Snoophy
10.03.10,18:06
Ahojte

Viem že téma Ytong vs. Porfix je tu x krát riešená ale nenašiel som nikde odpoveď na otázku a to:

Chcem stavať bungalov. 30cm hrúbka steny.

Rozhodujem sa medzi Ytong a Porfix.
Ide mi o presnosť tvárnic.

Keby murári postavia dom z porfixu a zrovnávajú ho len na jednej strane (vnútornej kôli omietkam), a vonkajšia bude podla toho ako budú rovné kvádre (čiže ich rozdiel v hrúbke).
Vadilo by to pri zateplovaní v niečom? ak áno v čom?

Iné ma nezaujíma... pretože som prečítal skoro všetky témy na ytong a porfix
DAISAN
10.03.10,17:23
Vadí to len v tom že minetie viac lepidla pri lepení na tzv "kabáče", záleži na tom aká veľká je nepresnosť, posledne som vyrovnával 3 cm na zvislicu (chyba nebola v tvárniciach) a nevadilo to.... Kedže sa jedná o porobetón, nerovnosti môžete prebrúsiť a mate po starostiach. No nerobil by som z toho vedu tie tvarnice bývajú nepresné tak do 3 až 5 mm v najhoršom prípade (vínimkou su polske SOLBET tam aj viac)
TomasHC
10.03.10,18:24
Myslim ze je vacsi problem nepresnost murarov, ako milimetrovy rozdiel v rozmeroch kvadrov :(

Nie je jedno ktora strana bude krivsia? Jedna sa doslova o 1-3 milimetre, to sa da vyrovnat omietkou, ako aj na fasade.
Snoophy
10.03.10,18:28
Práve že nech je radšej rovnejšia vnútorná stena kde pôjdu omietky a vonkajšia je teda jedno aká bude.
Nebude sa neskôr odlepovať EPS?
Aký je postup pri lepení EPS? Treba aj presietkovať celú plochu domu?
Je to blbé ked sa nevyznám a všetko sa musím pýtať :(
DAISAN
10.03.10,18:33
ako som povedal milimetrove rozdiely su zanedbatelné, krivo vimurované murármi, treba dať tým murárom omietnut na ich naklady.... sklada zateplovacieho systému je popísaná na vela stránkach fireim čo ho predávajú, stači tam najst technický predpis....
TomasHC
10.03.10,18:46
Práve že nech je radšej rovnejšia vnútorná stena kde pôjdu omietky a vonkajšia je teda jedno aká bude.
Nebude sa neskôr odlepovať EPS?
Aký je postup pri lepení EPS? Treba aj presietkovať celú plochu domu?
Je to blbé ked sa nevyznám a všetko sa musím pýtať :(

Ahoj, pozri si http://www.baumit.sk/front_content.php?idart=1102 - su tam dokumenty a presne navody.

Sietkovat pod EPS nie, az na EPS. EPS sa da lepit na kleber, alebo na penu (Ceresit CT84 a vela inych). Ja idem na penu... Cenovo porovnatelne, komfort neporovnatelny! Nemusis miesat kleber, staci pistol a ficis. Kludne robota pre jedneho, aj ked "podavac" sa zide vzdy :)
220870
10.03.10,18:48
Čo sa týka presnosti respektíve nepresnosti tvárnic tak je to zanedbatelné.V
äčší problém je to že murivo chcete zrovnávať z interiéru.problém je v tom že murár musí dvíhať pomerne ťažkú porfixovú tvárnicu ponad šnúrku. Počítajte s tým že vám to zarátajú do ceny.
Presnosť tvárnic je takmer tá istá.V poslednom období porfix nejde na odbyt tak si to všimly aj vo výrobe a asi si dávajú trochu pozor na to čo púštajú z výrobných liniek.
Porfix musí byť pred nanášanim sieťky min dva roky suchý inak vám popraská ,vznikne tzv vankúšovy efekt.Ak plánujete stavať dva-tri roky tak kľudne porfix.Ak dva roky tak Ytong ak za jeden tak jedine pálenu tehlu.
Snoophy
10.03.10,18:54
A nevyschne porfix, alebo ytong za rok??? Teraz by som začal stavať, schlo by to celú zimu a aj leto a na konci leta pri idealnej teplote by som zateplil a natiahol omietku.
DAISAN
10.03.10,18:56
lepit na pur penu je teraz moderné. len aby ste to nelutovali ked ta pena vyprasivie....
TomasHC
10.03.10,19:01
lepit na pur penu je teraz moderné. len aby ste to nelutovali ked ta pena vyprasivie....

PUR pene skodi hlavne UV ziarenie. Pod silikonovou omietkou, klebrom, sietkou a 12cm EPS ho vela nebude ;)
220870
10.03.10,19:08
Porfix je nestabilný materiál rozťahuje sa pôsobením, tepla zimy ,vlhka ,sucha.Je dobré ak postojí pred murovaním rok.Vymurovať (postaviť hrubú stavbu niekedy na jar a nechať stáť do budúcej jari potom môžete bez rizika pokračovať štandardným spôsobom.Jediný spôsob ako sa tejto zdl´havej procedúre vyhnúť je omietnuť porfix tak ako sa to vždy robilo omietnuť to klasickou maltou cca1,5cm, alebo strojne.(to bolo vtedy keď na stavebné postupy určovaly tý čo boli za to zodpovedný a sa tomu rozumely,nie ako teraz keď si každý myslí že spadol z neby múdry,len preto že mu nezodpovadný dealer nanútil svoj brak).
Ytong murivo je trochu stabilnejšie.Môžete ho v jednom roku vymurovať nechať tzv vymrznúť a na jar omietnuť aj tou tenkovrstvou omietkou(výrobca Ytong-u odporúča aj na Ytong hrubovrstvú omietku min 8 mm z interiéru a min12 mm z exteriéru).Zateplovať odporúča len sklennou vatou a po dvoch zimách.
220870
10.03.10,19:39
PUR pene skodi hlavne UV ziarenie. Pod silikonovou omietkou, klebrom, sietkou a 12cm EPS ho vela nebude ;)
mimotemyVysvetlil mi to jeden chemik cca 60 ročný pán.Chemické zlúčeniny ako polystyrén polykarbonáty (pur peny)a pod ,dokážeme vyrobiť ,"nasilu",násilím nazýva sa to anorganická chémia ,jednoduchšie povedané nasilu dokážeme dať dokopy chemické látky ,ktoré sa bežne v prírode neznášajú a nespájaju.Musíme na to vytvoriť určitú silu(energiu).:mee:V ideálnych podmienkach.V momente ako prestane pôsobiť táto sila energia Tieto látky sa sanažia vzhľadom na svoju neznášanlivosť o reverz spätný návrat ,rozvrat.Slnečné žiarenie tento proces urýchľuje ,ale to neznamená ,že v neprítomnosti slečného žiarenia sa tento proces zaství,len je pomalší.
Môžete si to všimnúť na polystyréne .Keď vám ho dovezú z výroby má krásne ostré hrany.Ešte skôr ako sa stihne zaklebrovať sú hrany tupé.To znamená že materiál sa vyparil zdegradoval, scvrkol, zničil.Ak si niekto myslí ,že sa to sieťkovaním a nanesením lepidla zablokuje tak sa mýli.Keď pôjdete jedno slnečné ráno okolo dvoj troj ročnej zateplenej fasády tak sa dobre pozerajte po slnku ako krásne ukazuje vanúšovitý tvak fasády.To je dôkaz toho ,že polystyrén degraduje zmenšuje svoj objem tým sa prehýba a ničí.
Na tomto svete neexistuje lepidlo ktoré vydrží "stlak" nosného materiálu(polystyrénu).Preto lepidlo musí na povrchu takéhoto materiálu nutne trpieť a postupne sa od nosného materiálu odlepiť .Všetko je to len otázka času a prírodných podmienok.Pamätajte si príde aj na Slovensko silný vietor a bude zle nedobre.:mee:mimotemy
TomasHC
10.03.10,19:46
mimotemyVysvetlil mi to jeden chemik cca 60 ročný pán.Chemické zlúčeniny ako polystyrén polykarbonáty (pur peny)a pod ,dokážeme vyrobiť ,"nasilu",násilím nazýva sa to anorganická chémia ,jednoduchšie povedané nasilu dokážeme dať dokopy chemické látky ,ktoré sa bežne v prírode neznášajú a nespájaju.Musíme na to vytvoriť určitú silu(energiu).:mee:V ideálnych podmienkach.V momente ako prestane pôsobiť táto sila energia Tieto látky sa sanažia vzhľadom na svoju neznášanlivosť o reverz spätný návrat ,rozvrat.Slnečné žiarenie tento proces urýchľuje ,ale to neznamená ,že v neprítomnosti slečného žiarenia sa tento proces zaství,len je pomalší.
Môžete si to všimnúť na polystyréne .Keď vám ho dovezú z výroby má krásne ostré hrany.Ešte skôr ako sa stihne zaklebrovať sú hrany tupé.To znamená že materiál sa vyparil zdegradoval, scvrkol, zničil.Ak si niekto myslí ,že sa to sieťkovaním a nanesením lepidla zablokuje tak sa mýli.Keď pôjdete jedno slnečné ráno okolo dvoj troj ročnej zateplenej fasády tak sa dobre pozerajte po slnku ako krásne ukazuje vanúšovitý tvak fasády.To je dôkaz toho ,že polystyrén degraduje zmenšuje svoj objem tým sa prehýba a ničí.
Na tomto svete neexistuje lepidlo ktoré vydrží "stlak" nosného materiálu(polystyrénu).Preto lepidlo musí na povrchu takéhoto materiálu nutne trpieť a postupne sa od nosného materiálu odlepiť .Všetko je to len otázka času a prírodných podmienok.Pamätajte si príde aj na Slovensko silný vietor a bude zle nedobre.:mee:mimotemy

Ok, budem testovaci kralik. Pravdu sa dozvieme za viac ako 10 rokov...
alltracboy
11.03.10,07:36
dnesne EPS su stabilizovane, neverim, ze by sa to tak rozsirilo ak by to nebolo dobre. To potom musi degradovat aj v podlahach.. za 10 rokov sa prepadneme :D EPS ma preto oble rohy, lebo sa osuchaju, nie preto ze by zmizly. v takej miere to snad nedegraduje. Kazdy material potrebuje svoje zaobchadzanie, EPS treba zrejme co najskor zasietkovat, nech na to nepece slnko.
DAISAN
11.03.10,14:33
dnesne EPS su stabilizovane, neverim, ze by sa to tak rozsirilo ak by to nebolo dobre. To potom musi degradovat aj v podlahach.. za 10 rokov sa prepadneme :D EPS ma preto oble rohy, lebo sa osuchaju, nie preto ze by zmizly. v takej miere to snad nedegraduje. Kazdy material potrebuje svoje zaobchadzanie, EPS treba zrejme co najskor zasietkovat, nech na to nepece slnko.

ved aj degraduje v podlahach, hlavne ked ho uložili hned na ipu, da sa o tomto moc polemizovať,isté je že s moderným staveb. mat. a modreními stavebnými postupmi je to takto, "čo najrýchlejšie predať postaviť, vyfaktúrovať a potom sa uvidí...." ohľadom toho zateplenia odporúčvam prevtrávanú fasádu, t. j. ked je izolácia vvložená medzi rošt, a povrch je buď obklad alebo OSB dosky + PS 20 mm a omietka. AKo izoláciu na zateplenie určite použit vatu, ma omnoho menšiu tepelnú rozťažnosť ako EPS a je stabilnejšia ako EPS.
Snoophy
11.03.10,15:09
Nevyznám sa do zateplovania ale myslím že EPS sa používa dosť dlho a ešte som nepočul že by niekto opravoval zateplenie z EPS.
Myslím že treba výrobca musí dodržať nejakú tú normu.
Polemizovať sa dá o všeličom ale pozrime sa na fakty (teda na domy zateplené pred x r.
220870
11.03.10,16:34
Prečo sa v ekokologicky vyspelejších krajinách Dánko,Švedsko ,Nórsko polystyrén nepoužíva na zateplenie?Zrejme to nebude preto, že je biely !
altracboy odmerajte si kus polystyrénu "šublerov" metrom položte niekam do garáže kde naň nesvieti slnko,zapíšte si odmeranú hodnotu a skúste ju premerať po 3-4 rokoch.V 92 keď sa tu začalo zateplovať sa vozil polystyrén z Rakúska.Bol min ,raz tak hustý ako ten čo sa používa dnes.Prečo?Posadané potery s dlažbou ktoré boli položené na polystyréne som videl nie raz.
TomasHC
12.03.10,06:50
Prečo sa v ekokologicky vyspelejších krajinách Dánko,Švedsko ,Nórsko polystyrén nepoužíva na zateplenie?Zrejme to nebude preto, že je biely !
altracboy odmerajte si kus polystyrénu "šublerov" metrom položte niekam do garáže kde naň nesvieti slnko,zapíšte si odmeranú hodnotu a skúste ju premerať po 3-4 rokoch.V 92 keď sa tu začalo zateplovať sa vozil polystyrén z Rakúska.Bol min ,raz tak hustý ako ten čo sa používa dnes.Prečo?Posadané potery s dlažbou ktoré boli položené na polystyréne som videl nie raz.

1) kolko poterov PERCENTUALNE sa "posadilo"? Je na to studia, statistiky?
2) kolko EPS fasad PERCENTUALNE sa odtrhlo, znehodnotilo?

A ked ano, v kolkych PERCENTACH to bol zly technologicky postup? Nevhodne materialy?

Nezastavam sa EPS, len by som rad pocul fakty...
220870
12.03.10,07:26
Odborne poukazovať na chyby polystyrénu je zakázané.Tieto štatistiky sú tabu.Nevedú sa pretože polystyrénova lobby.
TomasHC
12.03.10,07:33
Odborne poukazovať na chyby polystyrénu je zakázané.Tieto štatistiky sú tabu.Nevedú sa pretože polystyrénova lobby.

Okej, tak podme na skusenosti z praxe...

PS: ja som tiez vidiel co jeden pocitac dokaze, a pritom 1000 dalsich to nerobi ;) Preto nebudem pisat, ze su zle.
Snoophy
16.03.10,08:53
No hoši.....
Takže na môj dom a garaž by vyšiel Ytong na 207tis SK a Porfix na 137tis SK (v eurach sa mi nechce....)
Čiže rozdiel je 70tis SK čo je dosť.
Takže teraz neviem. CP v porfixe som si dal len tak spraviť ale cena ma zarazila. Ako dalej???

Porfix nedal nosné preklady(nevyrábaju ich)??
Napísal že mám spraviť monolitický veniec aby to udržalo väzník - ja som chcel 5-ky zlepiť na boky a vyplnit betonom, ale mám len 30-ky steny.
V Ytongu nič také nespomínal že by to neudržalo - porfix je menej pevný?
220870
16.03.10,16:37
Okej, tak podme na skusenosti z praxe...

PS: ja som tiez vidiel co jeden pocitac dokaze, a pritom 1000 dalsich to nerobi ;) Preto nebudem pisat, ze su zle.
Počítač keď zostarne tak ho vyšmaríte na smetisko .Z domom to asi nepôjde.
TomasHC
17.03.10,06:01
Počítač keď zostarne tak ho vyšmaríte na smetisko .Z domom to asi nepôjde.

Ale s fasadou to pojde ;)

Preco mam pocit, ze sa vyhybas odpovediam?
Generalissimus
17.03.10,06:35
Tiež som toho názoru, že padnuté polystyrénové fasády sú iba a len kôli nedodržaniu správneho postupu upevňovania...

Všetci stále obhajujú tú vatu a poukazujú, že čo bude z polystyrénu za 30 a viac rokov. Ja by som sa spýtal čo bude z vaty za 30 a viac rokov??? Tiež nemusí byť dokonalá montáž a z vaty ostane po 10 rokoch mokrá špongia ale to na vatu nikto nepovie lebo je zakázané poukazovať na nedostatky :) .


:rolleyes: a ďaľšia vec :) manželka sa len poteší keď sa to po 30 rokoch odtrhne, v móde budú iné fasády, iné omietky, a investícia do polystyrénu sa vráti ďaleko pred tou hranicou takže nieje o čom :)
alltracboy
17.03.10,06:37
tiez si myslim ze to par destaroci bez problemov vydrzi.
TomasHC
17.03.10,08:51
Teraz je moderne kopat do EPS ;)
Snoophy
23.03.10,15:48
No tak objednal som Ytong 30-ku, 12,5-ku a na garaz 25-ku, na veniec 5-ky, preklady, a všetko s 25% zlavou :)
Lepidlo Gratis.
Aj keď drahšie to bolo aj tak od Porfixu ale pri práci nebudem lutovat.
220870
23.03.10,16:34
Ale s fasadou to pojde ;)

Preco mam pocit, ze sa vyhybas odpovediam?
Treba položiť konkrétnu otázku.
220870
23.03.10,16:35
Teraz je moderne kopat do EPS ;)
Teraz je moderné montovať EPS