iana
08.03.10,14:42
ahojte, stavebny urad nam napisal do stavebneho povolenia, ze pri realizacii rodinneho domu treba pouzit izolaciu proti radonu a zemnej vlhkosti Fatrafol 803. Nie je mi uplne jasne, co moze byt za tym.

Projektovane mame hydrobit, ako to byva pri RD bez pivnice, takze nechapem, preco izolovat proti radonu. Myslite, ze bude problem, ak dame iba hydrobit podla projektu?

Mozno este laicka otazka, viete mi niekto odborne zdatny povedat, kam ten fatrafol ma ist? Na zakladovu dosku, ze? Nemala som vela casu to skumat na nete, ale docitala som sa, ze pouziva sa aj na izolaciu strechy a zakladov RD s pivnicou. My ale budeme mat bez pivnice...
alltracboy
08.03.10,14:00
pokial nemas pivnicu tak izolacia proti radonu zrejme nema moc opodstatnenie. Fatrafol je pekna vec, ale aj pekne draha.. vacsina ludi dava ipu.
Fatrafol by mal ist pod celym domom. Najprv pod mury, potom sa dorobia miestnosti .
ciners
08.03.10,14:16
To je co za idiotinu? Projektant je zodpovedny, stavebny urad nema co diktovat konkretny material. Maximalne tak ze treba izolaciu proti radonu, nie aku.
220870
08.03.10,16:33
Treba použiť je rozkaz(nemôžu vám rozkazovať)."Odporúča použiť" ,potom vám ja odporúčam aby ste si pýtali od stavebného úradu doplatenie rozdielu.
ciners
08.03.10,16:47
A prevzatie zodpovednosti za radonovu ochranu objektu. Sprostost, ale dobre to znie :D
tommi_d
09.03.10,06:42
Stavebný úrad zrejme vychádzal z radónového posudku, v ktorom osoba oprávnená na vyhotovenie radónového hodnotenia podľa nameraných hodnôt odporúča protiradónovú izoláciu (jej typ prípadne výrobcu) Tento posudok vo veľa oblastiach Slovenska (mám skúsenosti so Žitným ostrovom) býva požadovaný stavebným úradom ako jeden z podkladov pre vydanie SP. Samozrejme je na stavebníkovi, či sa tým bude riadiť, lebo technicky sa pri kolaudácii použitie protiradónovej izolácie nedá dokázať.
Mimochodom naša firma pri zvýšenom radónovom riziku aplikovala Foalbit (asfaltový pás s hlinikovou fóliou, cca 4,- €/m2)
ciners
09.03.10,08:17
Myslim, ze tu vobec nejde o radonovu ochranu. Urad nech prikaze splnit normu alebo nejake nariadenie na radonovu ochranu. Ako ju splnit by nemal prikazovat. Tym kazi podnikatelske prostredie v danej oblasti.
andiablo
09.03.10,14:25
Ak má stavebný úrad info, že je tam zvýšený výskyt radónu je povinný staviteľa informovať o tejto situácii. ODPORUČIŤ by mal protiradónovú izoláciu ale nie ZNAČKU. Zaváňa to klientelizmom.
Vindex
09.03.10,19:57
Či použiješ protiradónovú izoláciu je na tebe, pretože po zhotovení je aj tak nezistiteľné či tam je alebo nie, ale kedže to úrad požaduje tak je stavba asi na územi kde je väčší výskyt radónu a to sa možno neoplatí podceňovať. Konkrétnu značku by nemali prikazovať nikde.
Btw áno ide na základovú dosku tak ako každá iná izolácia.
tommi_d
11.03.10,07:31
Myslim, ze tu vobec nejde o radonovu ochranu. Urad nech prikaze splnit normu alebo nejake nariadenie na radonovu ochranu. Ako ju splnit by nemal prikazovat. Tym kazi podnikatelske prostredie v danej oblasti.

Možno sa budem opakovať, ale SÚ vychádzal z radónového posudku, kde osoba oprávnená navrhovala podľa radónového rizika opatrenia (izolácie) a pravdepodobne citovala konkrétne výrobky od konkrétnych výrobcov. Videl som niekoľko takýchto posudkov, a vždy bolo na výber niekoľko doporučovaných materiálov.Je možno na diskusiu, či je pre stavebníka prínosom uviesť konkrétne značku a výrobcu, alebo zloženie výrobku napr. asfaltový pás a hliníkovou fóliou a ty stavebník nájdi si konkrétny výrobok.
ciners
11.03.10,07:44
Ja viem, co je radonova ochrana a je to len dobre. Ale ako pises, bud popisat zlozenie alebo typ ochrany, nie povedat Fatrafol a hotovo. To si dajme na urady potom "statikov" a budu predpisovat Heluz (ako priklad, nic protim Heluzu)