený:

1 šálka a ešte asi 2cm druhej teplá voda
1/2 balíčka instantného droždia
1 PL medu (alebo 1čl hnedého cukru(
1kl soli
2 okopisté šálky hladkej múky
1 okopistá šálka celozrnej (grahamovej) múky

Bettylou, už som ho vyskúšala. Trošku som neodhadla to dávkovanie vody - tie 2 cm šálky, ale je naozaj výborný, myslím, že doteraz najchutnejší recept, čo som doteraz skúšala

Som rada, že chutil. Asi záleží aj aká široká šálka. Radšej kvapku vody menej, potom lepšie vykysne.
wegamizi
20.05.10,19:45
Ja by som si ho tiez rada vyskusala, ked sa podaril aj bettylou. Ale vazne, mozem vediet, ake su to tie okopiste salky?:rolleyes: Fakt som sa s tymto vyrazom este nestretla.:mee: Vopred dakujem:)
wegamizi
20.05.10,19:48
Sorry, az teraz som si vsimla okopitá - je nárečove kopcovitá od marulik. Ale, aspon sme sa pobavili :-)
Rika
21.05.10,09:12
Som rada, že chutil. Asi záleží aj aká široká šálka. Radšej kvapku vody menej, potom lepšie vykysne.
Zajtra ho plánujem piecť znova, myslím, že po malej úprave už bude akurát.
bettylou
21.05.10,11:46
držím palce
skvrnka
21.05.10,13:02
Aj ja ho zajtra plánujem skúsiť, len asi mi
v predchádzajúcom uniklo, či tá šalka má byť
200 ml alebo 250 ml kopcovitá. Dnes som upiekla
ten, čo má názov chlebík od Dáši .
12janci12
24.06.10,20:20
Mám ten istý recept, vždy sa vydarí. Ako chlebovú múku používam T-650.
korela
25.11.10,02:55
http://www.ikeagodjul.sk/pdf/sk_brod.pdf
.
Chlieb s vlašskými orechami

Na 2 bochníky.

500 ml špaldovej múky
200 ml celozrnnej múky
300 ml preosiatej ražnej a
pšeničnej múky
25 ml vlašských orechov,
nahrubo nakrájaných
100 ml pšeničných zŕn
1 čajová lyžička morskej
soli
4 čaj. lyžičky prášku do
pečiva
5 čaj. lyžičiek rôznych
korenín na chlieb (fenikel,
aníz, rasca)
1 liter organického jogurtu
50 ml sirupu
maslo a strúhanku na
vysypanie formy na pečenie

Rúru predhrejte na 175 °C. Zmiešajte všetky suché prísady. Vmiešajte jogurt a sirup.
Formy na pečenie chleba (1,5 l) vymastite maslom a vysypte strúhankou. Pečte asi
1,5 hodiny. Ak plánujete upiecť len jeden bochník chleba, použite polovicu surovín a
pečte približne jednu hodinu.

© Inter IKEA Systems B. V. 2010.
*Vianočné pozdravy zo Švédska. www.IKEA.sk/godjul (http://www.IKEA.sk/godjul)
alabut
26.11.10,05:25
Marína
19.12.10,19:22
Peciem chlieb kazdy den.
Pokračovanie tu http://www.porada.sk/612920-post81.html

Dnes som piekla podľa tvojho receptu. Veľmi chutný chlebík. Použila som 600 g pšeničnej chlebovej tmavej múky + 200 g žitnej chlebovej tmavej múky, tiež ovsené vločky s klíčkami a slnečnicové semienka.
Tu je výsledok.
alabut
20.12.10,06:34
Som rad, ze ti chuti. Chlieb patri k nasmu narodu ako Piskove prasa, ba este dlhsie. :-)

Z toho isteho materialu mozes urobit aj pletenky, rozky alebo zemlicky. Akurat namiesto vody daj mlieko, vajce a dve lyzice masti. A pri kysnuti sa neponahlat.
Marína
20.12.10,09:26
Ďakujem za dobré rady.:) Oplatilo sa dodržať tebou doporučený postup, tak pri spracovaní ako aj pečení. Myslím, že na chlebíkoch je to aj vidieť. Ozaj výborné.:)
Múku som mala tiež dobrú, túto http://www.mlynhb.cz/produkty.html
Ja cesto dávam kysnúť do perín.;) Všade má rovnomernú teplotu. Tak nechávam dôjsť aj ryžu po tom, keď voda pri jej varení vyvrie pár mm pod hladinu ryže. Ak sa mi zdá, že cesto má snahu prudšie kysnúť, prikryjem len dekou.
Len pre zaujímavosť, chleby vážili 1250 g.
trisestri
20.12.10,10:34
irena249
13.04.11,13:20
Ak niekto ma zaujem vyskusat nemieseny chlieb, skuste tento recept :-) Mne vzdy vysiel vynikajuco.

Pre úspešné pečenie potrebujeme rímsky hrniec, jenskú misu alebo nejakú inú nádobu s vrchnákom, ktorá vydrží pečenie v trúbe. Ja som použila svoj rímsky hrniec.
Čo ďalej potrebujeme:

3 cups (cca 440 g) chlebovej múky (použila som hladkú T 650) - alebo 1 cup (142 g) celozrnnej múky a 2 cups (298 g) bielej chlebovej múky, prípadne iný pomer múk. Ja som začala obyčajnou bielou chlebovou múkou.
1/4 čajovej lyžičky sušeného droždia
1 1/2 čaj. lyžičky soli
1 1/2 cups (355 ml) vody


Postup:

V miske zmiešame všetky suché ingrediencie, pridáme vodu a premiešame, až nám vznikne lepkavé cesto. Nemiesime, len aby sa vstrebala všetka voda! Misku vložíme do plastikového sáčku a cesto necháme pri izbovej teplote odpočívat 18 hodín.

Ja som mala cesto v miske rýchlokyske bez vrchnáka, v plastovom sáčku a len 14 hodín, lebo som nemala viac času, napriek tomu krásne nakyslo.

Cesto si preložíme na dobre pomúčenú dosku a riadne si pomúčime aj ruky, je veľmi lepkavé. Rukami ho trošku roztiahneme do oválu.

Preložíme ho zľava doprava na tretiny ako list papiera a potom zvrchu smerom dolu na polovicu. Cesto voľne prikryjeme potravinárskou fóliu alebo sáčkom a necháme odpočívať 15 minút.

Potom cesto prenesieme na pomúčenú utierku alebo vložíme do múkou vysypanej chlebovej ošatky. Miesto múky môžeme použiť kukuričnú krupicu či múku, otruby, pražené sezamové semienka alebo ľanové semienka. Záleží na vašej chuti :-) Ja som použila kukuričnú krupicu. Necháme prikryté podkysnúť 2 hodiny.

Poslednú polhodinu kysnutia si zapneme trúbu na maximum (250 °C) a vložíme do nej rímsky hrniec aj s vrchnákom (nenamáčame ho vopred). Zahrievame 30 minút. Potom nádobu vyberieme, do horúcej nádoby vložíme cesto posypanou časťou nahor (môžeme podsypať trochou múky, aby sa neprilepilo k nádobe), zakryjeme vrchnákom a pri maximálnej teplote pečieme 30 minút. Po uplynutí doby znížime teplotu na 230 °C, vrchnák dáme dolu a nezakryté pečieme ďalších 15 minút.
Chlieb po upečení vyberieme a necháme poriadne vychladnúť na mriežke.

Chlieb je vynikajúci. Nabudúce chcem vyskúšať pridanie trochy rasce, prípadne skúsiť iné druhy tohoto chleba, napr. s pridaním parmezánu a čiernych olív, cesnaku alebo brusníc a orechov. Fantázii sa medze nekladú.
tiež pečiem tento chlieb už nejaký čas a potvrdzujem, že je veľmi chutný a má krásne vzdušnú striedku aj čisto celozrnný a pritom sa vôbec nemrví ani na ďalší deň, čo sa mi u iných celozrnných chlebov stáva, je to jeden z našich najlepších
intro
14.04.11,10:33
Ja som tiež dlhšie pokukovala na nete na domáce pekárne, pretože hnietenie nie je moja silná stránka a dostala som pekáreň pod stromček od detí.
Odvtedy pečiem doma chlieb , skúšala som aj bábovku, ale zatial dominuje chlieb. Mám doma v rezerve mix na pečenie chleba z LIDLU /pre prípad núdze / , ale skúšam vlastné , resp. odčítané recepty a zatial som spokojná s touto vecičkou, zatial nemám tej naj recept /ale deti už jeden druh chleba ohodnotili ako naj / , pretože vždy skúšam niečo iné - a sama veľa chleba nezjem .
Pekáreň hnetie každé cesto /je to bezprácne , čisté, priestorovo nenáročné/ , dokonca syn povedal, že by som tam mohla skúsiť upiecť aj mäso - zdá sa mi, že je to priechodné.
Vždy si rada prečítam názory tých skúsenejších . A rada ich návody vyskúšam.
jana007
15.04.11,05:45
Ja som tiež dlhšie pokukovala na nete na domáce pekárne, pretože hnietenie nie je moja silná stránka a dostala som pekáreň pod stromček od detí.
Odvtedy pečiem doma chlieb , skúšala som aj bábovku, ale zatial dominuje chlieb. Mám doma v rezerve mix na pečenie chleba z LIDLU /pre prípad núdze / , ale skúšam vlastné , resp. odčítané recepty a zatial som spokojná s touto vecičkou, zatial nemám tej naj recept /ale deti už jeden druh chleba ohodnotili ako naj / , pretože vždy skúšam niečo iné - a sama veľa chleba nezjem .
Pekáreň hnetie každé cesto /je to bezprácne , čisté, priestorovo nenáročné/ , dokonca syn povedal, že by som tam mohla skúsiť upiecť aj mäso - zdá sa mi, že je to priechodné.
Vždy si rada prečítam názory tých skúsenejších . A rada ich návody vyskúšam.

Úplne s tebou súhlasím, pekáreň je veľký pomocník. I ja rada skúšam nové recepty. A s tým mäsom je to úplne reálne. Moji chlapi majú z pekárne najradšej fašírku (mletý rezeň) - to je ich "najlepší chlebík" z mojej pekárne.
ANNAP
15.04.11,05:58
Úplne s tebou súhlasím, pekáreň je veľký pomocník. I ja rada skúšam nové recepty. A s tým mäsom je to úplne reálne. Moji chlapi majú z pekárne najradšej fašírku (mletý rezeň) - to je ich "najlepší chlebík" z mojej pekárne.

daj recept - uvítam
jana007
15.04.11,06:26
DanielaSL
17.04.11,09:45
Táto téma je o domácom pečení chlebu...na recepty pre domácu pekáreň je iná téma..vhodnejšie by to bolo dať tam...
Marikaby
01.06.11,04:57
Zemiakový chlieb - recept:
1 stredne veľký zemiak uvaríš a necháš niekoľko hodín (alebo cez noc)
dobre vychladnúť. Zemiak, ak ho budeš dávať do chleba,nesmie byť mokrý a horúci !
A môžeš piecť chlebík- postupne dávaš suroviny do pekárne:
4 dcl vlažnej vody,
1 PL (polievková lyžica) vínneho octu,
2 PL olivového (alebo iného) oleja,
*600 g múky -miešanej (vysvetlím nižšie)!!!!
2 KL (kávové lyžičky) morskej soli,
1 KL cukru,
1KL suché droždie ("zahrabeme" zo do múky, nesypeme ho do vody!),
1 štipku prášku do pečiva (alebo sóda - bicarbona),
ovsené vločky - štedro nasypať (viac ako pol hrnčeka),
rôzne semienka: 1PL mak, 1 PL sezam, 1 PL pokrájané tekvicové semená, 1 PL ľanové semená
1 uvarený postrúhaný zemiak
Všetky suroviny dáme do domácej pekárne a pečieme. Chlieb je vláčny,
pekne nakysne a vydrží aj týždeň (ak ho dovtedy nezjete).

*Múku vždy zmiešam z viacerých druhov.
Príklad :
-200 g celozrnnej hladkej múky + 400 g špaldovej múky,
-400 g celozrnnej hladkej múky + 200 g pohánkovej múky
Pohánkovú múku si meliem doma. Kúpim pohánku a na malom mixéri
s ostrými nožmi ju "pomeliem".
Vždy používam celozrnnú hladkú múku, aby bol chlieb zdravší.
Dobrú chuť!
Marína
01.06.11,05:11
Marikaby, prosím, presuň svoj recept sem http://www.porada.sk/t97886-p4-recepty-pre-domacu-pekaren.html#post1722197 Tesne nad tvojim príspevkom už o tom píše Danielka.
arizona
11.08.11,15:25
Nemate nahodou niekto odskusany recept na chlieb v rure,alebo domacej pekarnicke, ktory sa najviac podoba na klasicky "babkovsky":--- domaci chlebik?
arizona
11.08.11,20:08
Nikto nema???
irena249
20.10.11,09:13
Arizona, ak máš ešte záujem, mám recept na chlieb bez droždia s chlebovým kváskom a ten je podobný tomu čo si pamätám z detstva, pekáreň k nemu ani netreba, ale pečiem ho aj v pekárni aj v rúre. Možno sa ti pošťastí kúpiť kvások z pekárne v tvojom okolí. Ja som si musela založiť vlastný.
alaya1
29.01.12,11:19
Vcera som upiekla domaci chlieb v rure, uz ho skoro cely zjedli, takze my uz kupovat nebudeme. Zajtra idem na bagety a potom zemle....vyslo ma to aspon o polovicu lacnejsie, ako v obchode.
majuška35
22.02.12,10:25
Ahojte, tiez sme si kupili pekarnicku v Lidli, piekla som skusobne chlebiky zo zmesi, boli vyborne aj ked "usate", ale vcera som sa odhodlala na namiesanie doma a vybrala som si recept "od Dasky", pretoze som tu velakrat v prispevkoch citala, ze ten sa vzdy podari. Po ukonceni programu som pre istotu skusila chlebik spajdlou a bola mokra, tak som este pridala pecenie asi 20 minut a aj tak je chlebik "mokry" chutovo vyborny, ale zemiak je tam priamo vidiet. Dala som jeden velky uvareny a na velkom struhadle postruhany a zdalo sa mi to velka kopa, ked bol postruhany, ale v recepte je 1-2 bacsie zemiaky, no potom dom musela pridat trosku vlaznej vody, pretoze to pekarnicka ledvautiahla. Poradite mi, skusenejsie pekarky, mohlo to byt tym velkym zemiakom?
Dakujem
viktorviktor
22.02.12,13:05
majuška35 - Poradite mi, skusenejsie pekarky, mohlo to byt tym velkym zemiakom?

pekarka nie som, a ako je to s veľkým zemiakom? Je to rôzne, už len to či varí hladný alebo najedený.
Do kysnutého cesta pridávame zemiaky na skyprenie. Na 1 kg múky najviac 50 -100 g. a má to byť zemiak sypký, nie pevný do šalátu , ten je lepkavý.
arizona
22.02.12,13:33
Ja som vcera trochu experimentovala :D
Pri chlebiku v pekarnicke mi chyba ta typicka chlebova korka. Tak som skusila recept iba tak "od oka" z pol kg muky a dala som som chlieb piect do rury, do spodnej casti /bez zakrytia/ misy z jenskeho skla.
Chlebik sa vydaril a potesila ma naozaj dobra, chrumkava korka. :)
skvrnka
22.02.12,13:39
A ktorý recept ste použili, chcem skúsiť v jenskej mise, všade píšu, že zakryť. Ako dlho sa to asi pečie.
arizona
22.02.12,14:33
@skvrnka,
preto som pisala, ze to bol experiment,lebo som ani ja doteraz nenasla recept,kde sa pecie chlieb v otvorenej nadobe. A ked som skusala rozne recepty s uzavretych nadobach,ci v pekarnicke, tak som sa nemohla nikdy dopracovat k originalnej chlebovej korke.

0,5 kg hl.muky
hrst spaldovej hrubozrnnej muky /ale nemusi byt/
kvasok z 0,5 bal.cerstych kvasnic /trosku cukru/

1PL soli
1 Pl rasce
2 PL kyslej smotany
1 CL octu
2 PL oleja
vlazna voda - pridavat pomaly,kolko prijme,aby cesto nebolo ani tuhe,ani riedke

Spracovane cesto nechat vykysnut. Po cca 30min. zlahka premiesit, nechat znovu podkysnut,po cca 30 min. znovu. Celkovo 3x. Posledny krat som ho uz vlozila do sklenenej misy,aby znovu podkysol a uz aby sa mu vytvaral tvar bochnika.
Vlozit do horucej rury, nechat asi 15 min. na maxime, potom stiahnut asi na 180 st.
Ked uz zacal rozvoniavat a korka sa mi zdala upecena, tak som nechala asi 10 min.na 100 st. koli lepsiemu dopeceniu korky.
Piekla som asi 2 hodiny.

Ak by si chcela skusit, tak odporucam nedrzat sa striktne mojich udajov,ale radsej pozorovat cez sklo ako sa chlebik pecie a cas prip. skratit, ci predlzit. Ja mam teplovzdusnu ruru, moze piect inak, ako napr. elektricka, ci plynova.
Dáša_
22.02.12,14:45
Dobrý recept na chlieb je aj tu http://www.siarsky.ch/index/SK-1034-81-1072-0.html vydaril sa na prvý krát a nebolo k nemu ani nič extra treba

teda, ak som ho tu už niekedy nedávala :)
majuška35
22.02.12,14:49
majuška35 - Poradite mi, skusenejsie pekarky, mohlo to byt tym velkym zemiakom?

pekarka nie som, a ako je to s veľkým zemiakom? Je to rôzne, už len to či varí hladný alebo najedený.
Do kysnutého cesta pridávame zemiaky na skyprenie. Na 1 kg múky najviac 50 -100 g. a má to byť zemiak sypký, nie pevný do šalátu , ten je lepkavý.

Dakujem, robila som podla receptu, ale nabuduce si odvazim aj zemiak podla doporucenia.
arizona
25.02.12,19:19
Dnes som skusila z raznej muky...aj misu som vymenila za ovalnu, nech je viacej korky....chlebik je vyborny :)
lujza.j
25.02.12,20:49
vyzerá výborne
alabut
27.02.12,19:37
krasa
ikry
05.03.12,20:19
hľadám recept na zemiakový chlieb, ktorý ked sa upečie má vnútri veľké diery. Takýto sa robil v Jacovciach okres Topoľčany za socíku. O týždeň bol lepší ako ked bol čerstvý. Poradíte ako dosiahnuť tie veľké diery?
ewita888
05.03.12,20:26
to dosiahneš len perfektným vypracovaním cesta... a zemiakový chlieb je presne taký istý, ako obyčajný, len tam postrúhaš zo dva uvarené zemiačky..
Slayer666
05.03.12,21:13
to dosiahneš len perfektným vypracovaním cesta...

To a este jedna vec je dolezita. Pomale kysnutie, najlepsie pri nizsej ako izbovej teplote. Moze sa to urobit aj tak, ze sa necha len cast cesta kvasit cez noc a prida sa k zvysku na druhy den. Alebo sa moze aj cely chlieb nechat kysnut cez noc. To ma potom dve vyhody: 1, netreba tolko drozdia a 2, hlavne to ma lepsiu chut, lebo na tu potrebuju tie mikroorganizmy cas.
osky
06.03.12,05:55
mate niekto recept na chlieb,do ktoreho sa urobi klasicky kvasok bez drozdia?najlepsie celozrnny.a aby sa to dalo piect aj v rure lebo pekarnicku nemam.
arizona
06.03.12,06:54
klasicky kvasok,priprava
osky
06.03.12,19:18
klasicky kvasok,priprava

no dakujem,ale nepomoze mi to,mne neotvara woed,nemame ho.
Slayer666
06.03.12,20:10
Kvások (http://mare.remare.sk/index.php/pecenie-domaceho-chleba/kvasok)
file:///C:\DOCUME~1\Tomi\LOCALS~1\Temp\msohtmlclip1\01\cli p_image002.gifPosledná úprava Streda, 23 Marec 2011 07:22 | file:///C:\DOCUME~1\Tomi\LOCALS~1\Temp\msohtmlclip1\01\cli p_image004.gif (http://mare.remare.sk/index.php/pecenie-domaceho-chleba/kvasok?tmpl=component&print=1&page=)| file:///C:\DOCUME~1\Tomi\LOCALS~1\Temp\msohtmlclip1\01\cli p_image006.gif (http://mare.remare.sk/index.php/component/mailto/?tmpl=component&link=3e16c4abfb153b3693e6951021515fbba5b090c3)
Ako pripravím kvások
K tomu, aby s cesta vnikol ľahký chlieb, sa musí v ceste vyvinúť za vhodných podmienok plyn - oxid uhličitý, ktorý je nevyhnutný pre pórovitú štruktúru chleba.

Ak nechám v izbovej teplote po dobu 4-6 dní odpočítať celozrnnú múku zmiesenú s vodou, začne samovoľne kvasiť. V cestovej hmote sa rozmožujú mikroorganizmy a ich produktom je spomínaný kypriaci plyn.

Tento proces je však dosť nevyspytateľný a hlavne pomalý. Naviac hrozí aj nebezpečenstvo plesní. Preto naši predkovia odkladali z chlebového cesta malý kúsok, ktorý slúžil na "očkovanie" pre ďalšiu prípravu chleba.

Pečenie tradičného chleba si však vyžaduje aj tradičný kvások a ak chcem nahradiť kvasnice, môžem vyskúšať aj niečo staro-nové.
Ražný kvások
1. deň zmiešame 200 g ražnej múky s 250 ml vlažnej vody vo väčšej nádobe a prikryjeme utierkou. Necháme odpočívať 24 hodín pri izbovej teplote.

2. deň primiešame 100 g ražnej múky a 125 ml vlažnej vody. Opäť prikryjeme utierkou a necháme 24 hodín stáť pri izbovej teplote.

3. a 4. deň urobíme ako v deň druhý, ale navyše pridáme po čajovej lyžičke rasce.

5. deň môžeme zamiesiť cesto na chlieb.
Pšeničný kvások
Zmiešame 100 g ražnej a 100 g pšeničnej hladkej múky s 250 ml vlažnej vody na husté cesto, z ktorého urobíme bochníček. Vložíme ho do misy. Posypeme jednou z múk. Misu prikryjeme utierkou a necháme stáť dva dni. Ak je na tretí deň bochníček popraskaný, je dostatočne nakysnutý kvások a môžeme zarobiť na chlieb. Ak nie, ešte raz cesto premiešame (môžeme vmiešať 5 g droždia) a necháme ešte prikryté stáť do druhého dňa.
Očkovací kvások file:///C:\DOCUME~1\Tomi\LOCALS~1\Temp\msohtmlclip1\01\cli p_image007.gif
Necháme si z nakysnutého cesta na chlieb guľu veľkosti približne ako ping-pongová loptička. Vložíme ju do misy. Posypeme asi 2 polievkovými lyžicami ražnej múky a 1 polievkovou lyžicou rasce. Misu prikryjeme utierkou a necháme stáť pri izbovej teplote 2 dni. Potom cesto premiešame a zase zasypeme 1 polievkovou lyžicou ražnej múky. Na tretí deň by mal byť kvások prichystaný na miesenie chleba.



Chlieb z prírodného kvásku
Prírodný kvas vzniká zmiešaním malého množstva ražnej múky s vodou. Keď kvások vzíde, pridá sa do neho ďalšia ražná múka a voda a proces sa opakuje tak dlho, dokiaľ nie je kvásku potrebné množstvo.
Potom sa zmieša s múkou na cesto, kvásku by v ňom malo byť zhruba 60%.

Ochutí sa soľou, prípadne kmínom a dá sa vykysnúť. Z nakysnutého cesta sa tvoria pecne, tie sa nechajú ešte znovu kysnúť v ošatkách či formách. Iba potom sa chleba pečie. V prípade, že je hotový základ kvásku, celý proces trvá skúsenému pekárovi najmenej 6 hodín.

Viac o pečení chleba v súčasnosti, o negatívach i pozitívach sa môžete dozvedieť v článku „Konec českého chleba“ (http://hn.ihned.cz/c1-43505500-konec-ceskeho-chleba)
Slayer666
06.03.12,20:27
mate niekto recept na chlieb,do ktoreho sa urobi klasicky kvasok bez drozdia?najlepsie celozrnny.a aby sa to dalo piect aj v rure lebo pekarnicku nemam.

Vsetko sa da piect v rure. Pekarnicka nema absolutne ziadnu vyhodu, prave naopak. Je to len marketingovy tah. Podarilo sa im krasne presvedcit ludi, ktori doma nikdy chlieb nepiekli, ze sa da upiect iba v pekarnicke. Je to blbost, samozrejme. A tie pekarnicky dosahuju obycajne o dost nizsiu teplotu ako rury. Je to pre tych, ktori nemaju cas si cesto vymiesit atd. (preklad = pre tych, ktori su lenivi). A tak ludia, ktori nie su spokojni s (ne)kvalitou (ne)chleba v obchode (a to uplne pravom), si kupuju cacky, ktore im vobec netreba.
alabut
07.03.12,06:06
Pekarnicka ma vyhodu ako miesacka, ze ti vymiesa cesto alebo fasirky a nederies ruky, ale nemam to vyskusane, zatial ruky deriem. Potom mozes piect v trube pod parou. :-)
vema
07.03.12,13:36
Presne tak, ja v pekárničke tiež iba miesim cesto, je to super.
ikry
07.03.12,17:26
dakujem, vyskušam cez noc a dám vedieť, ako to dopadlo.
ikry
07.03.12,17:28
ďakujem, vyskúšam cez noc kysnutie, dám vedieť
richard8888
07.03.12,18:51
Dakujem oskusam :) tesim sa uz teraz :)
osky
07.03.12,18:56
nmmjhgfd
osky
07.03.12,19:01
slayer,ale ake cesto zarobim na ten 5.den?napises mi prosim co presne k tomu kvasku potom este treba pridat a ako to mam piect?
Slayer666
07.03.12,23:28
slayer,ale ake cesto zarobim na ten 5.den?napises mi prosim co presne k tomu kvasku potom este treba pridat a ako to mam piect?

Neviem, ja som len preposlal ten .doc subor. Nic viac tam nebolo. No v zasade je jedno, aku muku tam potom das a ci pridas melasu, pomarancovu koru, cernusku, rascu, aniz, fenykel, pivo, mlieko, cmar, cerealie alebo co chces, je iba na tebe. Len vzdy je lepsie mat cesto vlhsie ako tuhsie. Vymiesit, nechat vykysnut, vytvarovat a zas nechat vykysnut. Je vela moznosti, ako sa to da urobit a je tiez na to viacero nazorov. Skus pozriet kvaskovychleb.cz pre podrobne navody a tam najdes aj odkazy na ine stranky ako sourdoughhome ci freshloaf, ktore som tu uz myslim daval.
kukučka
08.03.12,00:08
Vsetko sa da piect v rure. Pekarnicka nema absolutne ziadnu vyhodu, prave naopak. Je to len marketingovy tah. Podarilo sa im krasne presvedcit ludi, ktori doma nikdy chlieb nepiekli, ze sa da upiect iba v pekarnicke. Je to blbost, samozrejme. A tie pekarnicky dosahuju obycajne o dost nizsiu teplotu ako rury. Je to pre tych, ktori nemaju cas si cesto vymiesit atd. (preklad = pre tych, ktori su lenivi). A tak ludia, ktori nie su spokojni s (ne)kvalitou (ne)chleba v obchode (a to uplne pravom), si kupuju cacky, ktore im vobec netreba.

Dovolím si s tebou súhlasiť, nikde som nevidela reklamu ani článok, že sa dá piecť len v pekárni.
V mnohom si uľahčujeme prácu prístrojmi, prečo nie pri pečení? Súhlasím iba ak v tom, že je je to móda a dobrý obchod pre výrobcov.

Ja som aj pred kúpou pekárne nerobila cestá ručne, ale robotom. Stál peniaze, nech maká...
Bez pekárne by veľa ľudí chlieb nepieklo a jedli by ten s chémiou. Práve naopak, myslím si, že vďaka pekárňam sa pečie omnoho viac a nielen chlebík.
Cesto sa dá predsa vybrať z pekárne a upiecť v rúre.
Stačí sa pozrieť na siahodlhé diskusie na stránkach Living.cz ,či na Dáma.cz
kukučka
08.03.12,00:10
slayer,ale ake cesto zarobim na ten 5.den?napises mi prosim co presne k tomu kvasku potom este treba pridat a ako to mam piect?

piaty deň je kvások hotový a zarobíš s ním cesto na chlieb, receptov je množstvo domáci chlieb (http://mare.remare.sk/index.php/pecenie-domaceho-chleba/vyskusane-recepty-na-domaci-chleba)
osky
08.03.12,05:24
nmmjhgfd

ospravedlnujem s za tento "prinosny"komentar ale skusala som ci osle odpoved lebo mi to akosi vcera neslo.no a prave takuto somarinu poslalo....
osky
08.03.12,05:26
piaty deň je kvások hotový a zarobíš s ním cesto na chlieb, receptov je množstvo domáci chlieb (http://mare.remare.sk/index.php/pecenie-domaceho-chleba/vyskusane-recepty-na-domaci-chleba)

ved hej,to chapem,ale neviem,kolko kvasku potrebujem na ake mnozstvo muky,vody....ved predsa aj dozdie si uvadzame,ze kolko na kilo muky.takze mna zaujima prave ten pomer kvasku a tych ostatnych surovin.a potom kolko kysnut a kolko piect.
Slayer666
08.03.12,08:56
Dovolím si s tebou súhlasiť, nikde som nevidela reklamu ani článok, že sa dá piecť len v pekárni.

V mnohom si uľahčujeme prácu prístrojmi, prečo nie pri pečení? Súhlasím iba ak v tom, že je je to móda a dobrý obchod pre výrobcov.

Netvrdim, ze to samotni vyrobcovia takto propaguju, ale pocul som o viacerych ludoch, ktori si to myslia. Aj tu na fore bolo viacero prispevkov, ktore naznacovali, ze ich autori povazuju to, ze nemaju pekarnicku, za akusi nevyhodu v tom zmysle, ze sa im nepodari napiect taky dobry chlieb ako tym, ktori ju maju.


Ja som aj pred kúpou pekárne nerobila cestá ručne, ale robotom. Stál peniaze, nech maká...

To je zas ina vec. Aj ja si myslim, ze Total Gym je velmi dobra lavicka na cvicenie, ale ako stroj na cvicenie je nepouzitelny. Na druhej strane, su aj nazory, ze ziaden stroj sa skusenym rukam nevyrovna. Taktiez moze byt aj problem s teplotou, ktoru taky stroj moze vyvijat. Pri niektorych druhoch chleba je napr. dolezite, aby teplota pocas celeho spracovania az po pecenie nestupla nad 20°C. Ide napr. o tradicny flamsky kvaskovy chlieb. Nase kvasokove chleby su take nakysle, aj tie na vychode a tiez Severania take oblubuju, ale tam zas nechcu, aby bol kysly, tak preto musi sa miesit aj kysnut pod 20°C.



Bez pekárne by veľa ľudí chlieb nepieklo a jedli by ten s chémiou. Práve naopak, myslím si, že vďaka pekárňam sa pečie omnoho viac a nielen chlebík.

S tym uplne suhlasim a neupieram pekarnickam tento prinos. Hovorim iba tolko, ze nie su potrebne pre pecenie chleba.

Takze v podstate si neodporujeme.:)
alabut
13.03.12,23:05
osky
14.03.12,15:23
http://www.ikeagodjul.sk/pdf/sk_brod.pdf
.
Chlieb s vlašskými orechami

Na 2 bochníky.

..........korenín na chlieb (fenikel,
aníz, rasca)
1 liter organického jogurtu
50 ml sirupu
maslo a strúhanku na
vysypanie formy na pečenie

Rúru predhrejte na 175 °C. Zmiešajte všetky suché prísady. Vmiešajte jogurt a sirup.
Formy na pečenie chleba (1,5 l) vymastite maslom a vysypte strúhankou. Pečte asi
1,5 hodiny. Ak plánujete upiecť len jeden bochník chleba, použite polovicu surovín a
pečte približne jednu hodinu.

© Inter IKEA Systems B. V. 2010.
*Vianočné pozdravy zo Švédska. www.IKEA.sk/godjul (http://www.IKEA.sk/godjul)


akeho sirupu?????
Slayer666
14.03.12,17:41
Tipujem melasu z cukrovej trstiny. Tá sa zvykne používať.
osky
15.03.12,06:44
tak konecne mam presny popis surovin na chlieb,ktory som si predstavovala.
odskusany,sice v pekarni,ktoru ja nemam,ale vraj je super.peceny z celozrnnej muky,bez klasickeho drozdia.ja som ho este neskusala,skusim buduci tyzden.

celozrnny chlieb s prirodzeneho kvasku

KVASOK

1.den vecer:
-do velkeho zavaracieho pohara/7 dcl/ dame 200g raznej mukya 200 ml vlaznej,skor teplej vody
-poriadne rozmiesat,mozeme to aj rozmixovat mixerom
-zakryt handrickou a stiahnut gumickou
-nechat stat na teplom mieste do dalsieho dna

2.den vecer:
-ma to uz viditelne bublinky
-pridame 100g raznej muky a 100ml vlaznej vody
-premiesat,zakkryt a znova nechat na teplom mieste

3.den vecer:
-zopakujeme presny postup z 2.dna

4.den vecer :
-mame 400g hotoveho kvasku
-odoberieme si jednu stvrtinku kvasku a odlozime si ho na dalsie pecenie niekde do chladu/zabaleny/
-zostane nam 300g kvasku,ktory pouzijeme na pecenie
-na dosku si dame 650g raznej/alebo spaldovej/muky
-spravime jamku a do nej dame kvasok/300g/
-miesime a pridavame postupne vodu,ktorej musi byt dohromady 400 ml
-posolit,pridat dake semienka/rasca,aniz,lan,sezam,tekvica,slnecnica,mak.../
-cesto dobre vymiesit a nechat vykysnut.

kedze osoba od ktorej mam tento podrobny popis pripravy pecie chlebik v pekarnicke,
neviem napisat kolko treba nechat kysnut a kolko treba piect.
ked to vyskusam,dopisem to.aebo ak vie dakto poradit,budem vdacna.
kukučka
15.03.12,10:32
osky toho kvásku máš viac ako 8 dcl v 7 dcl fľaši? ;):D
Slayer666
15.03.12,11:05
osky toho kvásku máš viac ako 8 dcl v 7 dcl fľaši? ;):D

Obvykly krok pri vyrobe kvasku je polovicu najprv vyhodit a az tak krmit. Myslim, ze prave tento krok tam chyba.
osky
15.03.12,13:10
osky toho kvásku máš viac ako 8 dcl v 7 dcl fľaši? ;):D


noooo,ved vravim ze som neskusala este osobne-vidis,bolo by mi to ukypelo,ja som si to az tak nezratala.vdaka za upozornenie,tak musi ten pohar byt väcsi!!!!!!!!!!!
Slayer666
16.03.12,22:01
Noo tak moj kvasok uz vyzera byt ready. Vlastne mam dva a oba uz vyzeraju nadejne.
Dáša_
22.03.12,20:04
ako dopadol chlieb s domácim kváskom?

ja som práve náhodou objavila toto - http://www.sashe.sk/marianka-art/detail/domaci-razny-chlebovy-kvasok . Uvažujem, že po daniach to vyskúšam.
Slayer666
22.03.12,21:06
ako dopadol chlieb s domácim kváskom?

ja som práve náhodou objavila toto - http://www.sashe.sk/marianka-art/detail/domaci-razny-chlebovy-kvasok . Uvažujem, že po daniach to vyskúšam.

Nedopadol tak, ako by som si predstavoval, ale nebola chyba v kvasku. Akurat som trochu neodhadol lepivost cesta a tak nastali komplikacie pri tvarovani a zaverecnom kysnuti. Cize chlieb bol potom taky tazky a relativne plochy. Ale to sa mi stalo aj s drozdim a suvisi to len s tym, co som opisal.

Kvasok som robil podla sourdoughhome.com a ma taku zaujimavu chut. Vlastne sa da celkom dobre prirovnat k tvarohu. Chlieb bol dost nakysly s jemne tvarohovou prichutou. Ja som vsak pouzil malo kvasku (asi 30 ml na asi 0.5 kg muky) = dlhsi cas potrebny na vykysnutie (cca. 13 hodin) = viac casu, aby sa ta nakysla kvaskova chut rozvinula. Kto nechce tu nakyslu chut, jednoducho pouzije viac kvasku. No a samozrejme chut chleba sa da este ovplyvnit vseliakymi prisadami, ja som pouzil iba muku (chlebovu hladku a trochu celozrnnej) , vodu a sol. Chlieb, aj ked som uz napiekol aj lepsi, sa zjedol prakticky okamzite, takze to hovori za vsetko.

Budem s tymto kvaskom pokracovat dalej, odstranim tie chyby, ktore som urobil, a potom sa podelim o dalsie skusenosti.
osky
22.03.12,22:02
aj ja som prave dopiekla chlebik-spaldovy.aj mne sa zda ze nebude bohvieako chuti,je este horuci,po zapichnuti spajle do nho sa uda,ze vnutri nie je dobre prepeceny,alebo to tak ma byt?
Slayer,aku konzistenciu ma ten tvoj chlieb.moj je dost tazky,ale co som pozerala na nete fotky,konzistencia cesta bola dobra-taka lepava,ale nie tekuta.nedalo sa to vytvarovat,navrstvila som to do hranatej keramickej formy.
uznavam ze som sa sustredila hlavne na ten kvasok a potom na krvopotne miesenie cesta a tak som ho aj osolit zabudla a ani ziadne semena v nom nie su.je len taky-muka a voda.no,hadam ho nevyhodim,ved uvidim...
kukučka
22.03.12,22:21
áno, väčšinou je to tak. V starej pekárni som ešte pridávala aj pol hodiny pečenia, v novej ETE to nie je potrebné a pritom pečiem väčší chlieb.
Akú múku si mala, obyč a či celozrnú? Ja pečiem z celozrnej od Grznára a chlebík je hustý a ťažký, nikdy nebude ako ten z obchodu s kypridlami.
Po upečení a miernom vychladnutí ho vždy prekrojím na polovicu, aby sa ochladil aj vnútri, nejeme ho čerstvý.
Dáša_
23.03.12,04:33
pavlinka
23.03.12,06:11
ja mám pekareň z Lidla a neviem ako mám pridať pečenie keď sa mi zdá nedopečený.
evitaso
23.03.12,06:21
Všetci sa bláznia za pekárňami, ale nie je na domáci chlebík z klasickej pece, ešte sa na dedinách niekde nájdu, ja pečiem v el. rúre ten klasický s octom ako písala recept Bambit a veľmi chutí každému, nerobím tak často aby sme nevyzerali ako chleby, lebo domáci chutí lepšie ale sviatky si neviem predstaviť bez domáce chlebíka.
kukučka
23.03.12,08:25
ja mám pekareň z Lidla a neviem ako mám pridať pečenie keď sa mi zdá nedopečený.

použi samostatný program pečenie, ak trvá hodinu, treba kontrolovať a skôr vypnúť

alebo peč menší chlieb a použi tmavú kôrku, iný program, recept, možností je viac - preštuduj príručku
osky
23.03.12,08:40
mala som celozrnnu spaldovu muku.ale vidim ze je to vnutri surove,tazke,ako zgan....hm,neviem ci to zle vykyslo alebo kde je chyba....kazdopadne,jedle to nie je.
Slayer666
23.03.12,08:49
mala som celozrnnu spaldovu muku.ale vidim ze je to vnutri surove,tazke,ako zgan....hm,neviem ci to zle vykyslo alebo kde je chyba....kazdopadne,jedle to nie je.

No ak je to surove tak je to nedopecene. Od spaldu, raze ci jacmena nikdy necakaj take vykysnutie ako od psenice. Jednoducho sa tam netvori tolko lepku pri mieseni. Skus popisat problem podrobnejsie aj ako si postupovala.
osky
25.03.12,18:27
tak som to konzultovala s dotycnym,od ktoreho som mala recept a skonstatovali sme,ze to nebolo dobre vykysnute.
myslim ze ani kvasok nebol celkom taky ako mal byt,mala som ho lepsie pokrmit...podla obrazkov na nete.skusim to buduci tyzden znova ak nie,budem zhanat taky chlieb uz hotovy,som sa docitala na nete ze ho tu pecu,tak budem hadat.
kukučka
25.03.12,21:52
ja som pre istotu pridávala ku kvásku aj trochu čerstvého droždia
pavlinka
13.04.12,05:31
Už druhy krát sa mi stalo že keď som do chleba pridala slečnicové semienka tak do rána
v chlebe ozeleneli a vyzeralo to ako by bol chlieb plesnivý.
wagner
13.04.12,16:06
Už druhy krát sa mi stalo že keď som do chleba pridala slečnicové semienka tak do rána
v chlebe ozeleneli a vyzeralo to ako by bol chlieb plesnivý.

To sa mi ešte nikdy nestalo. Upečený chlieb jem aj tri-štyri dni a nikdy som nemala takúto skúsenosť. Boli dobre usušené? Kde si ich kupovala? Ja väčšinou kupujem 250 g balenie v jednom nemenovanom veľkom reťazci v PD.
pavlinka
15.04.12,13:05
Kupovala som ich v Lidli.
wagner
16.04.12,19:44
Kupovala som ich v Lidli.

Neboli vlhké? Skús ich rozložiť a vysušiť. Uvidíš či to bude aj potom robiť.
pavlinka
17.04.12,05:30
Vlhké asi neboli, lebo ich mám zatvorené v sklennom pohári a keby boli vlhké tak by sa tam pokazili.Skúsim kúpiť nejaký iný druh.Zatial budem pre istotu používať iba ľanové, kmín a vločky.
mafia10
17.04.12,18:15
mnam, musim ist nieco upiect,dostal som chutky pri tomto citani :D
fredy27
18.04.12,18:18
Domáci chlieb z farmy




400 ml mlieka resp. 360 ml vody
300 g hladkej pšeničnej múky
1 odmerka (cca 16 g) soli
2 odmerky (cca 16 g) celej rasce
2 lyžice oleja resp. 1 lyžica masti
220 g ražnej múky
20 g droždia

Postup:

Jednotlivé prísady dávajte do nádoby v poradí ako sú uvedené. Ak si chcete vylepšiť chlieb (bylinkami, cesnakom a pod.), treba dať prísady pred ražnou múkou.
Podľa našich skúseností je chlieb nadýchanejší vďaka mlieku a vláčnejší vďaka pšeničnej múke. Preto je dôležité dodržať resp. vytvoriť si (pre dvojvrtuľkové pekárne) správny pomer medzi pšeničnou a inou múkou.
skvrnka
19.04.12,14:51
Domáci chlieb z farmy



400 ml mlieka resp. 360 ml vody
300 g hladkej pšeničnej múky
1 odmerka (cca 16 g) soli
2 odmerky (cca 16 g) celej rasce
2 lyžice oleja resp. 1 lyžica masti
220 g ražnej múky
20 g droždia
Postup:

Jednotlivé prísady dávajte do nádoby v poradí ako sú uvedené. Ak si chcete vylepšiť chlieb (bylinkami, cesnakom a pod.), treba dať prísady pred ražnou múkou.
Podľa našich skúseností je chlieb nadýchanejší vďaka mlieku a vláčnejší vďaka pšeničnej múke. Preto je dôležité dodržať resp. vytvoriť si (pre dvojvrtuľkové pekárne) správny pomer medzi pšeničnou a inou múkou.

Koľko mám dať suchého droždia, lebo si to chcem nastaviť na ráno.
fredy27
19.04.12,15:31
cca 7g
pavlinka
23.04.12,05:20
Ja mám pekáreň, ale chlieb v nej nepečiem. Používam program cesto,dám ho vymiesiť , vykysnúť a potom ho pečiem v rúre. Je oveľa väščí, nadýchaný.
jana007
27.04.12,07:44
http://www.nebickovpapulke.sk/recept/chlieb-s-celozrnnymi-semienkam


epizoda 21 - kvasnice a tam dole sú recepty
otázka
27.04.12,07:56
stránka nefunguje.....
fredy27
27.04.12,16:44
avalik
27.04.12,17:20
stránka nefunguje.....

tak tu su vsetky epizody: http://www.nebickovpapulke.sk/epizody
Marína
02.05.12,10:30
Včera som piekla tieto chlebíky. Viem, cesto som nerovnomerne rozdelila, preto nie sú rovnaké. V pláne som mala dosiahnuť dobrú pórovitosť, preto som cesto už nechcela znova miesiť.
Suroviny: múka - pšeničná T650, pšeničná chlebová tmavá, ražná chlebová tmavá(spolu cca 600 g); semienka - ľan, slnečnica, tekvica, sezam; cca 300-350 ml vody, cca 20 g droždia, 2 KL soli, 1 PL octu, 1 PL oliv. oleja, 3 stredne veľké zemiaky uvarené v šupke
Cesto som chcela o niečo redšie ako zvyčajne(lepivejšie, ale vláčne, preto sa musí miesiť viac ako 10 minút, vraj až vtedy sa začne z múky uvoľňovať glutén) s tým, že po cca 1 hod. kysnutia som cesto priamo v mise premiesila od krajov do stredu(podobne ako technika stretch & fold; nájdeš aj na youtube), nechala znova podkysnúť a s odstupom cca pol hodiny 2x, rovnako ako predtým, premiesila. Na pomúčenej doske som cesto ostrým nožom rozdelila na 3 časti, už nemiesila, jemnučko vytvarovala do tvaru bagety a dala na plech, na ktorom som mala vytvarované také postieľky z papiera na pečenie, podobne ako forma na pečenie bagiet. Papier sa síce šmýkal ale voľajako som ho poprehýbala a keďže ešte nechala podkysnúť asi pol hodiny, cesto ho aj trochu vytvarovalo. Tú pol hodinu mi chlebíky už na pekáči kysli v sáčku do koša(nie použitom:---), iný taký veľký som nemala. Utierka mi nestačila, ako som spomenula, mali mať čo najviac pór.
Rúru som vyhriala na 250 st. a po vložení cesta do rúry som teplotu hneď znížila na 230 st. Po cca 10 min. znížila na niečo cez 200 st. a na dno rúry hodila pár kociek ľadu. Po asi 15 min. ešte raz znížila teplotu na 200 st., chlebíky vybrala z postieľok a na tom istom horúcom pekáči ešte piekla cca 10 min. Z postieľok som ich vybrala preto, lebo som si všimla, že kvôli papieru na bokoch ostáva svetlejší pás. Nie že by to nebolo upečené ale nebolo by to chrumkavé.
Myslím, že sa mi prvýkrát podarilo dosiahnuť pórovitosť akú som už viackrát chcela, lenže nikdy to nebolo "ono". Aj chuť chlebíkov sa mi dobre podarilo vyvážiť, sú ozaj vynikajúce. Dúfam, že to nevyznie naduto, ale sama so sebou som bola veľmi spokojná.;) Dobrý pocit.:)

Pred pár dňami som piekla grissini, keďže sú z chlebového cesta, myslím, že sa do témy hodia.
terka.ba
02.05.12,11:14
ja som si kúpila domácu pekreň na chlieb a tam som mala k tomu recepty...a je to super...najviac lúbim robiť zo špaldovej muky.
Marína
02.05.12,11:19
Terka, o chlebe v domácej pekárni v tejto téme http://www.porada.sk/t97886-p5-recepty-pre-domacu-pekaren.html
hnedoočka
03.05.12,09:58
šikulka, už si pomaly majsterka v pečení super chlebíkov :)
Maruška54
10.06.12,09:52
moja nová hračička...keramický pekáč kúpený včera na trhoch v Pezinku
arizona
10.06.12,09:55
chlebík vyzerá perfektne
lujza.j
10.06.12,10:21
dokonalý chlebík, ako namaľovaný.....:)
jozka56
10.06.12,10:35
Maruška si šikovnica:) chlebík vyzerá nádherne.
Zitulda
14.06.12,11:55
Naozaj si šikovná...a toto sú tie ciabytky? ...či?)
Marína
14.06.12,12:23
Nie, Zitka, keďže nik recept na ciabatty nepýtal, tak som ho tu nedávala. Dnes som ich zase piekla.;-)
Zitulda
14.06.12,14:15
fantasticky chlebík a malý dotaz ten pekáč to nie je tzv: rýmsky pekáč:)
lujza.j
15.01.13,18:45
Slayer666
26.07.13,19:50
Nie som si isty, ci to tu uz je, ale dnes som objavil Ameriku (aj Afriku). Kedze je leto, tak dost casto robim take stredomorske jedla s mnozstvom zeleniny a k tomu sa ako priloha proste nas chlieb vobec nehodi, ani ryza nie vzdy. Tak mi to konecne docvaklo a urobil som toto:

Domaci arabsky chlieb na sporaku za velmi kratky cas!

Postup je jednoduchy. Urobime cesto z 250g polohrubej muky, 2PL olivoveho oleja, 5g soli, 15g drozdia a dostatku vody, aby sme dostali take stredne mokre cesto, ani nie prilis mokre, ani nie prilis huste. Cesto miesime v miske varechou a potom ho nechame vykysnut. Oddelime kusok, vyvalkame a teraz tu je ta finta. Nechame si dve tazke panvice (alebo panvicu a kastrol) poriadne rozohriat na sporaku. Do jednej polozime cesto a druhu polozime navrch. Co stalo, je to, ze nam hreje z vrchu aj zo spodu. Netreba zapinat ruru a jeden chlieb je hotovy asi za minutu az dve. A je fantasticky!!

Toto je len zaciatok. Najblizsie pouzijem aj celozrnnu muku (alebo iba celozrnnu), pripadne aj trochu jacmennej a pod. S tym sa da dalej experimentovat. Takisto sa do chleba da dat ta zmes zvana za'atar ( zmes oreganovitej bylinky, sezamu a sumachu). Alebo cernuska a pod. Skratka ten chlieb samotny sa da vylepsovat.

Ale aj to je len zaciatok. Niekde na youtube som kedysi videl video, ako urciti extremisti nechali taketo kysnute cesto dva tyzdne v chladnicke, kym neziskalo vyraznu chut a potom z neho vzdy kusok zobrali, vytvarovali napr. kaiserku a dali ju piect. Takto mali bez namahy vzdy cerstve pecivo na ranajky (alebo veceru). V pripade arabskeho chleba sa to urcite bude dat tiez, akurat jeho vyhodou je, ze sa upecie podstatne rychlejsie ako nejaka kaiserka. Staci tomu cestu urobit v chladnicke miesto, vybrat kusok, utlapkat rukou (netreba ani valkat), drbnut to tam a o minutu a pol to je.

Ani tam sa to este nekonci. Take strukoviny sa tiez daju pripravit dopredu, takze rano si clovek vytiahne napr. bob, alebo fazulu, alebo cicer, da si to s arabskym chlebom a nejakou cerstvou zeleninou. Hummus bi tahina, arabsky chlieb, yogurt (alebo labna!), olivy, paradajky - taketo ranajky by som bral. Vlastne ani kebab nie je problem rychlo na panvici opiect, aj ked tato operacia je uz skor na vikend. Ale aj tak. Potencial by tam bol.

V kazdom pripade mne sa to strasne paci. A ten za'atar idem hned aj vyskusat.
osky
08.08.13,21:29
zu dost dlho peciem chlieb v pekarnicke ale stale sa borim s rovnakym problemom.
v podstate nikdy nemozem vyuzit cely program-napr.normal alebo celornny,lebo cesto nikdy nenakysne dost.
skusala som rozne chlebiky tu z porady ale vzdy po vymieseni musim pekaren vypnut a nechat to stat,aby to poriadne nakyslo....
ten program na to nestaci.
potom zapinam pecenie a vyberam chlebik.takze vobec sa mi to neda tak ze zapnem program ,idem von a nejdem hotovy chlieb....PRECO???????
drozdua je predisane mnozstvo,vykysne nadherne ale to trva dlho.
ak som skusila dat drozdia viac,mala som rohaty-prepadnuty chlieb.

ked peciem z kvasku,trva mu to tiez veeeelmi dlho,ale tam je normalne ze dam program na cesto a az ked nakysne,peciem.
arizona
13.09.13,20:12
Ak niekto chcete piect chlebik z original kvasku, mozno si v tejto mape najdete niekoho vo svojom okoli, kto sa rad s kvaskom podeli

http://www.cuketka.cz/kvasek/kvasek.html


Alebo : Založení kvásku http://www.kvaskovychleb.cz/doku.php?id=navody:zalozeni_kvasku
viktorviktor
27.10.13,19:49
zu dost dlho peciem chlieb v pekarnicke ale stale sa borim s rovnakym problemom..................................
vzdy po vymieseni musim pekaren vypnut .

pri pečení v pekárničke je potrebné dodržať predpísané množstvá jednotlivých surovín, príčina môže byť v "nadbytočnom" množstve múky, kvasnice si skúsila, tiež v "nedostatku" cukru alebo vody.
Nandrolon
08.04.23,10:02
Oživujem trochu staršiu tému.
Dnešný nemiesený chlieb, kysnutý 16 hodín, sušené droždie 1/2 čajovej lyžičky, hmotnosť po upečení 1980g. Takáto je moja predstava pre chlieb. Nemôžem mu vôbec nič vytknúť.
vlado 33
08.04.23,10:17
Oživujem trochu staršiu tému.
Dnešný nemiesený chlieb, kysnutý 16 hodín, sušené droždie 1/2 čajovej lyžičky, hmotnosť po upečení 1980g. Takáto je moja predstava pre chlieb. Nemôžem mu vôbec nič vytknúť.
Super práca. To nie je z tej ukrajinskej múky? Lebo okolo Černobyľu je všetko väčšie, sa smejem
Nandrolon
08.04.23,11:12
Oživujem trochu staršiu tému.
Dnešný nemiesený chlieb, kysnutý 16 hodín, sušené droždie 1/2 čajovej lyžičky, hmotnosť po upečení 1980g. Takáto je moja predstava pre chlieb. Nemôžem mu vôbec nič vytknúť.
Super práca. To nie je z tej ukrajinskej múky? Lebo okolo Černobyľu je všetko väčšie, sa smejem
Je to T650-ka čo som mám dojem kupoval dávnejšie v ČR a špeciál 00. My kupujeme tak aj po 10-20 kg naraz, nie po kile ako inde.
vlado 33
08.04.23,11:55
Oživujem trochu staršiu tému.
Dnešný nemiesený chlieb, kysnutý 16 hodín, sušené droždie 1/2 čajovej lyžičky, hmotnosť po upečení 1980g. Takáto je moja predstava pre chlieb. Nemôžem mu vôbec nič vytknúť.
Super práca. To nie je z tej ukrajinskej múky? Lebo okolo Černobyľu je všetko väčšie, sa smejem
Je to T650-ka čo som mám dojem kupoval dávnejšie v ČR a špeciál 00. My kupujeme tak aj po 10-20 kg naraz, nie po kile ako inde.
Je to krásny kus chleba, klobúk dole. :);):---