malta
12.03.10,11:01
Viem,že sa o tom veľa popísalo ale stále nemám v tom jasno.
SZČO používa svoje auto na pracovné cesty. Auto má kúpené na lasing ako súkromná osoba. Môže použiť účtovanie za 1km 0,183/km alebo nie. Ak ked nie tak čo si môže dať do nákladov-zaplatil aj cestnú dan.
Timka1
12.03.10,10:04
ak nie je auto vložené v majetku firmy, čo podľa otázky nie je, môžeš si za 1 km vyučtovať aj 0,183 na km

cestnú daň si môžeš dať do VOZD, pretože práve preto bola uhradená, lebo je auto používané na pracovné cesty

uvedené platí pre osobný automobil, ktorého vlastníkom je FO
malta
12.03.10,10:12
A prečo mi jedna známa povedala,že nie lebo nie je vlastníkom auta, že vraj v zákone je to napísané. Že vlastníkom auta ja leasin.spoločnost až do splatenia leasingu. Som z toho jeleŇ.
Timka1
12.03.10,10:24
A prečo mi jedna známa povedala,že nie lebo nie je vlastníkom auta, že vraj v zákone je to napísané. Že vlastníkom auta ja leasin.spoločnost až do splatenia leasingu. Som z toho jeleŇ.

jaj, ja som si nevšimla, že auto je na leasing, v tomto prípade si nemôžeš uplatniť náhradu za 1 km, pretože nie si vlastníkom auta, vlastník auta je leasingová spoločnosť aj v TP by mala byť uvedená LZ, v tom prípade si ho nemôžeš ani vložiť do podnikania

dalo by sa to vyriešiť postupením leasingu na firmu a tým pádom si účtujete odpisy na auto po zvyšnú dobu leasingu
grammatika
12.03.10,10:51
jaj, ja som si nevšimla, že auto je na leasing, v tomto prípade si nemôžeš uplatniť náhradu za 1 km, pretože nie si vlastníkom auta, vlastník auta je leasingová spoločnosť aj v TP by mala byť uvedená LZ, v tom prípade si ho nemôžeš ani vložiť do podnikania

dalo by sa to vyriešiť postupením leasingu na firmu a tým pádom si účtujete odpisy na auto po zvyšnú dobu leasingu

Ale predpokladám, že je držiteľom auta.
Ak auto využíva podnikateľ sa podnikateľské účely, tak mu patrí náhrada 0,183 €/km + spotrebované PHM (musí si odkladať bločky od PHM, aby vedel určiť cenu PHM) Urobí si cesťák, ktorý ide do VOZD ako i DzMV.
Timka1
12.03.10,10:58
Ale predpokladám, že je držiteľom auta.
Ak auto využíva podnikateľ sa podnikateľské účely, tak mu patrí náhrada 0,183 €/km + spotrebované PHM (musí si odkladať bločky od PHM, aby vedel určiť cenu PHM) Urobí si cesťák, ktorý ide do VOZD ako i DzMV.

trošku som hľadala a našla som toto, skús si prečítať, lebo dnes mi nepáli (po tom škandáli na firme)

http://www.porada.sk/t122575-auto-v-podnikani.html
grammatika
12.03.10,11:10
trošku som hľadala a našla som toto, skús si prečítať, lebo dnes mi nepáli (po tom škandáli na firme)

http://www.porada.sk/t122575-auto-v-podnikani.html

už ani mne ;)
Jana Trebicka
12.03.10,11:14
Prosím o radu:
Mám živnostníka, ktorý v r. 2009 pracoval 4 mesiace v ČR. aké doklady potrebujem na zdokumentovanie skutočnej dĺžky práce v ČR? A koľko mu môžem dať do nákladov za pobyt v ČR?
Ďakujem veľmi pekne, som začiatočníčka.
Ociviste
12.03.10,15:59
Dobry den, chcela by som sa opytat:
1) ci je potrebne mat zaplatenu dan z MV ak je auto pisane na zamestnanca je v jeho vlastnictve) a vyuziva ho na pracovne cesty, ktore vykonava pre firmu.
2) ma moznost SZCO, ktory zamestnava tuto osobu, dat si do nakladov vyplatene cestovne nahrady 0,183 eur/km, jeho diety a tak isto aj PHM, ktore mu vyplatil?
Dakujem za odpoved
Ociviste
12.03.10,19:02
Dobry den, chcela by som sa opytat:
1) ci je potrebne mat zaplatenu dan z MV ak je auto pisane na zamestnanca je v jeho vlastnictve) a vyuziva ho na pracovne cesty, ktore vykonava pre firmu.
2) ma moznost SZCO, ktory zamestnava tuto osobu, dat si do nakladov vyplatene cestovne nahrady 0,183 eur/km, jeho diety a tak isto aj PHM, ktore mu vyplatil?
Dakujem za odpoved

prosim viem mi nikto poradit? Podla mna je to na je to naklad, ktory si moze dat do prijmov, ale nie som si ista tym, ci moze vsetky tie nahrady naozaj vyplatit zamestnancovi aj ked nebola zaplatena cestna dan.
Este raz dakujem
Zdenka175
12.03.10,19:29
Daň by mala byť zaplatená, len neviem či jpovinnosť má zaplatiť zamestnávateľ alebo zamestnanec.
Evanka
12.03.10,19:41
Dobry den, chcela by som sa opytat:
1) ci je potrebne mat zaplatenu dan z MV ak je auto pisane na zamestnanca je v jeho vlastnictve) a vyuziva ho na pracovne cesty, ktore vykonava pre firmu.
2) ma moznost SZCO, ktory zamestnava tuto osobu, dat si do nakladov vyplatene cestovne nahrady 0,183 eur/km, jeho diety a tak isto aj PHM, ktore mu vyplatil?
Dakujem za odpoved
1. Áno, daň z motorových vozidiel má povinnosť zaplatiť zamestnávateľ, ak z-nec vykonáva pracovné cesty a je zapísaný ako držiteľ vozidla. Splatnosť dane je do konca januára nasledujúceho roku. Ak sa jednalo o PC v roku 2009, mal z-teľa daň uhradiť. Ak tak neurobil, neznamená to, že nemá povinnosť vyplatiť zamestnancovi náhrady za PC. Za oneskorené podanie DP z MV je treba očakávať aj sankcie. Treba čím skôr podať daňové priznanie k dani z motorových vozidiel a daň treba čím skôr uhradiť
2. Všetky náklady za pracovné cesty, ak neprekračujú povolenú výšku, sú pre ich platiteľa uznateľné.
Ociviste
12.03.10,19:58
1. Áno, daň z motorových vozidiel má povinnosť zaplatiť zamestnávateľ, ak z-nec vykonáva pracovné cesty a je zapísaný ako držiteľ vozidla. Splatnosť dane je do konca januára nasledujúceho roku. Ak sa jednalo o PC v roku 2009, mal z-teľa daň uhradiť. Ak tak neurobil, neznamená to, že nemá povinnosť vyplatiť zamestnancovi náhrady za PC. Za oneskorené podanie DP z MV je treba očakávať aj sankcie. Treba čím skôr podať daňové priznanie k dani z motorových vozidiel a daň treba čím skôr uhradiť
2. Všetky náklady za pracovné cesty, ak neprekračujú povolenú výšku, sú pre ich platiteľa uznateľné.

Dakujem za odpovede a este jedna otazka, pisete, ze ak neprekracuju povolenu vysku. O aku vysku sa jedna. V tomto nie som doma.
Dakujem
Ociviste
14.03.10,19:42
2. Všetky náklady za pracovné cesty, ak neprekračujú povolenú výšku, sú pre ich platiteľa uznateľné.

Prosim o aky limit sa jedna? Do akej vysky?
Dakujem
Chobot
14.03.10,22:12
2. Všetky náklady za pracovné cesty, ak neprekračujú povolenú výšku, sú pre ich platiteľa uznateľné.

Prosim o aky limit sa jedna? Do akej vysky?
Dakujem

Pozri sem:

http://www.porada.sk/t109877-stravne-a-vreckove-pre-tuzemske-a-zahranicne-pracovne-cesty-kratenie-stravneho.html
Ociviste
17.03.10,07:26
Dobry den, chcela by som si este overit. Ak zamestnavatel preplaca pracovne cesty zamestnancovi, je potrebne, aby mal zamestnanec aj blocky od PHM?
Chobot
17.03.10,07:49
Dobry den, chcela by som si este overit. Ak zamestnavatel preplaca pracovne cesty zamestnancovi, je potrebne, aby mal zamestnanec aj blocky od PHM?

Máš na mysli prípad, keď zamestnancovi prepláca spotrebu PHM pri pracovnej ceste, kedy zamestnanec použil na dopravu vlastné auto? Vtedy nemusí mať bločky, ale musí nejakým spôsobom preukázať cenu PHM v čase, kedy vykonal pracovnú cestu. A spôsob, ako preukazuje je buď dokladom o nákupe PHM, priemernou cenou uvedenou na internete na stránke štatistického úradu prípadne musí predložiť iný hodnoverný dôkaz o cene PHM.
Ociviste
17.03.10,11:54
Dakujem to som mala na mysli. Takze staci zo stranky statistickeho uradu.
A este jeden pripad, ak SZCO pouziva svoje vlastne auto (nie je v majetku firmy) v takom pripade mu uctujem nahradu za km. Ale chcela by som vediet:
1) SZCO musi zdokladovat PHM?
2) vydavky za dialnicku znamku, vodu do ostrekovacov, nemrznucu zmes, napr. ak cestoval cez spoplatneny tunel v zahranici. Toto vsetko mu nemozem dat do nakladov?
Chobot
17.03.10,15:56
Dakujem to som mala na mysli. Takze staci zo stranky statistickeho uradu.
A este jeden pripad, ak SZCO pouziva svoje vlastne auto (nie je v majetku firmy) v takom pripade mu uctujem nahradu za km. Ale chcela by som vediet:
1) SZCO musi zdokladovat PHM?

Áno, musí dokladovať bločky za nákup PHM:

http://www.porada.sk/740159-post20.html

a keby si neveril mne, tak tu je ešte jedno vyjadrenie:

http://www.porada.sk/815944-post38.html



Na toto nie je jednoznačné usmernienie, preto ti uvediem len môj názor:


2) vydavky za dialnicku znamku (áno), vodu do ostrekovacov (nie - je to v paušáli), nemrznucu zmes (nie - je to v paušáli), napr. ak cestoval cez spoplatneny tunel v zahranici (áno). Toto vsetko mu nemozem dat do nakladov?

Tu máš k tej diaľničnej známke:

http://www.porada.sk/1162708-post12.html
Ociviste
17.03.10,20:44
Dakujeeeeeem za odpovede. Dufam, ze teraz uz budem mat v tom jasno. :-)
Ociviste
17.03.10,22:21
Dobry vecer, predsa ma este nieco napadlo. Staci to zhrnut a zauctovat raz za mesiac.
Aj poistku za auto mozem dat do nakladov? Predpokladam, ze ano. V tych 0,183 je spojene s prevadzkou automobilu.
Dakujem
Ociviste
20.03.10,21:32
Dobry vecer, napadla ma este jedna otazka, ak uctujem PHM, priemernu cenu za benzim robim podla statistickeho uradu.
1) Ak je vsak pracovna cesta napr. do Belgicka, kde bolo aj tankovane, je jedno do akej krajiny isiel? Berie sa priemerna cena nasho statistickeho uradu?
2) Kurz pre diety v zahranici beriem z toho dna, kedy bolo vyuctovanie? Cize posledny den PC?
Dakujem
Ociviste
21.03.10,13:54
Dobry vecer, napadla ma este jedna otazka, ak uctujem PHM, priemernu cenu za benzim robim podla statistickeho uradu.
1) Ak je vsak pracovna cesta napr. do Belgicka, kde bolo aj tankovane, je jedno do akej krajiny isiel? Berie sa priemerna cena nasho statistickeho uradu?
2) Kurz pre diety v zahranici beriem z toho dna, kedy bolo vyuctovanie? Cize posledny den PC?
Dakujem

O kurze som si nasla tu na porade, ze by to mal byt den pred vyuctovanim. Napr. ak cesta zacala 01.01.09 a skoncila 30.01.09, kurz pouzijem z 29.01.09. Je to pravda? (nasla som iba jeden prispevok, preto overujem).
Prosim a s tym druhym mi poradi niekto?
Dakujem
Antonia Jendrišáková
21.04.10,12:25
Deň pred vyúčtovaním a to môže byť aj 14.2. kurz
vyúčtovanie 15.2. výdavkový doklad za cest.náhrady
zuzanna
21.04.10,12:38
prosim o radu ak bol sofer s kamionom tiez na pracovnej ceste a donesie mi blocik o nakupe dialnicnej znamky a tankovanie napr. z CR aky kurz beriem ked mu preplacam tieto výdavky neviem to nikde v zákone najst neviete aj mne poradit velka vdaka:eek:
zuzanna
22.04.10,18:08
neviete mi fakt poradit pri preplacani blockov aky kurz pre toho zamestnanca mam pouzit ked mu to chcem vyplatit miesto v ceskych korunach v eurach aky paragraf kde to najdem prosim
Chobot
23.04.10,14:28
neviete mi fakt poradit pri preplacani blockov aky kurz pre toho zamestnanca mam pouzit ked mu to chcem vyplatit miesto v ceskych korunach v eurach aky paragraf kde to najdem prosim

Prečítaj si tieto moje príspevky, prípadne celé témy:

http://www.porada.sk/1025378-post9.html

http://www.porada.sk/t25238-zahranicny-cestovny-prikaz.html#post953741

http://www.porada.sk/1035814-post6.html

http://www.porada.sk/t121310-vyuctovanie-zsc.html
zuzanna
25.04.10,06:17
chobot tak ak som tak citala tak mi to vychadza ze den predchadzajuci dnu preplatenia toho dokladu alebo sa mylim som z toho jelen nikto mi nevie poradit uz som citala asi vsetko
Antonia Jendrišáková
09.05.10,08:58
pozri príspevok 24
liba2
09.05.10,09:26
chobot tak ak som tak citala tak mi to vychadza ze den predchadzajuci dnu preplatenia toho dokladu alebo sa mylim som z toho jelen nikto mi nevie poradit uz som citala asi vsetkoZuzanka, predsa tu to máš vysvetlené, tak čo sa trápiš.
http://www.porada.sk/1025378-post9.html

Tu máš celý zákon, je na porade na hlavnej stránke, tak vždy keď čosi nevieš - nakukni doňho :)
http://www.porada.sk/t18030-zakon-o-cestovnych-nahradach-od-01-09-2007-a.html
tibor1000
20.05.10,08:44
Dobry vecer, napadla ma este jedna otazka, ak uctujem PHM, priemernu cenu za benzim robim podla statistickeho uradu.
1) Ak je vsak pracovna cesta napr. do Belgicka, kde bolo aj tankovane, je jedno do akej krajiny isiel? Berie sa priemerna cena nasho statistickeho uradu?
2) Kurz pre diety v zahranici beriem z toho dna, kedy bolo vyuctovanie? Cize posledny den PC?
Dakujem

Dobrý deň,
prečo používate "priemernú cenu za benzín podľa štatistického úradu"?
Myslíte že to je správne?
Ja som toho názoru,že pri výpočte náhrady za PHL - cena za benzín sa používa konkrétne za každú jazdu,podľa konkrétneho bločika,ktorý predchádzal tejto jazde,cena za liter
a do výdavkov idú iba skutočne doložené bločiky,aj v prípade,že výpočet náhrady za PHL bude vyšší..