missko1
22.02.10,15:44
Prosím o návod na pokládku drevenej podlahy (DYLE) prípadne varovanie na čo dať pozor, čím spájať? Klinec či vrut? Do obdlžnikovej izby sa dávaju v akom smere? Po dĺžke či na šírku? A prečo? Ak dám do celého domu (troch izieb a chodby) po dĺžke, nebude to ako tunel?
Laco-monter
22.02.10,14:53
Predovšetkým ich treba dobre zatlačiť a dobiť jednu do druhej /pero-drážka/
aby neboli medzery medzi jednotlivými doskami.
Dobíjať len cez hranolček z mäkkého dreva aby sa nepoškodila hrana dosky, alebo šprajcovať dvoma klinmi oproti sebe .
Ja by som dosky prichytával klincom-bodnárkou /50 mm/ krížom cez drážku do podkladového hranolčeka,rovnakým sposobom ako sa prichytáva drevený obklad na stene.

Potom nakoniec funkčne olištovať a to musí stačiť.

Čo sa týka orientácie špár medzi doskami,tak podlahu orientovať vzhľadom na dopadajúce svetlo z okna,tak aby špára smerovala od okna ku dveram miestnosti.
aviator
22.02.10,16:59
Spravil som niekoľko desiatok m2 plávajúcej podlahy z palubky - normálne na penovú podložku, zlepiť, stiahnuť sťahovákmi. Pripadá mi to menej prácne a jednoduchsie než to dávať na podkladové hranolčeky. Už to funguje cca 5 rockov.
220870
22.02.10,17:19
"vychodňarčina " DYLE mi dá koľkorát zabrať,ešteže vymysleli googl.
Prakticky je to viacmenej jedno v akom smere doky položíte.Lepšie sa s tým pracuje vtedy ak môžete dosky uložiť tak aby bolo čo najmenej spojov,teda priečne v obdĺžnikovej miestnosti.Ja som ich pribíjal klincami ,priečne do pera.Skôr si dajte záležať na tom aby boli podkladné hranoly hustejšie 50-60 cm.Drevo musí byť 100% suché, najlepšie dva roky.šírka ideálne 12-14 cm.
missko1
22.02.10,18:30
Spravil som niekoľko desiatok m2 plávajúcej podlahy z palubky - normálne na penovú podložku, zlepiť, stiahnuť sťahovákmi. Pripadá mi to menej prácne a jednoduchsie než to dávať na podkladové hranolčeky. Už to funguje cca 5 rockov.

Fíííha,čím ste lepil,presný návod,doba schnutia,ako to potom na podlahe drží?? Zaujímavá možnosť nakoľko nemôžem príliš dvíhať pretože poter s izoláciou už robil bývalí majiteľ a dal lino :(
Laco-monter
22.02.10,19:38
Spravil som niekoľko desiatok m2 plávajúcej podlahy z palubky - normálne na penovú podložku, zlepiť, stiahnuť sťahovákmi. Pripadá mi to menej prácne a jednoduchsie než to dávať na podkladové hranolčeky. Už to funguje cca 5 rockov.

Asi si nepostrehol o ČOM je zadanie .:(

On sa pýta na pokládku palubovky , čo sú dosky hrubé 2 cm , na jednej strane majú pero a na druhej drážku.

Plávajúca podlaha je niečo uplne iné, aj keď podobné.
aviator
23.02.10,05:45
Fíííha,čím ste lepil,presný návod,doba schnutia,ako to potom na podlahe drží?? Zaujímavá možnosť nakoľko nemôžem príliš dvíhať pretože poter s izoláciou už robil bývalí majiteľ a dal lino :(
Palubku sme mali robenú na píle, zo smrekovca a z gledičie. Hrúbka 20 mm. Kládli sme to na penovú podložku, čo ide pod plávajúce podlahy. Normálne som dal prvú dosku ku stene, ku stene šli dištančné doštičky 5mm, aj od bočných stien sme dodržiavali odstup 5mm. Potom som nalial lepidlo do špáry ďalšej dosky, priložím, zase lepidlo do špáry, priložím. Po 3-4 doskách stiahnem sťahovákmi, dával som jeden na 1-2m dĺžky dosky. Ešte som to poklepával cez klátik, aby som tým sťahovákom pomohol. Lepidlo čo vytečie som utieral. Má tendenciu sa to pri sťahovaní zdvíhať, treba to zaťažiť, my sme použili knihy v debničkách pripravené na sťahovanie. Lepidlo bolo buď duvilax alebo na drevenú plávajúcu. Treba počkať kým to trochu vyschne /podľa lepidla cca polhoďku, je lepšie neponáhľať sa, aby nevznikli špáry/ , potom povoliť sťahováky a pokračovať. Palubky som nadpájal po dĺžke na tupo, len som ich presne kolmo zrezal na kapovacej píle. Poslednú dosku treba prípadne zrezať na príslušnú šírku. Na to treba myslieť už na začiatku, aby to nevyšlo 1 až 2 cm, potom by som asi zrezal aj tú prvú. Keď bola hotová celá izba, nechali sme to ešte preschnúť, potom sa to prebrúsi, prípadne vytmelí a znovu prebrúsi a nalakuje.Na kraje sme dávali robené lišty, ale v Rosničke som videl pekné smrekové a bukové a neboli príliš drahé. Výsledok je ten, že človek má drevenú masívnu podlahu za cenu priemerného laminátu, no je to dosť prácne.
Ešte dodám, že tá naša palubka bola dosť nepresne vyrobená / v Baumaxe je oveľa lepšia/ a výsledok je aj tak veľmi dobrý. Neviem, prečo sa to takto nerobí viac, možno tá prácnosť je dôvod.
Držím palce.
aviator
23.02.10,05:48
Asi si nepostrehol o ČOM je zadanie .:(

On sa pýta na pokládku palubovky , čo sú dosky hrubé 2 cm , na jednej strane majú pero a na druhej drážku.

Plávajúca podlaha je niečo uplne iné, aj keď podobné.
Ale postrehol....
220870
23.02.10,05:50
Palubku sme mali robenú na píle, zo smrekovca a z gledičie. Hrúbka 20 mm. Normálne som dal prvú dosku ku stene, ku stene šli dištančné doštičky 5mm, aj od bočných stien sme dodržiavali odstup 5mm. Potom som nalial lepidlo do špáry ďalšej dosky, priložím, zase lepidlo do špáry, priložím. Po 3-4 doskách stiahnem sťahovákmi, dával som jeden na 1-2m dĺžky dosky. Ešte som to poklepával cez klátik, aby som tým sťahovákom pomohol. Má tendenciu sa to pri sťahovaní zdvíhať, treba to zaťažiť, my sme použili knihy v debničkách pripravené na sťahovanie. Lepidlo bolo buď duvilax alebo na drevenú plávajúcu. Treba počkať kým to vyschne, potom povoliť sťahováky a pokračovať. Palubky som nadpájal po dĺžke na tupo, len som ich presne kolmo zrezal na kapovacej píle. Poslednú dosku treba prípadne zrezať na príslušnú šírku. Na to treba myslieť už na začiatku, aby to nevyšlo 1 až 2 cm, potom by som asi zrezal aj tú prvú. Keď bola hotová celá izba, nechali sme to ešte preschnúť, potom sa to prebrúsi, prípadne vytmelí a znovu prebrúsi a nalakuje.Na kraje sme dávali robené lišty, ale v Rosničke som videl pekné smrekové a bukové a neboli príliš drahé. Výsledok je ten, že človek má drevenú masívnu podlahu za cenu priemerného laminátu.
Držím palce.
Nič v zlom ale ak ste to len prilepili tak s tým budete mať problémy.
aviator
23.02.10,06:00
Nič v zlom ale ak ste to len prilepili tak s tým budete mať problémy.
Nelepili sme to na zem, len o seba, v príspevku 3 píšem, že to šlo na penovú podložku. My so ženou sme byt predali, ale rodičia v dome to majú už 5 rokov v obývačke a je to stále ako nové, žiadny problém, ani lak sa nederie.