pituka
04.10.05,11:57
Chcem sa spýtať, či mi viete poradiť, do kolkych rokov dietata je rodic povinný platit nan výživne? V Zákone o rodine sa totiž píše, že dokiaľ nie je schopný sa sam uzioviť a pripravuje sa na povolanie. A čo ked bude študovať dve, tri vysoké školy, potom treba platiť aj do 30, 35 rokov?


pituka
Boneta
04.10.05,10:05
Môj osobný názor je, že v nadväznosti na ostatné zákony do 26 rokov.
elli
04.10.05,10:27
Same je schopne sa zivit uz po ukonceni PRVEJ vysokej skoly. Ako vraveli stare mamy - "ma uz chlieb v ruke", a ked chce byt este mudrejsie, OK, ale za vlastne.
pituka
04.10.05,10:59
A keď neukončí ani jednu? len bude prestupovat z jednej fakulty na druhu, lebo sa jej studentský zivot paci?

pituka
Pepa
04.10.05,11:13
No však, raz dovŕši vek - len neviem či 25 alebo 26.
pituka
04.10.05,12:43
pre bonnetu



mohla by si, prosim, konkretizovat, ktore zakony spominas?

pituka
dadia1
05.10.05,10:39
toto je krasna diskusia. prave som sa vratila zo sudu - vyživovacia povinnost. moja dcerka ma 6 rokov a ten pako nechce platit výživné uz teraz. myslím, ze pre mna bude bezpredmetné či do 20 alebo 25 či 26 rokov. snívajte s nami

ale to je moja skúsenost. dufam, ze vy takú nebudete mat.
luebchenko
05.10.05,10:49
toto je krasna diskusia. prave som sa vratila zo sudu - vyživovacia povinnost. moja dcerka ma 6 rokov a ten pako nechce platit výživné uz teraz. myslím, ze pre mna bude bezpredmetné či do 20 alebo 25 či 26 rokov. snívajte s nami

ale to je moja skúsenost. dufam, ze vy takú nebudete mat.
Dadi, vydržať! Ja som sa súdila zo 2 roky o výživné :D ale potom mi to bolo doplatené, lebo bývalému milovanému hrozila basa - ono je to trestný čin, či sa to niekomu páči či nie :D - bola to potom taká príjemná "prémia" . T.č. má "dieťa" 23 rokov, študuje, a zatiaľ výživné pekne zrážkami zo mzdy od zamestnávateľa dostávam - vždy len pošlem papier zo školy, že pokračuje v štúdiu - tiež sa prikláňam k názoru, že do 26 rokov.
dadia1
05.10.05,11:04
ako si dosiahla ze mu to zrazaju zo mzdy? moja dcera ma dost velke zdravotne problemy a on si mysli, ze ked mi raz za čas pošle 1000 Sk, ze je to OK. nosi okuliare, ortopedicke vlozky do topanok,je silne alergická na mlieko a mliečne vyrobky a vajcia. takze musime hladat nahradne formy.ma šelest na srdci a kopec dalšich chorob. ved ta tisicka je len slaba almuzna pri všetkých tých výdavkoch. ide ma z toho šlak trafit. ako na to? ked on ma bočne prijmy dvakrat take ako ja svoj jediny prijem. to nepočitam jeho stalu mzdu. kde je spravodlivost?????????? kto mi ju ukaze?????

Ale aj tak vdaka za povzbudenie
Pepa
05.10.05,11:15
ako si dosiahla ze mu to zrazaju zo mzdy? moja dcera ma dost velke zdravotne problemy a on si mysli, ze ked mi raz za čas pošle 1000 Sk, ze je to OK. nosi okuliare, ortopedicke vlozky do topanok,je silne alergická na mlieko a mliečne vyrobky a vajcia. takze musime hladat nahradne formy.ma šelest na srdci a kopec dalšich chorob. ved ta tisicka je len slaba almuzna pri všetkých tých výdavkoch. ide ma z toho šlak trafit. ako na to? ked on ma bočne prijmy dvakrat take ako ja svoj jediny prijem. to nepočitam jeho stalu mzdu. kde je spravodlivost?????????? kto mi ju ukaze?????

Ale aj tak vdaka za povzbudenie
Moja zlatučka, stráááášne ti držím palčeky, aby si to všetko zvládla. Ja som sa súdila nespočetne krát: o zvýšenie, o zníženie /z jeho strany - sudca ho vyrazil/, znova o zvýšenie, zasa o zníženie, o byt a zasa o byt. Spravodlivosť? Tiež neviem kde ju hľadať - ja som ju nenašla. Musela som na to ísť za pomoci kamaráta - právnika, niečo sa podarilo, niečo nie. Ono si totiž "takýto" otcovia myslia, že tie peniaze dávajú tebe a nie svojmu dieťaťu.
Zrážky zo mzdy - treba ísť za súdnou tajomníčkou /alebo ako sa to teraz volá/, ona ti to zariadi.
Napriek všetkému - krásny deň.
Boneta
05.10.05,11:24
Za nezaopatrené dieťa sa nepovažuje dieťa,
- ktorého štúdium na vysokej škole presahuje podľa študijného programu štandardnú dĺžku podľa zák. č. 131/2002 Z.z. o vysokých školách,
- ktoré získalo vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa, t.j. magisterský študijný program
(negatívne aj pozitívne vymedzenie nezaopatrenosti upravuje zákon č. 600/2003 Z.z. o prídavku na dieťa v znení nesk. predpisov.)
dadia1
05.10.05,11:28
ahoj moja. takze nie som sama čo sa trapi. obdivujem ludi, ktorí taketo situacie zvladaju s chladnou hlavou. som z toho uz na nervy. uz som si povedala, ze mi tých par šupiek nestoji za tie nervy. ale chcela by som pre svoju dceru čo najlepšie a myslim, ze mam pravo ziadat pri jej zdravotných problemoch viac ako tisicku . toto su hrozne situacie. neviem či to zvladnem, ale dakujem za podporu.
a to súdna tajomnička nariadi zrazky zo mzdy?
Pepa
05.10.05,11:59
ahoj moja. takze nie som sama čo sa trapi. obdivujem ludi, ktorí taketo situacie zvladaju s chladnou hlavou. som z toho uz na nervy. uz som si povedala, ze mi tých par šupiek nestoji za tie nervy. ale chcela by som pre svoju dceru čo najlepšie a myslim, ze mam pravo ziadat pri jej zdravotných problemoch viac ako tisicku . toto su hrozne situacie. neviem či to zvladnem, ale dakujem za podporu.
a to súdna tajomnička nariadi zrazky zo mzdy?
Áno "súdna tajomníčka", ale možno sa tomu teraz "inak nadáva". Pôjdeš tam, zoberieš rozsudok, ktorým je určená výška výživného a povieš, že ti neplatí pravidelne.
A vôbec nesmieš pochybovať o tom či to zvládneš. MUSÍŠ to zvládnuť. Hlavu hore, dievča, tvoje dievčatko ťa potrebuje. Potrebuje nielen milujúcu, ale aj silnú maminku. Snaž sa, aby tvoje dievčatko necítilo, že máš problémy. Viem o čom píšem.
dadia1
05.10.05,12:11
Erika si naozaj zlata. dakujem. je to tazke, ale ja to určite zvladnem. nič ine mi totiž neostava.
Pepa
05.10.05,12:14
Erika si naozaj zlata. dakujem. je to tazke, ale ja to určite zvladnem. nič ine mi totiž neostava.Takto sa mi to páčihttp://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif
A tie zrážky zo mzdy - myslím, že je to "Výkon rozhodnutia".
pituka
05.10.05,13:30
Dadi, vydržať! Ja som sa súdila zo 2 roky o výživné :D ale potom mi to bolo doplatené, lebo bývalému milovanému hrozila basa - ono je to trestný čin, či sa to niekomu páči či nie :D - bola to potom taká príjemná "prémia" . T.č. má "dieťa" 23 rokov, študuje, a zatiaľ výživné pekne zrážkami zo mzdy od zamestnávateľa dostávam - vždy len pošlem papier zo školy, že pokračuje v štúdiu - tiež sa prikláňam k názoru, že do 26 rokov.
prosim Ta, prečo si myslíš, že práve do 26 rokov?

pituka
pituka
05.10.05,13:56
pre Bonetu


Podľa zákona o pridavkoch na deti sa za nezaopatrene povazuje dieta do 25 rokov, no viaceri spominaju, ze vyzivne treba platit do 26 rokov. Nevies mi aj v tomto poradit?

inak srdecna vdaka za uvedenie oboch zakonov.

zdravi pituka
luebchenko
05.10.05,14:18
prosim Ta, prečo si myslíš, že práve do 26 rokov?

pitukasa mi tak zdá že ten vek je v nejakom zákone takto vymedzený - ale kedže mám ešte minimálne 2-3 roky čas, tak sa o to nezajujímam. :D Lebo čo bude o 2 roky v tejto našej gubernii.... :D
luebchenko
05.10.05,14:27
Moja zlatučka, stráááášne ti držím palčeky, aby si to všetko zvládla. Ja som sa súdila nespočetne krát: o zvýšenie, o zníženie /z jeho strany - sudca ho vyrazil/, znova o zvýšenie, zasa o zníženie, o byt a zasa o byt. Spravodlivosť? Tiež neviem kde ju hľadať - ja som ju nenašla. Musela som na to ísť za pomoci kamaráta - právnika, niečo sa podarilo, niečo nie. Ono si totiž "takýto" otcovia myslia, že tie peniaze dávajú tebe a nie svojmu dieťaťu.
Zrážky zo mzdy - treba ísť za súdnou tajomníčkou /alebo ako sa to teraz volá/, ona ti to zariadi.
Napriek všetkému - krásny deň.
presne takto akosi som to "dosiahla" - hned po právoplatnom vymeraní výživného som zažiadala o ten "výkon rozhodnutia" a ten som zaslala zamestnávateľovi - ten má potom zo zákona povinnosť zrážať to zo mzdy. Ale ak máš autora dieťaťa živnostníka či pána inak podnikajúceho :D no neviem - ale ak budeš mať také rozhodnutie v ruke, myslím že sa môžeš aj na policajtov obrátiť - mal by teoreticky ísť do basy :D:D:D ale je mi jasné že to všetko môže byť u teba inak a záleží to hlavne od tých ľudí (sudca, policajti) ktorí ťa riešia :D Držím palce a nevzdávaj sa
Boneta
06.10.05,07:51
V Zákone o sociálnom poistení č. 461/2003 Z.z., § 9 sa uvádza:
Nezaopatrené dieťa podľa tohto zákona je dieťa
a) do skončenia povinnej školskej dochádzky
b) po skončení povinnej školskej dochádzky najdlhšie do dovŕšenia 26 rokov veku, ak
1. sa sústavne pripravuje na povolanie
2.
3.

Vypisala som len to, čo si myslím, že Ťa zaujíma, ale určite si ten paragraf zákona pozrieš :-)
pituka
06.10.05,08:26
V Zákone o sociálnom poistení č. 461/2003 Z.z., § 9 sa uvádza:
Nezaopatrené dieťa podľa tohto zákona je dieťa
a) do skončenia povinnej školskej dochádzky
b) po skončení povinnej školskej dochádzky najdlhšie do dovŕšenia 26 rokov veku, ak
1. sa sústavne pripravuje na povolanie
2.
3.

Vypisala som len to, čo si myslím, že Ťa zaujíma, ale určite si ten paragraf zákona pozrieš :-)

Este raz diky, ale zial, nerozumiem tomu. v zákone č.600/2003 Z.z. o rodinných porídavkoch sa za nezaopatrené dieťa považuje dieta do 25 rokov sústavne sa pripravujuce na povolanie, ale v zákone č. 461/2003 Z.z. o sociálnom zabezpečení sa hovorí už o 26 rokoch.

pituka
Boneta
06.10.05,11:02
Ano, aj ja som sa nad tým zamýšľala. Preto boli odpovede 25 - 26 rokov.
A skúsil si sa poradiť s právnikom na www.výživné.sk ?
Veja1
20.10.06,06:09
ale ak chceš aby ti ten pravnik na www.vyzivne.sk (http://www.vyzivne.sk) poradil, musis najprv podporit toto občianskej združenie 200,- sk alebo 2% z dane :) ... nuž .... takéto weby mám mooooc rada ... hehe
mamservice
03.11.06,09:40
Ahojte tu Jana ako požiadať o zvýšenie výživného? Fakt neviem ako na to. Mám napísať exmanželovy aby posielal viac, keď sa vôbec o dcéru nezaujíma a ani žiadnou inou formou neprispieva? Alebo mám žiadať rovno na súde?
ps. Teraz posiela 2000,- mesačne. Dcéra má 16 a študuje na strednej škole, školné je 2600,-mesačne tak som si povedala že by mohol pridať.
willma
03.11.06,10:47
Ahojte tu Jana ako požiadať o zvýšenie výživného? Fakt neviem ako na to. Mám napísať exmanželovy aby posielal viac, keď sa vôbec o dcéru nezaujíma a ani žiadnou inou formou neprispieva? Alebo mám žiadať rovno na súde?
ps. Teraz posiela 2000,- mesačne. Dcéra má 16 a študuje na strednej škole, školné je 2600,-mesačne tak som si povedala že by mohol pridať.
Jednoznačne podať na súd návrh na zvýšenie výživného
dráčik
25.11.06,10:26
vie mi niekto poradiť, AKO požiadať o zvýšenie výživného? keď ex akože nikde nepracuje a keď aj hej, tak len krátko. takže vcelku nemá AKOŽE žiadne príjmy. Mám sa vôbec snažiť?
Inak prispieva, síce pravidelne, ale biedne a vôbec sa nezaujíma o deti, ak neberiem do úvahy, že občas, fakt len občas im zavolá...
každá rada dobrá. vďaka
willma
25.11.06,11:39
podaj v každom prípade, súd by mal skúmať jeho príjmy
marco04
25.11.06,13:15
Na zvyšovanie výživného treba dať pozor ak nemá stály príjem, alebo nepracuje, lebo či sa nám to páči alebo nie aj dotyčný má niake práva a taktiež výdavky, ktoré musí platiť. Nesmie klesnúť pod životné minimum, aby potom zo zvýšenia nebolo zníženie výživného. Treba podať žiadosť na súd o preskúmanie jeho príjmou aj toho prečo nepracuje, či sa tak naschvál nevychýba plateniu výživného. Žiadosť treba odôvodniť, prečo chcete zvýšenie - zmelili sa podmienky, väčšie výdaje na dieťa, začalo navštevovať stred.školu, je staršie, navštevuje platené krúžky, platíte cestovné, internát, stravu, družinu, atď, treba všetko napísať a udať mesačné výdaje, váš príjem, vaše výdaje na elektrinu, nájom, atď.
Danila
25.11.06,17:48
Na zvyšovanie výživného treba dať pozor ak nemá stály príjem, alebo nepracuje, lebo či sa nám to páči alebo nie aj dotyčný má niake práva a taktiež výdavky, ktoré musí platiť. Nesmie klesnúť pod životné minimum, aby potom zo zvýšenia nebolo zníženie výživného. Treba podať žiadosť na súd o preskúmanie jeho príjmou aj toho prečo nepracuje, či sa tak naschvál nevychýba plateniu výživného. Žiadosť treba odôvodniť, prečo chcete zvýšenie - zmelili sa podmienky, väčšie výdaje na dieťa, začalo navštevovať stred.školu, je staršie, navštevuje platené krúžky, platíte cestovné, internát, stravu, družinu, atď, treba všetko napísať a udať mesačné výdaje, váš príjem, vaše výdaje na elektrinu, nájom, atď.Dotyčný síce má nejaké práva, ale v prvom rade má povinnosť starať sa o dieťa. Radšej bude pracovať načierno, ako by prispel exmanželke, ktorá má povinnosti za dvoch.Milosrdenstvo tiežotcom je choré. Preberú sa, až potrebujú " doopatrovať" a vyhľadajú dieťa možno aj cez Poštu... Zo slzami v očiach.Už nemusia dávať, tak aspoň prídu zobrať. Nie je všetko o peniazoch. Oveľa hodnotnejšou investíciou je čas venovaný dieťaťu. Ten sa zaplatiť nedá. Takže súd a polícia. A potom sa nájde aj práca, aj na výživné.
dráčik
25.11.06,19:42
vďaka, všetci ste hrozne zlatí. už sa pomaly rok odhodlávam na zvýšenie, dodali ste mi odvahy. idem sa do toho postiť. ešte raz dík.
sklenkova
25.11.06,21:19
Podla zákona o rodine z roku 2005 má nárok dieťa na výživné do 25rokov.Zaoberáte sa tu rôznymi vecami okolo výživného a nechcem sa do Vás starať,ale keď mániekto rozsudok o výživnom,dieťa čo chodí do školy...,prečo si jednoducho nepodá na sociálke o náhradné výživné? Funguje to dobre a aj súkromník bude musieť štátu vrátiť peniaze,a ked mu budú hroziť exekútorom bude sa diviť.Dieťa má právo podielať sa na životnej úrovni rodičov,okrem toho má prednosť pred akýmikoľvek dlhmi.Výživné je najmenej 1/3 zo životného minima pri jednom dieťati,matky preukazujú -je mi to smiešne ,-výdavky obyčajným rozpisom kolko dieťa spotrebuje na jedlo,oblečenie...bez dôkazov.
willma
26.11.06,10:08
Na zvyšovanie výživného treba dať pozor ak nemá stály príjem, alebo nepracuje, lebo či sa nám to páči alebo nie aj dotyčný má niake práva a taktiež výdavky, ktoré musí platiť. Nesmie klesnúť pod životné minimum, aby potom zo zvýšenia nebolo zníženie výživného. Treba podať žiadosť na súd o preskúmanie jeho príjmou aj toho prečo nepracuje, či sa tak naschvál nevychýba plateniu výživného. Žiadosť treba odôvodniť, prečo chcete zvýšenie - zmelili sa podmienky, väčšie výdaje na dieťa, začalo navštevovať stred.školu, je staršie, navštevuje platené krúžky, platíte cestovné, internát, stravu, družinu, atď, treba všetko napísať a udať mesačné výdaje, váš príjem, vaše výdaje na elektrinu, nájom, atď.
Prepáč a mňa sa kto pýta, či mám z čoho deti uživiť. Nezdá sa ti náhodou, že každý kto má zverené deti do výchovy a opatery má čo robiť aby im dal to čo potrebujú a nikto sa ich nepýta, odkiaľ na to berú. Mám skvelý nápad obe stránky prispejú rovnakou sumou na dieťa v mojom prípade je to na dcéru 800,- od jej otca krát 2 to by bolo 1600 na mesiac. Počítaj so mnou 355 mesačný poplatok škôlka, 650 strava, nejaké to oblečenie pre 5 ročné dieťa tiež nie je zadarmo o topánkach ani nehovorím. Moja konkrétne chodí na tanečnú-ďalších 600, iné poplatky v škôlke, no nedaj ju do škôlky v prírode, kde idú všetky deti- mám počítať ďalej??? Nehovoriac o tom, keď je nedajbože chorá, byť s ňou doma, krátená mzda v práci, nočné vstávanie, lieky ........... Ešte si myslíš že 1600 je dosť???
willma
26.11.06,10:12
Podla zákona o rodine z roku 2005 má nárok dieťa na výživné do 25rokov.Zaoberáte sa tu rôznymi vecami okolo výživného a nechcem sa do Vás starať,ale keď mániekto rozsudok o výživnom,dieťa čo chodí do školy...,prečo si jednoducho nepodá na sociálke o náhradné výživné? Funguje to dobre a aj súkromník bude musieť štátu vrátiť peniaze,a ked mu budú hroziť exekútorom bude sa diviť.Dieťa má právo podielať sa na životnej úrovni rodičov,okrem toho má prednosť pred akýmikoľvek dlhmi.Výživné je najmenej 1/3 zo životného minima pri jednom dieťati,matky preukazujú -je mi to smiešne ,-výdavky obyčajným rozpisom kolko dieťa spotrebuje na jedlo,oblečenie...bez dôkazov.
Získať náhradné výživné tiež nie je také jednoduché ako to vyzerá. najprv otec neplatí tri mesiace, potom musíš preukázať, že si sa najmenej tri mesiace výživného domáhala, osloviť políciu, exekútora-ti poviem, že pre slabšie a neinformované povahy dobrá zaberačka.
marco04
26.11.06,13:38
Prepáč a mňa sa kto pýta, či mám z čoho deti uživiť. Nezdá sa ti náhodou, že každý kto má zverené deti do výchovy a opatery má čo robiť aby im dal to čo potrebujú a nikto sa ich nepýta, odkiaľ na to berú. Mám skvelý nápad obe stránky prispejú rovnakou sumou na dieťa v mojom prípade je to na dcéru 800,- od jej otca krát 2 to by bolo 1600 na mesiac. Počítaj so mnou 355 mesačný poplatok škôlka, 650 strava, nejaké to oblečenie pre 5 ročné dieťa tiež nie je zadarmo o topánkach ani nehovorím. Moja konkrétne chodí na tanečnú-ďalších 600, iné poplatky v škôlke, no nedaj ju do škôlky v prírode, kde idú všetky deti- mám počítať ďalej??? Nehovoriac o tom, keď je nedajbože chorá, byť s ňou doma, krátená mzda v práci, nočné vstávanie, lieky ........... Ešte si myslíš že 1600 je dosť???
Akosi to blbne, už to píšem asi 4x, a stále to tam nie je. Takže ešte raz.
Ja som nepísala, že toľko alebo toľko je veľa, alebo málo. Ale,že súd berie do úvahy aj jeho náklady a jeho príjem a možnosti. Nie že by som sa niekoho zastávala. Mám vlastné skúsenosti. Zostala som sama z 2 deťmi. Vo veku 4 a 3 . Bola som nezamestnaná. Výživné 3400, náklady na domácnosť - nájom, elektrina, plyn, školka - 5500. Bez stravy, oblečenia, obuvy alebo hyg. vecí o liekoch ani nehovorím. Môj príjem výživné a RP.Zamestnať sa pri dvoch deťoch je skoro nemôžné, ak ti nemá, kto byť pri nich. Nájsť prácu, ktorá je dobre ohodnotená, a tatú kde nie sú smeny, alebo kde nemusíš zostávať aj po prac. dobe je uplne nemožné. Na sociálke vyrátali, že mám 200 sk navyše ako je život. minimum. Takže musím ťa sklamať, naozaj nezaujíma nikoho či ty máš ich z čoho uživiť. Mne poradili na sociálke aby som predala byt a vydala sa. Dobré čo? Takže viem čo hovorím. Treba rozpísať, prečo chceš zvýšiť to výživné, aké máš náklady na všetko čo si len spomenieš, na súde to vyžadujú, a nemyslím, že ten čo súdu predsedá je nejaký trubyroh a nevie, že len náklady, ktoré tam uvedieš je všetko.Veď aj to, že ty sa o nich staráš a vychovávaš ich sa musí oceniť. Veľa šťastia,budeš ho potrebovať
marco04
26.11.06,13:54
Získať náhradné výživné tiež nie je také jednoduché ako to vyzerá. najprv otec neplatí tri mesiace, potom musíš preukázať, že si sa najmenej tri mesiace výživného domáhala, osloviť políciu, exekútora-ti poviem, že pre slabšie a neinformované povahy dobrá zaberačka.
Dôležitou podmienkou je, aby príjem žiadateľa a s ním spoločne posudzovaných osôb nebol vyšší ako 2,2-násobok sumy životného minima a dieťa si musí riadne plniť povinnú školskú dochádzku. To znamená, že nárok na náhradné výživné si na úrade práce môže uplatniť napr. osamelá matka s jedným dieťaťom, pričom jej príjem nesmie presiahnuť 14 652 Sk ( 4 580 + 2 080) x 2,2.
Nárok na náhradné výživné si musí žiadateľ uplatniť na úrade práce, sociálnych vecí a rodiny alebo na jeho pracovisku, podľa miesta trvalého pobytu
Náhradné výživné možno poskytnúť najviac vo výške 1,2 – násobku sumy životného minima na jednu oprávnenú osobu, čo je v súčasnosti za daného právneho stavu 2 496 korún. Náhradné výživné sa vypláca mesiac pozadu. Ak o to výslovne žiadateľ požiada, náhradné výživné sa poskytuje aj za tri kalendárne mesiace predchádzajúcemu kalendárnemu mesiacu, v ktorom bola žiadosť podaná.
marco04
26.11.06,14:23
Prepáč a mňa sa kto pýta, či mám z čoho deti uživiť. Nezdá sa ti náhodou, že každý kto má zverené deti do výchovy a opatery má čo robiť aby im dal to čo potrebujú a nikto sa ich nepýta, odkiaľ na to berú. Mám skvelý nápad obe stránky prispejú rovnakou sumou na dieťa v mojom prípade je to na dcéru 800,- od jej otca krát 2 to by bolo 1600 na mesiac. Počítaj so mnou 355 mesačný poplatok škôlka, 650 strava, nejaké to oblečenie pre 5 ročné dieťa tiež nie je zadarmo o topánkach ani nehovorím. Moja konkrétne chodí na tanečnú-ďalších 600, iné poplatky v škôlke, no nedaj ju do škôlky v prírode, kde idú všetky deti- mám počítať ďalej??? Nehovoriac o tom, keď je nedajbože chorá, byť s ňou doma, krátená mzda v práci, nočné vstávanie, lieky ........... Ešte si myslíš že 1600 je dosť???
A mala som na mysli tento §
Podľa §96 a nasl. Zákona o rodine, súd pri určení výživného prihliadne na odôvodnené potreby oprávneného, ako aj na schopnosti a možnosti povinného. Na schopnosti a možnosti povinného prihliadne súd aj vtedy, ak sa povinný vzdá bez dôležitého dôvodu výhodnejšieho zamestnania alebo
nejakého majetkového prospechu.
polod
13.12.06,18:18
Ahojte tu Jana ako požiadať o zvýšenie výživného? Fakt neviem ako na to. Mám napísať exmanželovy aby posielal viac, keď sa vôbec o dcéru nezaujíma a ani žiadnou inou formou neprispieva? Alebo mám žiadať rovno na súde?
ps. Teraz posiela 2000,- mesačne. Dcéra má 16 a študuje na strednej škole, školné je 2600,-mesačne tak som si povedala že by mohol pridať.

ahoj.....

no takze pokial sa z exom nedohodneš inak,tak ti doporučujem napisať pekne ziadosť ( návrh na zvyšenie výživného a uviesť dôvody) na sud a podat..
prajem prijemnu zabavu...(nie vážne je to najschodnejsia cesta)
dodo336
26.01.07,17:17
do 26 rokov.
Ale aj matky, ktore maju platit vyzivne si myslim ze platia otcovi a nie dietatu.

Pekny den
dodo336
26.01.07,17:31
Ako mam zmenit exekutora, ktory mi preplaca vyzivne, ako sa mu chce?

Poradi mi niekto?

Dakujem
adv
26.01.07,20:19
zrazky zo mzdy Ti nezariadi sudna tajomnicka. uz iba exekutor. nie je podsttne aky ma ofocilany prijem, ale aky ma zivotny standard. ak fajci, ma auto, chodi na dovolenky a pod. bude platit ako divy. 1000 Sk je strasne malo.............................................. ............................................. treba sa odvolat. musia to zdvihnut aspon na 2000. treba zdokladovat potreby decka a aj to, preco musi platit viac. detailne a vecne.
willma
27.01.07,10:23
Ako mam zmenit exekutora, ktory mi preplaca vyzivne, ako sa mu chce?

Poradi mi niekto?

Dakujem
Posúvam, aj mňa by to zaujímalo
willma
29.01.07,06:59
A opäť posúvam.
dusanpetras
15.03.07,22:57
Nenašiel by sa vzor žiadosti o zvýšenie výživného ?
Ivenka
15.03.07,23:44
Otec mojho dietata je nezvestny. Dostavam nahradne výživné tak ako mi bolo určene 1 000.-Sk. Ked ešte fungovali štatný exekutori tak som sa opytala ako si možeš požiadať o zvýšenie výživného. Odpoveď:Pokiaľ nie je prítomná druhá strana súd nemože konať v danej veci. A moja poznámka: Ale ak budem dlhovať štátu 2 mil tak súd rozhodne aj bez mojej prítomnosti :(
dusan 13
16.03.07,07:01
Pripájam vzor návrhu na zvýšenie výživného .
dusanpetras
16.03.07,07:15
Ďakujem za priložený súbor. A našiel by sa tiež vzor žiadosti o zvýšenie výživného pre plnoleté 18 ročné dieťa ?
natkov
18.03.07,10:56
Prípad bude mimo tému, ale nechcem zadávať novu tému!!!
Klient ma teraz v marci rozvodové konanie.
Manželka je nezamestnaná a je vedená ako uchádzač o zamestnanie na ÚPSVaR.
Deti si dala zveriť 08/2006 a manžel im mesačne posiela určené vyživné.
1. Keď ešte nie sú rozvedený môže si klient uplatniť ako živnostník na manželku odpoč. položku 90816Sk.
2. platí výživne môže si uplatniť na deti daňový bónus??????
marco04
18.03.07,13:43
Ja by som povedala, že áno, pokiaľ nie sú ešte rozvedení, avšak musia žiť v spoločnej domácnosti.
gingers
02.04.07,10:31
vies, neviem aka je tvoja situacia a preco si rozvedena. ale ja som v poziici, ked ma manzelka vykopala z domu, potom ako som ju capol z milencom a ja jej mam platit najomne, vyzivne /cca 12.500/aleboooo............ona mi nedovoli navstevovat dceru.
takze si len nasla pekny sposob ako si zit /a uzit/ a nemat starost o zivobitie.....
takze pre takyto typ rozvedenej chuderky je aj tych 1600,- sk vela.
chcem len dat najavo ze nie kazda rozvedena alebo slobodna matka je take chuda ako sa moze zdat.
dufam a verim ze to nie je tvoj pripad.
willma
03.04.07,10:57
vies, neviem aka je tvoja situacia a preco si rozvedena. ale ja som v poziici, ked ma manzelka vykopala z domu, potom ako som ju capol z milencom a ja jej mam platit najomne, vyzivne /cca 12.500/aleboooo............ona mi nedovoli navstevovat dceru.
takze si len nasla pekny sposob ako si zit /a uzit/ a nemat starost o zivobitie.....
takze pre takyto typ rozvedenej chuderky je aj tych 1600,- sk vela.
chcem len dat najavo ze nie kazda rozvedena alebo slobodna matka je take chuda ako sa moze zdat.
dufam a verim ze to nie je tvoj pripad.
Musím ti oponovať, 99% osamelých rodičov je na tom skutočne na figu, to 1% je asi skutočne také ako hovoríš. Mrzí ma že si narazil na semetriku, ale mám základnú otázku, prebehlo nejaké súdne konanie ohľadom výživného, stretávania sa s dcérou a koľko má vlastne rokov (myslím tú dcéru). A ešte taký môj súkromný postreh-je veľmi smutné, že si rodičia svoje nezhody ventilujú prostredníctvom detí, bola by som nedobrý prorok, ale ono sa to všetko raz v nejakej podobe vráti.
maminka77
16.04.07,07:38
Všetkým prajem krásny deň, konečne som našla správnu stránku, kde by sa mohol nájsť niekto, kto by mi vedel pomôcť. Tiež mám problém s neplatením výživného ale už na dospelú študujúcu dcéru. Posledný rozsudok o zvýšení výživného mám bohužiaľ až z roku 1997 a potom bolo zvyšovanie výživného len predmetom ústnej dohody. Teraz už viem, že to bola chyba /otecko platí ako sa mu zachce/. Toto by som chcela napraviť, preto Vás prosím o zaslanie návrhu na zvýšenie výživného pre plnoleté dieťa. Ako som čítala, na túto tému sa tu už bavil dusan 13 a dusanpetras. Ak by ste mi vedeli pomôcť bola by som Vám veľmi vďačná. ďakujem Elena
Jakubcak
17.04.07,18:55
pripájam vzor návrhu na zvýšenie výživného pre plnoleté dieťa, uvedený návrh musí podať samo dieťa
gabap
23.04.07,08:37
Zdravím,

"vďačná" téma v dnešnej dobe. Ak už nemám iné východisko, pretože otec mojej dcéry nemá absolútne žiadnu snahu o platenie výživného, chcela by som na neho podať trestné oznámenie. Nemáte niekto návrh takéhoto oznámenia?

Ďakujem
willma
23.04.07,09:11
Zdravím,

"vďačná" téma v dnešnej dobe. Ak už nemám iné východisko, pretože otec mojej dcéry nemá absolútne žiadnu snahu o platenie výživného, chcela by som na neho podať trestné oznámenie. Nemáte niekto návrh takéhoto oznámenia?

ĎakujemStačí ísť na príslušné oddelenie polície, odbor skráteného vyšetrovania, priniesť zo sebou rozsudok o výživnom, potvrdenie o návšteve školy-to nemám ale istotu, rodný list dieťaťa, vedieť výšku dlžného výživného. Najvhodnejšie bude ale vopred telefonicky skontaktovať príslušné oddelenie PZ a tam povedia presne čo a ako a dohodnú sa na termíne.
MartinkoK
18.05.07,06:27
Ahojte,
chcem sa opýtať, niekde som čítala, že ak povinný nepní vyživovaciu povinnosť voči maloletému dieťaťu tri akékoľvek mesiace v priebehu dvoch rokov, klasifikuje sa toto neplnenie vyživovacej povinnosti ako trestný čin.
Neviete mi to niekto potvrdiť alebo vyvrátiť?
rada
18.05.07,06:37
Ahojte,
chcem sa opýtať, niekde som čítala, že ak povinný nepní vyživovaciu povinnosť voči maloletému dieťaťu tri akékoľvek mesiace v priebehu dvoch rokov, klasifikuje sa toto neplnenie vyživovacej povinnosti ako trestný čin.
Neviete mi to niekto potvrdiť alebo vyvrátiť?
TRESTNÝ ZÁKON
§ 207
Zanedbanie povinnej výživy


(1) Kto najmenej tri mesiace v období dvoch rokov neplní, čo aj z nedbanlivosti, zákonnú povinnosť vyživovať alebo zaopatrovať iného, potrestá sa odňatím slobody až na dva roky.

(2) Kto sa najmenej tri mesiace v období dvoch rokov úmyselne vyhýba plneniu svojej zákonnej povinnosti vyživovať alebo zaopatrovať iného, potrestá sa odňatím slobody až na tri roky.

(3) Odňatím slobody na jeden rok až päť rokov sa páchateľ potrestá, ak spácha čin uvedený v odseku 1 alebo 2

a) a vydá oprávnenú osobu do nebezpečenstva núdze,
b) závažnejším spôsobom konania, alebo
c) hoci bol v predchádzajúcich dvadsiatich štyroch mesiacoch za taký čin odsúdený alebo z výkonu trestu odňatia slobody uloženého za taký čin prepustený.
MartinkoK
18.05.07,09:44
Ešte by som sa chcela opýtať ak povinný je SZČO, ako je to s exekučným príkazom, pracuje ako živnostník pre určitú firmu
laro
24.05.07,09:22
Chcem Vás poprosiť o radu. Moja bývalá partnerka (neboli sme manželia) sa teraz vydala. Máme dieťa na ktoré pravidelne platím.
Som povinný platiť výživné aj teraz keď sa vydala?
Ďakujem
Tweety
24.05.07,09:24
Tým, že sa vydala si neprestal byť otcom dieťaťa, takže moja odpoveď je, že výdajom bývalej sa nič nenemí.
willma
24.05.07,12:00
vyživovacej povinnosti ťa môže zbaviť jedine bývalá partnerka a to v prípade, že by si jej terajší manžel chcel osvojiť tvoje dieťa samozrejme s tvojim súhlasom.
polod
05.05.08,16:21
Ahojte všetci poradaci.... :-)))
čítam...hladám ale márne asik...

Ja mám starosť opačného charakteru ktory sa tu rieši...
Mam 22 ročného syna ktory sa vykašlal po 3 rokoch na školu a rozhodol sa zarabať korunky :-)))... "na naše dôchodky"..
..no a pointa celeho je že ja este stale nanho platim vyživné...
Tak by som bol velmi vdačny keby mi vedel niekto poradiť...či musim osloviť sud aby ma zbavil platenia...alebo len jednoducho prestanem platit a hotovo... Ja mam totiž rad vo veciach jasno ... sudy policajtov a podobne naničh. inštitucie najradšej obchadzam z velkej dialky.(vééélmi zlé skusenosti)...podotýkam že slušne platim vyživne od kedy bolo tak rozhodnute...

Tak vam vopred pekne dakujem za akukolvek dobru radu...
willma
08.07.08,10:02
Ahojte všetci poradaci.... :-)))
čítam...hladám ale márne asik...

Ja mám starosť opačného charakteru ktory sa tu rieši...
Mam 22 ročného syna ktory sa vykašlal po 3 rokoch na školu a rozhodol sa zarabať korunky :-)))... "na naše dôchodky"..
..no a pointa celeho je že ja este stale nanho platim vyživné...
Tak by som bol velmi vdačny keby mi vedel niekto poradiť...či musim osloviť sud aby ma zbavil platenia...alebo len jednoducho prestanem platit a hotovo... Ja mam totiž rad vo veciach jasno ... sudy policajtov a podobne naničh. inštitucie najradšej obchadzam z velkej dialky.(vééélmi zlé skusenosti)...podotýkam že slušne platim vyživne od kedy bolo tak rozhodnute...

Tak vam vopred pekne dakujem za akukolvek dobru radu...
asi si hľadal zle http://www.porada.sk/t75321-zrusenie-vyzivneho-automaticky-alebo-sudom.html
kalista111
05.08.08,12:35
Ahoj poradaci !

Potrebovala by som radu , ako donutiť exmanžela aby platil aj zameškane vyživne .
kalista111
05.08.08,12:42
Ahoj poradaci !

Potrebovala by som radu , ako donutiť exmanžela aby platil aj zameškane vyživne . A ak posiela tak bez zameškaneho dlhu a aj s dvojmesačnym meškanim no po dvoch mesiacoch pride len časť bez dlhu.Ako postupovať ? Dakujem
riccado
05.08.08,19:34
Ahoj poradaci !

Potrebovala by som radu , ako donutiť exmanžela aby platil aj zameškane vyživne . A ak posiela tak bez zameškaneho dlhu a aj s dvojmesačnym meškanim no po dvoch mesiacoch pride len časť bez dlhu.Ako postupovať ? Dakujem

navrhom na exekuciu...
betka127
10.01.10,17:31
dobry den,vedel by mi niekto pomoct,ci sa mi oplati poziadat na sud o zdvihnutie vyzivneho,nakolko ex plati na 1dieta 50 eur /mam s nim 2 deti/ a on ma mesacny prijem 85000,-sk.a ak by mi vedel niekto pomoct zo vzorom na ziadost o zvysenie vyzivneho.moc krat dakujem
arizona
10.01.10,18:12
dobry den,vedel by mi niekto pomoct,ci sa mi oplati poziadat na sud o zdvihnutie vyzivneho,nakolko ex plati na 1dieta 50 eur /mam s nim 2 deti/ a on ma mesacny prijem 85000,-sk.a ak by mi vedel niekto pomoct zo vzorom na ziadost o zvysenie vyzivneho.moc krat dakujem
Tu nájdeš vzor, aj zopár rád : http://www.porada.sk/t32182-zvysenie-vyzivneho.html