Composite
23.02.10,19:49
Zdravím vás,
dúfam, že som to tento príspevok dal správne, veď remeselníci by to mali vedieť najlepšie.

Chcem kúpiť vŕtačku do bytu, či chatu,... do 300€.

V podstate mi stačí príklepová vŕtačka, ale mám aj dobrú ponuku na v. kladivo.

Len neviem pre a proti, pri kladive sa udávajú kJ, pri príklepovke tento údaj nie je, neviem čo je lepšie pri vŕtaní do panelu, ktorá má lepší príklep.

Príklepovky majú niekedy väčší rozsah, či nastavenie otáčok, alebo príklepu ako kladivo,...

Tak by som poprosil pre a proti alebo čo je lepšie a horšie, alebo výhody a nevýhody?

Dík
MichalM5
21.05.10,21:24
Za tie peniaze by som zvolil definitívne kladivo...príklepova vŕtačka ma elektricky príklep čo značí strašnú diétu a stým si móžeš robiť diery do syra.... preto ani neuvádzajú silu, lebo je to taký silnejší vibrátor....ponevač kladivo má pneumatický príklep čo už a dáku tú dierku spravíš a aj kúsok vysekáš resp. vyzbíjaš....v konečnom dôsledku nemáš ani nad čím rozmýšľať....ja osobne idem brať Makitu HR2470T....ale všetko bude na tvojej hlavičke....
Composite
22.05.10,15:22
super dík za odpoveď, kamarát už niečo objednal, hovoril, že mali iba kladivo, tak uvidím, cena je polovičná, ja som uvádzal cenu v obchode, tak ked príde uvidím čo to nakoniec bude.
majklsvk
23.05.10,13:09
prosim vas o radu. Kupil som si vrtacie kladivo s SDS uchytenim vrtakov. No po usadeni vrtaku a spustenie kladiva mi vrtak nejde pekne rovno ale vytvara "kruznice" (ako keby bol zle uchyteny alebo krivy, ale nie je). V servise mi povedali ze pri SDS uchyteni je to normalne, preto sa vas pytam ci je to fakt.
Flinstone
23.05.10,13:24
prosim vas o radu. Kupil som si vrtacie kladivo s SDS uchytenim vrtakov. No po usadeni vrtaku a spustenie kladiva mi vrtak nejde pekne rovno ale vytvara "kruznice" (ako keby bol zle uchyteny alebo krivy, ale nie je). V servise mi povedali ze pri SDS uchyteni je to normalne, preto sa vas pytam ci je to fakt.
podľa mňa to normálne nieje, lebo do steny potom urobí väčšiu dieru ako je priemer vrtáku, čo je mnohokrát nežiadúce.
a moja to nerobí (a to mám aj metrový vrták)... a nieje iba krivý vrták?
Composite
23.05.10,14:10
pri SDS to môže robiť, a nespraví to väčšiu dieru ako píše Flinstone, to je blbosť z každého hľadiska, lebo ak začneš vŕtať do panelu, tehly, dreva,... tak sa to stabilizuje a odpor materiálu je väčší ako to hádzanie spôsobené odstretivou silou.

Vrátal som s SDS uchytením vrták hádzal a diera bola presne taká ako mala byť.
A neverím ani, že to nehádže pri metrovom vrtáku, niekto tu pokoril zákony fyziky.
majklsvk
23.05.10,18:59
no este to vyskusam tak, ze po navrtani diery zatlacim hmoznimu. Zistim ci je rovnaka alebo vacsia...
Flinstone
23.05.10,19:59
pri SDS to môže robiť, a nespraví to väčšiu dieru ako píše Flinstone, to je blbosť z každého hľadiska, lebo ak začneš vŕtať do panelu, tehly, dreva,... tak sa to stabilizuje a odpor materiálu je väčší ako to hádzanie spôsobené odstretivou silou.

Vrátal som s SDS uchytením vrták hádzal a diera bola presne taká ako mala byť.
A neverím ani, že to nehádže pri metrovom vrtáku, niekto tu pokoril zákony fyziky.
možno moja vrtačka netuší že môže hádzať :D
Composite
23.05.10,20:12
Treba si to vyskúšať, niekde povŕtať diery a pofotiť, ak to nesedelo.
Ale vrták hádže aj na iných vrtačkách a počas vrtania sa stabilizuje.
Niekedy to môže byť iba optický klam.

Vrátal som s jedným starým pneu,. kladivom, vrták mal priemer 30 mm a dĺžka bola pol metra, ako som ho oprel o panel ani nemrkol, šiel krásne rovno a potom trafil želený spoj :-D, ktorý povolil.
dad111
24.05.10,12:19
Ak sa chcete rozhodnúť či vrtacie kladivo alebo príklepovú vrtačku, musíte si odpovedať čo vlastne od toho chcete. Ja som teraz tiež riešil podobnú otázku a rozhodol som sa pre vrtačku s príklepom. Dôvod. So železom pracujem podstatne častejšie. Je pre mňa teda dôležitejšie vyvrtať presnejšiu dieru ako občas do betónu vyvrtať nejakú tú dierku. Dom mám z tehloblokov a do tohotu materiálu urobím dieru aj s príklepom. Ak budem potrebovať búrať betón, kladivo si požičiam. A to mi verte, že sám si robím hodne práce okolo domu.
Composite
24.05.10,13:14
hlavne ide o diery do panelov
menem
02.08.10,19:32
Kladivo ASIST za 50 eciek...,ja som ho mal 5 rokov,tri rodinne domy elektrika,aj beton zaklady,panelovy byt elektrika z vacsej casti,kupelna buranie,pocas celej doby bezne vrtanie do betonu,muriva,tehly.Pokazila sa mi minuly tyzden,odisiel prevod priklepu,inak vrta bez priklepu.Isla bez poruchy,aj bez servisu...nemam co dodat,ale pat krat drahsie kladiva by to nevydrzali..co vydrzal asist za 1500sk v tescu.Nech si mysli kazdi co chce...ja nemozem povedat na to kladivo nic zle.A poznam dost ludi co ju maju tiez a fachcia s tym uplne v pohode.Ja ju kupim znova,aspon budem mat povodnu na nahradne diely.Aj tak bude 2 roky v zaruke.S pozdravom..
djakub
26.10.11,13:40
Braňo
26.10.11,13:43
v tejto kategórii Ti odporučím toto : http://www.bosch-professional.com/sk/sk/ocs/n%C3%A1radia/101344/26176/vrtacie-kladiva-s-sds-plus/gbh-2-28-dv/

mám to doma a má to úder 3,2 J.
Indeed
14.03.12,08:21
Ja doporučujem toto :