anna1963
13.03.10,22:37
Chcela by som sa spýtať ako funguje podanie danového priznania ked prenájímam byt. No neni zatial v prenájme celý rok. Z akej sumy sa odvádza dan? Ak sa dan odvádza z celej sumy podnájmu, tak ako sa dalej postupuje ked do termínu podania danového priznania nie sú prídené ročné vyúčtovania - preplatok, alebo nedoplatok?
jacekova
13.03.10,21:44
máš dve možnosti:

a) uplatnenie výdavkov vo výške 40% dosiahnutých príjmov podľa § 6 ods. 10 ZoDP,
b) uplatnenie výdavkov v skutočnej výške ( §19 ZoDP),

Ad a) Ak prenajímateľ sa rozhodne uplatniť výdavky paušálnou formou, tak od celkových príjmov si odpočíta 40% ako oprávnené výdavky. Žiadne iné výdavky už nie je možné uplatňovať.

Ad b) Pri uplatňovaní skutočných nákladov je potrebné nehnuteľnosť zaradiť do majetku. V tomto prípade sa môžu uplatniť všetky výdavky vynaložené na dosiahnutie zdaniteľných príjmov. Tieto výdavky sú napr. opravy, údržba, spotreba el. energie, odpisy ...... V tomto prípade je potrebné viesť účtovníctvo.

Avšak treba rozlišovať pri výdavkov, či skutočne sa jedná o výdavok v zmysle § 19 ZoDP, alebo o technické zhodnotenie nehnuteľnosti.

Pri príjmoch s prenájmu podľa §6 ods. 3) ZoDP je príjem do výšky päťnásobku životného minima oslobodený od platenia dane (§9 ods. h) ZoDP).

A snáď si nezabudla na DÚ oznámiť, že prenajímaš byt...
enol
14.03.10,18:22
Chcela by som sa opýtať na daň z prenájmu bytu, na daňovom úrade som sa zahlásila ja i manžel keďže na zmluve o prenajme figurujeme obaja, moja otázka teda znie do ročného zúčtovania daňe si to musíme dať obaja či stačí iba manžel. Ja som na to totiž zabudla, a manžel si bude robiť ročné zúčtovanie tento týždeň.
mysimis
14.03.10,18:25
Chcela by som sa opýtať na daň z prenájmu bytu, na daňovom úrade som sa zahlásila ja i manžel keďže na zmluve o prenajme figurujeme obaja, moja otázka teda znie do ročného zúčtovania daňe si to musíme dať obaja či stačí iba manžel. Ja som na to totiž zabudla, a manžel si bude robiť ročné zúčtovanie tento týždeň.

Môžete sa rozhodnúť, zdaniť to môže ktorýkoľvek z manželov, prípadne aj obaja.
hena22
14.03.10,19:00
Chcela by som sa opýtať na daň z prenájmu bytu, na daňovom úrade som sa zahlásila ja i manžel keďže na zmluve o prenajme figurujeme obaja, moja otázka teda znie do ročného zúčtovania daňe si to musíme dať obaja či stačí iba manžel. Ja som na to totiž zabudla, a manžel si bude robiť ročné zúčtovanie tento týždeň.

Nedá sa to dať do ročného zúčtovania, treba podať daňové priznanie typ B.
skaspa
14.03.10,20:32
Chcela by som sa opýtať na daň z prenájmu bytu, na daňovom úrade som sa zahlásila ja i manžel keďže na zmluve o prenajme figurujeme obaja, moja otázka teda znie do ročného zúčtovania daňe si to musíme dať obaja či stačí iba manžel. Ja som na to totiž zabudla, a manžel si bude robiť ročné zúčtovanie tento týždeň.
no lepšie by bolo, keby ste si príjmy z prenájmu medzi seba rozdelili, potom môžete obidvaja využiť oslobodenie podľa § 9 ods. 1 písm. h) do výšky 5 násobku životného minima, takže by ste na dani ušetrili

v opačnom prípade /ak budeš zdaňovať celý príjem len ty/ môžeš si uplatniť oslobodenie na celý príjem len ty t.j. len raz 5 násobok životného minima
enol
15.03.10,16:12
zaujima ma tato klauzla nižšie, ja som nenahlasila zamestnavatelovi ze mam prijem z prenajmu.. ako to viem napravit, alebo je to povinnost, resp. staci ked tak spravi manzel?
Prijmy z prenajmu nehnutelnosti ak nejde o príjmy z podnikania, sú oslobodené od dane, ak úhrn týchto príjmov v roku 2007 nepresiahol sumu 24 900 Sk. Vtedy nemusí daňovník podávať daňové priznanie, urobí tak za neho len zamestnávateľ. Ak príjmy z prenájmu presiahnu 24 900 Sk, treba podať daňové priznanie typ B.
enol
15.03.10,16:24
a ešte som zabudla, že príjem z prenajmu nepresiahol 5 nasobok životného minima. Ja som zamestnaná a manžel SZČo.
-Dana-
15.03.10,16:48
Príjem do výšky 894,6 € je od dane oslobodený, teda ak máte príjem len do tejto sumy nevzniká povinnosť podávať DP a zamestnávateľovi nemusíš nič hlásiť. Stačí ak za teba spraví on ročné zúčtovanie.
Daňové priznanie a ročné zúčtovanie sú 2 veci. Daňové priznanie je povinnosť podať ak máme okrem príjmov zo závislej činnosti aj iné príjmy, pokial tieto príjmy nie sú od dane oslobodené.
Ročné zúčtovanie za nás robí zamestnávateľ.
jamosa
15.03.10,17:12
Ja by som len podotkla, že pri Ad b) Pri uplatňovaní skutočných nákladov je potrebné nehnuteľnosť zaradiť do majetku. V tomto prípade sa môžu uplatniť všetky výdavky vynaložené na dosiahnutie zdaniteľných príjmov. Tieto výdavky sú napr. opravy, údržba, spotreba el. energie, odpisy ...... V tomto prípade je potrebné viesť účtovníctvo.
Stačí aj evidencia o príjmoch a výdavkoch
enol
15.03.10,17:15
Takže ani manžel si to nemusí dávať do svojho daňového priznania?
Netreba daňovému úradu podať aspoň nejaké oznámenie,že nepodávame daňové priznanie keďže náš príjem nepresiahol 5-násobok životného minima?
-Dana-
15.03.10,18:12
Pokial naozaj nemáte vyšší príjem ako spomínaných 894,6 € /pod slovom príjem sa myslí hrubý príjem od ktorého ešte nie je odpočítaný žiadny výdaj/ tak nemáte si čo dať do DP, leda ak si napíšete príjem z prenájmu 0. Neviem o tom aby bola nejaká povinnosť oznamovať DÚ z akého dôvodu DP nepodávate, ale nakoniec im to oznámiť môžete, aby Vás zbytočne nevyzývali k podávaniu DP. Ak by Vás neskôr aj tak vyzvali k podaniu DP potom ho už podať musíte.
Lubkka
15.03.10,18:39
Neviete mi prosim poradit, ci fyzicka osoba rezident Velkej Britanie, ktory na Slovensku ma prijmy z prenajmu bytu, si moze uplatnit nezdanitelnu ciastku na danovnika ????

Podla mna ano lebo v §11 odseku 8 sa vylucuje moznost odpocitat si od zakladu dane iba polozku na manzelku a prispevky na sporenie a poistenie.

Opravi ma niekto ak sa mylim?
Lubkka
16.03.10,13:20
posuvam ...
Lubkka
16.03.10,13:31
Tak si odpovedam sama, mozno to niekomu pomoze :
Nárok na zníženie základu dane na daňovníka o nezdaniteľnú časť má aj daňovník - fyzická osoba, cudzinec, bez ohľadu na to, koľko mesiacov v roku pracuje, ako dlho sa na našom území zdržuje, ak poberá zdaniteľné príjmy podľa § 5 až § 8 zákona o dani z príjmov plynúce zo zdrojov na našom území a spĺňa podmienky uvedené v § 11 ods. 2 resp. § 52g zákona č. 595/2003 Z.z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov.
harmi
17.03.10,12:44
Dobry den, je prosim spravny nasledovny vypocet? Ak mam z prenajmu 4000eur, co je suma za prenajom vratane energii, tak z toho odratam 894,6 € bez ohladu na iny moj prijem, dostanem 3105,40. Z tohoto si odratam 40% (1242.16) ako pausalne vydavky, cize dostanem 1863.24 ako zaklad dane. Je to takto spravne?
lusil329
17.03.10,13:50
Dobry den, je prosim spravny nasledovny vypocet? Ak mam z prenajmu 4000eur, co je suma za prenajom vratane energii, tak z toho odratam 894,6 € bez ohladu na iny moj prijem, dostanem 3105,40. Z tohoto si odratam 40% (1242.16) ako pausalne vydavky, cize dostanem 1863.24 ako zaklad dane. Je to takto spravne?

ano :)
Mirka.V
17.03.10,17:01
môže sa zahrnúť do skutočných výdavkov aj daň z nehnuteľnosti? Ďakujem
jacekova
17.03.10,18:18
môže sa zahrnúť do skutočných výdavkov aj daň z nehnuteľnosti? Ďakujem

druhy skutočných výdavkov:

výdavky na energie a správu bytu – spotreba elektrickej energie, plynu, vody, tepla a iných služieb (správa bytového domu, upratovanie, odvoz odpadu a pod.)
výdavky na služby, ktoré poskytujete spolu s prenajímanou nehnuteľnosťou – napr. internet.
zariadenie nehnuteľnosti – nábytok, akýkoľvek iný inventár, prípadne iné vybavenie, ktoré nájomcovi v zmysle zmluvy prenechávate na použitie.
výdavky na reklamu a inzerciu
kolky a notárske poplatky
výdavky na účtovníctvo, resp. inú evidenciu a spracovanie daňového priznania
opravy nehnuteľnosti a príslušenstva
odpis nehnuteľnosti (s výnimkou pozemku) – ročný odpis nehnuteľnosti sa vypočíta ako jedna dvadsatina vstupnej ceny nehnuteľnosti.
úrok z úveru, z ktorého byt financujete – hypotekárny, resp. stavebný úver.
stavebné úpravy - ak však ide o zásadnú zmenu v sume prevyšujúcej 1 700 EUR za celý r. 2009, je možné si ju zahrnúť do výdavkov len postupne prostredníctvom odpisov – viď nižšie.
iné výdavky – v podstate platí, že uplatniť si môžete akékoľvek výdavky, ktoré viete vy alebo váš účtovník pred daňovou kontrolou obhájiť ako oprávnené.
Mirka.V
17.03.10,20:55
Ďakujem :-)
salka
18.03.10,04:52
Dobrý deň,
potrebovala by som skontrolovať výpočet, resp. zaokrúhľovanie výpočtu výdavkov z prenájmu´.
Vyplňujem DP,typ B, odd.VI,tabuľka č.1, riadok 10

Ročný príjem z prenájmu bol 6970,74 €
Výdavky som počítala percentuálne presne podľa návodu bez akéhokoľvek zaokrúhľovania;
vyšli mi 2430,4558...je to správne?, ako to treba zaokrúhliť?-predpokladám na 2430,46€

MOJ POSTUP:
1.) 40% zo 6970,74 = 2788,296
2.) 6970,74-894,60=6076,14 (príjmy r.10,odst.1)
3.) 6076,14:6970,74=0,8716635 x 2788,296 = 2430,4558 (výdavky r.10,odst.2)
Tie "medzivýsledky" nebolo treba zaokrúhľovať?

Ďakujem pekne
katka50
18.03.10,05:42
Dobrý deň,
potrebovala by som skontrolovať výpočet, resp. zaokrúhľovanie výpočtu výdavkov z prenájmu´.
Vyplňujem DP,typ B, odd.VI,tabuľka č.1, riadok 10

Ročný príjem z prenájmu bol 6970,74 €
Výdavky som počítala percentuálne presne podľa návodu bez akéhokoľvek zaokrúhľovania;
vyšli mi 2430,4558...je to správne?, ako to treba zaokrúhliť?-predpokladám na 2430,46€ Áno-správne

MOJ POSTUP:
1.) 40% zo 6970,74 = 2788,296
2.) 6970,74-894,60=6076,14 (príjmy r.10,odst.1)
3.) 6076,14:6970,74=0,8716635 x 2788,296 = 2430,4558 (výdavky r.10,odst.2)


Tie "medzivýsledky" nebolo treba zaokrúhľovať?

Ďakujem pekne

Odpoveď v texte.
salka
18.03.10,05:44
Ďakujem Katuška, padol mi kameň zo srdca...idem to ihneď vyplniť a zaplatiť. Pekný deň
mszv
18.03.10,14:29
Prenajímame byt už 4 roky a uplatňujeme si skutočné výdavky, ale len dnes som sa dozvedela, že si môžem do výdavkov dať aj odpis nehnuteľnosti z obstarávacej sumy. Môžem to urobiť aj teraz po 4. rokoch? A začať teraz (suma/20) alebo už som o tie 4 roky, keď som odpisovanie nevyužila, prišla?
skaspa
18.03.10,14:41
Prenajímame byt už 4 roky a uplatňujeme si skutočné výdavky, ale len dnes som sa dozvedela, že si môžem do výdavkov dať aj odpis nehnuteľnosti z obstarávacej sumy. Môžem to urobiť aj teraz po 4. rokoch? A začať teraz (suma/20) alebo už som o tie 4 roky, keď som odpisovanie nevyužila, prišla?

§ 24 ods. 5 zákona o dani z príjmov: "Daňovník, ktorý je fyzickou osobou, pri preradení hmotného majetku a nehmotného majetku z osobného užívania do obchodného majetku a daňovník nezaložený alebo nezriadený na podnikanie pri začatí používania majetku na činnosť, z ktorej príjmy sú predmetom dane, odpisujú tento majetok ako v ďalších rokoch odpisovania zo vstupnej ceny ustanovenej v § 25 ods. 1 písm. d)."
mszv
19.03.10,11:17
Ďakujem za citát. Čiže, ak to správne chápem, môžem začať odpisovať aj teraz (po 4 rokoch) a vlastne na celých 20 rokov. Ak napr. po piatich rokoch už nebudeme mať príjmy z prenájmu bytu, jednoducho sa odpisovanie zastaví, áno?