popellka3
08.03.10,13:39
Dobry den,
budem vdacna za kazdu radu...mam rozbehnutu kupu bytu v BA ( podpisana zmluva o bud zmluve + zlozena zaloha ). Kupujem cez RK, ale realitakovi vobec neverim, neviem, ci je taky odborne nesposobily, alebo ho to proste nezaujima ( len nech vyplatim pniaze a idem kade-lahsie.. ). Neda mi ale spavat jedno-ako viem, ze pradavajuca, ktoru som videla 1x v zivote ( pri podpise bud. zmluvy ) je naozaj osoba, za ktoru sa vydava? OP som sice videla, ale v dnesnej dobe nie je problem sfalsovat, ci nie? Kupna zmluva sa bude podpisovat sice pred notarom, ale aj ten moze byt kludne zaplateny, prip. znamy, ktory si "nevsimne" , ze doklady su falosne, prip. neskor bude tvrdit, ze aj jeho podpis bol sfalsovany... Ako sa da overit totoznost majitela, resp. co robit, aby som nemala pochybnosti? ( LV je OK, pozemok vysporiadany... ) Vsetky moje obavy vychadzaju z toho realitaka ( nemam o nom dobre referencie a je strasne arogantny )
Vopred dakujem za rady!
kaco11
08.03.10,13:45
www.kapor.sk

tam si môžeš pozrieť podľa LV ako je na tom byt. a čo sa týka občianskeho tak falšovanie starých OP bolo relatívne ľahké. Falšovanie nových OP je troška obtiažnejšie. Môžeš napríklad aj zbehnúť za susedmi v tom baráku, že či tam tá pani býva. Najideálnejšie sú staršie dámy v bytovke. Tie vedia všetko a sú nesmierne zhovorčivé. Prihovoriť sa im, že máš záujem kúpiť ten byt a bla bla bla. ako vyzerá majiteľka a tak. A pri podpise pred notárom a tak si môžeš zobrať zo sebou nezaujatého svedka. Hlavne nie rodinu. otec mama a tak. Tí nie sú dôveryhodný. A ďaľšia vec. V prípade falošných OP sa vačšinou jedná o kradnuté alebo stratené, ktoré sú prerobené. Kontrolu môžeš spraviť tu

http://www.minv.sk/?stratene-a-odcudzene-doklady

číslo dokladu máš predpokladám na zmluve
chandler
08.03.10,13:55
presne ako hovori kaco

navyse ked som bol naposledy overovat podpis tak chceli dva dva doklady. tak aj ty si vypytaj dva aj tri. mozes aj pred tym skocit za nou domou a vypytat si tie doklady, ziadny normalny clovek sa nemoze cudovat ked si opatrna pri takych peniazoch.
sarasara
08.03.10,23:03
Byť opatrný je rozhodne dobre. Ale ani dva doklady nezaistia, že osoba, ktorá sa preukazuje, je skutočne osoba, za ktorú sa vydáva. Ak stratíte peňaženku, alebo ju niekto ukradne, zvyčajne tam dva doklady sú. Zvyčajne občiansky a vodičský preukaz, karta poistenca, možno aj nejaký šek.
Najlepšia identifikácia je skutočne ísť do domu, v ktorom predávajúci býva, do práce ak je to možné.
popellka3
09.03.10,05:08
Dakujem vsetkym za rady,
Kaco, neviem preco, ale stranka kapor.sk mi nefunguje, objavi sa zakladne nacitanie a nic, kde by sa dalo kliknut ( je mozne, ze potrebujem spacialny prehliadac? ). Co sa tyka stratenych dokladov- na zmluve je vsetko ( r.c., adresa, meno za slobodna atd... )ale nie c. OP- neviem si to overit :(
Presne to mi napadlo- ist za naou domov, resp. do prace, ale skor som myslela, ze by som si "vymyslela" nieco, kvoli comu za nou idem.. lebo zase prist tam "dobry den, len si overujem, ci ste to naozaj Vy, dovidenia..." mi pride trochu zvlastne.. mohla by to povazovat za narusanie sukromia a 2x mila by asi nebola... Nenapada Vam nieco, kvoli comu by som ta mohla zajst? Komunikujeme vylucne cez realitku, vsetky otazky idu cez maklera, ani na nu nemam cislo ( co samozrejme nie je problem zistit ).
Vopred vsetkym dakujem za reakcie!
karolzdo
09.03.10,05:15
Dobry den,
budem vdacna za kazdu radu...mam rozbehnutu kupu bytu v BA ( podpisana zmluva o bud zmluve + zlozena zaloha ). Kupujem cez RK, ale realitakovi vobec neverim, neviem, ci je taky odborne nesposobily, alebo ho to proste nezaujima ( len nech vyplatim pniaze a idem kade-lahsie.. ). Neda mi ale spavat jedno-ako viem, ze pradavajuca, ktoru som videla 1x v zivote ( pri podpise bud. zmluvy ) je naozaj osoba, za ktoru sa vydava? OP som sice videla, ale v dnesnej dobe nie je problem sfalsovat, ci nie? Kupna zmluva sa bude podpisovat sice pred notarom, ale aj ten moze byt kludne zaplateny, prip. znamy, ktory si "nevsimne" , ze doklady su falosne, prip. neskor bude tvrdit, ze aj jeho podpis bol sfalsovany... Ako sa da overit totoznost majitela, resp. co robit, aby som nemala pochybnosti? ( LV je OK, pozemok vysporiadany... ) Vsetky moje obavy vychadzaju z toho realitaka ( nemam o nom dobre referencie a je strasne arogantny )
Vopred dakujem za rady!

Nechápem ťa - cez takého by som nekupoval !!!
ivka70
09.03.10,05:16
Dakujem vsetkym za rady,
Kaco, neviem preco, ale stranka kapor.sk mi nefunguje, objavi sa zakladne nacitanie a nic, kde by sa dalo kliknut ( je mozne, ze potrebujem spacialny prehliadac? ). Co sa tyka stratenych dokladov- na zmluve je vsetko ( r.c., adresa, meno za slobodna atd... )ale nie c. OP- neviem si to overit :(
Presne to mi napadlo- ist za naou domov, resp. do prace, ale skor som myslela, ze by som si "vymyslela" nieco, kvoli comu za nou idem.. lebo zase prist tam "dobry den, len si overujem, ci ste to naozaj Vy, dovidenia..." mi pride trochu zvlastne.. mohla by to povazovat za narusanie sukromia a 2x mila by asi nebola... Nenapada Vam nieco, kvoli comu by som ta mohla zajst? Komunikujeme vylucne cez realitku, vsetky otazky idu cez maklera, ani na nu nemam cislo ( co samozrejme nie je problem zistit ).
Vopred vsetkym dakujem za reakcie!

Tu stranku otvaras nespravnu:

https://www.katasterportal.sk/kapor/

a najdes podla vlastnikov, podla adresy, .....
zistis aj, ci nie je nejaka tarcha na nehnutelnost a pod.
karolzdo
09.03.10,05:18
Tu stranku otvaras nespravnu:

https://www.katasterportal.sk/kapor/

a najdes podla vlastnikov, podla adresy, .....
zistis aj, ci nie je nejaka tarcha na nehnutelnost a pod.

A hlavne hodinu pred podpisom zmluvy !!! - či sa tam len tak NEZJAVILA PLOMBA :D:D .
popellka3
09.03.10,08:31
katasterportal mam uz davno prelustrovany, nevedela som, ze "kapor" je skratka na to ( ale vdaka aj za to ).
LV je cisty ( nie som taka "blondina", to bolo AD1, co som si zistila ).ziadne tarchy na byte, pred 3 rokmi bol pravoplatne nadobudnuty dedenim a v r. 2007 odkupeny od druzstva do OV. Vyzera to cisto, mozno az prilis, podla overenych info, ktore mam, byt mal len 2 vlastnikov- staru pani, ktora tam byvala od postavenia bytovky a teraz jej vnucku, ktora to predava.
Karolzdo- kupujem to cez tu realitku, pretoze som nenasla inu, ktora to ponuka a ten byt sa mi naozaj paci! keby som mala inu moznost, tu realitku obidem.. A okrem toho- presne "hodinu" pred podpisom zmluv sa tam taketo veci zjavuju! Bola by som hlupa, keby som si to neoverila, kym podpisem konecnu KZ !
Pangur Ban
09.03.10,08:38
Nekomplikuj si to, vyraz ako "vyzera to mozno az prilis cisto" posobi uz znacne paranoidne :-) . Samozrejme sa snaz overovat a zistovat co najviac, ale stopercentnu istotu jednoducho nikdy mat nebudes. Pri podpise takejto zmluvy musis mat aspon nejaku doveru voci druhej strane. Ak ju nemas, tak to nepodpisuj.
Oliwa
09.03.10,09:40
Mimochodom, ako máš v zmluve riešenú platbu za ten byt, ak sa rozhodneš pre jeho kúpu - cash alebo bezhotovostne?
Zo života realitnej kancelárie: pri platbe v hotovosti priamo v realitke po podpise kúpnej zmluvy /bola to najrýchlejšia možnosť/ sa suma na potvrdení o prevzatí napísaná číslom líšila od sumy napísanej slovom o rovného pol melóna! :eek::eek::eek:
Nevšimla si to pracovníčka realitky, ktorá potvrdenie vystavovala, ani majiteľka renomovanej realitnej agentúry, za chrbtom ktorej viselo na stene množstvo certifikátov a ocenení, ani kupujúci, ani moja polovička - spolupredávajúci, iba moja maličkosť ;).
To vieš, "štres" urobí svoje...:):):) Manžel nebol tie peniaze schopný ani prerátať, tak sa mu ruky triasli...
Takže tak. Keby som to nevidela na vlastné oči, neuverím :confused:
To nevymyslíš, to je život! :) Stále platí: "Dôveruj, ale preveruj"! - a čítaj, čo podpisuješ! ;)
mlisa
09.03.10,10:28
A okrem toho- presne "hodinu" pred podpisom zmluv sa tam taketo veci zjavuju! Bola by som hlupa, keby som si to neoverila, kym podpisem konecnu KZ !

katasterportal sa aktualizuje kazdu sobotu, takze zmeny hodinu pred podpisom tam urcite nenajdes.
Ak nedoverujes overeniu totoznosti u notara, tesne pred podpisom vyber ineho.
A ak to chces mat uuuplne zazichrovane, autorizuj si zmluvu u notara alebo advokata, ale tam uz si pekne priplatis :(
Oliwa
09.03.10,11:53
katasterportal sa aktualizuje kazdu sobotu, takze zmeny hodinu pred podpisom tam urcite nenajdes.
Ak nedoverujes overeniu totoznosti u notara, tesne pred podpisom vyber ineho.
A ak to chces mat uuuplne zazichrovane, autorizuj si zmluvu u notara alebo advokata, ale tam uz si pekne priplatis :(

K tomu overovaniu podpisov - matrikárka na mestskom či obecnom úrade Ti ich overí tiež - a podstatne lacnejšie ako notár. Ide o to, koľko podpisov chceš overiť a na koľkých exemplároch zmlúv. Niekedy to je celkom slušná suma.
kaco11
09.03.10,17:13
oliwa ale je rozdiel čo overuje notár a čo overuje matrika. Ospravedlnujem sa za tu stranku nesprávne napísanu. A čo sa týka toho, že byt je až príliš čístý tak mám pocit že z televíznych novín určitých staníc vzniká chaos a panika. Aspon teda občas. Opatrnosti nikdy nie je dost, ale zbytočné stresy tiež nie su fajn
Oliwa
09.03.10,17:34
oliwa ale je rozdiel čo overuje notár a čo overuje matrika. Ospravedlnujem sa za tu stranku nesprávne napísanu. A čo sa týka toho, že byt je až príliš čístý tak mám pocit že z televíznych novín určitých staníc vzniká chaos a panika. Aspon teda občas. Opatrnosti nikdy nie je dost, ale zbytočné stresy tiež nie su fajn

Kaco 11, ja som sa vyjadrovala /ako som aj uviedla/ k overovaniu podpisov a totožnosti, ktoré prebieha rovnako na matrike i u notára. Alebo sa mýlim? Nie k obsahu zmluvy. ;)
popellka3
10.03.10,07:37
z vlastnej skusenosti viem, ze matrika overi aj podpis na nezopnutej listine- cize len podpis, je im jedno, k akej listine ten podpis patri, notar musi zviazat a opeciatkovat celu zmluvu, za ktorou je podpis.. takze nech to stoji co chce, na overenie podpisov volim notara ( teda, v podstate ho plati realitka podla zmluvy, takze jednoznacne notar ).. Kazdopadne, zmena notara tesne pred podpisom by bol skvely napad v pripade, ak by nebolo na zmluve specifikovane u ktoreho notara sa zmluva podpisuje.. neviem to zmenit tesne predtym, musela by sa prerobit zmluva...
co sa tyka katasterportalu, ano, zmeny sa aktualizuju cez vikend, prave preto zmluvu podpisem az na dalsi tyzden, resp. po vikende, ked budem vidiet, co je v poznamke...
Oliwa, to je sila s tym "preklepom" na prijimacom doklade:( ja platim cez Hypo, ale tiez sa bojim, ze banka peniaze uvolni a nakoniec k prepisu nedojde :( uf, uz nech je to za mnou...
inak vdaka za rady vsetkym !
mlisa
10.03.10,07:50
Kazdopadne, zmena notara tesne pred podpisom by bol skvely napad v pripade, ak by nebolo na zmluve specifikovane u ktoreho notara sa zmluva podpisuje.. neviem to zmenit tesne predtym, musela by sa prerobit zmluva...


kupnych zmluv na nehnutelnosti som videla desiatky, ale na ziadnej nebol uvedeny notar pred ktorym sa maju overit podpisy a naozaj nevidim dovod, pre ktory to tam mate. Navyse podpisanie pred inym notarom nesposobi neplatnost zmluvy.
Navrhujem toto ustanovenie zo zmluvy odstranit (co by nemal byt problem) a notara naozaj vybrat sama (ak bude druha strana namietat, tak v tom naozaj nieco nesedi...)
Edo1
10.03.10,09:29
Ahoj. Ešte je možnosť využiť tzv. vinkuláciu- peniaze zstanú v banke, ev. u notára, až do vtedy, kým sa nesplní dohodnutá podmienka- v tomto prípade do listu vlastníctva. Bude to trvať dlhšie, ale bude to zichrovejšie.Ak na to realitka nepristúpi- tak pozor na podvod.:)
popellka3
10.03.10,09:31
mlisa- v zmluve o bud. zmluve je napisane priblizne: KZ sa uzavrie na zaklade dohody predavajuceho a kupujuceho, najneskor vsak dna XY u notarky Ireny Bosanskej , Budatinska...
nie je zvlastne, ze realitka ma 1 notara, kde robi vsetky zmluvy- dava im potom znacnu zlavu aj na ine ukony a kedze notara plati realitka, pride mi to celkom logicke, ze si vyberie toho, kde to ma najlacnejsie.. abo sa mylim? :(
mlisa
10.03.10,10:29
mlisa- v zmluve o bud. zmluve je napisane priblizne: KZ sa uzavrie na zaklade dohody predavajuceho a kupujuceho, najneskor vsak dna XY u notarky Ireny Bosanskej , Budatinska...
nie je zvlastne, ze realitka ma 1 notara, kde robi vsetky zmluvy- dava im potom znacnu zlavu aj na ine ukony a kedze notara plati realitka, pride mi to celkom logicke, ze si vyberie toho, kde to ma najlacnejsie.. abo sa mylim? :(

ak to tak uz mate zazmluvnene v zmluve o bud. zmluve tak je to druha vec.
K tej logike - nie som si uplne ista ako funguju poplatky u notara, myslim ze na to maju samostatnu vyhlasku a neverim ze na overenie podpisov davaju nejaku horibilnu zlavu... to by skor mohli vyjadrit notari. Ak maju nejaku dohodu s realitkou typu "ty mne - ja tebe", je to sice pekne, ale ak ty ako klient prejavis pochybnost o doveryhodnosti notara a chces ineho, myslim ze z provizie dokazu zaplatit poplatky za overenie aj bez zlavy. Ty si klient, bez teba nic nezrealizuju...
Btw,mimotemy Bosanska tusim overovala vysledky hlasovania pri Superstar ;)
popellka3
10.03.10,11:25
mlisa- ano, viem, je to ona.. ale to nie je zaruka doveryhodnosti...
Edo1- vinkluacia by bola mozna, ale tlaci ma datum - cely tento kolotoc sa zacal cca pred 3 tyzdnami a ako kazdy, aj moja predavajuca potrebuje peniaze, aby sa pohla dalej, takze nevyzera velmi spokojne, ked sa hovori o nepusteni prostriedkov tak skoro.. na jednej strane ju chapem, lebo podpis na prevodny prikaz v banke musim dat ja, inak jej peniaze nepojdu, takze teoreticky na par dni by som mala aj peniaze aj byt- a ona mi tiez nemusi doverovat ( rovnako ako ona, keby som ich poslala uz po podani navrhu na vklad by mala par dni obe ). Vsetko je to sice zazmluvnene, ale kazdy sa boji o to svoje, lebo " keby nahodou", sudit sa zacne poskodeny a sudy mozu trvat niekolko rokov!
no nic, verim, ze to nejako dotiahnem do vitazneho konca a konecne sa prvykrat vyspim vo svojom :))
vemak
11.03.10,07:31
prepáčte nečítal som to úplne celé, takže možno to tu už bolo spomenuté. Bez obáv sa opýtaj susedov ako vyzerá predávajúca!! Občanku sfalšujú profesionálne aj novú a nerozozná to ani notár, najlepšie využiť depozit u notára, dať urýchlený vklad a do pár dní má predávajúca peniaze na účte.
popellka3
11.03.10,12:30
vemak- presne to mi napadlo- opytat sa susedov. sice mi to prislo zvlastne ( neviem, ako by som sa citila ja, keby sa na mna pytali ), ale asi ina moznost nie je.. takze pojdem na to :)
vdaka!
chandler
11.03.10,14:29
ved tam nechod s tym ze sa pytas na predavajucu. prides s tym ze chces kupit byt tak sa ides porozpravat s novymi susedmi a popritom pokecate aj o predavajucej. normalna diplomacia :)
vemak
12.03.10,10:54
presne ako napísal chandler