romhiq
22.02.10,09:54
Chcel by som sa opýtať, či platí nejaký právny predpis ( ak áno, tak číslo zákona a článok ), že keď trvalo mám stavbu na cudzom pozemku ( maštaľ ) a o pozemok nikto nejaví záujem, pozemok prepadá v prospech mňa ( stávam sa vlastníkom pozemku ) ? Počul som, že by také niečo malo existovať.
Ďakujem
vratnik
22.02.10,09:43
Každý pozemok má vlastníka, treba zistiť vlastníka na katastri resp. v Roep, ak sú známi tak prípadne dodediť a kúpiť, to je správny postup. Pozisťovať vlastníkov a ďalší postup riešiť s právnikom podľa vzniknutej situácie. Pozemok naštastie dvomi podpismi od susedov nemožno legálne vydržať - vyvlastniť.
jankazb
22.02.10,09:50
Ak pozemok nemá vlastníka, je vlastníkom Slovenský pozemkový fond. Od neho sa dá pozemok získať, ak užívate pozemok viac ako 10 rokov v dobrej viere že je váš (myslím že tak je to formulované). Toto všetko sa dá preveriť na príslušnom katastrálnom úrade.
geodet123
22.02.10,19:30
Ak pozemok nemá vlastníka, je vlastníkom Slovenský pozemkový fond. Od neho sa dá pozemok získať, ak užívate pozemok viac ako 10 rokov v dobrej viere že je váš (myslím že tak je to formulované). Toto všetko sa dá preveriť na príslušnom katastrálnom úrade.

squatting nie je na Slovensku povolený.

Takže ak si v dobrej viere nadobudol pozemok od posledného vlastníka zapísaného v katastri, ale chýbali nejaké náležitosti (napr. ste si napísali zmluvu a miesto na štátne notárstvo ste si ju dali do šuflíka), potom osvedčením o vydržaní. Vyžaduje sa súhlas vlastníka, resp. jeho nástupcov-dedičov a vyjadrenie obce. Plus ten pozemok musíte nepretržite užívať 10 rokov.

Ak toto nie je tvoj prípad, nastupuje kúpa od vlastníka. Tj. vypátrať a kúpiť alebo ak zomrel požiadať jeho príbuzných o prededenie a kúpiť to od nich. Len tak mirnix dirnix pozemok nezískaš.
ascari
23.02.10,06:37
Pri vydržaní je 10ročná doba užívania len jednou s podmienok a podľa mňa tou najmenej podstatnou. Podstatnou podmienkou je dobrá viera že pozemok žiadatelovi o vydržanie patrí. Čiže ako píšu kolegovia, musíš si byť vedomí toho že si pozemok v minulosti kúpil alebo inak nadobudol a "len" z akéhokoľvek dôvodu sa táto zmluva v minulosti nedostala na kataster a preto tam figuruje pôvodný vlastník. Ti si si však istý (dobrá viera) že je pozemok tvoj.

U väčšiny ľudí prevláda názor že stačí niečo užívať 10rokov a bude to moje. Ja pracujem v práci 9rokov za jedným stolom, o rok si ho beriem domov lebo ho vydržím. :)
romhiq
27.02.10,16:00
problém je že vlastník je známy ( pozemok predal pôvodný majiteľ asi pre cca 2 rokmi ) ale ten ho nechce predať. Čo mám robiť ?