SedlarVendelin
19.02.10,08:42
Dobrý deň,
chcem sa Vás opýtať a poradiť. Z čoho stavať suterén domu? Rozmýšľam o tehlovom systéme profi 40(44). Alebo to mám urobiť predsa len z tvárnic + betón?
Dom sa nachádza v mierne svahovitom teréne.
Ďakujem za názory.
220870
19.02.10,07:44
To musí riešiť projektant s ohľadom na zloženie podložia domu.
ciners
19.02.10,08:24
Spocitaj si zemne tlaky a uvidis. Najprv treba zobrat ryl a urobit rozbor zemin, potom si nakreslit geologicky profil, spocitat zemne tlaky, nasledne ohybovy moment na stenu a osovu stenu na stenu od tiaze konstrukcie nad nou. Do uvahy treba zobrat prudenie podzemnej vody, zemnu vlhkost a zlozenie izolacie. No a z toho ti vide, co je vhodne. Potom sa treba vratit k prispevku od 220870 a dat to urobit projektantovi, ktory ti hned povie, ze tehlu nie :)
andiablo
19.02.10,08:27
NO ja osoben by som si do suterén u nikdy nedal tehlu. Tehla pekne saje vodu a v pivnici budeš mať strašne vysokú relatívnu vlhkosť. No a mimochodom ak by časom došlo k poškodeniu izolácie(IPA nieje na večné časy) tak si ani nechcem predstaviť čo budeš mať v pivnici.
SedlarVendelin
19.02.10,11:19
no vidím že zatiaľ tri príspevky sú proti tehle. Ja som len uvažoval o lacnejšej alternatíve. Ale podceniť to pri stavbe domu by bolo trošku smiešne.
220870
20.02.10,06:35
Ak tam chcete mať z nejakého dôvodu tehlu(neviem či cena )tak môžete betónovy základ z interiéru obmurovať priečkovou tehlou.
Alebo http://www.heluz.sk/pdf/cenik/listy/aku30z.pdf
Len tam je trochu iná cena!
SedlarVendelin
21.02.10,16:44
No tehlu som tam chcel preto, že je s tým spojené aj menej roboty, či už pri samotom murovaní alebo aj neskôr pri budovaní sietí (elektrika, voda, kúrenie atď.). Veď len z teoretického hľadiska sa kedysi dávala na budovanie pivníc tzv. škvárovka. Na a myslím, že tehla nie je horšia od nej. Až na to, že ak začne presakovať voda, tak tá tehla dlho nevydrží.
220870
21.02.10,17:19
Tehla vydrží nekonečné množstvo vody.voda pokieaľ je v kapalnom skupenstve tehle moc neškodí.Horšie je to keď voda v tehle pravidelne zamŕza.
SedlarVendelin
22.02.10,07:32
No môj nápad bol takýto: Tehla profi 40, - 1. izlolácia (lepenka), 2. izolácia (polystyrén alebo vata), 3. izolácia (fólia, resp. tá hydroizolačná cuplíková zábrana, neviem ako sa volá.) No a okolo múru, ktorý bude v zemi zakopať drenážne rúrky. A na vrchu urobiť rygol na odvod dažďovej vody.
Projektant mi povedal že by to mohlo aj byť. Dom sa nachádza na kopci v mierne svahovitom teréne. Nad domom je asi 3 metrové prevýšenie v dĺžke cca 50m.
ciners
22.02.10,08:20
Ta cuplikova vec nie je izolacia, to je takpovediac nahrada niekdajsej primurovky. Chrani pred mechanickym poskodenim ostatne izolacie.