zabavac
13.03.10,18:15
Je ohraničená veľkosť stavebného pozemku v m2? Mám pozemok 233 m2. Chcel by som tam stavať. Dostanem stavebné povolenie?
Majky11
13.03.10,19:20
Nieje podstatná výmera pozemku. Ide o to, aký je široký. A teda akú stavbu je možné na ňom realizovať pri dodržaní povolených odstupov od susedov.

Totižto 233 m2 može byť pozemok o šírke 10 m a dĺžke necelých 23,5 m, ale môže to byť aj pozemok v šírke 15 m a dĺžke 15,5 m.

A teda v prvom rade je treba upresniť x,y a potom samozrejme aj predpokladanú veľkosť objektu, ktorý chcete staviať.

Aj keď, ak by som to zobral globálne, tak 233 štvorákov je málo na živobitie, nakoľko predpokladám, že budúci objekt bude mať rozlohu aspoň 100 m2 a teda na ostatné veci okolo domu je zvyšných 130 m2 málo. Ja mám 600 m2 a to je podľa mňa málo. Ale proti gustu, žiaden dišputát.

No možno máte vedľa parcelu, ktorá patrí svokrovcom a môžete ju plne využívať na sadenie, či posedenie v záhrade, ale to už len polemizujem.

S pozdravom

Majky11
wagner
13.03.10,20:20
Je ohraničená veľkosť stavebného pozemku v m2? Mám pozemok 233 m2. Chcel by som tam stavať. Dostanem stavebné povolenie?

Ak obec/mesto má územný plán, môže tam byť vymedzená minimálna výmera stavebného pozemku. U nás je to 400 m2. Inak vyhláška k stavebnému zákonu upravuje aj napr:

§ 45
Rodinný dom

(1) Rodinný dom má mať najmenej jedno garážové stojisko na jeden byt. Ak nemožno garážové stojisko umiestniť v dome, stavebným napojením naň alebo samostatne na pozemku rodinného domu, musí byť na tomto pozemku vymedzená zodpovedajúca plocha na odstavenie vozidla
§ 6
Odstupy stavieb
(1) Vzájomné odstupy stavieb musia spĺňať požiadavky urbanistické, architektonické, životného prostredia, hygienické, veterinárne, ochrany povrchových a podzemných vôd, ochrany pamiatok, požiarnej bezpečnosti, civilnej ochrany, požiadavky na denné osvetlenie a preslnenie a na zachovanie pohody bývania. Odstupy musia umožňovať údržbu stavieb a užívanie priestorov medzi stavbami na technické alebo iné vybavenie územia a činnosti, ktoré súvisia s funkčným využívaním územia.

(2) Stavbu možno umiestniť na hranici pozemku, len ak jej umiestnením nebude trvalo obmedzené užívanie susedného pozemku na určený účel.

(3) Ak rodinné domy vytvárajú medzi sebou voľný priestor, vzdialenosť medzi nimi nesmie byť menšia ako 7 m. Vzdialenosť rodinných domov od spoločných hraníc pozemkov nesmie byť menšia ako 2 m.

(4) V stiesnených územných podmienkach možno vzdialenosť medzi rodinnými domami znížiť až na 4 m, ak v žiadnej z protiľahlých častí stien nie sú okná obytných miestností; v týchto prípadoch sa nevyžaduje dodržanie vzdialeností od spoločných hraníc pozemkov podľa odseku 3.

(5) Iné riešenia vzdialeností rodinných domov, ako sú ustanovené v odsekoch 3 a 4, možno určiť iba na podklade výpočtov a meraní preukazujúcich splnenie požiadaviek na vzájomné vzdialenosti podľa odseku 1 alebo podľa územného plánu zóny.

(6) Vzdialenosť priečelí budov, v ktorých sú okná obytných miestností, musí byť najmenej 3 m od okraja pozemnej komunikácie; táto požiadavka neplatí pre budovy umiestňované v stavebných medzerách radovej zástavby.

(7) Vzájomné odstupy a vzdialenosti treba merať na najkratších spojniciach medzi vonkajšími povrchmi obvodových stien, ďalej od hraníc pozemkov a okrajov pozemnej komunikácie. Vystupujúca časť stavby sa zohľadňuje, ak vystupuje viac ako 1, 50 m od steny.
chandler
15.03.10,08:26
chod sa spytat na stavebny urad, to mas najjednoduchsie.
stavby su postavene aj na pozemkoch ktore su len pod objektom.
pri 220metroch to nepojde bez suhlasu susedov.
TomasHC
15.03.10,09:02
Bez ohladu na pravne aspekty, je 233m2 velmi malo. Osobne radsej nic, ako 233m2. Dom je domom aj kvoli pozemku, sukromiu.

Ja mam len zastavanu plochu 178m2...
chandler
15.03.10,13:36
Bez ohladu na pravne aspekty, je 233m2 velmi malo. Osobne radsej nic, ako 233m2. Dom je domom aj kvoli pozemku, sukromiu.

Ja mam len zastavanu plochu 178m2...


pri dnesnych cenach moze vyjst lacnejsie postavit dom na takom pozemku ako kupit panelakovy byt a zrekonstruovat.
a bavit sa o tom ci je lepsi panelak alebo minidom snad nie je treba :)
TomasHC
15.03.10,13:45
pri dnesnych cenach moze vyjst lacnejsie postavit dom na takom pozemku ako kupit panelakovy byt a zrekonstruovat.
a bavit sa o tom ci je lepsi panelak alebo minidom snad nie je treba :)

Suhlasim aj nesuhlasim. Niekto potrebuje "vybeh" okolo domu a tomu je 233m2 pozemok malo. Ja osobne povazujem za malo aj 400m2. Ak tam clovek chce len prespavat a nepocut priklepku od suseda, potom je 233m2 "ok".

OFFTOPIC: moj sen je mat 10ha lesa, v strede si 30a vyrubat, mat drevo na 20 zim, urobit si tam dom, jazierko, geo-vrt, solary; a byt dobrovolne nezamestnany a sr*t na cely skorumpovany a zapredany system ktory tu mame :D
plamen4
15.03.10,19:53
Ja by som si dom vedel predstaviť na takomto pozemku – musí byť však poschodový, no o pôdoryse 5 x 10 -11 m sa dá postaviť pekný domček, riešil by som kocku s plochou strechou, aby som max. využil aj poschodie. Minimalizmus sa mi v celku ráta, ako inšpirácia môže byť Rodinný dom Minimal. Nič mu nechýba.