emzetperx
15.03.10,22:32
Ahoj. Plánujem v kamennom dome zhotoviť omietky nasledovným spôsobom.

1/ Obitie omietky až na kameň. (Nedrží, popraskaná, stará, smrdí)
2/ Prednástrek (cement,piesok,voda)
3/ Jadrová omietka (kupenská)
4/ Lepidlo so sklotextilnou mriežkou
5/ Šťuková omietka

poprosím o názory.
220870
16.03.10,04:14
(kupenská) to slovo je pre mňa "Španielska dedina".Stará omietka smrdí preto že je vlhká,.Nedokáže odviesť toľko vlhkosti koľko nasaje.Ak na novú omietku dáte lepidlo tak urobíte to isté,alebo to ešte zhoršíte.Na kameň sú vhodné sanačné omietky.Farby neuzatvárajúce póry.
emzetperx
16.03.10,18:06
Kupenská - "kúpená v obchode", nemiešaná doma z cementu, vody, piesku a vápna.
Smrdí - lebo je stará a bohvie v akom zložení nahodená, predpokladám že v minulosti riadne šetrili na cemente.
Dom je suchý a steny tiež, ba až moc. Tak teda na jadrovú omietku neodporúčate lepidlo so sieťkou ? Potom čo budem robiť ak mi znova popraskajú steny? Sanačná omietka je drahá, a ako som písal dom nie je vlhký.
ono79
19.03.10,06:02
možno to bude znieť ako laická otázka, ale v akej hrúbke sú nahodené pôvodné omietky. U nás to bolo niekde od 5 cm do 12 cm. aj to možno dá nejaký obraz, napr. keď to hodnotíte, znamená že pôvodný stav praská alebo už ste robili niečo a i tak praská. Ja som obíjal až po vaľok, následne špricoval, a cez omietníky natiahol do 2 cm novej vakovky. Na to už išla pucovka. Aj ja som kombinoval raz "kupensku" a niekde domácu. Neviem sa vyjadriť presne, ako sa správajú, lebo niekde som robil vyspravky a niekde od nova.
emzetperx
19.03.10,10:57
Pôvodné omietky boli v hrúbke od 2 cm až do 6 cm, podľa krivosti stien, a boli popraskané, vzhľadom aj na pohyb múrov súvisiacich so zanedbaním vonkajších omietok a samotným miernym sadaním stavby. Neviem prečo by mal byť problém na jadrovú omietku ťahať sieťku s lepidlom. Chcem len predísť tomu, aby naďalej dochádzalo k praskaniu nanovo nahodených omietok, nakoľko podľa vyjadrenia kamarátov a známych, ktorí majú tiež kamenné domy, im omietka na viacerých miestach popraskala. Samozrejme by som natiahnutím lepidla a sieťky docielil lepší efekt rovnosti stien. (Myslím si)
220870
19.03.10,16:39
Sanačné omietky sú extrémne pružné,nepraskajú.
emzetperx
19.03.10,18:32
To mi je jasné, ale ak by som mal sanačnými omietkami ohodiť celý dom, mohol som radšej postaviť nové vnútorné múry z porfixu, hoci aj na úkor interiéru, teda aspoň čo sa ceny týka. Napr. sanačná omietka KVK - 1q = 26,85,-€, KVK jadrová - 1q = 13,34,-€. Pri hrúbke omietky 1 cm na 1 m2 - je cca 13 kg, t.j. jeden kubík na cca 7,6 m2 a to je nič, najmä pri kamenných stenách, kde tieto vôbec nie sú rovné. Hoci je pravdou, že možno by postačovala sanačka a na to stierka, ako by som mal použiť lepidlo + sieťku, finančne je to asi na rovnakej úrovni, ide len o pracnosť.
lapejko
21.03.10,14:34
To mi je jasné, ale ak by som mal sanačnými omietkami ohodiť celý dom, mohol som radšej postaviť nové vnútorné múry z porfixu, hoci aj na úkor interiéru, teda aspoň čo sa ceny týka. Napr. sanačná omietka KVK - 1q = 26,85,-€, KVK jadrová - 1q = 13,34,-€. Pri hrúbke omietky 1 cm na 1 m2 - je cca 13 kg, t.j. jeden kubík na cca 7,6 m2 a to je nič, najmä pri kamenných stenách, kde tieto vôbec nie sú rovné. Hoci je pravdou, že možno by postačovala sanačka a na to stierka, ako by som mal použiť lepidlo + sieťku, finančne je to asi na rovnakej úrovni, ide len o pracnosť.
Ak spravíš primurovku s pórobetónu(doporučujem Ytong 7,5cm) daj na to sadrovú stierku bez lepidla a paropriepustnú farbu, ten efekt po dokončení ťa milo prekvapí.
emzetperx
21.03.10,15:52
V jednej z izieb to budem takto realizovať, tá má steny zo škvárobetónu.
220870
21.03.10,16:14
Sanačná omietka Baurex 1l cca 25-30€ .+piesok + cement + voda o cca 15-20% drahšia ako "bežná "MVC.