marospet
19.02.10,05:48
Uvažujem o tom že dam za hlavny istič 50A ešte prudovy chranič 40A a kde ho bude lepšie umiesniť do rozvodnej skrine vonku alebo do domu.
Ma s tym niekto skusenosti.
karolzdo
19.02.10,05:07
Uvažujem o tom že dam za hlavny istič 50A ešte prudovy chranič 40A a kde ho bude lepšie umiesniť do rozvodnej skrine vonku alebo do domu.
Ma s tym niekto skusenosti.

Takto riešené - podľa mňa vyhodené peniaze :) .
Ale ak veľmi chceš "mať" väčšie bezpečie - mohol si ťahať 5 vodičovú sústavu.Alebo odhadni potencionálne rizikový spotrebič ( najviac však zásuvkový okruh) a tomu prispôsob amperáž chrániča.Z toho ti vyjde aj umiestnenie.
Laco-monter
19.02.10,05:08
Tak to musia byť na rozvodnom závode veľmi veĺkorysí,keď Ti povolili prípojku 50 A :eek:,

Obyčajne pre domové prípojky sa schvaľuje 25 A .

Je to preto aby občania používali svoje domy na bývanie , nie ako drobné prevádzkarne.:(
inak ja nemám nič proti 50 A , ak by som žiadal o prípojku tiež by som chcel 50A.:D
marospet
19.02.10,05:14
Takto riešené - podľa mňa vyhodené peniaze :) .
Ale ak veľmi chceš "mať" väčšie bezpečie - mohol si ťahať 5 vodičovú sústavu.Alebo odhadni potencionálne rizikový spotrebič ( najviac však zásuvkový okruh) a tomu prispôsob amperáž chrániča.Z toho ti vyjde aj umiestnenie.
Tak ako to riešiť ja do domu neťaham 3fazy iba jednu trojfazu davam iba do garaže a tem je v zadu domu a mam aj vonku vytiahnute.Pripojku chcem dať 3 vodičovu iba jednu fazu do domu ja nemam žiadne 3fazove spotrebiče
marospet
19.02.10,05:16
Tak to musia byť na rozvodnom závode veľmi veĺkorysí,keď Ti povolili prípojku 50 A :eek:,

Obyčajne pre domové prípojky sa schvaľuje 25 A .

Je to preto aby občania používali svoje domy na bývanie , nie ako drobné prevádzkarne.:(
inak ja nemám nič proti 50 A , ak by som žiadal o prípojku tiež by som chcel 50A.:D
Neviem to sa musiš spytať našich elektrikaroch oni robili pripojenie ja som hovoril že nebudem mať veľky odber:confused:
Laco-monter
19.02.10,05:23
Neviem to sa musiš spytať našich elektrikaroch oni robili pripojenie ja som hovoril že nebudem mať veľky odber:confused:

Tak to nechaj tak, tých 50 A,ak máš takto schváleny projekt, neskor sa Ti to može veĺmi zísť.
Inak ,čo sa týka odpovede na tvoju otázku,vidím,že si laik v elektro,tak ako ja :mee:
počkaj do poobedia , snáď prispejú svojim názorom aj fundovanejšie osoby...:)
Laco-monter
19.02.10,05:26
Tak ako to riešiť ja do domu neťaham 3fazy iba jednu trojfazu davam iba do garaže a tem je v zadu domu a mam aj vonku vytiahnute.Pripojku chcem dať 3 vodičovu iba jednu fazu do domu ja nemam žiadne 3fazove spotrebiče

Jednú fázu do domu ???:eek:

radšej už nič nepíš ! Len ČÍTAJ čo napíšu druhí a PORAĎ SA z odborníkmi !:cool:
Hop377
19.02.10,10:56
Prudovy chranic sa dava za istic z pohladu pripojky, ale hlavne si daj tak aby bol lahko dostupny, dobre nas...e ked si pri montazi napriklad svietdla vyrazis chranic a budes sa musiet kvoli tomu dobijat do skrinky na ulici.
elpka
19.02.10,11:16
Uvažujem o tom že dam za hlavny istič 50A ešte prudovy chranič 40A a kde ho bude lepšie umiesniť do rozvodnej skrine vonku alebo do domu.
Ma s tym niekto skusenosti.
pre lepší prístup k nemu je lepšie do domu ako to tu už bolo povedané...len porozmýšľaj či si naozaj chceš aj dať...radšej sa ešte o tom poraď s nejakým revíznym technikom, ktorý má s tým skúsenosti, lebo stáva sa, že sa napr.na práčke ti odíde modul a netreba ho vymieňať, ale len opraviť, tak prúdový chránič tam ten skrat akoby stále eviduje a bude sa vyhadzovať, dosť často býva aj problém po oprave kotlov, takže všetko ma svoje klady aj zápory...
Luky89
19.02.10,12:00
S tou jednou fázou v dome to je fakt sranda len si ich nechaj radšej tri ( jedna svetlá a ďalšie zásuvky alebo podľa projektu)

Prúdový chránič je ochranné zariadenie ktoré funguje na princípe rozdielov prúdov čiže monitoruje rozdiel veľkosti prúdov medzi fázou iduciou do spotrebiča a nulákom idúcim z neho ak sa tento rozdiel zvýši nad (myslím 20 mA) tak vypne prúd (dôvodom zníženia bolo to že na kostre pristroja sa vyskytol nebezpečný prúd ktorý bol zvedení do zeme kontaktom s ňou alebo kontaktom zo zemou cez človeka) je to jediné ochranné zariadenie ktorú zabezpeči aby ťa vloženie prstov do zásuvky nezabilo (lebo vypinaci čas je pod 0,2 s čiže nehrozí poškodenie srdcového rytmu a následná zástava srdca). Prúdovy chránič sa odporúča prednostne dávať na ohrozené miesta ako detské izby a podobne ma tu nevýhodu že ho môžu vyhodiť aj spotrebiče ktoré prudko zvyšia odber elektriny (cirkulár, flexa 180,...). Ak sa preň rozhodneš tak daj ho na prístupné miesto lebo ho bude treba raz za čas kontrolovať (raz na 2-12 mes.) má na sebe kontrolné tlačidlo ktoré simuluje poruchu ak sa po stlačený prúd neodpojí treba chránič vymeniť.

A myslím že sa uvažuje o tom že v budúcnosti bude povinný tak ako ističe.
jojkoz
19.02.10,12:09
Jeden chranic na cely dom je blbost.
nejaky maly skrat ( prasknuta ziarovka ... ) vyrazi prudak a ten vyhodi komplet elektriku v celom dome, vsetky svetla, mrazaky, hodiny( co su na zasuvku) ... ...

Prudovy chranic sa dava na jednotlivu vetvu kde to treba - napr. kupelne ..
robin78
19.02.10,12:19
Tam kde budes mat umiestnene istice, tak tam si umiestni aj chranic, v pripade vypadku / poruchy mas vsetko na jednom mieste. Kde ti to bude pohodlnejsie si sam zvaz, ale iste je to mat lepsie po ruke ;-)

Prudove chranice su povinne uz od roku 2007 (STN 33 2000-4-41), dovtedy postacovali chranice len pre zasuvkove obvody vo vonkajsom prostredi a vo vlhkych priestoroch, teda kupelna a podobne.

Do domu si urcite tahaj vsetky tri fazy, kvoli rozdeleniu zataze medzi zasuvkove a svetelne obvody i ked momentalne nepouzivas trojfazove spotrebice. Taktiez je dobre si dotiahnut tri fazy do kuchyne kvoli pripadnej montazi varnej dosky a truby, i ked tieto spotrebice neplanujes, ale clovek nikdy nevie ;-)
robin78
19.02.10,12:22
Jeden chranic na cely dom je blbost.
nejaky maly skrat ( prasknuta ziarovka ... ) vyrazi prudak a ten vyhodi komplet elektriku v celom dome, vsetky svetla, mrazaky, hodiny( co su na zasuvku) ... ...

Prudovy chranic sa dava na jednotlivu vetvu kde to treba - napr. kupelne ..

tu by som doplnil, chranic je dobre dat na kazdu fazu. nie je to az tak velka investicia a za tu bezpecnost to stoji...
alltracboy
19.02.10,14:06
Neviem to sa musiš spytať našich elektrikaroch oni robili pripojenie ja som hovoril že nebudem mať veľky odber:confused:
no neviem ci automaticky neplatis viac zaklad ked mas silnejsie istice. Nieco v tom zmysle tusim vravel elektrikar ked som vybavoval pripojenie
karolzdo
19.02.10,19:31
S tou jednou fázou v dome to je fakt sranda len si ich nechaj radšej tri ( jedna svetlá a ďalšie zásuvky alebo podľa projektu)

Prúdový chránič je ochranné zariadenie ktoré funguje na princípe rozdielov prúdov čiže monitoruje rozdiel veľkosti prúdov medzi fázou iduciou do spotrebiča a nulákom idúcim z neho ak sa tento rozdiel zvýši nad (myslím 20 mA) tak vypne prúd (dôvodom zníženia bolo to že na kostre pristroja sa vyskytol nebezpečný prúd ktorý bol zvedení do zeme kontaktom s ňou alebo kontaktom zo zemou cez človeka) je to jediné ochranné zariadenie ktorú zabezpeči aby ťa vloženie prstov do zásuvky nezabilo (lebo vypinaci čas je pod 0,2 s čiže nehrozí poškodenie srdcového rytmu a následná zástava srdca). Prúdovy chránič sa odporúča prednostne dávať na ohrozené miesta ako detské izby a podobne ma tu nevýhodu že ho môžu vyhodiť aj spotrebiče ktoré prudko zvyšia odber elektriny (cirkulár, flexa 180,...). Ak sa preň rozhodneš tak daj ho na prístupné miesto lebo ho bude treba raz za čas kontrolovať (raz na 2-12 mes.) má na sebe kontrolné tlačidlo ktoré simuluje poruchu ak sa po stlačený prúd neodpojí treba chránič vymeniť.

A myslím že sa uvažuje o tom že v budúcnosti bude povinný tak ako ističe.

mimotemy

Ale keby tak jeden prštek do fázy druhý do nuláka :) - ani prúdový chránič si to "nevšimne" :---
karolzdo
19.02.10,19:34
no neviem ci automaticky neplatis viac zaklad ked mas silnejsie istice. Nieco v tom zmysle tusim vravel elektrikar ked som vybavoval pripojenie

Jasne.
Pozri URSO - jedna zložka ceny EE je podľa amperáže "desiatkovej skrinky".
Benyx
20.02.10,16:41
Prúdoví chránič je dobrá vec ale dávať len jeden na prívod je blbosť ver tomu že časom si budeš sám nadávať ono ako tu už bolo spomínané každá malá chyba ho vyhodí a celí barák budeš mať bez prúdu.
Ďalšia vec je že nájsť chybu keď je prúdoví chránič len na prívode je veľmi ťažké stačí nejaký spotrebič alebo niekde narušený kábel ktorí za normálnych okolností istič sám nezaregistruje a máš problém.
Najlepšie je mať na každej zásuvkovej vetve zvlášť chránič keď sa niečo stane tak ti vyhodí len jednu zásuvku prípadne len tú jednu zásuvkovú vetvu ale ostatné ti funguje ďalej a aj chyba sa ľahko nájde hneď vieš kde to máš hľadať.
emental
15.08.10,09:18
Zdravim. Poradi mi niekto ako ma byt spravne zapojeny prudovy chranic v mojej sustave?
Byvam v starej bytovke, povodne som mal len 2-vodicove rozvody v byte, teraz su vsetky od mojej bytovej poistkovej skrine nove 3-vodicove (teda L + N + PE). Privod do mojej bytovej skrine je z dola (od hodin) - faza a nulak. Myslim, ze z dola (privod od elektrickych hodin) nie je tahany ochranny vodic, ale len faza a nulak, aspon po starom boli zapojene len 2 vodice z dola - tak to zostalo aj teraz. V bytovej poistkovej skrini mam este zemniaci vodic, ktory je potiahnuty zo svorky na vodovodnom potrubi do poistkovej skrine v byte.

Chcem sa spytat ak je zapojenie nasledovne, ci je to spravne (lebo podla mna nie - nie som si isty ci tak prudovy chranic bude pracovat spravne a vypne pri dotyku na zivy):
Privod od hodin - L + N idu do prudoveho chranica, z chranica L ide na istice a z isticov uz pokracuje do zasuviek (a svetelnych obvodov), N ide na spolocnu svorkovnicu - odkial idu jednotlive vodice uz do zasuviek (a svet. obv.). Vodice PE (zelene) zo zasuviek a svet. obvodov su privedene na spolocnu svorkovnicu a SU PREPOJENE so spol. svorkovnicou N (teda zelene aj modre kable su na jednej prepojenej svorkovnici - spojene spolu). Ja osobne si myslim, ze toto je chyba, ze tie vodice PE nemozu byt prepojene s vodicmi N (pri starej elektrike som to tak mal, boli prepojene priamo v zasuvkach, ale tam nebol prud. chranic)

Poradi mi niekto?

Este predtym som mal na svorkovnicu do svorkovnic s PE a N vodicmi, ktore boli prepojene, privedeny zemniaci vodic s vodovodnej rury (na tej istej rure maju zemnenie asi aj dalsi susedia) - ale tento ked bol pripojeny tak prudovy chranic vyhadzoval okamzite po zapojeni (NETUSIM PRECO, mozno mi to niekto vysvetli?) - momentalne ho mam teda odpojeny.
Bol by som rad, keby mi niekto poradil ako to zapojit a co urobit so zemniacim vodicom privedenym z vodovodneho potrubia - ci ho zapojit alebo nezapojit.

Diky.
Luky89
15.08.10,10:43
Takže TN-C sústava (PE aj N sú zlučene do PEN) sa v tvojom byte mení na TN-S (PE a N sú oddelené). Chránič meria rozdiel prúdov V TN-S medzi L a N vodičom tento rozdiel vzniká tak že poruchový prúd zvedie PE vodič čiže správne zapojenie podľa mňa je elektromer - svorkovnica kde sa N rozdelí na PE a N. PE pôjde na PE svorkovnicu a odtiaľ do zásuviek. N spolu s fázov do prúdoveho chrániča skadial pôjde N do zásuviek alebo na N svorkovnicu a ďalej obe do zásuviek
emental
16.08.10,06:05
Takže TN-C sústava (PE aj N sú zlučene do PEN) sa v tvojom byte mení na TN-S (PE a N sú oddelené). Chránič meria rozdiel prúdov V TN-S medzi L a N vodičom tento rozdiel vzniká tak že poruchový prúd zvedie PE vodič čiže správne zapojenie podľa mňa je elektromer - svorkovnica kde sa N rozdelí na PE a N. PE pôjde na PE svorkovnicu a odtiaľ do zásuviek. N spolu s fázov do prúdoveho chrániča skadial pôjde N do zásuviek alebo na N svorkovnicu a ďalej obe do zásuviek

Tiez si myslim, ze to ma byt takto zapojene. Potom mi to teda zapojili zle - mam totiz za chranicom spojene PE s N. Znamena to, ze pri takomto zlom zapojeni je chranic absolutne neucinny?

Inak tu som nasiel taku schemu na jednom fore a myslim, ze takto by to zapojene malo byt (v podstate tak ako pises, len je tam este uzemnenie):

http://diskuse.elektrika.cz/index.php?action=dlattach;topic=5192.0;attach=1431 ;image

Musim PE este zvlast uzemnovat ako je to na obrazku? Ja byvam v bytovke, tak jedine dalsie uzemnenie co mam, je vodovodna rurka.
Co poviete?
canbo
16.08.10,15:37
STN 33 2000 4 41 čl. 413.1.3.1 siete TN , poznámka citujem : V rozsiahlych objektoch ako sú výškové budovy,nie je možné urobiť prídavné uzemnenie z praktických dôvodov. V tomto prípade má podobnú funkciu pospájanie medzi ochrannými vodičmi a cudzími vodivými časťami.- Toľko STN.
Prakticky platí vrchný obrázok . Bod rozdelenia PEN je vlastne uzemnený na prívodný vodič , ktorý je uzemnený v prípojkovej skrini . Tento bod je na zbernici ku ktorej sú privedené všetky zeleno/žlté vodiče a vodiče pospájanie kúpelne , prepojovacie vodiče vodovodných meračov a plynomeru a iné.
Vodič N z prúdového chrániča je privedený na zbernicu ku ktorej sú pripojené iba modré vodiče.
Luky89
17.08.10,03:50
Urobyť prídavne uzemnenie u teba je praktický nemožné ani tá vodovodná rúra nie je bezpečná správne by sa ako uzemnenie ani použivať nemala bez súhlasu vodárni lebo v dnešnej dobe PP rúr ti nikto nezaručí že po pár metroch je nie je tvoja kovová napojená na PP a nie je žiaden vodivý kontakt zo zemou u teba len ochrana využitím pospájania.
emental
18.08.10,13:13
Diky za info.
Uz mi to medzitym prehodili na to spravne zapojenie. Teda PEN sa este pre prudovou ochranou rozdeluje na PE a N. Vodice PE a N su vedene zvlast cez istice na zasuvky a svetelne okruhy a nikde za prudovou ochranou nie su prepojene.

Chcem sa este spytat - podla najnovsej "vyhlasky", je mozne mat 1 hlavnu prudovu ochranu a za nou potom istice na kazdy okruh? (odhliadnuc od toho ze 1 prud. ochrana je neprakticka pretoze pri poruche sa vyradia vsetky okruhy). Jeden clovek mi totiz tvrdi, ze od nejakej najnovsej vyhlasky, ktora plati od minuleho roka, musi byt rozvod robeny tak, ze na kazdom jednom okruhu je kombinovany istic s prudovou ochranou. Ze zapojenie ako mam ja (1 prudova ochrana a za nou istice) je nevyhovujuce. Ako to teda je?
canbo
18.08.10,15:29
Diky za info.
Uz mi to medzitym prehodili na to spravne zapojenie. Teda PEN sa este pre prudovou ochranou rozdeluje na PE a N. Vodice PE a N su vedene zvlast cez istice na zasuvky a svetelne okruhy a nikde za prudovou ochranou nie su prepojene.

Chcem sa este spytat - podla najnovsej "vyhlasky", je mozne mat 1 hlavnu prudovu ochranu a za nou potom istice na kazdy okruh? (odhliadnuc od toho ze 1 prud. ochrana je neprakticka pretoze pri poruche sa vyradia vsetky okruhy). Jeden clovek mi totiz tvrdi, ze od nejakej najnovsej vyhlasky, ktora plati od minuleho roka, musi byt rozvod robeny tak, ze na kazdom jednom okruhu je kombinovany istic s prudovou ochranou. Ze zapojenie ako mam ja (1 prudova ochrana a za nou istice) je nevyhovujuce. Ako to teda je?

Vyhláška nerieši PCH-rániče, iba STN normy predpisujú mať chránené okruhy prístupné laikom ., ale ani norma nerieši či jeden PCH na začiatku, alebo každý okruh zvlášť.
chovan.j
26.08.10,14:42
Doporučujem Ti dať prúdový chránič hlavne na kúpelňu tam podľa nového aj musí byť.Je to veľmi citlivé zariadenie reaguje aj na navlhnutú špirálu v aut, práčke.Preto Ti doporučujem len kúpelňu