Chobot
07.04.08,11:52
Ahoj,
mna zamestanávateľ napriek mojej dobrej vôli ostať vo firme trestá krátením prémií za to, že som podala výpoveď. Keby som sa hodila na PN ( tak či tak mam dlhodobe zdravotné problémy ), predlžuje sa mi tým výpovedná lehota ?

V tomto prípade nie. Skončíš v posledný deň výp. doby.
Zuna111
07.04.08,09:56
Dakujem
rodina1
10.04.08,10:32
Dobrý deň. Zamestnankyňa má PZ na dobu určitú - do 31. 8. 2008. Vo februári dala výpoveď, výpovedná doba končí 30. 4. 2008. Keďže do nového zamestnania môže údajne nastúpiť až 1. 5. 2008, počula som, že tento čas chce vraj riešiť tak, že od 25. 4. 2008 by bola PN. Prečítala som si všetky príspevky tejto témy a myslím si nasledovné: PP bude aj napriek PN končiť 30.4., zamestnávateľ vyplatí náhradu za PN do 30.4. Odhlásime ju zo SP aj ZP s dátumom 30.4. Od 1.5. jej PN bude vyplácať SP. Uvažujem správne?
rodina1
14.04.08,12:59
Ďakujem za súhlas.
Miri82
17.04.08,09:39
ja by som sa chcela opýtať, čo v prípade, že zamestnávateľ nechce pristúpiť na dohodu a zamestnanec jednoducho prestane chodiť do práce, bez doručenia akéhokoľvek papiera. Zákon umožňuje dať zamestnancovi po absenciách okamžité skončenie, ale zamestnávateľ s ním v žiadnom prípade nechce ukončiť pracovný pomer.Aké páky má v tomto prípade zamestnávateľ? Ide o to,že keď to urobí jeden zamestnanec a zamestnávateľ mu dá po absenciách okamžité skončenie, tak potom to môže zneužiť každý zamestnanec, keď potrebuje okamžite odísť, tak aby mu nebežala výpovedná doba!Jednoducho sa spoľahne na to, že zamestnávateľ ho po absenciách vyrazí!
Chobot
17.04.08,09:43
ja by som sa chcela opýtať, čo v prípade, že zamestnávateľ nechce pristúpiť na dohodu a zamestnanec jednoducho prestane chodiť do práce, bez doručenia akéhokoľvek papiera. Zákon umožňuje dať zamestnancovi po absenciách okamžité skončenie, ale zamestnávateľ s ním v žiadnom prípade nechce ukončiť pracovný pomer.Aké páky má v tomto prípade zamestnávateľ? Ide o to,že keď to urobí jeden zamestnanec a zamestnávateľ mu dá po absenciách okamžité skončenie, tak potom to môže zneužiť každý zamestnanec, keď potrebuje okamžite odísť, tak aby mu nebežala výpovedná doba!Jednoducho sa spoľahne na to, že zamestnávateľ ho po absenciách vyrazí!

Bude im písať absenciu, stratia akýkoľvek nárok na dovolenku, preruší im poistenie.

Zároveň sa neskončí PP, teda nie je povinný vydať zápočet rokov, nevydá im žiadny doklad o skončení PP. Zamestnanci po čase prídu prosíkať, aby im vystavili zápočet rokov, lebo v novej práci to budú pýtať.

Pri absencii nie je povinnosť zamestnávateľa skončiť PP z dôvodu porušenia prac. disciplíny, je to len možnosť.
Miri82
17.04.08,13:49
Díky. Z toho všetkého potom vlastne vyplýva, že zamestnanec nemá žiadnu páku na jeho udržanie vo firme. Problém vznikne vtedy, keď sa tak rozhodne odísť z firmy 5 ľudí zo smeny na ktorej robí 10 ľudí. V praxi sa stretávam s tým, že zamestnanec sa vôbec netrápi nad tým, že stráti nárok na dovolenku alebo, že mu budeme písať absencie, alebo že nedostane zápočtový, keď on už pracuje v zahraničí. Takže keď chce zamestnávateľ robiť zamestnancovi problémy, tak mu bude dávať absencie, ale pre zamestnávateľa môže mať také správanie priam " zničujúce " následky
Chobot
17.04.08,14:09
Díky. Z toho všetkého potom vlastne vyplýva, že zamestnanec nemá žiadnu páku na jeho udržanie vo firme. Problém vznikne vtedy, keď sa tak rozhodne odísť z firmy 5 ľudí zo smeny na ktorej robí 10 ľudí. V praxi sa stretávam s tým, že zamestnanec sa vôbec netrápi nad tým, že stráti nárok na dovolenku alebo, že mu budeme písať absencie, alebo že nedostane zápočtový, keď on už pracuje v zahraničí. Takže keď chce zamestnávateľ robiť zamestnancovi problémy, tak mu bude dávať absencie, ale pre zamestnávateľa môže mať také správanie priam " zničujúce " následky

Áno, lebo aj počas absencie treba platiť príspevky na zdravotné poistenie. Preto je lepšie skončiť PP čo najskôr.

Bohužiaľ, ak sú zamestnanci nezodpovední a neseriózni, tak sa to môže stať. Treba si dôkladne vyberať ľudí a motivovať ich, aby vo firme zostali. Je to o vzťahoch.
simonka1
17.04.08,15:29
Presne tak ako píše Chobot, ale aj zamestnávateľ ak je neseriózny, tak tí ľudia tam nemusia za každú cenu zostať. Keby taký fajn, tak by mu asi 5 z 10 ludí neodišlo. Aj nad tým sa terba zamyslieť a spraviť niečo pre to, aby tých ludí prilákal. Na minim.mzdy a žiadne sociálne výhody ich nenaláka.....
JAJA11
18.04.08,05:43
Áno, lebo aj počas absencie treba platiť príspevky na zdravotné poistenie. Preto je lepšie skončiť PP čo najskôr.

Bohužiaľ, ak sú zamestnanci nezodpovední a neseriózni, tak sa to môže stať. Treba si dôkladne vyberať ľudí a motivovať ich, aby vo firme zostali. Je to o vzťahoch.

Veľmi ťažko motivovať ľudí, ktorí si medzi sebou robia zle. Často sa musí zamestnávateľ rozhodnúť, ktorého pustí, lebo oni nedokážu spolu existovať. Aby mal zamestnávateľ v dnešnej dobe aj psychológa. :o
Miri82
18.04.08,05:58
Áno, lebo aj počas absencie treba platiť príspevky na zdravotné poistenie. Preto je lepšie skončiť PP čo najskôr.

Bohužiaľ, ak sú zamestnanci nezodpovední a neseriózni, tak sa to môže stať. Treba si dôkladne vyberať ľudí a motivovať ich, aby vo firme zostali. Je to o vzťahoch.


Takže ak sa nemýlim z toho všetkého môžeme vyvodiť asi taký záver, že zamestnávateľovi sa viac menej neoplatí robiť zamestnancovi v takomto prípade problémy, pretože bude stratový na jeho odvodoch do zdravotnej poisťovne, je lepšie pracovný pomer po absenciách ukončiť, z čoho vyplýva že zamestnanec v konečnom dôsledku dosiahne to, čo chcel!:eek:
JAJA11
18.04.08,07:56
Takže ak sa nemýlim z toho všetkého môžeme vyvodiť asi taký záver, že zamestnávateľovi sa viac menej neoplatí robiť zamestnancovi v takomto prípade problémy, pretože bude stratový na jeho odvodoch do zdravotnej poisťovne, je lepšie pracovný pomer po absenciách ukončiť, z čoho vyplýva že zamestnanec v konečnom dôsledku dosiahne to, čo chcel!:eek:

Jedine ak by mal šikovného právnika a vedel by dokázať, že takýmto konaním prišiel o veľkú zákazku (nestihol ju splniť a tým o ňu prišiel). Mohol by to od zamestnanca vymáhať. Ale zvyčajne sa to ťažko dokazuje a zamestnávateľ na to nemá čas ani peniaze. :( Takže zamestnanci si môžu robiť čo chcú. Škoda, že si to ešte neuvedomila aj teta Vierka. :mee: Zákonník práce v dnešnej dobe, keď má zamestnávateľ problém zohnať ľudí do zamestnania je skoro zbytočný, lebo okolo každého zamestnanca chodíme po špičkách, všetko tolerujeme, len aby pracoval. :o
Miri82
18.04.08,12:20
Dikes JAJA za polopatistickú odpoveď. Tým si mi len potvrdila to, čo som si myslela a čoho som sa bála - že zamestnanci si môžu robiť čo chcú. Teda v dnešnej dobe je trend povedať, že zajtra cestujem za prácou do zahraničia a zamestnávateľ s tým nemôže nič urobiť. Pretože, keď sa niekto rozhodne vymeniť prácu a nájde si niečo v zahraničí, určite tam nebudú na neho 2 mesiace čakať.
JAJA11
18.04.08,12:29
Dikes JAJA za polopatistickú odpoveď. Tým si mi len potvrdila to, čo som si myslela a čoho som sa bála - že zamestnanci si môžu robiť čo chcú. Teda v dnešnej dobe je trend povedať, že zajtra cestujem za prácou do zahraničia a zamestnávateľ s tým nemôže nič urobiť. Pretože, keď sa niekto rozhodne vymeniť prácu a nájde si niečo v zahraničí, určite tam nebudú na neho 2 mesiace čakať.

My máme tiež problémy s hlavne novými zamestnancami. Tí starí, zabehnutí - na tých sa dá spolahnúť. Horšie je to s novými. Prihlásime ich do poisťovní odrobia maximálne týždeň a potom ich niet. Keď zisťujeme čo sa s nimi stalo, tak zostali doma, nastúpili do iného zamestnania (v nádeji, že tam nebudú musieť robiť). Tí šikovnejší si po týždni vybavia PN. Z 30 zamestnacov tak 3 zostanú robiť a sme s nimi spokojní. Nie sú to žiadny špekulanti. Preto hovorím, že netreba upravovať ZP, ten nič nerieši, všetko najlepšie vyrieši trh. V dnešnej dobe je už málo takých nezamestnaných ľudí, ktorí sú si vedomí, že za plat musia aj robiť. Väčšina nezamestnaných sú ľudia, ktorí si zvykli byť doma a je pre nich ťažké zvyknúť si na pracovnú dobu, zvlášť, keď väčšina prevádzok robí na 3 zmeny. :o
Miri82
18.04.08,13:52
My máme tiež problémy s hlavne novými zamestnancami. Tí starí, zabehnutí - na tých sa dá spolahnúť. Horšie je to s novými. Prihlásime ich do poisťovní odrobia maximálne týždeň a potom ich niet. Keď zisťujeme čo sa s nimi stalo, tak zostali doma, nastúpili do iného zamestnania (v nádeji, že tam nebudú musieť robiť). Tí šikovnejší si po týždni vybavia PN. Z 30 zamestnacov tak 3 zostanú robiť a sme s nimi spokojní. Nie sú to žiadny špekulanti. Preto hovorím, že netreba upravovať ZP, ten nič nerieši, všetko najlepšie vyrieši trh. V dnešnej dobe je už málo takých nezamestnaných ľudí, ktorí sú si vedomí, že za plat musia aj robiť. Väčšina nezamestnaných sú ľudia, ktorí si zvykli byť doma a je pre nich ťažké zvyknúť si na pracovnú dobu, zvlášť, keď väčšina prevádzok robí na 3 zmeny. :o

Je to tak, len najhoršie je, keď šéf príde a spýta sa, čo môžeme robiť, keď ten ktorý zamestnanec odíde len tak. A on neznesie odpoveď, že nič. Môj šéf totiž nie je slovák a on takéto odpovede veľmi ťažko príjma:mad:Ide o to, že nastal veľký odliv ľudí do zahraničia - pretože nechcú robiť za "taký plat". Ale to asi ťažko môže zamestnávateľ na Slovensku ponúknuť zamestnancovi taký plat, aby bol s tým človek spokojný.Jednoducho od kedy sa otvorili hranice, je veľmi ťažké udržať ľudí tu a navyše niektorí zamestnávatelia si neuvedomujú, že časy, kedy si mohli ľudí vyberať, sú už dávno za nami!
Chobot
19.04.08,17:04
Je to tak, len najhoršie je, keď šéf príde a spýta sa, čo môžeme robiť, keď ten ktorý zamestnanec odíde len tak. A on neznesie odpoveď, že nič. Môj šéf totiž nie je slovák a on takéto odpovede veľmi ťažko príjma:mad:Ide o to, že nastal veľký odliv ľudí do zahraničia - pretože nechcú robiť za "taký plat". Ale to asi ťažko môže zamestnávateľ na Slovensku ponúknuť zamestnancovi taký plat, aby bol s tým človek spokojný.Jednoducho od kedy sa otvorili hranice, je veľmi ťažké udržať ľudí tu a navyše niektorí zamestnávatelia si neuvedomujú, že časy, kedy si mohli ľudí vyberať, sú už dávno za nami!

Tak mu nehovor, že nič. Najhoršie je povedať neviem, alebo nedá sa. Šéfovia to neradi počujú. :cool: Treba mu dať nejakú uspokojivú odpoveď.;)

Povedz mu, že máte nárok na náhradu škody, ale musíte si to uplatniť súdnou cestou. Jeho odpoveď uspokojí, že to vieš, ale rozmyslí si, či pôjde do sporu.

Taktiež mu povedz, že v nových zmluvách musíte uviesť tú zmluvnú pokutu priemernej mesačnej mzdy.

Čo spraví, to už je na jeho rozhodnutí.
raya1
28.04.08,09:38
Dokedy musí zamestnanec doručiť zamestnávateľovi výpoveď ?
Zam sa dohodla s vedúcou na výpovedi dohodou, ukončí PP k 30.4., 30.4. nastupuje na poslednú nočnú smenu ale zatiaľ nič nedoručila
Kedy ju treba odhlásiť zo SP ?
Ďakujem !
Chobot
28.04.08,10:46
Dokedy musí zamestnanec doručiť zamestnávateľovi výpoveď ?
Zam sa dohodla s vedúcou na výpovedi dohodou, ukončí PP k 30.4., 30.4. nastupuje na poslednú nočnú smenu ale zatiaľ nič nedoručila
Kedy ju treba odhlásiť zo SP ?
Ďakujem !

raya1, zapamätaj si - výpoveď dohodou neexistuje. Buď je výpoveď, alebo dohoda. (to je ako keby som povedal "odveziem sa pešo" :D ).

Dohoda sa uzatvára písomne - § 60 ods. 2 ZP:
(2) Dohodu o skončení pracovného pomeru zamestnávateľ a zamestnanec uzatvárajú písomne. V dohode musia byť uvedené dôvody skončenia pracovného pomeru, ak to zamestnanec požaduje alebo ak sa pracovný pomer skončil dohodou z dôvodov organizačných zmien.

, ale ústne dohodnuté skončenie PP neznamená neplatnosť takejto dohody.


AK teda obe strany súhlasia s dohodou, jej posledný pracovný deň bude 30.4.2008. Odhlásiš ju 1.5.2008.

Pokiaľ to dohodli len ústne, obe strany sa vystavujú riziku, že tá druhá strana si to rozmyslí - buď vedúca nepustí zamestnanca, alebo že zamestnanec neodíde.
Olgica
28.04.08,11:11
raya1, zapamätaj si - výpoveď dohodou neexistuje. Buď je výpoveď, alebo dohoda. (to je ako keby som povedal "odveziem sa pešo" :D ).

Dohoda sa uzatvára písomne - § 60 ods. 2 ZP:
(2) Dohodu o skončení pracovného pomeru zamestnávateľ a zamestnanec uzatvárajú písomne. V dohode musia byť uvedené dôvody skončenia pracovného pomeru, ak to zamestnanec požaduje alebo ak sa pracovný pomer skončil dohodou z dôvodov organizačných zmien.

, ale ústne dohodnuté skončenie PP neznamená neplatnosť takejto dohody.


AK teda obe strany súhlasia s dohodou, jej posledný pracovný deň bude 30.4.2008. Odhlásiš ju 1.5.2008.

Pokiaľ to dohodli len ústne, obe strany sa vystavujú riziku, že tá druhá strana si to rozmyslí - buď vedúca nepustí zamestnanca, alebo že zamestnanec neodíde.
Ak posledný prac.deň je 30.4.08 tak ju treba k 30.4.08 odhlásiť.
janka37
28.04.08,13:13
K tejto téme by som mala ešte doplňujúcu otázku.

Zamestnanec chce podať výpoveď dňa 30.4., VD teda bude do 30.6. Má ešte 15 dní dovolenky (už po zohľadnení ukončenia PP k 30.6.). Nový zamestnávateľ na neho tlačí, aby nastúpil čo najskôr, 1.7. sa mu zdá dosť neskoro.

Keď vezmeme do úvahy, že súčasný zamestnávateľ veľmi nerád platí niečo navyše k základnému platu, a teda s preplatením dovolenky súhlasiť nebude, dá sa predpokladať, že zamestnancovi umožní túto dovolenku vyčerpať počas VD. Je podľa Vás možné nastúpiť k novému zamestnávateľovi už 10.6. a súbežne čerpať dovolenku u predchádzajúceho zamestnávateľa. Nie je tam nejaký problém so započítavaním odpracovaných dní v ZP a SP?

Veľmi pekne ďakujem za Vaše názory.
Chobot
28.04.08,13:18
K tejto téme by som mala ešte doplňujúcu otázku.

Zamestnanec chce podať výpoveď dňa 30.4., VD teda bude do 30.6. Má ešte 15 dní dovolenky (už po zohľadnení ukončenia PP k 30.6.). Nový zamestnávateľ na neho tlačí, aby nastúpil čo najskôr, 1.7. sa mu zdá dosť neskoro.

Keď vezmeme do úvahy, že súčasný zamestnávateľ veľmi nerád platí niečo navyše k základnému platu, a teda s preplatením dovolenky súhlasiť nebude, dá sa predpokladať, že zamestnancovi umožní túto dovolenku vyčerpať počas VD. Je podľa Vás možné nastúpiť k novému zamestnávateľovi už 10.6. a súbežne čerpať dovolenku u predchádzajúceho zamestnávateľa. Nie je tam nejaký problém so započítavaním odpracovaných dní v ZP a SP?

Veľmi pekne ďakujem za Vaše názory.

Je to možné.

Nie je problém.
gabi2
29.04.08,05:29
Ahojte, už len tak zo zaujímavosti. Odchádzam z práce (dohoda). Nastúpila som po materskej, ale malý je stále chorý-bol aj predtým ale doma to nebolo tak zložité. Teraz som sa ale dopočula, že som mohla ostať ešte na rodičovskej dovolenke - neplatenej - do 5 rokov dieťaťa a odvody aj soc.aj zdrav. by mi platil štát. Čo je na tom pravdy?
VERONIKA6
29.04.08,05:42
Ahojte, už len tak zo zaujímavosti. Odchádzam z práce (dohoda). Nastúpila som po materskej, ale malý je stále chorý-bol aj predtým ale doma to nebolo tak zložité. Teraz som sa ale dopočula, že som mohla ostať ešte na rodičovskej dovolenke - neplatenej - do 5 rokov dieťaťa a odvody aj soc.aj zdrav. by mi platil štát. Čo je na tom pravdy?
Počula som o tom, treba sa opýtať na sociálke, vypísať nejakú žiadosť a treba tam aj vyjadrenie detského lekára. Neviem či je to do 5 rokov dieťaťa ale o predĺžení o jeden rok viem určite. Už sa o tom na PORADE písalo, nájdi si Predĺženie RD.
gabi2
29.04.08,06:08
Srdečná vďaka. Gabi
gabi2
29.04.08,06:19
Ešte jednu otázku. Od 17.5.2008 budem nezamestnaná. Dohodou, po materskej, teda nemám nárok na podporu v nezamestnanosti. Čo všetko si musím platiť ? - myslím odvody Ďakujem ste skvelí všetci Gabi
VERONIKA6
29.04.08,06:53
Pozri si link "odvod ako dobrovoľne nezamestnaný".
katy95
29.04.08,06:54
Dobry den.

Mam na Vas jednu otázku.Ak da vypoved zamestnanec ma potom nárok na odstupné?

Dakujem.
VERONIKA6
29.04.08,07:22
Pozri si zákonník práce § 76.
brčko
29.04.08,07:46
Ahojte, už len tak zo zaujímavosti. Odchádzam z práce (dohoda). Nastúpila som po materskej, ale malý je stále chorý-bol aj predtým ale doma to nebolo tak zložité. Teraz som sa ale dopočula, že som mohla ostať ešte na rodičovskej dovolenke - neplatenej - do 5 rokov dieťaťa a odvody aj soc.aj zdrav. by mi platil štát. Čo je na tom pravdy?

Ak ti nejde o poberanie rodičovského príspevku po 3-och rokoch dieťaťa, ani sa nechceš evidovať na UP, len nechceš dať dieťa do škôlky, chceš sa on celodenne starať a chceš aby za teba štát platil dôchodkové a zdravotné poistenie (iné nič), tak sa to dá (až do 6rokov).
Myslím, no nie som si istá, vybavuje sa to na UPSVaR, kde predpokladám vypíšeš vyhlásenie alebo niečo také.
Na soc.poist. si mala po narodení dieťaťa predpokladám prihlášku ako fyz. osoba ktorá sa stará o dieťa do 6 rokov, za ktorú štát platí dôch.poistenie. Ked si nastúpila do práce, bolo sa treba odhlásiť. Teraz po ukončení PP sa nanovo prihlás, ale informuj sa radšej ešte predtým na SP, aké prílohy potrebuješ (či znovu rod.list ...).
Na ZP tiež potom, ked si toto vybavíš zájdi s papierami (zápočtový list, dohoda o ukonč.PP ...) a spýtaj sa, príp. čo ešte treba. V ZP budeš evidovaná ako osoba starajúca sa o dieťa do 6rokov.

Ak ti však ide o poberanie rod.príspevku, to môžeš len zo zdravotných dôvodov a vybavuje sa to na UPSVaR-posudkový lekári posúdia, no tvoji lekári ti musia dať niečo ako doporučenie. No to treba vybavovať dosť dopredu. V tom prípade si ešte mohla aj u zamestnávatela čerpať rod.dovolenku, ale to už je pasé.

ESTE DOPLNIM:
ak si vybavíš od 17.5.08 starostlivosť o dieťa (bez poberania rod.príspevku, lebo zo zdrav.dôvodov to už predpokladám nestihneš), nemusíš nič platiť (ZP, dôch.pois.- ak podáš prihlášku, platí štát, ostatné, t.j. nemocenské a poist. v nezamestnanosti si môžeš sama dobrovolne), no nemôžeš byť myslím evidovaná na UP.
Chobot
29.04.08,08:40
Dobry den.

Mam na Vas jednu otázku.Ak da vypoved zamestnanec ma potom nárok na odstupné?

Dakujem.

Neúplne zadaná otázka. Odpovedať môžem len tak, že na odstupné nárok nemá. Ale treba upresniť, z akého dôvodu dáva výpoveď, lebo za určitých okolností má nárok na náhradu 2-násobku mzdy.
skreky
22.05.08,07:22
MAm otazocku tykajucu sa dochadzky do zamestnania po predlozeni Dohody o ukonceni pracovneho pomeru. Mam zmluvu na neurcitu dobu bez skusobnej doby.
Po prvom dni v praci som zistila, ze tato praca nie je to, na com som sa ustne dohodla so svojim zamestnavatelom. Na druhy den som si dohodla so zamestnavatelom stretnutie (v prvy den bol zamestnavatel odcestovany, tak sa to nedalo hned realizovat) a poziadala som ho o skoncenie pracovneho pomeru dohodou + predlozila som mu Dohodu o skonceni prac. pomeru. Zamestnavatel mi ju samozrejme nepodpisal a nechal si cas na poradu s jeho pravnikom. Ja, kedze som este nebola oboznamena s tym, kedy mam chodit do prace (je to praca na zmeny), som cakala, ze ma o tom informuje. Bohuzial sa to nestalo, rozlucil sa so mnou, ako by som tam bola posledny krat, a tak do zamestnania nechodim. Bohuzial bez oficialneho potvrdenia ukoncenia pracovneho pomeru.Ako by som mala dalej postupovat. Dakujem za radu.
JAJA11
22.05.08,07:41
MAm otazocku tykajucu sa dochadzky do zamestnania po predlozeni Dohody o ukonceni pracovneho pomeru. Mam zmluvu na neurcitu dobu bez skusobnej doby.
Po prvom dni v praci som zistila, ze tato praca nie je to, na com som sa ustne dohodla so svojim zamestnavatelom. Na druhy den som si dohodla so zamestnavatelom stretnutie (v prvy den bol zamestnavatel odcestovany, tak sa to nedalo hned realizovat) a poziadala som ho o skoncenie pracovneho pomeru dohodou + predlozila som mu Dohodu o skonceni prac. pomeru. Zamestnavatel mi ju samozrejme nepodpisal a nechal si cas na poradu s jeho pravnikom. Ja, kedze som este nebola oboznamena s tym, kedy mam chodit do prace (je to praca na zmeny), som cakala, ze ma o tom informuje. Bohuzial sa to nestalo, rozlucil sa so mnou, ako by som tam bola posledny krat, a tak do zamestnania nechodim. Bohuzial bez oficialneho potvrdenia ukoncenia pracovneho pomeru.Ako by som mala dalej postupovat. Dakujem za radu.

Máte v zmluve vyslovene uvedené, že je pracovný pomer bez skúšobnej doby? Ak áno, prečo ste na to pristúpili? Vždy je dobré si nechať skúšobnú dobu, potom by nevznikol takýto problém. :o
skreky
22.05.08,07:55
Dobry den,
mam tam uvedene:článok II. Doba trvania pracovneho pomeru a skusobna doba.
(1) pracovny pomer sa uzatvara na dobu neurcitu.
To je vsetko, nema to ani pokracovanie bodom (2) alebo pod.

O skusobne dobe tam nie je zmienka.... :(
JAJA11
22.05.08,08:34
Dobry den,
mam tam uvedene:článok II. Doba trvania pracovneho pomeru a skusobna doba.
(1) pracovny pomer sa uzatvara na dobu neurcitu.
To je vsetko, nema to ani pokracovanie bodom (2) alebo pod.

O skusobne dobe tam nie je zmienka.... :(

Pozerám, že ak nie je uvedená, tak potom nie je. Kedysi platilo, ak sa nedohodla, tak platila automaticky, Teraz to tam už bohužial nie je.
Chobot
22.05.08,08:48
MAm otazocku tykajucu sa dochadzky do zamestnania po predlozeni Dohody o ukonceni pracovneho pomeru. Mam zmluvu na neurcitu dobu bez skusobnej doby.
Po prvom dni v praci som zistila, ze tato praca nie je to, na com som sa ustne dohodla so svojim zamestnavatelom. Na druhy den som si dohodla so zamestnavatelom stretnutie (v prvy den bol zamestnavatel odcestovany, tak sa to nedalo hned realizovat) a poziadala som ho o skoncenie pracovneho pomeru dohodou + predlozila som mu Dohodu o skonceni prac. pomeru. Zamestnavatel mi ju samozrejme nepodpisal a nechal si cas na poradu s jeho pravnikom. Ja, kedze som este nebola oboznamena s tym, kedy mam chodit do prace (je to praca na zmeny), som cakala, ze ma o tom informuje. Bohuzial sa to nestalo, rozlucil sa so mnou, ako by som tam bola posledny krat, a tak do zamestnania nechodim. Bohuzial bez oficialneho potvrdenia ukoncenia pracovneho pomeru.Ako by som mala dalej postupovat. Dakujem za radu.

Tak v prvom rade sa skontaktovať so zamestnávateľom, aby si vedela, aký postoj zaujal on. My tu môžeme filozofovať koľko chceme, ale bez toho, aby sme vedeli, čo podnikne zamestnávateľ ti neporadíme.

Možno to je z jeho strany uzavretý prípad - že akceptoval tvoju dohodu a ukončil PP. Potom si treba len vypýtať výstupný list (ak si vôbec pracovala :rolleyes: ten prvý deň).

A prečo sa aj ty hraješ na mŕtveho chrobáka a čakáš kým zavolá? Prečo sa s ním nespojíš a neopýtaš sa ho?
skreky
22.05.08,09:11
Nuz zo zamestnavatelom som sa skontaktovala, opytala som sa, ci to akceptuje alebo aky je dalsi postup, ale nevyjadril sa k tomu, vraj nema na to cas a zlozil telefon. Je to od neho nekorektne, pretoze ak to neakceptuje, tak ten pracovny pomer sa neskoncil a samozrejme si musim odkrutit dva mesiace v praci, ale ako sa mam dozvediet nieco blizsie, ked mi zlozil telefon :(?
Chobot
22.05.08,09:33
Nuz zo zamestnavatelom som sa skontaktovala, opytala som sa, ci to akceptuje alebo aky je dalsi postup, ale nevyjadril sa k tomu, vraj nema na to cas a zlozil telefon. Je to od neho nekorektne, pretoze ak to neakceptuje, tak ten pracovny pomer sa neskoncil a samozrejme si musim odkrutit dva mesiace v praci, ale ako sa mam dozvediet nieco blizsie, ked mi zlozil telefon :(?

A chceš tam pracovať alebo nie. Ak nie, tak to nerieš, považuj to tak, že si tam nikdy ani nepracovala, resp. že tvoj pracovný pomer skončil. Požiadaj písomne zamestnávateľa o vystavenie výstupných dokladov.

AK tam chceš robiť, tak choď do práce. Ale myslím, že ťa tam nebudú chcieť.;)
Jara
22.05.08,09:40
Skús sa obrátiť aj na priameho nadriadeného nejakého vedúceho zmeny alebo na mzdárku. Pýtaj sa či ti vedú absenciu alebo čo... Veď aj oni ťa musia odhlásiť, prípadne nahlásiť prerušenie alebo čo. Myslím, že aj oni majú starosť tak by malo dôjsť k nejakej dohode o ukončení
skreky
22.05.08,14:15
Vdaka za rady, nakoniec sme sa dohodli....
anee
12.06.08,06:00
Dobrý den prajem. mám známeho kt by chcel skončit pracovný pomer len nedohodol sa so zamestnávatelom. dohoda tým pádom nemôže byt. výpoved zas nechce dať zo zdravotných dôvodov,aby potom z toho nemal problémy. mal by už nové zamestnanie lepšie platené. síce to je neetické ale podla mna nech dá výpoved a na další den nech nedojde do roboty. určiete nedostane za tieto dni výplatu ale tam si to zarobí za 4dni
Prosím Vás o poradu či by to takto mohol urobiť.
Tweety
12.06.08,06:25
Dobrý den prajem. mám známeho kt by chcel skončit pracovný pomer len nedohodol sa so zamestnávatelom. dohoda tým pádom nemôže byt. výpoved zas nechce dať zo zdravotných dôvodov,aby potom z toho nemal problémy. mal by už nové zamestnanie lepšie platené. síce to je neetické ale podla mna nech dá výpoved a na další den nech nedojde do roboty. určiete nedostane za tieto dni výplatu ale tam si to zarobí za 4dni
Prosím Vás o poradu či by to takto mohol urobiť.
Kedže dohoda nie je možná, ostáva jedine skončenie PP výpoveďou s výpovednou dobou. Za jej nedodržanie, môže byť zamestnanec zamestnáv. sankcionovaný , samozrejme ak je to ošetrené v PZ.
anee
12.06.08,07:06
a je možné aby tomu v bubúcnoti predišiel že v budúcnosti ak je možné v zmluve sa stanový že výpovedná lehota nebude?
Tweety
12.06.08,07:11
a je možné aby tomu v bubúcnoti predišiel že v budúcnosti ak je možné v zmluve sa stanový že výpovedná lehota nebude?
To je v rozpore so ZP. VD musí byť v PZ uvedená.
anee
12.06.08,07:43
dakujem. takze nech vyčká mesiac.
brčko
12.06.08,07:48
VD, ak dáva výpoved zamestnanec je 2mesiace, ak nie je stanovená v PZ vyššia.
Gong
16.06.08,08:43
Ahojte, chcela by som vás poprosiť o radu pre moju svagrinu. Má uzavretú PZ na dobu určitú od 01.02.2008 do 31.01.2009 ako predavač potravín. Zamestnávateľ jej dal podpísať i dohodu o hmotnej zodpovednosti. Má dve malé deti, ktoré sú školopovinné, a teraz budú mať 2 mesiace prázdnin. Takže bude potrebovať dovolenku. Lenže zamestnávateľ jej oznámil, že počas tých dvoch mesiacov je najviac roboty a on jej dovolenku nedá, len v najnutnejších prípadoch 1-2 dni. Toto však pri uzatvorení zmluvy nespomenul. Nárok na dovolenku má podľa ZP každý. Takže nechápem ako si toto môže zamestnávateľ dovoliť. Deti počas tých 2 mesiacov nemá kam dať. Tak by chcela zostať v práci do 30.6.2008 a dať výpoved. Akým spôsobom máme riešiť rozviazanie PP k 30.6.2008? A čo má robiť v prípade, ak jej zamestnávateľ rozviazanie PP nepodpíše, a čo s hmotnou zodpovednosťou. Zamestnávateľ by mal podľa mňa spraviť inventúru za jej prítomnosti a urobiť zápis inventúrny, ktorý ona,keď s ním bude súhlasiť podpíše. Tak sa to robí? Prosím vás poradte mi, aby som jej mohla pomocť.
dakujem
glascat7
16.06.08,09:14
Ahoj, poraďáci, chcem Vás poprosiť o radu.
Chcela by som skončiť pracovný pomer dohodou. Môj zámer som zamestnávateľovi oznámila dopredu /vydaj a sťahovanie do iného kraja, výpoveď som podala k 31.5./ a udala som skončenie pracovného pomeru k 31.7. Medzitým sa mi však podarilo nájsť si zamestnanie, v ktorom potrebujú, aby som nastúpila k 1.7. Ústne som sa teda dohodla o skončení o mesiac skoršie. Vybrala som si časť dovolenky, ktorá mi ešte ostávala. Po mojom návrate som na dohode, ktorú som dala konateľom podpísať, našla od jedného z nich uvedený text: Dohoda za podmienky zaplatením odchodného zamestnancom vo výške 30000 Sk na nevyhnutné zabezpečenie náhradného pracovníka.
Podotýkam, že som iba obyčajná účtovníčka, s platom o tisíc korún vyšším ako minimálna mzda. Navyše, od 1.10. platí nový Zákonník práce a ja mám pracovnú zmluvu z roku 1995 a dodatok o úprave platu z roku 2002......Na ňom nie je zaradenie do platovej triedy. Mohla by som to použiť ako argument - porušenie zákona zo strany organizácie?
Tweety
16.06.08,09:18
Chcela by som skončiť pracovný pomer dohodou. Môj zámer som zamestnávateľovi oznámila dopredu /výpoveď som podala k 31.5./ a udala som skončenie k 31.7. Medzitým sa mi však podarilo nájsť si zamestnanie, v ktorom potrebujú, aby som nastúpila k 1.7. Ústne som sa teda dohodla o skončení o mesiac skoršie. Vybrala som si časť dovolenky, ktorá mi ešte ostáva, a po mojom návrate som na dohode, ktorú som dala konateľom podpísať, našla od jedného z nich uvedený text: Dohoda za podmienky zaplatením odchodného zamestnancom vo výške 30000 Sk na nevyhnutné zabezpečenie náhradného pracovníka.
Podotýkam, že som iba obyčajná účtovníčka, s platom o tisíc korún vyšším ako minimálna mzda. Navyše, od 1.10. platí nový Zákonník práce a ja mám pracovnú zmluvu z roku 1995 a dodatok o úprave platu z roku 2002....... Mohla by som to použiť ako argument - porušenie zákona zo strany organizácie?
Zamestnáv. s dohodou súhlasí za uvedených podmienok, ak s nimi nesúhlasíš, ostáva iba počkať do konca VD. Nárok na odchodné,( len pri odchode do dôchodku) ani odstupné pri skončení PP výpoveďou zo strany zamestnanca zo nákona nevzniká.
Chobot
16.06.08,09:20
Ahojte, chcela by som vás poprosiť o radu pre moju svagrinu. Má uzavretú PZ na dobu určitú od 01.02.2008 do 31.01.2009 ako predavač potravín. Zamestnávateľ jej dal podpísať i dohodu o hmotnej zodpovednosti. Má dve malé deti, ktoré sú školopovinné, a teraz budú mať 2 mesiace prázdnin. Takže bude potrebovať dovolenku. Lenže zamestnávateľ jej oznámil, že počas tých dvoch mesiacov je najviac roboty a on jej dovolenku nedá, len v najnutnejších prípadoch 1-2 dni. Toto však pri uzatvorení zmluvy nespomenul. Nárok na dovolenku má podľa ZP každý. Takže nechápem ako si toto môže zamestnávateľ dovoliť. Deti počas tých 2 mesiacov nemá kam dať. Tak by chcela zostať v práci do 30.6.2008 a dať výpoved. Akým spôsobom máme riešiť rozviazanie PP k 30.6.2008? A čo má robiť v prípade, ak jej zamestnávateľ rozviazanie PP nepodpíše, a čo s hmotnou zodpovednosťou. Zamestnávateľ by mal podľa mňa spraviť inventúru za jej prítomnosti a urobiť zápis inventúrny, ktorý ona,keď s ním bude súhlasiť podpíše. Tak sa to robí? Prosím vás poradte mi, aby som jej mohla pomocť.
dakujem

Je v právomoci zamestnávateľa dať alebo nedať dovolenku. Na dovolenke sa mali dohodnúť na začiatku roku, pokiaľ sa nedohodli, nemôže si jednostranne nárokovať dovolenku.

Skončiť PP k 30.6. by mohla jedine dohodou. AK zamestnávateľ nebude súhlasiť s dohodou, môže skončiť výpoveďou, ale s 2 mesačnou výpovednou dobou - takže k 31.8.2008.

AK má hm. zodpovednosť, pri skončení PP by mala žiadať o vykonanie inventúry.
Chobot
16.06.08,09:25
Ahoj, poraďáci, chcem Vás poprosiť o radu.
Chcela by som skončiť pracovný pomer dohodou. Môj zámer som zamestnávateľovi oznámila dopredu /vydaj a sťahovanie do iného kraja, výpoveď som podala k 31.5./ a udala som skončenie pracovného pomeru k 31.7. Medzitým sa mi však podarilo nájsť si zamestnanie, v ktorom potrebujú, aby som nastúpila k 1.7. Ústne som sa teda dohodla o skončení o mesiac skoršie. Vybrala som si časť dovolenky, ktorá mi ešte ostávala. Po mojom návrate som na dohode, ktorú som dala konateľom podpísať, našla od jedného z nich uvedený text: Dohoda za podmienky zaplatením odchodného zamestnancom vo výške 30000 Sk na nevyhnutné zabezpečenie náhradného pracovníka.

Zamestnávateľ zjavne s dohodou nesúhlasí, preto ti nezostáva nič iné, len zotrvať u neho počas VD.



Podotýkam, že som iba obyčajná účtovníčka, s platom o tisíc korún vyšším ako minimálna mzda. Navyše, od 1.10. platí nový Zákonník práce a ja mám pracovnú zmluvu z roku 1995 a dodatok o úprave platu z roku 2002......Na ňom nie je zaradenie do platovej triedy. Mohla by som to použiť ako argument - porušenie zákona zo strany organizácie?

Neviem, čo má spoločné nový ZP s pracovnou zmluvou. Navyše ZP sa novelizuje každú chvíľu - aj 2x do roka. Zaradenie do platovej triedy nie je povinnou súčasťou PZ, musí tam byť uvedená len mzda. Aj keby nebola, nie je to dôvod na okamžité rozviazanie PP.
Gong
16.06.08,09:53
Je v právomoci zamestnávateľa dať alebo nedať dovolenku. Na dovolenke sa mali dohodnúť na začiatku roku, pokiaľ sa nedohodli, nemôže si jednostranne nárokovať dovolenku.

Skončiť PP k 30.6. by mohla jedine dohodou. AK zamestnávateľ nebude súhlasiť s dohodou, môže skončiť výpoveďou, ale s 2 mesačnou výpovednou dobou - takže k 31.8.2008.

AK má hm. zodpovednosť, pri skončení PP by mala žiadať o vykonanie inventúry.
Dakujem, žiadať o vykonanie inventúry by mala písomne? A mala by sa tej inventúry zúčasniť tiež? A čo keď jej zamestnávateľ nepristúpi na dohodu k 30.6.2008, môže dať výpoveď, lenže s vyp. 2 mesač.dobou a to nie je dobré, to je vlastne koniec prázdnin. Čiže záleží len na zamestnávateľovi. A keby v tej 2 mesač. dobe neprišla do práce? Lenže zase jej zamestnávateľ môže s nou vybabrať pri inventúre. Takže vôbec neviem, ako to vyriešiť. Ona je taká bojazlivá. No neviem.
glascat7
16.06.08,10:00
Myslela som to tak, že podľa toho nového ZP pri zaradení do pracovnej triedy mám mať koeficient 1,6 a mzdu tomu adekvátnu a to nemám...
Gong
16.06.08,10:48
Vo výpovedi jej môžem uviesť i skončenie prac.pomeru k 30.6.2008, bez výp. doby, z dôvodu, že fyzicky nestačí na udelenú prácu zamestnávateľom? Prešlo by to? A čo s tou inventúrou, môže byť uvedená žiadosť o vykonanie inventúry uvedená vo výpovedi? Musí byť fyzicky prítomná pri inventúre?
Ďakujem
Chobot
16.06.08,11:00
Myslela som to tak, že podľa toho nového ZP pri zaradení do pracovnej triedy mám mať koeficient 1,6 a mzdu tomu adekvátnu a to nemám...

Aha, aj tak to nie je dôvod na okamžité skončenie PP. Môžeš sa dožadovať zvýšenia platu tak, aby to bolo v súlade so ZP. Ale nie kvôli tomu okamžite skončiť PP.
Chobot
16.06.08,11:04
Vo výpovedi jej môžem uviesť i skončenie prac.pomeru k 30.6.2008, bez výp. doby, z dôvodu, že fyzicky nestačí na udelenú prácu zamestnávateľom? Prešlo by to?

Neprešlo, to nie je dôvodom na okamžité skončenie PP v zmysle ZP.


A čo s tou inventúrou, môže byť uvedená žiadosť o vykonanie inventúry uvedená vo výpovedi?

Môže, ale nemusí. Nemá to priamy súvis s výpoveďou.


Musí byť fyzicky prítomná pri inventúre?
Ďakujem

Teoreticky nemusí byť prítomná pri inventúre. Ako ale potom vyvráti prípadný zistený schodok, pokiaľ nebude členom inv. komisie?
Gong
16.06.08,11:16
Vo výpovedi jej môžem uviesť i skončenie prac.pomeru k 30.6.2008, bez výp. doby, z dôvodu, že fyzicky nestačí na udelenú prácu zamestnávateľom? Prešlo by to?

Neprešlo, to nie je dôvodom na okamžité skončenie PP v zmysle ZP.


Môže, ale nemusí. Nemá to priamy súvis s výpoveďou.


Teoreticky nemusí byť prítomná pri inventúre. Ako ale potom vyvráti prípadný zistený schodok, pokiaľ nebude členom inv. komisie?

A toho sa obávame, ked dá výpoved s 2-mes.výp.dobou, ona chce byt potom PN, že niečo na nu počas jej neprítomnosti zamestnávateľ nájde, napr. pri inventarizácii. Takže vôbec neviem, čo jej mám povedať, aby spravila a aby to bolo pre nu čo, najlepšie. Neviem. A mohla by ten dátum k 30.6.2008 uviesť vo výpovedi bez 2-mes.výp.doby?
glascat7
16.06.08,11:25
TWEETY napísal: Nárok na odchodné,( len pri odchode do dôchodku) ani odstupné pri skončení PP výpoveďou zo strany zamestnanca zo nákona nevzniká.[/quote]

To mi napísal konateľ, takže to myslel tak, že JA by som mala firme zaplatiť 30000 .... Zaujímalo by ma, či som naozaj povinná hľadať za seba náhradu... Je mi trápne takto odchádzať po 13 rokoch bezproblémového pracovného vzťahu...
Tweety
16.06.08,11:32
TWEETY napísal: Nárok na odchodné,( len pri odchode do dôchodku) ani odstupné pri skončení PP výpoveďou zo strany zamestnanca zo nákona nevzniká.

To mi napísal konateľ, takže to myslel tak, že JA by som mala firme zaplatiť 30000 .... Zaujímalo by ma, či som naozaj povinná hľadať za seba náhradu... Je mi trápne takto odchádzať po 13 rokoch bezproblémového pracovného vzťahu...

Nie, toto neustanovuje žiaden zákon. V ZP o tom nie je ani zmienka. Iba neviem, či to nemáte v interných predpisoch firmy.
Gong
16.06.08,12:09
[quote=Chobot;754405]

A toho sa obávame, ked dá výpoved s 2-mes.výp.dobou, ona chce byt potom PN, že niečo na nu počas jej neprítomnosti zamestnávateľ nájde, napr. pri inventarizácii. Takže vôbec neviem, čo jej mám povedať, aby spravila a aby to bolo pre nu čo, najlepšie. Neviem. A mohla by ten dátum k 30.6.2008 uviesť vo výpovedi bez 2-mes.výp.doby?

Takže nik mi nepomôže? Prosííím!
Chobot
16.06.08,12:17
Takže nik mi nepomôže? Prosííím!

Ako nie je čo pomôcť. Pokiaľ zamestnávateľ nesúhlasí s dohodou, musí zotrvať počas výpovednej doby v zamestnaní.
glascat7
16.06.08,12:35
To mi napísal konateľ, takže to myslel tak, že JA by som mala firme zaplatiť 30000 .... Zaujímalo by ma, či som naozaj povinná hľadať za seba náhradu... Je mi trápne takto odchádzať po 13 rokoch bezproblémového pracovného vzťahu...

Nie, toto neustanovuje žiaden zákon. V ZP o tom nie je ani zmienka. Iba neviem, či to nemáte v interných predpisoch firmy.


Nie, nemáme. Je to len svojvôľa pána majiteľa, pokus vystrašiť ma a prinútiť k tomu, aby som ostala... Fakt trápne....

Ďakujem za rady, Tweety a Chobot. :)
Gong
16.06.08,13:57
Ďakujem za radu, a musí spolu s výpoveďou podať i žiadosť o vykonanie inventúry?
monickab
02.07.08,07:33
Dobrý deň,
zamestnanec priniesol vedúcemu 16.6.2008 "Výpoveď" a v tej výpovedi napísal, že žiada o rozviazanie PP dohodou ku dňu 20.6.2008. ( viem,že je to špatne zformulované, že nemôže byť výpoveď na dohodu)
Vedúci vyjadril ústny nesúhlas a že ak sa vráti majiteľ firmy z dovolenky sa mu vyjadrí (majiteľ sa vrátil 30.6 a povedal, že mám zamestnancovi odpovedať, že nesúhlasíme s ukončením PP podľa neho a za neodrobené dni mu dať absenciu a porušenie prac. discpl.). Zamestnanec od 21.6.2008 nechodí do práce.

Môže to tak byť?
Tweety
02.07.08,08:05
Dobrý deň,
zamestnanec priniesol vedúcemu 16.6.2008 "Výpoveď" a v tej výpovedi napísal, že žiada o rozviazanie PP dohodou ku dňu 20.6.2008. ( viem,že je to špatne zformulované, že nemôže byť výpoveď na dohodu)
Vedúci vyjadril ústny nesúhlas a že ak sa vráti majiteľ firmy z dovolenky sa mu vyjadrí (majiteľ sa vrátil 30.6 a povedal, že mám zamestnancovi odpovedať, že nesúhlasíme s ukončením PP podľa neho a za neodrobené dni mu dať absenciu a porušenie prac. discpl.). Zamestnanec od 21.6.2008 nechodí do práce.

Môže to tak byť?
Ak so skončením PP dohodou nesúhlasíte,(odpovedajte) PP pokračuje. AK zamestnanec nechodí do práce, porušuje PD. Dajte mu teda A a na porušenie PD ho upozornite.
drobeceva
02.07.08,08:13
Dobrý deň,
zamestnanec priniesol vedúcemu 16.6.2008 "Výpoveď" a v tej výpovedi napísal, že žiada o rozviazanie PP dohodou ku dňu 20.6.2008. ( viem,že je to špatne zformulované, že nemôže byť výpoveď na dohodu) áno, formulácia je zlá, dohoda je dohoda, výpoveď niečo iné
Vedúci vyjadril ústny nesúhlas a že ak sa vráti majiteľ firmy z dovolenky sa mu vyjadrí (majiteľ sa vrátil 30.6 a povedal, že mám zamestnancovi odpovedať, že nesúhlasíme s ukončením PP podľa neho a za neodrobené dni mu dať absenciu a porušenie prac. discpl.). Zamestnanec od 21.6.2008 nechodí do práce.
tak, ako vraví majiteľ. Od 21.6. daj absencie, prerušenie nahlás na SP,
z-covi oznám, že s dohodou nesúhlasite.
Môže to tak byť?
odpoveď v texte
monickab
02.07.08,10:26
ešte pár všetečných otázok :-)

1. mám mu na jeden list napísať že nesúhlasíme s dohodou a na druhý list, písomne upozorniť na porušenie PD?
alebo napíšem len písomné upozornenie na porušenie PD a do odôvodnenia napíšem, že mu nebol vyslovený súhlas s dohodou o ukonč. PP , to znamená, že PP trvá a preto, keď nenastúpil na prac.zmenu porušil prac. discpl.?

2. ak už nenastúpi, kedy mu môžem poslať okamžité skončenie PP?
drobeceva
02.07.08,10:47
ešte pár všetečných otázok :-)

1. mám mu na jeden list napísať že nesúhlasíme s dohodou a na druhý list, písomne upozorniť na porušenie PD?
alebo napíšem len písomné upozornenie na porušenie PD a do odôvodnenia napíšem, že mu nebol vyslovený súhlas s dohodou o ukonč. PP , to znamená, že PP trvá a preto, keď nenastúpil na prac.zmenu porušil prac. discpl.?

2. ak už nenastúpi, kedy mu môžem poslať okamžité skončenie PP?
Riešila som to nasledovne:
1. v jednom liste by som dala zamietnutie dohody,
v druhom písomné upozornenie /nezabudni prerušiť PP na SP/

2. Na základe prevzatého písomného upozornenia zo strany z-ca napíšeš
okamžité skončenie PP /len neviem ako máte ošetrené v pracovnom
poriadku, alebo v nejakom int.predpisy podmienky - hrubé porušenie PD,
závažné a menej závažné porušenie PD/
Katy a R
18.07.08,09:16
Ako by bolo najlepšie začať vymáhať nevyplatenú mzdu od bývalého zamestnávateľa - ak sa teda bude dať, tak najskôr "po dobrom" :confused:
PP ukončený dohodou (nevyplácal mzdy...)
Zamestnávateľ ešte existuje, ale vyzerá to, že dlho asi nie.
franc2
28.07.08,13:15
poradte mi prosím. bol som zamestnaný v skúsobnej dobe a pocas nej som dal výpoved z jedného dna na druhy. mal som to oznamit aspon tri dni vopred ale neurobil som to moze ma zamestnavatel pokutovat?
Gabi03
28.07.08,13:18
poradte mi prosím. bol som zamestnaný v skúsobnej dobe a pocas nej som dal výpoved z jedného dna na druhy. mal som to oznamit aspon tri dni vopred ale neurobil som to moze ma zamestnavatel pokutovat?

Pokiaľ si podal výpoveď, musí ti plynúť výpovedná doba dva mesiace. Ty si zrejme však ukončil PP v skúšobnej dobe. Ak to bolo predtým, ako nastalo skončenie, je to ok. Zákonník práce dáva môžnosť oznámiť to dopredu a slušnosť káže. Avšak pokutovať ťa nemôže.
Zoltán Kovács
28.07.08,13:20
poradte mi prosím. bol som zamestnaný v skúsobnej dobe a pocas nej som dal výpoved z jedného dna na druhy. mal som to oznamit aspon tri dni vopred ale neurobil som to moze ma zamestnavatel pokutovat?

Jedine, ak to máte uvedené v prac.zmluve. V ZP nie je striktne uvedené, že sa to musí urobiť 3 dni pred.

P.S. Mimochodom počas skúšobnej doby nejde o výpoveď ale o rozviazanie prac.pomeru podľa § 72 ZP.

Pozri:

§ 72
Skončenie pracovného pomeru v skúšobnej dobe


(1) V skúšobnej dobe môže tak zamestnávateľ, ako aj zamestnanec skončiť pracovný pomer písomne z akéhokoľvek dôvodu alebo bez uvedenia dôvodu.

(2) Písomné oznámenie o skončení pracovného pomeru sa má doručiť druhému účastníkovi spravidla aspoň tri dni pred dňom, keď sa má pracovný pomer skončiť.

Ja to chápem tak, že nie je to povinnosť.
Ali36
30.07.08,14:38
Zamestnanec žiada o okamžité zrušenie pracovného pomeru podľa 69 a/ zo zdravotných dôvodov na základe lekárskeho doporučenia. Má nárok na 2 mesačné odstupné? Ďakujem.
Tweety
30.07.08,14:45
Zamestnanec žiada o okamžité zrušenie pracovného pomeru podľa 69 a/ zo zdravotných dôvodov na základe lekárskeho doporučenia. Má nárok na 2 mesačné odstupné? Ďakujem.
Áno má nárok na náhradu, ale nie je to odstupné podľa § 76.
Zamestnanec, ktorý okamžite skončil pracovný pomer, má podľa § 69 nárok na náhradu mzdy v sume svojho priemerného mesačného zárobku za výpovednú dobu dvoch mesiacov.

badovka
31.07.08,09:56
stačí napísať na jeho žiadosť : nesúhlasím. Súhlasím s 2 mesač. výpoveďou v zmysle ZP
Chobot
31.07.08,10:06
stačí napísať na jeho žiadosť : nesúhlasím. Súhlasím s 2 mesač. výpoveďou v zmysle ZP

:eek::eek: To je reakcia na ktorý príspevok???

Ak na prvý, tak ten bol zadaný ešte 28.7.2005!
Uframufrag
01.08.08,08:37
Zdravim Ludia

Potreboval by som poradit:

Ja (zamestnanec) som dal vypoved k 31.7.08 a teraz mi plynie 2 mesacna vypovedna lehota, Mam este 30 dni !!!! dovolenky a samozrejme ze by som si ju chcel este vycerpat, lenze zamestnavatel (personalna agentura)mi nechce dovolit (pritom mam dovolenku schvalenu priamo mojim nadriadenym), ba dokonca sa vyhraza ze cez tuto vypovednu lehotu nemam pravo na cerpanie dovolenky a ze pokial nenastupim do prace bude to riesit ako absenciu a strhavat mi 2000 za kazdy den mojej nepritomnosti v praci. Maju na zo zo zakona pravo ???? Prosim o radu. Voprad dakujem. :confused:
Tweety
01.08.08,08:44
Zdravim Ludia

Potreboval by som poradit:

Ja (zamestnanec) som dal vypoved k 31.7.08 a teraz mi plynie 2 mesacna vypovedna lehota, Mam este 30 dni !!!! dovolenky a samozrejme ze by som si ju chcel este vycerpat, lenze zamestnavatel (personalna agentura)mi nechce dovolit (pritom mam dovolenku schvalenu priamo mojim nadriadenym), ba dokonca sa vyhraza ze cez tuto vypovednu lehotu nemam pravo na cerpanie dovolenky a ze pokial nenastupim do prace bude to riesit ako absenciu a strhavat mi 2000 za kazdy den mojej nepritomnosti v praci. Maju na zo zo zakona pravo ???? Prosim o radu. Voprad dakujem. :confused:
Nie, nemajú. Čerpanie D môže byť aj počas výpovednej doby. Nikde zákaz čerpania počas VD ZP nie je.
Uframufrag
01.08.08,08:54
Dakujem za radu, Mohla by ste mi poradit ktory paragraf, alebo odsek Zakonnika prace to dako upravuje, alebo definuje. Dakujem
Tweety
01.08.08,08:56
Dakujem za radu, Mohla by ste mi poradit ktory paragraf, alebo odsek Zakonnika prace to dako upravuje, alebo definuje. Dakujem
Kedže som písala, že zákaz čerpania počas VD nikde v ZP nie je, tak to nenájdeš v žiadnom §.
Uframufrag
01.08.08,09:00
Kedže som písala, že zákaz čerpania počas VD nikde v ZP nie je, tak to nenájdeš v žiadnom §.
Takze ked to nemam nijako definovane ani v pracovnej zmluve tak v pripade ze by mi z takehoto nejakeho dovodu strhavali "penale" za to ze som nenastupil do zamestania tak by porusili Zakonnik prace oni ????
Chobot
01.08.08,09:02
Zdravim Ludia

Potreboval by som poradit:

Ja (zamestnanec) som dal vypoved k 31.7.08 a teraz mi plynie 2 mesacna vypovedna lehota, Mam este 30 dni !!!! dovolenky a samozrejme ze by som si ju chcel este vycerpat, lenze zamestnavatel (personalna agentura)mi nechce dovolit (pritom mam dovolenku schvalenu priamo mojim nadriadenym), ba dokonca sa vyhraza ze cez tuto vypovednu lehotu nemam pravo na cerpanie dovolenky a ze pokial nenastupim do prace bude to riesit ako absenciu a strhavat mi 2000 za kazdy den mojej nepritomnosti v praci. Maju na zo zo zakona pravo ???? Prosim o radu. Voprad dakujem. :confused:

Zákazu síce nie je, ale pokiaľ ti ju zamestnávateľ neumožní čerpať, tak si ju nemôžeš čerpať svojvoľne. Pokiaľ by si svojvoľne neprišla do práce, tak by ti mohli písať absenciu. A okrem toho, že za absenciu nemáš nárok na mzdu, ti ešte môžu za každý deň takejto absencie strhnúť 2 dni dovolenky (tých 2000 SKK nemajú právo strhávať).

Otázne je, kto ti nedovolí čerpať dovolenku, ak ti ju nadriadený schválil. Nejaký vyšší nadriadený?
Uframufrag
01.08.08,09:03
Takze ked to nemam nijako definovane ani v pracovnej zmluve tak v pripade ze by mi z takehoto nejakeho dovodu strhavali "penale" za to ze som nenastupil do zamestania tak by porusili Zakonnik prace oni ????
Este aby som to upresnil, Ja som dal vypoved z dovodu lepsej pracovnej ponuky k 31.7.2008 a teraz mi plynie vypovedna lehota. Zamestnavatel mi teda musi povolit cerpanie mojej dovolenky a nemoze ma za to nijako sankcionovat???
Chobot
01.08.08,09:04
Takze ked to nemam nijako definovane ani v pracovnej zmluve tak v pripade ze by mi z takehoto nejakeho dovodu strhavali "penale" za to ze som nenastupil do zamestania tak by porusili Zakonnik prace oni ????

Nemôžme hovoriť o porušovaní ZP, ale tá "pokuta" 2000 za kažeý deň absencie nemá oporu v zákone, takže by ti to strhávali neoprávnene. Možno mysleli finančné vyjadrenie tých 2 dní dovolenky za každý deň absencie.

Ale tým, že ty by si nenastúpil do práce, tak práve ty by si porušil ustanovenia ZP.
brčko
01.08.08,09:08
Na čerpanie dovolenky by si mal mať predchádzajúci súhlas zamestnávatela (§ 111 ZP). Ak ho nemáš, bude to považovať za tvoju absenciu.
Bohužial, na dovolenku máš síce nárok ale na jej čerpanie potrebuješ súhlas zametnávatela. A to aj bez ohladu na to, že si vo výpovednej lehote.
Uframufrag
01.08.08,09:09
Zákazu síce nie je, ale pokiaľ ti ju zamestnávateľ neumožní čerpať, tak si ju nemôžeš čerpať svojvoľne. Pokiaľ by si svojvoľne neprišla do práce, tak by ti mohli písať absenciu. A okrem toho, že za absenciu nemáš nárok na mzdu, ti ešte môžu za každý deň takejto absencie strhnúť 2 dni dovolenky (tých 2000 SKK nemajú právo strhávať).

Otázne je, kto ti nedovolí čerpať dovolenku, ak ti ju nadriadený schválil. Nejaký vyšší nadriadený?
No ja som zamestancom agentury prideleny na pracu k inemu zamestnavatelovi. Takze mam ako keby 2 nadriadenych. Samozrejme ze tym hlavnejsim (alebo dolezitejsim) je zamestnavatel kde fyzicky pracujem, s tym som riadne dohodnuty a s mojou dovolenkou suhlasil (kedze v predchadzajucich pripadoch ked som chcel ist na dovolenku musel s nou suhlasit tento moj nadriadeny) ale moj druhy nadriadeny (agentura) mi prave oznamila ze nemam pravo na cerpanie dovolenky pocas vypovednej lehoty a ze ked nanastupim do prace tak ma budu financne sankciovat...
Tweety
01.08.08,09:10
Este aby som to upresnil, Ja som dal vypoved z dovodu lepsej pracovnej ponuky k 31.7.2008 a teraz mi plynie vypovedna lehota. Zamestnavatel mi teda musi povolit cerpanie mojej dovolenky a nemoze ma za to nijako sankcionovat???
Nie, nemusí,ale môže, ak Ti ju nepovolí čerpať, nevyčerpanú Ti je povinný preplatiť pri skončení PP.
Tweety
01.08.08,09:13
No ja som zamestancom agentury prideleny na pracu k inemu zamestnavatelovi. Takze mam ako keby 2 nadriadenych. Samozrejme ze tym hlavnejsim (alebo dolezitejsim) je zamestnavatel kde fyzicky pracujem, s tym som riadne dohodnuty a s mojou dovolenkou suhlasil (kedze v predchadzajucich pripadoch ked som chcel ist na dovolenku musel s nou suhlasit tento moj nadriadeny) ale moj druhy nadriadeny (agentura) mi prave oznamila ze nemam pravo na cerpanie dovolenky pocas vypovednej lehoty a ze ked nanastupim do prace tak ma budu financne sankciovat...
Ak máš dovolenku schválenú nadriadeným, môžeš si ju teda čerpať.
Chobot
01.08.08,09:13
Este aby som to upresnil, Ja som dal vypoved z dovodu lepsej pracovnej ponuky k 31.7.2008 a teraz mi plynie vypovedna lehota. Zamestnavatel mi teda musi povolit cerpanie mojej dovolenky a nemoze ma za to nijako sankcionovat???

Povedzme, že by mal povoliť čerpanie. V zákone nie je dané, že musí povoliť.

Podľa § 11 by mal určiť čerpanie:

"(1) Čerpanie dovolenky určuje zamestnávateľ po prerokovaní so zamestnancom podľa plánu dovoleniek určeného s predchádzajúcim súhlasom zástupcov zamestnancov tak, aby si zamestnanec mohol dovolenku vyčerpať spravidla vcelku a do konca kalendárneho roka. Pri určovaní dovolenky je potrebné prihliadať na úlohy zamestnávateľa a na oprávnené záujmy zamestnanca. Zamestnávateľ je povinný určiť zamestnancovi čerpanie aspoň štyroch týždňov dovolenky v kalendárnom roku, ak má na ne nárok, a ak určeniu čerpania dovolenky nebránia prekážky v práci na strane zamestnanca."

ale v praxi sa stáva, že nepovolí čerpanie. Napriek tomu, že máš na ňu nárok, nemôžeš si ju sama nariadiť bez jeho súhlasu. Mohla by si sa so zamestnávateľom naťahovať cez inšpektorát práce - podnetom, že ti neumožnil čerpanie, ale výsledok by bol neistý a kým by to celé preverili, tvoj PP by už skončil. Navyše mohol by to zamestnávateľ obhájiť prevádzkovými dôvodmi (napr. že nemal kto robiť miesto teba).

Koniec koncov je to aj výhodnejšie nechať si dovolenku preplatiť pri skončení PP.
Chobot
01.08.08,09:16
Ak máš dovolenku schválenú nadriadeným, môžeš si ju teda čerpať.

TO som sa ho pýtal - či tú schválenú dovolenku mu náhodou nezrušil nejaký vyšší nadriadený. AK áno, tak nemôže čerpať. Tu by som ale rád upozornil na § 112 ods. 1:
"(1) Zamestnávateľ je povinný nahradiť zamestnancovi náklady, ktoré mu bez jeho zavinenia vznikli preto, že zamestnávateľ mu zmenil čerpanie dovolenky alebo ho odvolal z dovolenky."

Lebo tú dovolenku už mal schválenú a následne zrušenú. Keby si mal zaplatený nejaký zájazd, tak by ti zamestnávateľ musel uhradiť storno poplatok.
brčko
01.08.08,09:17
Takže PZ máš s personálnou agentúrou a aj mzdu ti vyplácajú oni? Nemám s tým skúsenosť.
Chobot
01.08.08,09:21
No ja som zamestancom agentury prideleny na pracu k inemu zamestnavatelovi. Takze mam ako keby 2 nadriadenych. Samozrejme ze tym hlavnejsim (alebo dolezitejsim) je zamestnavatel kde fyzicky pracujem, s tym som riadne dohodnuty a s mojou dovolenkou suhlasil (kedze v predchadzajucich pripadoch ked som chcel ist na dovolenku musel s nou suhlasit tento moj nadriadeny) ale moj druhy nadriadeny (agentura) mi prave oznamila ze nemam pravo na cerpanie dovolenky pocas vypovednej lehoty a ze ked nanastupim do prace tak ma budu financne sankciovat...

Aha, tak pre teba bude dôležité, či ti dovolenku schváli ten nadriadený, kde si v pracovnom pomere (nie kde - či ku komu - si pridelený) - teda personálna agentúra.

A tú pokutu by asi tiež mohol za určitých okolností od teba vymáhať - možno s tou firmou, kde si pridelený, má agentúra dohodu, že pokiaľ nesplní nejaké podmienky pridelenia zamestnanca, tak agentúra musí platiť objednávajúcej firme nejakú sankciu. Ak by to bolo tak, tak agentúra v prípade svojvoľnej absencie má nárok na náhradu škodu, ktorú by si tým spôsobil a preto možno má pravdu s tými 2000 sKK. Ale isto ti neviem povedať, trebalo by vidieť zmluvu medzi agentúrou a objednávateľom
Uframufrag
01.08.08,09:21
Ja viem je to komplikovane :-( Sranda je v tom ze moj nadriadeny (supervizor = majster, alebo veduci) v tom podniku kde pracujem mi dovolenkku bez problemov povolil, dokonca mam aj za seba zastup (keby sa nahodou chceli ohanat tymto). Hlavne ze agentura sa mi vyhrazala ze aj napriek tomu ze to mam od Supervizora povolene nemam na dovolenku pocas vypovednej lehoty narok a toto sa mi nepozdava. Proste mi to pripadalo ako vydieranie ze musim este odmakat tie 2 mesiace ...
Tweety
01.08.08,09:22
Ja viem je to komplikovane :-( Sranda je v tom ze moj nadriadeny (supervizor = majster, alebo veduci) v tom podniku kde pracujem mi dovolenkku bez problemov povolil, dokonca mam aj za seba zastup (keby sa nahodou chceli ohanat tymto). Hlavne ze agentura sa mi vyhrazala ze aj napriek tomu ze to mam od Supervizora povolene nemam na dovolenku pocas vypovednej lehoty narok a toto sa mi nepozdava. Proste mi to pripadalo ako vydieranie ze musim este odmakat tie 2 mesiace ...
Áno, javí sa to tak. Skús im ich argumenty podložiť ZP, ako nesprávne.
Uframufrag
01.08.08,09:25
Takže PZ máš s personálnou agentúrou a aj mzdu ti vyplácajú oni? Nemám s tým skúsenosť.
Ano PZ mam s agenturova a vyplacaju ma oni, lenze ked sa jednalo o vykon prace, dovolenku, PN alebo nejake taketo veci vsetko to riesil moj Supervizor, rep. bez jeho vyjadrenia agentura neurobila skoro nic. Proste ked som nieco chel musel mi to v prvom rade schvalit Supervizor az potom nasledne agentura konala. K vzajomnej zmluve medzi agenturov a tou druhou firmou nemam pristup ( a urcite by ma "odpalkovali" ze mna nic do toho) :-(
Chobot
01.08.08,09:33
Áno, javí sa to tak. Skús im ich argumenty podložiť ZP, ako nesprávne.

Skús ich postrašiť, že pokiaľ ti neodsúhlasia čerpanie dovolenky, tak dáš podnet na inšpektorát práce na preverenie zákonnosti zamietnutia.
brčko
01.08.08,09:34
Ano PZ mam s agenturova a vyplacaju ma oni, lenze ked sa jednalo o vykon prace, dovolenku, PN alebo nejake taketo veci vsetko to riesil moj Supervizor, rep. bez jeho vyjadrenia agentura neurobila skoro nic. Proste ked som nieco chel musel mi to v prvom rade schvalit Supervizor az potom nasledne agentura konala. K vzajomnej zmluve medzi agenturov a tou druhou firmou nemam pristup ( a urcite by ma "odpalkovali" ze mna nic do toho) :-(

no tam ide ozaj o to, kto je tvoj zamestnávatel, teda kto ti musí odsúhlasiť čerpanie dovolenky. Ak to nemáš v tvojej PZ inak dohodnuté, tak podla mna je to agentúra (aj ked samozrejme prvotný súhlas musí dať tvoj "nadriadený kde vykonávaš prácu").
Asi majú ozaj ako písal CHobot, v zmluve nejaké podmienky, a v prípade, že by si to fakticky neodpracoval, je to pre nich nevýhodné. Preto ti asi nechcú dať súhlas k čerpaniu dovolenky.

S tým, že počas výpovednej doby nemáš nárok na dovolenku však 100% nemajú pravdu. To je asi len ich "zásterka".
Tweety
01.08.08,09:37
Skús ich postrašiť, že pokiaľ ti neodsúhlasia čerpanie dovolenky, tak dáš podnet na inšpektorát práce na preverenie zákonnosti zamietnutia.
Celé to bude asi o tom, že agentúra dostane od zamestnáv. zaplatené podľa dochádzky zamestnanca, t.j. iba za odpracované dni, a preto im tá dovolenka tak veľmi vadí.
Uframufrag
01.08.08,09:38
Skús ich postrašiť, že pokiaľ ti neodsúhlasia čerpanie dovolenky, tak dáš podnet na inšpektorát práce na preverenie zákonnosti zamietnutia.
Vsak preto som hladal radu tu, ci sa s nimi hadat ze je to kravina, alebo ci maju pravdu oni. Ja som kedysi davno na strednej mal aj ekonomiku a samozrejme ze sme preberali aj zakonnik prace a tak, lenze to je daaaaavno prec a vobec sa v dnesnom zakonniko prace neviem orientovat. Kazdopadne dakujem vsetkym zucastnenim za diskusiu a rady.Uz mam aspon nejake take podklady, ktorymi mozem ako tak argumentovat...
Este raz vsetkym VDAKA :-)))))
JAJA11
01.08.08,10:54
Nemôžme hovoriť o porušovaní ZP, ale tá "pokuta" 2000 za kažeý deň absencie nemá oporu v zákone, takže by ti to strhávali neoprávnene. Možno mysleli finančné vyjadrenie tých 2 dní dovolenky za každý deň absencie.

Ale tým, že ty by si nenastúpil do práce, tak práve ty by si porušil ustanovenia ZP.

A zároveň by za absenciu mali právo krátiť Ti dovolenku a v konečnom dôsledku by to bolo pre Teba horšie, lebo by si nemala zaplatené ani tie dni, ani dovolenku. Preto je najlepšie sa dohodnúť, možno na čerpaní aspoň časti dovolenky. :)
kratky21
09.08.08,17:48
dobry den. Chcem sa opytat ako dlha je ochranna doba ak skoncim pracony pomer alebo zivnost a stanem sa dobrovolne nezamestnanym. Stane sa mi uraz mam narok na PN ???
brčko
09.08.08,18:16
dobry den. Chcem sa opytat ako dlha je ochranna doba ak skoncim pracony pomer alebo zivnost a stanem sa dobrovolne nezamestnanym. Stane sa mi uraz mam narok na PN ???

ak tvoje nem.poistenie trvalo pred jeho ukončením 42 kal.dní a viac, tak ochranná doba je 42kalend.dní.
Ak nem.poistenie trvalo menej, tak je OD tolko kalen.dní, kolko trvalo...

u SZčo je však podstatné, či si bol pred ukončením živnosti povinne nemocensky poistený. Ak nie, tak OD neplynie.

Ak počas tejto OD vznikne PN, tak je nárok na nemocenské.

najlepšie pozri § 32 zákona o sociálnom poistení
Chobot
27.08.08,10:36
Často sa mi stáva, že noví, neskúsení členovia porady namiesto toho, aby pridali príspevok, tak príspevok nahlásia. Tak sa stalo aj teraz, užívateľ irena sopková chcela pridať príspevok, ale mi ho nahlásila.

Preto v jej mene teraz pridám otázku, ktorú vlastne chcela položiť v tejto téme:


"Som poberateľka predčasného starobného dôchodku v trvalom pracovnom pomere, momentálne som práceneschopná. V júni som požiadala zamestnávateľa o ukončenie pracovného pomeru dohodou ku 25.08.2008, kedy mi vznikol aj nárok na starobný dôchodok, zamestnávateľ súhlasil a pracovný pomer k uvedenému dátumu ukončil, no moja práceneschopnosť trvá ešte ďalej, preto sa chcem spýtať, či budem môcť aj naďalej poberať nemocenskú dávku od zamestnávateľa a DNPO."

Zároveň si dovolím na otázku aj odpovedať:

Od zamestnávateľa určite nebudeš poberať nemocenskú dávku. Zamestnávateľ vypláca nemocenské len počas prvých 10. dní PN a aj to len najviac do konca pracovného pomeru.

Čo myslíš pod skratkou DNPO? Ja pod tým chápem dobrovoľné nemocenské poistenie a to mi do otázky nezapadá.
brčko
27.08.08,13:27
Pochopila som tomu tak, že ona poberá nemocenské z nemoc.poistenia zamestnanca (samozrejme ako písal Chobot, to platí SP nie zamestnávatel, ten len prvých 10dní náhradu mzdy pri dočasnej PN) a aj z dobrov.nemoc.poistenenia (ako DNPO).

Záleží kolko dní pred ukončením PP ti PN-ka začala.
Ak ti počas poberania nemocenského (teda najskôr 10-ty den PN-ky) skončí PP (nemoc.poistenie), tak nadalej poberáš/začneš poberať nemocenské dávky akoby ti toto nem.poistenie trvalo.

Ak by ti PP skončil PP do 9-teho dna PN, teda počas poberania náhrady mzdy pri dočasnej PN, tak ti SP začne vyplácat nemocenské už odo dna nasledujúceho po dni ukončenia PP aj z nem.poistenia zamestnanca.

V tvojom prípade skončí PP a DNP bude predpokladám trvať. No poberať dávky budeš až do ukončenia PN-ky (resp. tebe lekár predpokladám vystavil dve) z oboch nem.poistení (lebo pri vzniku PN-ky ti trvali obe nem.poistenia), resp. do uplynutia podpornej doby.
vanesik
30.08.08,18:19
Dobrý večer, prosím o radu. Manžel chce odísť z práce podľa §67 . Zmluvu ma na dobu neurčitú.Koľko stačí dať zamestnávateľovi dopredu výpoveď,a či je možné, že zamestnávateľ bude súhlasiť.Koľko času má zamestnávateľ na odpoveď. Veľmi pekne ďakujem.
brčko
31.08.08,08:21
Dobrý večer, prosím o radu. Manžel chce odísť z práce podľa §67 . Zmluvu ma na dobu neurčitú.Koľko stačí dať zamestnávateľovi dopredu výpoveď,a či je možné, že zamestnávateľ bude súhlasiť.Koľko času má zamestnávateľ na odpoveď. Veľmi pekne ďakujem.

Ak chce manžel ukončiť prac.pomer "výpovedou podla § 67 ZP", tak súhlas zamestnávatela s výpovedou nie je potrebný. Manžel však musí vedieť preukázať, kedy túto výpoved doručil. (bud osobne alebo doporučene poštou najlepšie s doručenkou, o doručení pozrite zákonník práce § 38 ods.3+4)
Od prvého dna nasledujúceho mesiaca po mesiaci "doručenia" (nie odoslania!) mu začne plynúť dvojmesačná výpovedná doba (ak nemajú v prac.zmluve alebo kol.zmluve dohodnutú inú VD). Jeho prac. pomer končí po uplynutí týchto dvoch mesiacov, bez ohladu na súhlas alebo nesúhlas zamestnávatela, príp. bez ohladu na PN-ku... Pozrite § 61 + 62 zákonník práce.

Ale predpokladám, že ste chceli "ukončiť PP dohodou" k určitému konkrétnemu dnu podla § 60 ZP. V tomto prípade sa samozrejme vyžaduje aj súhlas zamestnávatela, ak dohodu navrhne zamestnanec. No lehotu na odpoved ZP neupravuje.
roman 21
08.09.08,12:28
dohoda oskončení pracovného pomeru musí byť písomná nestačí len konklúdentný súhlas jedného z účastníkov prac-právnych vzťahov. ak máte nové yamestnanie môžte pokojne uzatvoriť novú prac zmluvu za trvania tej starej.zak. práce reťazenie prac pomerov nezakazuje
svedia
08.09.08,13:47
Ahojte prosím poradte... moja známa, dala výpoveď dohodou ku dňu.. pretože už má nastúpiť do nového zamestnania, lenže zamestnávateľ jej už pri osobnom preberaní písomnej výpovede (nepodpísal ani prevzatie výpovede) oznámil, že sa nedohodne. Čo teraz ???? ďakujem...
tinaM
08.09.08,14:07
Ahojte prosím poradte... moja známa, dala výpoveď dohodou ku dňu.. pretože už má nastúpiť do nového zamestnania, lenže zamestnávateľ jej už pri osobnom preberaní písomnej výpovede (nepodpísal ani prevzatie výpovede) oznámil, že sa nedohodne. Čo teraz ???? ďakujem...
Pokiaľ nemôže rozviazať prac.pomer dohodou /na dohodu sú potrebné obidve strany/ môže podať výpoveď.
Ak ju podá teraz, výpovedná lehota začne plynúť od 1.10.2008 a záleží na tom, ako dlho je zamestnaná u terajšieho zamestnávateľa. Do 5 rokov je 2-mesačná výpodná lehota a viac ako 5 rokov je 3-mesačná VL.
Výpoveď by som posielala poštou doporučene.

Len či bude nový zamestnávateľ čakať:cool:.

No dnes môže mať každý aj viac zamestnaní. Ak by sa dohodla nejako s novým zamestnávateľom.
svedia
08.09.08,14:18
Dobre, keď pošle výpoveď - 2-mesačnou výpovednou lehotou, poštou a on si to náhodou neprevezme na pošte? Platí aj takáto výpoveď?
Chobot
08.09.08,14:28
Dobre, keď pošle výpoveď - 2-mesačnou výpovednou lehotou, poštou a on si to náhodou neprevezme na pošte? Platí aj takáto výpoveď?

Áno, platí. Dňom doručenia je potom deň, kedy odmietol prevziať zásielku alebo kedy sa je to vráti ako nedoručené.
svedia
08.09.08,14:36
Diki za odpovede... takže čakať 2 mesiace a nový zamestnávateľ nemusí čakať. A čo tak proste neprísť do práce. Absencia. Aké by boli postihy?
Lucida
08.09.08,17:18
Ahojte!
Mozem sa Vas opytat? Musi byt skoncenie PP v skusobnej dobe dorucene postou alebo osobne na prevzatie?
Bude takto platne ked to dam na dorucenku a vrati sa mi?

Ďakujem!
jaja99
08.09.08,17:23
Pokiaľ nemôže rozviazať prac.pomer dohodou /na dohodu sú potrebné obidve strany/ môže podať výpoveď.
Ak ju podá teraz, výpovedná lehota začne plynúť od 1.10.2008 a záleží na tom, ako dlho je zamestnaná u terajšieho zamestnávateľa. Do 5 rokov je 2-mesačná výpodná lehota a viac ako 5 rokov je 3-mesačná VL.
Výpoveď by som posielala poštou doporučene.

Len či bude nový zamestnávateľ čakať:cool:.

No dnes môže mať každý aj viac zamestnaní. Ak by sa dohodla nejako s novým zamestnávateľom.

Trojmesačná výpovedná lehota platí len pri výpovedi so strany zamestnávateľa.
Ak dá výpoveď zamestnanec, výpovedná lehota je vždy dvojmesačná.
Tweety
08.09.08,17:23
Ahojte!
Mozem sa Vas opytat? Musi byt skoncenie PP v skusobnej dobe dorucene postou alebo osobne na prevzatie?
Bude takto platne ked to dam na dorucenku a vrati sa mi?

Ďakujem!
Áno, ak sa doručenka vráti ako neprevzatá, dokument bude považovaný za doručený.
jaja99
08.09.08,17:36
Ahojte!
Mozem sa Vas opytat? Musi byt skoncenie PP v skusobnej dobe dorucene postou alebo osobne na prevzatie?
Bude takto platne ked to dam na dorucenku a vrati sa mi?

Ďakujem!


Pracovný pomer v skúšobnej dobe môže skončiť za-ec aj za-teľ len písomne.
Písomné oznámenie o skončení pp sa má doručiť spravidla aspoň tri dni pred dňom, kedy má pp skončiť.

Písomnosti zamestnanca týkajúce sa vzniku zmeny alebo zániku pp doručuje zamestnanec na pracovisku alebo ako doporučenú zásielku.

Povinnosť zamestnanca doručiť písomnosť sa splní, len čo ju pošta vrátila zamestnávateľovi ako nedoručiteľnú alebo ak doručenie písomnosti bolo zmarené konaním zamestnávateľa.
Účinky doručenia nastanú aj vtedy, ak zamestnávateľ prijatie písomnosti odmietne.
maykaV
18.09.08,17:23
Ak da zamestnanec dohodu o skonceni PP. Zamestnavatel to prevezme ale napise tam,ze suhlasi s 2 mesacnou vypovednou lehotou. Zamestnanec zostane vo firme jeden mesiac z vypovednej lehoty. Druhy mesiac vypovednej lehoty uz nenastupy. Zamestnavatel mu pise absenciu. Pisomne ho neupozornil, ze nesuhlasi s tym,ze nanastupil do zamestnania. Kedy by mal(ak ma) skoncit pisat absenciu zamestnavatel? Je to iba do doby uplynutia vypovednej lehoty, alebo ju moze pisat aj dalej?
Ak uplynie vypovedna doba hoc tam zamestnanec nezostal, ma mu zamestnavatel dorucit potrebne dokumenty ku skonceniu PP?
Dakujem.
Chobot
18.09.08,20:02
Ak da zamestnanec dohodu o skonceni PP. Zamestnavatel to prevezme ale napise tam,ze suhlasi s 2 mesacnou vypovednou lehotou. Zamestnanec zostane vo firme jeden mesiac z vypovednej lehoty. Druhy mesiac vypovednej lehoty uz nenastupy. Zamestnavatel mu pise absenciu. Pisomne ho neupozornil, ze nesuhlasi s tym,ze nanastupil do zamestnania. Kedy by mal(ak ma) skoncit pisat absenciu zamestnavatel? Je to iba do doby uplynutia vypovednej lehoty, alebo ju moze pisat aj dalej?
Ak uplynie vypovedna doba hoc tam zamestnanec nezostal, ma mu zamestnavatel dorucit potrebne dokumenty ku skonceniu PP?
Dakujem.

Takéto skončenie PP je hybrid a nedá sa jednoznačne povedať, kto má pravdu. Skúsim to rozobrať, ako to vidím ja.

Ty si navrhla dohodu, zamestnávateľ túto dohodu neprijal, ale navrhol, že môžeš skončiť o 2 mesiace. Len to formuloval nešťastne, keď tam napísal, že súhlasí s 2 mesačnou VD. Toto môžme považovať za protinávrh na dohodu so skončením PP o 2 mesiace. Preto ak zamestnávateľ súhlasil s takouto dohodou a zamestnanec túto dohodu prijal, tak PP skončí na konci 2. mesiaca po uzavretí dohody.

Má to však háčik. V dohode by mal byť dohodnutý presný termín skončenia a taktiež na to, aby to bola dohoda, to musí byť podpísané oboma stranami. Pokiaľ tam nie je podpis zamestnávateľa, tak je dohoda neplatná a môže písať absenciu ako dlho bude chcieť. Navyše formuláciu, že súhlasí len s 2 mesačnou výpovednou dobou, možno chápať ako že nesúhlasí s dohodou a zamestnanec ak chce skončiť PP si musí podať výpoveď s 2 mesačnou VD. Keďže výpoveď nebola daná, PP neskončí, pretože je veľmi diskutabilné, či je dohoda vôbec platná.

AK by sa o to súdili, súd by rozhodoval najmä o tom, či dohoda spĺňa náležitosti ZP a či je platná. To by trebalo vidieť presne ako znie a čo tam napísal zamestnávateľ a či zmenenú dohodu akceptoval zamestnanec. Lebo aj to sa mohlo stať, že zamestnanec nesúhlasil so zmenenou dohodou, preto k dohode neprišlo.

V každom prípade tým, že zamestnanec neprišiel po mesiaci do práce svojvoľne, porušil pracovnú disciplínu a zamestnávateľ má právo písať mu absenciu minimálne za ten jeden mesiac. Či už dohoda bola platná alebo nie.
maykaV
18.09.08,21:19
Takéto skončenie PP je hybrid a nedá sa jednoznačne povedať, kto má pravdu. Skúsim to rozobrať, ako to vidím ja.

Ty si navrhla dohodu, zamestnávateľ túto dohodu neprijal, ale navrhol, že môžeš skončiť o 2 mesiace. Len to formuloval nešťastne, keď tam napísal, že súhlasí s 2 mesačnou VD. Toto môžme považovať za protinávrh na dohodu so skončením PP o 2 mesiace. Preto ak zamestnávateľ súhlasil s takouto dohodou a zamestnanec túto dohodu prijal, tak PP skončí na konci 2. mesiaca po uzavretí dohody.

Má to však háčik. V dohode by mal byť dohodnutý presný termín skončenia a taktiež na to, aby to bola dohoda, to musí byť podpísané oboma stranami. Pokiaľ tam nie je podpis zamestnávateľa, tak je dohoda neplatná a môže písať absenciu ako dlho bude chcieť. Navyše formuláciu, že súhlasí len s 2 mesačnou výpovednou dobou, možno chápať ako že nesúhlasí s dohodou a zamestnanec ak chce skončiť PP si musí podať výpoveď s 2 mesačnou VD. Keďže výpoveď nebola daná, PP neskončí, pretože je veľmi diskutabilné, či je dohoda vôbec platná.

AK by sa o to súdili, súd by rozhodoval najmä o tom, či dohoda spĺňa náležitosti ZP a či je platná. To by trebalo vidieť presne ako znie a čo tam napísal zamestnávateľ a či zmenenú dohodu akceptoval zamestnanec. Lebo aj to sa mohlo stať, že zamestnanec nesúhlasil so zmenenou dohodou, preto k dohode neprišlo.

V každom prípade tým, že zamestnanec neprišiel po mesiaci do práce svojvoľne, porušil pracovnú disciplínu a zamestnávateľ má právo písať mu absenciu minimálne za ten jeden mesiac. Či už dohoda bola platná alebo nie.

Zamestnanec suhlasil s 2 mesacnou VD. No vypoved uz zamestnavatelovi nedal, kedze mu zamestnavatel podpisal prevzatie ziadosti o skoncenie PP dohodou iba s tym, ze tam dodal formulku "Suhlasim s 2 mesacnou vypovednou lehotou" a podpisal sa.
Zamestnavatel to aj tak bral ako keby mu zamestnanec dal vypoved. Nechcel mu poukazat mzdu za posledny mesiac co tam pracoval a v liste co napisal zamestnavatel zamestnancovi, tak ze vraj mu chce vycislit stratu, ktora mu vznikla z toho ze zamestnanec nenastupil do zamestnania pocas vypovednej lehoty.
Na vycislenie akych skod ma zamestnavatel pravo?
Ako mam chapat § 78 zakonika prace? Musi zamestnavatel pisomne upozornit zamestnanca, ze nanastupenim do zamestnania mu vznikne skoda?
JAJA11
19.09.08,06:29
Zamestnanec suhlasil s 2 mesacnou VD. No vypoved uz zamestnavatelovi nedal, kedze mu zamestnavatel podpisal prevzatie ziadosti o skoncenie PP dohodou iba s tym, ze tam dodal formulku "Suhlasim s 2 mesacnou vypovednou lehotou" a podpisal sa.
Zamestnavatel to aj tak bral ako keby mu zamestnanec dal vypoved. Nechcel mu poukazat mzdu za posledny mesiac co tam pracoval a v liste co napisal zamestnavatel zamestnancovi, tak ze vraj mu chce vycislit stratu, ktora mu vznikla z toho ze zamestnanec nenastupil do zamestnania pocas vypovednej lehoty.
Na vycislenie akych skod ma zamestnavatel pravo?
Ako mam chapat § 78 zakonika prace? Musi zamestnavatel pisomne upozornit zamestnanca, ze nanastupenim do zamestnania mu vznikne skoda?

Dokazovanie škody, ktorá vznikla je dosť problémové. Ak zamestnanec nebude súhlasiť s nevyplatením poslednej výplaty, bude na zamestnávateľovi aby dokázal, že mu tá škoda vznikla. My osobne nechávame absenciu len pár dní a keď vieme, že už zamestnanec do roboty nenastúpi, odhlásime ho (Dáme mu výpoveď z dôvodu hrubého porušenia pracovnej disciplíny - absencie). Nechceme za neho platiť do ZP. (Väčšinou mu automaticky za absenciu krátime dovolenku.) Chobot má naozaj pravdu, vo Vašom prípade je to riadne zamotané. Človek bez právneho vzdelania si to ani neuvedomí, čo nedôsledné spísanie výpovede môže spôsobiť. Aj nám sa stávalo na začiatku, že sme to takto nedotiahli. Dnes sa už snažíme o jednoznačné výpovede a radšej (niekedy možno aj zbytočne) zamestnancov preháňame, aby sme to mali na poriadku. Našťastie sme nemali nikdy zamestnanca, ktorý by sa bol súdil.
Chobot
19.09.08,08:03
Zamestnanec suhlasil s 2 mesacnou VD. No vypoved uz zamestnavatelovi nedal, kedze mu zamestnavatel podpisal prevzatie ziadosti o skoncenie PP dohodou iba s tym, ze tam dodal formulku "Suhlasim s 2 mesacnou vypovednou lehotou" a podpisal sa.
Zamestnavatel to aj tak bral ako keby mu zamestnanec dal vypoved. Nechcel mu poukazat mzdu za posledny mesiac co tam pracoval a v liste co napisal zamestnavatel zamestnancovi, tak ze vraj mu chce vycislit stratu, ktora mu vznikla z toho ze zamestnanec nenastupil do zamestnania pocas vypovednej lehoty.
Na vycislenie akych skod ma zamestnavatel pravo?
Ako mam chapat § 78 zakonika prace? Musi zamestnavatel pisomne upozornit zamestnanca, ze nanastupenim do zamestnania mu vznikne skoda?

Dobre, dohodu budeme považovať za platnú a budeme to považovať za skončenie PP dohodou (nie výpoveďou). V tom prípade mal zamestnanec zotrvať v práci do dátumu skončenia PP. Tým, že svojvoľne neprišiel do práce, tak mohla zamestnávateľovi vzniknúť nejaká škoda. Zamestnanec má ale nárok na vyplatenie mzdy nezávisle od toho, či si zamestnávateľ vymáha škodu alebo nie. On ju musí vymáhať inak, nie zrážkou zo mzdy. Jedine keby zamestnanec uznal škodu a podpísal súhlas so zrážkou zo mzdy, vtedy by mu to mohol strhnúť zo mzdy.

Pokiaľ sa chce zamestnávateľ súdiť o náhradu škody, musí ju riadne preukázať. Ten § 78 nie je pre tento prípad aplikovateľný.
ingusa
24.09.08,20:34
ahojte potrebujem poradiť: chcem skončiť pracovný pomer dohodou ku dňu 30.9.08 a samozrejme zamestnávateľ nebude súhlasiť:mad::mad:, takže mu môžem dať výpoveď. Keď tomu dobre rozumiem tak mám 2 mesačnú výpovednú dobu (aj keď som tam zamestnaná 13 rokov), ktorá mi začne 1.10.08. Môžem byť na PN počas plynutia výpovednej doby hneď od 1.10.?? Ďakujem pekne za odpoveď a dúfam že som to popísala zrozumiteľne:)
brčko
24.09.08,20:42
ahojte potrebujem poradiť: chcem skončiť pracovný pomer dohodou ku dňu 30.9.08 a samozrejme zamestnávateľ nebude súhlasiť:mad::mad:, takže mu môžem dať výpoveď. Keď tomu dobre rozumiem tak mám 2 mesačnú výpovednú dobu (aj keď som tam zamestnaná 13 rokov), ktorá mi začne 1.10.08. Môžem byť na PN počas plynutia výpovednej doby hneď od 1.10.?? Ďakujem pekne za odpoveď a dúfam že som to popísala zrozumiteľne:)

ak doručíš výpoved zamestnávatelovi do konca septembra, tak áno, VD začne plynúť od 1.10.08 a končí 30.11.08 (ak nemáš v prac.zmluve alebo kolekt.zmluve dohodnutú inú VD ako vyplýva zo ZP).

Samozrejme, ak je dôvod, tak na PN-ku aj počas výpovednej doby máš nárok.

Pri výpovedi zo strany zamestnanca tvoj PP končí 30.11.08 bez ohladu na to, či bude tvoja PN pokračovať aj po tomto termíne.
ingusa
25.09.08,07:38
Ďakujem za odpoveď:)
ps1818
26.09.08,16:08
Neviem, či sa to tu už riešilo, ale opýtam sa:
Klasický scenár - chcem dať výpoveď kvôli lukratívnejšej práci a zamestnávateľ trvá na 2-mesačnej výpovednej lehote. V pracovnej zmluve som však nasiel takúto klauzulu:
"Ak zamestnanec nezotrvá počas VD u zamestnávateľa, zamestnávateľ má právo na peňažnú náhradu v sume priemerného zárobku tohto zamestnanca za jeden mesiac v zmysle par. 62 ods. 3 Zákonníka práce."
To akože znamená, že môžem odísť prakticky kedykoľvek s tým, že nedostanem od neho mzdu? (to by však nevadilo, veď ju dostanem od nového zamestnávateľa...)
Ďakujem za názory!!!
Tweety
26.09.08,16:30
Neviem, či sa to tu už riešilo, ale opýtam sa:
Klasický scenár - chcem dať výpoveď kvôli lukratívnejšej práci a zamestnávateľ trvá na 2-mesačnej výpovednej lehote. V pracovnej zmluve som však nasiel takúto klauzulu:
"Ak zamestnanec nezotrvá počas VD u zamestnávateľa, zamestnávateľ má právo na peňažnú náhradu v sume priemerného zárobku tohto zamestnanca za jeden mesiac v zmysle par. 62 ods. 3 Zákonníka práce."
To akože znamená, že môžem odísť prakticky kedykoľvek s tým, že nedostanem od neho mzdu? (to by však nevadilo, veď ju dostanem od nového zamestnávateľa...)
Ďakujem za názory!!! Nesprávne pochopené. Ak odídeš počas VD, zamestnáv. má právo na peňažnú náhradu (ak to bolo v PZ dohodnuté), takže nie mzdu( veď si v práci nebola, tak akú?) Popolopate: nedostaneš od neho nič, ale naopak, Ty mu zaplatiš náhradu za nezotrvanie počas VD.
Janci26svk
02.10.08,20:07
Ahojte.Potrebujem malú radu.Chystám sa podať výpoveď (§67)ku dňu 30.10.2008. PP mi skončí uplynutím dvojmesačnej VD 31.12.2008.Ak ju odovzdám osobne napr.smenovému majstrovi príp.vedúcemu,ako budem môcť dokázať jej prevzatie od zamestnávatela?Mám si spraviť kópiu a dať si ju ním podpísať?Za odpoveď ďakujem
Chobot
02.10.08,23:49
Ahojte.Potrebujem malú radu.Chystám sa podať výpoveď (§67)ku dňu 30.10.2008. PP mi skončí uplynutím dvojmesačnej VD 31.12.2008.Ak ju odovzdám osobne napr.smenovému majstrovi príp.vedúcemu,ako budem môcť dokázať jej prevzatie od zamestnávatela?Mám si spraviť kópiu a dať si ju ním podpísať?Za odpoveď ďakujem

Presne tak, dať podpísať (potvrdiť) prevzatie. Ak by odmietli potvrdiť, tak podať v podateľni, alebo poslať doporučene poštou. Dá sa ešte odovzdať zamestnávateľovi za prítomnosti 2 nezávislých svedkov, ktorí na kópii potvrdia, že výpoveď bola odovzdaná.
majernikova
03.10.08,12:41
Ahojte, neviete mi niekto poradiť ako napísať výpoveď ak mám zmluvu na dobu neurčitú a bez skúšobnej doby, som zamestnaná od 01.09.2008 no a pre nezhody s dcérou zamestnávateľa som sa rozhodla dať výpoveď k 31.10.2008. poraďte mi niekto, ako mám postupovať.
Ďakujem
Tweety
03.10.08,12:43
Ahojte, neviete mi niekto poradiť ako napísať výpoveď ak mám zmluvu na dobu neurčitú a bez skúšobnej doby, som zamestnaná od 01.09.2008 no a pre nezhody s dcérou zamestnávateľa som sa rozhodla dať výpoveď k 31.10.2008. poraďte mi niekto, ako mám postupovať.
Ďakujem
Meno... žiadam o skončenie PP uzavretého ..... dohodou k 31.10.08. AK s dohodou nebude súhlasiť, tak podaj výpoveď ( rovnako), iba treba počítať s tým, že pri výpovedi je dvojmesačná VD.
majernikova
07.10.08,04:36
Ďakujem a prajem krásny deň
Tinika
10.10.08,13:06
Dobrý deň, vopred sa ospravedlňujem, že som si neprečítala témy, ale potrebujem súrne poradiť kolegyni. Jej dcéra dala k 30.9. výpoveď, zamestnávateľ ju akceptuje, ale sídlo má mimo SR a dodnes jej tá výpoveď nedošla, niekde sa zapotrošila na pošte alebo kde, lebo oni to vraj poslali. Na úrade práce ju nechcú zaevidovať bez tej výpovede. Ide o to, že či teraz si musí za tie dni platiť sama odvody ako samoplatiteľ na SP a ZP. Do koľkých dní sa od výpovedi treba hlásiť na úrade práce? Lebo ona je 10 dní nezamestnaná a nevie kedy ten papier dostane. Ďakujem za rady
Chobot
10.10.08,13:20
Dobrý deň, vopred sa ospravedlňujem, že som si neprečítala témy, ale potrebujem súrne poradiť kolegyni. Jej dcéra dala k 30.9. výpoveď, zamestnávateľ ju akceptuje, ale sídlo má mimo SR a dodnes jej tá výpoveď nedošla, niekde sa zapotrošila na pošte alebo kde, lebo oni to vraj poslali. Na úrade práce ju nechcú zaevidovať bez tej výpovede. Ide o to, že či teraz si musí za tie dni platiť sama odvody ako samoplatiteľ na SP a ZP. Do koľkých dní sa od výpovedi treba hlásiť na úrade práce? Lebo ona je 10 dní nezamestnaná a nevie kedy ten papier dostane. Ďakujem za rady

:confused::confused::confused::confused::confused:
Má tu trochu zmätok v príspevku.
Asi nedala výpoveď, ale ukončila PP doodou, nie? A na akú výpoveď čaká?? Hádam na výstupné listy, nie? Alebo čaká na podpísanú dohodu o skončení PP?

Po skončení PP sa treba zahlásiť na ÚP do 7 dní, vtedy ju zaevidujú od skončenia PP. AK tak urobí po 7. dni, tak bude evidovaná odo dňa, kedy sa zaeviduje.

Ak od nej vyžadujú výástupné listy, tak si ich bude musieť zabezpečiť (aspoň faxom keby jej ich poslali, alebo naskenované v e-maili, veď firma určite má kópiu zápočtového listu či dohody).

Ale myslím, že sa na ÚP môže aj tak zaevidovať a dodatočne doloží výstupný list.

Tak na čo valstne čaká od zamestnávaeteľa?
Tinika
10.10.08,13:57
:confused::confused::confused::confused::confused:
Má tu trochu zmätok v príspevku.
Asi nedala výpoveď, ale ukončila PP doodou, nie? A na akú výpoveď čaká?? Hádam na výstupné listy, nie? Alebo čaká na podpísanú dohodu o skončení PP?

Po skončení PP sa treba zahlásiť na ÚP do 7 dní, vtedy ju zaevidujú od skončenia PP. AK tak urobí po 7. dni, tak bude evidovaná odo dňa, kedy sa zaeviduje.

Ak od nej vyžadujú výástupné listy, tak si ich bude musieť zabezpečiť (aspoň faxom keby jej ich poslali, alebo naskenované v e-maili, veď firma určite má kópiu zápočtového listu či dohody).

Ale myslím, že sa na ÚP môže aj tak zaevidovať a dodatočne doloží výstupný list.

Tak na čo valstne čaká od zamestnávaeteľa?

Ahoj, no mne bolo povedané, že na výpoveď, hoci tiež nechápem, veď by som dala na úrad tú moju výpoveď nie? Ale ak ju nemá podpísanú od zamestnávateľa, tak to úradu stačí? Neviem, no. Už nie som v práci, tak sa neviem kolegyne spýtať. Tak až v pondelok.V každom prípade, výstupný list ani iné papiere od zamestnávateľa zrejme nedostala.ďakujem aj tak
Chobot
10.10.08,22:09
Ahoj, no mne bolo povedané, že na výpoveď, hoci tiež nechápem, veď by som dala na úrad tú moju výpoveď nie? Ale ak ju nemá podpísanú od zamestnávateľa, tak to úradu stačí? Neviem, no. Už nie som v práci, tak sa neviem kolegyne spýtať. Tak až v pondelok.V každom prípade, výstupný list ani iné papiere od zamestnávateľa zrejme nedostala.ďakujem aj tak

Myslím, že buď sa nerozumeli tá dcéra s pracovníčkou úradu, alebo tá dcéra to skreslene podala, alebo celkovo pri podaní informácie cez 3 ľudí sa už pôvodná info úplne zdeformovala. To je tak, keď sa to rieši cez viacerých ľudí. Ty nevieš presne, aký má problém, my nevieme poradiť, lebo nám to nevieš upresniť. Bohužiaľ... takto sa nedá radiť.
mottajcsekova
20.10.08,11:43
Dobrý deň,
rozhodla som sa so zamestnávateľom rozviazať PP s dohodou, lenže ešte som na PN. Môžme aj počas PN rozviazať PP? A potom čo? Mám sa prihlásiť na úrad práce? Alebo radšej pred rozviazaním skončiť aj PN?

Ďakujem za rýchlu odpoveď.
:)
misoporada
20.10.08,14:54
Vyuzitie dovolenky a 7x celodenneho osetrenia v ramci vypovednej lehoty a uzatvorenie druhej prac. zmluvy s inym zamestnavatel od doby kedy mi zacne plynut dovolenka, resp. 7x osetrenie. Je to podla vas mozne?? Dik
Chobot
20.10.08,15:00
Vyuzitie dovolenky a 7x celodenneho osetrenia v ramci vypovednej lehoty a uzatvorenie druhej prac. zmluvy s inym zamestnavatel od doby kedy mi zacne plynut dovolenka, resp. 7x osetrenie. Je to podla vas mozne?? Dik

Áno, ty môžeš mať súčasne uzatvorené aj 2 pracovné pomery a môžeš v jednej firme pracovať, kým v druhej si čerpáš dovolenku.

Len s tým, ošetrením to nie je celkom v poriadku. Tým pádom nám hovoríš, že vedome budeš porušovať ustanovenia ZP, lebo to voľno je na nevyhnutnú dobu na ošetrenie či vyšetrenie. Ak nebudeš v zdravotníckom zariadení, mal by si byť na pracovisku. Takže počas dovolenky áno, počas P nie.

mimotemy
Inak takí sa volajú Workoholici....:D.
misoporada
21.10.08,06:57
Áno, ty môžeš mať súčasne uzatvorené aj 2 pracovné pomery a môžeš v jednej firme pracovať, kým v druhej si čerpáš dovolenku.

Len s tým, ošetrením to nie je celkom v poriadku. Tým pádom nám hovoríš, že vedome budeš porušovať ustanovenia ZP, lebo to voľno je na nevyhnutnú dobu na ošetrenie či vyšetrenie. Ak nebudeš v zdravotníckom zariadení, mal by si byť na pracovisku. Takže počas dovolenky áno, počas P nie.

mimotemy
Inak takí sa volajú Workoholici....:D.


Jasne, rozumiem. Vdaka za potvrdenie pre mna neistej odpovede!! :-)
jess
21.10.08,13:14
Zamestnanec chce dať výpoveď. Nevie k akému dátumu to má napísať, ale 2-mesačná výpovedná doba by mala končiť 31.12.2008. Píše sa k 31.10. že dáva výpoveď alebo k 31.12.2008 ???
Tweety
21.10.08,13:16
Zamestnanec chce dať výpoveď. Nevie k akému dátumu to má napísať, ale 2-mesačná výpovedná doba by mala končiť 31.12.2008. Píše sa k 31.10. že dáva výpoveď alebo k 31.12.2008 ???Nemusí tam uviesť dátum, VD mu začne plynúť od začiatku mesiaca po podaní výpovede. Takže, ak dá výpoveď dnes, VD začne plynúť od 1.11. a skončí 31.12.08.
jess
21.10.08,13:18
Ďakujem.
adriana2004
30.10.08,08:47
Dobrý deň, prosím o radu. Zamestnanec nám dal výpoveď. Nakoľko pracuje u nás viac ako 10 rokov, môžeme mu dať viac ako 2 mesiace výpovednú dobu, alebo to platí iba pre výpoveď danú zamestnávateľom.Ďakujem
Tweety
30.10.08,08:54
Dobrý deň, prosím o radu. Zamestnanec nám dal výpoveď. Nakoľko pracuje u nás viac ako 10 rokov, môžeme mu dať viac ako 2 mesiace výpovednú dobu, alebo to platí iba pre výpoveď danú zamestnávateľom.Ďakujem
Nie, VD je 2 mesačná. Odpracovaná doba u vás nemá na VD v tomto prípade žiaden vplyv.
adriana2004
30.10.08,09:48
Ďakujem za odpoveď.
Kája.
08.11.08,11:15
Dobrý deň, prosím o pomoc. Zamestnanec podal dňa 31.10.08 výpoveď podľa par. 67 ku dňu 31.10.08. Zamestnávateľ podpísal a napísal súhlasí. Zamestnanec už viac do práce nenastúpil, 3.11.08 sme mu písali list, že porušuje pracovnú disciplínu nakoľko nenastúpil do práce vo výpovednej lehote, ktorá plynie od 1.11. - 31.12.08. Zamestnanec nám odpísal, že nakoľko sme súhlasili s výpoveďou považuje pracovnú pomer za ukončený. Má pravdu?
veronikasad
08.11.08,11:59
Dobrý deň, prosím o pomoc. Zamestnanec podal dňa 31.10.08 výpoveď podľa par. 67 ku dňu 31.10.08. Zamestnávateľ podpísal a napísal súhlasí. Zamestnanec už viac do práce nenastúpil, 3.11.08 sme mu písali list, že porušuje pracovnú disciplínu nakoľko nenastúpil do práce vo výpovednej lehote, ktorá plynie od 1.11. - 31.12.08. Zamestnanec nám odpísal, že nakoľko sme súhlasili s výpoveďou považuje pracovnú pomer za ukončený. Má pravdu?
Ak z písomnej žiadosti zamestnanca je zrejmé, že sa jedná o výpoveď v zmysle § 67 Zákonníka práce, zamestnancovi od 1.11. začala plynúť dvojmesačná výpovedná lehota /zamestnávateľ nemusí súhlas s výpoveďou potvrdzovať na kopii listu zamestnanca, stačí potvrdiť prevzatie výpovede/.
Ak však v liste § 67 zamestnanec necitoval, zrejme si myslí, že ide o skončenie prac. pomeru dohodou /§ 60 ZP/, uviedol tam dátum a súhlas zamestnávateľa považuje za súhlas s rozviazaním prac.pomeru dohodou.
Ak zamestnanec už nenastúpil do práce, porušuje síce pracovnú disciplínu, môžete mu vykázať absenciu /ak má nejakú dovolenku - krátiť mu ju za absenciu/, ale čo ďalej ? Vidím to v rozviazaní prac.pomeru pred uplynutím výpovednej doby...
Branis6
08.11.08,13:02
Dobrý deň, prosím o radu. Nakoľko som si našiel novú prácu,chcem dať výpoveď zo zamestnania ku dňu 28.11.2008, aby mi plynula výpovedná lehota od 1.12.2008. Som dostatočne dlho v súčasnom zamestnaní, aby som vedel, že mi nadriadený len tak výpoveď napodpíše a dohoda s ním je viac ako nereálna. Aké mám možnosti oznámiť, resp. doručiť výpoveď tak, aby ju musel okamžite akceptovať? Má zamestnávateľ právo, aby odkladal potvrdenie výpovede, alebo je niečim viazaný ju okamžite podpísať? V prípade, že doručím výpoveď dňa 28.11.2008 a zamestnávateľ mi ju podpíše až napr. 10.12.2008, bude platiť výpovedná lehota od 1.12.2008, alebo až od prvého dňa nasledujúceho mesiaca, kedy bola výpoveď podpísaná?
Ďakujem
jess
08.11.08,13:06
Dobrý deň, prosím o radu. Nakoľko som si našiel novú prácu,chcem dať výpoveď zo zamestnania ku dňu 28.11.2008, aby mi plynula výpovedná lehota od 1.12.2008. Som dostatočne dlho v súčasnom zamestnaní, aby som vedel, že mi nadriadený len tak výpoveď napodpíše a dohoda s ním je viac ako nereálna. Aké mám možnosti oznámiť, resp. doručiť výpoveď tak, aby ju musel okamžite akceptovať? Má zamestnávateľ právo, aby odkladal potvrdenie výpovede, alebo je niečim viazaný ju okamžite podpísať? V prípade, že doručím výpoveď dňa 28.11.2008 a zamestnávateľ mi ju podpíše až napr. 10.12.2008, bude platiť výpovedná lehota od 1.12.2008, alebo až od prvého dňa nasledujúceho mesiaca, kedy bola výpoveď podpísaná?
Ďakujem

Pošli to poštou doporučene 1.triedou 27.11., určite to 28.11. má a od 1.12. ti plynie výpovedná lehota, ale tá je 2 mesiace, takže tvoj PP skončí až 31.1. . Ale bude to výpoveď podľa §67, určite nie dohodou k 1.12. podľa §60 . Výpoveď je jednostranný úkon a túto musí zamestnávateľ akceptovať...na dohode sa musia dohodnúť obe strany !
veronikasad
08.11.08,14:23
Dobrý deň, prosím o radu. Nakoľko som si našiel novú prácu,chcem dať výpoveď zo zamestnania ku dňu 28.11.2008, aby mi plynula výpovedná lehota od 1.12.2008. Som dostatočne dlho v súčasnom zamestnaní, aby som vedel, že mi nadriadený len tak výpoveď napodpíše a dohoda s ním je viac ako nereálna. Aké mám možnosti oznámiť, resp. doručiť výpoveď tak, aby ju musel okamžite akceptovať? Má zamestnávateľ právo, aby odkladal potvrdenie výpovede, alebo je niečim viazaný ju okamžite podpísať? V prípade, že doručím výpoveď dňa 28.11.2008 a zamestnávateľ mi ju podpíše až napr. 10.12.2008, bude platiť výpovedná lehota od 1.12.2008, alebo až od prvého dňa nasledujúceho mesiaca, kedy bola výpoveď podpísaná?
Ďakujem
Prečo chceš čakať až do 28.11. Pošli to čím skôr. Alebo odnes osobne, daj si podpísať prevzatie na kopii. Zamestnávateľ nepotvrdzuje súhlas s výpoveďou, ale prevzatie tvojej žiadosti. Na výpoveď máš nárok zo Zákonníka práce, pracovný pomer končí uplynutím výpovednej doby, ak sa so zamestnávateľom nedohodneš inak.
Branis6
08.11.08,15:03
Prečo chceš čakať až do 28.11. Pošli to čím skôr. Alebo odnes osobne, daj si podpísať prevzatie na kopii. Zamestnávateľ nepotvrdzuje súhlas s výpoveďou, ale prevzatie tvojej žiadosti. Na výpoveď máš nárok zo Zákonníka práce, pracovný pomer končí uplynutím výpovednej doby, ak sa so zamestnávateľom nedohodneš inak.

Nakoľko ešte nemám podpísanú zmluvu s novým zamestnávateľom a to nejaký čas potrvá, pretože trávi väčšinu času v zahraničí, budem pravdepodobne nútený odovzdať výpoveď na poslednú chvíľu. Ak by som bol nakoniec nútený poslať výpoveď poštou, tým pádom nebudem mať potvrdenú kópiu výpovede od zamestnávateľa.Ako sa teda preukážem, že výpoveď bola doručená ešte pred 1.12.2008?

Ďakujem za odpoveď
veronikasad
08.11.08,15:07
Nakoľko ešte nemám podpísanú zmluvu s novým zamestnávateľom a to nejaký čas potrvá, pretože trávi väčšinu času v zahraničí, budem pravdepodobne nútený odovzdať výpoveď na poslednú chvíľu. Ak by som bol nakoniec nútený poslať výpoveď poštou, tým pádom nebudem mať potvrdenú kópiu výpovede od zamestnávateľa.Ako sa teda preukážem, že výpoveď bola doručená ešte pred 1.12.2008?

Ďakujem za odpoveď
Bohužial, ak ju prevezme na pošte po 1.12., výpoveď ti začne plynúť od 1.1.09. Aj starý zamestnávateľ môže "kalkulovať" ako ty.
Branis6
08.11.08,15:16
Ten dátum je čisto iba teoretický - najhoršia možná alternatíva. Predpokladám, že to stihnem skôr.Takže doklad, že výpoveď bola doručená v nejaký konkrétny deň, bude mať vlastne pošta, ak tomu správne rozumiem ? Budem mať k tejto informácii nejaký prístup?
Ďakujem
veronikasad
08.11.08,15:20
Ten dátum je čisto iba teoretický - najhoršia možná alternatíva. Predpokladám, že to stihnem skôr.Takže doklad, že výpoveď bola doručená v nejaký konkrétny deň, bude mať vlastne pošta, ak tomu správne rozumiem ? Budem mať k tejto informácii nejaký prístup?
Ďakujem
Najlepšia alternatíva - doručiť osobne a dať si potvrdiť prevzatie, hoci aj posledný deň v mesiaci.
Potvrdenie o doručení dostaneš iba z pošty, ak požiadaš o pátranie po zásielke /neviem presne ako sa to volá/ - potvrdia ti kto a kedy zásielku prevzal. Myslím, že sa za to platí nejaký poplatok.
Kája.
08.11.08,15:20
Ak z písomnej žiadosti zamestnanca je zrejmé, že sa jedná o výpoveď v zmysle § 67 Zákonníka práce, zamestnancovi od 1.11. začala plynúť dvojmesačná výpovedná lehota /zamestnávateľ nemusí súhlas s výpoveďou potvrdzovať na kopii listu zamestnanca, stačí potvrdiť prevzatie výpovede/.
Ak však v liste § 67 zamestnanec necitoval, zrejme si myslí, že ide o skončenie prac. pomeru dohodou /§ 60 ZP/, uviedol tam dátum a súhlas zamestnávateľa považuje za súhlas s rozviazaním prac.pomeru dohodou.
Ak zamestnanec už nenastúpil do práce, porušuje síce pracovnú disciplínu, môžete mu vykázať absenciu /ak má nejakú dovolenku - krátiť mu ju za absenciu/, ale čo ďalej ? Vidím to v rozviazaní prac.pomeru pred uplynutím výpovednej doby...


Ono to bolo tak, že doniesol zamestnávateľovi výpoveď podľa par. 60, zamestnávateľ nesúhlasil a potom vytiahol výpoveď podľa par. 67 ku dňu 31.10.2008 s ktorou zamestnávateľ súhlasil, zamestnancovi sme ústne oznámili, že výpovedná lehota je 2 mesiace a začína plynúť dňa 1.11.08 a ak nezotrvá v zamestnaní počas výpovednej lehoty máme nárok na jednomesačný priem.zárobok (má dohodnuté v prac. zmluve). Dňa 3. 11.08 nenastúpil, načo sme mu poslali list s tým, že výpovedná lehota začala plynúť .1.11 - 31.12. a nech predloží doklady prečo nenastúpil do zamestnania inak to považujeme za hrubé porušenie prac. disciplíny a budeme nútený rozviazať prac. pomer okamžite. On na to odpísal: "Nakoľko ste súhlasili s mojou žiadosťou o rozviazanie pracovného pomeru ku dňu 31.10.08 podľa par. 67 Zákonníka práce a žiadosť ste potvrdili písomný súhlasom, považujem môj pracovný pomer vo Vašej firme za ukončený". Ako mám na to reagovať.
veronikasad
08.11.08,15:25
Ono to bolo tak, že doniesol zamestnávateľovi výpoveď podľa par. 60, zamestnávateľ nesúhlasil a potom vytiahol výpoveď podľa par. 67 ku dňu 31.10.2008 s ktorou zamestnávateľ súhlasil, zamestnancovi sme ústne oznámili, že výpovedná lehota je 2 mesiace a začína plynúť dňa 1.11.08 a ak nezotrvá v zamestnaní počas výpovednej lehoty máme nárok na jednomesačný priem.zárobok (má dohodnuté v prac. zmluve). Dňa 3. 11.08 nenastúpil, načo sme mu poslali list s tým, že výpovedná lehota začala plynúť .1.11 - 31.12. a nech predloží doklady prečo nenastúpil do zamestnania inak to považujeme za hrubé porušenie prac. disciplíny a budeme nútený rozviazať prac. pomer okamžite. On na to odpísal: "Nakoľko ste súhlasili s mojou žiadosťou o rozviazanie pracovného pomeru ku dňu 31.10.08 podľa par. 67 Zákonníka práce a žiadosť ste potvrdili písomný súhlasom, považujem môj pracovný pomer vo Vašej firme za ukončený". Ako mám na to reagovať.
Váš postup bol správny. Ak má dohodnuté v prac. zmluve náhradu za nedodržanie výpovednej lehoty vo výške priem. zárobku za jeden mesiac, môžete si uplatniť. Viac s tým už asi veľa nenarobíte. Uplatňovať si náhradu ušlého príjmu na súde je "na dlhé lakte". Treba sa poradiť s právnikom, či mu náhradu môžete strhnúť zo mzdy /ak máte z čoho/.
Branis6
08.11.08,15:29
Najlepšia alternatíva - doručiť osobne a dať si potvrdiť prevzatie, hoci aj posledný deň v mesiaci.
Potvrdenie o doručení dostaneš iba z pošty, ak požiadaš o pátranie po zásielke /neviem presne ako sa to volá/ - potvrdia ti kto a kedy zásielku prevzal. Myslím, že sa za to platí nejaký poplatok.

Ďakujem za odpovede
Kája.
08.11.08,15:38
Mám v zmluve aj dohodnuté, že náhrada bude stiahnutá z poslednej výplaty. Myslíte, že môžem postupovať ďalej takto: Napíšem jej list, že ukončujem pracovný pomer okamžite (neviem aký mám dať dátum) z dôvodu neprítomnosti v práci od 3.11. a z poslednej výplaty (oktobrovej) jej stiahnem náhradu mzdy za nezotrvanie v práci počas výpovednej lehoty.
brčko
08.11.08,15:38
Najlepšia alternatíva - doručiť osobne a dať si potvrdiť prevzatie, hoci aj posledný deň v mesiaci.
Potvrdenie o doručení dostaneš iba z pošty, ak požiadaš o pátranie po zásielke /neviem presne ako sa to volá/ - potvrdia ti kto a kedy zásielku prevzal. Myslím, že sa za to platí nejaký poplatok.

výpoved musíš poslať doporučene. Ak to pošleš v obálke s doručenkou (treba si takú kúpiť myslím na pošte), tak ti pošta vráti doručenku s dátumom prevzatia. Dúfam, že sa v tom nemýlim (ak áno, snád ma niekto opraví, lebo prakticky som to vlastne nerobila!). Zamestnávatel "musí" zasielať "doporučene s doručenkou do vlastných rúk", zamestnanec len "doporučene", s doručenkou nemusí, no je to praktickejšie.

Dá sa napr. zaslať aj list so stanovenou úschovnou lehotou. Zistovala som min.rok, tak snád to ešte platí. Bežná úschovná lehota je 18dní. Ak zašleš dopor.list napr. doporučene 1.triedou s úschovnou lehotou 5dní, tak na druhý den po doručení odoslaní sa musia pokúsiť o doručenie a od dalšieho dna by mala začať plynúť úschovná lehota. Po jej ukončení (ráta sa myslím na kalend.dni, nie pracovné, no neviem na 100%), ak nebol doručený, by mali list vrátiť ako nedoručený. Aj toto je alternatíva, no ak by išlo o zaslanie až 27.11., tak sa to nedá použiť a tiež netreba rátať dni úplne na fest, lebo s tým doručovaním neviem presne rátanie lehôt. NO dobré vedieť aj pre iné prípady, lebo lehota 18dní je ozaj dlhá.
veronikasad
08.11.08,15:55
Brčko, ta doručenka ma nenapadla. Je to tak ako píšeš, vráti sa odosielatelovi s podpisom a dátumom prevzatia zásielky.
jasteryba
10.11.08,22:15
Dobry den, chcela by som sa poradit, mam taky problem pracovala som u zamestnavatela do 28.8.2008, kde som sa rozhodla, ze dam vypoved, no zamestnavatel najprv tvrdil, ze musim dodrzat dvojmesacnu vypovednu lehotu ja som mu normalne napisala vypoved, ktoru som mu dorucila a kopiu som si taktiez odlozila po podpisani tejto vypovede prisiel za mnou a oznamil mi, ze od prveho mam vypoved, ale nedal mi to pisomne, kedze predtym som mesiac bola na PNke nezaplatil mi ju a ani dovolenku mi do dnesneho dna nevyplatil...ked som sa s nim pokusala dohodnut tak mi odmietol dat pisomnou formou vypoved a nahle tvrdil, ze mi vedie absenciu..no uz uplynula dvojmesacna vypovedna lehota a on mi doposial odmieta dat vypoved, lenze zapoctovy list mi bol vystaveny a v nom sa uvadza koniec pracovnej doby k 28.08.2008...chcem sa opytat ake zavazky a pohladavky mi z toho plynu a ako mam dalej postupovat, kedze medzicasom som k 15.09.2008 sa zamestnal v inej firme. DAkuuuujem veeeelmi pekne za pomoc
Orsz
10.11.08,23:04
Dobry den, chcela by som sa poradit, mam taky problem pracovala som u zamestnavatela do 28.8.2008, kde som sa rozhodla, ze dam vypoved, no zamestnavatel najprv tvrdil, ze musim dodrzat dvojmesacnu vypovednu lehotu ja som mu normalne napisala vypoved, ktoru som mu dorucila a kopiu som si taktiez odlozila po podpisani tejto vypovede prisiel za mnou a oznamil mi, ze od prveho mam vypoved, ale nedal mi to pisomne, kedze predtym som mesiac bola na PNke nezaplatil mi ju a ani dovolenku mi do dnesneho dna nevyplatil...ked som sa s nim pokusala dohodnut tak mi odmietol dat pisomnou formou vypoved a nahle tvrdil, ze mi vedie absenciu..no uz uplynula dvojmesacna vypovedna lehota a on mi doposial odmieta dat vypoved, lenze zapoctovy list mi bol vystaveny a v nom sa uvadza koniec pracovnej doby k 28.08.2008...chcem sa opytat ake zavazky a pohladavky mi z toho plynu a ako mam dalej postupovat, kedze medzicasom som k 15.09.2008 sa zamestnal v inej firme. DAkuuuujem veeeelmi pekne za pomoc


Ak máš zápočtový list k 28.8., tak týmto dňom musel byť PP ukončený, a bývalý zamestnávateľ ťa "naťahuje", čo nie je od neho fér. No nestačí ti len kopia výpovede...potrebuješ aj jeho podpis o prevzatí aj s uvedeným dňom, resp. stačilo to poslať doporučene poštou. Písala si, že si doručila výpoveď , zrejme osobne, máš podpísané prevzatie? Ak nie, naozaj to mohol zneužiť, a ak ti vedie absenciu, prišla by si aj o dovolenku - keďže podľa ZP má právo krátiť dovolenku za každý deň absencie. PN-ka ... prečo ti ju nevyplatil - vedel už, že chceš odísť? V každom prípade je toto už o osobných vzťahoch.
Branis6
17.11.08,16:44
výpoved musíš poslať doporučene. Ak to pošleš v obálke s doručenkou (treba si takú kúpiť myslím na pošte), tak ti pošta vráti doručenku s dátumom prevzatia. Dúfam, že sa v tom nemýlim (ak áno, snád ma niekto opraví, lebo prakticky som to vlastne nerobila!). Zamestnávatel "musí" zasielať "doporučene s doručenkou do vlastných rúk", zamestnanec len "doporučene", s doručenkou nemusí, no je to praktickejšie.

Dá sa napr. zaslať aj list so stanovenou úschovnou lehotou. Zistovala som min.rok, tak snád to ešte platí. Bežná úschovná lehota je 18dní. Ak zašleš dopor.list napr. doporučene 1.triedou s úschovnou lehotou 5dní, tak na druhý den po doručení odoslaní sa musia pokúsiť o doručenie a od dalšieho dna by mala začať plynúť úschovná lehota. Po jej ukončení (ráta sa myslím na kalend.dni, nie pracovné, no neviem na 100%), ak nebol doručený, by mali list vrátiť ako nedoručený. Aj toto je alternatíva, no ak by išlo o zaslanie až 27.11., tak sa to nedá použiť a tiež netreba rátať dni úplne na fest, lebo s tým doručovaním neviem presne rátanie lehôt. NO dobré vedieť aj pre iné prípady, lebo lehota 18dní je ozaj dlhá.

Ospravedlňujem sa, že sa vraciam k téme tak neskoro.Môj nový zamestnávateľ príde na SR na poslednú chvíľu aby mi potvrdil nástup a ja nechcem dávať výpoveď skôr, než sa tak stane. Takže výpoveď v súčasnom zamestnaní v posledný deň v mesiaci sa zdá byť nakoniec viac ako reálna. Silne pochybujem, že mi túto, ak ju prinesiem zo sebou hneď potvrdia, že ju prijali. Kamarát mi spomínal, že si mám so sebou zobrať dvoch svedkov, keď budem výpoveď odovzdávať. Tí mi neskôr môžu dosvedčiť deň podania výpovede, ak by náhodou došlo k sporu. V prípade, že mi teda výpoveď odmietnu prijať, môžem ju pokladať aj tak za odovzdanú, keď že tam budem mať už spomínaných svedkov?

Ďakujem
Chobot
17.11.08,18:16
Ospravedlňujem sa, že sa vraciam k téme tak neskoro.Môj nový zamestnávateľ príde na SR na poslednú chvíľu aby mi potvrdil nástup a ja nechcem dávať výpoveď skôr, než sa tak stane. Takže výpoveď v súčasnom zamestnaní v posledný deň v mesiaci sa zdá byť nakoniec viac ako reálna. Silne pochybujem, že mi túto, ak ju prinesiem zo sebou hneď potvrdia, že ju prijali. Kamarát mi spomínal, že si mám so sebou zobrať dvoch svedkov, keď budem výpoveď odovzdávať. Tí mi neskôr môžu dosvedčiť deň podania výpovede, ak by náhodou došlo k sporu. V prípade, že mi teda výpoveď odmietnu prijať, môžem ju pokladať aj tak za odovzdanú, keď že tam budem mať už spomínaných svedkov?

Ďakujem

Áno, dá sa to urobiť aj tak, že svedkovia potvrdia doručenie výpovede zamestnávateľovi. A tá firma nemá podateľňu? Tam by ti potvrdili prevzatie.
Branis6
18.11.08,09:55
Áno, dá sa to urobiť aj tak, že svedkovia potvrdia doručenie výpovede zamestnávateľovi. A tá firma nemá podateľňu? Tam by ti potvrdili prevzatie.

Podateľňu nemá. Zaužívaná prax je asi taká, že výpoveď sa zanesie riaditeľovi na podpis a ten ju s pravidla nechce podpísať ( myslím jej prevzatie ) s tým, že si to zamestnanec má ešte rozmyslieť...A keď zoberieme fakt, že výpoveď budem musieť dať doslova v posledný deň, touto situáciou by som si výpovednú lehotu predľžil o mesiac.
eva_v
23.11.08,21:27
Rada by som Vás poprosila o pomoc, zamestnanec bol na PN od apríla a bol mu priznaný plný invalidný dôchodok (info nam o tom nedal). Poslal nam vypoved nasledujúci den po ukončení PN. (to že nebol v práci nie je problém), ale vo vypovedi, uviedol, že žiada o ukončenie PP z dôvodu priznania plného inv. dôchodku (PID) práve k prvému dnu po skoncení PN. A na papierik napisal §69 1c a §69 ods.4. Je právoplatná takáto výpoveď, alebo by ju mal prepracovať? Musí k § 69 1c dokladovať lekárskou správou, priznaním PID, a pod? Ďakujem za Váš čas.
veronikasad
23.11.08,22:04
Rada by som Vás poprosila o pomoc, zamestnanec bol na PN od apríla a bol mu priznaný plný invalidný dôchodok (info nam o tom nedal). Poslal nam vypoved nasledujúci den po ukončení PN. (to že nebol v práci nie je problém), ale vo vypovedi, uviedol, že žiada o ukončenie PP z dôvodu priznania plného inv. dôchodku (PID) práve k prvému dnu po skoncení PN. A na papierik napisal §69 1c a §69 ods.4. Je právoplatná takáto výpoveď, alebo by ju mal prepracovať? Musí k § 69 1c dokladovať lekárskou správou, priznaním PID, a pod? Ďakujem za Váš čas.

Dôvodom skončenia PP je nepriaznivý zdravotný stav alebo chce od vás odstupné ?

§ 69
Na začiatok (http://www.porada.sk/t56527-zakonnik-prace-od-01-09-2007-a.html#hore)

(1) Zamestnanec môže pracovný pomer okamžite skončiť, ak

a) podľa lekárskeho posudku nemôže ďalej vykonávať prácu bez vážneho ohrozenia svojho zdravia a zamestnávateľ ho nepreradil do 15 dní odo dňa predloženia tohto posudku na inú pre neho vhodnú prácu,
b) zamestnávateľ mu nevyplatil mzdu alebo náhradu mzdy, alebo ich časť do 15 dní po uplynutí jej splatnosti, zamestnávateľ mu nevyplatil mzdu, náhradu mzdy, cestovné náhrady, náhradu za pracovnú pohotovosť, náhradu príjmu pri dočasnej pracovnej neschopnosti zamestnanca alebo ich časť do 15 dní po uplynutí ich splatnosti,
c) je bezprostredne ohrozený jeho život alebo zdravie.
eva_v
24.11.08,07:56
Aj jedno aj druhé. Dôvodom je jeho zdravotný stav (dostal porážku) a samozrejme chcel by aj odstupné. A ja neviem či k § 69 1c je potrebný nejaký posudok. A teraz som v rozpakoch či má narok na odstupné alebo nie. On vlastne k nám už po PN nenastúpil (samozrejme, že to akceptujeme) len poslal vypoved po kolegovi. Tak sme sa tlf dohodli. Dakujem
eva_v
24.11.08,13:52
Prosím pomôže mi niekto? Dakujem
antiny
27.11.08,14:55
prosím súrne o radu:
zamestnanec podal výpoveď k 4.12.2008
zamestnávateľ s týmto dátumom nesúhlasil a navrhol 30.11.2008
(alebo trvá na 2 mesačnej výpovednej lehote)
má zamestnanec nárok na preplatenie dovolenky ak zamestnávateľ nebude trvať na 2 mesiacoch?
Martin Mocko
27.11.08,15:00
prosím súrne o radu:
zamestnanec podal výpoveď k 4.12.2008
zamestnávateľ s týmto dátumom nesúhlasil a navrhol 30.11.2008
(alebo trvá na 2 mesačnej výpovednej lehote)
má zamestnanec nárok na preplatenie dovolenky ak zamestnávateľ nebude trvať na 2 mesiacoch?

Ak podal zamestnanec výpoveď k 4.12. - tak začína výpovedná lehota 1.1.2009 a pracovný pomer končí 28.2.2009.

Dovolenka sa vzťahuje na odpracovaný čas - takže záleží od odpracovaného obdobia.

Ak zamestnávateľ "netrvá" na výpovednej lehote - odporúčam ukončiť pracovný pomer dohodou.
Chobot
27.11.08,15:09
prosím súrne o radu:
zamestnanec podal výpoveď k 4.12.2008
zamestnávateľ s týmto dátumom nesúhlasil a navrhol 30.11.2008
(alebo trvá na 2 mesačnej výpovednej lehote)
má zamestnanec nárok na preplatenie dovolenky ak zamestnávateľ nebude trvať na 2 mesiacoch?

Čiste len k otázke ohľadne preplatenia dovolenky - pri každom skončení PP má zamestnanec nárok na preplatenie nevyčerpanej dovolenky, na ktorú mu vznikol nárok.
antiny
28.11.08,06:20
ďakujem za odpoveďe, budem ich tlmočiť ďalej
Ejuska2586
01.12.08,09:45
Ahojte Poraďáci.

Chcela by som sa opýtať:
Zamestnanec požiadal zamestnávateľa o ukončenie pracovného pomeru k 1.1.2009, čo mu ale zamestnávateľ neprijal. Ako môže zamestnanec ukončiť zamestnanie, keď má už len 1 mesiac? Čo sa môže stať, ak k 1.1.09 už u pôvodného zamestnávateľa nenastúpi a zamestná sa u iného? Ďakujem za radu.
Marína
01.12.08,09:51
verato
01.12.08,10:12

Dobry den, v decembri mi konci RP, dietatko dovrsi 3 roky. Zamestnavatel moje povodne pracovne miesto zrusil, ponukol mi ine pracovne miesto, kde mi ako slobodnej matke nevyhovuje pracovna doba. Ako mam postupovat pri rozviazani pracovneho pomeru, mam narok na odstupne?
Dakujem za odpoved.
maykaV
01.12.08,14:18
Zamestnanec nanastupol do zamestnania pocas plynutia vypovednej lehoty. Zamestnavatel mu pisal absenciu, ale k 31.7.2008 ho odhlasil zo soc. aj zdravotnej poistovne. Zamestnancovy zatial nedal doklady(zapoctovy list a rocne zuctovanie) ku skonceniu prac. pomeru. Ma zamestnavatel povinnost poslat tieto dokumenty zamestnancovi, alebo nie? Je nieco v zakonniku prace, ako sa moze zamestnanec dostat k tymto dokladom ak mu ich zamestnavatel nechce dat?
Dakujem za odpovede.
Tweety
01.12.08,14:22
Zamestnanec nanastupol do zamestnania pocas plynutia vypovednej lehoty. Zamestnavatel mu pisal absenciu, ale k 31.7.2008 ho odhlasil zo soc. aj zdravotnej poistovne. Zamestnancovy zatial nedal doklady(zapoctovy list a rocne zuctovanie) ku skonceniu prac. pomeru. Ma zamestnavatel povinnost poslat tieto dokumenty zamestnancovi, alebo nie? Je nieco v zakonniku prace, ako sa moze zamestnanec dostat k tymto dokladom ak mu ich zamestnavatel nechce dat?
Dakujem za odpovede.
§ 75 ZP
(2) Pri skončení pracovného pomeru je zamestnávateľ povinný vydať zamestnancovi potvrdenie o zamestnaní a uviesť v ňom najmä

a) dobu trvania pracovného pomeru,
b) druh vykonávaných prác,
c) či sa zo mzdy zamestnanca vykonávajú zrážky, v čí prospech, v akej výške a v akom poradí je pohľadávka, pre ktorú sa majú zrážky ďalej vykonávať,
d) údaje o poskytnutej mzde za vykonanú prácu, o poskytnutej náhrade mzdy a náhrade za čas pracovnej pohotovosti, o zrazených preddavkoch na daň z príjmov a o ďalších skutočnostiach rozhodujúcich pre ročné zúčtovanie preddavkov na daň zo závislej činnosti a z funkčných požitkov a pre výpočet podpory v nezamestnanosti,
e) údaj o dohode o zotrvaní v pracovnom pomere u zamestnávateľa po určitú dobu, po vykonaní záverečnej skúšky alebo maturitnej skúšky, alebo po skončení štúdia, alebo prípravy na povolanie vrátane údaja o tom, kedy sa táto doba skončí (§ 53 ods. 2).
f) údaj o poskytnutí odchodného podľa § 76 ods. 6.

Ročné zúčtovanie, ktoré v príspevku uvádzaš, určite nie, veď rok 2008 ešte neskončil.
Infarkt
01.12.08,17:30
Zamestnanec nanastupol do zamestnania pocas plynutia vypovednej lehoty. Zamestnavatel mu pisal absenciu, ale k 31.7.2008 ho odhlasil zo soc. aj zdravotnej poistovne. Zamestnancovy zatial nedal doklady(zapoctovy list a rocne zuctovanie) ku skonceniu prac. pomeru. Ma zamestnavatel povinnost poslat tieto dokumenty zamestnancovi, alebo nie? Je nieco v zakonniku prace, ako sa moze zamestnanec dostat k tymto dokladom ak mu ich zamestnavatel nechce dat?
Dakujem za odpovede.


Ročné zúčtovanie, ktoré v príspevku uvádzaš, určite nie, veď rok 2008 ešte neskončil.

Ročné zúčtovanie mu vydá za obdobie, ktoré má odpracované u daného zamestnávateľa ;)
Ináč súhlas s ostatným...
gabenka
09.01.09,14:35
chcem sa ale opýtat ja mam problem ze ja chcem skoncit ale on mi nechce dat ani vyplatu a ani vypoved podpisat a to je z mojej strany ako to mam riesit uz som ho dala na inspektorat prace da sa este nieco podniknut
JAJA11
09.01.09,14:42
chcem sa ale opýtat ja mam problem ze ja chcem skoncit ale on mi nechce dat ani vyplatu a ani vypoved podpisat a to je z mojej strany ako to mam riesit uz som ho dala na inspektorat prace da sa este nieco podniknut

Výpoveď treba poslať poštou doporučene. V prípade, že Vás nechce uvolniť ihneď, musí tak spraviť do 2 mesiacov od podania výpovede a začatia plynutia výpovednej lehoty (Od 1. dňa nasledujúceho mesiaca.) Ak Vám nevyplatil mzdu, môžete rozviazať prac.pomer do 14 dní od nevyplatenia mzdy s okamžitou platnosťou. Mzdu si môžete vymáhať aj súdnou cestou.
Asztalosová
10.01.09,09:53
Dobry den.
Chcela by som sa opytat:
Zamestnanec je u nas zamestnany od 1.10.08.
31.12.08 dal vypoved v skusobnej dobe. Patri mu dovolenka 4 dni.
V decembri odpracoval 13 dni a potom az do konca mesiaca neprisiel do prace. Patri mu nahrada mzdy za tie zvysne dni a za sviatok? Dakuje za odpoved.
Gabi03
10.01.09,10:22
Náhrada za sviatok podľa pracovnej zmluvy. Náhrada za pracovné dni, ktoré neodrobil zrejme nie. Ak nepreukáže, prečo nebol, môžete mu dokonca krátiť aj dovolenku, na ktorú má nárok.
Tweety
10.01.09,10:24
Náhrada za sviatok podľa pracovnej zmluvy. Náhrada za pracovné dni, ktoré neodrobil zrejme nie. Ak nepreukáže, prečo nebol, môžete mu dokonca krátiť aj dovolenku, na ktorú má nárok.
Krátiť dovolenku podľa § 109 ZP v tomto prípade nie je možné, pretože neodpracoval aspoň 60 dní v roku.§ 109
Krátenie dovolenky
(1) Ak nepracoval zamestnanec, ktorý splnil podmienku odpracovania aspoň 60 dní v kalendárnom roku, za ktorý sa dovolenka poskytuje, z dôvodu výkonu základnej služby, náhradnej služby alebo civilnej služby namiesto tejto služby mimoriadnej služby v období krízovej situácie alebo alternatívnej služby v čase vojny a vojnového stavu , z dôvodu čerpania rodičovskej dovolenky (§ 166 ods. 2) a pre dôležité osobné prekážky v práci, ktoré sa neuvádzajú v § 141 ods. 2, kráti sa mu dovolenka za prvých 100 takto zameškaných pracovných dní o jednu dvanástinu a za každých ďalších 22 21 dní rovnako o jednu dvanástinu. Dovolenka sa zamestnancovi nekráti za obdobie pracovnej neschopnosti vzniknutej v dôsledku pracovného úrazu alebo choroby z povolania, za ktorú ktoré zamestnávateľ zodpovedá.
Asztalosová
10.01.09,10:37
Chcem sa este opytat.
V zakone ZP som nasla § 122 ods. 4, ze nahrada mzdy za sviatok nepatri zamestnancovi, ktory neospravedlnene zameska zmenu bezprostredne predchadzajucu sviatok alebo bezprostredne po nom. Zamestnanec posledny krat pracoval 17.12.08 a nic nepovedal, ze si berie dovolenku, len jednoducho neprisiel do prace.
Za odpoved velmi pekne dakujem.
Tweety
10.01.09,10:40
Chcem sa este opytat.
V zakone ZP som nasla § 122 ods. 4, ze nahrada mzdy za sviatok nepatri zamestnancovi, ktory neospravedlnene zameska zmenu bezprostredne predchadzajucu sviatok alebo bezprostredne po nom. Zamestnanec posledny krat pracoval 17.12.08 a nic nepovedal, ze si berie dovolenku, len jednoducho neprisiel do prace.
Za odpoved velmi pekne dakujem.
Na tie dni od 17.12.08 má absenciu, takže žiadnu náhradu za sviatky nedostane.
Asztalosová
10.01.09,10:47
Dakujem za odpoved. Velmi ste my pomohli.
JAJA11
12.01.09,07:26
Dobry den.
Chcela by som sa opytat:
Zamestnanec je u nas zamestnany od 1.10.08.
31.12.08 dal vypoved v skusobnej dobe. Patri mu dovolenka 4 dni.
V decembri odpracoval 13 dni a potom az do konca mesiaca neprisiel do prace. Patri mu nahrada mzdy za tie zvysne dni a za sviatok? Dakuje za odpoved.


Ako ospravedlnil neprítomnosť v práci? Mal PN alebo niečo iné? Vy ste súhlasili s tým, aby neprišiel do práce v tom decembri?
maad
20.02.09,12:41
Chcem sa spýtať ak ale zamestnanec i tak odíde a nedodrží výpovednú lehotu čím ho môže zamestnávateľ postihnúť?
Tweety
20.02.09,12:43
Chcem sa spýtať ak ale zamestnanec i tak odíde a nedodrží výpovednú lehotu čím ho môže zamestnávateľ postihnúť?
§62 ZP
(3) Ak zamestnanec nezotrvá počas plynutia výpovednej doby u zamestnávateľa, zamestnávateľ má právo na peňažnú náhradu v sume priemerného zárobku tohto zamestnanca za jeden mesiac, ak sa na tejto peňažnej náhrade dohodli v pracovnej zmluve; dohoda o peňažnej náhrade musí byť písomná, inak je neplatná.
maad
20.02.09,12:52
Čo s tým keď zamestnanec i tak odišiel zo zamestnania a nedodržal výpovednú lehotu.Aký bude z toho postih?
JAJA11
20.02.09,12:53
§62 ZP
(3) Ak zamestnanec nezotrvá počas plynutia výpovednej doby u zamestnávateľa, zamestnávateľ má právo na peňažnú náhradu v sume priemerného zárobku tohto zamestnanca za jeden mesiac, ak sa na tejto peňažnej náhrade dohodli v pracovnej zmluve; dohoda o peňažnej náhrade musí byť písomná, inak je neplatná.

Čiže väčšinou nič, lebo málokto má tak podpísanú zmluvu (aspoň pri starších zamestnancoch :mee: )
Tweety
20.02.09,12:53
Čo s tým keď zamestnanec i tak odišiel zo zamestnania a nedodržal výpovednú lehotu.Aký bude z toho postih?
Pozri si ešte raz môj príspevok 455.
maad
20.02.09,12:53
Vďaka za odpoveď!!!!
JAJA11
20.02.09,12:59
Chcem sa spýtať ak ale zamestnanec i tak odíde a nedodrží výpovednú lehotu čím ho môže zamestnávateľ postihnúť?

My sme v takom prípade ešte hodili absenciu a za každý deň absencie je možné krátiť dovolenku o 1 deň. Pokiaľ má zamestnanec dovolenky dosť, tak sa mu vlastne nemusí preplatiť - len nechať primerane dlhú absenciu a potom mu pracovný pomer ukončiť z dôvodu hrubého porušenia pracovnej disciplíny. Ak je to človek, ktorý má už novú prácu, tak mu to nespraví nič, ale ak hľadá nové miesto, bude to mať uvedené v zápočtovom liste a nový zamestnávateľ bude mať dosť dôležitú informáciu, že si má dávať pozor na takého človeka. :rolleyes:
maad
21.02.09,14:00
A čo sa stane v prípade ak zamestnanec dá výpoveď §67 a výpoveď pošle poštou 25.02.s tým že ukončenie prac.pomeru bude k 28.02.a zamestnávateľ si neprevezme zásielku z pošty?Kedy začne plynúť výpovedná doba? 01.03.alebo až keď prevezme zásielku?
Chobot
21.02.09,22:47
A čo sa stane v prípade ak zamestnanec dá výpoveď §67 a výpoveď pošle poštou 25.02.s tým že ukončenie prac.pomeru bude k 28.02.a zamestnávateľ si neprevezme zásielku z pošty?Kedy začne plynúť výpovedná doba? 01.03.alebo až keď prevezme zásielku?

Výpoveď musí byť doručená druhej strane. Za doručenú výpoveď sa považuje výpoveď ktorú pošta doručila (druhá srtrana prevzala) alebo sa zásielka vráti späť ako neprevzatá - viď § 38 ods. 4 ZP:

4) Povinnosť zamestnávateľa alebo zamestnanca doručiť písomnosť sa splní, len čo zamestnanec alebo zamestnávateľ písomnosť prevezme alebo len čo ju pošta vrátila zamestnávateľovi alebo zamestnancovi ako nedoručiteľnú, alebo ak doručenie písomnosti bolo zmarené konaním alebo opomenutím zamestnanca alebo zamestnávateľa. Účinky doručenia nastanú aj vtedy, ak zamestnanec alebo zamestnávateľ prijatie písomnosti odmietne.

Takže VD začne plynúť odo dňa doručenia alebo vrátenia sa zásielky ako neprevzatej.
maad
23.02.09,08:34
Ďakujem za odpoveď!
pali1
24.02.09,11:11


Keby som bol zamestnanec a zamestnávateľ ma nechce pustiť skôr ako za dva mesiace tak jednoducho prestanem chodiť do práce a zamestnávateľovi nič iné nezostáva ako mi dať neospravedlnenú absenciu a na základe absencie ma aj prepustí, iné mu neostáva (teda ak mám istú druhú robotu). A ak by chcel odo mňa vymáhať nejakú škodu, tak by musel pred súdom dokazovať že to má kôli mne a ja by som sa bránil že mám malí plat na to aby na mne bola taká zodpovednosť a nebol by som nahraditeľný. Chápeš ak ste v práci traja alebo viac a máte približne rovnaký plat, tak môže tu prácu robiť aj niekto iný. Ale toto je všetko na vzájomné ústretovosti. Ak ťa zamestnávateľ tak velmi potrebuje nech ťa zaplatí a nie aby ti ešte robil problémy keď si nájdeš lepšiu robotu alebo pracovné podmienky.
JAJA11
24.02.09,11:56




Keby som bol zamestnanec a zamestnávateľ ma nechce pustiť skôr ako za dva mesiace tak jednoducho prestanem chodiť do práce a zamestnávateľovi nič iné nezostáva ako mi dať neospravedlnenú absenciu a na základe absencie ma aj prepustí, iné mu neostáva (teda ak mám istú druhú robotu). A ak by chcel odo mňa vymáhať nejakú škodu, tak by musel pred súdom dokazovať že to má kôli mne a ja by som sa bránil že mám malí plat na to aby na mne bola taká zodpovednosť a nebol by som nahraditeľný. Chápeš ak ste v práci traja alebo viac a máte približne rovnaký plat, tak môže tu prácu robiť aj niekto iný. Ale toto je všetko na vzájomné ústretovosti. Ak ťa zamestnávateľ tak velmi potrebuje nech ťa zaplatí a nie aby ti ešte robil problémy keď si nájdeš lepšiu robotu alebo pracovné podmienky.

Áno, to je pravda, ale nie je fér sa takto správať. Ak niečo chcem ja, musím sa snažiť výjsť v ústrety zamestnávateľovi aj ja. Trebárs slúbiť, že v prípade nutnosti prídem do práce ešte vypomôcť a pod. Potom bude snáď aj zamestnávateľ ústretovejší. Prípadne si s novým zamestnávateľom dohodnúť prechdodnú dobu, počas ktorej budete chodiť do 2 zamestnaní. Je nespravodlivé, že ak by to spravil zamestnávateľ, ak by ho zamestnanec dal na súd, tak sa nedoplatí. Zamestnancovi sa nič nestane. Spravodlivý zákon postihuje rovnako obidve strany. :rolleyes:
MirkaK
24.02.09,13:44
Prosím, poraďte mi! Vlastne si chcem overiť, ktorá z týchto 2 možností je pre mňa výhodnejšia::confused:
Podnik, v ktorom pracujem 8 rokov, ide do likvidácie. Nemám vyplatené mzdy za 2 mesiace. Chcem odísť k 1.3.2009. Mám možnosť:

a/ dať okamžitú výpoveď podľa § 69 písm. b/. V tom prípade dostanem /mám nárok/ 2-mesačné odstupné. Alebo 3-mesačné?

b/ dohodou - a tu mi to nie je celkom jasné: Ak je dohoda napísaná bez udania dôvodu, vraj nemám nárok na odstupné. Môžem tam teda udať dôvod podľa § 69 písm. b/ a odstupné /3-mesačné/ dostanem?

Veľmi mi pomôžete
Tweety
24.02.09,13:47
Prosím, poraďte mi! Vlastne si chcem overiť, ktorá z týchto 2 možností je pre mňa výhodnejšia::confused:
Podnik, v ktorom pracujem 8 rokov, ide do likvidácie. Nemám vyplatené mzdy za 2 mesiace. Chcem odísť k 1.3.2009. Mám možnosť:

a/ dať okamžitú výpoveď podľa § 69 písm. b/. V tom prípade dostanem /mám nárok/ 2-mesačné odstupné. Alebo 3-mesačné? 2 mesačné, viď priamo zo ZP(4) Zamestnanec, ktorý okamžite skončil pracovný pomer, má nárok na náhradu mzdy v sume svojho priemerného mesačného zárobku za výpovednú dobu dvoch mesiacov.


b/ dohodou - a tu mi to nie je celkom jasné: Ak je dohoda napísaná bez udania dôvodu, vraj nemám nárok na odstupné. Môžem tam teda udať dôvod podľa § 69 písm. b/ a odstupné /3-mesačné/ dostanem?
Ak skončí PP dohodou podľa § 60, nemáš nárok na dostupné.
Veľmi mi pomôžete
Odpovede v texte.
MirkaK
24.02.09,13:51
Čiže ak dohoda, tak jednoznačne § 60 a teda bez odstupného? Niekde som čítala o takej možnosti, že keď sa udá v dohode dôvod, je nárok na odstupné
Tweety
24.02.09,13:53
Čiže ak dohoda, tak jednoznačne § 60 a teda bez odstupného? Niekde som čítala o takej možnosti, že keď sa udá v dohode dôvod, je nárok na odstupné
Nárok na odstupné je len v týchto prípadoch.

§ 76
Odstupné a odchodné
(1) Zamestnancovi, s ktorým zamestnávateľ skončí pracovný pomer výpoveďou z dôvodov uvedených v § 63 ods. l písm. a) alebo b) alebo z dôvodu, že zamestnanec stratil vzhľadom na svoj zdravotný stav podľa lekárskeho posudku dlhodobo spôsobilosť vykonávať doterajšiu prácu alebo dohodou z tých istých dôvodov, patrí pri skončení pracovného pomeru odstupné v sume najmenej dvojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku. Ak pracovný pomer zamestnanca trval u zamestnávateľa najmenej päť rokov, patrí mu odstupné v sume najmenej trojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku.

Takže, ak by si dostala výpoveď podľa§ 63 odst.I,písm.a,alebo b, a potom by ste sa dohodli na odchode dohodou podľa rovnakého §, tak nárok na odstupné ostáva zachovaný.
Chobot
24.02.09,14:13
Čiže ak dohoda, tak jednoznačne § 60 a teda bez odstupného? Niekde som čítala o takej možnosti, že keď sa udá v dohode dôvod, je nárok na odstupné

Treba si uvedomiť, kto navrhuje dohou. Ak ju navrhneš ty, tak nebudeš mať nárok na odstupné. Ak dohodu navrhne zamestnávateľ z dôvodu organizačných zmien (alebo tiež nadbytočnosti pracovníka), tak máš nárok na odstupné ako keby si dostala výpoveď.
MirkaK
25.02.09,06:51
Toto je zaujímavé, čím /akým zákonom, paragrafom.../ sa to dá podložiť? Podľa mňa, keď je dohoda, tak je rovnocenná pre oboch partnerov.
Ale veľmi Vám Ďakujem, pomohli ste mi.
MirkaK
25.02.09,09:00
Ešte som sa dočítala o takej možnosti, že keď je v dohode napísaný dôvod kvôli organizačným zmenám, je nárok na odstupné /v mojom prípade/ aj na 3 mesiace. Viem to s niečím doložiť? Je to pravda?
Chobot
25.02.09,11:13
Ešte som sa dočítala o takej možnosti, že keď je v dohode napísaný dôvod kvôli organizačným zmenám, je nárok na odstupné /v mojom prípade/ aj na 3 mesiace. Viem to s niečím doložiť? Je to pravda?

Začnem tvojou druhou otázkou, áno je to pravda - je to v ZP § 76 ods. 1:

(1) Zamestnancovi, s ktorým zamestnávateľ skončí pracovný pomer výpoveďou z dôvodov uvedených v § 63 ods. l písm. a) alebo b) alebo z dôvodu, že zamestnanec stratil vzhľadom na svoj zdravotný stav podľa lekárskeho posudku dlhodobo spôsobilosť vykonávať doterajšiu prácu alebo dohodou z tých istých dôvodov, patrí pri skončení pracovného pomeru odstupné v sume najmenej dvojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku. Ak pracovný pomer zamestnanca trval u zamestnávateľa najmenej päť rokov, patrí mu odstupné v sume najmenej trojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku.
Chobot
25.02.09,11:18
Toto je zaujímavé, čím /akým zákonom, paragrafom.../ sa to dá podložiť? Podľa mňa, keď je dohoda, tak je rovnocenná pre oboch partnerov.
Ale veľmi Vám Ďakujem, pomohli ste mi.

Ako si už naznačila, dohoda je súhlas s nejakými podmienkami oboch zmluvných strán. Takže ty, ako zamestnanec aj môžeš navrhnúť, aby tam boli uvedené organizačné dôvody, ale zamestnávateľ s tým nemusí súhlasiť, ak nechce ukončiť PP dohodou, ale výpoveďou. Naopak, keby ti zamestnávateľ navrhol ukončenie PP dohodou a neuvedie tam organizačné dôvody, tak ty nemusíš takúto dohodu akceptovať. Ak je to trochu chaotické, prečítaj si tento môj príspevok, tam som to vysvetlil na praktickom príklade:

http://www.porada.sk/924974-post14.html
MirkaK
25.02.09,11:55
Vôbec to nie je chaotické, ale podané veľmi jasne. Veľmi Ti ďakujem za odpoveď.
maad
27.02.09,08:08
Ja mám otázku chcela som skončiť pracovný pomer ešte v januári dohodou zamestnávateľ nesúhlasil i napriek tomu že som mu navrhovala že budem ešte i priebežne chodiť do zamestnania i v prípade potreby na vlastné náklady prídem kedykoľvek keď to bude potrebovať.Robím účtovníctvo takže viem akú mám zodpovednosť,ale tým pádom by mal náš pracovný pomer naďalej trvať,pracovala som až do polovice februára,ja mám novú prácu ale tam ešte nepracujem na hl.pomer do konca februára som mu vykryla dokladmi OČR a P-éčkami, odmieta teraz so mnou komunikovať tak doklady som mu poslala poštou doporučene.Mohlo sa stať že zamestnávateľ ma v zlosti odhlásil zo SP,ZP ak áno kto je povinný zaplatiť odvody?A ešte niečo nevyplatil mzdu za január, takže som skončila pracovný pomer §69 uplynula mi i splatnosť výplaty 15 dňová lehota.Môže voči mne mať ešte nejaký postih keď mi on nevyplatil mzdu a ja mu teraz už neprídem do práce? Napríklad za neodovzdanie ekonomickej agendy?
JAJA11
27.02.09,08:22
Ja mám otázku chcela som skončiť pracovný pomer ešte v januári dohodou zamestnávateľ nesúhlasil i napriek tomu že som mu navrhovala že budem ešte i priebežne chodiť do zamestnania i v prípade potreby na vlastné náklady prídem kedykoľvek keď to bude potrebovať.Robím účtovníctvo takže viem akú mám zodpovednosť,ale tým pádom by mal náš pracovný pomer naďalej trvať,pracovala som až do polovice februára,ja mám novú prácu ale tam ešte nepracujem na hl.pomer do konca februára som mu vykryla dokladmi OČR a P-éčkami, odmieta teraz so mnou komunikovať tak doklady som mu poslala poštou doporučene.Mohlo sa stať že zamestnávateľ ma v zlosti odhlásil zo SP,ZP ak áno kto je povinný zaplatiť odvody?A ešte niečo nevyplatil mzdu za január, takže som skončila pracovný pomer §69 uplynula mi i splatnosť výplaty 15 dňová lehota.Môže voči mne mať ešte nejaký postih keď mi on nevyplatil mzdu a ja mu teraz už neprídem do práce? Napríklad za neodovzdanie ekonomickej agendy?

Bez dôvodu s Vami pracovný pomer skončiť nemohol. V prípade, že tak spravil, môžete ho zažalovať Vy a pýtať aj náhradu. Agendu by som sa mu snažila doručiť, aby nemohol napadnúť, že ste mu spôsobila škodu - trebárs neodovzdaním nejakých priznaní, hlásení a pod. Je škoda, ak si takto začnú robiť ľudia - veď vždy sa dá dohodnúť, len treba chcieť, pravdaže obidve strany :mee:
maad
27.02.09,08:34
Agenda ostala v práci s tým že on si už aj zablokoval počítač aby som sa ja k nemu nedostala a pýtal si odo mňa kľúče, no zachoval sa ku mne ako.....Domyslite si,nech sa snažím ako chcem!! A som mu povinná spraviť daňové priznanie alebo už nemusím pre neho pohnúť ani prstom?
JAJA11
27.02.09,09:09
Agenda ostala v práci s tým že on si už aj zablokoval počítač aby som sa ja k nemu nedostala a pýtal si odo mňa kľúče, no zachoval sa ku mne ako.....Domyslite si,nech sa snažím ako chcem!! A som mu povinná spraviť daňové priznanie alebo už nemusím pre neho pohnúť ani prstom?

No ak Vám neumožní prístup k počítaču, tak mu ho ani nebudete môcť spraviť. :o Ja osobne by som to daňové priznanie spravila, pokiaľ by mi to umožnil. Prípadne by som mu doporučene poslala list, v ktorom by som ho upozornila, že ak mu mám spraviť DP, musí mi umožniť prístup k PC. Aby Vás nemohol v budúcnosti napadnúť, že ste neuzavreli svoju prácu a tým jemu vznikla škoda. Takto budete krytá, že ste to chceli spraviť a on Vám to neumožnil. :o
eva1907
06.03.09,03:57
Zamestnanec má od 15.3.2009 nárok na starobný dôchodok, 16.3. je objednaný v SP na podanie žiadosti. Dohodli sme sa na skončení pracovného pomeru k 31.3.2009 s vyplatením odchodného podľa ZP /1-mesačné/. Prosím,je to môj prvý prípad v práci personalistky a mzdárky, poradiť aký je postup voči poisťovniam, ako mám počítať odvody v mesiaci marec a aké doklady mu mám vystaviť. Dakujem
mzdarka renca
06.03.09,06:44
Zamestnanec má od 15.3.2009 nárok na starobný dôchodok vystavíš mu ELDP od dátumu nástupu do 14.3.(od 15.3.09-starobný dôchodca) , 16.3. je objednaný v SP na podanie žiadosti. Dohodli sme sa na skončení pracovného pomeru k 31.3.2009 s vyplatením odchodného podľa ZP /1-mesačné/ vystavíš opäť ELDZ od 15.3.09-31.3.09 . Prosím,je to môj prvý prípad v práci personalistky a mzdárky, poradiť aký je postup voči poisťovniam, ako mám počítať odvody v mesiaci marec a aké doklady mu mám vystaviť. Dakujem

Na poisťovne neoznamuješ nič ohľadom toho, že požiada zamestnanec o starobný dôchodok. Odvody do ZP a SP zostávajú nezmenené.

Po ukončení PP ho odhlásiš zo ZP a SP.

Ak by zamestnanec požiadal o starobný dôchodok od 1.4.09, tak ELDZ vypíšeš:
všetky roky (od 2004) od nástupu
rok 2009:
od 1.1. do 14.3.
od 15.3. do 31.3.
turinic
06.03.09,12:01
potrebujem poradit ;) dostal som ponuku prejst na novu pracovnu poziciu. personalne oddelenie mi ale oznamilo, ze mi nepripravia dohodu o skonceni pracovneho pomeru skor, ako im dam ziadost o skoncenie pracovneho pomeru k urcitemu dnu. nemam ani akceptacny list a ani som nevidel novu pracovnu zmluvu, vraj este nie je urobena. bude az potom ked im dorucim podpisanu ziadost. mne sa to ale nezda, lebo skoncenie na dohodu a nova zmluva sa podpisuju subezne - pre znizenie rizika.... jedna sa o prechod z materskej firmy do 100% dcery (samostatne pravne subjekty). ako postupovat?
JAJA11
06.03.09,12:35
potrebujem poradit ;) dostal som ponuku prejst na novu pracovnu poziciu. personalne oddelenie mi ale oznamilo, ze mi nepripravia dohodu o skonceni pracovneho pomeru skor, ako im dam ziadost o skoncenie pracovneho pomeru k urcitemu dnu. nemam ani akceptacny list a ani som nevidel novu pracovnu zmluvu, vraj este nie je urobena. bude az potom ked im dorucim podpisanu ziadost. mne sa to ale nezda, lebo skoncenie na dohodu a nova zmluva sa podpisuju subezne - pre znizenie rizika.... jedna sa o prechod z materskej firmy do 100% dcery (samostatne pravne subjekty). ako postupovat?

Vy ich poznáte lepšie, či sa dá dôverovať, ak nie tak by som výpoveď dala až po podpísaní novej pracovnej zmluvy, prípadne naraz - súbeh 2 pracovných miest v súčasnosti nie je na prekážku :rolleyes:
turinic
06.03.09,12:42
pripravit dohodu o skonceni a novu pracovnu zmluvu mozu predsa na zaklade mailu, osobneho stretnutia popr overenie u generalneho, divizneho alebo sekcneho riaditela alebo naozaj k tomu potrebuju moju ziadost???
eva1907
06.03.09,16:55
Ďakujem za odpoveď a príjemný víkend
Praca_1981
07.03.09,10:19
Ahojte,
chcela by som pár rád.
1. Ak chcem odist od zamestnavatela a ten nesuhlasi s dohodou o skonceni PP tak musim dať zrejme výpoveď s 2 mes. VD ale ja uz do prace nechcem nastupit, mozem sa dat na PN-ku pocas trvania VD? Nebude sa mi nijako predlzovat VD?
2. Ak davam ziadost o skoncenie pracovneho pomeru, do kolko dni sa mi musi zamestnavatel k ziadosti vyjadrit? Mozem tam uviest aj do kolko dni chcem aby sa mi vyjadril?
3. Ak dam ja vypoved a nenajdem si nove miesto tak sa mozem prihlasit na UP a budem mat narok na podporu alebo budem mat zaplatene iba odvody?
3. Mozem pocas evidencii na urade prace (a ak mam narok na podporu v nezamestnanosti a poberam ju) mat nejaku brigadu alebo dohodu o vykonani prace popripade ine prilezitostne prijmy?
Chobot
07.03.09,23:25
Ahojte,
chcela by som pár rád.
1. Ak chcem odist od zamestnavatela a ten nesuhlasi s dohodou o skonceni PP tak musim dať zrejme výpoveď s 2 mes. VD ale ja uz do prace nechcem nastupit, mozem sa dat na PN-ku pocas trvania VD? Nebude sa mi nijako predlzovat VD?

nebude


2. Ak davam ziadost o skoncenie pracovneho pomeru, do kolko dni sa mi musi zamestnavatel k ziadosti vyjadrit? Mozem tam uviest aj do kolko dni chcem aby sa mi vyjadril?

Nemá žiadnu lehotu. Dokonca sa nemusí vôbec vyjadriť.


3. Ak dam ja vypoved a nenajdem si nove miesto tak sa mozem prihlasit na UP a budem mat narok na podporu alebo budem mat zaplatene iba odvody?

môžeš sa prihlásiť na ÚP


3. Mozem pocas evidencii na urade prace (a ak mam narok na podporu v nezamestnanosti a poberam ju) mat nejaku brigadu alebo dohodu o vykonani prace popripade ine prilezitostne prijmy?

za určitých podmienok môžeš
Praca_1981
08.03.09,15:52
2. Nemusi sa vobec vyjadrit? A ako budem vediet ci mam nastupit alebo nemam nastupit potom do prace. Ved aj urady maju lehotu vyjadrit sa do 30 dni. Takze ak sa mi nevyjadri k ziadosti o skoncenie pp dohodou tak co? Mam podat vypoved?
3. Ja viem, ze sa mozem prihlasit ale ci mam narok na davky v nezamestnanosti. Pracujem nepretrzite cca 8 rokov.
3. A ake su tie podmienky? Asi nepresiahnut urcity prijem. Ale aky?
Chobot
09.03.09,09:32
2. Nemusi sa vobec vyjadrit? A ako budem vediet ci mam nastupit alebo nemam nastupit potom do prace. Ved aj urady maju lehotu vyjadrit sa do 30 dni. Takze ak sa mi nevyjadri k ziadosti o skoncenie pp dohodou tak co? Mam podat vypoved?

Ty navrhneš dohodu o skončení PP napr. k 31.3.2009. Ak sa ti nevyjadria, tak je logické, že žiadna dohoda nebola. Potom ti zostáva len podať výpoveď. Je nelogické sa zamestnať a nemať pritom ukončený starý prac. pomer.

Najlepšie je dať výpoveď a následne navrhnúť skončenie PP dohodou. Ak zamestnávateľ nepristúpi na dohodu, skončí PP výpoveďou najneskôr do 3 mesiacov.


3. Ja viem, ze sa mozem prihlasit ale ci mam narok na davky v nezamestnanosti. Pracujem nepretrzite cca 8 rokov.

AK pracuješ 8 rokov, tak spĺňaš podmienku na priznanie podpory v nezamestnanosti.


3. A ake su tie podmienky? Asi nepresiahnut urcity prijem. Ale aky?

Áno, ide o výšku príjmu. Z hlavy to neviem, treba si vyhľadať na porade, bolo to viackrát diskutované.
Praca_1981
09.03.09,10:18
Nie je jedno kolko mam pracovnych pomerov? No lenze ked dam vypoved tak to je asi zbytocne davat ukoncenie PP dohodou. A ked podavam ja vypoved nie je pre mna 2 mes. VD?
Chobot
09.03.09,10:28
Nie je jedno kolko mam pracovnych pomerov?

Môžeš mať aj 5 prac. pomerov, ale ako budeš chodiť do novej práce, ak stále si povinný chodiť do starej práce?


No lenze ked dam vypoved tak to je asi zbytocne davat ukoncenie PP dohodou.

Nie je, napr. dáš výpoveď dnes, 9.3.2009. VD začne plynúť od 1.4.2009 a skončí sa 31.5.2009. Zajtra navrhneš zamestnávateľovi, aby tvoj PP skončil dohodou k 31.3.2009. Ak bude súhlasiť, tak skončíš 31.3.2009 a od 1.4.2009 môžeš nastúpiť do novej práce. AK nie, tak nástup si budeš musieť dohodnúť od 1.6.2009.


A ked podavam ja vypoved nie je pre mna 2 mes. VD?

Áno, VD je 2 mesačná - ale ako som na hore uvedenom príklade ukázal (dnes by si podal výpoveď), tak PP skončí až toho 31.5.2009, čo sú skoro 3 mesiace - preto som písal, že najneskôr do 3 mesiacov (z toho 2 mesiace VD.
Dana 22
09.03.09,12:07
2. Nemusi sa vobec vyjadrit? A ako budem vediet ci mam nastupit alebo nemam nastupit potom do prace. Ved aj urady maju lehotu vyjadrit sa do 30 dni. Takze ak sa mi nevyjadri k ziadosti o skoncenie pp dohodou tak co? Mam podat vypoved?
3. Ja viem, ze sa mozem prihlasit ale ci mam narok na davky v nezamestnanosti. Pracujem nepretrzite cca 8 rokov.
3. A ake su tie podmienky? Asi nepresiahnut urcity prijem. Ale aky?

Výpoveď postačujúco vysvetlil Chobot.
Ja len dodám, že ak u tohto zamestnávateľa pracuješ viac ako 5 rokov platí pre teba 3 mesačná VD.

máš nárok na dávku v nezamestnanosti. Výška dávky je 50% denného vymeriavacieho základu

Počas nezamestnanosti môžeš robiť na dohodu o vykonaní práce - max.350 hodín ročne
Dana 22
ivka70
09.03.09,12:20
Výpoveď postačujúco vysvetlil Chobot.
Ja len dodám, že ak u tohto zamestnávateľa pracuješ viac ako 5 rokov platí pre teba 3 mesačná VD.

máš nárok na dávku v nezamestnanosti. Výška dávky je 50% denného vymeriavacieho základu

Počas nezamestnanosti môžeš robiť na dohodu o vykonaní práce - max.350 hodín ročne
Dana 22
Nesuhlasim s tymi 3 mesiacmi, vypovedna doba, ak vypoved dava zamestnanec je VZDY 2 mesiace.
Praca_1981
09.03.09,14:18
Môžeš mať aj 5 prac. pomerov, ale ako budeš chodiť do novej práce, ak stále si povinný chodiť do starej práce?



Nie je, napr. dáš výpoveď dnes, 9.3.2009. VD začne plynúť od 1.4.2009 a skončí sa 31.5.2009. Zajtra navrhneš zamestnávateľovi, aby tvoj PP skončil dohodou k 31.3.2009. Ak bude súhlasiť, tak skončíš 31.3.2009 a od 1.4.2009 môžeš nastúpiť do novej práce. AK nie, tak nástup si budeš musieť dohodnúť od 1.6.2009.

A ked podavam ja vypoved nie je pre mna 2 mes. VD?

Áno, VD je 2 mesačná - ale ako som na hore uvedenom príklade ukázal (dnes by si podal výpoveď), tak PP skončí až toho 31.5.2009, čo sú skoro 3 mesiace - preto som písal, že najneskôr do 3 mesiacov (z toho 2 mesiace VD.[/quote]

No ja som to myslela tak, dam si ziadost o skoncenie pracovneho pomeru dohodou k 31.03.09 napr. 16.03.09 a uvediem tam, ze nech sa mi do 5-tich dni vyjadri. Spise sa dohoda ak suhlasi a ak nesuhlasi tak dam 31.03.09 vypoved a tym VD plynie od 01.04.09
Chobot
09.03.09,14:36
No ja som to myslela tak, dam si ziadost o skoncenie pracovneho pomeru dohodou k 31.03.09 napr. 16.03.09 a uvediem tam, ze nech sa mi do 5-tich dni vyjadri. Spise sa dohoda ak suhlasi a ak nesuhlasi tak dam 31.03.09 vypoved a tym VD plynie od 01.04.09

Aj tak sa dá.
eva1907
15.03.09,06:54
Pracovný pomer zamestnanca bude ukončený dohodou k 31.3. a bude vyplatené 1-mesačné odchodné do dôchodku na základe čoho? Mám od neho žiadať potvrdenie od sociálnej poisťovne, že požiadal o starobný dôchodok, alebo nám ako zamestnávateľovi oznámi SP o tejto skutočnosti, ďakujem za radu.
fcela
15.03.09,08:12
Pracovný pomer zamestnanca bude ukončený dohodou k 31.3. a bude vyplatené 1-mesačné odchodné do dôchodku na základe čoho? Mám od neho žiadať potvrdenie od sociálnej poisťovne, že požiadal o starobný dôchodok, alebo nám ako zamestnávateľovi oznámi SP o tejto skutočnosti, ďakujem za radu.
Odchodné sa vypláca zamestnancovi pri prvom ukončení pracovného pomeru a súčasne musia byť splnené podmienky na priznanie starobného dôchodku, ja by som pýtala rozhodnutie SP, SP oznámenie zamestnávateľovi neposiela.
Určite nájdeš viac v témach o odchodnom
eva1907
15.03.09,10:06
Ďakujem za odpoveď a nasmerovanie, príjemnú slnečnú nedeľu.
Dana 22
15.03.09,16:28
výška odchodného je u niektorých zamestnávateľov určená aj v kolektívnej zmluve (prilepšená)
Dana 22
diana17
16.03.09,07:57
Dobrý deň, ide o takýto problém. Zamestnanec nemá vyplatenú mzdu za január a február 2009. Chce skončiť pracovní pomer podľa §69 ods.1 písm B). Zamestnávateľ na to reagoval odkazom po sekretárke, že ho "nepustí" (teda že mu výpoveď neprevezme). Teda mu pravdepodobne bude odmietať vydať aj zápočtový list atď.

Čo môže tento zamestnanec robiť, ak sa chce od tohto zamestnávateľa uvolniť a zaregistrovať sa na UPSVAR???
Stačí ak bude mať zamestnanec podpísané prevzatie výpovede? (napr od sekretárky?)
mzdarka renca
16.03.09,08:47
Dobrý deň, ide o takýto problém. Zamestnanec nemá vyplatenú mzdu za január a február 2009. Chce skončiť pracovní pomer podľa §69 ods.1 písm B). Zamestnávateľ na to reagoval odkazom po sekretárke, že ho "nepustí" (teda že mu výpoveď neprevezme). Teda mu pravdepodobne bude odmietať vydať aj zápočtový list atď.

Čo môže tento zamestnanec robiť, ak sa chce od tohto zamestnávateľa uvolniť a zaregistrovať sa na UPSVAR???
Stačí ak bude mať zamestnanec podpísané prevzatie výpovede? (napr od sekretárky?)

môže poslať aj doporučene poštou
maad
16.03.09,08:47
Ja mám tiež ten problém a neviem čo s tým. Zamestnávateľovi som dala výstup §69 s tým že mi nevyplatil za dva mesiace mzdu. Účtovníctvo som mu robila ja a teraz nemá žiadnu náhradu za mňa tvrdí že nepotrebuje žiadnu ekonómku ale ja som mu výpoveď poslala poštou doporučene, takže tam je dátum pošty v mojom prípade platí tento dátum na ukončenie pracovného pomeru.Ale od koho si mám vypýtať doklady ako zápoč.list a ostatné doklady, keďže tam je potrebný podpis zamestnávateľa a ten odmieta so mnou komunikovať mám mu poslať ďalší list a vyzvať ho o zaslanie dokladov?
ivka70
16.03.09,08:54
Dobrý deň, ide o takýto problém. Zamestnanec nemá vyplatenú mzdu za január a február 2009. Chce skončiť pracovní pomer podľa §69 ods.1 písm B). Zamestnávateľ na to reagoval odkazom po sekretárke, že ho "nepustí" (teda že mu výpoveď neprevezme). Teda mu pravdepodobne bude odmietať vydať aj zápočtový list atď.

Čo môže tento zamestnanec robiť, ak sa chce od tohto zamestnávateľa uvolniť a zaregistrovať sa na UPSVAR???
Stačí ak bude mať zamestnanec podpísané prevzatie výpovede? (napr od sekretárky?)
staci, ak je sekretarka osoba, ktora prebera postu vo firme

pripadne personalista ..staci mat podpis na kopii vypovede
zamestnavatel si v tomto pripade moze piskat, ze neprevezme a nepusti zamestnanca...
ivka70
16.03.09,08:58
Ja mám tiež ten problém a neviem čo s tým. Zamestnávateľovi som dala výstup §69 s tým že mi nevyplatil za dva mesiace mzdu. Účtovníctvo som mu robila ja a teraz nemá žiadnu náhradu za mňa tvrdí že nepotrebuje žiadnu ekonómku ale ja som mu výpoveď poslala poštou doporučene, takže tam je dátum pošty v mojom prípade platí tento dátum na ukončenie pracovného pomeru.Ale od koho si mám vypýtať doklady ako zápoč.list a ostatné doklady, keďže tam je potrebný podpis zamestnávateľa a ten odmieta so mnou komunikovať mám mu poslať ďalší list a vyzvať ho o zaslanie dokladov?
dnom vypovede u teba nie je nahodou az den prevzatia posty zamestnavatelom?

ak zamestnavatel nema uctovnicku, nie je to tvoj problem, je to jeho problem, vyzvi ho, ze podla zakona je povinny ti vystavit to a to ... daj mu tam termin dokedy ti to ma poslat a pockaj na odpoved

pripadne /ak sa odpovede nedockas, postup to na insperktorat prace

a potom uz len sud ...
maad
16.03.09,09:12
Dňom výpovede pri okamžitom skončení PP je dátum odoslania čiže pečiatka pošty, a platí kedy bola zásielka odoslaná,toto platí ale iba §69 pretože už nevzniká žiadna výpovedná lehota tak aspoň píše zákon pri inom paragrafe je to deň prevzatia zásielky.
maad
16.03.09,09:33
Pretože žiadna podateľňa nie je boli sme malá firma kde som všetko mala na starosti ja i preberanie pošty.
mzdarka renca
16.03.09,10:10
Tak potom použi poradie : sekretárka /konateľ /hociktorí THP zamestnanec /vrátnik(ak je zamestnancom priamo firmy).

ak odmietnu? ja by som to riešila zaslaním poštou a je po probléme.
pali1
18.03.09,08:10
Dobrý deň.

Chcel by som zareagovať, aj keď sa možno moja reakcia niektorým nebude ľúbiť.

Za prvé dosť z vás sa tu vyjadruje o tom zamestnancovi ako by to nebol človek ale nejaké číslo vo vašej firme.

Netreba mu odpisovať ( to nie je vaša povinnosť ) viete čo je to korektné jednanie? Čo si má ten chudák myslieť keď mu nestojíte ani za odpoveď, ako sa ma zariadiť a ak to je bežní pracovník tak chudák ani nevie či to ma brať ako súhlas alebo nie.

Nehovorte mi že personálne pracovníčky nemajú čas mu ani odpísať.

Ak s jeho výpovedou nesúhlasíte tak mu to napíšte a ešte lepšie aj dôvod aby vedel že si jeho služby ceníte možno aj zmení názor.

Ja keby som bol na jeho mieste a vy sa mi neunúvate ani odpísať, tak jednoducho prestanem chodiť do práce a vy sa môžete aj pokrájať a nič nedosiahnete ( a som zvedavý aké príjemné by to bolo pre zamestnávateľa keby mu toto zamestnanci robili )

Každý ( dobrý ) personalista by mal vedieť komunikovať a nie sa schovávať za zákon keď mu to vyhovuje a keď nie tak potom apeluje na česť zamestnanca ( môže byť rád že mu to oznámil a má čas si zaškoliť druhého)

Neberte to prosím nikto osobne na nikoho som nenarážal .

Som zvedavý kolky z vás si myslia to čo ja alebo aspoň chápu aj toho zamestnanca.

Ďakujem.
JAJA11
18.03.09,08:56
Dobrý deň.
ffice:office" />http://www.porada.sk/ />


Za prvé dosť z vás sa tu vyjadruje o tom zamestnancovi ako by to nebol človek ale nejaké číslo vo vašej firme.

Netreba mu odpisovať ( to nie je vaša povinnosť ) viete čo je to korektné jednanie? Čo si má ten chudák myslieť keď mu nestojíte ani za odpoveď, ako sa ma zariadiť a ak to je bežní pracovník tak chudák ani nevie či to ma brať ako súhlas alebo nie.

Nehovorte mi že personálne pracovníčky nemajú čas mu ani odpísať.

Ak s jeho výpovedou nesúhlasíte tak mu to napíšte a ešte lepšie aj dôvod aby vedel že si jeho služby ceníte možno aj zmení názor.

Ja keby som bol na jeho mieste a vy sa mi neunúvate ani odpísať, tak jednoducho prestanem chodiť do práce a vy sa môžete aj pokrájať a nič nedosiahnete ( a som zvedavý aké príjemné by to bolo pre zamestnávateľa keby mu toto zamestnanci robili )

Každý ( dobrý ) personalista by mal vedieť komunikovať a nie sa schovávať za zákon keď mu to vyhovuje a keď nie tak potom apeluje na česť zamestnanca ( môže byť rád že mu to oznámil a má čas si zaškoliť druhého)

Neberte to prosím nikto osobne na nikoho som nenarážal .

Som zvedavý kolky z vás si myslia to čo ja alebo aspoň chápu aj toho zamestnanca.

Ďakujem.

Lenže slušnejšie je ísť osobne za šéfom a baviť sa s ním o tom, že chcem odísť. Zaslanie výpovede dohodou zamestnávateľovi, častokrát bez uvedenia dôvodu (a zamestnávateľ dovtedy ani netušil, že niekto chce dať výpoveď) tiež nie je čestné. Ak chcete aby sa s Vami bavili ako s rovným, musíte sa aj vy správať otvorene. Od zamestnávateľa je to často vychytralosť, lebo ak toho zamestnanca potrebuje, nedá mu odpoveď a získa ďalší mesiac :o Takže ak sa chcem s niekym na niečom dohodnúť, tak je lepšie sa s tým človekom baviť a nie sa schovať za doporučený list a očakávať vyjadrenie, ktoré zo zákona ani nie je povinné. V podstate sa zamestnávateľ takisto iba schová za papiere a zákony, ktoré mu umožňujú nereagovať. Ale kto je viac poškodený je otázne ... :o

Chobot
18.03.09,09:21
Dobrý deň.
ffice:office" />
Chcel by som zareagovať, aj keď sa možno moja reakcia niektorým nebude ľúbiť.

Za prvé dosť z vás sa tu vyjadruje o tom zamestnancovi ako by to nebol človek ale nejaké číslo vo vašej firme.

Netreba mu odpisovať ( to nie je vaša povinnosť ) viete čo je to korektné jednanie? Čo si má ten chudák myslieť keď mu nestojíte ani za odpoveď, ako sa ma zariadiť a ak to je bežní pracovník tak chudák ani nevie či to ma brať ako súhlas alebo nie.

Nehovorte mi že personálne pracovníčky nemajú čas mu ani odpísať.

Ak s jeho výpovedou nesúhlasíte tak mu to napíšte a ešte lepšie aj dôvod aby vedel že si jeho služby ceníte možno aj zmení názor.

Ja keby som bol na jeho mieste a vy sa mi neunúvate ani odpísať, tak jednoducho prestanem chodiť do práce a vy sa môžete aj pokrájať a nič nedosiahnete ( a som zvedavý aké príjemné by to bolo pre zamestnávateľa keby mu toto zamestnanci robili )

Každý ( dobrý ) personalista by mal vedieť komunikovať a nie sa schovávať za zákon keď mu to vyhovuje a keď nie tak potom apeluje na česť zamestnanca ( môže byť rád že mu to oznámil a má čas si zaškoliť druhého)

Neberte to prosím nikto osobne na nikoho som nenarážal .

Som zvedavý kolky z vás si myslia to čo ja alebo aspoň chápu aj toho zamestnanca.

Ďakujem.

Neviem, či píšeš len všeobecne alebo či reaguješ na konkrétny príspevok, ale neviem, že by niekto radil nejakému zamestnávateľovi, aby vôbec nereagoval na návrh zamestnanca na skončenie PP dohodou. Aspoň ja som tak určite nikdy neradil. Mohol som konštatovať, že zamestnávateľ nie je povinný na takýto návrh reagovať, ale to je fakt, nikde zo zákona mu nevyplýva povinnosť odpovedať.

A súhlasím s Jajou, že ak už chce korektné jednanie zamestnanec, mal by sa aj on tak správať. A je to hlavne o ľudských vzťahoch a nie zákonných povinnostiach. Aj ja som už končil PP dohodou, ale najprv som zašiel za nadriadeným a na rovinu som mu povedal, o čo ide. Ak sa už zamestnanec rozhodne pre demonštratívne písomné prejavy, tak to už je často len vyvrcholenie naštrbených vzťahov medzi ním a nadriadeným. A takýto servis zamestnávateľ vráti rovnakým demonštratívnym spôsobom - tým, že na list nebude reagovať.
pali1
18.03.09,10:01
Stým s vami súhlasím že by to mal prebrať osobne s nadriadeným ale...

Myslel som to z mojej skúsenosti aj keď ja som neskončil ale prichádzam do kontaktu zo zamestnancami ktorí riešia svoje problémy napríklad ( výpoveď ).

Naša firma má veľa zamestnancov a tak musí každý zamestnanec komunikovať zo svojim priamym nadriadeným a nie s personálnym oddelením a vedúci zamestnanci to riešia tak že si ma zamestnanec dať žiadosť písomne aby ich stým ( nezaťažoval ) a oni nemuseli na personálnom oddelení vysvetľovať prečo.

Zamestnávateľ by mal sám žiadať vysvetlenie prečo zamestnanec už nechce uňho pracovať aby vedel čo je najčastejší podnet k daniu výpovede.

Možno je chyba v prístupe vedúceho zamestnanca čo nemusí viesť k jeho výmene ale môže ho poslať na školenie napríklad.( komunikačné zručnosti ) a podobne.

Nechcem tu obhajovať ani jednu stranu ale príspevky boli vedené len s pohľadu zamestnávateľa a tak som prispel zo strany zamestnanca.

Ďakujem.
dopravca
01.04.09,09:45
Prosím, Zamestnanec ukončil PN 31.3.09 a chce odísť. Môžem mu dať výpoveď dohodou k 1.4.09, čiže dnes? Môžem na nej uviesť dátum 27.3.09 Ďakujem
VERONIKA6
01.04.09,09:46
Prosím, Zamestnanec ukončil PN 31.3.09 a chce odísť. Môžem mu dať výpoveď dohodou k 1.4.09, čiže dnes? Môžem na nej uviesť dátum 27.3.09 ĎakujemNerozumien tým dátumom. Prečo tam chceš uviesť 27.3.09?
dopravca
01.04.09,09:53
Nemusí byť dohoda spísaná aspoň 3 dni pred?
Chobot
01.04.09,10:01
Nemusí byť dohoda spísaná aspoň 3 dni pred?


Nie, dohodou môžeš skončiť PP aj spätne. Napr. keby zamestnanec nebol v práci od 1.4., tak 5.4. môžete skončiť PP k 31.3.
dopravca
01.04.09,10:07
čiže môžem ukončiť PP k 31.3.09 aj ked bol PN? Keď ukončím 1.4. ...bože ako to urobiť aby už 1.4. nebol zamestnancom. A myslíte, že mu dajú podporu/splna podmienky/, ak sa rozodol odíst sám?