Betty21
03.03.10,15:54
Chcela by som Vás poprosiť o to, či by ste mi vedeli poradiť nejaký predpis, zákon alebo vyhlášku, ktorá stanovuje povinnosť osadiť merače vody /teplej a aj studenej/. Jedná sa o tri byty v polyfunkčnom objekte. Všetko tam je merané okrem teplej vody. Poraďte mi či to nejaký právny predpis upravuje. Budem vďačná.
Ďakujem.
willma
03.03.10,15:12
nechcem byť mimotemy a ani protivná ale čo tak skúsiť trošku pohľadať? Len tu na porade je cca 70 tém, čo sa týka pomerových meradiel. A aby som naozaj nevyzerala ako protiva tak klikni na priložený link a potom už len študuj :) merače vody.
Betty21
04.03.10,06:08
Ďakujem za odpoveď. Ale nepomohla mi. Ja som si tie príspevky prečítala predtým ako som dala túto otázku. Len tam sa hovorí iba o povinnosti každých 4 resp. 6 rokov vykonať kalibráciu meračov vody, teda vodomerov a potom sú tam prípady týkajúce sa pomerových meračov tepla, teda týkajúcich sa vykurovania. Ale ja potrebujem právny predpis, ktorý dáva povinnosť vlastníkovi nehnuteľnosti osadiť vodomery na teplú a studenú vodu. A to som tam nikde nenašla. Takže ak má niekto takúto informáciu, bola by som veľmi vďačná.
Ďakujem.
willma
04.03.10,10:42
fajn a čo tak skúsiť nejaký ten web vyhľadávač , v priebehu okamihu som tam našla napr. toto: V zmysle zákona o tepelnej energetike č. 657/2004 Z. z. je dodávateľovi tepla v § 17, ods. 1.b. uložená povinnosť merať množstvo dodanej teplej úžitkovej vody na odbernom mieste určeným meradlom, ak sa odberateľ ako konečný spotrebiteľ nedohodne s dodávateľom inak. Toto ustanovenie sa dotýka dodávky TÚV, jej prípravy v centrálnych výmenníkových staniciach a ďalšej dodávky do objektov (bytových domov). Odberným miestom sa myslí miesto na vstupe do bytového domu, resp. objektu. Termín platnosti ustanovenia je 1.1.2007.
Chobot
04.03.10,11:29
Ďakujem za odpoveď. Ale nepomohla mi. Ja som si tie príspevky prečítala predtým ako som dala túto otázku. Len tam sa hovorí iba o povinnosti každých 4 resp. 6 rokov vykonať kalibráciu meračov vody, teda vodomerov a potom sú tam prípady týkajúce sa pomerových meračov tepla, teda týkajúcich sa vykurovania. Ale ja potrebujem právny predpis, ktorý dáva povinnosť vlastníkovi nehnuteľnosti osadiť vodomery na teplú a studenú vodu. A to som tam nikde nenašla. Takže ak má niekto takúto informáciu, bola by som veľmi vďačná.
Ďakujem.

Máš to v tých predpisoch. Pokiaľ je to fakturačný merač, tak ten je povinný. Pokiaľ ide o pomerové merače, tak tie nie sú povinné, je na vlastníkoch, ako sa dohodnú na rozpočítaní teplej a studenej vody.
Betty21
04.03.10,16:24
Ďakujem. Pozriem si ten zákon č. 657. Nejedná sa o fakturačné meradlo. Ide o bytové vodomery teplej vody. Bytové vodomery studenej vody sú osadené. Chýbajú iba vodomery na teplú vodu. Nakoľko nie je jasné kadiaľ rozvody idú. Fakturačné meradlo je umiestnené na päte domu, jedná sa o vodomer studenej vody. V objekte je domová kotolňa a v kotolni je umiestnený vodomer teplej vody pre byty a merač tepla na prípravu teplej vody. My sme vlastníci nehnuteľnosti, v ktorej sa nachádzajú dva nebytové priestory a tri byty. Všetko je v prenájme. A rozúčtovanie teplej vody a osvetlenia robíme na osobomesiace a nájomníci proti tomu protestujú a dohadujeme sa o meraní teplej vody. Keby sme ich chceli osadiť , tak musíme rozbiť všetky tri byty. Podľa toho čo ste mi napísali nie je povinné osadiť bytové vodomery. Ale pozriem si ten spomenutý zákon. A tiež si nemyslím že je nesprávne robené vyúčtovanie na osobomesiace.
Lianka
20.08.10,14:54
Máš to v tých predpisoch. Pokiaľ je to fakturačný merač, tak ten je povinný. Pokiaľ ide o pomerové merače, tak tie nie sú povinné, je na vlastníkoch, ako sa dohodnú na rozpočítaní teplej a studenej vody.

Chobot, toto ma zaujima, lebo podobny problem prave riesim, ale jedna sa o pomerove elektromery. Spravca odmieta odpocitavat stav tychto meracov a akceptovat tieto udaje, nakolko merace nemaju platnu kalibraciu. Vzhladom na relativne nizke namerane hodnoty za rok na tychto meracoch povazujeme za neefektivne investovat financne prostriedky do kalibracie meracov. Aky predpis pojednava o povinnosti mat kalibrovany pomerovy elektromer, prip. povinnost spravcu akceptovat aj nekalibrovny so suhlasom vlastnikov?