gemer
23.09.05,09:13
Potrebujem poradiť: zamestnanec dal žiadosť o skončenie pracovného pomeru dohodou k 1.10.2005 ale zamestnávateľ s touto nesúhlasí. Mám
napísať odpoveď že s jeho žiadosťou nesúhlasíme a nech dá novú
"Výpoveď" podľa §61, alebo len že zamestnávateľ so žiadosťou nesúhlasí.
Možno tu je už niečo také písané ale teraz nestačím čítať celú tému.
Ďakujem za Vaše rady
Eva
KEJKA
23.09.05,07:17
Potrebujem poradiť: zamestnanec dal žiadosť o skončenie pracovného pomeru dohodou k 1.10.2005 ale zamestnávateľ s touto nesúhlasí. Mám
napísať odpoveď že s jeho žiadosťou nesúhlasíme a nech dá novú
"Výpoveď" podľa §61, alebo len že zamestnávateľ so žiadosťou nesúhlasí.
Možno tu je už niečo také písané ale teraz nestačím čítať celú tému.
Ďakujem za Vaše rady
Evatreba mu dať odpoved, že nesúhlasíte a trváte na pracovne j zmluve.
Radiť ako má alebo nemá dať výpoved, netreba.
Tweety
23.09.05,07:27
Potrebujem poradiť: zamestnanec dal žiadosť o skončenie pracovného pomeru dohodou k 1.10.2005 ale zamestnávateľ s touto nesúhlasí. Mám
napísať odpoveď že s jeho žiadosťou nesúhlasíme a nech dá novú
"Výpoveď" podľa §61, alebo len že zamestnávateľ so žiadosťou nesúhlasí.
Možno tu je už niečo také písané ale teraz nestačím čítať celú tému.
Ďakujem za Vaše rady
Eva
Určite mu treba odpovedať na jeho žiadosť o skončenie PP. Potom sa už zariadiť podľa toho, ako bude na ňu reagovať.
Mária M
MajkaG
23.09.05,10:29
Nesúhlasím, podľa súčasných zákonov nie je zamestnávateľ vôbec povinný odpovedať na žiadosť zamestnanca o dohodu o skončení pracocného pomeru k určitému dátumu.
Tweety
23.09.05,11:10
Nesúhlasím, podľa súčasných zákonov nie je zamestnávateľ vôbec povinný odpovedať na žiadosť zamestnanca o dohodu o skončení pracocného pomeru k určitému dátumu.Podľa akého zákona? Predsa je to zmluvný vzťah dvoch strán, ak jedna ho chce upraviť, alebo zrušiť musí o tom informovať druhú stranu. Alebo sa mýlim?, ale také niečo som ešte nepočula.
Mária M
KEJKA
23.09.05,11:41
Nesúhlasím, podľa súčasných zákonov nie je zamestnávateľ vôbec povinný odpovedať na žiadosť zamestnanca o dohodu o skončení pracocného pomeru k určitému dátumu.nechce sa mi to hľadať, ospravedlňujem sa, ale zasa logicky - ak zam-ec dá výpoved dohodou - neviem či to mal formulovať ako žiadosť.
Ak mu tú žiadosť zam-tel písomne nezamietne, tak podľa mňa ju schvaľuje.
A tu riešime prípad, že zam-tel trvá na TPP.
Luba2
23.09.05,12:08
Ak mu tú žiadosť zam-tel písomne nezamietne, tak podľa mňa ju schvaľuje.
.
To že písomne nezamietne, ešte neznamená, že súhlasí. Ešte môže tú žiadosť o dohodu aj ignorovať. A k ukončeniu prac. pomeru musí byť dohoda písomná a podpísaná obidvoma zmluvnými stranami.
LubosH
30.09.05,09:39
Rad by som sa opytal, akym sposobom je mozne ukoncit pracovny pomer zo strany zamestanca. Je mi jasne, ze sa da ukoncit vypovedou (2-mesacna vypovedna lehota), alebo dohodou so zamestnavatelom. Existuje vsak situacia, ze si clovek najde ine miesto a zamestnavatel ho nechce pustit na dohodu. Tym padom pride o moznost nastupit do noveho zamestnania, kedze maloktory zamestnavatel bude na neho cakat 2 mesiace.
Zamestnavatel ma pravo byhodit zamestnanca 'na hodinu', ak si najde dovod (co nie je az taky problem - opakovane hrube porusenie pracovnej discipliny atd.). Zamestanec sa potom moze sudit a o niekolko rokov mozno nieco vysudi :)

Aku ma vsak moznost zamestnanec? Ak nie je spokojny so zamestnavatelom (opakovane mu bezdovodne strhava pohyblivu ciastku a ine zalezitosti), da sa proste 2-mesacna vypovedna lehota nejako legalne obist?
Luba2
30.09.05,09:44
Rovnako ako zamestnávateľ, aj zamestnanec môže skončiť pracovný pomer okamžite, ak si nájde primeraný dôvod. Pozri § 69 a ak si taám niečo nájdeš, môžeš skončiť okamžite. V opačnom prípade naozaj nemáš in možnosť, než čakať na koniec výpovednej doby, resp. pokúsiť sa o dohodu.
tonkat
30.09.05,09:55
Náš zamestnanec to riešil tak, že nastúpil do nového zamestnania a u nás mal absenciu. Preto sme ho po výzvach, aby nastúpil do práce sami "vyhodili". Zamestnanec môže mať aj viacej pracovných pomerov, takže z tejto strany nie je prekážka. Záleží akú prácu zastáva a či mu zamestnavateľ nevyrubí nejakú pokutu z toho, že ho priviedol do škody, resp. znížil jeho zisk, tým že neprišiel do práce. Aj tak še dá ....
LubosH
30.09.05,09:56
To je trochu malo. Pochopim ochranu zamestnavatela, ale aj zamestnanec by mal byt nejako chraneny. Nejde mi o nejaku dlhsiu nejaku vypovednu lehotu alebo ine socialne vyhody, ale aby mal ak zamestnanec podobne prava ako zamestnavatel, napr. v oblasti vypovede.

Neexistuje ina moznost, urcite to poznate z praxe, ako sa to riesi? Zo zakona sa neda pouzit prakticky nic. V tomto pripade sa neda zamestnat este inde, tazke nie je moznost mat dve subezne zamstnania.
Luba2
30.09.05,10:09
Takže potom Ti zostáva len tá možnosť, čo Ti radí Tonka, ale zváž si, či Ti stoja za to prípadné následky v podobe platenia náhrady škody, alebo niečoho podobného. Môže to tak dopadnúť, ale aj nemusí, ak sa zamestnávateľ nebude chcieť s Tebou doťahovať.
Fany
30.09.05,10:43
No neviem, prečo chránite iba zamestnanca. My sme mali so zamestnancom opačný problém a tiež sa nám to nezdá spravodlivé. Zamestnanec v polovici rozbehnutej zákazky jednoducho neprišiel do práce a zamestnal sa inde. Samozrejme tiež sme mu písali absenciu, výzvy...(dá sa ja krátiť dovolenka, ale to sme neurobili). Ale to bolo všetko. Nakoniec sme mu museli dať sami výpoveď. O mesiac urobil to isté jeho kamarát, posilnený tým, že sa mu vlastne nič nestane. Nám však postála zákazka a za nedodržanie termínu sme dostali dosť veľkú pokutu. Keď to urobia viacerí, ako sa má voči tomu chrániť zamestnávateľ? Dobre, zamestnanec má už inú robotu, takže je finančne zabezpečený. A okrem toho: ak my dáme zamestnancovi okamžitú výpoveď, bráni sa ako sa dá a verte mi že súdy sú na jeho strane. Keď však odíde on zo dňa na deň má to byť v poriadku?

A okrem toho si nemyslím, že si zamestnávateľ hľadá dôvody na výpoveď pre zamestnanca. A keď už sa pre výpoveď rozhodne, určite má na to vážny dôvod, teda zrejme je chyba aj v zamestnancovi. My dávame zamestnancom dobre že nie aj modré z neba, ale čím viac dáme, tým viac chcú a menej pracujú. Žiaľ aj takýto môže byť pohľad na vec.

Takže, keď má ukončiť firma prac.pomer so zamestnancom a dať mu ešte 2 mesiace, prípadne odstupné, potom nech aj zamestnanec dodrží 2 mesiace, alebo nech zaplatí firme odškodné. Pravidlá by mali byť rovnaké. Môj názor. (prepáčte všetci nespravodlivo vyhodení z práce!!!)
Luba2
30.09.05,11:16
Fany, neviem ako ostatní, ja som tiež aj zamestnávateľ, ale keď sa pýta zamestnanec, tak som odpovedala zamestnancovi. Keby sa pýtal jeho zamestnávateľ, tak odpoviem zamestnávateľovi.

A prečo ste si u tých zamestnancov neuplatnili náhradu škody za zmeškané zákazky, keď ste ju mohli vyčísliť? Keby ste to urobili voči prvému, druhý by si to rozmyslel a by neutiekol.

A na druhej strane - ak máš zamestnancov dobrých aj zlých, máš aj zamestnávateľov takých aj takých.
Luba2
30.09.05,11:21
Presne ako napísal Andrej, ani ja by som nenaliehala na zamestnanca, aby nastúpil okamžite, radšej by som počkala. Lebo by som mohla už dopredu rátať s tým, že ak dnes z hodiny na hodinu odišiel od niekoho ku mne, tak za pol roka môže urobiť to isté mne.
LubosH
30.09.05,11:42
Aby som to uviedol na pravu mieru, nejde mi o hodinovu vypoved zo strany zamestnanca, ale o dohodu na par tyzdnov/1 mesiac.
Zamestnavatel vsak z pomsty principialne odmietne a po zvysok 2-mesacnej vypovednej lehoty strhava pohyblivu ciastku a inak strpcuje zivot zamestnancovi.

Je samozrejme, ze s normalnym zamestnavatelom sa dohodnut da. Je predsa logicke, ze vykonnost umelo drzaneho zamestnanca sa blizi k nule. V tomto pripade sa vsak dohodnut neda a preto som sa pytal na nejaku moznost, ako tuto situaciu riesit.
Chobot
30.09.05,12:41
Vsetky moznosti tu uz odzneli. Naozaj sa nedá nic robi, musís pockat, kým uplynie výpovedná lehota. Pokial ti zamestnávatel nedá zákonne stanovený dôvod na okamzité zrusenie PP, tak musís cakat.

Ak by Ti islo len o to, aby si nebol na pracovisku, tak sa este môzes pocas výpovednej doby hodit PN, ale potom zase nemôzes nastúpit k druhému zamestnávatelovi.

Nejako to uz len vydrz.
LubosH
30.09.05,12:43
OK, diky moc.
leonka
27.01.07,13:57
Mozem dat vypoved zamestnavatelovi pocas PN?
Anonymka
11.04.07,06:55
Chcela by som dať výpoveď, potrebujem súrne odísť z firmy, ale je tam riziko, že ma zamestnávateľ nepustí, lebo robím účtovníctvo a mzdy a nemám náhradu. Som tu viac, ako 5 rokov. Som si vedomá, že v tomto prípade je trojmesačná výpovedná doba, ale nie je nejaká iná možnosť v prípade, že sa neviem s ním dohodnúť? Aké môžu byť následky?

a ďalšia otázka je presný opak:

zamestnanec dal výpoveď ústne, zamestnávateľ mu to neschválil, on napriek tomu neprišiel do práce. Nevie ho nijak udržať, ale aby to bolo v poriadku, musí mu dať výpoveď za porušenie prac.disciplíny, nie? A v tom prípade nie je ani odstupné ani výpovedná doba. Dobre hovorím? Aké má ešte zamestnávateľ možnosti?
Ďakujem :)
Tweety
11.04.07,06:59
Chcela by som dať výpoveď, potrebujem súrne odísť z firmy, ale je tam riziko, že ma zamestnávateľ nepustí, lebo robím účtovníctvo a mzdy a nemám náhradu. Som tu viac, ako 5 rokov. Som si vedomá, že v tomto prípade je trojmesačná výpovedná doba, ale nie je nejaká iná možnosť v prípade, že sa neviem s ním dohodnúť? Aké môžu byť následky?

a ďalšia otázka je presný opak:

zamestnanec dal výpoveď ústne, zamestnávateľ mu to neschválil, on napriek tomu neprišiel do práce. Nevie ho nijak udržať, ale aby to bolo v poriadku, musí mu dať výpoveď za porušenie prac.disciplíny, nie? A v tom prípade nie je ani odstupné ani výpovedná doba. Dobre hovorím? Aké má ešte zamestnávateľ možnosti?
Ďakujem :)
1. ak dáš výpoveď VD je dvojmesačná.
2. Úpozorniť zamestnanca na porušenie disciplíny, a až potom môže nasledovať okamžité skončenie PP.
adv
11.04.07,09:18
1 . mozete skoncit jedine vypovedou s 2. mesacnou vyp. dobou.
2. zamestnavatel ak chce, aby dalej u neho zamestanec pracoval, musi mu doporucene poslat vyzvu, aby si plnil svoje povinnosti vyplvyvajuce z prac. pomeru a pokracoval v praci. inak plati zakonna fikcia, ze pracovny pomer sa skoncil dohodou.
fipina
11.04.07,10:17
Pozor na neospravedlnenú absenciu : "Nechodenie do práce a čakanie na výpoveď" - to môže zamestnávateľ využiť vo svoj prospech a uplatniť si súdnou cestou náhradu škody, ktorá mu vznikla zamestnancovou neprítomnosťou.Už sme mali taký prípad.
Anonymka
12.04.07,06:14
No to znie zaujímavo. Presne toto som mala na mysli.
cesnacka
12.04.07,08:20
hi tak sa teda opytam, je mozne, ze ked dam vypoved v praci s 2mes. vyp. lehotou, musim do prace aj chodit? Co sa stane ak jednoducho nepridem?
Surne by som potrebovala odist....
Tweety
12.04.07,08:23
hi tak sa teda opytam, je mozne, ze ked dam vypoved v praci s 2mes. vyp. lehotou, musim do prace aj chodit? Co sa stane ak jednoducho nepridem?
Surne by som potrebovala odist....
Samozrejme, že musí, ak nepríde iba tak bez dôvodu, je to absencia- porušenie PD.
JAJA11
12.04.07,08:27
hi tak sa teda opytam, je mozne, ze ked dam vypoved v praci s 2mes. vyp. lehotou, musim do prace aj chodit? Co sa stane ak jednoducho nepridem?
Surne by som potrebovala odist....

Zamestnávateľ by si treba dal robiť účtovníctvo inej firme alebo by nezohnal človeka a dostal by pokuty za neodovzdanie dokladov, toto všetko by si mohol vyčísliť ako škodu, ktorá mu vznikla a mal by právo to vymáhať od zamestnanca, ktorý do práce nenastúpil. Nie je možné, aby zákonník práce obmedzoval zamestnávateľa pri rozväzovaní prac.pomeru a zamestnanec by si mohol robiť čo chce. :rolleyes:
cesnacka
12.04.07,08:49
ok, a ked si vypytam neplatene volno? alebo nieco podobne?
Tweety
12.04.07,08:51
ok, a ked si vypytam neplatene volno? alebo nieco podobne?
Ak bude zamestnávateľ súhlasiť, tak je to OK, ale musí sa do ZP zaplatiť 14% ZP.
cesnacka
12.04.07,08:56
ok, a ked nebude suhlasit? nie je mozne odist z firmy zo dna na den? mam mozost nastupit do ineho zamestnania za ovela vyssi plat ale tento ma urcite nepusti....co mozem robit?
Gabi03
12.04.07,08:59
Jedine sa dohodnúť. Alebo pekne chodiť cez výpovednú lehotu pekne do starej práce. Ostatné možnosti sú nezákonné.

Ťažko radiť, ak nepoznám situáciu, ale ma napadlo, čo tak posunúť nástup do nového zamestnania o pár týždňov, pokiaľ by si starý ZĽ našiel za teba náhradu? Alebo sa dohodnúť s ním, že po večeroch, resp. vo víkendoch, pokiaľ nebude mať náhradu, za určitú sumu mu budeš naďalej robiť to účto? Alebo raz do týždňa.... Hm?
Tweety
12.04.07,09:00
ok, a ked nebude suhlasit? nie je mozne odist z firmy zo dna na den? mam mozost nastupit do ineho zamestnania za ovela vyssi plat ale tento ma urcite nepusti....co mozem robit?
No, ak už je daná výpoveď, tak iba čakať na uplynutie VD, alebo počítať so súhlasom NV, ak nebude súhlas, a ak odídeš musíš potom znášať prípadné škody spôsobené zamestnávateľovi tvojou neprítomnosťou v práci.
fipina
12.04.07,11:36
Je možné aj to, že za-teľ si túto škodu nebude vymáhať. Ale byť na tvojom mieste, neriskovala by som.
soraya
12.04.07,14:47
Keby som bola zamestnavatel a mzdarka mi zo dna na den nepride do prace lebo chce vypoved za absenciu, tak by som v momente angazovala firmu aby zabezpecila vsetky cinnosti suvisiace so mzdami a okamzite by som poverila pravnika nech prostrednictvom sudu ziada nahradu skody. Niekedy sa neoplati spekulovat, hlavne nie pri citlivych veciach ako mzdy a odvody.

Este ze nie som tvoj zamestnavatel ;)
bv_alexandra
12.04.07,15:05
Keby som bola zamestnavatel a mzdarka mi zo dna na den nepride do prace lebo chce vypoved za absenciu, tak by som v momente angazovala firmu aby zabezpecila vsetky cinnosti suvisiace so mzdami a okamzite by som poverila pravnika nech prostrednictvom sudu ziada nahradu skody. Niekedy sa neoplati spekulovat, hlavne nie pri citlivych veciach ako mzdy a odvody.

Este ze nie som tvoj zamestnavatel ;)
detto príde mi to tiež nekorektné. Myslím že všetci sme ľudia, a vždy sa dá nájsť nejaká dohoda, ktorá by bola v prospech obidvoch strán. :)
judita1971
12.04.07,15:36
Ak si 5 rokov robila mzdárku, vieš aká je to zodpovedná práca. Ovládaš termíny a dôsledky ich omeškania. Ak zamestnávateľ nesúhlasí, je to jeho právo. Počas výpovednej lehoty si musí nájsť náhradu namiesto teba. Ak chceš tak rýchlo odísť, navrhni zamestnávateľovi, že nájdeš za seba náhradu, možno sa dohodnete. Nepáľ za sebou mosty, nikdy nevieš kedy sa po ňom budeš musieť vrátiť. Nemusíš sa vrátiť k nemu, ale kladné preferencie o tebe rozprávať nebude.

K tej druhej otázke : Výpoveď nie je výpoveďou, ak je ústna. Výpoveď v zmysle ZP musí byť písomná a doručená druhej strane. Naštuduj si ZP čo sa týka výpovede, či zo strany zamestnanca alebo zamestnávateľa. Nedodržaním niektorých ustanovení ZP je výpoveď neplatná.
Stopárka
13.04.07,06:45
2. apríla 2007 som dala výpoveď ku dňu 30. apríla 2007. 13. apríla 2007 mi zamestnávateľ oznámil, že z dôvodu nenájdenia náhrady za mňa, požaduje moje zotrvanie vo firme podľa zákonne stanovenej lehoty do 30. 6. 2007.

Ako mám z firmy odísť?
Tweety
13.04.07,06:49
2. apríla 2007 som dala výpoveď ku dňu 30. apríla 2007. 13. apríla 2007 mi zamestnávateľ oznámil, že z dôvodu nenájdenia náhrady za mňa, požaduje moje zotrvanie vo firme podľa zákonne stanovenej lehoty do 30. 6. 2007.

Ako mám z firmy odísť?
AK si chcela odísť čím skôr, najprv si mala skúsiť skončiť PP dohodou, kedže si dala výpoveď, VD začína 1.5. a končí 30.6.07, tak ako uviedol zamestnávateľ. Teraz už ostáva iba počkať na koniec VD. Ak nepočkáš na koniec VD a odídeš, zamestnávateľ má nárok na náhradu spôsobenj škody tvojou neprítomnosťou v práci.
inuš
13.04.07,07:04
Súhlasím s Twety, ale realita je niekedy iná. Často stáva, že Znci prídu a povedia - zajtra končím a viac už neprídem. Nezaujíma ich, či máme náhradu. Je im jedno, či im budem písať absenciu , proste odídu a ostatné ich nezaujíma.
Stopárka
13.04.07,07:21
Ech! To je ale zákon. Zvýhodňuje iba ak zamestnávateľov. Zamestnanec dokonca nemá právo už ani len ukončiť pracovný pomer. Neexistuje nejaká finta, ako to obísť?

Prípadne, budem mať z toho nejaké postihy, ak jednoducho neprídem?

A čo toto:
http://info.profesia.sk/buxus/generate_page.php?page_id=9365&tlac=T&buxus_infoprofesia_dev=ba619a867b2ffc8d9ccebf751fe a5ac4


Zákonník práce poskytuje zvýšenú právnu ochranu v podobe trojmesačnej výpovednej doby len zamestnancovi, ktorý dostane výpoveď od zamestnávateľa, u ktorého odpracoval aspoň päť rokov. Neposkytuje ju však zamestnávateľovi pri výpovedi zo strany takéhoto zamestnanca.
Tweety
13.04.07,07:28
Ech! To je ale zákon. Zvýhodňuje iba ak zamestnávateľov. Zamestnanec dokonca nemá právo už ani len ukončiť pracovný pomer. Neexistuje nejaká finta, ako to obísť?

Prípadne, budem mať z toho nejaké postihy, ak jednoducho neprídem?

A čo toto:
http://info.profesia.sk/buxus/generate_page.php?page_id=9365&tlac=T&buxus_infoprofesia_dev=ba619a867b2ffc8d9ccebf751fe a5ac4
Ten citát sa teba netýka, nedostala si výpoveď, ale dala. To je trošku o inom.:cool:
Stopárka
13.04.07,07:30
Neposkytuje ju však zamestnávateľovi pri výpovedi zo strany takéhoto zamestnanca.

Neznamená to, že zamestnávateľ si takúto výpovednú lehotu uplatňovať nemôže, ak zamestnanec podá výpoveď?
Tweety
13.04.07,07:32
Neznamená to, že zamestnávateľ si takúto výpovednú lehotu uplatňovať nemôže, ak zamestnanec podá výpoveď?
Ak dáš výpoveď, VD je dvojmesačná.
Stopárka
13.04.07,07:37
A tie sankcie? Čo sa mi stane ak jednoducho od 30. apríla 2007 nenastúpim?
Tweety
13.04.07,07:40
A tie sankcie? Čo sa mi stane ak jednoducho od 30. apríla 2007 nenastúpim?
Uviedla som to už v príspevku č.2.
Stopárka
13.04.07,07:44
Ach tak. Ľudovo povedané, som v r*ti. A hoci som v pracovnej zmluve, ktorú som podpísala nepodpísala nič o výpovednej lehote, dva mesiace ma tam môžu držať pod hrozbou vymáhania nejakého ušlého zisku, ktorý si môžu vyčísliť dle libosti. Skvelé.
Gabi03
13.04.07,07:50
Prepáč, ale myslím si, že nemáš právo sa hnevať. Keď si nastupovala do práce, isto si bola upozornená na výpovednú dobu. Ak nie, (nehovorím, že máš povinnosť to vedieť) tak zákonník práce je dostupný každému v akejkoľvek forme.
Ja zatiaľ som mala šťastie, a z každej práce som odišla s dohodou po určitom čase, pokiaľ si nenašli za mňa náhradu. A to som na ďalší deň nastupovala do novej, takže treba sa dohodnúť, inak musíš plniť svoje záväzky voči starému ZĽovi.
brm
13.04.07,08:23
Ach tak. Ľudovo povedané, som v r*ti. A hoci som v pracovnej zmluve, ktorú som podpísala nepodpísala nič o výpovednej lehote, dva mesiace ma tam môžu držať pod hrozbou vymáhania nejakého ušlého zisku, ktorý si môžu vyčísliť dle libosti. Skvelé.
o výpovedných lehotách hovorí zákonník práce...ak nebudeš chodiť do roboty, v lepšom prípade ti dajú absenciu...v horšom môžu vymáhať súdnou cestou vzniknuté škody....
lexi
13.04.07,18:24
chcem sa spytat ked som dala vypoved dohodou a zamestnavatel ju odomna neprijal a ja zajtra nenastupim do prace,co sa moze stat som na dobu urcitu zmluva mi konci niekedy v juli diky mozem podat postou,ale asi sa na tom nic nezmeni?
Paula
13.04.07,18:36
§ 59
Na začiatok (http://www.porada.sk/t16148-zakonnik-prace.html#hore)

(1) Pracovný pomer možno skončiť

a) dohodou,
b) výpoveďou,
c) okamžitým skončením,
d) skončením v skúšobnej dobe

...........výpoveď dohodou zákonník práce nepozná
Monikov
13.04.07,18:58
Nároky z*neplatného skončenia*pracovného pomeru podľa zákona č.311/2001 Zákonníka práce
§ 77
Neplatnosť skončenia pracovného pomeru výpoveďou, okamžitým skončením, skončením v*skúšobnej dobe alebo dohodou môže zamestnanec, ako aj zamestnávateľ uplatniť na súde najneskôr v*lehote dvoch mesiacov odo dňa, keď sa mal pracovný pomer skončiť.

§*78
(1)Ak dal zamestnanec neplatnú výpoveď alebo ak skončil neplatne pracovný pomer okamžite alebo v*skúšobnej dobe a*zamestnávateľ mu oznámil, že trvá na tom, aby naďalej vykonával prácu, jeho pracovný pomer sa nekončí.
(2)Ak nevykonával zamestnanec prácu v*súvislosti s*neplatným skončením pracovného pomeru, môže od neho zamestnávateľ požadovať náhradu škody, ktorá mu tým vznikla, odo dňa, keď oznámil zamestnancovi, že trvá na ďalšom vykonávaní práce.
(3)Ak skončil zamestnanec pracovný pomer neplatne a*zamestnávateľ netrvá na tom, aby zamestnanec u*neho naďalej pracoval, platí, ak sa zamestnávateľ so zamestnancom písomne nedohodne inak, že pracovný pomer sa skončil dohodou, ak
a)*bola daná neplatná výpoveď, uplynutím výpovednej doby,
b)*bol pracovný pomer neplatne skončený okamžite, dňom, keď mal pracovný pomer skončiť,
c)*bol pracovný pomer neplatne skončený v*skúšobnej dobe, dňom, keď sa mal pracovný pomer skončiť.
(4)Zamestnávateľ nemôže voči zamestnancovi uplatňovať náhradu škody v*prípadoch ustanovených v*odseku 3.
Anna1974
13.04.07,19:03
Takže to zhrniem...pekne sa s ním snaž dohodnúť na nejakom termíne ukončenia PP pre obe strany vzájomnou dohodou...nenastúpením na výkon práce ti môžu vzniknúť problémy.
Zuzka2510
15.04.07,13:00
Ahojte všetci.Ja mám podobný prípad aký tu už aj bol ale predsa sa opýtam. Zamestnanec doniesol výpoveď dohodou - skončenie PP je zo dňa na deň bez výp.leh. a zamestnávateľ to nechce uznať. Mám za úlohu zistiť aké práva má zamestnávateľ ale ešte som nečítala nový ZP a ani neviem či už aj platí. môže mi niekto poradiť čo stým?Prajem Vám pekný zvyšok dňa.
DanielaSL
15.04.07,13:45
Nie je správna formulácia výpoveď dohodou. Ide o rozviazanie pracovného pomeru dohodou. Je to dvojstranný akt, s ktorým musia súhlasiť obe strany. Ak tedá nesúhlasí zamestnávateľ, pracovník ,ktorý chce takto ukončiť pracovný pomer , má smolu. Neostáva mu nič iné, len podať výpoveď.
Zuzka2510
15.04.07,13:50
Takže ak pracovník dal roz.PP a zamestnávateľ s tým nesúhlasí má zamestnanec podať výpoveď? potom by už mal skončiť PP? viem že pôsobím ako nechápavá ale stále sa to len učím takže sa ospravedlňujem.
DanielaSL
15.04.07,13:54
Áno, keďže s dohodou zamestnávateľ nesúhlasil, tak zamestnanec si musí napísať výpoveď a čakať ,kedy mu uplynie výpovedná lehota.
judita1971
15.04.07,13:55
Ak sa zamestnanec nedohodne so zamestnávateľom, nemôže byť ukončený pracovný pomer dohodou. Ak chceš ukončiť PP napíš výpoveď.
doruč ju zamestnávateľovi. Ak ju odovzdáš do 30.4.2007, začne ti plynúť dvojmesačná výpovedná lehota od 1.5.2007. Pracovný pomer ti skončí dňom 30.6.2007.
Zuzka2510
17.04.07,08:11
A ak zamestnanec doručil zamestnávateľovi 10.04.07 žiadosť o ukonč.PP ku dňu 10.04.07 a zamestnávateľ pár dní po prijatí tejto žiadosti súhlasí s roz.PP dohodou ale bez výp.doby keďže zamestnanec už pracuje inde môže to tak byť?
Chobot
17.04.07,08:19
A ak zamestnanec doručil zamestnávateľovi 10.04.07 žiadosť o ukonč.PP ku dňu 10.04.07 a zamestnávateľ pár dní po prijatí tejto žiadosti súhlasí s roz.PP dohodou ale bez výp.doby keďže zamestnanec už pracuje inde môže to tak byť?

Keď sa dohodnú, môžu rozviazať PP aj so spätnou platnosťou. Len neviem, ako je to s nahlasovaním do SP a ZP, do koľkch dní to treba nahláasiť.
DanielaSL
17.04.07,08:27
Keď sa dohodnú, môžu rozviazať PP aj so spätnou platnosťou. Len neviem, ako je to s nahlasovaním do SP a ZP, do koľkch dní to treba nahláasiť.
Do SP nahlasuje ukončenie PP najneskôr deň po ukončení. Do ZP do 8 dní. Takže nemyslím, že sa nechá pokutovať SP kvôli pracovníkovi a bude mu spätne rozväzovať PP. Jedine , že by mu na to prispel sám dotyčný zamestnanec.
Gabi03
17.04.07,08:30
Do SP nie je to náhodou do 3 dní?
Tweety
17.04.07,08:32
Do SP nie je to náhodou do 3 dní?
Nie, nie je.
Gabi03
17.04.07,08:34
:eek: Dobré vedieť, a kde môžem k tomu nájsť prepdis, zákon?
Tweety
17.04.07,08:40
:eek: Dobré vedieť, a kde môžem k tomu nájsť prepdis, zákon?
§231 Z.z.461/2003.
Tweety
17.04.07,08:58
Rozumie niekto textu, ktorý som podčiarkol v citáte? Ja nerozumiem. Mohol by mi to niekto vysvetliť? Ďakujem :cool:
Priznám sa, že rozumiem. Súhlasí s dohodou, a kedže ide o dohodu, VD tam nie je žiadna.
Zuzka2510
17.04.07,08:58
myslíte že ak ho odhlásim týždeň po už to bude na pokutu? mala som už aj prípady že som prihlasovala aj po roku kôli prac. zmluvám na dobu určitú a to bola aj kontrola a nič. Zatiaľ!!!!!
Tweety
17.04.07,08:59
myslíte že ak ho odhlásim týždeň po už to bude na pokutu? mala som už aj prípady že som prihlasovala aj po roku kôli prac. zmluvám na dobu určitú a to bola aj kontrola a nič. Zatiaľ!!!!!
Zatiaľ prihlášky a odhlášky nepokutujú.:cool:
Zuzka2510
17.04.07,09:00
Ďakujem pekne
DanielaSL
17.04.07,09:39
Zatiaľ prihlášky a odhlášky nepokutujú.:cool:

Ja som raz neskôr odhlásila o jeden deň a veru prišla nám...nebola to nejaká vysoká suma, ale bola.... Ale bolo to ešte pred rokom 2004.Možno prestali....
lenlenka
17.04.07,18:25
Dobrý deň, nájde sa tu niekto kto mi poradí?
9.3.2007 som požiadala zamestnávateľa o výpoveď dohodou (§60) k 12.3.2007, kedy som bola posledný deň v práci. Do dnešného dňa 17.4.2007 mi nedal žiadnu písomnu odpoveď, v rozhovore sa len vyjadril že mi to nepodpíše ani inak p.p. nerozviaže,že mi bude písať absenciu, neodhlásil ma ani zo ZP a SP (som si vedoma svojho urychleného odchodu, mala by mi plynť 2 mes. výpovedna lehota).
Môžem teraz rozviazať p.p. podľa § 69 ods. 1 písm. b, kedy zamestnávateľ nevyplatil mzdu, náhradu mzdy alebo ich časť do 15. dňa po uplynutí splatnosti???? (nevyplatená februarova mzda)
Alebo ako postupovať?
Ďakujem ak sa niekto ozve
*peto*
18.04.07,07:11
Pracujem 16 rokov u jedneho zamestnavatela, pre nezhody so sefom sme sa vzajomne dohodli na mojom odchode. Viem, ze v mojej funkcii som prave v tomto case nadpocetny. Poradte prosim akym sposobom ukoncit pracovny pomer pre mna co najvyhodnejsie?

DAKUJEM
ekopo
18.04.07,07:22
Pre tento prípad: výpoveď zo strany organizácie so zákonným odstupným (v prípade dohodnutého okamžitého termínu odchodu)
jankasm
18.04.07,07:24
Pracujem 16 rokov u jedneho zamestnavatela, pre nezhody so sefom sme sa vzajomne dohodli na mojom odchode. Viem, ze v mojej funkcii som prave v tomto case nadpocetny. Poradte prosim akym sposobom ukoncit pracovny pomer pre mna co najvyhodnejsie?

DAKUJEM

No ak ste sa so zamestnávateľom dohodli a nechceš odstupné, tak stačí napísať dohodu o skončení pracovného pomeru. To je najjednoduchší spôsob.
Ak by si však ty chcel, alebo náhodou možno by chcel aj zamestnávateľ, vyplatiť ti odstupné, musí ti dať výpoveď podľa zákonníka práce. Ty požiadaš o skončenie PP pred začatím plynutia výpovednej lehoty a prináleží ti odstupné vo výške 3 mesačného platu (výpovedná lehota je u teba 3 mesiace, keďže pracuješ uňho viac ako 5 rokov).
Nádej
18.04.07,12:47
Dobrý deň.
Prosím o pomoc pri riešení skončenia pracovného pomeru.Moja známa je na rodičovskej dovolenke do 19.8.2007.Po tomto dátume by chcela pokračovať v starostlivosti o dieťa a byť registrovaná v zdravotnej poisťovni.Ako má postupovať.Asi by mala zamestnávateľa dopredu upozorniť,že nenastúpi do zamestnania v určenom termíne. Ako a kedy to má urobiť?

Alebo má skončiť pracovný pomer výpoveďou k tomuto dátumu ?

Za odpoveď veľmi ďakujem.
Tweety
18.04.07,12:52
Dobrý deň.
Prosím o pomoc pri riešení skončenia pracovného pomeru.Moja známa je na rodičovskej dovolenke do 19.8.2007.Po tomto dátume by chcela pokračovať v starostlivosti o dieťa a byť registrovaná v zdravotnej poisťovni.Ako má postupovať.Asi by mala zamestnávateľa dopredu upozorniť,že nenastúpi do zamestnania v určenom termíne. Ako a kedy to má urobiť?

Alebo má skončiť pracovný pomer výpoveďou k tomuto dátumu ?

Za odpoveď veľmi ďakujem.
Ak nechce nastúpiť, môže skončiť PP dohodou so zamestnávateľom. Zamestnávateľ musí s dohodou súhlasiť, ak nie, potom ostáva výpoveď s plynutím VD. V každom prípade by som info o návrate, resp. nenávrate dala v predstihu.
ajty
19.04.07,17:55
Potrebujem poradit, v sucasnej praci nie som spokojna a hladam si nove miesto. Ako sa mam zachovat v pripade ak zamestnavatel nesuhlasi s ukoncenim pracovneho pomeru dohodou (PP na dobu urcitu)? Mozem jednoducho z prace odist a nastupit do noveho zamestnania? Co by mi to mohlo pre mna sposobit?
dakujem:-)
Anonymka
23.04.07,13:56
A môžu ukončiť PP dohodou? A ak sa nedohodnú, tak to bude asi výpoveď s výpovednou dobou 2 mesačnou ... však? :eek:
Tweety
23.04.07,13:58
A môžu ukončiť PP dohodou? A ak sa nedohodnú, tak to bude asi výpoveď s výpovednou dobou 2 mesačnou ... však? :eek:
Zamestnanec môže skončiť PP dohodou aj počas DPN. Ak s dohodou zamestnávateľ nesúhlasí, tak podáva výpoveď s dvojmesaťnou VD.
heike
02.05.07,08:27
Ahojte poraďáci, chcem sa opýtať:
Zamestnanec podal výpoveď k 30.4.2007 (aj s výpovednou lehotou) na vlastnú žiadosť. Aby som sa zbavila povinnosti odhlasovania čo najskôr, vypísala som odhlášky do ZP a Soc. poisťovne v pondelok a doobedu som to aj poslala doporučene do oboch poisťovní. Poobede pripálil do kancelárie s PN-kou (od 30.4.).
Čo teraz s ním? Odhlášku zo ZP nechať a stopnúť len Sociálnu?
Viem, že je v ochrannej lehote. Viete mi o nej, celkovo o tejto situácii a o povinnostiach zamestnávateľa napísať viac?
Tweety
02.05.07,08:28
NIč nestopni, náhradu príjmu za 30.4- ešte je zamestnancom,vyplatí zamestnávateľ , týmto dňom PP končí,. od 1.5. už nie je, a potom už nemocenské v OD vyplatí SP. ALe nerozumiem trošku zadaniu, 30.4 iba podal výpobeď a ty si ho už odhlásila, alebo mu už v tento deň končil PP?
heike
02.05.07,08:38
Výpoveď podal už skôr, dátum si presne nepamätám, PP končí 30.4.2007.
Tweety
02.05.07,08:39
Potom platí uvedené v príspevku 2.
heike
02.05.07,09:45
Ďakujem...
Evelyn
03.05.07,08:08
Ahojte,

zamestnanec chce skoncit PP z dôvodu, ze ma invalidny dochodok (viac ako 70%), my s tym nemame problem, ale aky je postup pri tom. zamestnanec ma dat ziadost s oddovodnením, ze ma zdravotne problemy. (odstupne by nedostal)
alebo viete mi poradit ako?

Dakujem
Tweety
03.05.07,08:10
Má dve možnosti.
1. môže skončiť PP dohodou
2. podá výpoveď, dôvod nie je potrebné uvádzať.
Darina1234
03.05.07,08:31
Dala som zamestnávatelovi výpoved podľa § 67, výpoveď som podala na podatlňu 27.4.2007, s tým, že mi začne plynúť výpov. doba od 1.5. 2007 a pracovný pomer skončím k 30.6.2007. Dnes som dostala odpoveď. že pracovný pomer skončia so mnou k 31.7.2007 nakoľko som vo firme zamestnaná viac ako 5 rokov. Ako mám prosím postupovať dalej?
Tweety
03.05.07,08:34
Je to zle, VD končí 30.6. Ak by dal zamestnávateľ výpoveď, vtedy by končila 31.7., ale pri zamestnancovi je stále dvojmesačná.
willma
03.05.07,08:35
to čo tvrdí zamestnávateľ, je len v prípade, že výpoveď dá on.
Chobot
03.05.07,08:37
Dala som zamestnávatelovi výpoved podľa § 67, výpoveď som podala na podatlňu 27.4.2007, s tým, že mi začne plynúť výpov. doba od 1.5. 2007 a pracovný pomer skončím k 30.6.2007. Dnes som dostala odpoveď. že pracovný pomer skončia so mnou k 31.7.2007 nakoľko som vo firme zamestnaná viac ako 5 rokov. Ako mám prosím postupovať dalej?

Pletú si hrušky s jablkami.

Ak dáva výpoveď zamestnávateľ, tak výpovedná doba je buď 2 mesiace alebo 3 mesiace (ak zamestnanec je v PP u toho zamestnávateľa viac ako 5 rokov)

AK dáva výpoveď zamestnanec, je výpovedná doba 2 mesiace (nezávisle od toho, ako dlho je v PP s firmou).
Darina1234
03.05.07,08:37
Prosím, ale ako mám teraz reagovať, čím mám podložiť svoju argumentáciu, že je to zle?
Tweety
03.05.07,08:38
ZP , konrétne §62
urobiť písomne.
§ 62
Výpovedná doba
(1) Ak je daná výpoveď, pracovný pomer sa skončí uplynutím výpovednej doby. Výpovedná doba je rovnaká pre zamestnávateľa aj zamestnanca a je najmenej dva mesiace. Ak je daná výpoveď zamestnancovi, ktorý odpracoval u zamestnávateľa najmenej päť rokov, je výpovedná doba najmenej tri mesiace.

(2) Výpovedná doba začína plynúť od prvého dňa kalendárneho mesiaca nasledujúceho po doručení výpovede a skončí sa uplynutím posledného dňa príslušného kalendárneho mesiaca, ak nie je ustanovené inak.
Darina1234
03.05.07,08:39
Ďakujem a to pracujem vo veľkej firme, ktorá zamestnáva niekoľko právnikov, som rada, že Vás mám.
mida66
03.05.07,10:39
Potrebujem poradiť podala som ziadost o rozviazanie pracovneho pomeru dohodou k určitému dňu ako dôvod som uviedla rodinne a sociálne problemy a taktiez menim bydlisko a nemožem dochadzať ďaleko do prace ale zamestnavateľ moju žiadosť neprijal ako mam postupovať ďalej?
Ďakujem za radu
Chobot
03.05.07,10:57
Potrebujem poradiť podala som ziadost o rozviazanie pracovneho pomeru dohodou k určitému dňu ako dôvod som uviedla rodinne a sociálne problemy a taktiez menim bydlisko a nemožem dochadzať ďaleko do prace ale zamestnavateľ moju žiadosť neprijal ako mam postupovať ďalej?
Ďakujem za radu

Ak zamestnváateľ nesúhlasi s dohodou o ukončení PP, zostáva ti len podať si riadnu výpoveď s 2mesačnou výp. dobou.

Ak sa skutočne sťahuješ (a to si nevedeal skôr, je to tak urgentná záležitosť?) a nebudeš môcť z takej diaľky dochádzať do práce, skús zájsť za tvojim nadriadeným a vysvetliť mu svoju situáciu. Možno bude mať pochopenie a skončí PP dohodou.
nokia901
16.05.07,13:38
Poradťe mi prosím ako postupovať v prípade, že zamestnanec zaslal žiadosť o rozviazanie pracovného pomeru dohodou k 15. 5. 2007 poštou 15. 5. 2007 a firma ju prevzala dňa 16. 5. 2007, k akému dátumu mám vystaviť odhlášku - registračný list?
Tweety
16.05.07,13:41
Ak je súhlas s dohodou PP končí 16.5.2007.
Melinda
22.05.07,08:23
Dobrý deň.Prosím o radu. Môj známy doniesom zamestnávateľovi potvrdenie od lekára, že nemôže dvíhať ťažké predmety. Zamestnávateľ ho preradil do skladu, kde nedvíha predmety, ale pracuje s paletovačom. Zamestnávateľ tvrdí, že ho preradil správne, je to vhodná práca, keďže už nedvíha predmety. Môj známy s tým nesúhlasí. Viem, že je to relatívne, ale čo v tomto prípade? Môže môj známy dať okamžite výpoveď podľa §69 ods.a) alebo len "normálnu" výpoveď podľa §67? Keď dá výpoveď podľa §67, výpovedná doba je 2 mesiace. Táto doba je fixne 2 mesiace, alebo sa to predĺží o dobu PN?
Melinda
22.05.07,11:45
Dobrý deň.Prosím o radu. Môj známy doniesom zamestnávateľovi potvrdenie od lekára, že nemôže dvíhať ťažké predmety. Zamestnávateľ ho preradil do skladu, kde nedvíha predmety, ale pracuje s paletovačom. Zamestnávateľ tvrdí, že ho preradil správne, je to vhodná práca, keďže už nedvíha predmety. Môj známy s tým nesúhlasí. Viem, že je to relatívne, ale čo v tomto prípade? Môže môj známy dať okamžite výpoveď podľa §69 ods.a) alebo len "normálnu" výpoveď podľa §67? Keď dá výpoveď podľa §67, výpovedná doba je 2 mesiace. Táto doba je fixne 2 mesiace, alebo sa to predĺží o dobu PN?
Vďaka, už som to vyriešila. Zamestnanec dal výpoveď podľa §67. Takže presný popis tej novej práce odnesie lekárovi nech sa vyjadrý k tomu. Keď nebude to vhodná práca podľa lekára, tak zamestnanec môže dať výpoveď podľa §69 ods.a (zdravotné dôvody), aj vtedy, keď už už dal výpoveď podľa §67 a mu plynie výpovedná doba.
elzar
28.05.07,08:43
Potrebujem radu, ak som zamestnaná vo firme od r.1999, teda viac ako 5 rokov a chcem dať zamestnávateľovi výpoveď podľa par.62, aká je dĺžka výpovednej doby.
"Výpovedná doba je rovnaká pre zamestnávateľa aj pre zamestnanca.
Ak je daná výpoveď zamestnancovi, ktorý pracoval u zamestnávateľa najmenej 5 rokov, je výpovedná doba najmenej 3 mesiace."
Čo to znamená že najmenej? Potrebujem byť uvoľnená ku dňu 1.10.2007.
Je zamestnávateľ povinný umožniť mi vyčerpať alikvotnú časť dovolenky počas výpovednej lehoty? Totiž zostáva mi ešte do konca roka 2007 až
48 dní dovolenky.
Ďakujem
Tweety
28.05.07,08:45
VD je dva mesiace, ak to nemáte upravené v KZ inak. NA čerpaní D sa musíte dohodnúť, ak nie, nevyčerpanú je povinný preplatiť pri skončení PP.
natasa.ba
28.05.07,12:57
A čo v prípade, ak zamestnanec dal riadnu dvojmesačnú výpoveď a v ktorej si sám určil, že počas dvoch mesiacov riadnej výpovednej doby jeden riadne odpracuje a druhy použije na vyčerpanie 25 dní starej i novej nevyčerpanej dovolenky. na všetky dni má riadny nárok, ale zamestnávateľ mu ani tentoraz nechce vyjsť v ústrety. Co v prípade , ak zamestnanec nastúpi na dovolenku bez súhlasu zamestnávateľa. ani jedna strana sa už nechce dohodnúť. trvá si na svojom.

natasaba
Tweety
28.05.07,13:01
Neviem ako by mohol vyčerpať jeden mesiac 25 dní D, keď pracovných dní máme max .23. Ale k čerpaniu D: D určuje zamestnávateľ po dohode so zamestnancom, takže, ak ho na D zamestnáv. nepustí a on do práce nepríde, môže dostať Absenciua následne k náhrade spôsobenú škodu zamestnávateľovi.
noro1
31.05.07,16:03
Z praxe viem, že keď sa zamestnanec rozhodne ukončiť prac. pomer a zamestnávateľ nesúhlasí z dohodou o rozviazaní prac. pomeru, zamestnanec jednoducho začne robiť absencie a nakoniec aj tak má s tým robotu len zamestnávateľ. Takže radšej podpisujeme dohody.
heike
04.06.07,09:24
Ahojte poraďáci, chcem sa opýtať:
Zamestnanec podal výpoveď k 30.4.2007 (aj s výpovednou lehotou) na vlastnú žiadosť. Aby som sa zbavila povinnosti odhlasovania čo najskôr, vypísala som odhlášky do ZP a Soc. poisťovne v pondelok a doobedu som to aj poslala doporučene do oboch poisťovní. Poobede pripálil do kancelárie s PN-kou (od 30.4.).
Čo teraz s ním? Odhlášku zo ZP nechať a stopnúť len Sociálnu?
Viem, že je v ochrannej lehote. Viete mi o nej, celkovo o tejto situácii a o povinnostiach zamestnávateľa napísať viac?

Na túto otázku som dostala na porade perfektnú odpoveď, len náš slávny zamestnanec prišiel s predĺžením PN-ky. Tým ma opäť zneistil, ale čítala som zákonník a tam je jasne napísané, že ochranná doba sa vzťahuje na výpoveď danú zo strany zamestnávateľa (par. 64) a výpoveď si podal predsa on (par. 67). Teda povinnosť predkladať predĺženia je teraz na ňom, všakže?

Čo by ste robili s takýmto prízrakom?
Tweety
04.06.07,09:29
To si musí už riešiť sám, ak už PP skončil, zamestnávateľ už nerieši nič.
heike
04.06.07,09:43
Vrelé dík, najradšej by som ho niekde poslala...
rrrrr
05.06.07,13:09
Prosim vas nemate vzor vypovede zo strany zamestnanca? DAkujem
Chobot
05.06.07,13:43
Prosim vas nemate vzor vypovede zo strany zamestnanca? DAkujem

Pozri tu:
http://www.porada.sk/t40956-ako-napisat-vypoved.html

alebo pohľadaj na porade. Určite to už tu bolo.
ludytka
26.06.07,20:36
A čo ak chcem dať výpoveď ak som zamestnaná pol roka a chystám sa na vysokú školu? Na dohodu so zamestnavatelom to nevidim kedze veduci je neprijemny clovek, a cakat 2 mesacnu vypovednu lehotu by bol pre mna v praci teror z dovou ze by mi to zamestnavatel dal vyzrat.

Ak by som dala vypoved a nedostavila sa uz viac do prace, ako sa moze zamestnavatel zachovat a ake problemy mi to moze sposobit? Mam v takom pripade narok na preplatenie dovolenky na ktoru mam narok ?
veronikasad
26.06.07,20:39
Za neospravedlnenú neprítomnosť v práci ti môže zamestnávateľ udeliť absenciu a skrátiť dovolenku.

---------
Veronika
MIRKA111
27.06.07,05:42
Ak mi zamestnanec, odovzdal 19.06.2007, žiadosť o rozviazanie PP k 18.6.2007,ja som mu odoslala nesúhlasnú odpoveď. Ak mi nedonesie výpoveď z dvojmesačnou výpovednou dobou, nič sa nedeje?
On sa mi vyhráža sociálkou, lebo som nesúhlasila a, že jemu už plynie výpovedná doba od 18.6.2007. Plynie mu ta výpovedná doba ak sme nesúhlasili z dohodou a on nepodal výpoveď z dvojmesačnou dobou?
azuz
27.06.07,05:51
Včera sa to tu rozoberalo. Pozri od príspevku č. 10.
http://www.porada.sk/t15921-rozviazanie-pp-60-alebo-72.html
Chobot
27.06.07,09:05
A čo ak chcem dať výpoveď ak som zamestnaná pol roka a chystám sa na vysokú školu? Na dohodu so zamestnavatelom to nevidim kedze veduci je neprijemny clovek, a cakat 2 mesacnu vypovednu lehotu by bol pre mna v praci teror z dovou ze by mi to zamestnavatel dal vyzrat.

Ak by som dala vypoved a nedostavila sa uz viac do prace, ako sa moze zamestnavatel zachovat a ake problemy mi to moze sposobit? Mam v takom pripade narok na preplatenie dovolenky na ktoru mam narok ?

Pozri si túto diskusiu:
http://www.porada.sk/t54582-p2-.html

Luciana1 mala podobný problém...
KatyZV
06.07.07,07:53
dobry den,
ak som dobre pochopila z uz precitaneho stale plati 2mesacna vypovedna lehota, ktora zacina plynut 1.den nasledujuceho meciaca po mesiaci v ktorom dorucim zamestnavatelovi vypoved,
teda ak ju dorucim napr. 10.7.alebo 30.7. tak lehota plynie od 1.8. a konci 30.9.?
Dakujem
Danila
06.07.07,08:04
dobry den,
ak som dobre pochopila z uz precitaneho stale plati 2mesacna vypovedna lehota, ktora zacina plynut 1.den nasledujuceho meciaca po mesiaci v ktorom dorucim zamestnavatelovi vypoved,
teda ak ju dorucim napr. 10.7.alebo 30.7. tak lehota plynie od 1.8. a konci 30.9.?
Dakujem
Pochopila si to správne.
kormidelnik
11.08.07,19:52
Dobry den,

presurfoval som si toto forum aj zakonnik prace. No mam este niekolko nejasnosti a rad by som vas poprosil o radu

Mam PZ na dobu neurcitu.
U svojho zamestnavatela planujem podat ziadost o skocenie pracovneho pomeru dohodou (http://www.profesia.sk/documents/info/vzor-ziadost2.doc) s navrhom na 2 mesacnu vypovednu lehotu. /teda paragraf 60 a musi s tym suhlasit aj zamestnavatel/

1. Musi ma zamestnavatel zamestnavat este 2 mesiace alebo ma moze vysupnut skor?
moja predstava: musi ma zamestnat este na 2 mesiace, ale ak by ma chcel vysupnut skor musi mi zaplatit odstupne vo vyske ako by som bol zamestnany.

2. v den, ked podam ziadost o skoncenie PP moze zrusit moje pracovne miesto a vysupnut ma bez odstupneho?
moja predstava: moze zrusit moje pracovne miesto, ale musi mi zaplatit odstupne.

3. pocas vypovednej dobry ma moze 3x pisomne upozornit na zavazne porusenie pracovnej discipliny /31min obedna prestavka, sukromne e-maily, sukromne telefonaty a podobne "pikosky"/ a vysupnut ma bez odstupneho?
moja predstava: ano moze.

Vopred dakujem.
Katy a R
11.08.07,21:30
[QUOTE=kormidelnik;511173]Dobry den,

presurfoval som si toto forum aj zakonnik prace. No mam este niekolko nejasnosti a rad by som vas poprosil o radu

Mam PZ na dobu neurcitu.
U svojho zamestnavatela planujem podat ziadost o skocenie pracovneho pomeru dohodou (http://www.profesia.sk/documents/info/vzor-ziadost2.doc) s navrhom na 2 mesacnu vypovednu lehotu. /teda paragraf 60 a musi s tym suhlasit aj zamestnavatel/


Ak si dáš žiadosť o ukončenie PP dohodou, tak aké odstupné by si chcel?

Ja by som o ukončenie PP dohodou žiadala v prípade, že chcem ísť skôr ako o 2 mesiace. (dohoda = obidve strany musia súhlasiť).
Ak mi vyhovujú 2 mesiace – tak dám výpoveď (výpovedná doba 2 mesiace, v prípade, že som zamestnancom 5 rokov, tak 3 mesiace).
kormidelnik
12.08.07,09:28
Dobry den,

presurfoval som si toto forum aj zakonnik prace. No mam este niekolko nejasnosti a rad by som vas poprosil o radu

Mam PZ na dobu neurcitu.
U svojho zamestnavatela planujem podat ziadost o skocenie pracovneho pomeru dohodou (http://www.profesia.sk/documents/info/vzor-ziadost2.doc) s navrhom na 2 mesacnu vypovednu lehotu. /teda paragraf 60 a musi s tym suhlasit aj zamestnavatel/


Ak si dáš žiadosť o ukončenie PP dohodou, tak aké odstupné by si chcel?

Ja by som o ukončenie PP dohodou žiadala v prípade, že chcem ísť skôr ako o 2 mesiace. (dohoda = obidve strany musia súhlasiť).
Ak mi vyhovujú 2 mesiace – tak dám výpoveď (výpovedná doba 2 mesiace, v prípade, že som zamestnancom 5 rokov, tak 3 mesiace).

ide mi o to, ze ak zamestnavatelovi nahrhnem dohodu on moze s nou suhlasit alebo nie, ak bude suhlasit musim este 2 mesiace riadne chodit do prace. ak suhlasit nebude a navrhne iny termin /hned na druhy den/ podla par 60, ja tiez nebudem logicky suhlasit /chcem este 2 mesiace pracovat/.

ale ak ma bude chciet silou-mocou potom vysupnut zamestnavatel skor musi mi zaplatit odstupne?
Zoltán Kovács
12.08.07,09:32
ide mi o to, ze ak zamestnavatelovi nahrhnem dohodu on moze s nou suhlasit alebo nie, ak bude suhlasit musim este 2 mesiace riadne chodit do prace. ak suhlasit nebude a navrhne iny termin /hned na druhy den/ podla par 60, ja tiez nebudem logicky suhlasit /chcem este 2 mesiace pracovat/.

ale ak ma bude chciet silou-mocou potom vysupnut zamestnavatel skor musi mi zaplatit odstupne?
Ak ti bude plynúť výpovedná doba, a počas tejto doby ti dá okamžité skončenie PP z dôvodu závažného porušenia pracovnej disciplíny tak na odstupné nárok nemáš. Odporúčam preštudovať §§ 68-70 o okamžitom ukončení PP.
Monika Kováčová
12.08.07,11:39
K bodu 1 :
moja predstava: musi ma zamestnat este na 2 mesiace, ale ak by ma chcel vysupnut skor musi mi zaplatit odstupne vo vyske ako by som bol zamestnany.

chceš podať Žiadosť o rozviazanie pracovného pomeru dohodou. V tejto žiadosti uvedieš dátum, ku ktorému dňu žiadaš ukončiť PP. Zamestnávateľ buď súhlasí - v tomto prípade zabudni na odstupné - alebo nesúhlasí a ty ako zamestnanec môžeš dať výpoveď z dvojmesačnou výpovednou lehotou, ktorá plynie od prvého dňa nasledujúceho mesiaca po doručení výpovede zamestnávateľovi - tiež zabudni na odstupné.


K bodu 2:
2. v den, ked podam ziadost o skoncenie PP moze zrusit moje pracovne miesto a vysupnut ma bez odstupneho?
moja predstava: moze zrusit moje pracovne miesto, ale musi mi zaplatit odstupne.


správne, ale neviem prečo by to zamestnávateľ robil, keď dobrovoľne podáš žiadosť o skončenie PP... ;)
Katy a R
12.08.07,13:16
Ak dá výpoveď zamestnanec, výpovedná doba je vždy najmenej 2 mesiace.
Ak dá výpoveď zamestnávateľ, dĺžka výpovednej doby sa odvodzuje od počtu rokov odpracovaných u zamestnávateľa a je najmenej 2 (u zamestnávateľa je odpracovaných menej ako 5 rokov) alebo najmenej 3 mesiace (u zamestnávateľa je odpracovaných najmenej 5 rokov). ;)
Mýlim sa? Alebo som nesprávne pochopil obsah citovaného tvrdenia?

ZP_§62_ods.1[/QUOTE]


Jasné, že máš pravdu (veď si odborník).
Mne len bolo čudné, prečo chce rozviazať PP dohodou o 2 mesiace. Samozrejme, že môže navrhnúť takúto dohodu, ale podľa mňa je potom lepšia výpoveď
Asi je to tým, že ešte veľa ľudí nerozlišuje ukončenie PP dohodou a ukončenie PP výpoveďou (aj keď robíš v tomto smere slušnú osvetu).
Katy a R
13.08.07,13:23
Nedá mi nepriložiť, pre tých, čo to ešte nevideli.
unikátny spôsob ukončenia PP.
kona
13.08.07,13:26
zaujimave.... ked vybodkujes tie nadavky, tak to moze vyzerat ako predtlacene tlacivo, pripadne formular na Vypoved HPP.
fipina
21.08.07,06:23
Zamestnanec dal výpoveď k 31.08. - uplynie výpovedná doba. Z-teľ vydáva doklad: VÝPOVEĎ. Musí tento doklad podpísať aj z-nec, alebo stačí z-teľovi len doklad o doručení, príp. prevzatí výpovede?
Gabi03
21.08.07,06:28
Zamestnanec dal výpoveď k 31.08. - uplynie výpovedná doba. Z-teľ vydáva doklad: VÝPOVEĎ. Musí tento doklad podpísať aj z-nec, alebo stačí z-teľovi len doklad o doručení, príp. prevzatí výpovede?

Prečo ZĽ dáva doklad výpoveď, veď ten predsa pred viac ako 2-mi mesiacmi dal ZC ZĽovi?! :confused: :eek: :)
ZĽ nedáva žiaden doklad, ktorý by preukazoval skončenie PP. Tento doklad je práve tá výpoveď od ZCa. ZĽ dáva okrem iného zápočet rokov, potvrdenie príjmu,... ale to je už iná téma. :rolleyes:
fipina
21.08.07,06:37
Výpoveď zo strany zamestnanca dňom ...
Z-nec sa zaväzuje ku dňu výpovede odovzdať kľúče,.....
z-teľ sa zaväzuje vydať zápočet....

Nie je to správne?
Gabi03
21.08.07,06:53
Pre odovzdanie kľúčov a iných prac. prostriedkov stačí vypísať preberací protokol podpísaný oboma stranami.
natasa.ba
23.08.07,06:57
Zamestnávateľ musí písomne reagovať na podanú vypoveď. ak so zamestnancom chcete pracovný pomer ukonciť inak ako dohodou, odpoveď by mala znieť v duchu : ano suhlasime s ukoncením, nie však dohodou ale z organizačných dôvodov riadna dvoj - trojmesačná výpovedná doba.
Ak zamestnávateľ písomne neodpovie (ale iba ústne vyjadrí nesúhlas = nedostatočné, iba čo je na papieri platí, všetko ostatné sa dá odoprieť) je to vyjadrenie súhlasu, lebo sa dá povedať, že nerozporoval výpoveď.
Podľa mňa je vhodné zvážiť, či zamestnanec počas výpovednej lehoty nemôže poškodiť zamestnávateľa a pod.
Z mojich skúseností viem, že je rozumnejšie sa dohodnúť, ako robiť prieky.
S pozdravom
Chobot
23.08.07,08:31
Zamestnávateľ musí písomne reagovať na podanú vypoveď.

Zamestnávateľovi žiadna takáto povinnosť zo žiadneho zákona nevyplýva. Jedinou jeho povinnosťou je, po ukončení výp. doby vystaviť zápočtový list.



ak so zamestnancom chcete pracovný pomer ukonciť inak ako dohodou, odpoveď by mala znieť v duchu : ano suhlasime s ukoncením, nie však dohodou ale z organizačných dôvodov riadna dvoj - trojmesačná výpovedná doba.

Tu miešaš dohromady skončenie PP dohodou a výpoveďou zo strany zamestnávateľa. Buď je to dohodou a vtedy stačí, ak zamestnávateľ napíše "súhlasíme so skončením PP dohodou k dátumu ....". Alebo je to výpoveď z organizačných dôvodov. Môže byť aj dohoda z organizačných dôvodov, ale len vtedy, ak dohodu navrhol zamestnávateľ.



Ak zamestnávateľ písomne neodpovie (ale iba ústne vyjadrí nesúhlas = nedostatočné, iba čo je na papieri platí, všetko ostatné sa dá odoprieť) je to vyjadrenie súhlasu, lebo sa dá povedať, že nerozporoval výpoveď.

Výpoveď nemusí, vlastne ani nemôže rozporovať. Je to jednostranný právny akt. Naopak, ak súhlasí s dohodou, na to, aby bola platná, musí dať súhlas (najlepšie písomný). Pokiaľ na dohodu podanú zamestnancom zamestnávateľ nereaguje, dohoda je neplatná a zamestnanec musí podať výpoveď.
lukuc
30.08.07,08:51
Dobrý deň, poprosím Vás o radu:
ak zamestnávateľ odmieta osobne prevziať výpoveď od zamestnanca a tento to pošle poštou doporučene s doručenkou (napr. dnes 30.8.) od kedy začne platiť VL? Ak to zam-eľ z pošty prevezme až v septembri, tak VL začína plynúť až 1.10 alebo je to podľa dátumu odoslania?
Vďaka.
Tweety
30.08.07,08:53
Prvá možnosť je správna.
lukuc
30.08.07,09:02
Škoda, toho som sa obávala :o ... ale ďakujem za odpoveď a prajem pekný deň.
andrea123
31.08.07,09:40
Dobrý deň, rada by som sa spytala na jednu záležitosť, zamestnanci často špekulujú, že skončia pracovný pomer v priebehu týždňa zo zdravotných dovodov a prinesú potvrdenku od lekára...osobne si myslim, že na to treba tlačivo lekárskeho posudku, teda musí prejsť lekárskou posudkovou komisiou a nie iba nejaký načmáraný receptový papier, či presný názov VÝMENNÝ LIST - POUKAZ. ale dnes mi prišlo potvrdenie, VYMENNY LIST, na ktorom sa skončenie pracovného pomeru vztahovalo na dieta narodené 2.8.2005. Vyjdrenie lekára: Potvrdzujem, že menované dieťa trpí opakovanými infekciami dýchacích ciest, vyžaduje zvýšenú opateru matky,nie je možné zaradiť do MŠ.

Takže aj v takomto prípade treba písat lekársky posudok, teda čakat ho od zamestnanca? lebo to dieta nemá ešte teraz 3 roky.

Ďakujem.
andrea123
03.09.07,16:11
Dobrý deň, rada by som sa spytala na jednu záležitosť, zamestnanci často špekulujú, že skončia pracovný pomer v priebehu týždňa zo zdravotných dovodov a prinesú potvrdenku od lekára...osobne si myslim, že na to treba tlačivo lekárskeho posudku, teda musí prejsť lekárskou posudkovou komisiou a nie iba nejaký načmáraný receptový papier, či presný názov VÝMENNÝ LIST - POUKAZ. ale dnes mi prišlo potvrdenie, VYMENNY LIST, na ktorom sa skončenie pracovného pomeru vztahovalo na dieta narodené 2.8.2005. Vyjdrenie lekára: Potvrdzujem, že menované dieťa trpí opakovanými infekciami dýchacích ciest, vyžaduje zvýšenú opateru matky,nie je možné zaradiť do MŠ.

Takže aj v takomto prípade treba písat lekársky posudok, teda čakat ho od zamestnanca? lebo to dieta nemá ešte teraz 3 roky.

Ďakujem. MATE DOVOLENKY? :-)
vikinka
03.09.07,16:23
V § 69 ods.1 písm.a./ zamestnanec môže PP okamžite skončiť,ak podľa lekárskeho posudku....,takže žiadne vým.listy,tie slúžia pre lekárov na odborné vyšetrenia,myslíš správne.
Tiska
18.09.07,06:13
Dobrý deň, ak zamestnanec požiadal o skončenie PP dohodou k napr. k 30.9.2007, ale zamestnávateľ mu nechce vyhovieť, trvá na výpovednej lehote a zamestnanec sa rozhodne, že už viac na smenu nenastúpi, ktorým dňom mu vlastne ukončím PP? Zamestnanec mi ozmámil, že od 17.9.2007 už nepríde a ja si myslím, že by bolo vhodné ho týmto dňom aj poodhlasovať z poisťovní a ukončiť PP, pretože ja ho nemám ako donútiť aby nastúpil na prac. smenu, mohla by som ho postihnúť podľa §62 ods 3 jednomesačnou peň. náhradou, keby to mal dohodnuté v prac. zmluve. Kto mi poradí?
JAJA11
18.09.07,06:56
Dobrý deň, ak zamestnanec požiadal o skončenie PP dohodou k napr. k 30.9.2007, ale zamestnávateľ mu nechce vyhovieť, trvá na výpovednej lehote a zamestnanec sa rozhodne, že už viac na smenu nenastúpi, ktorým dňom mu vlastne ukončím PP? Zamestnanec mi ozmámil, že od 17.9.2007 už nepríde a ja si myslím, že by bolo vhodné ho týmto dňom aj poodhlasovať z poisťovní a ukončiť PP, pretože ja ho nemám ako donútiť aby nastúpil na prac. smenu, mohla by som ho postihnúť podľa §62 ods 3 jednomesačnou peň. náhradou, keby to mal dohodnuté v prac. zmluve. Kto mi poradí?

Ak nepríde do práce, môže sa mu dať absencia a za ňu sa mu môže krátiť dovolenka. Inak si asi zamestnávateľ nepomôže. Vyčíslovanie škody za neprítomnosť je dosť komplikovaná. :confused: Všetko toto je to len o slušnosti ľudí. :mee:
MIRKA111
18.09.07,13:28
My sme to vyriešili tým, že sme mu celé dva mesiace (počas výpovednej doby) dali absenciu. 01.07. doniesol výpoveď k 30.06. a už sme ho viac nevideli.
Tiska
19.09.07,05:48
Andrej, ale keď nebudem súhlasiť s dohodou o skončení PP, ale budem trvať na výpovednej lehote, čo fondy? Veď on bude vlastne poistencom počas celej výpovednej lehoty aj keď bude mať absenciu.Podľa mňa by som mala za neho urobiť odvody z min. mzdy a od koho ich vymáhať? Takže ukončenie by bolo naozaj najrozumnejšie dohodou napr. aj k tomu 17 -mu, ale čo keď si niekto postavil hlavu? Zamestnávateľ chce výp. lehotu a zamestnanec dohodu a ani jeden nehodlá ustúpiť? Je to pre mňa dosť nepríjemná situácia.
JAJA11
19.09.07,06:11
Andrej, ale keď nebudem súhlasiť s dohodou o skončení PP, ale budem trvať na výpovednej lehote, čo fondy? Veď on bude vlastne poistencom počas celej výpovednej lehoty aj keď bude mať absenciu.Podľa mňa by som mala za neho urobiť odvody z min. mzdy a od koho ich vymáhať? Takže ukončenie by bolo naozaj najrozumnejšie dohodou napr. aj k tomu 17 -mu, ale čo keď si niekto postavil hlavu? Zamestnávateľ chce výp. lehotu a zamestnanec dohodu a ani jeden nehodlá ustúpiť? Je to pre mňa dosť nepríjemná situácia.

Ale absenciu treba nechať len pár dní, potom sa dohodnúť zo zamestnávateľom o ukončení prac. pomeru z dôvodu absencie, krátiť dovolenku o absenciu a zamestnancovi nevyplatiť už žiadne peniaze na výplatu. Inak sa takýto nezodpovedný zamestnanec potrestať nedá. Ale vždy sa treba pozerať aj na to, prečo to ten človek spravil. Nie vždy je na vine len zamestnanec, niekedy je neúnosné správanie aj od zamestnávateľa a pre zamestnanca nie je iné riešenie. To však už lepšie vieš ty aký je to prípad.
lele28
26.09.07,06:38
Potrebovala by som poradiť:
Mam pracovnú zmluvu na dobu neurčitú a pobočka v ktorej pracujem sa bude rušiť, zamestnavateľ mi ešte nedal výpoveď, pravdepodobne asi bude chciet aby som isla pracovat na inú pobočku do iného mesta, co ja nechcem.
Ak to odmietnem mám nárok na odstupné a je vôbec povinný mi odstupné dať.
ďakujem
abel
27.09.07,13:31
Zamestnanec má v pracovnej zmluve určené miesto výkonu práce a 37,5 hodinový týždenný pracovný čas.
Zamestnávateľ premiestnil časť prevádzky do iného mesta, kde sa pracuje na inú smennosť, ktorá ale zamestnancovi nevyhovuje, ani nové miesto výkonu práce.
Podľa akého § môže dať zamestnanec výpoveď, aby mal nárok na odstupné, keďže s novými podmienkami nesúhlasí? Na nové pracovisko ho zamestnávateľ vysiela už teraz s tým, že dodatok k zmluve mu dá podpísať až v novembri.
JAJA11
27.09.07,14:01
Zamestnanec má v pracovnej zmluve určené miesto výkonu práce a 37,5 hodinový týždenný pracovný čas.
Zamestnávateľ premiestnil časť prevádzky do iného mesta, kde sa pracuje na inú smennosť, ktorá ale zamestnancovi nevyhovuje, ani nové miesto výkonu práce.
Podľa akého § môže dať zamestnanec výpoveď, aby mal nárok na odstupné, keďže s novými podmienkami nesúhlasí? Na nové pracovisko ho zamestnávateľ vysiela už teraz s tým, že dodatok k zmluve mu dá podpísať až v novembri.

Zamestnávateľ mu musí dať podpísať zmenu miesta hneď a on môže odmietnuť. Tým pádom mu musí dať výpoveď zamestnávateľ. Ak v súčasnosti dochádza na iné miesto ako má uvedené v pracovnej zmluve, mal by mu zamestnávateľ za každý deň vyplatiť diety a preplatiť aj prepravu na toto miesto.
Gabriela 2
25.10.07,09:52
Prosím o radu musí zamestnávateľ písomne reagovať na žiadosť o rozviazanie PP dohodou ak s tým nesúhlasí?
zamestnanec bol na PN do 22.10. a 22.10. požiadal aj o rozviazanie prac. pomeru dohodou. viac sa neukázal v práci. Priniesol to 22.10. ani nedal dopredu vedieť že skončí. Mám ho upozorniť nech si dá riadnu výpoveď s výp. dobou?
ZlaticaB
25.10.07,09:55
Ja by som reagovala, že nesúhlasime so skončením prac. pomeru dohodou ale výpoveďou s výp. dobou ...
Chobot
25.10.07,10:02
Prosím o radu musí zamestnávateľ písomne reagovať na žiadosť o rozviazanie PP dohodou ak s tým nesúhlasí?
zamestnanec bol na PN do 22.10. a 22.10. požiadal aj o rozviazanie prac. pomeru dohodou. viac sa neukázal v práci. Priniesol to 22.10. ani nedal dopredu vedieť že skončí. Mám ho upozorniť nech si dá riadnu výpoveď s výp. dobou?

Nemusí reagovať. Dohoda znamená, že sa dohodnú a s výsledkom súhlasia obe strany. Ak niektorá nedá súhlas, dohoda nie je platná (nemusí prejaviť nesúhlas).

Raz som to prirovnával k prípade, že by si mala pekný bicykel. Ja by som ti napísal list, že ti ponúkam dohodu, že ten bicykel kúpim za 100 SKK. Ak ty na ten list nebudeš ani reagovať, tak ja môžem považovať dohodu za platnú a zobrať si bicykel?
monickab
25.10.07,10:08
Malý dotaz. Pracovníčke končí 31.12.2007 pracovný pomer, 24.10.2007 priniesla žiadosť o rozviazanie pracovného pomeru k 1.11.2007 dohodou. Zamestnávateľ súhlasí s výpoveďou na dohodu ale nie s ukončením 1.11.2007. Dal pracovníčke dohodu o skončení pracovného pomeru k 30.11.2007, s ktorou ona nesúhlasí a samozrejme ju nepodpísala. Musí ju pustiť k 1.11.2007,alebo nesúhlasiť s jej žiadosťou o ukončenie pracovného pomeru a písať je absenciu?
ZlaticaB
25.10.07,10:35
Čo je to prosím výpoveď na dohodu, Výpoveď je jedná vec a dohoda druhá.
Chobot
25.10.07,10:40
Malý dotaz. Pracovníčke končí 31.12.2007 pracovný pomer, 24.10.2007 priniesla žiadosť o rozviazanie pracovného pomeru k 1.11.2007 dohodou. Zamestnávateľ súhlasí s výpoveďou na dohodu ale nie s ukončením 1.11.2007. Dal pracovníčke dohodu o skončení pracovného pomeru k 30.11.2007, s ktorou ona nesúhlasí a samozrejme ju nepodpísala. Musí ju pustiť k 1.11.2007,alebo nesúhlasiť s jej výpoveďou a písať je absenciu?

Ak sa nedohodli na skončení PP k určitému dátumu, tak je povinná chodiť do práce. Ak nechodí, tak má A.
JAJA11
25.10.07,10:43
Zamestnanec nám doniesol žiadosť o rozviazanie pracovného pomeru dohodou k 1.1.2008. Šéf ho však nechce pustiť a podľa neho, ak tam uviedol dohodou, chce mu povedať na konci roka, že ho nepúšťa, že sa nedohodli. Môže využiť to slovo dohoda? :o
ZlaticaB
25.10.07,10:51
Ak mu zamestnanec už teraz dal žiadosť o rozviazanie prac. pomeru dohodou, tak by sa patrilo, aby mu šef odpovedal teraz a nie na konci roka. Ak ho však nechce pustiť, tak nech vymyslí niečo iné ako si ho ponechať vo firme. (správna motivácia)
Chobot
25.10.07,10:55
Zamestnanec nám doniesol žiadosť o rozviazanie pracovného pomeru dohodou k 1.1.2008. Šéf ho však nechce pustiť a podľa neho, ak tam uviedol dohodou, chce mu povedať na konci roka, že ho nepúšťa, že sa nedohodli. Môže využiť to slovo dohoda? :o

TO je ale charakter, ten šéf, keď chce urobiť na zamestnanca takýto podraz! :eek::eek::eek::mad:

Teoreticky má pravdu, lebo zamestnanec navrhol dohodu na skončenie PP a on s ňou nesúhlasí. Keby nenapísal dohodu, len že chce skončiť PP, tak by nemal z-ľ šancu.

Otázne by bolo, keby to vyústilo do súdneho sporu, ako by sa na to pozeral súd. Je dosť možné, že by dal za pravdu zamestnancovi, lebo urobil prejav na skončenie PP a skončenie bolo to v termíne ako pri výpovedi. Nie každý zamestnanec musí tak dokonale ovládať zákony, aby vedel presne odcitovať, podľa ktorého § končí PP. Ale to je ťažké dopredu povedať.
JAJA11
25.10.07,11:25
Nie každý zamestnanec musí tak dokonale ovládať zákony, aby vedel presne odcitovať, podľa ktorého § končí PP. Ale to je ťažké dopredu povedať.[/quote]

To som mu povedala aj ja, myslím, že to zbytočné slovo "dohodou" nemení podstatu veci a to, že požiadal o rozviazanie pracovného pomeru 2 mesiace pred skončením. :o
Ten môj šéf nie je až taký zlý, jeho reakcia bola z toho dôvodu taká, že sa jedná o prácu, na ktorú len veľmi ťažko zoženie nového človeka. Berieme aj mladých, ktorých si za rok zaučíme, ale potom nám ujdu do zahraničných firiem, ktoré ich vedia lepšie zaplatiť. :o
ZlaticaB
25.10.07,11:30
Tak ako som napísala vyššie skúste ho lepšie motivovať.
JAJA11
25.10.07,11:37
Tak ako som napísala vyššie skúste ho lepšie motivovať.

Aj platy sa dajú dvíhať len do vtedy, pokiaľ to dovolí ekonomická situácia firmy. A pre firmu je lacnejšie zamestnať ďalšieho mladého, ktorý sa naučí robiť ako dvihnúť mzdu a dotyčný je aj tak po 2 mesiacoch znovu nespokojný a pri tom sa nesnaží zlepšiť. :o
ZlaticaB
26.10.07,12:24
Jaja, je to naozaj ťažké, keď ho zamestnávateľ nechce ani prepustiť ani ho ináč motivovať, asi to zostane potom na tom zamestnancovi, aby sa rozhodol.
Tana74
05.11.07,17:44
Som v podobnej situácií ako bolo zopár ľudí predo mnou.... dnes som dala výpoveď - žiadosť o rozviazanie prac. pomeru dohodou ku 14. 11. Od 15. 11. mám novú prácu, o ktorú by som nerada prišla. Zamestnávateľ nesúhlasí s dohodou - nemá dôvod, ale robí mi to schválne..... :mad:
Keďže od septembra platí nový zákonník práce (teda pokiaľ viem...) "počula" som rôzne možnosti ako odísť.... len neviem, či je niečo z toho skutočne pravda.... Napr. ak ma nový zamestnávateľ prihlási od 15.11. a ja do starej práce už 15. nenastúpim..... vraj by to malo byť v poriadku a vlastne by som nemala mať A-čka, resp. by my to už malo byť jedno ....http://www.porada.sk/images/icons/icon5.gif
Bol by veľký problém, keby som mala tie A-ka?
Veľmi sa do zákonníka práce nevyznám, ešte sa pokúsim nejako dohodnúť...

Hľadám skutočnú možnosť ako čím skôr odísť, som psychicky z mojej súčasnej práce na dne.....
Chobot
06.11.07,15:47
Som v podobnej situácií ako bolo zopár ľudí predo mnou.... dnes som dala výpoveď - žiadosť o rozviazanie prac. pomeru dohodou ku 14. 11. Od 15. 11. mám novú prácu, o ktorú by som nerada prišla. Zamestnávateľ nesúhlasí s dohodou - nemá dôvod, ale robí mi to schválne..... :mad:
Keďže od septembra platí nový zákonník práce (teda pokiaľ viem...) "počula" som rôzne možnosti ako odísť.... len neviem, či je niečo z toho skutočne pravda.... Napr. ak ma nový zamestnávateľ prihlási od 15.11. a ja do starej práce už 15. nenastúpim..... vraj by to malo byť v poriadku a vlastne by som nemala mať A-čka, resp. by my to už malo byť jedno ....http://www.porada.sk/images/icons/icon5.gif
Bol by veľký problém, keby som mala tie A-ka?
Veľmi sa do zákonníka práce nevyznám, ešte sa pokúsim nejako dohodnúť...

Hľadám skutočnú možnosť ako čím skôr odísť, som psychicky z mojej súčasnej práce na dne.....

Pokiaľ zamestnávateľ s dohodou nesúhlasí, môžeš odísť len výpoveďou s 2 mesačnou výp. dobou. Ak svojvoľne nenastúpiš, zamestnávateľ to môže považovať ako absenciu.
dadasv
17.11.07,22:02
Ak sa nedohodli na skončení PP k určitému dátumu, tak je povinná chodiť do práce. Ak nechodí, tak má A.

A aké vyplývajú pre zamestnanca následky z toho, že má A? Začne pracovať v novom zamestnaní a kašle na to , že mu bývalý zamestnávateľ píše nejaké A. Kedy sa dá využiť, že ak nenastúpi napriek nesúhlasu zamestnávateľa s dohodou, tak môže zamestnávateľ vyžadovať náhradu vo výške priemerného mesačného platu? Myslím, že je to platné od septembra tohoto roka?:confused:
dadasv
18.11.07,18:50
Odporúčam vykašľať sa na akékoľvek zákony schválene v tomto štáte. Najlepšie bude, ak sa bez akéhokoľvek upozornenia budeme na uliciach zabíjať a páchať čokoľvek, čo nás práve napadne. :confused:
To, že podpíšeme nejakú zmluvu podľa nejakého zákona, ktorú porušíme v tej chvíli, keď nám prestane vyhovovať, je predsa absolútne zanedbateľná "taľafatka", na ktorú treba kašľať bez použitia akýchkoľvek prostriedkov proti kašľu propagovaných v akýchkoľvek bombastických reklamách :cool:

Žiaľ, mám skúsenosti že zamestnanci na to kašlú. Kľudne si do práce nepríde a zavolá, že dáva výpoveď. Upozorňujem, že "zavolá", nie že by sa vôbec obťažoval s nejakým písaním. Zamestnávateľ mu píše A, potom mu napíše výpoveď pre porušenie pracovnej disciplíny, ale jemu je to jedno. Občas sa stane, že ešte donesie PN od lekára so spätným dátumom, na čo mi v SP povedali, vraj lekár môže spätne 3 dni napísať PN. A zamestnávateľ to vyhral, pretože mu ešte musí 10 dní PN preplácať. Dnes sú zamestnanci veľmi múdri, pokiaľ sa týka ich práv. Keby sa mal zamestnávateľ súdiť s každým zamestnancom, ktorý nedodrží žiadnu výpovednú dobu, tak by iné nerobil len behal po súdoch a ešte s veľmi neistým výsledkom.:cool:
Chobot
19.11.07,08:21
Žiaľ, mám skúsenosti že zamestnanci na to kašlú. Kľudne si do práce nepríde a zavolá, že dáva výpoveď. Upozorňujem, že "zavolá", nie že by sa vôbec obťažoval s nejakým písaním. Zamestnávateľ mu píše A, potom mu napíše výpoveď pre porušenie pracovnej disciplíny, ale jemu je to jedno. Občas sa stane, že ešte donesie PN od lekára so spätným dátumom, na čo mi v SP povedali, vraj lekár môže spätne 3 dni napísať PN. A zamestnávateľ to vyhral, pretože mu ešte musí 10 dní PN preplácať. Dnes sú zamestnanci veľmi múdri, pokiaľ sa týka ich práv. Keby sa mal zamestnávateľ súdiť s každým zamestnancom, ktorý nedodrží žiadnu výpovednú dobu, tak by iné nerobil len behal po súdoch a ešte s veľmi neistým výsledkom.:cool:

Pokiaľ zamestnávateľovi z hľadiska prevádzky nevadí, že vypadne zamestnanec (pracuje ich na zmene viac, alebo je ľahko nahraditeľný), tak nemá význam sa a ním naťahovať. Ale ak by jeho svojvoľným odchodom narušil prevádzku: napr. bol by jediným predavačom na čerpacej stanici, a kvôli jeho odchodu by musel pumpu na 2 týždne zatvoriť a tým by mu vznikala škoda - ušlý zisk, tak to by si mohol nárokovať súdnou cestou.

Takže záleží od okolností
russline
21.11.07,21:09
dobry den,
precital som si zakonnik prace, a vacsinu tejto diskusie a aj ine zdroje a stale vidim rozpor v ZP §62 :
(1) Ak je daná výpoveď, pracovný pomer sa skončí uplynutím výpovednej doby. Výpovedná doba je rovnaká pre zamestnávateľa aj zamestnanca a je najmenej dva mesiace. Ak je daná výpoveď zamestnancovi, ktorý odpracoval u zamestnávateľa najmenej päť rokov, je výpovedná doba najmenej tri mesiace.

V tejto diskusii niekolko krat odznelo ze vypovedna doba pri vypovedi zamestnanca je vzdy 2 mesiace. Mne to take jasne nie je (preco nie 3, ked je vypovedna doba rovnaka pre zamestnavatela a zamestnanca a zamestnanec odpracoval viac ako 5 rokov?) a to napr. aj pre toto:
http://hn.hnonline.sk/c1-22101940-viete-ako-ukoncit-pracovny-pomer
citat: Zamestnanie môže skončiť výpoveďou zo strany zamestnávateľa, zamestnanca alebo dohodou. Pre oboch platí rovnaká výpovedná doba – najmenej dva mesiace, pričom sa počíta od začiatku nasledujúceho mesiaca, kedy bola výpoveď doručená druhej strane. Ak ste zamestnaný aspoň päť rokov, trvá výpovedná doba tri mesiace.
alebo
http://rozhovory.hnonline.sk/c1-22047270-na-zakonnik-prace-ste-sa-pytali-dagmar-zukalovej
citat: Výpovedná doba je pre zamestnanca a zamestnávateľa v zásade rovnaká. Ak ste nepracovali u zamestnávateľa dlhšie ako 5 rokov, Vaša výpovedná doba je 2 mesiace.
citat sa tyka vypovede zamestnanca.

ja som technik a s tychto formulacii vobec nie som mudry. takze prosim ak viete tak poradte. vdaka
Chobot
21.11.07,22:17
dobry den,
precital som si zakonnik prace, a vacsinu tejto diskusie a aj ine zdroje a stale vidim rozpor v ZP §62 :
(1) Ak je daná výpoveď, pracovný pomer sa skončí uplynutím výpovednej doby. Výpovedná doba je rovnaká pre zamestnávateľa aj zamestnanca a je najmenej dva mesiace. Ak je daná výpoveď zamestnancovi, ktorý odpracoval u zamestnávateľa najmenej päť rokov, je výpovedná doba najmenej tri mesiace.

V tejto diskusii niekolko krat odznelo ze vypovedna doba pri vypovedi zamestnanca je vzdy 2 mesiace. Mne to take jasne nie je (preco nie 3, ked je vypovedna doba rovnaka pre zamestnavatela a zamestnanca a zamestnanec odpracoval viac ako 5 rokov?) a to napr. aj pre toto:
http://hn.hnonline.sk/c1-22101940-viete-ako-ukoncit-pracovny-pomer
citat: Zamestnanie môže skončiť výpoveďou zo strany zamestnávateľa, zamestnanca alebo dohodou. Pre oboch platí rovnaká výpovedná doba – najmenej dva mesiace, pričom sa počíta od začiatku nasledujúceho mesiaca, kedy bola výpoveď doručená druhej strane. Ak ste zamestnaný aspoň päť rokov, trvá výpovedná doba tri mesiace.
alebo
http://rozhovory.hnonline.sk/c1-22047270-na-zakonnik-prace-ste-sa-pytali-dagmar-zukalovej
citat: Výpovedná doba je pre zamestnanca a zamestnávateľa v zásade rovnaká. Ak ste nepracovali u zamestnávateľa dlhšie ako 5 rokov, Vaša výpovedná doba je 2 mesiace.
citat sa tyka vypovede zamestnanca.

ja som technik a s tychto formulacii vobec nie som mudry. takze prosim ak viete tak poradte. vdaka

Odcitoval si znenie ZP. Sám vidíš aké je a že ľudia si ho vykladajú rozlične.

Pre môj názor je dôležité slovné spojenie :"Ak je daná výpoveď zamestnancovi, ...", to znamená, že zákon hovorí o prípade, keď dá zamestnávateľ výpoveď zamestnancovi. Ak by zákonodarca myslel výpoveď všeobecne, bolo by to formulované tak ako v prvej vete, tzn. "Ak je daná výpoveď, tak..." alebo "v prípade zamestnanca, ktorý odpracoval u zamestnávateľa viac ako 5 rokov,...".

Ja si to stále vykladám tak, že je to len v prípade výpovede od zamestnávateľa. Samozrejme, iní môžu mať na to iný názor, ako si uviedol v odkazoch.
JanaT.
27.11.07,10:42
Milí poraďáci, potrebovala by som jednu radu pre kolegyňu. K 30.11.2007 dala výpoveď, a potrebujeme vedieť či má nárok na podporu v nezamestnanosti.
bola zamestnaná na dobu neurčitú vo firme a v 1/2002 išla na MD, ktorú pokračovala poberaním RP, presne keď malo dieťa 3 roky a mala nasúpiť do práce jej dali výpoveď z dôvodu zrušenia prac. miesta /aj s odstupným to bolo 29.3.2005 a od 30.3.2005 bola na predĺženom platenom RP zo zdravotných dôvodov dieťaťa až do 1.3.2006 kedy nasúpila do súčasného zamestnania. Tento zamestnávateľ je ochotný predlžiť výpovednú lehotu ak by sa jednalo o pár dní, ktoré by jej chýbali do splnenia podmienky na podporu. Počas posledného zamestnania má 28 dní PN a 2 dni NV.
Za cenné rady vopred ďakujem.
aviril
27.11.07,17:29
Dobrý deň.
Nevedela som v rýchlosti nájsť lepšiu tému, kde by som túto otázku udala.
Firma prestala zamestnávať, poslala reg.listy-odhlášky do SP ako aj odhlášky do ZP. Je nutné do SP poslať aj reg.list zamestnávateľa - teda odhlášku zamestnávateľa a tiež aj do zdrav.poisťovne sa posiela odhláška zamestnávateľa? Lebo vlastne firma už nebude posielať mesačné výkazy poistného. A ako je to s daň.úradom, musí sa im to nejako oznámiť, aby teda neočakávali prehľady každý štvrťrok?
Ďakujem.
veronikasad
27.11.07,18:19
Dobrý deň.
Nevedela som v rýchlosti nájsť lepšiu tému, kde by som túto otázku udala.
Firma prestala zamestnávať, poslala reg.listy-odhlášky do SP ako aj odhlášky do ZP. Je nutné do SP poslať aj reg.list zamestnávateľa - teda odhlášku zamestnávateľa a tiež aj do zdrav.poisťovne sa posiela odhláška zamestnávateľa? Lebo vlastne firma už nebude posielať mesačné výkazy poistného. A ako je to s daň.úradom, musí sa im to nejako oznámiť, aby teda neočakávali prehľady každý štvrťrok?
Ďakujem.
Odhlásením posledného zamestnanca treba v soc.poisťovni odhlásiť aj zamestnávateľa - na reg.liste zamestnávateľa. Podobne aj v zdravotnej poisťovni.
Na daňovom úrade treba zrušiť registráciu dane zo závislej činnosti - ak nemajú na to tlačivo, treba to oznámiť listom s uvedením ukončenia PP posledného zamestnanca. Inak treba na DU zasielať nulové prehľady.

---------
Veronika
brčko
27.11.07,21:10
Milí poraďáci, potrebovala by som jednu radu pre kolegyňu. K 30.11.2007 dala výpoveď, a potrebujeme vedieť či má nárok na podporu v nezamestnanosti.
bola zamestnaná na dobu neurčitú vo firme a v 1/2002 išla na MD, ktorú pokračovala poberaním RP, presne keď malo dieťa 3 roky a mala nasúpiť do práce jej dali výpoveď z dôvodu zrušenia prac. miesta /aj s odstupným to bolo 29.3.2005 a od 30.3.2005 bola na predĺženom platenom RP zo zdravotných dôvodov dieťaťa až do 1.3.2006 kedy nasúpila do súčasného zamestnania. Tento zamestnávateľ je ochotný predlžiť výpovednú lehotu ak by sa jednalo o pár dní, ktoré by jej chýbali do splnenia podmienky na podporu. Počas posledného zamestnania má 28 dní PN a 2 dni NV.
Za cenné rady vopred ďakujem.

Ak tomu dobre rozumiem, dnom 30.11.07 by jej mal skončiť PP. Nie som expert, no nárok na podporu je pri odpracovaní aspon troch z posledných štyroch rokov. K 1.12.07 sa sleduje obdobie 1.12.03 až 30.11.07. V tom období bola poistená v nezamestnanosti
- od 1.12.03 do 29.3.05 (485dní) (v tomto období sa aj počas RD zo zamestnania platilo PvN) a
- od 1.3.06 do 30.11.07 (640dní - 2 dni NV, myslím, že PN sa neodrátava),

Takže spolu 1123dní. 1123 : 365 = 3 roky a 28 dní

Podla mna bude mať nárok na podporu, no kedže v tom nemám skúsenosti, snád to niekto potvrdí.
jajjka
28.11.07,08:24
Prosím, poraďte aj mne. :confused:
Koncom Januára mi konči materská dovolenka. U zamestnávateľa po 10 rokoch ďalej pracovať nechcem, nemôžem kôli štúdiu a ani zo zdravotných dôvodov nemôžem. Ďalšiu prácu zatial nemám, ale nechcela by som o tých 10 odpracovaných rokov prísť, kôli nároku na podporu.
- Pri akom rozviazaní pracovného pomeru a z čiej strany budem mať nárok na podporu v nezam.
- Mám po materskej nárok na odstupné, keď som zamestnancom 10 rokov?z toho 1x2,5roka MD a 1x 4roky MD.
- Čo v prípade, že zamestnávateľ mi nebude chcieť dať takú výpoveď, z ktorej mi bude plynúť nárok na podporu a odstupné?/ak mám nárok/
Poraďte mi čím skôr.
Chobot
28.11.07,12:01
Prosím, poraďte aj mne. :confused:
Koncom Januára mi konči materská dovolenka. U zamestnávateľa po 10 rokoch ďalej pracovať nechcem, nemôžem kôli štúdiu a ani zo zdravotných dôvodov nemôžem. Ďalšiu prácu zatial nemám, ale nechcela by som o tých 10 odpracovaných rokov prísť, kôli nároku na podporu.
- Pri akom rozviazaní pracovného pomeru a z čiej strany budem mať nárok na podporu v nezam.
- Mám po materskej nárok na odstupné, keď som zamestnancom 10 rokov?z toho 1x2,5roka MD a 1x 4roky MD.
- Čo v prípade, že zamestnávateľ mi nebude chcieť dať takú výpoveď, z ktorej mi bude plynúť nárok na podporu a odstupné?/ak mám nárok/
Poraďte mi čím skôr.

Je jedno, ako skončíš PP, nárok na podporu máš, ak si bola nemocensky poistená počas posledných 4 rokov najmenej 3 roky. Myslím, že podľa zákona o soc. poistení ženy na rodičovskej dovolenke nie sú povinne nemocensky poistné, takže ak si bola počas posledných 4 rokov doma z dôvodu čerpania rodič. dovolenky, tak nárok na podporu nebudeš mať.

Ak dáš ty výpoveď, nemáš nárok na odstupné. Nárok na odstupné je len v prípade, ak dá výpoveď zamestnávateľ.
jajjka
28.11.07,12:14
A čo ak dám výpoveď zo zdravotných dôvodov?
Chobot
28.11.07,12:15
Ak tomu dobre rozumiem, dnom 30.11.07 by jej mal skončiť PP. Nie som expert, no nárok na podporu je pri odpracovaní aspon troch z posledných štyroch rokov. K 1.12.07 sa sleduje obdobie 1.12.03 až 30.11.07. V tom období bola poistená v nezamestnanosti
- od 1.12.03 do 29.3.05 (485dní) (v tomto období sa aj počas RD zo zamestnania platilo PvN) a
- od 1.3.06 do 30.11.07 (640dní - 2 dni NV, myslím, že PN sa neodrátava),

Takže spolu 1123dní. 1123 : 365 = 3 roky a 28 dní

Podla mna bude mať nárok na podporu, no kedže v tom nemám skúsenosti, snád to niekto potvrdí.

Mne sa to nejako nezdá. Totižto podľa zákon o soc. poistení § 26 ods. 1 sa nemocenské počas RD prerušuje, teda nie je poistená:

"(1) Zamestnancovi sa prerušuje povinné nemocenské poistenie, povinné dôchodkové poistenie a povinné poistenie v nezamestnanosti, ak osobitný predpis 43a) neustanovuje inak, v období, v ktorom

a) ...
e) čerpá rodičovskú dovolenku podľa osobitného predpisu, 45a) ak ide o ženu a v období, v ktorom čerpá rodičovskú dovolenku podľa osobitného predpisu, 45a) a nemá nárok na materské, ak ide o muža."


Povinne poistená bola teda len počas materskej dovolenky, tak to má o nejakých 200 dní menej. Potom asi nebude mať dostatok odpracovaných rokov, aby mala nárok na podporu, aj keby jej zamestnávateľ predĺžil VD.
Chobot
28.11.07,12:18
A čo ak dám výpoveď zo zdravotných dôvodov?

A máš lekársky posudok od posudkového lekára?

Bez toho nemôžeš skončiť PP zo zdravotných dôvodov.
jajjka
28.11.07,12:19
mám, z alergologie.
Chobot
28.11.07,12:39
mám, z alergologie.

Tak keď to je lekársky posudok, kde záverom šetrenia je, že nemôžeš vykonávať súčasnú prácu, tak musíš zamestnávateľa požiadať o preloženie. Ak tak do 15 dní neurobí, môžeš okamžite skončiť PP zo zdravotných dôvodov a vtedy máš nárok na náhradu 2 mesačnej mzdy.
jajjka
28.11.07,12:49
Preloženie v tomto prípde nepripadá do úvahy z dôvodu, že ide o prašnosť prostredia, ktoré je na celom pracovisku a moju alergiu na látku, s ktorou sa pracuje.myslíš, že to bude pre mňa najlepšie riešenie?
jajjka
28.11.07,12:54
...a ešte čo s tou podporou v nezamestnanosti? nechystám sa tam ukotviť, ale kým si ukončím štúdium a nájdem niečo, počítam tak pol roka. nemôžem predsa s dvoma deťmi ostať bez príjmu. Sociálne mi nevýjde, lebo manžel je zamestnaný.
Chobot
28.11.07,13:34
Preloženie v tomto prípde nepripadá do úvahy z dôvodu, že ide o prašnosť prostredia, ktoré je na celom pracovisku a moju alergiu na látku, s ktorou sa pracuje.myslíš, že to bude pre mňa najlepšie riešenie?

Z tvojich informácií neviem zistiť, či budeš mať nárok na podporu alebo nie. To by si musela presne napísať posledné 4 roky, odkedy dokedy si bola na MD, RD a kedy si pracovala.
jajjka
28.11.07,13:46
...vlastne som bola doma 5 rokov, lebo som mala 2x predĺženú materskú zo zdravotných dôvodou dieťaťa, a to bude mať v januári 5 rokov. Predtým som ale bola asi 7-8 mesiacov na rizikovom=PN. :rolleyes:
jajjka
28.11.07,14:07
...pozriem si to presne v papieroch a dám to sem. zatial dík. :)
Chobot
28.11.07,14:44
...vlastne som bola doma 5 rokov, lebo som mala 2x predĺženú materskú zo zdravotných dôvodou dieťaťa, a to bude mať v januári 5 rokov. Predtým som ale bola asi 7-8 mesiacov na rizikovom=PN. :rolleyes:

Vidím, že si pletieš pojmy materská dovolenka a rodičovská dovolenka, pozri si preto príslušné ustanovenia ZP (§ 166 - 169), aby sme hovorili o tom istom.
brčko
28.11.07,17:07
Ak tomu dobre rozumiem, dnom 30.11.07 by jej mal skončiť PP. Nie som expert, no nárok na podporu je pri odpracovaní aspon troch z posledných štyroch rokov. K 1.12.07 sa sleduje obdobie 1.12.03 až 30.11.07. V tom období bola poistená v nezamestnanosti
- od 1.12.03 do 29.3.05 (485dní) (v tomto období sa aj počas RD zo zamestnania platilo PvN) a
- od 1.3.06 do 30.11.07 (640dní - 2 dni NV, myslím, že PN sa neodrátava),

Takže spolu 1123dní. 1123 : 365 = 3 roky a 28 dní

Podla mna bude mať nárok na podporu, no kedže v tom nemám skúsenosti, snád to niekto potvrdí.

Mne sa to nejako nezdá. Totižto podľa zákon o soc. poistení § 26 ods. 1 sa nemocenské počas RD prerušuje, teda nie je poistená:

"(1) Zamestnancovi sa prerušuje povinné nemocenské poistenie, povinné dôchodkové poistenie a povinné poistenie v nezamestnanosti, ak osobitný predpis 43a) neustanovuje inak, v období, v ktorom

a) ...
e) čerpá rodičovskú dovolenku podľa osobitného predpisu, 45a) ak ide o ženu a v období, v ktorom čerpá rodičovskú dovolenku podľa osobitného predpisu, 45a) a nemá nárok na materské, ak ide o muža."


Povinne poistená bola teda len počas materskej dovolenky, tak to má o nejakých 200 dní menej. Potom asi nebude mať dostatok odpracovaných rokov, aby mala nárok na podporu, aj keby jej zamestnávateľ predĺžil VD.

Chobot, s tým prerušením poistení počas rodičovskej dovolenky máš pravdu. Ale tento zákon, resp. toto znenie zákonu začalo platiť (mať účinnosť) až od 1.7.2005. Takže ak bola čerpaná RD do roku 2005, v období do 30.6.2005 bola osoba čerpajúca RD ešte riadne poistená nemocensky, dôchodkovo aj v nezamestnanosti.
brčko
28.11.07,17:28
...vlastne som bola doma 5 rokov, lebo som mala 2x predĺženú materskú zo zdravotných dôvodou dieťaťa, a to bude mať v januári 5 rokov. Predtým som ale bola asi 7-8 mesiacov na rizikovom=PN. :rolleyes:

Ak si bola doma 5 rokov s jedným dieťaťom, to znamená cca od decembra 2002, bola si na MD cca do júna 2003, poistená v nezamestnanosti si bola do 30.6.2005 (vid príspevok vyššie). Od 1.7.2005 nie si poistená v nezamestnanosti (ani nemocensky), teda v prípade, ak si tieto poistenia neplatíš dobrovolne!? Ak by si ukončila PP v januári 2008, sleduje sa obdobie štyroch posledných rokov, t.j. cca I.2004-I.2008. Z toho si bola poistená v nezamestnanosti ako zamestnanec od I.2004 do 30.6.2005, čo je len necelý rok a pol, takže nárok na podporu v nezamestnanosti nebudeš mať. No a bohužial, ak si neplatíš dobrovolné nemocenské poistenie, ani na nemocenské (PN), ošetrovné (OčR).
jajjka
29.11.07,07:59
Pozrela som sa do múdrych papierov a je to tak. Bola som doma od Decembra 2002 na MD http://home.tiscali.cz:8080/cz753210/images/sml15.gif , potom nepretržite na RD.
O tom dobrovolnom poistení som nemala ani páááááru. Tak som v peknej kaši. http://home.tiscali.cz:8080/cz753210/Picture/jidlo47.gif
Tak teraz mi neostáva vlasne iná možnosť, len daťhttp://home.tiscali.cz:8080/cz753210/images/skola008.gif si tú výpoveď zo zdravotných dôvodov, keď tam nemôžem pracovať, aspoň budem mať nárok na odstupné vo výške 2 násobku, aj keď som po 5ročnej pauze????????? Zamestnancom som od roku 1997.
Chobot
29.11.07,08:21
Chobot, s tým prerušením poistení počas rodičovskej dovolenky máš pravdu. Ale tento zákon, resp. toto znenie zákonu začalo platiť (mať účinnosť) až od 1.7.2005. Takže ak bola čerpaná RD do roku 2005, v období do 30.6.2005 bola osoba čerpajúca RD ešte riadne poistená nemocensky, dôchodkovo aj v nezamestnanosti.

Tak to mi ušlo, na to som nemyslel, porovnať to, čo bolo predtým.

Díky za opravu.
jajjka
29.11.07,08:30
...tak čo so mnou?????????????
Chobot
29.11.07,08:37
Pozrela som sa do múdrych papierov a je to tak. Bola som doma od Decembra 2002 na MD http://home.tiscali.cz:8080/cz753210/images/sml15.gif , potom nepretržite na RD.
O tom dobrovolnom poistení som nemala ani páááááru. Tak som v peknej kaši. http://home.tiscali.cz:8080/cz753210/Picture/jidlo47.gif
Tak teraz mi neostáva vlasne iná možnosť, len daťhttp://home.tiscali.cz:8080/cz753210/images/skola008.gif si tú výpoveď zo zdravotných dôvodov, keď tam nemôžem pracovať, aspoň budem mať nárok na odstupné vo výške 2 násobku, aj keď som po 5ročnej pauze????????? Zamestnancom som od roku 1997.

Odpovedal som ti už v príspevku č. 207. Nevšimla si si ho?
jajjka
29.11.07,08:46
...aha, ďakujem.
Tak to skúsim tak.http://home.tiscali.cz:8080/cz753210/Picture/doprace007.gif To mi ale stačí podať tesne pred ukončením RD, keď je to okamžité zrušenie, nie?
Laguna13
30.11.07,13:21
Ja mám takýto problém. Istý mladý čerstvý mgr. sa hneď po skončení VŠ zamestnal v obch.firme a keďže nebol spokojný, ukončil prac.pomer v skúšobnej dobe. Zároveň podpísal dohodu o brigádnickej práci, kým si nenájde nové zamestnanie,ktoré si aktívne hľadá. Musí sa zaregistrovať na UP v mieste bydliska, keď je vzdialené 500 km? A čo s odvodami do poisťovní? Na čo nemá tento mladý muž zabudnúť?
Katy a R
30.11.07,19:53
Ja mám takýto problém. Istý mladý čerstvý mgr. sa hneď po skončení VŠ zamestnal v obch.firme a keďže nebol spokojný, ukončil prac.pomer v skúšobnej dobe. Zároveň podpísal dohodu o brigádnickej práci, kým si nenájde nové zamestnanie,ktoré si aktívne hľadá. Musí sa zaregistrovať na UP v mieste bydliska, keď je vzdialené 500 km? A čo s odvodami do poisťovní? Na čo nemá tento mladý muž zabudnúť?

Nemusí sa zaregistrovať na úrade práce - môže byť dobrovoľne nezamestnaný. Sám si bude musieť platiť povinne zdravotné poistenie.
Ostatné odvody (SP) - dobrovoľne
Ak sa zaregistruje na úrade práce - štát zaňho bude platiť zdravotné poistenie, ale musí sa pravidelne hlásiť, a tiež je tam obmedzenie.. ak pracuje na DoVP - nesmie príjem prekročiť 3200.- Sk / 64 hodín.
odvody do (SP) tiež dobrovoľne.
Daňové priznanie - podáva v marci (asi bude mať viacerých zamestnávateľov, prípadne viac druhov príjmu..:confused:
Laguna13
03.12.07,10:42
Ďakujem Katy a R za skorú odpoveď.
nikulik
19.12.07,08:51
Ahojte, ja by som mala tiež otazočku. Zamestnanec končí u nas pracovný pomer k 31.12.2007. Dňa 31.10.2007 dal vypoved kedy mu začala plynut vypov.lehota. Kedze robime posledny den dnes tak mu idem pripravit vsetky papiere na podpis. Neviem ale aky doklad mu mam dať. Zatial som mala vsetko z-c., ktori končili dohodou. Ale pri vypovedi mam ja vystavovat este niečo? Nejake skončenie vypovedou alebo tak?
Andyke
19.12.07,08:57
Na zápočtovom liste vyznačiť ako dôvod skončenia pracovného pomeru : výpoveď zo strany zamestnanca
nikulik
19.12.07,09:16
Takže nedávame mu žiaden list, že s nim končime PP na základe jeho vypovede?
Andyke
19.12.07,09:28
Nie
nikulik
19.12.07,11:54
Ďakujem pekne za radu.
evae
19.12.07,13:41
ja mam otazku, zamestnanec k nam nastupil 2.10. a v skusobnej dobe (asi po tyzdni) jednoducho povedal pri odchode z prace, ze na druhy den uz nerobi. (to som este brala ako vypoved v skusobnej dobe).
potom u nas pracoval od 23.10. (da sa opatovne dohodnut skusobna doba?) a po tyzdni jednoducho neprisiel do prace, ked sme mu volali, ze on uz nas uz nepracuje. Nieco ako vypoved nepozna, ani vypovednu lehotu, dohody o vypovedi. majitel trva na tom, aby som mu poslednu mzdu nevyplatila.na zaklade § v zakone, ked zamestnanec nedodrzi vypovednu lehotu, pretoze skusobna doba pri opatovnom uzatvoreni prac. pomeru nemoze byt opatovne dohodnuta a teda nemohol dat vypoved v skusobnej dobe. je to spravny postup?
IgiK
19.12.07,15:34
Ahojte Poradaci .

Moj problem je rovnaky ako u mnoho "pytatelov" v tomto prispevku len mi tu chyba jedno slovo.

takze: pracujem vo firme 4 roky. dnes mi ponukli pracu v novej firme s nastupnym platom 2x vacsim ako mam u starej po 4roch rokoch takze musite uznat ze motivacia je velka .

Zamestnavate mi dohodu odmietol no ja som odhodlany nenastupit od 1.1.2008 do prace (neodhcadzam uprostred ziadnej zakazky a som si vedomy ze dalsie je schopny pokryt zostavajucimi zamestnancami)ps: rozrobenu pracu som za seba dokoncil !!!

moje 2 otazky su:

1.) moze odomna zamestnavatel vymahat nahradu skody za zakazky ktore prijal uz po mojom nenastupeni aj ked vedel ze to trebarz nestihne z dovodu nedostatku zamestnancov ? (este raz... ja som svoje zakazky dokoncil)
2.) chyba mi tu vsade slovicko HLAVNY prac pomer. tnz. Moze ma novy zamestnavatel zamestnat na HPP ked uz jeden HPP mam ?

konkretne: nastup do noveho mam 7.1.2008... vypoved som dal 19.12.2007 tzn ze mi VD zacina plynut 1.1.2008

dakujem za odpoved.... ps: precital som cely tento threat ale nikde nieje slovicko HLAVNY prac pomer (len ze zamestnanec moze mat viac PRACOVNYCH POMEROV) preto mi prosim nepiste ze si mam citat cely prispevok este raz lebo ma klepne :P Dakujem a drzte sa
Chobot
19.12.07,15:46
Ahojte Poradaci .

Moj problem je rovnaky ako u mnoho "pytatelov" v tomto prispevku len mi tu chyba jedno slovo.

takze: pracujem vo firme 4 roky. dnes mi ponukli pracu v novej firme s nastupnym platom 2x vacsim ako mam u starej po 4roch rokoch takze musite uznat ze motivacia je velka .

Zamestnavate mi dohodu odmietol no ja som odhodlany nenastupit od 1.1.2008 do prace (neodhcadzam uprostred ziadnej zakazky a som si vedomy ze dalsie je schopny pokryt zostavajucimi zamestnancami)ps: rozrobenu pracu som za seba dokoncil !!!

moje 2 otazky su:

1.) moze odomna zamestnavatel vymahat nahradu skody za zakazky ktore prijal uz po mojom nenastupeni aj ked vedel ze to trebarz nestihne z dovodu nedostatku zamestnancov ? (este raz... ja som svoje zakazky dokoncil)

Vymáhať môže od teba akúkoľvek škodu. ALE! - všetko súdne. Pokiaľ na súde tú škodu riadne preukáže a súd uzná jeho nárok, budeš musieť škodu uhradiť. Bez súdneho rozhodnutia nemusíš nič uhrádzať.



2.) chyba mi tu vsade slovicko HLAVNY prac pomer. tnz. Moze ma novy zamestnavatel zamestnat na HPP ked uz jeden HPP mam ?

konkretne: nastup do noveho mam 7.1.2008... vypoved som dal 19.12.2007 tzn ze mi VD zacina plynut 1.1.2008

dakujem za odpoved.... ps: precital som cely tento threat ale nikde nieje slovicko HLAVNY prac pomer (len ze zamestnanec moze mat viac PRACOVNYCH POMEROV) preto mi prosim nepiste ze si mam citat cely prispevok este raz lebo ma klepne :P Dakujem a drzte sa

Samozjeme, že ti chýbalo slovíčko HLAVNÝ, pretože podľa súčasne platného ZP sa pracovný pomer nerozdeľuje na HLAVNÝ a INÝ (VEDĽAJŠÍ). Existuje len pracovný pomer a obdobný pracovný vzťah (tzv. dohodári). Takže môžeš mať viacero "pracovných pomerov".
IgiK
19.12.07,18:54
Dakujem za skoru odpoved.
predsa len pre pokoj mojej duse ... tzn ze do novej prace mozem nastupit normalne na zmluvu a novy zamestnevatel z toho nemoze mat ziadne komplikacie? jedina komplikacia v celom tomto kolotoci je ta moznost starej firmy vymahat odomna sposobenu skodu ?
Chobot
20.12.07,09:02
Dakujem za skoru odpoved.
predsa len pre pokoj mojej duse ... tzn ze do novej prace mozem nastupit normalne na zmluvu a novy zamestnevatel z toho nemoze mat ziadne komplikacie? jedina komplikacia v celom tomto kolotoci je ta moznost starej firmy vymahat odomna sposobenu skodu ?

V podstate áno. A ešte ti môže krátiť zvyšný nárok dovolenky za dni absencie.

Ešte sa musíš rozhodnúť, u ktorého zamestnanca si uplatníš odpočítateľnú položku zo základu dane.
IgiK
21.12.07,07:13
Tak a som opat tu . Dnes som nastupil do prace s tym ze mesiac dokoncim a moj "zlaty" zamestnavatel sa mi vyhrazal ze ak ma napadne neprist ze ma nahlasi na nejake urady za absenciu. je mozny postih za absenciu ? podla mna len trepe ale pre istotu sa opytam... dakujem
Chobot
21.12.07,09:06
Tak a som opat tu . Dnes som nastupil do prace s tym ze mesiac dokoncim a moj "zlaty" zamestnavatel sa mi vyhrazal ze ak ma napadne neprist ze ma nahlasi na nejake urady za absenciu. je mozny postih za absenciu ? podla mna len trepe ale pre istotu sa opytam... dakujem

Postih za absenciu je taký, že za dni absencie nedostaneš mzdu (logicky, lebo u neho nič neodrobíš) a za každý deň absencie ti môže krátiť dovolenku o 2 dni.

Inak si môže absenciu nahlasovať na akékoľvek úrady, ich to nezaujíma. (to bolo kedysi, keď absentérov považovali za príživníkov). Takže neviem, na ký úrad by ťa chcel nahlásiť. Možno ťa nahlási na SP, že sa prerušuje poistenie, ale SP je to tiež jedno, z akého dôvodu sa prerušuje. SP absenciu nerieši.
IgiK
21.12.07,10:23
Velmi pekne dakujem za tvoj cas a odpovede. Potvrdilo sa mi to co mas pod nickom ze :"S usmnevem de vsechno lip" a ukecal som nasu konatelku nech mi da dohodu k 31.1.2008 a novy zamestnavatel mi uz dal zmluvu k 1.2.2008 takze nakoniec vsetko dopadlo dobre...
Som rad ze takato stranka existuje a aj ludia ochotni nezistne poradit.
Prajem Vam vsetkym pekne sviatky a stastny novy rok.... S pozdravom Igi
JaMe
28.12.07,14:11
Prosím poradiť: ak zamestnanec končí prac. pomer ku koncu roka, má si uviesť dátum 31.12.2007 alebo 01.01.2008? Ide o to, čo s tým jedným dňom (1.1.2008), ak by mu prac. pomer skočil 31.12.2007. Ďakujem
jamis
28.12.07,14:16
Ak končí pracovný pomer 31.12.2007, tak si samozrejme uvedie dátum 31.12.2007.
Predpokladám, že sa jedná o dohodu.
pele
21.01.08,12:53
Mam podobny problem:
Zamestnanec dal výpoveď zamestnávateľovi podľa §69 odsek 1 písmeno b).
Vyplatny termin nebol uvedený v pracovnej zmluve, takže sa za výplatný termín považoval posledný deň v mesiaci nasledujúcom po odpracovanom mesiaci...kedže dĺžna bola októbrová výplata, zákonný termín na uplatnenie podmienok zákona bol po 15.12 - aspoň podľa môjho názoru.
Ako má uplatniť svoj nárok na vyplatenie dlžnej mzdy od zamestnávateľa - výpoveď bola v decembri, teda dĺžna mzda za október,november a december. Zamestnanec nastúpil do nového zamestnania v januári.
Ako postupovať pri uplatňovaní nároku §69 odsek 4 ? Plynie mu zákonný nárok na toto plnenie?
(Je potrebné písať a doporučene doručovať upomienky, alebo sa obrátiť na právnika?)
Dalej mam podozrenie, ze zamestnavatel plati aj odvody do poistovni nepravidelne..ak vobec plati.
Potrebujem vediet, ako postupovat pri
a) vymahani dlznych vyplat
b) par 69 odsek 4 - ci mam pravny narok a ako postupovat

Dakujem vopred za vsetky rady.
Jannov
23.02.08,20:01
Dobrý deň.
Prosim Vás o radu týkajúcu sa ukončenia PP dohodnutého na určitú dobu.
Zamestnávateľ porušuje uzavretú pracovnú zmluvu, nakoľko bez akéhokoľvek písomného preradenia vykonávam 4 mesiace pracovnú činnosť nesúvisiacu so zaradením podľa prac.zmluvy.
Mám možnosť prejsť do nového zamestnania od 1.3.2008. a chcel by som ukončiť pracovný pomer k 29.2.2008 avšak zamestnávateľ nesúhlasí s dohodou.Zatiaľ som šéfa informoval ústne a ako dôvod som uviedol porušovanie prac.zmluvy.
Existuje možnosť ukončenia pracovného pomeru z dôvodu porušovania pracovnej zmluvy???Je takáto pracovná zmluva vôbec platná?

Ďakujem.
Chobot
25.02.08,10:59
Dobrý deň.
Prosim Vás o radu týkajúcu sa ukončenia PP dohodnutého na určitú dobu.
Zamestnávateľ porušuje uzavretú pracovnú zmluvu, nakoľko bez akéhokoľvek písomného preradenia vykonávam 4 mesiace pracovnú činnosť nesúvisiacu so zaradením podľa prac.zmluvy.
Mám možnosť prejsť do nového zamestnania od 1.3.2008. a chcel by som ukončiť pracovný pomer k 29.2.2008 avšak zamestnávateľ nesúhlasí s dohodou.Zatiaľ som šéfa informoval ústne a ako dôvod som uviedol porušovanie prac.zmluvy.
Existuje možnosť ukončenia pracovného pomeru z dôvodu porušovania pracovnej zmluvy???Je takáto pracovná zmluva vôbec platná?

Ďakujem.

Takýto dôvod na okamžité skončenie neexistuje. Preto ak zamestnávateľ nesúhlasí so skončením PP, tak treba podať klasickú výpoveď s 2 mesačnou VD.

V takýchto prípadoch treba trvať na tom, aby zamestnávateľ prideľoval prácu v súlade s PZ, ak nie, dá sa v určitých prípadoch odmietnuť vykonanie takej práce.
Andrea25
27.02.08,11:08
Prosím o radu. Zamestnanec pracuje na TPP. Požiadal o skončenie PP dohodou k 29.2.2008. Zároveň by súhlasil pracovať od 1.3.2008, ale len na kratší pracovný čas. Ako mám postupovať? Klasicky ho odhásiť z poisťovien, evid. list, záp.list, a znova prihlásiť k 1.3.2008 ? Alebo stačí urobiť len dodatok k pôvodnej pracovnej zmluve. Ďakujem
Tweety
27.02.08,11:18
Prosím o radu. Zamestnanec pracuje na TPP. Požiadal o skončenie PP dohodou k 29.2.2008. Zároveň by súhlasil pracovať od 1.3.2008, ale len na kratší pracovný čas. Ako mám postupovať? Klasicky ho odhásiť z poisťovien, evid. list, záp.list, a znova prihlásiť k 1.3.2008 ? Alebo stačí urobiť len dodatok k pôvodnej pracovnej zmluve. Ďakujem
Urobiť dodatok- zmenu v PZ.
Andrea25
27.02.08,11:34
Takže mám neprihliadať na výpoveď, nerobiť ukončenie PP iba dodatok k pôvodnej PZ bez odhlášok, prihlášok, ev.listu, zápočtu. No to je super. Ďakujem za radu. Ja som chcela robiť všetky spomínané úkony.
Juliette
28.02.08,09:00
Dobrý deň, potrebovala by som poradiť. Zamestnávateľovi som poslala počas PN okamžité skončenie pracovného pomeru §69 1 b, /nezaplatil mi celú mzdu za december 2007/. Odpísal mi, že nakoľko trvá moja PN nieje možné súhlasiť s rozviazaním PP. /som na PN 15 dní/. Mám mu vôbec na to odpisovať, že ja môžem dať okamžité skončenie PP aj počas PN. A to nehovoriac o tom že za celú dobu čo som tam pracovala porušoval §152 ZP /nedostala som nič na stravné, ani lístky ani peniaze/. Prosím :mee:
Tweety
28.02.08,09:05
Dobrý deň, potrebovala by som poradiť. Zamestnávateľovi som poslala počas PN okamžité skončenie pracovného pomeru §69 1 b, /nezaplatil mi celú mzdu za december 2007/. Odpísal mi, že nakoľko trvá moja PN nieje možné súhlasiť s rozviazaním PP. /som na PN 15 dní/. Mám mu vôbec na to odpisovať, že ja môžem dať okamžité skončenie PP aj počas PN. A to nehovoriac o tom že za celú dobu čo som tam pracovala porušoval §152 ZP /nedostala som nič na stravné, ani lístky ani peniaze/. Prosím :mee:
Zamestnáv. sa mýli, okamžite môžeš skončiť PP aj počas DPN. Samozrejme, ak je dodrž. lehota na jeho skončenie podľa § 69 odst.3 ZP.
pravnicka
03.03.08,10:37
výpoved musí mať písomnú formu, musí byť doručená , inak je neplatná.
A dôvod výpovede musí byť zreteľný, nezameniteľný s iným dôvodom, lebo inak je výpoved neplatná. A samozrejme tu platí vypovedná lehota.

ZP§ 67 Zamestnanec môže dať zamestnávateľovi výpoved s uvedením dôvodu i bez uvedenia dôvodu.
Zamestnávateľ ma jedine povinnosť neprijať výpoved zamestnanca z dôvodov uvedených v § 64. Ak sa na vášho zamestnanca vzťahujú dôvody uvedené v § 64, vtedy konáte dobre. Ale ak nie, konáte proti právne, lebo každý má právo vyplývajúce z ústavy SR na slobodný výber povolania.
:rolleyes::rolleyes::rolleyes::rolleyes::rolleyes: :rolleyes:

Zákonník práce upravuje v § 64 dôvody, ked zamestnávateľ nesmie dať výpoved zamestnancovi v ochránnej dobe, a to:

a) v dobe, keď je zamestnanec uznaný dočasne za práceneschopného pre chorobu alebo úraz, ak si túto neschopnosť úmyselne nevyvolal alebo nespôsobil pod vplyvom alkoholu, omamných látok alebo psychotropných látok, a v dobe od podania návrhu na ústavné ošetrovanie alebo od nástupu na kúpeľnú liečbu až do dňa ich skončenia,
b) pri povolaní do služby v ozbrojených silách odo dňa, keď bol zamestnanec povolaný na výkon základnej služby doručením povolávacieho rozkazu alebo keď bol na výkon mimoriadnej služby povolaný mobilizačnou výzvou alebo mobilizačným oznámením, alebo povolávacím rozkazom, až do uplynutia dvoch týždňov po jeho prepustení z takej služby; to platí rovnako v prípade civilnej služby,
c) v dobe, keď je zamestnankyňa tehotná, keď je zamestnankyňa na materskej dovolenke alebo keď je zamestnankyňa a zamestnanec na rodičovskej dovolenke,
d) v dobe, keď je zamestnanec plne uvoľnený na výkon verejnej funkcie,
e) v dobe, keď je zamestnanec pracujúci v noci uznaný na základe lekárskeho posudku dočasne nespôsobilým na nočnú prácu.
Chobot
05.03.08,10:42
ZP§ 67 Zamestnanec môže dať zamestnávateľovi výpoved s uvedením dôvodu i bez uvedenia dôvodu.
Zamestnávateľ ma jedine povinnosť neprijať výpoved zamestnanca z dôvodov uvedených v § 64. Ak sa na vášho zamestnanca vzťahujú dôvody uvedené v § 64, vtedy konáte dobre. Ale ak nie, konáte proti právne, lebo každý má právo vyplývajúce z ústavy SR na slobodný výber povolania.
:rolleyes::rolleyes::rolleyes::rolleyes::rolleyes: :rolleyes:


Priznám sa, všimol som si už dávnejšie, že niektoré tvoje príspevky sú dosť zmätočné alebo sú mimo témy. Doteraz som sa k nim nevyjadroval, ale s týmto tvrdením musím nesúhlasiť. Zamestnávateľ nemôže "neprijať" výpoveď zamestnanca alebo dokonca "mať povinnosť neprijať výpoveď zamestnanca". Výpoveď je jednostranný právny akt, zamestnávateľ to môže len zobrať na vedomie.

A § 64 sa vzťahuje na výpoveď danú zamestnávateľom - ide tam o ochranu zamestnanca pred výpoveďou zo strany zamestnávateľa. V tomto prípade výpoveď dal zamestnanec, takže § 64 je úplne irelevantný. Alebo som tvoj príspevok zle pochopil?
JAJA11
05.03.08,11:08
Priznám sa, všimol som si už dávnejšie, že niektoré tvoje príspevky sú dosť zmätočné alebo sú mimo témy. Doteraz som sa k nim nevyjadroval, ale s týmto tvrdením musím nesúhlasiť. Zamestnávateľ nemôže "neprijať" výpoveď zamestnanca alebo dokonca "mať povinnosť neprijať výpoveď zamestnanca". Výpoveď je jednostranný právny akt, zamestnávateľ to môže len zobrať na vedomie.

A § 64 sa vzťahuje na výpoveď danú zamestnávateľom - ide tam o ochranu zamestnanca pred výpoveďou zo strany zamestnávateľa. V tomto prípade výpoveď dal zamestnanec, takže § 64 je úplne irelevantný. Alebo som tvoj príspevok zle pochopil?

Možno si nejaká študentka práva skúša svoje vedomosti a ešte jej to tak nejde. :D
toria
05.03.08,15:55
možno tu moja otázka a na ňu odpoveď odznela, ale nemám momentálne moc času hľadať ju a preto sa spýtam tých čo sa už s niečím podobným stretli:
Jeden chalanisko z rodiny dal výpoveď dohodou, ktorú mu zamestnávateľ neakceptovala a tak proste nenastúpil do práce... aby mmal A a za porušenie zmluvy ho vyhodili sami. Teraz po týždni sa mu vyhrážajú, že budú od neho žiadať ušlý zisk. Je to možné?
A koľko si môžu nárokovať?
JAJA11
06.03.08,07:19
možno tu moja otázka a na ňu odpoveď odznela, ale nemám momentálne moc času hľadať ju a preto sa spýtam tých čo sa už s niečím podobným stretli:
Jeden chalanisko z rodiny dal výpoveď dohodou, ktorú mu zamestnávateľ neakceptovala a tak proste nenastúpil do práce... aby mmal A a za porušenie zmluvy ho vyhodili sami. Teraz po týždni sa mu vyhrážajú, že budú od neho žiadať ušlý zisk. Je to možné?
A koľko si môžu nárokovať?

Aj my máme takých nezodpovedných zamestnancov, ktorí si s kľudom neprídu do zamestnania, bez toho aby čosi povedali. :mad: Zamestnávateľ musí dať výpoveď, zamestnávať toho človeka ešte 2, resp. 3 mesiace, dať mu odstupné. :mad: Zamestnanec nepríde do roboty, vôbec ho netrápi, že spôsobil tým zamestnávateľovi problémy a má to vybavené. :mad: Ak zamestnávateľ vie dokázať ušlý zisk (trebárs na tú prácu musel zavolať firmu a vyšlo mu to drahšie, alebo nesplnil zákazku a prišiel o zisk), môže takémuto zamestnancovi vyčísliť škodu a žiadať náhradu. Väčšinou to zamestnávatelia nerobia, lebo na to nemajú čas, ale už by sa to asi zišlo, lebo je kopec nezodpovedných zamestnacov, ktorí považujú chodenie do roboty za ich dobrovoľné rozhodnutie. :( A nemajú problém neprísť do roboty keď si nájdu inú robotu. (nehovorím, že sú všetci takí, ale je ich v poslednej dobe veľa. :() Ak zamestnávateľ neakceptuje výpoveď dohodou, musí zamestnanec podať výpoveď s tým, že mu začne plynúť od 1. dňa nasledujúceho mesiaca a trvá ešte 2 mesiace. Potom ho už zamestnávateľ nemôže obmedzovať. :rolleyes:
janess30
08.03.08,21:05
ahojte poraďáci,
poraďte prosím, ako skončiť pracovný pomer, ak mi zamestnávateľ nevyplatil mzdu za dva mesiace, o stravných poukážkach ani nesnívam, tie mi nevyplatil niekoľko mesiacov? Jeho prístup k zamestnancom je tiež nekorektný. Dokonca nám zo mzdy zrážal aj náklady za kurzové straty. Ako ďalej - najďalej od neho?
JAJA11
10.03.08,07:20
ahojte poraďáci,
poraďte prosím, ako skončiť pracovný pomer, ak mi zamestnávateľ nevyplatil mzdu za dva mesiace, o stravných poukážkach ani nesnívam, tie mi nevyplatil niekoľko mesiacov? Jeho prístup k zamestnancom je tiež nekorektný. Dokonca nám zo mzdy zrážal aj náklady za kurzové straty. Ako ďalej - najďalej od neho?

V tomto prípade paragraf 69 ods. 1 písm. b ZP, treba reagovať do dvoch mesiacov od nevyplatenia mzdy. Zároveň je Vám povinný zaplatiť 2 mesiace navyše. :)
janess30
10.03.08,18:16
ďakujem za radu.
Nerozumiem ale poslednej vete. Je povinný vyplatiť mzdu za nevyplatené 2 mesiace + 2 mesiace ??
Zamestnancom dáva Skončenie prac.pomeru dohodou, ale pripísal poznámku, že sa zamestnanci vzdávajú odvolania a že si nebudú nárokovať odstupné. Môže?
ďakujem vopred
JAJA11
11.03.08,06:30
ďakujem za radu.
Nerozumiem ale poslednej vete. Je povinný vyplatiť mzdu za nevyplatené 2 mesiace + 2 mesiace ??
Zamestnancom dáva Skončenie prac.pomeru dohodou, ale pripísal poznámku, že sa zamestnanci vzdávajú odvolania a že si nebudú nárokovať odstupné. Môže?
ďakujem vopred

Hovoríte, že Vám nevyplatil posledné 2 mesiace, takže tie a zároveň podľa zákoníka práce Vám je povinný zaplatiť aj ďalšie 2 mesiace priem.platom. (také niečo ako odstupné). Nerozumiem ako môže dávať zamestnancom výpoveď dohodou. Určite ju nemusia podpísať. Potom im musí dať nadbytočnosť, musí ich ešte zamestnávať 2 mesiace + vyplatiť 2 mesiace odstupné. :rolleyes:
janess30
11.03.08,06:38
ďakujem
dada 1
11.03.08,13:03
Prosím o radu, keď dá zamestnanec výpoveď u zamestnávateľa odpracoval 6 rokov koľko je výpovedná doba 2 alebo 3 mesiace.Ďakujem
Tweety
11.03.08,13:05
Prosím o radu, keď dá zamestnanec výpoveď u zamestnávateľa odpracoval 6 rokov koľko je výpovedná doba 2 alebo 3 mesiace.Ďakujem
Dva mesiace, a vôbec nezáleží na odpracovanej dobe.
dada 1
11.03.08,13:20
A keď dá zamestnávateľ výpoveď zamestnancovi, tak je 3 mesiace?/odpracoval 6 rokov/
Tweety
11.03.08,13:21
A keď dá zamestnávateľ výpoveď zamestnancovi, tak je 3 mesiace?/odpracoval 6 rokov/
Áno, tu sa už odpracované roky počítajú.
Reprografia
11.03.08,21:10
Tiež riešime podobný problém. V ZP som našla nasledovné:

§ 62
Výpovedná doba

(1) Ak je daná výpoveď, pracovný pomer sa skončí uplynutím výpovednej doby. Výpovedná doba je rovnaká pre zamestnávateľa aj zamestnanca a je najmenej dva mesiace. Ak je daná výpoveď zamestnancovi, ktorý odpracoval u zamestnávateľa najmenej päť rokov, je výpovedná doba najmenej tri mesiace.

Tu sa spomína, že výpovedná doba je rovnaká pre zamestnávateľa aj zamestnanca. Neplatí teda, že ak zamestnanec odpracuje viac ako 5 rokov, tak aj z jeho strany, ak podá výpoveď plynie 3 mesačná výpovedná lehota?
Díki za odpoveď
Chobot
11.03.08,22:06
Tiež riešime podobný problém. V ZP som našla nasledovné:

§ 62
Výpovedná doba

(1) Ak je daná výpoveď, pracovný pomer sa skončí uplynutím výpovednej doby. Výpovedná doba je rovnaká pre zamestnávateľa aj zamestnanca a je najmenej dva mesiace. Ak je daná výpoveď zamestnancovi, ktorý odpracoval u zamestnávateľa najmenej päť rokov, je výpovedná doba najmenej tri mesiace.

Tu sa spomína, že výpovedná doba je rovnaká pre zamestnávateľa aj zamestnanca. Neplatí teda, že ak zamestnanec odpracuje viac ako 5 rokov, tak aj z jeho strany, ak podá výpoveď plynie 3 mesačná výpovedná lehota?
Díki za odpoveď

Tu som to vysvetlil:

http://www.porada.sk/541175-post7.html
Silvia28
18.03.08,09:08
Ahojte, chcela by som sa opýtať:pracujem u rodičov vo firme od roku 2000, r. 1/2003 materská do r. 2/2004 a potrebujem dať výpoveď takú, aby mi nemuseli platiť odstupné a ja aby som dostala podporu. Aký paragraf mám uviesť. Som aj v druhom pilieri dôch. sporenia, čo ďalej s ním - musím si ho platiť sama alebo ho zrušiť? Ďakujem za všetky rady.
jankasm
18.03.08,11:05
Ahojte, chcela by som sa opýtať:pracujem u rodičov vo firme od roku 2000, r. 1/2003 materská do r. 2/2004 a potrebujem dať výpoveď takú, aby mi nemuseli platiť odstupné a ja aby som dostala podporu. Aký paragraf mám uviesť. Som aj v druhom pilieri dôch. sporenia, čo ďalej s ním - musím si ho platiť sama alebo ho zrušiť? Ďakujem za všetky rady.

Podpora už teraz nie je podmienená dôvodom výpovede. Kľudne môžete ukončiť PP dohodou, myslím že §60.
Podmienkou na získanie podpory je platenie poistenia v nezamestnanosti 3 roky v posledných 4 rokoch pri PP na dobu neurčitú, alebo 2 roky v posledných 4 rokoch pri PP na dobru určitú. Podľa tvojich údajov, toto budeš mať splnené.
Čo sa týka II. piliera, tak nemusíš robiť vôbec nič. Jednoducho keď za Teba nebude do SP nikto odvádzať dôchodkové poistenie, tak SP nebude nič posielať do tvojej DSS. Keď zase začne niekto platiť, tak zase začne posielať. ;)
vieroska
31.03.08,11:30
Dobrý deň.
Chcela by som Vás poprosiť o radu a usmernenie.
Zamestnanec nám podal dňa 29.2.2008 žiadosť o rozviazanie pracovnej zmluvy dňom 30.4.2008. Zamestnávateľ súhlasil s rozviazaním PZ s uplynutím 2-mesačnej výpovednej doby. Teda ku skončeniu PZ malo dôjsť 30.4.2008. Avšak zamestnanec ústne požiadal zamestnávateľa o skoršie ukončenie prac. pomeru (ku dňu 11.4.2008), keďže si našiel prácu. Zamestnávateľ mu to ústne schválil. Ja ako personalistka sa mám postarať o potrebnú administratívu. Teda môžem si vyžiadať od zamestnanca písomnú žiadosť o skoršie skončenie PP a zároveň napísať súhlas s touto žiadosťou? Bude to takto v poriadku?
Chobot
31.03.08,11:33
Dobrý deň.
Chcela by som Vás poprosiť o radu a usmernenie.
Zamestnanec nám podal dňa 29.2.2008 žiadosť o rozviazanie pracovnej zmluvy dňom 30.4.2008. Zamestnávateľ súhlasil s rozviazaním PZ s uplynutím 2-mesačnej výpovednej doby. Teda ku skončeniu PZ malo dôjsť 30.4.2008. Avšak zamestnanec ústne požiadal zamestnávateľa o skoršie ukončenie prac. pomeru (ku dňu 11.4.2008), keďže si našiel prácu. Zamestnávateľ mu to ústne schválil. Ja ako personalistka sa mám postarať o potrebnú administratívu. Teda môžem si vyžiadať od zamestnanca písomnú žiadosť o skoršie skončenie PP a zároveň napísať súhlas s touto žiadosťou? Bude to takto v poriadku?

Bude to skončenie PP dohodou. Mal by to napísať zamestnanec, ale keďže ti to hodili na plecia, napíš krátku dohodu o skončení PP bez uvedenia dôvodu. Podpíšu to zamestnanec aj zamestnávateľ a PP skonči ku dňu, ktorý bude uvedený v dohode.
vieroska
31.03.08,11:43
Ďakujem krásne za radu.
kacatko
02.04.08,18:59
Dobrý deň,

som tu nova tak sa ospravedlnujem ak je tu uz polozena otazka, na ktoru sa chcem informovat a dufam, ze mi poradite a date odkaz na moju otazku.
Mam problem so svojim zamestnavatelom, pracovny pomer mi konci ku dnu 30.4.2008 a mam 15dni dovolenky (9dni starej a 6 dni novej). Ked som sa v polovici marca informovala o cerapani svojej dovolenky tak mi veduci povedal, ze nie je problem, ze mi ju da. Po sviatkoch som si ju dala podpisat no musela som ho prosit dalsie 3 dni aby mi dovolenku podpisal, nestalo sa tak :( v utorok som bola za nim a zrazu sa vyskytol problem, vraj mu ju riaditel nechce schavlit chce aby som tam este 5dni ostala dlhsie, no mne to nevyhovuje lebo potrebujem nastupit do novej prace, kde na mna cakali viac ako mesiac. Chcem k 9.4. skoncit potom by som si mala cerpat dovolenku, no ked mi ju nechcu dat ja aj napriek tomu chcem skoncit a nastupit do novej prace, kde ich o tom informujem. Chcela by som vediet, aky postih mi mozu dat?

Dakujem
Chobot
02.04.08,19:41
Dobrý deň,

som tu nova tak sa ospravedlnujem ak je tu uz polozena otazka, na ktoru sa chcem informovat a dufam, ze mi poradite a date odkaz na moju otazku.
Mam problem so svojim zamestnavatelom, pracovny pomer mi konci ku dnu 30.4.2008 a mam 15dni dovolenky (9dni starej a 6 dni novej). Ked som sa v polovici marca informovala o cerapani svojej dovolenky tak mi veduci povedal, ze nie je problem, ze mi ju da. Po sviatkoch som si ju dala podpisat no musela som ho prosit dalsie 3 dni aby mi dovolenku podpisal, nestalo sa tak :( v utorok som bola za nim a zrazu sa vyskytol problem, vraj mu ju riaditel nechce schavlit chce aby som tam este 5dni ostala dlhsie, no mne to nevyhovuje lebo potrebujem nastupit do novej prace, kde na mna cakali viac ako mesiac. Chcem k 9.4. skoncit potom by som si mala cerpat dovolenku, no ked mi ju nechcu dat ja aj napriek tomu chcem skoncit a nastupit do novej prace, kde ich o tom informujem. Chcela by som vediet, aky postih mi mozu dat?

Dakujem

Máš pravdu, že to tu bolo viackrát preberané. Preto len stručne - môže ti:
- viesť neospravedlnenú absenciu za dni, kedy si neprišla do práce
- ukončiť PP z dôvodu hrubého porušenia prac. disciplíny (budeš to mať vo výstupnom liste)
- krátiť dovolenku - za každý deň absencie 2 dni dovolenky
- nevyplatiť ti mzdu za dni absencie
- krátiť prípadné prémie, odmeny
- požadovať prípadnú náhradu škody, ak mu tvojim neplánovaným odchodom nejaká vznikne
- žiadať pokutu vo výške mesačného platu, ak to máš v zmluve.

Viac si pozri tu:

http://www.porada.sk/t64597-skoncenie-pracovneho-pomeru.html

http://www.porada.sk/t13712-okamzita-vypoved-zo-str-zamestnanca.html

http://www.porada.sk/t70077-nahrada-za-nezotrvanie-zamestnanca-v-praci-pocas-vypovednej-doby.html

http://www.porada.sk/t65414-okamzite-skoncenie-pp.html

http://www.porada.sk/t60672-ako-obist-2-mesacnu-vypovednu-lehotu.html

... a kopec ďalších.
elli
03.04.08,11:20
výpoved musí mať písomnú formu, musí byť doručená , inak je neplatná.
A dôvod výpovede musí byť zreteľný, nezameniteľný s iným dôvodom, lebo inak je výpoved neplatná. A samozrejme tu platí vypovedná lehota.

ZP§ 67 Zamestnanec môže dať zamestnávateľovi výpoved s uvedením dôvodu i bez uvedenia dôvodu.
Zamestnávateľ ma jedine povinnosť neprijať výpoved zamestnanca z dôvodov uvedených v § 64. Ak sa na vášho zamestnanca vzťahujú dôvody uvedené v § 64, vtedy konáte dobre. Ale ak nie, konáte proti právne, lebo každý má právo vyplývajúce z ústavy SR na slobodný výber povolania.
:rolleyes::rolleyes::rolleyes::rolleyes::rolleyes: :rolleyes:

Zákonník práce upravuje v § 64 dôvody, ked zamestnávateľ nesmie dať výpoved zamestnancovi v ochránnej dobe, a to:

a) v dobe, keď je zamestnanec uznaný dočasne za práceneschopného pre chorobu alebo úraz, ak si túto neschopnosť úmyselne nevyvolal alebo nespôsobil pod vplyvom alkoholu, omamných látok alebo psychotropných látok, a v dobe od podania návrhu na ústavné ošetrovanie alebo od nástupu na kúpeľnú liečbu až do dňa ich skončenia,
b) pri povolaní do služby v ozbrojených silách odo dňa, keď bol zamestnanec povolaný na výkon základnej služby doručením povolávacieho rozkazu alebo keď bol na výkon mimoriadnej služby povolaný mobilizačnou výzvou alebo mobilizačným oznámením, alebo povolávacím rozkazom, až do uplynutia dvoch týždňov po jeho prepustení z takej služby; to platí rovnako v prípade civilnej služby,
c) v dobe, keď je zamestnankyňa tehotná, keď je zamestnankyňa na materskej dovolenke alebo keď je zamestnankyňa a zamestnanec na rodičovskej dovolenke,
d) v dobe, keď je zamestnanec plne uvoľnený na výkon verejnej funkcie,
e) v dobe, keď je zamestnanec pracujúci v noci uznaný na základe lekárskeho posudku dočasne nespôsobilým na nočnú prácu.

Vazena pani kolegyna, pretoze sme pravnici, prosim Vas o uvedenie zdroja - zakonneho ustanovenia alebo judikatu, v suvislosti s vyslovenym nazorom Zamestnávateľ ma jedine povinnosť neprijať výpoved zamestnanca z dôvodov uvedených v § 64. Ak sa na vášho zamestnanca vzťahujú dôvody uvedené v § 64, vtedy konáte dobre

Zaroven znova opakujem svoju prosbu o uvedenie zdroja z temy http://www.porada.sk/t72799-p3-nahradne-vyzivne-kto-ho-ma-platit.html, na ktoru som napriek opakovanej prosbe doteraz nedostala odpoved.
Chobot
03.04.08,12:49
Vazena pani kolegyna, pretoze sme pravnici, prosim Vas o uvedenie zdroja - zakonneho ustanovenia alebo judikatu, v suvislosti s vyslovenym nazorom Zamestnávateľ ma jedine povinnosť neprijať výpoved zamestnanca z dôvodov uvedených v § 64. Ak sa na vášho zamestnanca vzťahujú dôvody uvedené v § 64, vtedy konáte dobre

Zaroven znova opakujem svoju prosbu o uvedenie zdroja z temy http://www.porada.sk/t72799-p3-nahradne-vyzivne-kto-ho-ma-platit.html, na ktoru som napriek opakovanej prosbe doteraz nedostala odpoved.

mimotemy
elli, myslím, že odpovede sa nedočkáš. pravnicka tu bola len mesiac a to naposledy 8.3.2008, za ten čas tu stihla narobiť kopec zmätkov svojimi nepodloženými a z rukáva vysypanými tvrdeniami. Mám silný pocit, že s právom mala spoločný len nick, lebo fundovaný právnik by také zavádzajúce informácie nemohol napísať.

Howgh.
gabi2
04.04.08,09:02
Prosím Vás o radu. Od roku 2002 som zamestnaná, v r. 2005 som išla na materskú dovolenku , teraz v roku 2008 som sa vrátila (1.2.2008), ale premýšľam o výpovedi (zdrav.prob.syna). Keď dám výpoveď dohodou budem mať nárok na podporu v nezamestnanosti, keď som bola 3 roky na rodičovskej dovolenke? Srdečná vďaka. GABI (Chcem si nájsť prácu, aby som mohla pracovať z domu)
jankasm
04.04.08,09:41
Prosím Vás o radu. Od roku 2002 som zamestnaná, v r. 2005 som išla na materskú dovolenku , teraz v roku 2008 som sa vrátila (1.2.2008), ale premýšľam o výpovedi (zdrav.prob.syna). Keď dám výpoveď dohodou budem mať nárok na podporu v nezamestnanosti, keď som bola 3 roky na rodičovskej dovolenke? Srdečná vďaka. GABI (Chcem si nájsť prácu, aby som mohla pracovať z domu)

Predpokladám, že je to PP na dobu neurčitú. V tom prípade, aby si mala nárok na podporu, musíš mať poistenie v nezamestnanosti platené 3 roky v posledných 4 rokoch. Je úplne jedno či ukončíš PP dohodou, či dáš alebo dostaneš výpoveď. Proste musí byť splnená táto podmienka.
Počas RD, bohužiaľ, za nás mamičky, nikto poistenie v nezamestnanosti neplatí. Takže ak si náhodou nebola v SP prihlásená ako dobrovoľne poistená osoba na platenie poistenia v nezamestnanosti, tak Ťa asi sklamem, ale nárok na podporu určite mať nebudeš. :o
Zuna111
04.04.08,11:12
Už tu bolo prebrané takmer všetko, mám podanú výpoveď k 31.5.08 ale v súčasnom zamestnaní ma nechcú uvoľniť. Na opakované tvrdé rokovania o zotrvaní vo firme som im povedala, že už mám u nového zamestnávateľa podpísanú pracovnú zmluvu ( k termínu výpovede ) . Odozvou bolo okamžité krátenie pohyblivej čiastky bezdôvodne, napriek cca 30 hodinám nadčasov mesačne . Dá sa to chápať ako nedodržanie § 69 ( nevyplatenie časti mzdy ). Ja viem, ked príde ku konfrontácii, tak zo strany zamestnávateľa bude platiť "kto chce psa biť, palicu si nájde" ako mám reagovať ?

Dakujem za odpoveď.
Chobot
04.04.08,11:21
Už tu bolo prebrané takmer všetko, mám podanú výpoveď k 31.5.08 ale v súčasnom zamestnaní ma nechcú uvoľniť. Na opakované tvrdé rokovania o zotrvaní vo firme som im povedala, že už mám u nového zamestnávateľa podpísanú pracovnú zmluvu ( k termínu výpovede ) . Odozvou bolo okamžité krátenie pohyblivej čiastky bezdôvodne, napriek cca 30 hodinám nadčasov mesačne . Dá sa to chápať ako nedodržanie § 69 ( nevyplatenie časti mzdy ). Ja viem, ked príde ku konfrontácii, tak zo strany zamestnávateľa bude platiť "kto chce psa biť, palicu si nájde" ako mám reagovať ?

Dakujem za odpoveď.


Máš podpísanú PZ s novým zamestnávateľom k termínu výpovede - čo to znamená? Že do novej práce nastupuješ 1.6.2008? Tak je potom všetko v poriadku - v starej skončíš 31.5.2008 a v novej nastúpiš 1.6.2008. Či ťa nechcú pustiť k 31.5.2008? To nemôžu ovplyvniť, pokiaľ si riadne doručila výpoveď do konca marca.

Či ty chceš skončiť skôr? Je to ich právo nesúhlasiť s dohodou o ukončení PP. Ty si podala výpoveď a rátajú s tebou, že tam budeš ešte do 31.5.2008.

Pohyblivú čiastku ti môžu krátiť, tá nie je nárokovateľná. Pokiaľ máš riadne nariadené nadčasy, a nemáš v zmluve uvedené, že prípadná práca nadčas je zohľadnená v mzde, tak by ti mali nadčasy preplatiť. Ale to si musíš vybaviť so zamestnávateľom.

Alebo čo si chcela vedieť?
Zuna111
04.04.08,11:26
Ale nie, možno som to napísala nepochopiteľne. Ako THP mám za nadčasy nič Sk. To že robím naviac mám iba za zvýšenie pohyblivej čiastky. Tú mi však samozrejme nedajú ( predsa mám výpoveď ) a zamestnávateľ mi má právo ju neprideliť . V novej spoločnosti by ma však zobrali okamžite upravili by mi nástup.
mzdichav
04.04.08,13:10
Suhlasim s Danielou s chaotickou formulaciou vypoved dohodou, nakolko toto oznacenie zahrna dve zo styroch foriem skoncenia prac. pomeru podla § 59 ods.1 a),b).
Co sa tyka otazky ci mate odpovedat je tu niekolko nazorov predomnou. Povinnost odpovedat zakon neuklada v tomto pripade ak nieje v pracovnej zmluve tato vec konkretne upravena. Vychadza sa zo zmluvy. Kazdopadne je otazne na akej baze si vytvarate vy ci firma vztahy s kolegami. Ale keby boli na kolegialnej urovni asi by ste sa na takuto otazku nepytali...Na dohodu treba dvoch, ked druhy absentuje tak by mal zamestnanec skoncit pracovny pomer vypovedou zo strany zamestnanca a nemusi udavat ziaden dovod (§ 67).
Saška1
05.04.08,16:13
Chcem poprosiť o radu,
keď zamestnanec skončí pracovný pomer okamžite podľa § 69 ods. 1b, z dôvodu nevyplatenia mzdy, kedy je zamestnávateľ povinný ho odhlásiť? Predpokladám, že dňom doručenia výpovede. Má nárok na náhradu mzdy vo výške priemerného mesačného zárobku za 2 mesiace. Náhrada mzdy sa započítava do VZ na ZP a zamestnanec si musí platiť hneď od dňa skončenia prac. pomeru zdr.odvody? Zamestnanec je povinný sa prihlásiť do ZP ako samoplatiteľ tiež od tohto istého dátumu?
ďakujem
Saška1
06.04.08,12:04
Nenájde sa nikto? Hľadala som to v príspevkoch o ZP ale nenašla.
edonr2
06.04.08,18:08
Ahojte mam problem,dal som vypoveved a zamestnavatel ma nechce pustit,no ja som odovzdal tovar aj auto s tym,ze uz viac nepridem co dalej,
este jedna vec nemam ani podpisanu prac.zmluvu od zamestnavatela,len ja jeho kopiu som podpisal.
edonr2
06.04.08,18:11
este jedna vec.co je na tom pravda ze pokial budem mat 2mes.vypovednu lehotu ,ako absenciu alebo neplatene volno,mozem mat druhu prac.zmluvu z novym zamestnavatelom?
Chobot
07.04.08,09:14
Ahojte mam problem,dal som vypoveved a zamestnavatel ma nechce pustit,no ja som odovzdal tovar aj auto s tym,ze uz viac nepridem co dalej,
este jedna vec nemam ani podpisanu prac.zmluvu od zamestnavatela,len ja jeho kopiu som podpisal.

Pozri si tento môj príspevok a celú tú tému:

http://www.porada.sk/698747-post281.html



este jedna vec.co je na tom pravda ze pokial budem mat 2mes.vypovednu lehotu ,ako absenciu alebo neplatene volno,mozem mat druhu prac.zmluvu z novym zamestnavatelom?


Môžeš.
Zuna111
07.04.08,09:36
Ahoj,
mna zamestanávateľ napriek mojej dobrej vôli ostať vo firme trestá krátením prémií za to, že som podala výpoveď. Keby som sa hodila na PN ( tak či tak mam dlhodobe zdravotné problémy ), predlžuje sa mi tým výpovedná lehota ?