Sheyla
06.03.10,19:48
dobry den, chcem sa spytat, ze ak mi boli na vkladnej knizke pripisane uroky a z toho strhnuta dan, tak tie pripisane uroky su v hrubom? Chcem podat danove priznanie pre dochodkynu, ktora okrem dochodku nema ziaden iny prijem a ma narok na vratenie dane z urokov, ale neviem ci ten urok, ktory jej pripisali je v hrubom alebo v cistom. Totizto ak pripisany urok vynasobim 0,19 tak mi nedava strhnutu dan.

Dakujem za odpoved
sheyla
Timka1
06.03.10,18:52
dobry den, chcem sa spytat, ze ak mi boli na vkladnej knizke pripisane uroky a z toho strhnuta dan, tak tie pripisane uroky su v hrubom? Chcem podat danove priznanie pre dochodkynu, ktora okrem dochodku nema ziaden iny prijem a ma narok na vratenie dane z urokov, ale neviem ci ten urok, ktory jej pripisali je v hrubom alebo v cistom. Totizto ak pripisany urok vynasobim 0,19 tak mi nedava strhnutu dan.

Dakujem za odpoved
sheyla

mali by byť vyčíslené skutočne priznané úroky a to v hrubom

ak jej príjem - úroky boli do výšky polovice NČ 2012,85 € tak postupuješ v zmysle § 46 ZoDP, kde daňová povinnosť vyjde nula bude daňový preplatok v celkovej výške zrazených preplatkov

uveď výšku úrokov a dane ak môžeš

§ 46
Minimálna výška dane

Daň sa nevyrubí a neplatí, ak za zdaňovacie obdobie nepresiahne 16, 60 eura alebo celkové zdaniteľné príjmy daňovníka, ktorý je fyzickou osobou, za zdaňovacie obdobie nepresiahnu 50 % sumy podľa § 11 ods. 2 písm. a). To neplatí, ak daňovník uplatňuje daňový bonus podľa § 33 alebo ak sa daň vyberá podľa § 43, alebo ak sa zrážajú preddavky na daň podľa § 35 alebo preddavky na zabezpečenie dane podľa § 44. Daňovník s neobmedzenou daňovou povinnosťou uvedený v § 11 ods. 7 daň neplatí, ak za zdaňovacie obdobie úhrn jeho zdaniteľných príjmov, okrem príjmov, z ktorých bola daň vybraná zrážkou a pri ktorých nepoužil postup podľa § 43 ods. 7, nepresiahne 50 % sumy podľa § 11 ods. 2 písm. a). Tento postup použije aj daňovník s obmedzenou daňovou povinnosťou uvedený v § 11 ods. 7, ak úhrn jeho zdaniteľných príjmov zo zdrojov na území Slovenskej republiky (§ 16) v príslušnom zdaňovacom období tvorí najmenej 90 % zo všetkých príjmov tohto daňovníka, ktoré mu plynú zo zdrojov na území Slovenskej republiky a zo zdrojov v zahraničí.
Mária27
06.03.10,23:26
Do vkladnej knižky by sa mali písať úroky už znížené o daň. Ak tam nie je daň uvedená, je to tak. V tom prípade je 19 % zrazené, teda je to 81 % z príjmu (úroku). Ale priznám sa, už som dávno nedržala vkladnú knižku v rukách. :)
olga88
07.03.10,12:20
K pripisanemu uroku pripocitaj dan a tuto sumu uved do DP a zaroven Ti vyjde aj dan -kontrola/ vypocitana dan x 0,19 rovna sa zrazkovej dani/.
Tara1
07.03.10,12:43
V banke ti bez problémov na počkanie vystavia potvrdenie o priznaných úrokoch a zrazenej dani ..a máš istotu, že ťa z DÚ nebudú "otravovať"
olga88
07.03.10,14:42
V SLSP sa za potvrdenie plati 3,32 eura.
ingpetoh
08.03.10,05:31
Ahojte, poprosim o pomoc.

Zacal som v 02.2009 so živnosťou, dostal som príspevok na začatie SZCO, teda som si musel nahlásiť na daňovom úrade číslo bankového účtu, kde mi prišla dotácia. Takže účet sa stal podnikateľským. Uplatňujem si paušálne výdavky.
Otázka 1: Každý mesiac mi tam nabehli úroky, musím ich zahrnúť do príjmu, alebo pri paušáli netreba?
Otázka 2: Na ten účet mi prišli vyplatené úroky z môjho termínovaného účtu, teda súkromná vec. Čo s tým pri paušálnych výdavkoch?

Dakujem, Peter
Sheyla
08.03.10,08:59
Dakujem pekne za odpoved,

sheyla
Sheyla
08.03.10,09:00
ale za vypis z vkladnej knizky sa v slov. sporitelni neplati nic
ingpetoh
08.03.10,16:29
Ahojte, poprosim o pomoc.

Zacal som v 02.2009 so živnosťou, dostal som príspevok na začatie SZCO, teda som si musel nahlásiť na daňovom úrade číslo bankového účtu, kde mi prišla dotácia. Takže účet sa stal podnikateľským. Uplatňujem si paušálne výdavky.
Otázka 1: Každý mesiac mi tam nabehli úroky, musím ich zahrnúť do príjmu, alebo pri paušáli netreba?
Otázka 2: Na ten účet mi prišli vyplatené úroky z môjho termínovaného účtu, teda súkromná vec. Čo s tým pri paušálnych výdavkoch?

Dakujem, Peter