gerdusha
22.02.10,14:00
Dobry den,

velmi rada by som Vas chcela poprosit o radu a nazor:

v nasom rozostavanom dome mame naplanovane 2 kupelne. Jedna /vacsia na poschodi/ je aj v projektovej dokumentacii nazvana kupelna. Druha /mensia na prizemi/ je oznacena ako WC+kotolna, pretoze tam bude wc, umyvadlo, pracka a kotol. Do tejto spodnej miestnosti sme planovali dat obklad do vysky 125 cm, dnes sme vsak boli upozorneni, ze do "kupelne" podla normy musi byt obklad minimalne do vysky 150 cm. Je tomu naozaj tak? Ak ano, nedalo by sa z toho vykorculovat tym, ze ide aj podla projektovej dokumentacie o "WC+KOTOLNU"?

Budem naozaj rada za kazdu podnetnu radu.

Pekny den.
220870
22.02.10,14:26
Na rodinnom dome nejestvuje norma ktorá by vám prikazovala alebo zakazovala výšku obkladu .Táto norma sa vzťahuje len na podnikateľské prevádzky sociálky, verejné WC atd.Je to čite na vás do akej výšky si dáte obklad.
Laco-monter
22.02.10,14:35
125 cm , je jednoznačne málo z praktických dovodov.

Idealna výška obloženia je 180 cm,alebo do výšky zárubne dverí.:)

3 alebo 5 m štvorcových hore-dole.;)
gerdusha
22.02.10,15:06
preco je 125 cm z praktickych dovodov malo? ved tam bude iba wc a umyvadlo, pracka a kotol...ake prakticke dovody? ved tam nebudem spliechat z vane ci zo sprchaca.
gerdusha
22.02.10,15:07
220870, to ma velmi potesilo. kde by som to mohla najst "pisomne", aby som to mohla ukazat "stavitelovi".
Laco-monter
22.02.10,15:17
preco je 125 cm z praktickych dovodov malo? ved tam bude iba wc a umyvadlo, pracka a kotol...ake prakticke dovody? ved tam nebudem spliechat z vane ci zo sprchaca.

Napr.budeš tam niekedy cez okno ťahať hadicu, na stene ostanú šmuhy,
oprieš rebrík o stenu,može sa poškrabať atď , atď.
gerdusha
22.02.10,15:41
laco, okno mam vo vyske 95 cm od zeme, s pripadnou hadicou by nebol problem...

s tym rebrikom: to by som potom asi musela vyobkladat kazdu miestnost, aby som tam mohla opriet pripadny rebrik, nie?
buchač
22.02.10,15:45
Na rodinnom dome nejestvuje norma ktorá by vám prikazovala alebo zakazovala výšku obkladu .Táto norma sa vzťahuje len na podnikateľské prevádzky sociálky, verejné WC atd.Je to čite na vás do akej výšky si dáte obklad.

....a predpokladám , že ho nemusí zaujímať , či si vôbec aj nejaký obklad dám ...


220870, to ma velmi potesilo. kde by som to mohla najst "pisomne", aby som to mohla ukazat "stavitelovi".

Tzv. " staviteľa " kopni do patričných miest ....nech Ti on dokazuje , normu ukáže , keď je taký múdry...;)

Že obklad áno , to je už ale iná vec ...to je fakt !
220870
22.02.10,16:52
220870, to ma velmi potesilo. kde by som to mohla najst "pisomne", aby som to mohla ukazat "stavitelovi".
Taká norma nieje, tak vám ju ani nemôžem ukázať.:oKupelňu ,kotolňu ,to je jedno čo ,ak to nebude slúžiť na podnikatelské účely ,nemusíte obkladať.Je to vaša vec,trebárs si tam môžete nechať neomietnutú stenu,do RD nemusíte použiť jediný kus obkladačky alebo dlaždice.Dom môžet kolaudovať aj vtedy ak nemáte zhotovené obklady dlažby,omietky.Podmienkou je tam len to aby boli omietnute( zaomietane káble , ryhy rozvodov elektrického prúdu ,vody,kanalizácie).
gerdusha
22.02.10,17:20
velmi pekne dakujem!
Laco-monter
22.02.10,20:11
Treba spolupracovať s odborníkmi !

Čo je pre jedného neprekonateľný problém,pre iného je to malina !
gerdusha
23.02.10,05:01
laco, preto sa pytam na porada.sk :)

vsetkym velmi pekne dakujem. v noci som nad tym rozmyslalal /ved co si zacnem/ a prisla som na to, ze som tu este asi nezdoraznila fakt, ze ten dom sa v podstate zatial stavia na podnikatelske ucely. stava ho developer, klasicka radovka, po kolaudacii bude tieto domy predavat. my sme sa pred zacatim stavby s nim dohodli, ze ten a ten dom bude nas, zmluvne sme to potvrdili a pocas stavby mozeme do stavby zasahovat napriklad farbou, materialom atd. I takto sa to stale da chapat, ze nas tu nemozu obmedzovat vyskou obkladu?
a ak ano, ved vobec nejde o kupelnu, v projektovej dokumentacii sa ta miestnost vola Wc+kotolna. tak aka hygiena.
220870
23.02.10,05:54
Pokiaľ je to radová výstavba a stavia to devleporter tak oni majú zmluvy upravené tak aby si mohli robiť to čo chcú oni.V takýchto prípadoch zákazník ťahá za kratší koniec a pochybujem ,že uspejete.
gerdusha
23.02.10,13:27
ale my sme ziadnu zmluvu co sa tyka tohto nepodpisali...no, ved uvidim...dakujem este raz.
acho
23.02.10,20:28
posudzuje sa sposob vyuzitia nehnutelnosti (byvanie, podnikatelska prevadzka, ...) a nie osoba stavebnika (FO, PO), tak ze je jedno, ci to stavia developer alebo ty, ak je to budova urcena na byvanie, nemusis obkladat do ziadnej predpisanej vysky. druhou vecou je zmluva s developerom, ktory mozno aj tymto sposobom dosahuje zisk...urcite si do ceny zahrnul aj dodavku obkladu s patricnou marzou.
KEJKA
31.07.10,19:28
mňa zaujíma, ako sa dnes zvykne obkaldať?
mám malú kúpeľnu 2*3m, kde je WC, umyvadlo, sprchový kút,
okno 50*130cm, a budu tam nejaké 2-3 skrinky a zrkadlo.
nechcem ju celú obkladať, pripadala by som si, že vstupujem do bazenu, do kúpeľov.
Bytova návrharka mi navrhla 150cm, takže naúpr zrkadlo bude čiastočne zasahovať do obkladu a čiastočne bude na omietnutej stene.
Obkladať do výšky zárubne - čo s tým kuskom omietky cca 20-30cm?
Už ma však spucovali mudrci, že spôsob obkladu do 150cm, je ako pred sto rokmi, blbosť, že teraz treba obkladať vyššie.
Mienim sa držať rady architektky, ale zaujíma ma aj názor poraďákov...................
marleau
31.07.10,19:51
Nechápem ľudia,prečo sa pýtate na niečo,čo je len a len vaša vec.Obklad vo WC.Urobte si ako chcete vy,ako vám pasuje,ako sa vám páči,vy tam budete bývať.Načo sa pýtate na normy,keď vzápätí píšete,že veď tam bude len toto a toto.Jeden moj zákazník chcel vyhrievacie telesá na strop (drevený pohľadový),tak ich tam mal.Jedno,či mrzli nohy a horela hlava,chcel,mal tak.Keď sme pri tých obkladoch:keď nebude na celú výšku,isto ale bude na celú obkladačku.Norma-nenorma.
220870
01.08.10,03:43
Skôr je taký trend ,pár obkladačiek ,ale riadne "mastných".Alebo po strop?
lapejko
01.08.10,12:43
môže sa aj takto:
KEJKA
01.08.10,15:50
Vďaka za konštruktívne odpovede. posledný obrázok sa mi nepáči - obklad ale riešnie zrkadla mi vyhovuje. Vyzerá to tak, ako sme si to variešili v starom dome - zrkadlo na stenu a do výšky obkladu sú tie "rámovacie " lišty.
lapejko
01.08.10,18:36
Vďaka za konštruktívne odpovede. posledný obrázok sa mi nepáči - obklad ale riešnie zrkadla mi vyhovuje. Vyzerá to tak, ako sme si to variešili v starom dome - zrkadlo na stenu a do výšky obkladu sú tie "rámovacie " lišty.
Toto nie je zákazka ale minikúpelňa mojich detí a aj mňa! Bol to bleskový nápad a obklad s dlažbou s výpredaja. Okno je na západ, tak som to chcel oživiť pestrou farbou a vyšlo to ,je to príjemný priestor.