calimero1
12.03.10,14:34
Dobrý deň,
som platca DPH a nakupujem v rámci EU tovar.
Tento týždeň som prvýkrát spravil objednávku u poľského dodávateľa, ktorý mi na moje počudovanie naúčtoval vo faktúre pri položke transport poľskú DPH 22%. Tovar účtoval správne, bez DPH. Faktúra je v EUR.
Argumentuje tým, že je to tak správne, že im to tak poradil daňový poradca a že to tak robia už niekoľko rokov. Vraj som jediný odberateľ z EU, ktorému to vadí.
Čo mám robiť? Predsa nebudem platiť poľskú DPH 22% a potom ešte našu 19%. Veď len v tomto prípade robí vyúčtovaná daň vyše 20 EUR.

Ďakujem.
Vladimír Ozimý
12.03.10,14:58
Dobrý deň,
som platca DPH a nakupujem v rámci EU tovar.
Tento týždeň som prvýkrát spravil objednávku u poľského dodávateľa, ktorý mi na moje počudovanie naúčtoval vo faktúre pri položke transport poľskú DPH 22%. Tovar účtoval správne, bez DPH. Faktúra je v EUR.
Argumentuje tým, že je to tak správne, že im to tak poradil daňový poradca a že to tak robia už niekoľko rokov. Vraj som jediný odberateľ z EU, ktorému to vadí.
Čo mám robiť? Predsa nebudem platiť poľskú DPH 22% a potom ešte našu 19%. Veď len v tomto prípade robí vyúčtovaná daň vyše 20 EUR.

Ďakujem.

jasnéé že postup je zlý. No bohužial mám aj ja skúseností že poliaci ignorujú celé smernice a režim DPH v EU...jedine im vrátiť daň a vyžadovať vystavenie bez dane...poprípade im daň nezaplatiť a dožadovať sa opravy...
calimero1
12.03.10,16:59
Ďakujem za odpoveď.
Je to zatiaľ len proforma faktúra, ale pokiaľ ju nezaplatím, nedodajú mi tovar. A mám pocit, že nie sú ochotní sa o tom so mnou ani baviť. Takže pokiaľ nepristúpim na ich podmienky, nebudú sa mojej objednávke venovať.
Len mi je divné, že by som bol jediný, komu to vadí. Veď sa chvália, že dodávajú tovar do celej EU vrátane Británie a Nemecka. A pochybujem, že puntičkári Nemci by nad tým iba mávli rukou.
Neviete mi aspoň poradiť, ktoré smernice EU hovoria o tomto probléme? Pošlem im link. Lebo študovať nejaký poľský zákon o DPH nemám chuť.

Ďakujem.