gemer
05.10.05,13:02
Chcem založiť cviklu do pohárov. Vedel
by mi niekto poradiť dobrý recept?
Ďakujem Eva
ilona
05.10.05,12:00
neviem to z hlavy,zabudla som,napíš zajtra
Janca
05.10.05,12:05
recept mám od známej:
3 l vody,
1/2 l octu,
1/2 kg cukru
1 deko
fenykel, aníz, rascu (čo chceš z toho).
Ja som to skúšala aj kombinovať - do cvikly som primiešala hlávkovú kapustu, čo
mi zostala z nakladania do súdku v pomere 1:1, alebo ako chceš. Je to tiež veľmi super.
Zbytok už určite vieš.
Jura
05.10.05,12:07
recept mám od známej:
3 l vody,
1/2 l octu,
25 dkg cukru
1 deko
fenykel, aníz, rascu (čo chceš z toho).
Ja som to skúšala aj kombinovať a síce do cvikly som primiešala hlávkovú kapustu, čo
mi zostala z nakladania do súdku v pomere 1:1, alebo ako chceš. Je to tiež veľmi super.
Zbytok už určite vieš.
Ja som to kombinovala so strúhaným chrenom. Zaujímavá chuť.
Janca
05.10.05,12:09
Jura opravila som ten recept - cukor 1/2 kg.
Zita5
05.10.05,12:09
recept mám od známej:
3 l vody,
1/2 l octu,
1/2 dkg cukru
1 deko
fenykel, aníz, rascu (čo chceš z toho).
Ja som to skúšala aj kombinovať - do cvikly som primiešala hlávkovú kapustu, čo
mi zostala z nakladania do súdku v pomere 1:1, alebo ako chceš. Je to tiež veľmi super.
Zbytok už určite vieš.


Postup skoro rovnaký ako Janca , ale bez deka a pridám strúhaný chren .
gemer
05.10.05,12:14
Naozaj veľmi pekne ďakujem.
Eva
Jura
05.10.05,12:17
Jura opravila som ten recept - cukor 1/2 kg.
Priznám sa ti , že som to nekontrolovala lebo mi išlo o tú novú chuť s chrenom.
ondrejvla
05.10.05,13:11
Postup skoro rovnaký ako Janca , ale bez deka a pridám strúhaný chren .
Zitka, v tvojom prípade, keď zháňaš recepty na DIA, ja nedávam cukor, ale na jednu fľašu 1 tbl Spolarinu, inak všetko tak ako pri sladkom.
AGRO
16.07.06,14:23
Prosím vás . Ako sa robí šalát z cvikli - ale nie do pohárov.
Robila som ho takto, ale mal dajaku divnú chuť.
Uvarila som cviklu , ošúpala, nastrúhala , pridala ocot, cukor, soľ , rascu , ale nebolo to veľmi ono.

Ďakujem
Elena Navrátilová
16.07.06,14:36
Ak chceš,pozriem aj cviklu s chrenom aj taký šalát s kapustou. Ja ho dávam aj do pohárov. Ale ten nálev je inak bez chyby, chceš?
Elena Navrátilová
16.07.06,14:37
Prosím vás . Ako sa robí šalát z cvikli - ale nie do pohárov.
Robila som ho takto, ale mal dajaku divnú chuť.
Uvarila som cviklu , ošúpala, nastrúhala , pridala ocot, cukor, soľ , rascu , ale nebolo to veľmi ono.

Ďakujem Ja dávam aj trošku feniklu, ale nedávam soľ. Keď má byť sladkokyslý soľ nedávam do ničoho.
DanielaSL
16.07.06,14:37
Prosím vás . Ako sa robí šalát z cvikli - ale nie do pohárov.
Robila som ho takto, ale mal dajaku divnú chuť.
Uvarila som cviklu , ošúpala, nastrúhala , pridala ocot, cukor, soľ , rascu , ale nebolo to veľmi ono.

Ďakujem

2-3 menšie cvikle , soľ , 2 lyžice nastrúhaného chrenu , 1 šálka vody, 2 kocky cukru , 3-4 lyžice octu , 1 lyžica oleja, anýz

Cviklu uvarím v slanej vode, olúpem, postrúham, pridám chren a anýz a olej .Krátko povarím vodu s octom, soľou a cukrom , nechám vychladnúť a potom nalejem na cviklu. Recept je asi pre dve osoby.
Johanka
16.07.06,16:08
Ja si robím cvilku surovú. Drobne nastrúhanú zmiešam s pretlačeným cesnakom ( na dve stredne veľké asi 4 strúčiky cesnaku ) , na zjemnenie môžete primiešať biely jogurt.
AGRO
16.07.06,18:28
dobré pozri mi cvikľu s chrenom a aj ten šalát elenka Navrátilová
Ďakujem
Marína
16.07.06,18:40
Kapusta s cviklou
5 kg bielej kapusty, 3 kg cvikly, ½ kg cibule, 3-4 PL soli, 8 dcl octu, 40 dkg kryšt. cukru
Kapustu nakrájame na rezance, osolíme a necháme odstáť 2 hod. Cviklu uvaríme, postrúhame na strúhadle na malých (môžeme časť na veľkých) okách. Ocot zvaríme s cukrom. Cibuľu nakrájame na drobno. Po 2 hodinách všetko zmiešame a necháme odstáť 24 hodín. Naložíme do fliaš a sterilizujeme cca 10 minút.
Šalát z kapusty s cviklou 1 pohár(7 dcl) kapusty s cviklou, 4 uvarené vajcia, 10 dkg mäkkej salámy, 1 tatárska omáčka alebo jogurt. Možno pridať aj uvarenú fazuľu.
Elena Navrátilová
17.07.06,02:53
Čalamáda:
3 kg kapusty, 1 kg cvikle, 1 kg cibule
Pokrájať a zaliať horúcim nálevom.
Nálev: 6 dcl octu, 3 dcl vody, 1 deko, 50 dkg cukru.
Do fliaš dávame až na druhý deň. Sterilizujeme.


Cvikla:
1 veľký hriec asi 10 l - vyjde 10 fliaš
Prísady: 1 l vody, 1/2 l octu, 50 dkg cukru, rasca, chren /ja dávam aj trošku feniklu aj chren/
Do fliaš dávam na druhý deň.


Už som ho podávala hocikomu, je to veľmi výborný nálev. Aj čalamáda má takú chuť šalátu, podobný dávajú aj do kadejakých hamburgerov a je to krásne aj ako obloha.
tiny77
17.07.06,03:31
Re: cvikla
Prosím vás . Ako sa robí šalát z cvikli - ale nie do pohárov.
Robila som ho takto, ale mal dajaku divnú chuť.
Uvarila som cviklu , ošúpala, nastrúhala , pridala ocot, cukor, soľ , rascu , ale nebolo to veľmi ono.

Ďakujem


chren mi tam chyba ;)
mirka165
17.07.06,15:13
AGRO, možno si dala málo soli, alebo niečoho iného. Ja dávam presne tie isté ingrediencie ako ty, len pridávam veľa chrenu, cviklu strúham najemno a je vynikajúca. Takto sa dá konzumovat hneď, ale aj sterilizovat, vždy jej narobím viac. Robím to však od oka, nemám presné dávky, musím to stále chutnať.
Ludula
31.07.06,10:32
Ja robím takto: cviklu uvarim vo vode, ošupem,zotriema pridám zostrúhaný chren. Uvarím si asi 1l vody s cukrom, soľou a kmínom. Nálev ochladím a zalejem cviklu, všetko spolu premiešam a kladiem do pohárov. Sterilizujem asi 10min.
Chrén robí cvikli dobrú chuť, zo začiatku štípe, ale po čase prejde cviklou a je jemnejší.
Inuška
12.09.06,10:46
Prosím vás viete mi niekto poradiť ako mám zavariť cviklu /nejakým zázrakom sa mi ju podarilo dopestovať celkom peknú/? Ale tak polopatisticky - či sa má strúhať, alebo krájať na kocky, ako dlho sa má sterilizovať apd. Doma mám hrozne múdru knihu o zaváraní, ale toto mi tam chýba. Vopred ďakujem za cenné rady.
Hlinkovx
12.09.06,10:51
ja cviklu uvarím..postrúham...a zalejem nálevom
willma
12.09.06,10:51
poumývať ,dať variť v celku podľa možnosti rovnaké kúsky, po uvarení zaliať studenou vodou, ošúpať a potom buď nakrájať na hranolky, vyhrať sa z vykrajovačom, prípadne nastrúhať na hrubo. Dať do pohárov, pripraviť nálev, zaliať, sterilizovať, na vianoce otvoriť.
Hlinkovx
12.09.06,10:51
http://www.porada.sk/t13487-cvikla.html
a tu už je cvikla rozoberaná
Inuška
12.09.06,11:05
Dakujem velmi pekne, idem na to :)
Eliška
12.09.06,11:45
Odporúčam pridať do každého pohára za lyžičku strúhaného chrenu.
Paula
12.09.06,12:05
Odporúčam pridať do každého pohára za lyžičku strúhaného chrenu.

Nestihnem, akonáhle je uvarená, zjeme ju v pôvodnom stave, iba uvarenú :D

P.S. Ale inak mám s chrenom najradšej.
Inuška
12.09.06,12:41
Odporúčam pridať do každého pohára za lyžičku strúhaného chrenu.

No vyzerá to dobre, len musím nejako k tomu chrenu prísť. Voľakedy sme ho vykopávali ako burinu kde sa dalo a teraz ho niet, všade máme okrasnú záhradku. Asi to vyrieši Tesco - aspoň dúfam.
camelfly
02.10.06,08:39
Prosím vás viete mi niekto poradiť ako mám zavariť cviklu /nejakým zázrakom sa mi ju podarilo dopestovať celkom peknú/? Ale tak polopatisticky - či sa má strúhať, alebo krájať na kocky, ako dlho sa má sterilizovať apd. Doma mám hrozne múdru knihu o zaváraní, ale toto mi tam chýba. Vopred ďakujem za cenné rady.
Inuska,
pridavam este jeden recept, je to kapusta s cviklou a hlavne moc zdrave v tomto obdobi :)
3kg bielej kapusty
1 kg varenej cvikle
1 kg cibule
8 dl octu
500g krystal cukor
1 nakladac

Kapustu nakrajame na rezance, varenu cviklu vychladime a postruhame na hrubom struhadle, cibulu nakrajame zase na tenke platky. Pridame cukor, ocot, nakladac. Nechame stat 24 hodin. Obcas premiesame. Nalozime do poharov, moc netlacime, stavu rovnomerne dolejeme. Moze sa sterilizovat aj nemusi.

no u nas to dlho nevydrzi :D takze ja nesterilizujem, ked sa mi do toho cela rodinka pusti, stiham zavarat cez zimu aj 2 krat :D
Marína
02.10.06,09:03
Takto naložená kapusta s cviklou je vhodná aj na šalát. Viď:
http://www.porada.sk/showpost.php?p=273534&postcount=16
Hedvigka
02.10.06,10:09
Ahoj, ja dávam pri zaváraní do pohárov aj fenikel, anýz a kmín plus octovo,cukrovo soľný nálev a troška chrenu. Sterilizácia /cvikla strúhaná na hrubo/ asi 5 - 7 minút. Dlhšie nie.
Inuška
03.10.06,11:08
Dakujem Camelfly, vyzera to mnamkovo - skusim aj toto :)
Zdenka 0705
10.10.08,10:24
Ja som práve dnes robila cviklový šalát, ktorý sa hneď konzumuje /nie sterilizovaný/.
2-3 cvikle uvariť a pokrájať na kocky, 1 jabĺčko postrúhať na väčšom strúhadle, 2 menšie, resp. 1 väčšia cibuľa na jemno pokrájaná, 1-2 vajíčka pokrájané
Nálev: 1 biely jogurt, 1PL chrenu + 1 KL horčice /ja som dala 1,5 PL francúzskej horčice, je tam aj chren/ 1PL olivového oleja, 1 PL citr. šťavy, soľ, mleté čierne korenie + cukor 1 KL /nemusí byť/. Pochutila som si s celozrnným chlebíkom :-)
Stelova
10.10.08,11:00
Prosím vás . Ako sa robí šalát z cvikli - ale nie do pohárov.
Robila som ho takto, ale mal dajaku divnú chuť.
Uvarila som cviklu , ošúpala, nastrúhala , pridala ocot, cukor, soľ , rascu , ale nebolo to veľmi ono.

Ďakujem

Ja robím nálev: voda cukor,ocot,mletá rasca (bez soli),pomer neviem,robím podľa chuti,ochutnám počas varenia. Po vychladnutí nalejem na cviklu.
Dandy 2
10.10.08,11:24
Janca, prosím ťa, ten nálev je približne na aké množstvo cvikli. Tiež zháňam nejaký dobrý nálev
katamama
10.10.08,11:45
Ja spracúvam cviklu aj nasledovným spôsobom: Umytú cviklu uvarím v šupke v slanej vode. Potom ju ošúpem od kožky,-ide to aj samo rukou,len občas si treba pomôcť nožom. Potom ju postrúham na strúhadle, pridám soľ, pomerne hodne octu, osladím aj to dobre, pridám strúhaný chren ak nemám zo záhrady, tak aj ten kupovaný, chren dávam hodne, u nás to majú radi. Stále masu ochutnávam-ide o to aby mi chutila a pridávam podľa potreby ocot,soľ či cukor. Nakoniec pridám trochu prevarenej a vychladnutej vody a plním do pripravených pohárov. Celkom na konci sterilizujem asi 10 minút od doby varu. Vyberiem a dám pod deku do vychladnutia. Takto možno pripraviť cviklu k obedu ale bez sterilizácie. V zavárovacích fľašiach ale cviklu dlho neskladujem asi tak mesiac, ved mám stále komu dať, čo je dobré.
dopravca
23.10.08,14:31
Cvikla je dosť tupá a potrebuje silný nálev. My dávame 2l vody, 1kg cukru, 1/2 l octu, pol sáčku deka, rascu. To spolu prevaríme, a precedeným zalejeme postrúhanú cviklu. Necháme postáť, občas premiešame, naložíme do pohárov, sterilizujeme. Množstvo nálevu stačí na cca 10 kg cvikly
grilka5
06.01.09,18:05
ahojte,kupila som si v bille kilo cvikly a rozmyslam co s nou.nemame nejake recepty kde by som mohla pridat cviklu???:)okrem konzervovania a polievok, salatov;)diks
lorelei
06.01.09,18:18
Vyborna je pecena, pokrajat ju na stvrtky, posypat solou, kminom a trosku oleja na pekac a dat upiect. Mozes si ju aj predvarit, ked chces v octovej vode. A na pekac pred dopecenim pridaj aj mozzarellu na kolieska, alebo,ked mas fenikel hlavicku - cerstvy, je to vyborna zmes chuti a voni. My to mame takto radi. Hotove pokvapkaj citronovou stavou. Pripadne si vymiesaj citr.s tavu s kyslou smotanou a pridaj trochu aj nastruhanej kory a soli. Je to mnam.
grilka5
07.01.09,17:54
dakujem urcite vyskusam!
mbclo
08.01.09,09:13
Cviklový recept, prevzatý z relácie o varení na TV Nova. Odskúšaný, dobrý!

Pečená červená řepa s balsamikovým octem, parmezánem a česnekem

Suroviny pro 4 porce: 4 ks menší neoloupané čerstvé řepy, 10 stroužků česneku, neloupaný, jen rozmáčknutý, sůl a čerstvě umletý pepř, 5 lžic panenského olivového oleje, 2 lžíce balsamikového nebo vinného octa, 50 g parmezánu
Postup přípravy:
Troubu předehřejeme na 200 °C. Dostatečně dlouhý kus alobalu přehneme napůl, aby byl dvojitý a případně se neprotrhl. Řepy položíme doprostřed rozprostřeného alobalu spolu s česnekem, hodně je posolíme a dochutíme mletým pepřem. Pak přehneme strany alobalu nahoru a než alobal uzavřeme do balíčku, přilijeme dovnitř vinný ocet a olivový olej.
Pak náplň v alobalu pečlivě uzavřeme a pečeme ve vyhřáté troubě asi hodinu doměkka. Po upečení propícháme slupku vidličkou, řepu oloupeme, nakrájíme na tenké plátky a rozložíme na talíř. Pokapeme balsamikovým octem, olivovým olejem, hrubou mořskou solí a hoblinami parmezánu.
AlaNR
08.01.09,10:50
Grófova roštenka

Ingrediencie
500 g hovädzej roštenky, 40 g údenej slaniny, 40 g tuku, mleté čierne korenie, soľ, chren, cvikla

Postup prípravy
Odbladenú roštenku nakrájame na plátky, ktoré z oboch strán naklepeme, na okrajoch narežeme, osolíme a okoreníme.

Slaninu pokrájame na tenké prúžky, opražíme na rozohriatom tuku, vyberieme a odložíme na teplé miesto.

Vo výpeku z oboch stránopečieme mäsové rezne, podlejeme horúcou vodou a prikryté dusíme domäkka. Počas dusenia občas podlievame.

Očistený chren a cviklu najemno postrúhame. Keď je mäso mäkké, uložíme ho na teplú misu, polejeme šťavou z dusenia a na každý plátok dáme prúžok slaniny, trocha postrúhaného chrenu a cvikly.

Podávame s opekanými zemiakmi a kyslou uhorkou.
mazanova
08.01.09,12:31
Cvikľový šalát,
cvikla, mrkva, vlašské orechy,majonéza (alt.kyslá smotana, biely jogurt), soľ, olivový olej, citronová šťava
Celé buľvy cvikle uvariť. Po vychladnutí nastrúhať nahrubo. Surovú mrkvu nastrúhať najemno, vlašské orechy nasekať,zmiešať s ingredianciami - soľ, olej, citr. šťava majonéza.

Bombový šalát, kade chodím a nosím ho ihneď je po ňom.
Keďže sme dietári... majonézu nahrádzam bielym jogurtom a kyslou smotanou 1/2, alebo dá sa urobiť aj trojkombinácia -majonéza, jogurt,smotana v pomere 1/3. Monožstvo neviem odhadnúť, iba podotýkam, že cvikle má byť viac ako mrkvy.
korela
20.01.09,20:00
http://recepty.centrum.cz/varime/2008/11/13/clanky/zazracna-cervena-repa/
.
Řepa je totiž bohatá přírodní zásobárna látek, které brání vzniku rakovinného bujení. Obsahuje mnoho křemíku, potřebného pro bezproblémový růst nehtů, vlasů a zdravé kůže. .Červená řepa prospívá cévám, snižuje hladinu cholesterolu v krvi, odstraňuje zácpu a zvyšuje tvorbu červených krvinek. Byl prokázán i její regenerační vliv na játra. Z výživového hlediska je vařená řepa cennější než syrová, ale připravit se může i syrová nebo jako šťáva.
.
Celerový salát s řepou
http://img.ella.centrum.cz/photos/2008/11/13/1033-205051-salat-s-repou.jpg




300 g celeru, 300 g sterilované červené řepy, 2 lžíce olivového oleje, 1 lžíce octa, 2 stroužky česneku, citrónová šťáva, petrželová nať, sůl

.

Červenou řepu nakrájíme na drobné kostičky, promícháme se zálivkou z oleje, octa, utřeného česneku a rozsekané petrželky a urovnáme na plochou mísu. Očištěný celer nakrájíme na velmi jemné nudličky, promícháme se zálivkou z oleje, soli a citronové šťávy a těsně před podáváním urovnáme na červenou řepu
korela
20.01.09,20:02
Krůtí játra s červenou řepou
500 g krůtích jater, 500 g těstovin, 3 lžíce olivového oleje, 1 lžíce másla, 150 g zelených fazolek, 2 větší červené řepy, 1 citron, pepř, sůl
.


Řepu omyjeme, osušíme, nakrájíme na měsíčky, potřeme olejem, zakapeme citronem, osolíme a pečeme 45 minut v troubě. Fazolky omyjeme, dáme do rendlíku s máslem, osolíme a 2 minuty restujeme. Nakonec zakapeme citronovou štávou. Na pánvi rozehřejeme olej, přidáme játra a opékáme je 6 minut po každé straně. Hotová játra nakrájíme na plátky, podle chuti osolíme a opepříme. Krůtí játra podáváme s opečenou řepou, fazolkami a těstovinami.
korela
20.01.09,20:02
Plněná řepa
http://img.ella.centrum.cz/photos/2008/11/13/1033-205053-plnena-repa.jpg




8 menších červených řep, 200 g vepřového masa, 1 cibule, 1 rohlík, 1 vejce, 100 ml mléka, 200 ml smetany, 1 lžíce oleje, 2 lžíce másla, 200 g strouhaného sýra, sůl, pepř, vegeta, strouhanka, petrželová nať

.

Řepy důkladně omyjeme, uvaříme v osolené vodě, vyjmeme a necháme zchladnout. Každou bulvu seřízneme a vnitřek vydlabeme. Cibuli nakrájenou nadrobno osmažíme na oleji, přidáme mleté maso, osolíme, opepříme, dochutíme petrželovou natí, podlijeme a podusíme.
Do vychladlé směsi přidáme vejce, rohlík namočený v mléce a vegetu. Řepy naplníme směsí a vyrovnáme je do pekáčku vymazaného máslem. Polijeme smetanou a na každou dáme kousek másla a kopeček sýra. Posypeme strouhankou a pečeme 30 minut ve vyhřáté troubě.
korela
20.01.09,20:03
Pečená řepa
8 menších řep, 3 lžíce olivového oleje, sůl, drcený pepř, alobal
.

Celé řepy dobře omyjeme, zabalíme důkladně do alobalu a na plechu nebo zapékací misce pečeme v troubě 11/2 hodiny. Upečené řepy propíchneme vidličkou, oloupeme a pokrájíme na tenčí plátky. Poté je přelijeme olivovým olejem, opepříme a osolíme.
korela
20.01.09,20:05
Sváteční kuřecí salát
http://img.ella.centrum.cz/photos/2008/11/13/1033-205055-kureci-s-repou.jpg




200 gramů kuřecích prsou, grilovací koření, 200 gramů červené řepy, 4 vejce, 1 sáček rýže, cukr, sůl, pepř, majonéza, zelená cibulka
.

Kuřecí prsa nakrájíme na kostky, posypeme grilovacím kořením, solí a pepřem a necháme uležet aspoň hodinu. Poté je osmažíme na pánvičce. Červenou řepu uvaříme do měkka, vychladíme, oloupeme, opláchneme, nastrouháme na hrubém struhadle a dochutíme cukrem a solí. Vejce uvaříme natvrdo, oloupeme, oddělíme žloutek od bílků a bílky nakrájíme na kostičky. Rýži uvaříme a necháme vychladnout. Do misky misky postupně vrstvíme polovinu rýže, polovinu červené řepy, 2-3 lžíce majonézy, bílky, kuřecí kousky, rozdrolené žloutky, zbytek řepy, 2-3 lžíce majonézy a zbytek rýže. Salát posypeme nasekanou zelenou cibulkou a vychladíme.
korela
20.01.09,20:07
Pomazánka z červené řepy
200 g pomazánkového másla, 1 syrovou červenou řepu, pepř, 2 stroužky česneku, pažitka.
.

Pomazánkové máslo vložíme do mísy, mírně opepříme, přidáme utřený česnek se soli a nakrouhanou najemno čerstvou řepu. Vzniklou hmotu našleháme. Pokud chceme větší množství, můžeme přidat měkký sýr a naředit hustým jogurtem, šlehačkou, nebo majonézou. Mažeme na celozrnný chléb a zdobíme sekanou pažitkou
ste_ve
21.01.09,10:10
Cvikolvý šalát

Nastrúhať 2 stredne veľké cvikle na strúhadle, 1 stredná cibuľa nakrájaná najemno, 2 lyzičky chrenu, 1 roztlačený cesnak trošku vody, vrchnáčik octa a lyžica cukru, trošku soli.

Všetko zamiešať spolu. Super šalát.
grilka5
21.01.09,18:20
dakujem velmi pekne!
zlobinka
30.07.09,13:43
Ahojte, nemáte niekto recepty na cviklu aj zaváranie..ďakujem :)
willma
30.07.09,18:25
neviem a prečítala si si túto tému, receptov je tu požehnane :)
Heni
27.09.10,06:39
Ahojte, nemáte niekto recepty na cviklu aj zaváranie..ďakujem :)

skús cviklový šalát, z príspevkov od Maríny a Elenky, zo začiatku tejto témy (prísp. č. 16, 17)
ja som ho robila a je fakt veľmi chutný...
bettylou
28.09.10,08:39
dá sa sterilizovať aj surová cvikla alebo sa pokazí?
podhygmin:-)
12.10.10,07:39
zdrava
JajaFabša
20.10.10,07:14
Nemáte niekto recept na zaváranú cviklu s jablkami? Hovoril mi o nej kamarát, že je to výborné, robievala to jeho maminka, lenže ona už nežije, takže nemám recept. Poradíte mi niekto?
Gapo
20.10.10,15:38
Cvikla ako taká má špecifickú chuť a nie každý ju má rád. Dá sa jesť aj surová je zdravá a chuti sladkasto. (treba mať zuby;))
Mne chutí aj minicvikla aj krájaná a teraz sme si zvykli cviklu strúhať.
Ja ju robím, tak, že ju manželka uvarí a očistí, ja uvarím nálev z vody, cukru ( umelého sladidla), rasce aj feniklu. Niekedy dám chren nakrájaný a niekedy aj jemno nastrúhaný, všetko podľa chuti, svojej, preto neuvádzam ani množstvá.
Strúhaná je úplne mňam.:D
adi11
20.10.10,15:55
Ja robim cviklu ako Gapo a suhlasim, ze struhana je vyborna.

Myslim, ze aj s postruhanym jablkom by nebola zla. Musim to skusit.
hubatá
20.10.10,18:41
Nastrúhaná cvikla sa dá so všeličím kombinovať: jablko, kôpor, fenikel, zeler, chren, poliať kyslou smotanou, ochutiť rascou a sladkokyslým nálevom. Z cvikly sa dá urobiť aj smotanová polievka so zemiakmi a kôprom. Je vynikajúca, osviežujúca a veľmi ju ľúbia aj deti, lebo sa im podobá na paradajkovú. Skúste im ju ponúknuť namiesto tej paradajkovej z konzervy.....zvlášť po chorobe a keď berú veľa liekov.
JankaII
21.10.10,07:35
šikovnica jedna:)
anaman
21.10.10,07:43
Ja robím cviklový šalát takto: olúpem cviklu, nastrúham ju nahrubo na strúhadle, alebo na jemné hranolčeky na VS, dám do hrnca, zalejem horúcou vodou, pridám soľ, drvenú rascu a nechám chvíľu povariť. Keď je cvikla uvarená / podľa chuti/, pridám cukor a ocot.
nechám prebehnúť varom a hrniec aj s cviklou postavím do studenej vody aby sa rýchlo ochladila. Potom do nej zamiešam nastrúhaný chren môže byť aj z konzervy ale nie so smotanou.
miriza
21.10.10,07:57
Môj recept na 5 kg cvikle:
40 dkg cukru
0,5 l octu
6 dkg soli
pol lyžičky mletého čierneho korenia
1 lyžička anízu
1 lyžička feniklu
1 lyžička rasce
2 litre vody
Cvikľu varím v šupke ulúpem ju a pretlačím cez koliesko, na ktorom sa pretláčajú zemiaky na šalát. Z ostatného uvarím nálev. Cvikľu dám do fliaš, zalejej nálevom a sterilizujem cca 20 minút.
kukučka
21.10.10,08:10
kúpený chren už neštípe a je tam plno chémie, urobte si svoj a netreba ho zavárať, stačí držať v chladničke, neviem čím to je, ale je čím ďalej štipľavejší.

chren očistíme, nakrájame na menšie kúsky, s troškou vody mixujeme na kašu./kto chce, môže strúhať/
Pridáme olej, soľ a cukor podľa vlastnej chuti, ešte raz premixujeme a hotovo.
V chlade a dobre uzavretý vydrží veľmi dlho. Vyskúšané. Tá robota stojí zato.
kukučka
21.10.10,08:14
a ešte niečo, ocot používajte čo najmenej.Kde sa len dá, nahraďte ho citrónovou šťavou, zvyknete si veľmi rýchlo.
doplnené:
v poľskej kuchyni sa ocot skoro nepoužíva, skúste prelúskať tento článok, je tam zmienka o tom, že cvikla je silne zásadotvorná, veľmi pomáha pri angíne, nachladení i pečení záhy a sú tam aj recepty

cvikla (http://www.roik.pl/czerwone-buraki-wskazane-dla-wszystkich/)
AntekaK
21.10.10,08:16
kúpený chren už neštípe a je tam plno chémie, urobte si svoj a netreba ho zavárať, stačí držať v chladničke, neviem čím to je, ale je čím ďalej štipľavejší.

chren očistíme, nakrájame na menšie kúsky, s troškou vody mixujeme na kašu./kto chce, môže strúhať/
Pridáme olej, soľ a cukor podľa vlastnej chuti, ešte raz premixujeme a hotovo.
V chlade a dobre uzavretý vydrží veľmi dlho. Vyskúšané. Tá robota stojí zato.

Ja mám odskúšané, že chren dobre spracujem tak, že ho pomeliem na mäsovom mlynčeku.
kukučka
21.10.10,08:28
je to dobrý pomocník, ale nie pre mňa :---
hubatá
21.10.10,16:06
Chren môžte očistiť, celý koreň uložiť v igelitovom vrecúšku do mrazničky a nastrúhať vždy len toľko koľko potrebujete. Vôbec nič nestratí na svojej sile a keď v zime budete mať nádchu, tak si nastrúhajte, zhlboka vdýchnite .... a tak sa vám prečistia dutiny, až uvidíte hviezdičky. A je po sopli.
JankaII
21.10.10,17:29
a vidíš do mrazáku som ešte neskúšala...dobrá rada
hubatá
21.10.10,17:42
Ani tie korene zabalené v igelitovom vrecku nezaberú veľa miesta v mrazáku. Inak vieš že chren sa má kopať v takom mesiaci kde je písmeno "r"? Ak nie je zamrznutá veľmi zem, a vieš kde ho v záhrade máš (lebo bez listov ho ťažko nájdeš) tak môžeš ho vykopať aj v zime.
JankaII
21.10.10,18:40
to viem a tým sa aj riadim ...a kde ho mám tiež viem,lebo mi naň chodí náš havino s radosťou ču..ť,takže budem musieť na chalupu behnuť
pavol54
21.10.10,18:50
dá sa sterilizovať aj surová cvikla alebo sa pokazí?
dá, nepokazí sa,
AlaNR
22.08.11,08:53
Dostala som od zlatúšika kamarátky už predvarenú a dokonca na sližiky nakrájanú cviklu.
Zavárala, a mala jej toľko, že jej nestačili poháre, tak ponúkla.
Bolo jej cca do 5 7dcl pohárov a 25 3dcl.

Nálev bol:
1 kg cukru
0,8 dcl octu (lebo ľúbime sladšiu)
1 celý balíček rasce
10 guličiek celého čierneho korenia
1 PL feniklu
1 PL anýzu
1 feferónka
3 PL soli
To sa prevarilo, precedilo ( aby tam neplával bordel), zaliala sa cvikla, nechala som to v chladničke postáť do druhého dňa (nie preto, aby sa to užieralo, ale preto, lebo som už nemala čas to dávať do pohárikov).
Na druhý deň som to 1 hodinku presterilizovala a mňamka je na svete.
Zaváranú kupovanú cviklu som nemusela, lebo pre mňa bola vždy kyslá, v "mojej" som si prispôsobila pomer ingrediencií a je fantastikuš!