krcho
19.02.10,12:01
Zdravim, s priatelkou sme na rozcesti. Ja som zdedil RD z roku 1960, je to klasicky stvorec z palenych plnych tehal, hrubka stien je 50 cm aj s omietkami. Bude potrebne zrekonstruovat kurenie, dorobit pripojku na kanalizaciu a vodu. Rozhodujeme sa ci sa mame pustit do rekonstrukcie alebo nie. Mame momentalne tak 10 000 € a asi by sme si vzali hipoteku ak by sme prerabali, no neviem ako by nam to vyslo s financovanim, ci by sa rekonstrukcia ktora v sebe zahrna kurenie, omietky, podlahy, okna, zateplenie a podobne zmestila do takych 40 000 €. Ja by som najradsej robil aj podkrovie ale asi zo 40 000€ by sa to nedalo ako som pochopil z tohoto fora. co mi poradite? pustit sa do rekonstrukcie? uvazovat i s podkrovim???
Luky89
19.02.10,12:42
Vždy tu ide o cenu materiálu (záchod kúpiš aj za 100€ ale aj za 5000 €) a práce čo sa ti podarí zohnať či si ochotný robiť aj sám alebo na všetko si budeš platiť ľudí ktorích si zoženieš alebo nejakú firmu všetko v jednom. To je problém povedať tak z brucha stačí nestačí. Daj si porobiť ponuky povipytuj sa na ceny a tak.
Zoltán Kovács
19.02.10,12:44
Myslím si, že pri hrúbke stien 50 cm z pálených tehál, je zbytočné zateplovať.
BXLmiami
19.02.10,12:45
Vždy tu ide o cenu materiálu (záchod kúpiš aj za 100€ ale aj za 5000 €) a práce čo sa ti podarí zohnať či si ochotný robiť aj sám alebo na všetko si budeš platiť ľudí ktorích si zoženieš alebo nejakú firmu všetko v jednom. To je problém povedať tak z brucha stačí nestačí. Daj si porobiť ponuky povipytuj sa na ceny a tak.
Na etapy,nemusí byť všetko naraz.Za horeuvedenú sumu zrekonštruuješ dom a strechu a podkrovie si nechaj na neskôr.
krcho
19.02.10,12:53
No ja som i tak planoval,. ze zrekonstruovat prizemie a potom si nechat podkrovuie na buducnost, ale asi az taku daleku buducnost...Ja si budem hodne veci robit sam, teda co pojde, nie vsetko sa da ale co sa bude dat urcite pomalicky porobim. zatial sa neponahlame, dom je obyvatelny, tak sa da rekonstruovat za chodu a to nam vyhovuje
vierockak
19.02.10,13:14
Doplním - pri zadávaní prác viacerého charakteru jednej firme sa cena diela spravidla predraží o 5 - 10 %. Je to z toho dôvodu, že mnohé stavebné firmy pracujú subdodávkami, t.j. napr. ak nemajú vlastného človeka, ktorý sa rozumie izolácii striech, tak si takéhoto človeka musia dodávateľsky zabezpečiť vo svojej réžii ... t.j. tento si započíta svoju prácu + zisk a + ďalší zisk k tomu si spravidla pripočíta firma, ktorá robí celé dielo na kľúč. Okrem toho tu v tomto prípade môžu (ale pripúšťam, že aj nemusia, je to o ľuďoch) vzniknúť problémy, ak by napr. vznikla reklamácia danej strechy. Vy by ste naháňali firmu, ktorá zákazku dostala na kľúč a tá by musela naháňať svojho subdodávateľa, ktorý robil strechu .....bohužiaľ, žiadna stavebná firma Vám neprezradí, ktoré práce vykoná vo vlastnej réžii a ktoré musí zabezpečiť subdodávkami.
Odporúčam Vám žiadať si cenové ponuky - položkovite (dnes existujú dosť podrobné stavebné softwary), z ktorých si minimálne ceny materiálu dokážete dnes preveriť, porovnať s bežnými maloobchodnými cenami v stavebninách (a nie jednych a upozorňujem, že ceny sú pre podnikateľov spravidla výhodnejšie / nižšie ako pre bežného občana) a následne sa viete orientačne dopátrať k cene práce, resp. zisku, t.j. koľko na Vašej zákazke firma zarobí.
Nechcem porovnávať výšku zisku firmy s kvalitou vykonaných prác ... nemusí vždy platiť, že to čo je drahé, je aj kvalitné, hoci si myslím, že skôr platí, že to čo je lacné, nie je kvalitné. Takže dobré je sa aj informovať na danú firmu a získať o nej čo možno najviac informácií, referencií - vo Vašom okolí, v mieste sídla danej firmy, na internete,...
Samozrejme, je jasné, že ak si časť prác urobíte svojpomocne - finančne by to malo byť lacnejšie.
Pozn. stavebné firmy všeobecne majú v súčasnosti dosť krízové obdobie na nedostatok financií a prác, takže si myslím, že každá, ktorú oslovíte bude rada, ak získa Vašu zákazku ... myslím, že je dnes obdobie, že môžete vyjednávať.
alltracboy
19.02.10,13:16
najprv daj urcite do poriadku strechu. Nove laty a skridlu.
ciners
19.02.10,13:25
Cca rok dozadu som kreslil jednu taku prerabku, tiez stvorec, plna palena tehla. Rozpocet tam bol na tych 40000eur, potom zavisi, co si dokazes urobit sam a co zohnat lacnejsie. V tom dome ostali len nosne steny a stropy. Priecky, podlahy a vsetky izby budu komplet nove, pristava sa kuchyna s terasou a pojde nova strecha. Z 4 izboveho domu je takto 5 izbovy, 2 detske, spalna, velka obyvacka, kuchyna s jedalnou a terasou, kupelna, WC a chodba na 112 m2. To bola asi rozsiahlejsia prestavba, ako si predstavujes, tak si myslim, ze sa do tvojho financneho stropu mozes zmestit. Trosku dlhy obkec, snad pomoze pri rozhodovani.
Laco-monter
19.02.10,13:35
Vždy tu ide o cenu materiálu (záchod kúpiš aj za 100€ ale aj za 5000 €) a práce čo sa ti podarí zohnať či si ochotný robiť aj sám alebo na všetko si budeš platiť ľudí ktorích si zoženieš alebo nejakú firmu všetko v jednom. To je problém povedať tak z brucha stačí nestačí. Daj si porobiť ponuky povipytuj sa na ceny a tak.


Sú ĺudia,čo sa im veĺa vidí dať za záchod 100 € ,:confused:

Ja som dal, ravak a nebanujem .:)

Funguje ako má a dostať do neho všetko.:D
220870
19.02.10,16:51
Cca rok dozadu som kreslil jednu taku prerabku, tiez stvorec, plna palena tehla. Rozpocet tam bol na tych 40000eur, potom zavisi, co si dokazes urobit sam a co zohnat lacnejsie. V tom dome ostali len nosne steny a stropy. Priecky, podlahy a vsetky izby budu komplet nove, pristava sa kuchyna s terasou a pojde nova strecha. Z 4 izboveho domu je takto 5 izbovy, 2 detske, spalna, velka obyvacka, kuchyna s jedalnou a terasou, kupelna, WC a chodba na 112 m2. To bola asi rozsiahlejsia prestavba, ako si predstavujes, tak si myslim, ze sa do tvojho financneho stropu mozes zmestit. Trosku dlhy obkec, snad pomoze pri rozhodovani.
Dva roky dozadu sme niečo veľmi podobné robili na kľúč kopa búračiek zostali len nosné steny,nové kúrenie,elektrika,voda,plyn,komplet omietky,kupelňa ,wc potery ,zateplenie fasády ,plastové okná,komplet SDK podhlad na celý dom ,nové rýny ,okapy ,komín,krb ,interierove dvere ,podlahy, obklady,dlažby+5 kontajnerov bordelu z búračiek .Bez podkrovia a výmeny krytiny.Zmestili sme sa do 40 000.:)
val007
19.02.10,21:01
No my sme reokonštruovali RD, štvorec 10 * 10 z roku 1955. Stálo to 600tis. Bolo to asi 140tis. okná+vchodové dvere, 150tis. kúrenie+voda+odpad, 70tis. elektrina, nové omietky, dvere, podlahy, kúpelňa, stropy. Nedali sme si ale dom odizolovať, za čo sme v jeseni zaplatili ďalších 40tis. a na jar ešte budeme musieť prerobiť podlahy. Môj mažel okrem nejakých búračiek a drobností ale nerobil nič, lebo je pracovne vyťažený. Dala by som do toho aj svietidlá.
jojkoz
19.02.10,21:26
Myslím si, že pri hrúbke stien 50 cm z pálených tehál, je zbytočné zateplovať.

Praveze nieje !

50 cm plna tehla ma tepelny odpor asi ako 2-3 CM EPS !
Co sa tyka zateplenia je to dokonca jedna z najvhodnejsiach variant - vyborne akumuluje teplo a ani pri nizsich hrubkach zateplenia sa netreba obavat rosneho bodu v murive.

Jediny problem je potom celkova hrubka steny.

P.S - ja mam tiez vymurovane z plnej tehly 45-50 CM - ale okna som dal zarovno vonkajsieho muru a budem davvat 10-15 cm EPS.
ztomas
12.10.10,14:45
Praveze nieje !

50 cm plna tehla ma tepelny odpor asi ako 2-3 CM EPS !
Co sa tyka zateplenia je to dokonca jedna z najvhodnejsiach variant - vyborne akumuluje teplo a ani pri nizsich hrubkach zateplenia sa netreba obavat rosneho bodu v murive.

Jediny problem je potom celkova hrubka steny.

P.S - ja mam tiez vymurovane z plnej tehly 45-50 CM - ale okna som dal zarovno vonkajsieho muru a budem davvat 10-15 cm EPS.



No neviem. My sme na 45 plnu tehlu dali 5cm EPS, ale len koli tomu, ze sa jednoduchsie natahovala fasada a netrebalo staru az tak cistit a bolo to suma sumarum lacnejsie riesenie.
Ti poviem, ze s tymi akumulacnymi vlastnostami mas pravdu, ale je otazka, kolko tepla potrebujes, aby sa len teplo naakumulovalo do tych hrubych stien? U nas za celu zimu kurenia sa nezohriali. Jedine zeby niekto celu zimu nevetral (fuuuj)...:confused:.. Koli EPS ich ani slnko nezohreje, co je sice v lete velka vyhoda, ale zas len teoreticky, lebo pri 45cm s tym nebol problem ani pred zateplenim.Cize uspora tepla 0. Svoje spravili jedine nove okna a potom este snad nieco zmeni izolacia dreveneho stropu (zobytnuje sa podkrovie). Ale EPS na 45 tehle nerobi nic pozitivneho (snad okrem pociatocnych nakladov na fasadu).
marcela46
23.11.10,13:19
Dobrý deň,
chcela by som Vás poprosiť o cenné skúsenosti , s priateľom sme kúpili RD z r1976 , chceli by sme na jar 2011 začať s rekonštrukciou... ale nevieme ako začať...v dvoch miestnostiach (spáľna a obývačka) na prízemí musíme dať preč drevené podlahy, a odizolovať..v obývačke chceme krb a dať miesto okien veľké dvere... okná chceme meniť na celom dome... tiež chceme dať plávajúce podlahy a prerobiť kúpeľňu... vstupnú chodbu chceme domurovať asi 1m von do priestoru... viete nám prosím poradiť ako postupovať prípadne na koho sa obrátiť? veľmi pekne ďakujem. Marcela
alltracboy
23.11.10,13:43
Ale EPS na 45 tehle nerobi nic pozitivneho
Coby nie, pozitivne ti udrzuje vlhkost v murive.