Petiak
12.03.10,14:19
Zdravim, tradicny susedsky problem so susedovou nehnutelnostou. Sused si postavil okna ku mne do dvora bez mojho suhlasu. Dost mi to narusa sukromie a pohodu uzivania. Viete niekto odporucit nejake riesenie pripadne pravnika s tymito skusenostami alebo znalca na posudenie pohody byvania? Pripadne ine riesenie? Niet nad dobreho suseda:cool:
alltracboy
12.03.10,13:25
to zelezi ako daleko ma to okno od hranice a z akej miestnosti
arizona
12.03.10,13:33
Táto otázka sa tu riešil X krát, stačí používať vyhľadávač, odpoved určite nájdeš ;)

http://www.porada.sk/t127552-nova-stavba.html
http://www.porada.sk/t113980-okno-na-moj-pozemok.html
http://www.porada.sk/t101870-okna-rovno-do-mojho-pozemku.html
atd, atd
Petiak
12.03.10,14:22
Z 3 obyvacich izieb a kuchyne. 1m za hranicou. Jednalo sa o rekonstrukciu starsieho domu.
alltracboy
12.03.10,14:31
a to ste kde bol ked to stavali? :D to mu ani na stavebnom nemalo prejst. Ked uz stoji tak nic neporiesite. Jedine tak vysoky mur.
Kazu
12.03.10,14:34
Nabijem kolíky, kladivom vyrovnám plechy zo starých sudov, natrieskam hala-bala vysoký plot a sused nech sa na tú nádheru pozerá. Z tvojej strany doporučujem zimozeleň.:---
m.hladka
12.03.10,15:31
Zasadiť strom, ktorý rastie do výšky, o pár rokov vyrastie a potom nech sa pozerá ....
petmar
12.03.10,16:05
Skôr ako za drahým právnikom a znalcom choďte na miestny stavebný úrad s otázkou, či mal stavebné povolenie a od koho, čo je to právne v poriadku - ak je to čierna stavba, možnosti tu sú, - lenže páky sú slabé a vymožiteľnosť malá. Môže mu prikázať napr. nepriehľadné sklo. No vždy je to o pochopení z jeho strany. Asi by som to poriešil vystavením dákej clony na svojom pozemku
peterkos2
12.03.10,16:16
Z 3 obyvacich izieb a kuchyne. 1m za hranicou. Jednalo sa o rekonstrukciu starsieho domu.
Tak to si asi robíte srandu.Ja keď som prerábal pred trinástimi rokmi,tak som musel obehať všetkých susedov s projektami na odsúhlasenie.Keď som chcel jednu zmenu-spraviť okno vo fajermúre vo výške asi 5m,tak sadnúť do auta,zobrať pani zo stavebného ku mne na stavbu,pani vymerala od suseda-vtedy tam dokonca dlhšie nikto nebýval-samozrejme,že to bolo myslím 5metrov a malo to byť šesť,nakoniec prižmúrila oko,lebo som ju povozil ešte po nejakých klientoch a zaviezol naspäť.
ubka
12.03.10,23:48
Ak je stavba ukončená nádej na odstránenie máte minimálnu, rsp. žiadnu. Sused vedel, c´čo robí a chce. Opatrenie budete musieť urobiť sami. Škoda nervov, peňazí a hlavne zdravia. Dajte sa do práce.
Petiak
13.03.10,07:43
Znie to hrozivo ale: o stavebnom povoleni som nevedel, na stavebne konanie som nebol stavebnym uradom pozvany a po 3 rokoch sa uz obnova neda riesit, urad to zamietol. Zial rekonstrukcia zacala az po tychto 3 rokoch. Okna su na 2poschodi.
220870
13.03.10,09:09
poznám prípad keď na revanš takémuto susedovi postavil pod tie nové okná suché WC a dal si záležať na smrade ...:D:D:D oko za oko, zub za zub.:cool:
arizona
13.03.10,09:24
poznám prípad keď na revanš takémuto susedovi postavil pod tie nové okná suché WC a dal si záležať na smrade ...:D:D:D oko za oko, zub za zub.:cool:
Bŕŕ´! Dosť kruté, ale niekedy žiaľ, asi jediné účinné, keď sa inak nedá... :eek:;)
wagner
13.03.10,10:22
Znie to hrozivo ale: o stavebnom povoleni som nevedel, na stavebne konanie som nebol stavebnym uradom pozvany a po 3 rokoch sa uz obnova neda riesit, urad to zamietol. Zial rekonstrukcia zacala az po tychto 3 rokoch. Okna su na 2poschodi.

Máš viacero riešení. Pred to okno zabetonuješ trubky a privaríš široký a vysoký plech, nebude mať žiadny výhľad a okolo si spravíš konštrukciu a vysadíš popínavé rastliny. Tie tú plechovú konštrukciu úplne prekryjú Alebo vysadíš rýchlorastúci živý plot a za dva - tri roky sa môže dívať do tvojho dvora iba v zime keď živý plot opadá - pozri tému turkmensky brest. Mám ho, za dva roky viac ako dva metre- dorastá max.do 4 metrov. Ďalšia možnosť je rýchlorastúci ihličnan - Pinus Nigra Nigra, za tri roky je vysoký tri metre. Za dobrú cenu ho majú na jednej českej stránke a posielajú aj na Slovensko. Aj ja idem objednať, aby mi sused za cestou nečumel do dvora z manzardky.
andiablo
14.03.10,14:44
no tak iný masaker veru toto s tým suchým WC. No ja by som okolo plotu nasadil tuje a mám ho na háku. Inak by sa to dalo napadnuť na súde ale pri týchto súdoch sa nedočkáš. Ten WC a tuej sú asi najlacnejšie a najspoľahlivejšie riešenie. A napadlo ma ešte jedno. Daj mu tak kurník, králikárnik, psa alebo tam v lete navoz hnoj a bude mať vystarané chlapec jeden
val007
14.03.10,18:55
Podľa mňa sa stala chyba pri tom stabnom konaní. Bohužiaľ, s tým už asi nič nenarobíš. No ale keby Ti aj poslali list, že sused ide prerábať a mali by ste dobré vzťahy, myslíš, že by si šiel na to stavebné konanie? Keď sme mali my, tiež neprišiel žiadny sused pozrieť projekt a vyjadriť sa. Jeden architekt mi vravel, že tam väčšinou aj tak príde len zadávateľ, a by som povedala, že keď ide o dobre platený projekt tak aj architekt.
Petiak
14.03.10,18:59
Podľa mňa sa stala chyba pri tom stabnom konaní. Bohužiaľ, s tým už asi nič nenarobíš. No ale keby Ti aj poslali list, že sused ide prerábať a mali by ste dobré vzťahy, myslíš, že by si šiel na to stavebné konanie? Keď sme mali my, tiež neprišiel žiadny sused pozrieť projekt a vyjadriť sa. Jeden architekt mi vravel, že tam väčšinou aj tak príde len zadávateľ, a by som povedala, že keď ide o dobre platený projekt tak aj architekt.

Tak to si pis, ze by som tam isiel.
Miloš Mičega - CIMOM TN
16.03.10,04:34
Znie to hrozivo ale: o stavebnom povoleni som nevedel, na stavebne konanie som nebol stavebnym uradom pozvany a po 3 rokoch sa uz obnova neda riesit, urad to zamietol. Zial rekonstrukcia zacala az po tychto 3 rokoch. Okna su na 2poschodi.

Obnova (§62 SP) sa nedá riešiť po 3 rokoch od nadobudnutia právoplatnosti, ale hlavný predpoklad nadobudnutia právoplatnosti je doručenie rozhodnutia (§ 52 SP).

Takže ak rozh. nebolo doručené, treba ho napadnúť (ak nebolo doručené účastníkom konania). V takom prípade ešte nie je právoplatné.


CIMOM
Petiak
16.03.10,17:55
Obnova (§62 SP) sa nedá riešiť po 3 rokoch od nadobudnutia právoplatnosti, ale hlavný predpoklad nadobudnutia právoplatnosti je doručenie rozhodnutia (§ 52 SP).

Takže ak rozh. nebolo doručené, treba ho napadnúť (ak nebolo doručené účastníkom konania). V takom prípade ešte nie je právoplatné.


CIMOM

To znie dobre Cimom. Je to ozaj tak aj vtedy ak som nebol ucastnikom konania, samozrejme som mal byt ale ma vynechali. Musi byt dorucene aj aj neevidovanym ucastnikom :)?
arizona
16.03.10,18:26
To znie dobre Cimom. Je to ozaj tak aj vtedy ak som nebol ucastnikom konania, samozrejme som mal byt ale ma vynechali. Musi byt dorucene aj aj neevidovanym ucastnikom :)?
Prečo si nezačal hľadať nejaké možnosti v čase, ked susedia s prestavbou začali ? Musel si predsa vidieť, čo sa deje, kde smerujú okná.
Myslím, že vtedy by si ešte mal šancu na úspech...;):confused:
Petiak
16.03.10,19:09
Prečo si nezačal hľadať nejaké možnosti v čase, ked susedia s prestavbou začali ? Musel si predsa vidieť, čo sa deje, kde smerujú okná.
Myslím, že vtedy by si ešte mal šancu na úspech...;):confused:
Pozri Arizona, ako som uz spominal skor:
"Znie to hrozivo ale: o stavebnom povoleni som nevedel, na stavebne konanie som nebol stavebnym uradom pozvany a po 3 rokoch sa uz obnova neda riesit, urad to zamietol. Zial rekonstrukcia zacala az po tychto 3 rokoch. Okna su na 2poschodi."
Stavebne povolenie bolo vydane, sused nic nerobil, teda aspon nie von na viditelnom mieste. Po cca 3,5 roku sa rozhybal a zacal vyberat tehly z mura. Vtedy som zacal konat, stavba este zatial stale nie je permanentne obyvana aj ked vypada dokoncena.
pivko
16.03.10,19:11
Prečo si nezačal hľadať nejaké možnosti v čase, ked susedia s prestavbou začali ? Musel si predsa vidieť, čo sa deje, kde smerujú okná.
Myslím, že vtedy by si ešte mal šancu na úspech...;):confused:
Moj názor je že si dobre vedel čoide sused robiť a dal si mu aj slovne pri poldecáku súhlas. Teraz ste sa pohádali a tie okná ti vadia. Nasaď tam tuju smaragd , naposledy keď som bol na priváte v Hajduszoboszló tak tam boli vysoké tak cca 6m;)
Petiak
16.03.10,19:25
Moj názor je že si dobre vedel čoide sused robiť a dal si mu aj slovne pri poldecáku súhlas. Teraz ste sa pohádali a tie okná ti vadia. Nasaď tam tuju smaragd , naposledy keď som bol na priváte v Hajduszoboszló tak tam boli vysoké tak cca 6m;)
To je tvoj nazor, radsej nenapis nic ako takuto blbost a klamstvo.mimotemyJa so tu a budem rad ked mi niekto poradi ako to riesit a nie konspirovat co ako mohlo byt pri poldecaku ktory ani nepijem.:mad:
alltracboy
16.03.10,22:05
mozes si spravit akurat tak plot a mozno za 15 rokov budes mat 6 metrove tuje. Alebo rychlo rastuci zivy plot. inak susedom je pravdepodobne jedno co robis na zahrade. tiez mozem cumiet na susedov a nerobim to. Ked tam zacnes stavat latriny a podobne okrasy tak si akurat uplne poseries vztahy a bude to este horsie.
Petiak
17.03.10,07:09
mozes si spravit akurat tak plot a mozno za 15 rokov budes mat 6 metrove tuje. Alebo rychlo rastuci zivy plot. inak susedom je pravdepodobne jedno co robis na zahrade. tiez mozem cumiet na susedov a nerobim to. Ked tam zacnes stavat latriny a podobne okrasy tak si akurat uplne poseries vztahy a bude to este horsie.
Ani ja by som necumel na susedov ako na televizor ale kazdy sme iny. Niekto rad ohovara a namiesto do hrnca sa pozera von oknom. Taktie by mi az tak nevadilo keby sa mi divali do zahrady. Problem je, ze to nie je zahrada ale dvor, na ktorom sa hlavne v lete kupem, opalujem so zenou a detmi, grilujeme v altanku a tak. Clovek tu uz nemoze prejst ani do polpasa nahy...:o Dovtedy som mal pokoj a sukromie a teraz neman ani jedno miesto na dvore ktore by sa tomu podobalo.:(
iv@n
17.03.10,13:15
ja mám niečo podobné, okná z prízemia aj vikier nasmerovaný na moju terasu kde sedíme pri grilovaní a behajú decká, teraz žiadne súkromnie. ani by mi to nevadilo, keby to boli v pohode ľudia, že sa zastavia, pozdravia, pokecajú. nasadil som tam živý plot z brestu, dá sa kúpiť teraz na jar na zivyplot.sk alebo tak nejako, vcelku rýchlo mi to rastie pri poriadnom zalievaní.
Gapo
18.03.10,16:25
A čo takto prak, to účinný prostriedok:D:D:D
luskacluskac
24.03.11,10:00
presne tak, pekny zivy plot moze celu situaciu zachranit..i ked je tu problem s vyskou, aby si im nezatienil okno! s tym by mohla mat optom problem hygiena
lubo74
24.03.11,18:40
Aký je v tom rozdiel či sa pozerá na tvoj pozemok,z domu od hranice 6m alebo 1m ?
pepsikova
24.03.11,18:46
..no teda ja byť chlapom a mať takýto problém, pošlem manželku tak 6-6x denne v plavkách po dvore (aby to videla suseda)..a ešte by som jej nakázala pekne pozdraviť..však ona suseda by už zariadila, aby sa tie okná zatarasili rýchlejšie..

..ktovie, ako to napokon vyriešil zadávateľ témy..(nečítala som celú, len zadanie, tak sorry)
arizona
24.03.11,19:06
Pepsi, mozno by stacilo raz, hore BEZ ...:-D
arizona
24.03.11,19:08
Aký je v tom rozdiel či sa pozerá na tvoj pozemok,z domu od hranice 6m alebo 1m ?
Nielen o pozeranie ide...
Ale ak ma sused otvorene okno a ty sedis na dvore s navstevou a chcete sa porozpravat, tak urcite je rozdiel, ci ma sused okno 6m, alebo 1m od teba ;)