osky
07.03.10,19:26
Viete prosim niekto presny recept na Burek-tenucka strudla z balkanu ,vyrobena zo zvlastneho cesta,naplnena roznymi naplnami na slano a potom sa to stoci do slimaka a upecie.
mam sice typ ako sa to robi,ale chcela by som presnu mierku muky,vody a oleja na cesto. naplne nie su problem,ale to spravne cesto.
niektori totiz pouzivaju listkove alebo strudlove,ale to nie je to prave.
Rozalka
07.03.10,18:29
ivka70
07.03.10,18:32
arizona
07.03.10,18:39
pivko
07.03.10,18:57
Hvala lijepa :);):D
Keď sa ti podarí taký ako u Pekara v Makarskej:D tak dojdem okoštovať:D
piš ss:eek:
Rozalka
07.03.10,19:22
To prídem aj ja, ale dúfam, že nemáš na mysli u Hambi-ho ...
alebo v mekáči, ktorého (na hanbu sveta) spravili z najlepšej zmrzlinárne "Mira"
alabut
12.03.10,14:14
Dnes som vyskusal cesto podla bosnianskeho recepisu.

muka hladka: 800 ml
sol: dve cajove lyzicky
olej: jedna polievkova lyzica
tepla voda: 300 ml

Do misy vsypeme muku so solou. Olej nalejeme do vody, vodu do misy a uhnantame redsie cesto ako na chlieb. Pomucime obrus, na muke este cesto uhnantame a rozdelime (ja na dve casti). Kazdu cast este uhnantame, potom si naolejujem ruky a olej vhnantame do cesta, aby nevyschlo a upackame bochniky, ktore prikryjeme, nechame odpocinut cez 15 minut. Po uplynuti casu odpocinku, dame bochnik na obrus, pomucime a ruckou od metly vyvalkame a na metle natiahneme cesto. Cesto polozime na stol, rukami riadne natrieme maslom zmiesanym z olejom (ja pouzivam iba olej alebo roztopenu mast, ktora je chutnejsia) a tahame a tahame. To je vsetko, jednoduche, odbornici z Balkanu ho styrikrat plasnu o stol a cesto maju vytiahnute, ja mam cas :-)

Skor ma zaujimaju plnky. Vraj borek je s masovou plnkou, zelenica, ci ako, je so zeleninovou naplnou a sirnica so syrovou. Ja som na slaninke udusil cibulu, pridal kel, ked zmakol, odhrnul nabok a pridal kuraciu pecen a trocha na kocky pokrajanych zemiakovych knedlikov, dochutil feferonom a nastruhanym syrom. Upiekol, zalial jogurtom, dopiekol, vynal. No a teraz neviem, ako sa ten mismas odborne vola. Ci sirzelrek, borsirzel, ci ako.

Napis ako si dopadla.
osky
12.03.10,14:27
dakujem vam vsetkym za typy-este som sa stale na to neodhodlala.neviem ci to dokazem tak na tenucko vyvalkat ale ten video snimok mi pomohol tiez.tak az budem mat znova volno,asi sa uz do toho pustim.

co sa tyka plnky,mäsova je vlastne ako na fasirky,tvarohova je vlastne len osoleny tvaroh a dava sa i kysla kapusta,alebo potom sa kombinuje ovci syr a spenat.
alabut
12.03.10,14:42
Cesto sa nevalka, bud sa natrasie na metle, alebo plieska o stol :-)

Ked budem robit v nedelu strudlu, tak ti to skusim odfotit.
alabut
12.03.10,14:45
Dnesny burek v jogurte, je vynikajuci. Cast chyba, lebo som nevydrzal tu vonu.

http://www.porada.sk/picture.php?albumid=492&pictureid=7997
osky
05.08.10,11:17
znama z Bosny povedala,ze aj Yufka sa na to da pouzit.tak som si ju kupila a skusila.den pred tym,ako som mala ist do nemocnice.ale marna slava,
skoncilo to v miske pre psa....:(
cesto sice bolo tenulinke,ale suche,nedalo sa ani poriadne zvinut,nieto este ohnut......skoda surovin.
na vlastnu pripravu cesta som sa este stale neodvazila-bojim sa toho.takze to asi ozeliem......
trisestri
05.08.10,11:29
viktorviktor
06.08.10,13:08
znama z Bosny povedala,ze aj Yufka sa na to da pouzit.tak som si ju kupila a skusila.......
cesto sice bolo tenulinke,ale suche,nedalo sa ani poriadne zvinut,nieto este ohnut......skoda surovin.
......

tu (foto recept) http://www.liveinternet.ru/community/2264733/post102906736/ robia burek z jofky, a každú vrstvú pretrú vyšľahaným vajcom s mliekom aby jufka zmäkla a nelámala sa
muriel21
12.01.13,13:02
PRAVY BUREK SA NEROBI Z LIESTKOVEHO CESTA ALE DOMACEHO V ZLOZENI HLADKA MUKA SPECIAL TEPLA VODA SOL OLEJ A VYPRACUJE SA VLACNE STREDNE CESTO KTORE SA NECHA ODLEZAT.a nie ako vy tu posielate tie recepty ved to je kopia bureka!!!!!!!!!!
osky
13.01.13,21:16
no ved hej,ale podoba sa to na listkove,su to take suche platy,vola sa to yufka.ale este sa mi to s tym aj tak nikdy nepodarilo.trha sa to.ak niekto vie presne ako sa to cesto potom spracuje,dajte vediet.dik.
arizona
13.01.13,21:54
Slayer666
14.01.13,09:25
Yufka je druh chleba, nie cesto na börek, aj ked postup je podobny. Velmi podobny druh chleba je aj marqooq, ktory je azda znamejsi.
Cesto na pitedes, börek/burek/boureko, baklawu alebo ake este rozne mena tam mozu tieto veci mat, sa vola filo/phyllo (a urcite aj milion inych miestnych mien, ale yufka je chlieb). V podstate sa vymiesi velmi vlacne cesto, ktore sa potom vyvalka na velmi tenko a nasledne este povytahuje. Niekedy sa aj nejakym sposobom, ktory este celkom nechapem, nasklada na seba mnoho vrstiev uz vyvalkaneho cesta (asi sa poprasia skrobom) a valkaju sa dalej spolu, az su uplne tenke (napr. na pripravu baklavy, lebo clovek by asi umrel, keby mal dva tucty vrstiev robim osobitne), ale sa netahaju.

http://www.youtube.com/watch?v=pirnuUCnc0I&feature=player_embedded
http://www.youtube.com/watch?v=9W9bzQz37nA&list=PL44ACCA527E7FE2E3
arizona
14.01.13,09:37
Yufka je druh chleba, nie cesto na börek, aj ked postup je podobny. Velmi podobny druh chleba je aj marqooq, ktory je azda znamejsi.
Cesto na pitedes, börek/burek/boureko, baklawu alebo ake este rozne mena tam mozu tieto veci mat, sa vola filo/phyllo (a urcite aj milion inych miestnych mien, ale yufka je chlieb). V podstate sa vymiesi velmi vlacne cesto, ktore sa potom vyvalka na velmi tenko a nasledne este povytahuje. Niekedy sa aj nejakym sposobom, ktory este celkom nechapem, nasklada na seba mnoho vrstiev uz vyvalkaneho cesta (asi sa poprasia skrobom) a valkaju sa dalej spolu, az su uplne tenke (napr. na pripravu baklavy, lebo clovek by asi umrel, keby mal dva tucty vrstiev robim osobitne), ale sa netahaju.

Ja mam starodavny recept od chorvatskej babicky a tam sa pouziva na Baklavu "koza z prasata"-tie koze sa narezali na tenke platy.
Ale priznavam, nikdy som to neskusala, ani nevidela na vlastne oci robit.
viktorviktor
14.01.13,12:21
Jufka - je základ tureckého pečiva burek, priama príbuzná tenkej pity, matka šialene dobrých koláčov "gözleme" a tradičného tureckého pečiva, baklavy.
Umenie urobiť jufku je jednoduché, aj tu platí "Oči sa boja - ruky robia"
1 kg múky (alebo 4,5 pohára),
100 g jagurtu,
1 ČL soli,
1PL ooctu,voda,
na vyvaľkanie potrebujeme paličku - oklavu,

Do múky pridáme jogurt, soľ a ocot, a zmiesime, postupne, skutočne len v malom množstve pridávame vodu tak, že zovrieme dlaň to tvaru misky a pridáme, čím zaistíme, že nebudeme musieť pridávať múku. Cesto vymiesime trochu pevnejšie ako ušný lalôčik.
Zakryjeme vlhkým plátnom , necháme 1 hodinu postáť.
Oddelíme malú časť z ktorej vytvoríme koliesko priemeru 10 cm , hrúbky 1 cm, Oklavou valkaním cesto rozťahujeme na jemnosť pergamenu,
ukážka práce s oklavou http://www.youtube.com/watch?v=a-oUr1DqrD0
Keď jufku nespotrebujeme hneď, necháme ju preschnúť, vyddrží pár dní. Majstrovká práca http://www.youtube.com/watch?v=Vz749prnWU0&NR=1
osky
14.01.13,14:08
v Rakusku sa da hotova yufka kupit.vsetci tu opisujete cesta a ako sa ktore vyraba,mna ale zaujima,kao sa potom s nimi robi,pretoze sa lamu!!!
avalik
14.01.13,14:34
ved v prispevku 13 mas radu :)
viktorviktor
14.01.13,18:20
neviem aké cesto kupuješ, predávané lístkové cesto sa trhá, no nie láme, skús ho dať pred spracovaním do mikrovlnky, pofŕkaj vodou a daj do mikroténového vrecka
osky
15.01.13,07:25
mikrovlnku nepouzivam,a mikrotenove sacky tiez len v totalnej nudzi...:-)
cesto sa vola yufka,nie je to listkove,je to sice tiez na platky uz nakrajane,ale veeeelmi tenulinke,suche a preto sa lame.je to skor ako strudlove,ale este predsa trochu ine cesto.
osky
15.01.13,07:26
hej,ale nefunguje to.
viktorviktor
15.01.13,11:55
použi rozprašovač a zaros vodou, cesto po vypracovaní a naplnení je tiež sama voda, a keď nepomôže daj do vyhľadávača "gözleme",
lujza.j
06.10.14,19:15
čaute...ak robíte túto fajnovosť so "syrom " čo dávate?dík
kukučka
06.10.14,20:00
lujza.j
07.10.14,07:59
Ja chcem iba improvizovat ....cesto by som nezvadla....asi:) preto nahanam len plnku...
evuš
07.10.14,09:25
Ja chcem iba improvizovat ....cesto by som nezvadla....asi:) preto nahanam len plnku...

Luji ja som plnila balkánskym syrom, špenátom, cesnakom - bol výborný - ja to robím od oka...
lujza.j
07.10.14,09:47
Ja chcem iba improvizovat ....cesto by som nezvadla....asi:) preto nahanam len plnku...

Luji ja som plnila balkánskym syrom, špenátom, cesnakom - bol výborný - ja to robím od oka...
evuš díkesky.....neviem ako sa to mohlo stať...ja som to jedla túto dovču prvý krát a som z toho úplne paf....ešte to chcem kuknúť tu či to nejaký turek v kebabárni nerobí.....