stankas
24.02.10,08:46
Dobry den vsetkym,
chcela by som sa poradit.
Mam s manzelom 4 roky zalozene sporenie, ja mam cielovu sumu (dufam, ze to nebude vadit, ale zatial to budem udavat v SKK) 100tis., tuto mam (bez par korun) uz dosiahnutu, vkladala som vzdy 1x na konci roka pozadovanu ciastku, aby mi bola pripisana st. premia.
Manzel ma cielovu sumu 700 tis, ma nasporene o nieco menej ako ja, lebo pocas tych 4 rokov robil zmenu (zvysoval cielovu sumu), tak mu tam boli oductovane nejake poplatky.
Teraz mame moznost kupit stavebny pozemok.
Chceli by sme zlucit tieto 2 stavebne sporenia a ziskat sumu 400tis.
(t.j. polovicu).
Mame tzv.poradkynu v PSS, ktora mi pri prvej prilezitosti ponukala HLAVNE zvysit cielovu sumu, az potom podavala uplne pre mna zahmlene, neurcite info, co by sme mali urobit, aby sme tych 400tis. dostali.

Prosim, vyzna sa v tom niekto a poradi?
P.S.: obaja zijeme v zahranici.
Chobot
28.02.10,23:40
Dobry den vsetkym,
chcela by som sa poradit.
Mam s manzelom 4 roky zalozene sporenie, ja mam cielovu sumu (dufam, ze to nebude vadit, ale zatial to budem udavat v SKK) 100tis., tuto mam (bez par korun) uz dosiahnutu, vkladala som vzdy 1x na konci roka pozadovanu ciastku, aby mi bola pripisana st. premia.
Manzel ma cielovu sumu 700 tis, ma nasporene o nieco menej ako ja, lebo pocas tych 4 rokov robil zmenu (zvysoval cielovu sumu), tak mu tam boli oductovane nejake poplatky.
Teraz mame moznost kupit stavebny pozemok.
Chceli by sme zlucit tieto 2 stavebne sporenia a ziskat sumu 400tis.
(t.j. polovicu).
Mame tzv.poradkynu v PSS, ktora mi pri prvej prilezitosti ponukala HLAVNE zvysit cielovu sumu, az potom podavala uplne pre mna zahmlene, neurcite info, co by sme mali urobit, aby sme tych 400tis. dostali.

Prosim, vyzna sa v tom niekto a poradi?
P.S.: obaja zijeme v zahranici.

V prvom rade - cieľová suma (CS) nie je to isté, ako nasporená suma. Takže dobre chápem, že máš CS 100.000 a nasporené tiež skoro 100.000?

A manžel má CS 700 tisíc a nasporené menej ako 100.000?

Potrebujete 400 tisíc.

Ja by som urobil nasledovné:

Zlúčiť SS, ale potom budete mať zbytočne vysokú CS 800.000. Preto pred zlúčením treba znížiť CS na manželovej zmluve na 300.000. Bude vás to ale stáť poplatok. Potom zmluvy zlúčiť a zobrať medziúver. Alebo počkať, prípadne doložiť nejaké prostriedky a možno budete mať nárok už aj na stavebný úver.

Sú aj iné možnosti, tie ale vyjdú s poplatkami drahšie (napr. tú zmluvu na 100 tisíc vypovedať, peniaze previesť na druhú a potom znížiť CS).

Bolo škoda a zbytočné zvyšovať CS až na 700 tisíc.
mona091
01.03.10,04:53
- zvysit CS sa da stale, to, ze Vam poradkyna poradila najprv navysit CS je len preto, lebo poradcovia maju provizie z cielovej sumy,

vo Vasom pripade jednoznacne odporucam to, co poradil CHobot,
aj ked zaplatite viacej poplatkov, uz je to jedno, kedze potrebujete uver,

ak by ste tento uver nepotrebovali, vtedy CS uz nemenit, aby ste zbytocne neplatili za zmeny,

skuste sa pohrat s vasou nizsou zmluvou, to znamena, ci nemate nieco dolozit, podla toho zvysit CS a ziadat o medziuver, a druhu zmluvu ponechat nezmenenu 6 rokov, pricom je uplne jedno, ci na nu budete vkladat peniaze alebo nie, po 6. rokoch ju jednoducho vypovedate a dostanete vsetky nasporene peniaze aj s premiou bez ohladu na CS, samozrejme, ze vtedy uz nemusite dokladovat ucel pouzitia a ak budete chciet na nu ziskat premie aj za nasledujuce roky, tak len za kazdy rok vyplatite na nu maximalnu sumu na premiu
Palusko.sk
01.03.10,07:15
Nic neznizujte ani nezvysujte. Su za to len poplatky a nie male! Da sa to vyriesit bez jedineho poplatku a to tak, ze tu zmluvu za 700 rozdelite, vezmete uver za 400 a zo zvysnych 300 sa vam vytvori nova zmluva ZADARMO, ziadne poplatky ako to je pri zalozeni novej ked sa plati percento z cielovej sumy. Co s tymi vasimi dvoma zmluvami (100 a 300) budete robit je uz na vas, bud vezmete dalsie uvery alebo ako bolo napisane po 6 rokoch vyberiete peniaze co tam zostali(na tej 300 budete mat samozrejme teraz nulu). Mimochodom ak tam budete vkladat tu minimalnu vysku vkladu pre dosiahnutie statnej premie co je tusim okolo 550 eur rocne, tak je to asi najbezpecnejsi a najvynosnejsi sposob sporenial, akurat ze sa peniaze daju vybrat az po 6 rokoch. Mate tam okrem toho aj nejaky minimalny urok ako na terminovanom ucte, takze este plus ten.
Palusko.sk
01.03.10,07:21
Este ma napadlo ze najvyhodnejsie by bolo pre vas zobrat 2 uvery... Ak mate teda dost nasporene na tej vasej zoberte uver tych 100 a tu manzelovu rozdelte na 300 a nova sa zalozi 400 ako som pisal predtym len o 100 menej. Tak vam zostane len jedna nova zmluva (manzelova) na ktorej bude 0 penazi a cielova suma 400 a vy by ste mali dva uvery, pricom ten za 100 by bol zrejme priamy ak tam mate dost nasporene a sporite 4 roky co je dost vyhodne.