ludmilla
18.03.10,14:03
Budem rada, keď sa niekto pridá. Po hláške môjho syna (uviedla som ju v téme "výroky detí") som sa rozhodla znížiť svoju hmotnosť. Okrem toho, že som sa začala venovať cvičeniu - zatiaľ len 2x do týždňa zmenila som aj jedálníček. Moja predstava je pridávať recepty zdravej výživy, tipy, postrehy. Keďže som začala bez príloh, ovocia a sladkostí pridávam dnešný môj obed:

Kurací vývar s mäsom a zeleninou
Losos s kapustou a rajčinou. - Recept som vymyslela sama, ale chutí veľmi dobre, to isté bude aj na večeru (mám radšej teplé večere)

Recept:
2 filety z lososa
1 konzerva lúpaných rajčín
kapusta biela, krájaná - 2 hrste
1 malá cibuľa
2 strúčiky cesnaku
morská soľ
olivový olej

Lososa som potrela olivovým olejom, posolila kryštáľovou morskou soľou a dala zapiecť.
Do kastrólika som pripravila troška oleja, pridala cibuľu, mierne podusila, pridala som konzervu rajčín, kapustu, asi 2 dcl vody, pretlačený cesnak, dochutila soľou a korením.
Stanislav 1975
18.03.10,13:05
Budem rada, keď sa niekto pridá. Po hláške môjho syna (uviedla som ju v téme "výroky detí") som sa rozhodla znížiť svoju hmotnosť. Okrem toho, že som sa začala venovať cvičeniu - zatiaľ len 2x do týždňa zmenila som aj jedálníček. Moja predstava je pridávať recepty zdravej výživy, tipy, postrehy. Keďže som začala bez príloh, ovocia a sladkostí pridávam dnešný môj obed:

Kurací vývar s mäsom a zeleninou
Losos s kapustou a rajčinou. - Recept som vymyslela sama, ale chutí veľmi dobre, to isté bude aj na večeru (mám radšej teplé večere)

Recept:
2 filety z lososa
1 konzerva lúpaných rajčín
kapusta biela, krájaná - 2 hrste
1 malá cibuľa
2 strúčiky cesnaku
morská soľ
olivový olej

Lososa som potrela olivovým olejom, posolila kryštáľovou morskou soľou a dala zapiecť.
Do kastrólika som pripravila troška oleja, pridala cibuľu, mierne podusila, pridala som konzervu rajčín, kapustu, asi 2 dcl vody, pretlačený cesnak, dochutila soľou a korením.






Ach jáááj bože Ludmilka, toto ale néééééééééééé :mad::mad::mad:-to čo ťa napadlo chudnúť?:confused::cool:
Stanislav 1975
18.03.10,13:10
a čo radšej toto?;););)



Pečené prasiatko

1 celé prasiatko maximálne 15 kg ťažké, soľ (15 g na kilogram mäsa), 1 lyžicu čierneho korenia, niekoľko zrniečok nového korenia, niekoľko zrniečok borievok, zeleného korenia, 16 strúčikov cesnaku, 1 lyžičku postrúhaného muškátového orieška, 1 lyžičku mletej škorice, 100 g čerstvého zázvoru, 2 zväzky jarnej cibuľky s vňaťou, 2 malú papriku čili, šťavu z jedného citróna, 2 vetvičky tymianu, 2 dl olivového oleja.

Všetko korenie, ošúpaný cesnak, pokrájanú cibuľku, nadrobno pokrájaný zázvor, papriku, nadrobno pokrájaný tymian dáme do mažiara a rozmliaždime. Pridáme šťavu z citróna, soľ a olivový olej a premiešame. Zmesou potrieme prasiatko. Pečieme veľmi pomaly na drevených paliciach pod ktorými je pahreba. Doba pečenia by mala byť asi 35 minút na 1 kg.
ludmilla
18.03.10,13:15
Ach jáááj bože Ludmilka, toto ale néééééééééééé :mad::mad::mad:-to čo ťa napadlo chudnúť?:confused::cool:

:D:D:D:D:D:D
za to môže môj syn :D:D:D:D
lenkak
18.03.10,13:20
Ľudmilka
pokiaľ len syn, a nie manžel, tak je to všetko ok. A nemusíš sa zaoberať svojou váhou.
ludmilla
18.03.10,13:21
a čo radšej toto?;););)



Pečené prasiatko

1 celé prasiatko maximálne 15 kg ťažké, soľ (15 g na kilogram mäsa), 1 lyžicu čierneho korenia, niekoľko zrniečok nového korenia, niekoľko zrniečok borievok, zeleného korenia, 16 strúčikov cesnaku, 1 lyžičku postrúhaného muškátového orieška, 1 lyžičku mletej škorice, 100 g čerstvého zázvoru, 2 zväzky jarnej cibuľky s vňaťou, 2 malú papriku čili, šťavu z jedného citróna, 2 vetvičky tymianu, 2 dl olivového oleja.

Všetko korenie, ošúpaný cesnak, pokrájanú cibuľku, nadrobno pokrájaný zázvor, papriku, nadrobno pokrájaný tymian dáme do mažiara a rozmliaždime. Pridáme šťavu z citróna, soľ a olivový olej a premiešame. Zmesou potrieme prasiatko. Pečieme veľmi pomaly na drevených paliciach pod ktorými je pahreba. Doba pečenia by mala byť asi 35 minút na 1 kg.


Chlap jeden nekaz mi to tu, lebo sa dám zviesť na zlé chodníčky :eek::eek::rolleyes::rolleyes:;);)
ludmilla
18.03.10,13:26
Ľudmilka
pokiaľ len syn, a nie manžel, tak je to všetko ok. A nemusíš sa zaoberať svojou váhou.

Nie, nie Lenka manžel sa asi neodvážil niečo povedať :(:(

robím to samozrejme hlavne kvôli sebe a chcem len motivovať ďalších s podobným problémom.

Bude to vyzerať asi takto: moje jedálníčky budem písať do blogu a aj výsledky.
Iste pochopíte, že východziu váhu neuvediem :D:D:D:D

Ak náhodou neschudnem :rolleyes::o....... ale nie ja viem, že schudnem :):):)
mpca
18.03.10,13:26
Stanislav tvoj recept je u mňa na prvom mieste ;) :--- :--- :---

ludmilla držím všetky prsty nech sa do "cieľa" dostaneš bez ujmy na zdraví ;)
lenkak
18.03.10,13:28
keď kvôli sebe, tak to beriem. Ale všetko s mierou. Tebe to ale písať ani nemusím, vieš sama, aký vplyv majú diéty na organizmus človeka.
Stanislav 1975
18.03.10,13:33
Ja mám kolegu a on obeduje jogurt biely s nejakými klíčkami:confused::mad:, ale inak vyzerá byť celkom normálny až na takéto excesy...:D
monika74
18.03.10,13:36
a čo radšej toto?;););)



Pečené prasiatko

1 celé prasiatko maximálne 15 kg ťažké, soľ (15 g na kilogram mäsa), 1 lyžicu čierneho korenia, niekoľko zrniečok nového korenia, niekoľko zrniečok borievok, zeleného korenia, 16 strúčikov cesnaku, 1 lyžičku postrúhaného muškátového orieška, 1 lyžičku mletej škorice, 100 g čerstvého zázvoru, 2 zväzky jarnej cibuľky s vňaťou, 2 malú papriku čili, šťavu z jedného citróna, 2 vetvičky tymianu, 2 dl olivového oleja.

Všetko korenie, ošúpaný cesnak, pokrájanú cibuľku, nadrobno pokrájaný zázvor, papriku, nadrobno pokrájaný tymian dáme do mažiara a rozmliaždime. Pridáme šťavu z citróna, soľ a olivový olej a premiešame. Zmesou potrieme prasiatko. Pečieme veľmi pomaly na drevených paliciach pod ktorými je pahreba. Doba pečenia by mala byť asi 35 minút na 1 kg.

Stanko s týmto chutným receptom si založ konkurenčnú tému - Priberajme on-line :D
ináč pečené prasiatko by som si aj ja dala mňááám, ale asi prejdem na lososa, predvčerom som skoro dosiahla môj povestný bod nasrdenia sa na samu seba -a keďže sa to stalo v obchode s oblečením je jasné asi prečo som sa nasrdila na seba :):D
ludmilla
18.03.10,13:38
Ja mám kolegu a on obeduje jogurt biely s nejakými klíčkami:confused::mad:, ale inak vyzerá byť celkom normálny až na takéto excesy...:D

Žiadne excesy nebudú, myslím si, že bude dôležité jesť potraviny, ktoré bežne jem, nebudú žiadne nízkotučné jogurty, mlieka a podobne. Budú to bežné potraviny len v iných množstvách, inom zložení, intervaloch. Možno pri syroch dám pozor na obsah tuku. Chcem zostať na prirodzených potravinách, tu nechcem robiť zmeny a uvidíme koľko dáme dolu :):):).
Aby som nezabudla začala som 16.3.2010.
Stanislav 1975
18.03.10,13:42
Žiadne excesy nebudú, myslím si, že bude dôležité jesť potraviny, ktoré bežne jem, nebudú žiadne nízkotučné jogurty, mlieka a podobne. Budú to bežné potraviny len v iných množstvách, inom zložení, intervaloch. Možno pri syroch dám pozor na obsah tuku. Chcem zostať na prirodzených potravinách, tu nechcem robiť zmeny a uvidíme koľko dáme dolu :):):).
Aby som nezabudla začala som 16.3.2010.

A čo tak radšej začať behať a cvičiť???:confused::confused::confused:-ráno 3 km, večer 3 km a popritom 30 klikov, 50 brušakov...:D
monika74
18.03.10,13:44
ja som začala od včera, viac som chodila pešo, stravu som zatiaľ výrazne neobmedzila, až na to že včera som po 18,30 hod. už nič nezjedla
...ale neodvážila som sa odvážiť na váhe :D
Stanislav 1975
18.03.10,13:47
ja som začala od včera, viac som chodila pešo, stravu som zatiaľ výrazne neobmedzila, až na to že včera som po 18,30 hod. už nič nezjedla
...ale neodvážila som sa odvážiť na váhe :D

máš viac ako ja? Ja mám 102-:D
monika74
18.03.10,13:47
A čo tak radšej začať behať a cvičiť???:confused::confused::confused:-ráno 3 km, večer 3 km a popritom 30 klikov, 50 brušakov...:D

hmm žeby som začala behať za tebou? si odo mňa tak 3 km vzdialený? :D
Stanislav 1975
18.03.10,13:49
hmm žeby som začala behať za tebou? si odo mňa tak 3 km vzdialený? :D

z ovsišťa rovné 3 km...:D:D:D-popri dostižke...;)
monika74
18.03.10,13:50
máš viac ako ja? Ja mám 102-:D

nepoviééééééém :D :--- ;)
monika74
18.03.10,13:52
z ovsišťa rovné 3 km...:D:D:D-popri dostižke...;)

OK, lenže to bude štafetový beh s valčekom na cesto, po dobehnutí do cieľa ho odovzdám tvojej manželke, tá už bude vedieť ako ďalej pokračovať :D :D :D
Stanislav 1975
18.03.10,14:00
OK, lenže to bude štafetový beh s valčekom na cesto, po dobehnutí do cieľa ho odovzdám tvojej manželke, tá už bude vedieť ako ďalej pokračovať :D :D :D

:D:D:D
ludmilla
18.03.10,14:01
A čo tak radšej začať behať a cvičiť???:confused::confused::confused:-ráno 3 km, večer 3 km a popritom 30 klikov, 50 brušakov...:D
No veď som už uviedla cvičím 2 x do týždňa, chodím do posilňovne:D:D:D .... prišlo mi to smiešne - začala som chodiť, mám cviky zamerané na formovanie postavy, viac chodím na prechádzky, vynechala som výťahy.
Behanie to nie je príliš vhodný nápad pre nadváhu - kĺby pri behu veľmi trpia, treba športovať, ale nie sa dokaličiť :rolleyes::rolleyes::D
ludmilla
18.03.10,14:03
máš viac ako ja? Ja mám 102-:D

.... je to hmotnosť aj s prasiatkom alebo bez ???? :D:D:D
Stanislav 1975
18.03.10,14:04
.... je to hmotnosť aj s prasiatkom alebo bez ???? :D:D:D

čo ja ti viem,hmhm asi s prasiatkom...:eek:
monika74
18.03.10,14:05
čo sa týka varenia - mňa napríklad pre vyprážanými jedlami chráni moja lenivosť - nechce sa mi obaľovať mäsko a tak ho radšej robím na prírodno - poopekám, podusím alebo ho hodím do rúry :)
na druhej strane lenivosť mi viackrát prekazila snahu pravidelne športovať :mad:
buchač
18.03.10,14:37
Ľudmilka
pokiaľ len syn, a nie manžel, tak je to všetko ok.
...len aby ...;)

Ja mám kolegu a on obeduje jogurt biely s nejakými klíčkami:confused::mad:, ale inak vyzerá byť celkom normálny až na takéto excesy...:D
...jeho to prejde ...:rolleyes:


A čo tak radšej začať behať a cvičiť???:confused::confused::confused:-ráno 3 km, večer 3 km a popritom 30 klikov, 50 brušakov...:D
...málo ...:---

No veď som už uviedla cvičím 2 x do týždňa, chodím do posilňovne:D:D:D .... prišlo mi to smiešne - začala som chodiť, mám cviky zamerané na formovanie postavy, viac chodím na prechádzky, vynechala som výťahy.
Behanie to nie je príliš vhodný nápad pre nadváhu - kĺby pri behu veľmi trpia, treba športovať, ale nie sa dokaličiť :rolleyes::rolleyes::D
Športom k trvalej invalidite ....:cool:
Timka1
18.03.10,14:44
a nemáte nejaký osvedčený recept - ako pribrať?
monika74
18.03.10,15:00
a nemáte nejaký osvedčený recept - ako pribrať?

žiaden zbytočný pohyb, a veľa papaj, prevádzkovatelia fast food -ov ti už poradia akú stravu papať :)
ludmilla
18.03.10,16:28
žiaden zbytočný pohyb, a veľa papaj, prevádzkovatelia fast food -ov ti už poradia akú stravu papať :)

Žiadne fast foody, je to veľmi nezdravá strava, ani prejedanie nie je riešenie.
Timka1
18.03.10,16:41
žiaden zbytočný pohyb, a veľa papaj, prevádzkovatelia fast food -ov ti už poradia akú stravu papať :)

fast foodom sa vyhýbam, ja mám taký zrýchelný život, 10 vecí naraz robím, behám doma ako blbá, myslím, že nie som ani minútu bez práce .....

a mám strašne rada vločky, niekedy aj celý deň sa v nich bažím .... :) no a tie nie je na mne vidno :)
monika74
18.03.10,17:52
takže ty rada vločky a aké? ovsené?
monika74
18.03.10,17:53
Žiadne fast foody, je to veľmi nezdravá strava, ani prejedanie nie je riešenie.

Ludmilla to bola len recesia, ja som sa spoliehala na Timkin zdravý rozum :)
ludmilla
22.03.10,20:43
Souvlaki
2ks vykostených kuracích stehien bez kože
1 ks malý citrón
2 strúčiky cesnaku
2 lyžice olivového oleja
čerstvo pomleté korenie
soľ
oregano
čerstvá petržlenová vňať

Mäso nakrájame na malé rovnaké kúsky, vytlačíme šťavu s citróna, zmiešame s olivovým olejom, prelisovaným cesnakom, oreganom, korením a soľou. Mäso nastokneme na drevené špajdle, špízy namočíme do pripravenej marinády a dáme do chladu minimálne 1 hodinu, je lepšie nechať dlhšie. Na grilovacej panvičke opekáme z každej strany na oleji. Podávame so šalátom z listovej zeleniny.
ludmilla
23.03.10,10:43
Avokádová pomazánka

1 avokádo (musí byť mäkké, aby išiel prst vtlačiť)
2 - 3 strúčiky cesnaku
morská soľ
Avokádo zbavíme šupky a kôstky, roztlačíme vidličkou, pridáme roztlačený cesnak a dochutíme soľou.

Avokádo obsahuje hodnotné aminokyseliny leucín a izoleucín, ktoré podporujú produkciu hormónu "dobrej nálady" serotonínu.
Má vysoký obsah minerálov, vitamínov a obsahuje tiež kyselinu linolovú a fosfolipidy dôležité pre nervovú sústavu a preto je vynikajúcim doplnkom stravy u ľudí trpiacich atopickým ekzémom a neurodermatitídou.
Okrem toho 100g avokádovej dužiny obsahuje 0,6 mg kyseliny salicilovej, najúčinnejšieho analgetika, ktoré nám príroda ponúka.
Avokádo posiľňuje svaly a dobre pôsobí pri "svalovici" je považovaný ako TOP prostriedok proti svalovici pri výkonných športoch.
Terapeutické účinky avokáda:
znižuje krvný tlak, tlmí bolesti aj pri menštruácii, bolesti svalov, znižuje teplotu, pôsobí odvodňujúco a priaznivo na obličky, je to známe afrodiziakum, pôsobí aj antidepresívne
monika74
23.03.10,13:14
ja síce nemám recept, ale som dnes v bufete odolala gaštanovému pyré a iným sladkým lákadlam :)

a odkedy si Ludmilla založila túto tému, chodím si pekne každé ráno po schodoch do kancla, našťastie je na prvom poschodí :D :D
ludmilla
23.03.10,13:28
ja síce nemám recept, ale som dnes v bufete odolala gaštanovému pyré a iným sladkým lákadlam :)

a odkedy si Ludmilla založila túto tému, chodím si pekne každé ráno po schodoch do kancla, našťastie je na prvom poschodí :D :D

:D:D:DJoj Monika ani len netušíš ako si ma potešila aspoň niekoho sa moja téma dotkla :D:D. Ja som včera oslávila môj prvý úspech: - 1300g :):):)
monika74
23.03.10,13:38
:D:D:DJoj Monika ani len netušíš ako si ma potešila aspoň niekoho sa moja téma dotkla :D:D. Ja som včera oslávila môj prvý úspech: - 1300g :):):)
ja si myslím, že sa aj iní pridajú, ide jar a leto a to je dôvod na zlepšenie vzhľadu.. :)

gratulujem k prvým debetným gramom :)
...ja som sa ani neopovážila vzhliadnuť na osobnú váhu nieto ešte sa odvážiť na nej :D :---...chcem to hlavne zistiť cez moje oblečenie, až keď pri chôdzi stratím svoje gate tak som určite schudla :D :D
kvetinka07
23.03.10,13:53
No veď som už uviedla cvičím 2 x do týždňa, chodím do posilňovne:D:D:D .... prišlo mi to smiešne - začala som chodiť, mám cviky zamerané na formovanie postavy, viac chodím na prechádzky, vynechala som výťahy.
Behanie to nie je príliš vhodný nápad pre nadváhu - kĺby pri behu veľmi trpia, treba športovať, ale nie sa dokaličiť :rolleyes::rolleyes::D
Ahoj,

super motivácia, ja som tiež začala chodiť do posilovne. A tie recepty- bude fajn ak si nájdeš čas udržiavať to tu. Také spoločné povzbudzovanie je fajn vec. Držím palce- Tebe, mne a aj ostatným ktorí sa rozhodnú podobne! :-)
Lilka 1
23.03.10,13:55
a nemáte nejaký osvedčený recept - ako pribrať? Keď chceš pribrať, tak nezabudni, že by si nemala ani sexovať, aj vtedy spaluješ kalórie :D.
ludmilla
23.03.10,13:57
Losos zapečený s cuketou a rajčinami a zeleninový šalát

2ks filiet z lososa
1 cuketa
3 rajčiny
olivový olej
korenie čerstvo pomleté
morská soľ
jarná cibuľka na ozdobenie

Lososa potrieme olejom, mierne osolíme, okoreníme, uložíme do zapekacej misky, prekryjeme zeleninou nakrájanou na kocky, dáme piecť do rúry - 200 stupňov asi 20 minút (v polovici pečenia dáme zeleninu pod lososa), hotové na tanieri ozdobíme jarnou cibuľkou.
Šalát je listový, natrhaný na malé kúsky, rajčina, uhorka tiež nakrájaná, všetko pokvapkané olivovým olejom a dochutené morskou soľou

Losos obsahuje vitamíny A,D,E,B1,B2,B6 a B12, ďalej malé množstvo kália, magnézia, fosforu, železa, zinku, selénu, fosforu alebo jódu.
Tento koktail pozitívne pôsobí na celý náš organizmus, v každom prípade chráni naše bunky (selén), podporuje trávenie (jód), posilňuje naše kosti, nervový systém a vôbec naše reakcie vďaka vitamínom.
Taktiež ako vitamíny, minerály, stopové prvky majú vysokú hodnotu omega3 mastné kyseliny, ktoré sú obsiahnuté v mäse lososa. Tieto kyseliny si naše telo nedokáže samo vytvoriť, ale ich účinky sú fenomenálne. Pomáhajú pri vysokom tlaku, regulujú hodnoty cholesterolu.
Okrem toho mäso lososa obsahuje aminokyseliny tyrozín a tryptofán. Tyrozín stimuluje cez hormonálny obeh fizycké a psychické výkony. Tryptofán je základnou látkou pre tvorbu serotonínu, má ukľudňujúce účinky.
ludmilla
23.03.10,14:01
ja si myslím, že sa aj iní pridajú, ide jar a leto a to je dôvod na zlepšenie vzhľadu.. :)

gratulujem k prvým debetným gramom :)
...ja som sa ani neopovážila vzhliadnuť na osobnú váhu nieto ešte sa odvážiť na nej :D :---...chcem to hlavne zistiť cez moje oblečenie, až keď pri chôdzi stratím svoje gate tak som určite schudla :D :D

...:D:D ako ľahko môže mať človek z debetu radosť :D:D
monika74
23.03.10,14:02
Keď chceš pribrať, tak nezabudni, že by si nemala ani sexovať, aj vtedy spaluješ kalórie :D.


hmm keď sa tak nad tým hlboko zamyslím, tak ja by som to mala urobiť opačne ako Timka1 :D :D :D
ludmilla
23.03.10,14:03
Ahoj,

super motivácia, ja som tiež začala chodiť do posilovne. A tie recepty- bude fajn ak si nájdeš čas udržiavať to tu. Také spoločné povzbudzovanie je fajn vec. Držím palce- Tebe, mne a aj ostatným ktorí sa rozhodnú podobne! :-)

Teším sa s tebou a ak sa vyskytne nejaký dobrý recept s menším obsahom kalórií šup s ním sem :):):)
ludmilla
23.03.10,14:05
hmm keď sa tak nad tým hlboko zamyslím, tak ja by som to mala urobiť opačne ako Timka1 :D :D :D
... veď nielen príroda sa pebúdza :D:D:D
kvetinka07
23.03.10,14:13
Teším sa s tebou a ak sa vyskytne nejaký dobrý recept s menším obsahom kalórií šup s ním sem :):):)
Dík, si milá. Tak tie recepty sú, ale to sú také jednoduché, isto ich používaš.
monika74
23.03.10,14:14
Pôvodca textu príspevku: Lilka 1
Keď chceš pribrať, tak nezabudni, že by si nemala ani sexovať, aj vtedy spaluješ kalórie .

hmmm recepty na nizkokalorické jedlá by tu boli, ale kto dá recept na to ako by som splašila toho spaľovača kalórii hááá? :D ;)
kvetinka07
23.03.10,14:16
Teším sa s tebou a ak sa vyskytne nejaký dobrý recept s menším obsahom kalórií šup s ním sem :):):)
Čo ma napadlo a je to fakt tak, je zelený čaj. Okrem toho, že ako jediný je vhodný aj tesne po jedle, tak jedna šálka spáli 50-100g kalórií. A vôbec- treba ve+a piť. Ale vodu, čaje....
monika74
23.03.10,14:21
Čo ma napadlo a je to fakt tak, je zelený čaj. Okrem toho, že ako jediný je vhodný aj tesne po jedle, tak jedna šálka spáli 50-100g kalórií. A vôbec- treba ve+a piť. Ale vodu, čaje....

tiež som začala piť viac vody, čaje som pila doteraz, väčšinou bylinkové - žihľava, alebo rôzne zmesy na obličky, pečeň, lapacho, roibos a pod. Dokonca mi jedna známa poradila, že žihľavový čaj so švédskymi bylinkami prečistí organizmus, len ho treba piť častejšie počas dňa...
buchač
23.03.10,14:31
hmm keď sa tak nad tým hlboko zamyslím, tak ja by som to mala urobiť opačne ako Timka1 :D :D :D

...hlboko sa nie je potrebné zamýšľať ...;)

O iné hĺbky tu , povedal by som , ide ......;):rolleyes::---:D
monika74
23.03.10,14:35
...hlboko sa nie je potrebné zamýšľať ...;)

O iné hĺbky tu , povedal by som , ide ......;):rolleyes::---:D


aj keď mám riadne podrezaný jazyk, som príliš hanblivá aby som to komentovala :) :--- :D
buchač
23.03.10,14:41
aj keď mám riadne podrezaný jazyk, som príliš hanblivá aby som to komentovala :) :--- :D

...nekomentuj , nehanbi a nezamýšľaj sa ...ale prírodu prebúdzaj ...;)
ludmilla
23.03.10,14:51
Čo ma napadlo a je to fakt tak, je zelený čaj. Okrem toho, že ako jediný je vhodný aj tesne po jedle, tak jedna šálka spáli 50-100g kalórií. A vôbec- treba ve+a piť. Ale vodu, čaje....

Ďakujem za pekný tip. :)

Zelený čaj obsahuje veľa kofeínu, ten stimuluje látkovú výmenu, posilňuje krvný obeh, rozširuje cievy a telo spaľuje energiu, okrem toho obsahuje biolátky a reguluje hladinu krvného cukru, zabraňuje "vlčiemu hladu". Veľmi záleží na tom ako dlho ho necháme lúhovať - 3 minúty: pôsobí stinulujúco, 5 minút: pôsobí ukľudňujúco.
Zelený čaj je viac ako čaj, pretože jeho dlhodobé pitie napomáha hustote kostí, je prevenciou proti osteoporóze, ukľudňuje žalúdok, má antibakteriálny efekt, okrem vitamínov A,B,B12 a C, obsahuje minerály ako kálim, kalcium a fluorid. Je v ňom obsiahnutých asi 130 ingrediencií - flavonoidov. Flavonoidy sú antioxidanty, čiže môžu zachytávať reaktívne zlúčeniny kyslíka v tele a tie sú práve zodpovedné za vznik rakoviny.
Touto témou sa zaoberal švédsky lekár a taktiež austrálsky vedec v stravovaní Collin Bins tvrdí, že dlhodobé pitie zeleného čaju nás môže chrániť pred rakovinou vaječníkov. Ženy, ktoré pijú tento čaj niekoľko rokov znižujú riziko ochorenia na rakovinu o 60 %.
monika74
23.03.10,14:52
...nekomentuj , nehanbi a nezamýšľaj sa ...ale prírodu prebúdzaj ...;)

sa radšej nepýtam ako tú prírodu prebúdzať :--- ;)

idem v sebe prebudiť aspoň chuť odísť skôr z práce a podľa možnosti viac pešo ako MHD :)
Lenka*1
23.03.10,14:55
Ludmillka, vyborna tema, pripajam sa aj ja :) zalievam zeleny caj a pridavam svoje oblubene, jednoduche a sikovne jedlo:

Celozrnne cestoviny
susene hriby
olivovy olej
cesnak
cibula
paradajky
papriky

Dam varit celozrnne cestoviny (mnozstvo poda toho, kolkokrat to chcem jest), a zatial si zalejem horucou vodou za hrst susenych hribikov. Na olivovom oleji spenim cibulku, pridam zmaknute hriby, natenko nakrajam zelenu papriku a paradajku a pridam na panvicu. ked je vsetko do makka udusene, zalejem to paradajkovym pretlakom a necham este chvilu bublat. dochutim cesnakom, chilli, bazalkou/oreganom a solou podla chuti.
a pre nie az tak zdravo sa stravujucu cast rodiny, prip. priatelov do omacky pridavam oprazene parky a navrch porciu struhaneho syra.
monika74
23.03.10,15:01
ešte k tomu čaju, údajne lepšie účinky má biely čaj, len je o niečo drahší ako zelený čaj

http://ozene.zoznam.sk/cl/10170/247589/Biely-caj---novy-zazrak-na-chudnutie
ludmilla
23.03.10,15:04
Ludmillka, vyborna tema, pripajam sa aj ja :) zalievam zeleny caj a pridavam svoje oblubene, jednoduche a sikovne jedlo:

Celozrnne cestoviny
susene hriby
olivovy olej
cesnak
cibula
paradajky
papriky

Dam varit celozrnne cestoviny (mnozstvo poda toho, kolkokrat to chcem jest), a zatial si zalejem horucou vodou za hrst susenych hribikov. Na olivovom oleji spenim cibulku, pridam zmaknute hriby, natenko nakrajam zelenu papriku a paradajku a pridam na panvicu. ked je vsetko do makka udusene, zalejem to paradajkovym pretlakom a necham este chvilu bublat. dochutim cesnakom, chilli, bazalkou/oreganom a solou podla chuti.
a pre nie az tak zdravo sa stravujucu cast rodiny, prip. priatelov do omacky pridavam oprazene parky a navrch porciu struhaneho syra.

Tak toto vyzerá mňamky, momentálne fungujem v režime bez príloh, ale postupne budem všetko pridávať a veľmi sa teším na tento recept, je v ňom všetko čo mám rada :):)
Lenka*1
23.03.10,15:09
Tak toto vyzerá mňamky, momentálne fungujem v režime bez príloh, ale postupne budem všetko pridávať a veľmi sa teším na tento recept, je v ňom všetko čo mám rada :):)

jaaaj fakt.. nejak som si neuvedomila, ze cestoviny su vlastne priloha :) ale ked ja ich tak lubim.. a zemiaky tiez na vsetky mozne sposoby. myslis, ze ide stravovat sa aj napriek tomu vyvazene? lebo maso ked nemam aj dva tyzdne, nejak vyrazne mi nechyba.
ludmilla
23.03.10,15:24
ešte k tomu čaju, údajne lepšie účinky má biely čaj, len je o niečo drahší ako zelený čaj

http://ozene.zoznam.sk/cl/10170/247589/Biely-caj---novy-zazrak-na-chudnutie

Hneď som zalistovala v mojej múdrej knihe a dočítala som sa:

Biely čaj obsahuje polyfenoly a vraj je o 100% efektívnejší ako zelený čaj, pretože tieto polyfenoly obsahujú vysokoúčinné antioxidanty, čím posilňujú náš imunitný systém, účinkuje stimulujúco a zvyšuje našu koncentráciu. Má nezameniteľnú ľahkú arómu a tým, že nezhorkne, môžeme jeho listy ponechať v kanvici a dokonca ešte druhý krát zaliať.
Okrem kofeínu obsahuje aj teofylín, ktorí má bronchodilatačný účinok, uvoľňuje hladké svaly dýchacích ciest, rozširuje priedušky. Netreba však zabúdať, že teofylín prechádza cez placentu do materského mlieka.
Biely čaj sa odporúča piť ľuďom, ktorých trápi ochorenie DNA, pretože práve týmto ľuďom je odporučené čajom sa vyhýbať. Nemusia sa báť, pretože kofeín a teofylín sa neodbúrava na kyselinu močovú, pretože sú rozpustné vo vode a bez problémov sa vylúčia močom, nezvyšujú kyselinu močovú. Takže aj ľudia s týmto ochorením ho môžu bez výčitiek konzumovať.
ludmilla
23.03.10,18:37
Dnes sa mi podaril stvoriť celkom slušný recept na dnešnú večeru a zajtrajší obed :):):)

Rolky z kuracích stehienok plnené cuketou a jarnou cibuľkou.

9 ks vykostených kuracích stehienok bez kože
1 stredne veľká cuketa nakrájaná škrabkou na zeleninu
jarná cibuľka
mleté čili papričky sušené
morská soľ
olivový olej

Mäso jemne naklepeme tupou stranou nožíka, potrieme olivovým olejom, okoreníme čili papričkou (papričky s mlynčekom), dochutíme morskou soľou (morská soľ s mlynčekom). Na jednotlivé plátky dáme cuketu a jarnú cibuľku, zavinieme do rolky, zabalíme do alobalu. Rolky poukladáme do pekáčika a pečieme 200 stupňov približne 35 minút.

Moja rodina dnes išla za vôňou a nikto neodolal.
Zmena stravovania má pozitívny vplyv na fantáziu. :):):D:D
monika74
23.03.10,18:45
a my za kompíkom máme teraz slintať háá? teraz keď bojujeme s tým či večer voľačo zhltnúť? :eek: ;) :) chceš za svoj príspevok minusový bod za to, že večer pred spaním provokuješ s dobrotami? :)
ludmilla
23.03.10,20:36
... ja nielenže som provokovala, ale ja som aj tak neskoro jedla :):):), nejako mi to dnes časovo nevychádzalo, ale na svete sa dejú aj horšie veci:D:D:D
Žabinka
24.03.10,08:36
Moje chudnutie začína v okamihu, keď zistím, že sa mi zmenšilo oblečenie. :) Ale stravou to veľmi neriešim, lebo po takých diétnych receptoch som ešte viac hladná, a potom vrčím. Keď, tak sa zameriam na šalátovú stravu, ale naozaj iba na chvíľu. Osvedčila sa mi kalanetika, najlepšie večer pri televízore, alebo so slúchadlami na ušiach. Posilovňa alebo aerobik nie je tiež pre mňa, to by som musela z domu, a ja som taká pohodlná. Ale zaujímavé, že tie recepty, ktoré tu uvádzate, vyzerajú naozaj dobre, a aj by mohli zasýtiť. Nie ako klasické diétne. Určite dáky z nich najbližšie vyskúšam, cítim, že sa blíži chudnúce obdobie.:)
monika74
24.03.10,08:41
Žabinka tuším máme spoločný postoj voči posilňovni a aerobicu :) ...ale včera som prekonala svoju pohodlnosť a pekne pešo som prešla úsek od hlavnej stanice až po Zochovu v BA, bolo pekne a popritom som ešte aj vybavila jeden telefonát :)
Žabinka
24.03.10,09:00
Žabinka tuším máme spoločný postoj voči posilňovni a aerobicu :) ...ale včera som prekonala svoju pohodlnosť a pekne pešo som prešla úsek od hlavnej stanice až po Zochovu v BA, bolo pekne a popritom som ešte aj vybavila jeden telefonát :)
Chodiť pešo mi nerobí problém, chodím pešo rada a vždy, keď mám príležitosť. Ale keď sa už raz dostanem domov, prezlečiem sa do niečoho pohodlného, von ma už nikto nedostane.:) Okrem psíka. :D
Stanislav 1975
24.03.10,09:07
Žabinka tuším máme spoločný postoj voči posilňovni a aerobicu :) ...ale včera som prekonala svoju pohodlnosť a pekne pešo som prešla úsek od hlavnej stanice až po Zochovu v BA, bolo pekne a popritom som ešte aj vybavila jeden telefonát :)

Monika,skús si niekedy trasu Banská štiavnica-Sitno a naspať-to je túúúra...:rolleyes::cool:;)
účtovník 007
24.03.10,09:51
Milí chuďasi(nie chudáci:)),
ja som začala v januári, ale prostredníctvom delenej stravy. To mám osvedčený recept a aj téma je tu o tom, ale takýto spôsob nevyhovuje každému. Musím sa pochváliť, mám -4,5 kg. Tak som si minule pekne dopriala vyprážaný syr:eek:. Som Ti aj Ľudmilka písala do blogu.:D
Držím palce chuďasom!:)
účtovník 007
24.03.10,09:53
monika74
24.03.10,09:54
Chodiť pešo mi nerobí problém, chodím pešo rada a vždy, keď mám príležitosť. Ale keď sa už raz dostanem domov, prezlečiem sa do niečoho pohodlného, von ma už nikto nedostane.:) Okrem psíka. :D

Žabinka ty si ako môj klon, niet nad pohodlné domáce oblečenie ;) :)
.....čo sa týka psa, chudákovi by asi roztrhlo riť pri mojej "starostlivosti" :D :D :D.... aj keď ja psíkov, mačičky a vôbec zvieratká rada, len na nich nemám čas :)
monika74
24.03.10,10:03
Monika,skús si niekedy trasu Banská štiavnica-Sitno a naspať-to je túúúra...:rolleyes::cool:;)

Stanko ja poznám lepšiu trasu - rekreačné strediská na Šírave - Slnečný lúč - Klokočov, dokonca po trase môžeš navštíviť zaujímavé "kultúrne" pamiatky ako napr. stánky s občerstvením, krčmy, salaš, rybársku kolibu a rôzne bary a hotely :D...sama som ju niekoľkokrát prešla a najlepšie je to absolvovať cca od 20:00 do 4:30 hod. na záver môžeš vyprevadiť pracujúcich na autobusovú zastávku do práce :D ;)
monika74
24.03.10,10:05
delenú stravu som aj ja absolvovala , malo to aj výsledky ale je problém dodržiavať to, aspoň pre mňa :rolleyes:
Stanislav 1975
24.03.10,10:09
Stanko ja poznám lepšiu trasu - rekreačné strediská na Šírave - Slnečný lúč - Klokočov, dokonca po trase môžeš navštíviť zaujímavé "kultúrne" pamiatky ako napr. stánky s občerstvením, krčmy, salaš, rybársku kolibu a rôzne bary a hotely :D...sama som ju niekoľkokrát prešla a najlepšie je to absolvovať cca od 20:00 do 4:30 hod. na záver môžeš vyprevadiť pracujúcich na autobusovú zastávku do práce :D ;)

to nieje dobré salaše a krčmy po ceste-raz som tak išiel,prešli sme asi 2 km a uvideli salaš a tam sme aj ostali a bolo po túre...:D:D:D
monika74
24.03.10,10:14
to nieje dobré salaše a krčmy po ceste-raz som tak išiel,prešli sme asi 2 km a uvideli salaš a tam sme aj ostali a bolo po túre...:D:D:D

treba častejšie trénovať, aby si vedel odolať a zotrval v chôdzi :D :---...ja s tým nemám problém, aj sa zastavím v nejakej krčme ale potom pokračujem ďalej, nedovoľ aby si poľahol a v slabej chvíli zotrval v nejakej krčme...jediné čo by ťa ospravedlnilo, že máš slabú kondičku - aj v chôdzi aj v "občerstvovaní" :D ;) :)
monika74
24.03.10,17:51
tak hlásim, že som sa dnes vzdala koláčika, ktorý sme dostali k obedu v našej jedálni - kolegyňa sa obetovala a ho pekne zbaštila :)...no ale sa musím priznať, že došla druhá kolegyňa a doniesla ochutnať nejaký vatikánsky chlieb (ale je to v podstate koláč), tu už nebolo pomoci som ho musela ochutnať :--- :D ...ako poľahčujúcu okolnosť uvádzam, že kolegyňa zabudla dať do koláčika cukor :D :D :D
takže stav koláčiky a JA je 1:1 ;) :) :---
ludmilla
24.03.10,18:28
Pre tych, co vynechavaju prilohy mam dobry typ na pyre, ktore sa celkom vyrovna zemiakovemu a oklame nase chutove bunky.

Karfiolovo - cuketove pyre.

karfiol
cukata
sol
mlieko
Karfiol a cuketu uvarime do mäkka, roztlacime, dochutime solou a mliekom.

Karfiol pomaha posilnovat nas imunitny system, je bohaty na vitamin C, preto s nim netreba setrit pocas chripkoveho obdobia. Je bohaty na kyselinu listovu, ktora je dolezita pri vytvarani noveho tkaniva a ma vyznam pri rakovine, brzdi ju. Ked uz sme pri rakovine, karfiol patri medzi krizokvete rastliny, obsahuje dve dolezite ucinne latky - sulforafan - je to izotiokyanat - ten zabija napr. helicobakter, posobi ako antioxidant a prirodzeny stimulator enzymov, ktore zaistuju detoxikaciu organizmu, sulforatan neutralizuje karcinogeny este predtym ako poskodia DNA.
Karfiol obsahuje aj indol3 karbinol - IK3, ten posobi na viacerych urovniach bunkoveho metabolizmu a ma priaznive ucinky pri nadorovych ochoreniach mäkksich zenskych tkaniv, muzskych pohlavnych organov a organov traviaceho a dychacieho traktu.
Znizuje obsah zlych estrogenov, ktore podporuju rast tumoru.
Tym, ze karfiol obsahuje obe tieto latky je ucinnou zbranou v boji proti rakovine.
lavanda
24.03.10,19:55
Pre tych, co vynechavaju prilohy mam dobry typ na pyre, ktore sa celkom vyrovna zemiakovemu a oklame nase chutove bunky.

Karfiolovo - cuketove pyre.

karfiol
cukata
sol
mlieko
Karfiol a cuketu uvarime do mäkka, roztlacime, dochutime solou a mliekom.

Karfiol pomaha posilnovat nas imunitny system, je bohaty na vitamin C, preto s nim netreba setrit pocas chripkoveho obdobia. Je bohaty na kyselinu listovu, ktora je dolezita pri vytvarani noveho tkaniva a ma vyznam pri rakovine, brzdi ju. Ked uz sme pri rakovine, karfiol patri medzi krizokvete rastliny, obsahuje dve dolezite ucinne latky - sulforafan - je to izotiokyanat - ten zabija napr. helicobakter, posobi ako antioxidant a prirodzeny stimulator enzymov, ktore zaistuju detoxikaciu organizmu, sulforatan neutralizuje karcinogeny este predtym ako poskodia DNA.
Karfiol obsahuje aj indol3 karbinol - IK3, ten posobi na viacerych urovniach bunkoveho metabolizmu a ma priaznive ucinky pri nadorovych ochoreniach mäkksich zenskych tkaniv, muzskych pohlavnych organov a organov traviaceho a dychacieho traktu.
Znizuje obsah zlych estrogenov, ktore podporuju rast tumoru.
Tym, ze karfiol obsahuje obe tieto latky je ucinnou zbranou v boji proti rakovine.

A k tomu taký dobrý rezeň:D.
monika74
24.03.10,20:07
lavanda ty si pokušiteľ č.2, čestnú funkciu pokušiteľa č.1 ti už vyfúkol Stanislav1975 so svojim receptom na pečené prasiatko :) :D ;)

....btw. ako si uhádla, že som dnes mala na obed citujem: "dobrý rezeň"? :D :D :D ale neboj Ludmilla pekne som ho dnes vychodila cestou domov :)
Hansa
25.03.10,06:33
...priznám sa, našla som túto tému, pozerám na sebe, po zime vidím okolo brucha takú malú "pneumatičku" /rozumej uloženú slaninku/.
Rozhodla som sa, že to teda zhodím. Naplánovala som si na večeru po príchode domov z roboty rizoto s kuracím maskom a zeleninu. Ale čo sa nestalo. Prídem domov, v chladničke bola klobása a ja som ju samozrejme s chlebíkom zjedla. Večer hovorím mužovi ako dopadla moja diéta, on ma ešte vyhrešil, že čo vymýšľam aké diéty-sprostosti.
Takže tak sa veci majú, dievčatá :);)
Žabinka
25.03.10,10:16
...priznám sa, našla som túto tému, pozerám na sebe, po zime vidím okolo brucha takú malú "pneumatičku" /rozumej uloženú slaninku/.
Rozhodla som sa, že to teda zhodím. Naplánovala som si na večeru po príchode domov z roboty rizoto s kuracím maskom a zeleninu. Ale čo sa nestalo. Prídem domov, v chladničke bola klobása a ja som ju samozrejme s chlebíkom zjedla. Večer hovorím mužovi ako dopadla moja diéta, on ma ešte vyhrešil, že čo vymýšľam aké diéty-sprostosti.
Takže tak sa veci majú, dievčatá :);)
Môj manžel je tiež proti diétam, on má radšej, "keď si má za čo chytiť". Ale keď muži tomu nerozumejú. :D Ja keď mám kilečko navyše, už nie som vo svojej koži.
Hansa
25.03.10,10:24
Môj manžel je tiež proti diétam, on má radšej, "keď si má za čo chytiť". Ale keď muži tomu nerozumejú. :D Ja keď mám kilečko navyše, už nie som vo svojej koži.

...a ešte k tomu keď to vyzerá ako harmonika a trčí to von z bedrových nohavíc.
Ale nie, robím si srandu. Ospravedlňujem sa, nesmiete sa nikto hnevkať!:)
monika74
25.03.10,10:42
babenky nám tu nejde o vyhladovanie sa k smrti, alebo aby sme vyzerali ako kosť a koža...ide nám o to ako napísala Žabinka, aby sme sa cítili vo svojej koži....a nehnevkáme sa, sme za každú srandu :)
elena11
25.03.10,18:51
Ležať celý deň pri televízii a pojesť všetko čo príde pod ruku. Keď pozerám telku tak musím stále jesť a tak sa mi podarilo vykŕmiť pri výške 160 cm na 75 kg. No horšie je zbaviť sa tohto zlozvyku a aj kilogramov.
monika74
25.03.10,18:53
Ležať celý deň pri televízii a pojesť všetko čo príde pod ruku. Keď pozerám telku tak musím stále jesť a tak sa mi podarilo vykŕmiť pri výške 160 cm na 75 kg. No horšie je zbaviť sa tohto zlozvyku a aj kilogramov.

presne tak, ide vlastne o zbavenie sa zlých návykov v stravovaní a v životnom štýle vôbec...
ludmilla
26.03.10,09:06
Dnes ma pobavila hláška môjho manžela: "... no keď to takto pôjde ďalej o chvíľu ti v Micheline zrušia zmluvu" :D:D:D:D ... lichotník jeden ....
books
26.03.10,09:09
Dnes ma pobavila hláška môjho manžela: "... no keď to takto pôjde ďalej o chvíľu ti v Micheline zrušia zmluvu" :D:D:D:D ... lichotník jeden ....

Krásna lichôtka.
ludmilla
26.03.10,09:18
Milí chuďasi(nie chudáci:)),
ja som začala v januári, ale prostredníctvom delenej stravy. To mám osvedčený recept a aj téma je tu o tom, ale takýto spôsob nevyhovuje každému. Musím sa pochváliť, mám -4,5 kg. Tak som si minule pekne dopriala vyprážaný syr:eek:. Som Ti aj Ľudmilka písala do blogu.:D
Držím palce chuďasom!:)


... fantastické!!!!!!!!!!!!!!!! klobúk dolu!!!! Hut ab!!!!!!!!!!!!!!
Božka nezabúdaj, že takéto čísielka sa budú v tejto téme písať červenou farbou a dúfam, že ich tu bude len pribúdať, aby sme potom mohli ku koncu roka bilancovať, koľko kíl sme tu na porade dali dolu :D:D:D:D

Čiže zatiaľ spoločne: - ty -4,5 + ja 1,3 = United States of Porada -5,8

Tak nám prajem nech nám to číslo rastie do krásy!!!!!!!!!!
ludmilla
26.03.10,09:21
... aby som nezabudla - vylepšila som recept na karfiolovo - cuketové pyré, zeleninku som uvarila v kocke bujónu a chutí to ešte lepšie :):):)
lenkak
26.03.10,09:34
Ludmilka
prajem úspešné chudnutie.
Ja som schudla aj bez toho aby som moc chcela, ja moc jedla nejedávam, neprejedávam sa, ale zato keďže kojím, bývam častejšie hladná, a maškrtná. Minule som mala trošku stres, objavila som ešte vianočného čokoládového mikuláša, zožrala som ho na posedenie. Čo som ani v tehu nebola na čokolády, tak teraz ako kojím mlsám.
Napriek tomu som schudla od Vianoc cez 4kg. Môžeš si pripísať, aby Vám červené číselko pekne rástlo.
Je ale pravda, že my sme hlavne na zelenine, čo najmenej mastné jedlá, manžel ani by nemal, je diabetik. Tak stravu prispôsobujem zdravému životnému štýlu. Aj keď sladkosti miluje aj on, už aj synček.
Žabinka
26.03.10,09:34
No tak sa aj ja pochválim, aj keď je to staršieho dáta. Po narodení druhého syna sa mi podarilo vďaka cvičeniu a trošku skromnejšej strave do roka schudnúť 20kg. Keď ma stretol niekto po dlhšej dobe, aj sa zľakol, či som chorá. A ja som bola iba v dobrej forme.:D
ludmilla
26.03.10,09:43
Ludmilka
prajem úspešné chudnutie.
Ja som schudla aj bez toho aby som moc chcela, ja moc jedla nejedávam, neprejedávam sa, ale zato keďže kojím, bývam častejšie hladná, a maškrtná. Minule som mala trošku stres, objavila som ešte vianočného čokoládového mikuláša, zožrala som ho na posedenie. Čo som ani v tehu nebola na čokolády, tak teraz ako kojím mlsám.
Napriek tomu som schudla od Vianoc cez 4kg. Môžeš si pripísať, aby Vám červené číselko pekne rástlo.
Je ale pravda, že my sme hlavne na zelenine, čo najmenej mastné jedlá, manžel ani by nemal, je diabetik. Tak stravu prispôsobujem zdravému životnému štýlu. Aj keď sladkosti miluje aj on, už aj synček.

Leni veľmi pekné, spomínam si, že i ja keď som kojila išli klá dolu a pri kojení som jedla úplne normálne, takže pripisujem :):):)

United States of Porada -9,8
účtovník 007
26.03.10,09:43
presne tak, ide vlastne o zbavenie sa zlých návykov v stravovaní a v životnom štýle vôbec...

Jááááj, len keď všetko nezdravé a kalorické je také dobrééé:D
ludmilla
26.03.10,09:45
No tak sa aj ja pochválim, aj keď je to staršieho dáta. Po narodení druhého syna sa mi podarilo vďaka cvičeniu a trošku skromnejšej strave do roka schudnúť 20kg. Keď ma stretol niekto po dlhšej dobe, aj sa zľakol, či som chorá. A ja som bola iba v dobrej forme.:D

Danka tak len poraď ako tá strava vyzerala a aké cviky si cvičila.
lenkak
26.03.10,09:57
Leni veľmi pekné, spomínam si, že i ja keď som kojila išli klá dolu a pri kojení som jedla úplne normálne, takže pripisujem :):):)

United States of Porada -9,8

u mňa nešli dole, ja som mala opačný efekt. Síce som v tehu veľa nepribrala, ale som po pôrode moc neschudla, po kojení som bývala vždy hladná, ja by som na mojom mlieku odchovala aj dve, som musela aj odsávať. Až odkedy mávam menej mlieka, tak idú kilečká dole, aj napriek že bývajú maškrty, ale to ma syn trénuje, v noci min. 3 kojenia, pohybu mám pri ňom až moc, ešte aj práca... ;)
Žabinka
26.03.10,10:17
Danka tak len poraď ako tá strava vyzerala a aké cviky si cvičila.
Čo sa týka stravy, zásadne som nejedla po 18,00 hod., a obmedzila som sladké. Ja som dovtedy vypila hektolitre čaju, ale samozrejme som si ho sladila. S tým som úplne prestala, hoci spočiatku mi čaj bez cukru veľmi nechutil, zvykla som si a nesladím dodnes. Keď mám chuť na sladké, zobnem si kúsok čokolády, tú musíme mať vždy (manželova neresť). Jedla som ako zvyčajne, len menšie porcie, a vždy som si na to vyhradila dostatok času (hoci pri malých deťoch to nie je vždy možné), aby som jedla pomaly. Väčšinou mi vyšiel na to čas až okolo druhej-tretej poobede, keď syn spal. Tým pádom som mala obed posunutý na neskôr, a potom na večeru som si už dala len jablko, banán, alebo niečo podobné.
Čo sa týka cvičenia, ja som sa ani neviem ako dostala ku kalanetike. Len som si nevšimla, že v knihe písali že raz týždenne, ja som na to mala vyhradený každý večer.:) Kalanetika je môj spoločník aj dnes.
Ale najväčšia motivácia bola moja kamarátka, ktorá rodila zhruba ako ja, tiež sa jej podarilo počas tehotenstva dosť zväčšiť, ale zhodila to rýchlejšie, ako ja. Tak som sa inšpirovala.:)
ludmilla
26.03.10,10:48
Mám pre vás dva nové recepty, vyskúšané veľmi chutné a samozrejme zdravé. Tá bylinková pasta sa používa ako základ,prísada do iných jedál, pri príprave mäsa, omáčok, prichutíme s ňou aj pamazánky.

Bylinková pasta

1 zväzok petržlenovej vňate ( môže byť aj sezónne pažitka, kôpor a rôzne iné čerstvé bylinky)
asi 1/4 l olivového oleja
1 - 3 čajové lyžičky sušených byliniek
3 - 4 strúčiky cesnaku
2 polievkové lyžice orechov alebo semien
Týmto si pripravíme pastu ako pesto.
Všetky prísady zmixujeme v mixéri, dáme do chladu a používame ako základ na prípravu jedál.

Fazuľová pomazánka

250 g fazúľ (množstvo je pre uvarené fazule, alebo pre fazule z dózy) inak je potrebné cez noc fazule namočiť a potom uvariť
2 - 3 polievkové lyžice bylinkovej pasty
olej (pridať podľa želanej konzistencie)
soľ
korenie mleté
Fazule spolu s olejom vymixujeme, aby vzniklo pyré, pridáme bylinkovú pastu, soľ, korenie.
Keďže máme veľa iných strukovín je možné pri pomazánke využiť veľa iných variácií napr. pridaním šošovice.
Keďže fazuľa má známe vedľajšie účinky (nadúvanie) odporúča sa pri varení pridať sušená saturejka alebo kúsok zázvoru.

Fazuľa obsahuje horčík, vápnik, draslík, železo dôležité na prenos kyslíku, meď a zinok, vitamíny B, C, PP, minerálne látky. Je vhodná ako súčasť prevencie srdcovo-cievnych ochorení, znižuje cholesterol. Dajú sa považovať ako rastlinná náhrada mäsa, má vysokú sýtivosť, pretože sú hodnotnou bielkovinou.
Fazule sú veľmi dôležito hodnotené v čínskej medicíne, sú priradené k elementu vody, pretože dodávajú energiu hlavne obličkám, majú močopudný účinok, udržujú naše telo vo FIT - forme.
Pozor obsahuje však aj jedovaté látky toxalbumíny - fazín preto použitie surovej fazule vyvolá silné zvracanie a hnačky. Už 5 surových fazúľ pôsobí toxicky, pozor nielen na ľudí ale aj na zvieratá. Tieto toxalbumíny sú termolabilné. U nenamočených fazúľ prestávajú byť škodlivé až po 90 minutách varu, pri namočených už po 10 minutách varu
Žabinka
26.03.10,11:23
Ešte som zabudla napísať o druhej motivácii. V obchode mi padli do oka jedny krásne rifle. Poviete si možno, rifle ako rifle. No ale tieto mi pripadali veľmi zaujímavé, a boli aj dosť drahé. Háčik bol v tom, že sa mi ich nepodarilo natiahnuť ani do pol stehien.:D Ja som si ich napriek tomu kúpila, vyhradila som im v skrini čestné viditeľné miesto, a keď ma napadli hriešne myšlienky, pozrela som na ne, a bolo po pokušení. :D Veľmi som sa tešila, keď som sa do nich konečne spratala.
Určite povzbudí aj to, keď sa chudne v "kolektíve", hoci aj takomto virtuálnom.
trisestri
26.03.10,12:36
účtovník 007
26.03.10,12:47
Bylinková pasta

1 zväzok petržlenovej vňate ( môže byť aj sezónne pažitka, kôpor a rôzne iné čerstvé bylinky)
asi 1/4 l olivového oleja
1 - 3 čajové lyžičky sušených byliniek
3 - 4 strúčiky cesnaku
2 polievkové lyžice orechov alebo semien
Týmto si pripravíme pastu ako pesto.
Všetky prísady zmixujeme v mixéri, dáme do chladu a používame ako základ na prípravu jedál.



Prosím Vás, v čom mixujete takéto mini množstvo? Ja keď to dám do mixéra, raz sa to zavrtí a obsah je roztrieskaný po celej stene nádoby. To by som musela po každom "mixnutí" všetko postierať stierkou?:eek:
Alebo máte nejaký zlepšovák?
monika74
26.03.10,12:50
tabulky s počtom kalorií http://prakticka-zena.blogspot.com/2010/03/stihla-linia-podmienkou-mladistvosti.html

na doplnenie niečo k mieram a váhe, snáď to niekomu pomôže :)
ludmilla
26.03.10,13:22
Prosím Vás, v čom mixujete takéto mini množstvo? Ja keď to dám do mixéra, raz sa to zavrtí a obsah je roztrieskaný po celej stene nádoby. To by som musela po každom "mixnutí" všetko postierať stierkou?:eek:
Alebo máte nejaký zlepšovák?

Používam Braun Multiquick 5, má viaceré možnosti využitia
monika74
26.03.10,20:17
Konečne môžem aj ja aspoň trochu prispieť do zbierky receptov alebo skôr podnetov na stravovanie :)
ľahká večera - Obložený tanier
Ingrediencie:
1 stredne hrubý plátok ovčieho syra (cca 0,5 cm hrubého)
1 paprika (zelená, červená, žltá, kto má akú rád)
6 chery paradajok (to sú tie malé guľaté paradajky v kelímku :) )
pór - stačí menší kúsok asi tak 4 - 5 cm dlhý /alternatíva k póru jarná cibuľka alebo pažítka
3 - 4 stredne veľké redkvičky
hroznový olej alebo olivový olej
-------------------------------
Zeleninu a syr pokrájame na menšie kúsky, poukladáme na tanier (viď obrázok ako vzor), mierne pokvapkáme hroznovým olejom (aby sa mali na čom štiepiť vitamíny :) ). Kto má rád posolený syr, posoľte si ho. Ja som syr a ani zeleninu nesolila (syr bol mierne slaný a zasa so soľou netreba preháňať). Čo je dôležité, nezabudnite si popriať dobrú chuť! ;)
ludmilla
28.03.10,09:24
Zapečená paprika so syrom

3ks stredne veľkej papriky, zbavenej zrniečok
1 ks syr Apetito (obdĺžnik)
Syr rozdelíme na 3 časti, naplníme ním papriky, uložíme do suchej zapekacej misky, dáme do vyhriatej rúry 200 stupňov a pečieme asi 25 minút, pokým paprika nezmäkne.

Paprika obsahuje 3x viac vitamínu C ako pomaranč alebo citrón, tým sa paprika radí k vitamínovej bombe. Obsahuje toľko vitamínu E ako avokádo, je bohatá na provitamín A, červená a oranžová paprika obsahuje aj beta karotén, ktoré sú účinné proti rakovine. Ďalej nájdeme v nej vitamín B6 dôležitý pri látkovej výmene železa, minerálne látky ako kálium, kalcium, magnézium a železo, je bohatá na zinok, ktorý je dôležitý pre imunitný systém, spojivové tkanivá a produkciu hormónov. Jej ďalšou zložkou je glukóza, fruktóza a flavonoidy.
Má fantastické liečebné účinky:
- zvyšuje sekréciu pri trávení a povzbudzuje peristaltiku
- stimuluje prekrvenie srdca, žalúdka a kože, utesňujú kapiláry
- je nápomocná proti trombóze ako prírodný antikoagulant
- posilňuje obranyschopnosť proti infekcii
- posilňuje zrak predovšetkým pri šeroslepote
Pozor:
pri konzumácii veľkého množstva papriky sa môžu prejaviť jej účinky súvisiace so zrážanlivosťou krvi - napr. krvácanie z nosa.
Pri gastritíde sa vôbec neodporúča konzumovať pálivú papriku, pretože dráždi sliznicu žalúdka
Odporučenie:
Paprika by sa mala jesť čerstvá a krájať tesne pred konzumáciou, pretože si uchová svoje vitamíny a antioxidanty
ludmilla
02.04.10,23:29
V pondelok som sa odvážila a neverila som vlastným očiam :eek::eek::eek: -2700 g :eek::eek::eek: čiže spolu som doteraz schudla - 4 kg, samozrejme som sa ihneď s nadšením pomerala :D:D:D a ide to pekne aj vcentimetroch :):):)


United States of Porada (-9,8) + (-2,7) = -12,5 kg


Špenátová krémová polievka (recept s mojej obľúbenej pizzérie)

3 malé cibuľe
zväzok petržlenovej vňate
5 kusov čerstvej mäty piepornej
500 g špenátu
3 PL slnečnicového oleja
1/4 ČL chili korenia
1 ČL pomletého kmínu
1 l zeleninového vývaru
2 PL čerstvo vytlačenej citrónovej šťavy
soľ a korenie
Cibuľu, cesnak, petržlenovú vňať, mätu a špenát jemne nakrájame, zohrejeme olej, pridáme cibuľu a cesnak osmažíme do bledo-hneda, pridáme koreniny a zeleninový vývar, prikryté necháme povariť asi 8 minút. Primiešame špenát, bylimky a citrónovú šťavu a necháme povariť asi 3 minúty, potom ponorným mixérom vymixujeme na jemnú kašu. Dochutíme soľou a korením.
Polievku môžeme podávať s lyžicou bieleho jogurtu.
monika74
03.04.10,12:47
tomu hovorím pozitívny debet :D gratulujem a drž sa aj naďalej! :)
Lenka*1
03.04.10,15:07
prajem vam vsetkym prijemne sviatky, a pripajam svoju aktualnu nahradu domaceho zemiakoveho majonezoveho salatu.
sice, ako to tak pisem, je mi jasne, ze s nim nic spolocne nema, ale kedze som jeho velky milovnik, musela som si vymysliet cosi ine na potesenie bruska :) takze tu je recept:
Mensia cinska kapusta
Viazanicka redkovky
cca 400 g malych krickovych paradajok
2 stredne polne uhorky
3 male jarne cibulky
200 g sunky52933
biely jogurt
kysla smotana
light tatarka.

vsetku zeleninku pokrajame na kusky podla lubovole a zmiesame so sunkou. Dressing som pripravila z citronovej stavy, celej Activie bielej, pol kelimku kyslej smotany(250g), a pol poharika Light tatarky (225g). to preto, lebo lebo cisty jogurt ako dressing mi voobec nechuti, smotana je zas privelmi kaloricka a tatarka - nemohla som odolat tej chuti.
a nakoniec posolit, pripadne okorenit podla chuti :)
a tu je vysledok:
Lenka*1
03.04.10,15:10
mimotemya ako sa ta fotka dostala do stredu textu? :eek::)
ludmilla
05.04.10,16:14
Ten šalát vyzerá veľmi dobre!!!!!!
buchač
05.04.10,16:24
...dnes ONE LINEU neriešim ....:---

Ale od zajtra idem zasa na vec ....;)

Inak ....za posledný mesiac ...denne 200 - 300 klikov , nejaký ten brušáčik ...nejaké kilečko dole išlo :rolleyes:
ludmilla
05.04.10,16:49
...dnes ONE LINEU neriešim ....:---

Ale od zajtra idem zasa na vec ....;)

Inak ....za posledný mesiac ...denne 200 - 300 klikov , nejaký ten brušáčik ...nejaké kilečko dole išlo :rolleyes:

Klobúk dolu - 200 - 300 klikov a ešte aj brušáčik :):) fuuuuuuuuuuuu ......
buchač
05.04.10,18:09
mimotemya ako sa ta fotka dostala do stredu textu? :eek::)

asi takto , že napíšeš pred vložením fotky nejaký text a potom vložíš fotku http://www.porada.sk/attachment.php?attachmentid=52933&thumb=1&d=1270307203....teda tak , ako som to urobil ja teraz ....;):rolleyes::---:D:D:D:D:D
ludmilla
06.04.10,12:50
Krabie tyčinky zapečené so zeleninou

1 menšie balenie krabích tyčiniek (asi 7 ks)
1 balenie mrazenej brokolice s karfiolom
3 PL slnečnicového oleja
4 PL kuracieho vývaru
morská soľ
korenie
Na dno zapekacej misky dáme olej, nakrájame krabie tyčinky na malé kúsky, pridáme mrazenú zeleninu, morskú soľ korenie, zmiešame v zapekacej miske, pridáme kurací vývar a pečieme 25 minút vo vyhriatej rúre - 200 stupňov.
Lenka*1
06.04.10,13:37
Krabie tyčinky zapečené so zeleninou

1 menšie balenie krabích tyčiniek (asi 7 ks)
1 balenie mrazenej brokolice s karfiolom
3 PL slnečnicového oleja
4 PL kuracieho vývaru
morská soľ
korenie
Na dno zapekacej misky dáme olej, nakrájame krabie tyčinky na malé kúsky, pridáme mrazenú zeleninu, morskú soľ korenie, zmiešame v zapekacej miske, pridáme kurací vývar a pečieme 25 minút vo vyhriatej rúre - 200 stupňov.

Mnamii, tak toto vyzera na zajtrajsi obed, kedze majonezovemu salatu som aj napriek pripravenemu zdravemu fresh salatiku neodolala :D
btw, Ludmilka, musi tam byt ten vyvar?
ludmilla
08.04.10,22:33
Mnamii, tak toto vyzera na zajtrajsi obed, kedze majonezovemu salatu som aj napriek pripravenemu zdravemu fresh salatiku neodolala :D
btw, Ludmilka, musi tam byt ten vyvar?

:D:D:D ten vývar :D:D:D robí len dojem ale nemusí byť :)
Stanislav 1975
08.04.10,22:39
Ludmillka, to chudnutie ta ešte stále akože neprešlo?:eek::eek::eek:,ale máš pevnú volu teda...:D:D:D
Lenka*1
09.04.10,20:41
Ludmillka, to chudnutie ta ešte stále akože neprešlo?:eek::eek::eek:,ale máš pevnú volu teda...:D:D:D

veru ma, Ludmilka ma naozaj inspiruje. obdivuhodne :)
lujza.j
10.04.10,14:31
Hneď som zalistovala v mojej múdrej knihe a dočítala som sa:

Biely čaj obsahuje polyfenoly a vraj je o 100% efektívnejší ako zelený čaj, pretože tieto polyfenoly obsahujú vysokoúčinné antioxidanty, čím posilňujú náš imunitný systém, účinkuje stimulujúco a zvyšuje našu koncentráciu. Má nezameniteľnú ľahkú arómu a tým, že nezhorkne, môžeme jeho listy ponechať v kanvici a dokonca ešte druhý krát zaliať.
Okrem kofeínu obsahuje aj teofylín, ktorí má bronchodilatačný účinok, uvoľňuje hladké svaly dýchacích ciest, rozširuje priedušky. Netreba však zabúdať, že teofylín prechádza cez placentu do materského mlieka.
Biely čaj sa odporúča piť ľuďom, ktorých trápi ochorenie DNA, pretože práve týmto ľuďom je odporučené čajom sa vyhýbať. Nemusia sa báť, pretože kofeín a teofylín sa neodbúrava na kyselinu močovú, pretože sú rozpustné vo vode a bez problémov sa vylúčia močom, nezvyšujú kyselinu močovú. Takže aj ľudia s týmto ochorením ho môžu bez výčitiek konzumovať.

ludmilka, dakujem za infošky a zelenom a bielom čajíku. približne som vedela o čom sú tieto dva čaje, ale tvoje info je dokonalé:):):)
monika74
10.04.10,17:03
veru ma, Ludmilka ma naozaj inspiruje. obdivuhodne :)

mňa tiež Ludmilka inšpirovala, už druhý týždeň v pohode fungujem každý večer bez chleba, zemiakov, ryže a cestovín...proste ich už večer nejedávam...počas dňa viac jedávam zeleniny a ovocia...nehladujem a cítim sa lepšie...
lujza.j
10.04.10,17:31
mňa tiež Ludmilka inšpirovala, už druhý týždeň v pohode fungujem každý večer bez chleba, zemiakov, ryže a cestovín...proste ich už večer nejedávam...počas dňa viac jedávam zeleniny a ovocia...nehladujem a cítim sa lepšie...
ja zemiaky a ryžu nejem 2 roky, cestoviny iba doobeda samozrejme, že iba s rajč. omáčkou a chlebík alebo celozrnný rožtek na raňajky.všetko je o zvyku:D:D:D život nie je iba o jedle;)
monika74
10.04.10,17:33
ja zemiaky a ryžu nejem 2 roky, cestoviny iba doobeda samozrejme, že iba s rajč. omáčkou a chlebík alebo celozrnný rožtek na raňajky.všetko je o zvyku:D:D:D život nie je iba o jedle;)

veru o zvyku a preprogramovaní sa, netreba to brať ako obmedzenie ale ako vítanú a pozitívnu zmenu :):)
ludmilla
11.04.10,05:27
Ludmillka, to chudnutie ta ešte stále akože neprešlo?:eek::eek::eek:,ale máš pevnú volu teda...:D:D:D

Teraz už začínajú byť vidieť prvé výsledky, začala to byť celkom zábava :D:D:D, nikdy by som tomu neverila, ale ešte aj na to cvičenie sa teším:rolleyes::rolleyes::rolleyes:
ludmilla
11.04.10,11:45
Stredomorský losos.

2 ks hlbokozmrazeného lososa a 140g
1 čerstvá paprika
1 menší baklažán (nemusí byť)
4 rajčiny
1 menšia cuketa
1 ks cibuľa
2 strúčiky cesnaku
1 stonka zo stonkového zeleru
menší kúsok brokolice (môže byť mrazená)
2 PL olivového oleja
morská soľ
1 PL chilli omáčky
Rúru predohrejeme na 200 stupňov, nakrájame zeleninu na väčšie kusy, cibuľu a cesnak na jemné kúsky, lososa potrieme olejom, jemne z každej strany osolíme, vložíme do zapekacej misky, prikryjeme zeleninou, znovu jemne posolíme, pokvapkáme zbytkom oleja a chilli omáčkou. Vložíme do vyhriatej rúry a po 10 minutách lososa položíme na vrch na zeleninu a necháme piecť ešte 10 minút.
Tí, ktorí nemajú problémy s váhou si môžu ako prílohu dať zemiakové pyré alebo polentu a my ostatní viac obdarení si môžeme dožičiť ako prílohu cuketovo-karfiolové pyré alebo šalát z čerstvej listovej zeleniny.
K lososu sa hodí dobré vínko napr. Cabernet Sauvignon rosé ;););). O ňom som len snívala a dala som si radšej dala vodu s mätou a citrónom :):):).
lujza.j
11.04.10,12:36
Stredomorský losos.

2 ks hlbokozmrazeného lososa a 140g
1 čerstvá paprika
1 menší baklažán (nemusí byť)
4 rajčiny
1 menšia cuketa
1 ks cibuľa
2 strúčiky cesnaku
1 stonka zo stonkového zeleru
menší kúsok brokolice (môže byť mrazená)
2 PL olivového oleja
morská soľ
1 PL chilli omáčky
Rúru predohrejeme na 200 stupňov, nakrájame zeleninu na väčšie kusy, cibuľu a cesnak na jemné kúsky, lososa potrieme olejom, jemne z každej strany osolíme, vložíme do zapekacej misky, prikryjeme zeleninou, znovu jemne posolíme, pokvapkáme zbytkom oleja a chilli omáčkou. Vložíme do vyhriatej rúry a po 10 minutách lososa položíme na vrch na zeleninu a necháme piecť ešte 10 minút.
Tí, ktorí nemajú problémy s váhou si môžu ako prílohu dať zemiakové pyré alebo polentu a my ostatní viac obdarení si môžeme dožičiť ako prílohu cuketovo-karfiolové pyré alebo šalát z čerstvej listovej zeleniny.
K lososu sa hodí dobré vínko napr. Cabernet Sauvignon rosé ;););). O ňom som len snívala a dala som si radšej dala vodu s mätou a citrónom :):):).
lososík je fajnovost:D aspoň pre mňa určite :--- pre moju lenivost, alebo jednoduchost vo varení mi stačí osmahnutý na oliv. oleji+nakoniec tam hodím plátky cesnaku a hotovo;) no už len pokapat citrónom;)
monika74
14.04.10,08:41
...chcem to hlavne zistiť cez moje oblečenie, až keď pri chôdzi stratím svoje gate tak som určite schudla :D :D

Milá Ludmilla, naša vodkyňa a náš guru v chudnutí,
poslušne hlásim, že som blízko k tomu, aby som stratila svoje gate, momentálne sa nachádzam v štádiu, že sa zatiaľ držia len na mojich bokoch...dúfam, že ak ich stratím pri chôdzi tak len doma v mojom byte, nerada by som bola v evidencii exhibicionistov, ťažko by som vysvetlila policajtom, že len chudnem :D:D
zatiaľ sa mi darí nevečerať chlebík, ryžu, cestoviny, papám viac zeleniny a ovocia následkom čoho je, že nemávam záchvaty vlčieho hladu a dokonca sa mi znížila tvorby kyseliny :):)
Žabinka
14.04.10,09:50
Milá Ludmilla, naša vodkyňa a náš guru v chudnutí,
poslušne hlásim, že som blízko k tomu, aby som stratila svoje gate, momentálne sa nachádzam v štádiu, že sa zatiaľ držia len na mojich bokoch...dúfam, že ak ich stratím pri chôdzi tak len doma v mojom byte, nerada by som bola v evidencii exhibicionistov, ťažko by som vysvetlila policajtom, že len chudnem :D:D
zatiaľ sa mi darí nevečerať chlebík, ryžu, cestoviny, papám viac zeleniny a ovocia následkom čoho je, že nemávam záchvaty vlčieho hladu a dokonca sa mi znížila tvorby kyseliny :):)
Gratulujem, len sa preboha nestrať.:)
monika74
14.04.10,09:53
Gratulujem, len sa preboha nestrať.:)

o mňa nejde, ale o moje nohavice, tie môžem reálne stratiť :D...ale žiadne obavy, do takého extrému to nedoženiem, aby som sa aj ja stratila :)
Jara
14.04.10,10:19
Len ticho závidím, že ti to tak ide... No a na nohavice si kúp traky a je po probléme.
monika74
14.04.10,10:44
Len ticho závidím, že ti to tak ide... No a na nohavice si kúp traky a je po probléme.

Jarka ja som do istého času tiež tíško závidela, prestalo ma to baviť, a som si povedala, že je na čase urobiť niečo, aby aj mne tak tíško závideli :)...a učinila som tak :)...urob to aj ty, ak cítiš potrebu zmeny :)...a traky nekúpim, radšej o číslo menšie gate :D to ma viac poteší :D
Jara
14.04.10,10:52
Monika, aj by som rada, ale já sa snažím, ale mám diabetes a tu je to ťažké s chudnutím. Aj keď diétne jem a držím sa na váhe, ale dole nejde ani bohovi... Chceš nechceš, tu jesť musíš, lebo potom je zle... Lekárka je spokojná, že som sa rok držala na rovnakej váhe, ale já by som tak prijala ísť dole... No čo už, miss zo mňa už nebude...
monika74
14.04.10,11:00
Monika, aj by som rada, ale já sa snažím, ale mám diabetes a tu je to ťažké s chudnutím. Aj keď diétne jem a držím sa na váhe, ale dole nejde ani bohovi... Chceš nechceš, tu jesť musíš, lebo potom je zle... Lekárka je spokojná, že som sa rok držala na rovnakej váhe, ale já by som tak prijala ísť dole... No čo už, miss zo mňa už nebude...

moja mamka má tiež diabetes, viem čo to ochorenie obnáša...aj to je úspech, že sa držíš na váhe...tu má prednosť stravovanie primerané k stanovenej diagnóze...máš možnosť obrátiť sa na lekára - špecialistu, ktorý by ti vedel poradiť v otázke stravovania s cieľom zníženia váhy s prihliadnutím na tvoju diagnózu?
Jara
14.04.10,13:17
Aj som sa obrátila, ale povedal po viacerých stretnutiach, že netreba meniť jedálniček, ale zvýšiť fyzickú aktivitu. No na tú mi ostáva pri pracovnej zaneprázdnenosti akosi máličko času...
Lenka*1
14.04.10,13:21
Ludmilka som ti velmi vdacna, ze si zalozila tuto temu :) predtym bolo moje stravovanie naozaj v hroznom stave, celodenne nejedenie, potom vyjedanie chladnicky, alebo namiesto normalnej stravy cela cokolada... toto mi pomohlo nakopnut sa :) citim sa super, nehladujem, nejak extremne sa neobmedzujem a zistila som, ze najedena dokazem byt aj z polovice obeda :) druhu polovicu si z restiky odnesiem v krabicke a zjem but po troch hodkach, alebo na veceru. a od min. tyzdna som teda pridala aj cvicenie a vcera, ked som vyliezla na bicykel, ani neviem ako a prebikovala som sa cez pol hodiny :) uz to nebola taka namaha... a asi budem aj lahsia, lebo ani klby ma tak nebolia. sice gate este nestracam, ale citim sa nejak slobodnejsia. urcite sa mi zvysuje sebavedomie uz len tym, ze viem, ze sa o seba staram.
Dakujem, dakujem, dakujem :) si skvelou inspiraciou. dufam, ze v sebe najdem dostatok pevnej vole pokracovat tak, ako ty.
vsetkym nam prajem vela vela sil, ta vola nech je naozaj zelezna a zdravy styl nech sa stane zvykom :)
monika74
14.04.10,13:23
Aj som sa obrátila, ale povedal po viacerých stretnutiach, že netreba meniť jedálniček, ale zvýšiť fyzickú aktivitu. No na tú mi ostáva pri pracovnej zaneprázdnenosti akosi máličko času...

ja zatiaľ necvičím, ale aj to je už na pláne, len som začala viac chodiť pešo a aj v robote po schodoch...ale rozumiem, čo je pracovná zaneprázdnenosť...skús aspoň na začiatok s tou pešou chôdzou, alebo ak je čas aspoň cez víkend, tak na prechádzky chodiť, keď cez týždeň sa nedá...ale človek nikdy nevie, ako sa mu môže zmeniť situácia a čas sa potom nájde...nech sa ti darí :)
Lenka*1
14.04.10,13:25
Aj som sa obrátila, ale povedal po viacerých stretnutiach, že netreba meniť jedálniček, ale zvýšiť fyzickú aktivitu. No na tú mi ostáva pri pracovnej zaneprázdnenosti akosi máličko času...

Jarka, ja som si svoje necvicenie ospravedlnovala neskorymi prichodmi domov, obavala som sa, ze uz potom nebudem vediet zaspat, ale napr. aj vcera, zacala som cvicit o pol deviatej, o pol desiatej som skoncila a o desiatej uz sa mi zatvarali oci v posteli... Ale je jasne, ze ak mas aj rodinu, o ktoru sa treba postarat, tak to asi fakt nepojde...
buchač
14.04.10,13:48
Jarka, ja som si svoje necvicenie ospravedlnovala neskorymi prichodmi domov, obavala som sa, ze uz potom nebudem vediet zaspat, ale napr. aj vcera, zacala som cvicit o pol deviatej, o pol desiatej som skoncila a o desiatej uz sa mi zatvarali oci v posteli... Ale je jasne, ze ak mas aj rodinu, o ktoru sa treba postarat, tak to asi fakt nepojde...

...ale toto je aj chyba ...a dosť veľká !!!

Ukončenie cvičenia má byť cirka 2 hodiny pred spánkom ...:rolleyes:

Malá motivácia ...;)

http://videoalbumy.azet.sk/posilovanie/0iaRRnAWNNE5SJAA/
Lenka*1
14.04.10,14:06
...ale toto je aj chyba ...a dosť veľká !!!

Ukončenie cvičenia má byť cirka 2 hodiny pred spánkom ...:rolleyes:

Malá motivácia ...;)

http://videoalbumy.azet.sk/posilovanie/0iaRRnAWNNE5SJAA/


a preco je to chyba?
buchač
14.04.10,17:04
a preco je to chyba?

Lebo .....ale lepšie to povie odborník ...


Jednoznačné ponaučenie a nie zbytočné riskovanie!

Riaďte sa radami:
Ak telo potrebuje odpočinok doprajte mu ho.
Ak cítite nachladnutie a iné nepriaznivé príznaky, tréning odložte.
Ak cítite miernu svalovicu, či napätie vo svale, odcvičte si ho zľahka, prípadne nechoďte vôbec do posilňovne.

Hoci sa cítime relatívne dobre, musíme si uvedomiť, že naše telo nie je stroj. Samotná hranica medzi intenzívnym tréningom a pretrénovaním (preťažením) je aj pre úplne zdravé telo veľmi tenká! Preto treba hlas tela počúvať a varovania nebrať na ľahkú váhu. Odignorovanie môže byť trpkým ponaučením ...

Trénujte tvrdo, no s rozumom! Nepreceňujte svoje sily, lebo sa Vám Vaša snaha obráti chrbtom!


Názorná ukážka cvikov ..
Cvičenie Fit Curves funguje pretože Vám dáva kompletný cardio a silový tréning, ktorý trvá len 30 minút.
Kruh je tvorený strojmi, ktoré fungujú na báze hydraulického odporu a prostrednícvom nich precvičíte počas cvičenia všetky hlavné svalové partie.
Okruhový tréner je Vám počas Vášho cvičenia plne k dispozícii. Jeho úlohou je naučiť Vás správne cvičiť, motivovať Vás a tak zabezpečiť dosiahnutie Vášho cieľa, s ktorým ste ku nám prišli.
http://www.curves.com/the-workout/circuit-demo.php

Ďaľšie linky na požiadanie ....;):D:D:D
Lenka*1
14.04.10,18:48
Lebo .....ale lepšie to povie odborník ...



Názorná ukážka cvikov ..
http://www.curves.com/the-workout/circuit-demo.php

Ďaľšie linky na požiadanie ....;):D:D:D

dakujeme za link a dakujem za info, ale kedze nic z toho nie je dovod, kvoli ktoremu by som nemala cvicit pred spanim, idem sadnut na bicykel :)
lujza.j
14.04.10,18:51
Aj som sa obrátila, ale povedal po viacerých stretnutiach, že netreba meniť jedálniček, ale zvýšiť fyzickú aktivitu. No na tú mi ostáva pri pracovnej zaneprázdnenosti akosi máličko času...

škoda, že sa tak strašne "chce" tým našim lekárom:mad:, to je najjednoduchšie hodit "robotu" - fyzickú aktivitu na pacienta. keby chcel určite sa dá aj s tým jedálničkom niečo spravit :rolleyes:
zk24
14.04.10,18:56
Caute,

behavam uz rok, za prvy mesiac som zhodila asi 10kg co bolo strasne vidno a postupne som zas nabrala nazad, nezmenila som stravovanie, ktore si myslim je v mojom pripade celkom zdrave. Dokonca som nabrala nieco navyse, a to behavame s kamaratkou kazdy druhy den 12km. (zacinali sme po 100 metroch :D ). No a co chcem povedat, dnes cely den na radiu VIVA sa rozpravali o behani a jeho prospesnosti a vplyvu na chudnutie. a nejaky prizvany odbornik povedal, ze pokial radikalne nezmenime aj stravu, tak behanie je take, ze cim viac budem behavat, tym viac mozem z toho priberat :eek::eek::eek::eek::eek::eek::eek::eek::eek:

Ale musim povedat ze je to strasne deprimujuce ze clovek vazi viac ked 3-4x tyzdenne beham a 2x do tyzdna mam aerobik aok ked som nerobila nic. a zijem v tomto style uz rok...

ale ze z behania sa pribera je pre mna...... ehm..... novinka :eek:
lujza.j
14.04.10,18:57
Milá Ludmilla, naša vodkyňa a náš guru v chudnutí,
poslušne hlásim, že som blízko k tomu, aby som stratila svoje gate, momentálne sa nachádzam v štádiu, že sa zatiaľ držia len na mojich bokoch...dúfam, že ak ich stratím pri chôdzi tak len doma v mojom byte, nerada by som bola v evidencii exhibicionistov, ťažko by som vysvetlila policajtom, že len chudnem :D:D
zatiaľ sa mi darí nevečerať chlebík, ryžu, cestoviny, papám viac zeleniny a ovocia následkom čoho je, že nemávam záchvaty vlčieho hladu a dokonca sa mi znížila tvorby kyseliny :):)
pozor na ovocie, ovocie iba doobeda, nie večer má vela cukru:D a určite nie hrozno:mee: a banány.:)
lujza.j
14.04.10,19:03
Ludmilka som ti velmi vdacna, ze si zalozila tuto temu :) predtym bolo moje stravovanie naozaj v hroznom stave, celodenne nejedenie, potom vyjedanie chladnicky, alebo namiesto normalnej stravy cela cokolada... toto mi pomohlo nakopnut sa :) citim sa super, nehladujem, nejak extremne sa neobmedzujem a zistila som, ze najedena dokazem byt aj z polovice obeda :) druhu polovicu si z restiky odnesiem v krabicke a zjem but po troch hodkach, alebo na veceru. a od min. tyzdna som teda pridala aj cvicenie a vcera, ked som vyliezla na bicykel, ani neviem ako a prebikovala som sa cez pol hodiny :) uz to nebola taka namaha... a asi budem aj lahsia, lebo ani klby ma tak nebolia. sice gate este nestracam, ale citim sa nejak slobodnejsia. urcite sa mi zvysuje sebavedomie uz len tym, ze viem, ze sa o seba staram.
Dakujem, dakujem, dakujem :) si skvelou inspiraciou. dufam, ze v sebe najdem dostatok pevnej vole pokracovat tak, ako ty.
vsetkym nam prajem vela vela sil, ta vola nech je naozaj zelezna a zdravy styl nech sa stane zvykom :)
ja som gate už "stratila":--- pred 2rokmi konfekčná velkost 46, teraz 38-40 podla strihu:D:D držíme si všetky palce!!!;)
Lenka*1
14.04.10,19:42
ja som gate už "stratila":--- pred 2rokmi konfekčná velkost 46, teraz 38-40 podla strihu:D:D držíme si všetky palce!!!;)

peeerfektne :) mas moj obdiv!
lujza.j
14.04.10,20:03
peeerfektne :) mas moj obdiv!
lenka dakujem:D
lujza.j
14.04.10,20:07
Caute,

behavam uz rok, za prvy mesiac som zhodila asi 10kg co bolo strasne vidno a postupne som zas nabrala nazad, nezmenila som stravovanie, ktore si myslim je v mojom pripade celkom zdrave. Dokonca som nabrala nieco navyse, a to behavame s kamaratkou kazdy druhy den 12km. (zacinali sme po 100 metroch :D ). No a co chcem povedat, dnes cely den na radiu VIVA sa rozpravali o behani a jeho prospesnosti a vplyvu na chudnutie. a nejaky prizvany odbornik povedal, ze pokial radikalne nezmenime aj stravu, tak behanie je take, ze cim viac budem behavat, tym viac mozem z toho priberat :eek::eek::eek::eek::eek::eek::eek::eek::eek:

Ale musim povedat ze je to strasne deprimujuce ze clovek vazi viac ked 3-4x tyzdenne beham a 2x do tyzdna mam aerobik aok ked som nerobila nic. a zijem v tomto style uz rok...

ale ze z behania sa pribera je pre mna...... ehm..... novinka :eek:
ja teda neznášam behanie, ale že sa z behania priberá?kukám ako:eek::eek:
ja som 2 roky robila 3x do týždna body work /bol riadne na kondičku/ bol super. teraz chodím 2x na tae-bo:D:D
zk24
14.04.10,20:23
ja teda neznášam behanie, ale že sa z behania priberá?kukám ako:eek::eek:
ja som 2 roky robila 3x do týždna body work /bol riadne na kondičku/ bol super. teraz chodím 2x na tae-bo:D:D

vyslovene povedali ze sa clovek dokaze dostat do stadia kedy v konecnom dosledku pribera... nepovedali akym stylom... ale beriem to s rezervou... ze ziaden maratonec neni tucny ako prasa :D

skor mozno myslia to ze ti rastu svaly, ale kedze jes zle tak tuk sa ti nestraca. ale to by nebolo "privilegium" behania..

ja som behanie tiez nenavidela... ale nejako sme to s kamoskuo prekusli a choidme si pokecat a vyluftovat kazdy druhy den, je to super... :-)
ZuzanaP
15.04.10,05:57
Tak aj ja sa chcem pochváliť. Mne už nohavice tiež padajú, začala som cvičiť, zdravšie jesť a hlavne veľa zeleniny a ovocia. Na váhe to zatiaľ nie je také zrejmé, mám dole len cca 4,5 kg, ale na objeme je to badateľné.

Držím palce všetkým, čo menia svoju váhu :);)
Jara
15.04.10,06:45
ja zatiaľ necvičím, ale aj to je už na pláne, len som začala viac chodiť pešo a aj v robote po schodoch...ale rozumiem, čo je pracovná zaneprázdnenosť...skús aspoň na začiatok s tou pešou chôdzou, alebo ak je čas aspoň cez víkend, tak na prechádzky chodiť, keď cez týždeň sa nedá...ale človek nikdy nevie, ako sa mu môže zmeniť situácia a čas sa potom nájde...nech sa ti darí :)

Monika, chodím len peši, možno preto si držím váhu. Denne minimálne 5 km. Do práce a z práce za každého počasia, už rok a pol. Rada sa túlam aj po lese, na prechádzky, či na hríby. No teraz už začnem chodiť viac, veď je po DP, tak si musím dopriať. Organizmus v lese fakt načerpá kopec energie.
monika74
15.04.10,07:12
pozor na ovocie, ovocie iba doobeda, nie večer má vela cukru:D a určite nie hrozno:mee: a banány.:)

neboj, ja ovocie papám doobeda, a ešte som za to aj platená, lebo ho jedávam počas pracovnej doby :):D;)
monika74
15.04.10,07:18
Lebo .....ale lepšie to povie odborník ...



Názorná ukážka cvikov ..
http://www.curves.com/the-workout/circuit-demo.php

Ďaľšie linky na požiadanie ....;):D:D:D


niečo podobné som našla aj u nás v BA

http://www.womenline.sk/
Žabinka
15.04.10,07:21
Tak aj ja sa chcem pochváliť. Mne už nohavice tiež padajú, začala som cvičiť, zdravšie jesť a hlavne veľa zeleniny a ovocia. Na váhe to zatiaľ nie je také zrejmé, mám dole len cca 4,5 kg, ale na objeme je to badateľné.

Držím palce všetkým, čo menia svoju váhu :);)
Len? 4,5 kg je predsa dosť. Predstav si 4 kilové vrecká múky, koľko je to. Gratulujem.
buchač
15.04.10,09:15
Len? 4,5 kg je predsa dosť. Predstav si 4 kilové vrecká múky, koľko je to. Gratulujem.

...mám za to , že lepší psychologický účinok bude mať predstava takéhoto množstva slaniny ....;):---
Žabinka
15.04.10,10:05
...mám za to , že lepší psychologický účinok bude mať predstava takéhoto množstva slaniny ....;):---
Čo sa týka estetického vnímania, tak slaninka pravdepodobne vyhráva. Vyzerá predsa o čosi lepšie, ako múka. Hlavne taká dobre prerastená. :)
ZuzanaP
15.04.10,11:43
Len? 4,5 kg je predsa dosť. Predstav si 4 kilové vrecká múky, koľko je to. Gratulujem.


...mám za to , že lepší psychologický účinok bude mať predstava takéhoto množstva slaniny ....;):---

Ďakujem krásne, len som nepovedala, že za aké obdobie, je to cca 3 mesiace. Ide to pomaličky, ale ja som spokojná.

Slaninku milujem, ale statočne odolávam. :)
Lenka*1
15.04.10,15:27
mimotemy Damy, poradte mi prosim. dnes vobec, ale vobec nemam chut jest. rano som do seba natlacila celozrn. kaiserku a na obed kusok kurata s kapustou. nebola som hladna, az do teraz, ani som sa nevedela prinutit nieco mensie zjest - tak ako to robim bezne, cca kazde tri hodky.
a teraz uz aj hlad citim, ale neviem si predstavit, ze by som mala nieco prezuvat.
Stava sa to aj vam? ako to riesite? nejest, ci jest nasilu?
lujza.j
15.04.10,16:15
Tak aj ja sa chcem pochváliť. Mne už nohavice tiež padajú, začala som cvičiť, zdravšie jesť a hlavne veľa zeleniny a ovocia. Na váhe to zatiaľ nie je také zrejmé, mám dole len cca 4,5 kg, ale na objeme je to badateľné.

Držím palce všetkým, čo menia svoju váhu :);)
ja ked som začala tak som neodvážila, vedela som , že nechcem vediet to číslo, aby ma to ešte viac nedeprimovalo. úplne stačí, že cítime úbytok na oblečení.:D:D:D
ludmilla
18.04.10,12:43
Ludmilka som ti velmi vdacna, ze si zalozila tuto temu :) predtym bolo moje stravovanie naozaj v hroznom stave, celodenne nejedenie, potom vyjedanie chladnicky, alebo namiesto normalnej stravy cela cokolada... toto mi pomohlo nakopnut sa :) citim sa super, nehladujem, nejak extremne sa neobmedzujem a zistila som, ze najedena dokazem byt aj z polovice obeda :) druhu polovicu si z restiky odnesiem v krabicke a zjem but po troch hodkach, alebo na veceru. a od min. tyzdna som teda pridala aj cvicenie a vcera, ked som vyliezla na bicykel, ani neviem ako a prebikovala som sa cez pol hodiny :) uz to nebola taka namaha... a asi budem aj lahsia, lebo ani klby ma tak nebolia. sice gate este nestracam, ale citim sa nejak slobodnejsia. urcite sa mi zvysuje sebavedomie uz len tym, ze viem, ze sa o seba staram.
Dakujem, dakujem, dakujem :) si skvelou inspiraciou. dufam, ze v sebe najdem dostatok pevnej vole pokracovat tak, ako ty.
vsetkym nam prajem vela vela sil, ta vola nech je naozaj zelezna a zdravy styl nech sa stane zvykom :)

Lenka, čo dodať potešila si ma, som rada, že nás je viac :):):) Držím nám palce, pevne verím, že to dokážeme.
ludmilla
18.04.10,12:45
ja som gate už "stratila":--- pred 2rokmi konfekčná velkost 46, teraz 38-40 podla strihu:D:D držíme si všetky palce!!!;)

No Lujza si naším veľkým príkladom :):):)
ludmilla
18.04.10,12:49
Ludmillka, to chudnutie ta ešte stále akože neprešlo?:eek::eek::eek:,ale máš pevnú volu teda...:D:D:D

Stanko neprešlo a či mám pevnú vôľu ukáže čas. ;);)
ludmilla
18.04.10,12:52
Tak aj ja sa chcem pochváliť. Mne už nohavice tiež padajú, začala som cvičiť, zdravšie jesť a hlavne veľa zeleniny a ovocia. Na váhe to zatiaľ nie je také zrejmé, mám dole len cca 4,5 kg, ale na objeme je to badateľné.

Držím palce všetkým, čo menia svoju váhu :);)

Zuzi prirátavam tvoje zhodené kilá !!!!! :D:D:D

United States of Porada (-12,5) + (-4,5) = -17 kg
lujza.j
18.04.10,13:00
No Lujza si naším veľkým príkladom :):):)

ludka, dakujem, bol to malý zázrak, celý život bojujem z váhou. aj ked neverím horoskopom v tom roku som mala napísané, že sa podarí zredukovat váhu:), vo februári to bola ešte velkost 46, v lete 42. prestala som sa sústavne špehovat v zrkadle, či už mám menšiu "riť":), celkovo som sa v hlave s tým prestala zaoberat:) neriešila som so smútkom, že sú potraviny, ktoré nemôžem jest, brala som to ako súčasť môjho zmeneného stravovacieho režimu a tak je to doteraz. občas sa odmením a dám si aj niečo čo je pre mňa "neprípustné" teda dám si pizzu, ktorú milujem.:D;)
ludmilla
18.04.10,13:10
mimotemy Damy, poradte mi prosim. dnes vobec, ale vobec nemam chut jest. rano som do seba natlacila celozrn. kaiserku a na obed kusok kurata s kapustou. nebola som hladna, az do teraz, ani som sa nevedela prinutit nieco mensie zjest - tak ako to robim bezne, cca kazde tri hodky.
a teraz uz aj hlad citim, ale neviem si predstavit, ze by som mala nieco prezuvat.
Stava sa to aj vam? ako to riesite? nejest, ci jest nasilu?

Určite jesť pravidelne a radšej sa prinútiť, pretože i keď sa v živote človeka veľa zmenilo jedno ostalo nezmenené.
Pred mnohými rokmi ľudia doslova bojovali o každý kúsok jedla, keď niektorrý deň nemali čo jesť, telo išlo na úsporný režim, metabolizmus sa spomalil, je to ochranná funkcia k tomu, aby človek prežil a nezomrel od hladu.
V tomto modernom čase je táto funkcia viac ako nepohodlná, keď sa naše telo nastaví na tento šetriaci modus priberáme, alebo nechudneme.
Tomuto sa dá zabrániť len pravideľnosťou.
ludmilla
18.04.10,13:13
ludka, dakujem, bol to malý zázrak, celý život bojujem z váhou. aj ked neverím horoskopom v tom roku som mala napísané, že sa podarí zredukovat váhu:), vo februári to bola ešte velkost 46, v lete 42. prestala som sa sústavne špehovat v zrkadle, či už mám menšiu "riť":), celkovo som sa v hlave s tým prestala zaoberat:) neriešila som so smútkom, že sú potraviny, ktoré nemôžem jest, brala som to ako súčasť môjho zmeneného stravovacieho režimu a tak je to doteraz. občas sa odmením a dám si aj niečo čo je pre mňa "neprípustné" teda dám si pizzu, ktorú milujem.:D;)

Ono vždy človek príde nato, že všetko je len v hlave a v našom myslení, netreba sa tým zaoberať, rozmýšľať, týrať sa výčitkami.
Treba si veriť, konať a keď sa niečo nepodarí tak ako chceme, neriešiť to a treba ísť ďalej.
ludmilla
18.04.10,13:28
Dlhšie som sa tu neukázala, som dosť zaneprázdnená, najprv o tom ako pokračujem - úplne malými krokmi, zo začiatku išli kilá rýchlo, teraz sa všetko spomalilo, mám pocit, že kilá sa začínajú dorovnávať centimetrami, kíl ubúda pomenej, ale som menšia o jedno konfekčné číslo zo 46 som sa dostala na číslo 44. Moje telo mám veľmi rada, som naň pyšná i keď nie je zrovna také akurát, ale je moje. Začala som sa viac usmievať a život si užívať, pociťujem aj väčší príval energie, mám veľmi peknú pleť - toto všetko si všimlo moje okolie, ktoré doteraz netušilo, že sa v mojom živote niečo zmenilo.
Čo ma však úplne prekvapilo je, že si tento zmenený život i so zmenenou stravou a cvičením doslova užívam, vymýšľam recepty a tak som sa toho bála.
Naposledy som sa vážila v pondelok 12.04.2010 a je to - 1,2 kg, čiže môj celkový úbytok zatiaľ: (-4) + (-1,2) = -5,2 kg



Takže:
United States of Porada (-17) + (-1,2) = -18,2 kg
ludmilla
18.04.10,13:39
Kuracie mäso s baby mrkvičkami a brokolicou.

asi 1 kg kuracieho mäsa (stehná bez kosti, prsia)
1 balenie baby mrkvičiek mrazených
1 balenie brokolice mrazenej
olej
korenie
2 kocky bujónu (zeleninový alebo kurací)
Mäso nakrájame na malé kúsky a opečieme na troške oleja a roztlačenej kocke bujónun na panvičke, vyberieme a odložíme bokom. Do panvice pridáme asi 2 PL oleja, roztlačíme 2. kocku bujónu a pridáme mrazenú zeleninu a asi 3 PL vody, necháme pod pokrievku dusiť. zeleninu nakoniec zmiešame s mäsom a prípadne dochutíme.
ludmilla
18.04.10,13:46
Losos so zelenou fazuľkou a feniklom.

2 ks lososa (mrazený)
1 balenie mrazenej zelenej fazuľky
1 fenikel
olivový olej
morská soľ
farebné korenie
Do zapekacej misky dáme lososa potretého olivovým olejom a osoleného morskou soľou, okoreneného farebným čerstvo mletým korením, pridáme fazuľky a nakrájaný fenikel, dáme piecť pri 200 stupňoch asi 25 - 30 minút. podávame s karfiolovo-cuketovým pyré a zeleninovým šalátom.
lujza.j
18.04.10,14:02
Kuracie mäso s baby mrkvičkami a brokolicou.

asi 1 kg kuracieho mäsa (stehná bez kosti, prsia)
1 balenie baby mrkvičiek mrazených
1 balenie brokolice mrazenej
olej
korenie
2 kocky bujónu (zeleninový alebo kurací)
Mäso nakrájame na malé kúsky a opečieme na troške oleja a roztlačenej kocke bujónun na panvičke, vyberieme a odložíme bokom. Do panvice pridáme asi 2 PL oleja, roztlačíme 2. kocku bujónu a pridáme mrazenú zeleninu a asi 3 PL vody, necháme pod pokrievku dusiť. zeleninu nakoniec zmiešame s mäsom a prípadne dochutíme.
ludmilka určite je to velmi chutné:), ale pozor na varenú mrkvu má velký cukor:( brokolica je fajn:)
lujza.j
18.04.10,14:05
Losos so zelenou fazuľkou a feniklom.

2 ks lososa (mrazený)
1 balenie mrazenej zelenej fazuľky
1 fenikel
olivový olej
morská soľ
farebné korenie
Do zapekacej misky dáme lososa potretého olivovým olejom a osoleného morskou soľou, okoreneného farebným čerstvo mletým korením, pridáme fazuľky a nakrájaný fenikel, dáme piecť pri 200 stupňoch asi 25 - 30 minút. podávame s karfiolovo-cuketovým pyré a zeleninovým šalátom.
lososík je fajn, aj zelená fazulka, vlastne celý tento recept je pri mojom stravovaní prípustný,dík:D;)
lujza.j
18.04.10,14:10
Dlhšie som sa tu neukázala, som dosť zaneprázdnená, najprv o tom ako pokračujem - úplne malými krokmi, zo začiatku išli kilá rýchlo, teraz sa všetko spomalilo, mám pocit, že kilá sa začínajú dorovnávať centimetrami, kíl ubúda pomenej, ale som menšia o jedno konfekčné číslo zo 46 som sa dostala na číslo 44. Moje telo mám veľmi rada, som naň pyšná i keď nie je zrovna také akurát, ale je moje. Začala som sa viac usmievať a život si užívať, pociťujem aj väčší príval energie, mám veľmi peknú pleť - toto všetko si všimlo moje okolie, ktoré doteraz netušilo, že sa v mojom živote niečo zmenilo.
Čo ma však úplne prekvapilo je, že si tento zmenený život i so zmenenou stravou a cvičením doslova užívam, vymýšľam recepty a tak som sa toho bála.
Naposledy som sa vážila v pondelok 12.04.2010 a je to - 1,2 kg, čiže môj celkový úbytok zatiaľ: (-4) + (-1,2) = -5,2 kg



Takže:
United States of Porada (-17) + (-1,2) = -18,2 kg
ludmilka nech ta zastanie úbytku alebo spomalenie neodradí:) je to prirodzený jav, telo si pomaly zvyklo na zmenu stravy a teraz stagnuje:mee: a čaká čo bude:confused:ak ti to zdrav. stav dovolí skús zaradiť nejaké cvičko:)
Lenka*1
19.04.10,14:31
ludmilka nech ta zastanie úbytku alebo spomalenie neodradí:) je to prirodzený jav, telo si pomaly zvyklo na zmenu stravy a teraz stagnuje:mee: a čaká čo bude:confused:ak ti to zdrav. stav dovolí skús zaradiť nejaké cvičko:)

ale Ludmilka uz cvici :) tato stagnacia je normalna, treba sa cez nu preniest a nezanevriet na zdrave stravovanie a cvicenie... a kila nie su az tak smerodatne, centimetre su viditelnejsie a jedno konfekcne cislo - no gratulujem :) skvela praca... taktiez pozitivne myslenie a krasna plet su vybornym vysledkom a odmenou.
katkarbk
19.04.10,16:01
Ahojte dievčatá, od zajtra sa k vám pridávam aj ja. Za poslený rok som na seba "nabalila" 20 kg nadváhy! Dnes popoludní som sa vybrala kúpiť niečo na seba a zostala som zhrozená z konfekčnej veľkosti, ktorá mi ako-tak sedela! Takže, namiesto "vreca" na seba som radšej minula peniaze na zásobu zeleninky, ovocia a rybieho mäska. Musím zmeniť svoj doterajší život (myslím, čo sa týka stravovania) úplne od základov. A samozrejme začnem cvičiť! Takže mi držte palce, ja vám ich držím tiež a z celého srdca fandím tomuto "chudnúcemu spolku", k debetnej bilancii ktorého budem chcieť prispieť aj ja.
milvus
19.04.10,19:54
Dievčatá, to je niečo aj pre moje telo. Áno, chlap čo chce dať dole kilá. Po úraze som mal menej pohybu a za dva roky sa zo športového tela stalo "to telo". Tak Vám držím palce a môžte zasa mne. Recept? Ten môj je "nežrať" a "nerozprávať sa s chladničkou". No a pohyb. Že pivo? Nechodím. A cigárka, už 20 rokov ani šluk. Tak sa držte. Jo a len tak mimochodom, každá žena je pekná, treba to len hľadať.
ludmilla
20.04.10,10:56
ludmilka nech ta zastanie úbytku alebo spomalenie neodradí:) je to prirodzený jav, telo si pomaly zvyklo na zmenu stravy a teraz stagnuje:mee: a čaká čo bude:confused:ak ti to zdrav. stav dovolí skús zaradiť nejaké cvičko:)

To mäsko s tou mrkvičkou jem len k obedu, večer samozrejme už nie a cvičím 2x do týždňa zatiaľ :D:D:D, možno len pridám nejaký dník
ludmilla
20.04.10,10:58
ale Ludmilka uz cvici :) tato stagnacia je normalna, treba sa cez nu preniest a nezanevriet na zdrave stravovanie a cvicenie... a kila nie su az tak smerodatne, centimetre su viditelnejsie a jedno konfekcne cislo - no gratulujem :) skvela praca... taktiez pozitivne myslenie a krasna plet su vybornym vysledkom a odmenou.

Ďakujem Lenka, vôbec začínam mať pocit, že sa v poslednom čase len a len odmeňujem :D:D:D, dnes som si navarila veľmi dobré jedlo o chvíľu priložím recept :):)
ludmilla
20.04.10,11:00
Ahojte dievčatá, od zajtra sa k vám pridávam aj ja. Za poslený rok som na seba "nabalila" 20 kg nadváhy! Dnes popoludní som sa vybrala kúpiť niečo na seba a zostala som zhrozená z konfekčnej veľkosti, ktorá mi ako-tak sedela! Takže, namiesto "vreca" na seba som radšej minula peniaze na zásobu zeleninky, ovocia a rybieho mäska. Musím zmeniť svoj doterajší život (myslím, čo sa týka stravovania) úplne od základov. A samozrejme začnem cvičiť! Takže mi držte palce, ja vám ich držím tiež a z celého srdca fandím tomuto "chudnúcemu spolku", k debetnej bilancii ktorého budem chcieť prispieť aj ja.

To je krásne, tak vitaj medzi nami !!!!!!!
ludmilla
20.04.10,11:03
Dievčatá, to je niečo aj pre moje telo. Áno, chlap čo chce dať dole kilá. Po úraze som mal menej pohybu a za dva roky sa zo športového tela stalo "to telo". Tak Vám držím palce a môžte zasa mne. Recept? Ten môj je "nežrať" a "nerozprávať sa s chladničkou". No a pohyb. Že pivo? Nechodím. A cigárka, už 20 rokov ani šluk. Tak sa držte. Jo a len tak mimochodom, každá žena je pekná, treba to len hľadať.

Takže vítam aj mužské zastúpenie a teším sa :):):), veď nie je nič krajšie ako sa ráno zobudiť s pocitom " fuuuu schudla som alebo schudol som".
ZuzanaP
20.04.10,11:07
Dlhšie som sa tu neukázala, som dosť zaneprázdnená, najprv o tom ako pokračujem - úplne malými krokmi, zo začiatku išli kilá rýchlo, teraz sa všetko spomalilo, mám pocit, že kilá sa začínajú dorovnávať centimetrami, kíl ubúda pomenej, ale som menšia o jedno konfekčné číslo zo 46 som sa dostala na číslo 44. Moje telo mám veľmi rada, som naň pyšná i keď nie je zrovna také akurát, ale je moje. Začala som sa viac usmievať a život si užívať, pociťujem aj väčší príval energie, mám veľmi peknú pleť - toto všetko si všimlo moje okolie, ktoré doteraz netušilo, že sa v mojom živote niečo zmenilo.
Čo ma však úplne prekvapilo je, že si tento zmenený život i so zmenenou stravou a cvičením doslova užívam, vymýšľam recepty a tak som sa toho bála.
Naposledy som sa vážila v pondelok 12.04.2010 a je to - 1,2 kg, čiže môj celkový úbytok zatiaľ: (-4) + (-1,2) = -5,2 kg



Takže:
United States of Porada (-17) + (-1,2) = -18,2 kg


Gratulujem Ludka, úplne viem pochopiť ako sa cítiš :) len tak ďalej, s úsmevom ide všetko ľahšie.
ludmilla
20.04.10,11:11
Včera som sa odvážila, tak ako to robím každý pondelok :):):) ráno nalačno, bez šiat :):):) a nič, ani deko :rolleyes::rolleyes::rolleyes:, keď som sa však obliekla, zistila som, že aj moje nohavice č. 44 sú zasa voľnejšie v páse aj na stehnách :D:D:D, čiže predpokladám, že váha nič, ale centimetre určite. Vôbec ma to nevyviedlo z rovnováhy a už vôbec nepokazilo deň.
ludmilla
20.04.10,11:24
Teraz recept z Afganistanu.

Banjany (čítaj bandžany)

2 baklažány - krájať pozdĺžne alebo kolieska asi 4 - 5 mm
9 rajčín (väčších) - krájame na kolieska asi 0,5 cm hrúbka
2 väčšie cibule - krájame na tenké kolieska
3 strúčiky cesnaku - jemne nasekaný
morská soľ
3 PL oleja
Baklažány umyjeme, odstránime zelenú časť so stopkou, nakrájame pozdĺžne alebo na kolieska aj s kožou - hrúbka asi 4 mm. Na teflónovú panvicu dáme olej a opečieme z každej strany baklažány (pozor olej dávame po troške, pretože baklažány sú ako špongia a rýchlo olej nasajú, olej nemusíme minúť celý), opečené baklažány vyberieme do misky.
Pripravíme si kastról, ktorý potrieme baklažánom, vytlačíme z neho olej, na dno kastróladáme tretinu cibule a cesnaku a potom ďalej vrstvíme rajčiny, posolíme, baklažán - posolíme, cibuľa a cesnak, rajčiny - posolíme, baklažán - posolíme, posledná cibuľa a cesnak, zakryjeme celé kolieskami rajčín a posolíme, privedieme do varu a na miernom ohni varíme asi 30 minút.
Na tanieri pridáme 1 PL bieleho jogurtu.
K banjany podávame nekysnutý arabský chlieb, pre nás chudnúcich chutí aj bez chleba :):):)
ludmilla
20.04.10,12:22
Baklažán

Patrí k stredomorskej zelenine, je veľmi zdravý, má priaznivé účinky na srdce a krvný obeh a čo je veľmi dôležité patrí do tzv. "štíhlej kuchyne" veľmi dôležitá poznámka pre nás, ktoré chceme dobre vyzerať.
Liečivo účinkuje pri reume, ischiaši, pri obličkových ochoreniach. Povzbudzuje sekréciu žlče a znižuje cholesterol v krvi.
Celý plod je veľmi ideálny pre diabetikov!!!!!!!! Listy baklažánu pôsobia chladivo pri popáleninách, zápaloch a ekzémoch.
Pozor ale nezrelé plody obsahujú solanín, ktorý môže spôsobiť bolesti brucha.
Baklažán je chudobný na kalórie ale bsahuje veľa kyseliny listovej, je chudobný na nátrium, ale naopak bohatý na kálium, z čoho môžu profitovať ľudia s vysokým krvným tlakom.
Najdôležitejšími výživnými látkami v baklažáne sú sekundárne rastlinné látky. Obsahujú veľa flavonoidov, ktoré učinkujú pozitívne na náš imunitný systém a znižujú riziko srdcovo - cievnych ochorení.Obsahujú ďalej vitamíny A, B1,B2,B6,C, dôležité minerálne látky ako kalcium, magnézium, kálium, meď, mangán a zinok.
So svojimi 17 kcal na 100 g je považovaný baklažán za nízkokalorickú zeleninu, čiže je ako stvorený pre štíhlu líniu. Vždy treba dať pozor na olej a skôr ním šetriť pri prípravách pokrmov.
účtovník 007
20.04.10,12:31
Včera som sa odvážila, tak ako to robím každý pondelok :):):) ráno nalačno, bez šiat :):):) a nič, ani deko :rolleyes::rolleyes::rolleyes:, keď som sa však obliekla, zistila som, že aj moje nohavice č. 44 sú zasa voľnejšie v páse aj na stehnách :D:D:D, čiže predpokladám, že váha nič, ale centimetre určite. Vôbec ma to nevyviedlo z rovnováhy a už vôbec nepokazilo deň.

Teda Ľudmilka, gratulujem k stenčovaniu sa:D
Ja radšej ani nenapíšem, ako som chudla za posledný týždeň.:( Ale polepším sa a potom napíšem.:D
aninocka
21.04.10,07:11
Jej, aj ja idem s Vami chudnut. :) Najdolezitejsie je pit vela tekutin a jest viac - krat za den v malych davkach.
Lenka*1
21.04.10,10:40
jooj, super... som rada, ze vam to tak ide :) ja som trosku pokaslala disciplinu, ale povedala som si, ze sa nic nedeje, vratim sa tam, kde som min. tyzden skoncila :) a novopridencom zelam pevnu volu :))
lujza.j
21.04.10,16:26
To mäsko s tou mrkvičkou jem len k obedu, večer samozrejme už nie a cvičím 2x do týždňa zatiaľ :D:D:D, možno len pridám nejaký dník
luďka cvičenie je super - šikulka:) mäsko si ja dám v pohode aj na večeru, ale varenú mrkvu ani na obed, surová mrkva má síce menej cukru,ale dám si ju iba v malom množstve ako "zafarbenie šalátu":):)
lujza.j
21.04.10,18:12
Jej, aj ja idem s Vami chudnut. :) Najdolezitejsie je pit vela tekutin a jest viac - krat za den v malych davkach.
piť veľa tekutín velmi dôležitý s vodou odchádza z teľa aj tuk:D;)
katkarbk
21.04.10,18:17
Ďakujem za privítanie:D, Ľudka si super, obdivujem ťa, že si sa do toho pustila s takým nasadením, si skvelou motiváciou! A tie recepty, už sa zase teším na zajtra :--- No nie je to hrozné, keď sa človek teší, ža sa zajtra zase dobre naje? Asi mi to chvíľu potrvá, kým si na obmedzený prísun potravy zvyknem. Najhoršie je to so sladkým - baby, ako bojujete so "sladkými chuťami?"
lujza.j
21.04.10,18:44
Ďakujem za privítanie:D, Ľudka si super, obdivujem ťa, že si sa do toho pustila s takým nasadením, si skvelou motiváciou! A tie recepty, už sa zase teším na zajtra :--- No nie je to hrozné, keď sa človek teší, ža sa zajtra zase dobre naje? Asi mi to chvíľu potrvá, kým si na obmedzený prísun potravy zvyknem. Najhoršie je to so sladkým - baby, ako bojujete so "sladkými chuťami?"
ja čokoládou s obsahom kakaa viac ako 70%, je hnusná ale je to o zvyku treba sa ju "naučit" jest:);)
monika74
21.04.10,18:51
milá Ludmilla, je síce pekné ako nás tu motivuješ k chudnutiu, vymýšľaš a zverejňuješ recepty, informuješ o tom koľko sme všetci dokopy schudli, ale na jeden síce malý ale podstatný detail si zabudla. :)
"Do šľaka kto mi preplatí tie drahé účty za zeleninu, ovocie a iné zdravé potraviny?!! :D Kam a komu mám poslať účtenky za nákupy potravín na preplatenie? " :D

Dúfam, že si spokojná, lebo môj účet nie a dúfam, že sa ti dnes o 19,00 poriadne čkalo, keď som si na teba spomenula pri platení dnešného nákupu v potravinách. :D:---:D
ludmilla
22.04.10,09:59
Ďakujem za privítanie:D, Ľudka si super, obdivujem ťa, že si sa do toho pustila s takým nasadením, si skvelou motiváciou! A tie recepty, už sa zase teším na zajtra :--- No nie je to hrozné, keď sa človek teší, ža sa zajtra zase dobre naje? Asi mi to chvíľu potrvá, kým si na obmedzený prísun potravy zvyknem. Najhoršie je to so sladkým - baby, ako bojujete so "sladkými chuťami?"

Sladké chute su len "chute", máme ich preto lebo sa nesprávne stravujeme, istým spôsobom sa radi odmeňujeme sladkým a to je celý problém, keď budeš pravidelne, zdravo jesť po 1 až 2 týždňoch odídu aj chute na sladké, normalizuje sa krvný cukor, nebudeš pociťovať fyzickú chuť na sladké (náhla slabosť, trasenie rúk, potenie) je to typický abstinenčný syndróm, ostane len tá duševná chuť a stou to hravo zvládneš.
Náš metabolizmus je programovaný na využitie bielkovín, tukov a uhľovodíkov s nízkou glykemickou záťažou, pričom vyplavenie nízkeho inzulínu udržuje dlhodobú sýtosť, keď jeme potraviny s vysokým glykemickým indexom - vysoký obsah cukru, krvný cukor stúpa rýchlo, s ním sa vylučuje veľa inzulínu a vzniká práve ten "vlčí hlad" veľká chuť na čokoľvek a predovšetkým na sladké. Čiže keď obmedzíš cukry a prestavíš svoje stravovanie odíde aj chuť na sladké.
V praxi to funguje jednoducho: mám chuť na sladké - zjem napr. čokoládu (potravina s vysokým glykemickým indexom), ihneď po zjedení sa hladina krvného cukru zvýši a následne sa vyplaví z podžalúdkovej žľazy Inzulín. Potom príde znovu k poklesu krvného cukru, je sprevádzaný vlčím hladom na sladké. Vznikne začarovaný kruh, najprv stúpa inzulín len po jedle, nesprávnym stravovaním bude stúpať aj medzi jedlami. Inzulín je nevyhnutný k tomu, aby bola dodaná glukóza z krvi do telových buniek a v bunkách ďalej transportovaná do mitochondrií. Ak tá bunka bude cukrom doslova preplnená, začnú sa strácať inzulínové receptory v bunkových membránacha taktiež transportné proteíny pre glukózu. Ale stále ostáva to presladenie, naše telo sa snaží toto odbúrať, pričom stimuluje b - bunky pankreasu a ten produkuje ešte viac inzulínu. Takto prichádza k chronicky zvýšenému krvnému cukru, pretože bunková citlivosť na inzulín slabne. Vznikne tým chronická rezistencia na inzulín a následne aj na iné hormóny.
Pri takejto stálej inzulínovej rezistencii inzulín pomaly stráca svoju úlohu ako signál nasýtenia a vzniká ten typický "vlčí hlad na sladké".
Tým, že docieliš úplnú úpravu stravovania - pravidelnú a zároveň zdravú stravu - bude hladina inzulínu po jedle stúpať oveľa pomalšie a tým sa vytratí aj tá fyzická chuť na sladké, v tých pauzách medzi jedlom dostane priestor spaľovanie tukov, po pár týždňoch zistíš aké to je veľmi jednoduché. Väčšinou máme práve chuť na to, čo najviac jeme.
Keď som začala s mojim novým stravovaním neobišlo to ani mňa, veď predtým som si vždy sladkého dopriala. Čo bolo prvé kúpila som si 1. pomoc 70% čokoládu a dala som ju do chladničky, počula som, že chutí veľmi zle - nie pre mňa je to tá naj čokoláda. V začiatkoch som veľmi pociťovala fyzickú chuť na sladké - triasli sa mi ruky, pociťovala som slabosť, potila somsa, keď toto prišlo sadla som si vypila aspoň pohár vody alebo nesladeného bylinkového čaju a po pár minutách pocit odišiel, dá sa to prekonať, sem tam som si dala kúsok čokolády :D:D:D kúsok zo začiatku som ju zjedla celú, potom menej a menej, dnes pociťujem len dú duševnú chuť a s tou sa ľahko vyrovnám. V začiatkoch som si zvykla zapáliť sviečku s vanilkovou arómou, tá ma troška dokázala oklamať ;););).
Ale z vlastnej skúsenosti ti môžem povedať, že naozaj tá chuť na sladké pominie, buď trpezlivá. Z celého srdca ti držím palce !!!!!!!!!!!!
ludmilla
22.04.10,10:00
ja čokoládou s obsahom kakaa viac ako 70%, je hnusná ale je to o zvyku treba sa ju "naučit" jest:);)
nie nie nie je vynikajúca mňam :D:D:D:D
ludmilla
22.04.10,10:02
milá Ludmilla, je síce pekné ako nás tu motivuješ k chudnutiu, vymýšľaš a zverejňuješ recepty, informuješ o tom koľko sme všetci dokopy schudli, ale na jeden síce malý ale podstatný detail si zabudla. :)
"Do šľaka kto mi preplatí tie drahé účty za zeleninu, ovocie a iné zdravé potraviny?!! :D Kam a komu mám poslať účtenky za nákupy potravín na preplatenie? " :D

Dúfam, že si spokojná, lebo môj účet nie a dúfam, že sa ti dnes o 19,00 poriadne čkalo, keď som si na teba spomenula pri platení dnešného nákupu v potravinách. :D:---:D

Pekné, že si na mňa spomenieš Moni i keď je to pri platení :D:D:D:D:D
monika74
22.04.10,10:12
Pekné, že si na mňa spomenieš Moni i keď je to pri platení :D:D:D:D:D

sa nešker na mňa, ešte ti to zrátam :---:D:D
lujza.j
22.04.10,19:36
Sladké chute su len "chute", máme ich preto lebo sa nesprávne stravujeme, istým spôsobom sa radi odmeňujeme sladkým a to je celý problém, keď budeš pravidelne, zdravo jesť po 1 až 2 týždňoch odídu aj chute na sladké, normalizuje sa krvný cukor, nebudeš pociťovať fyzickú chuť na sladké (náhla slabosť, trasenie rúk, potenie) je to typický abstinenčný syndróm, ostane len tá duševná chuť a stou to hravo zvládneš.
Náš metabolizmus je programovaný na využitie bielkovín, tukov a uhľovodíkov s nízkou glykemickou záťažou, pričom vyplavenie nízkeho inzulínu udržuje dlhodobú sýtosť, keď jeme potraviny s vysokým glykemickým indexom - vysoký obsah cukru, krvný cukor stúpa rýchlo, s ním sa vylučuje veľa inzulínu a vzniká práve ten "vlčí hlad" veľká chuť na čokoľvek a predovšetkým na sladké. Čiže keď obmedzíš cukry a prestavíš svoje stravovanie odíde aj chuť na sladké.
V praxi to funguje jednoducho: mám chuť na sladké - zjem napr. čokoládu (potravina s vysokým glykemickým indexom), ihneď po zjedení sa hladina krvného cukru zvýši a následne sa vyplaví z podžalúdkovej žľazy Inzulín. Potom príde znovu k poklesu krvného cukru, je sprevádzaný vlčím hladom na sladké. Vznikne začarovaný kruh, najprv stúpa inzulín len po jedle, nesprávnym stravovaním bude stúpať aj medzi jedlami. Inzulín je nevyhnutný k tomu, aby bola dodaná glukóza z krvi do telových buniek a v bunkách ďalej transportovaná do mitochondrií. Ak tá bunka bude cukrom doslova preplnená, začnú sa strácať inzulínové receptory v bunkových membránacha taktiež transportné proteíny pre glukózu. Ale stále ostáva to presladenie, naše telo sa snaží toto odbúrať, pričom stimuluje b - bunky pankreasu a ten produkuje ešte viac inzulínu. Takto prichádza k chronicky zvýšenému krvnému cukru, pretože bunková citlivosť na inzulín slabne. Vznikne tým chronická rezistencia na inzulín a následne aj na iné hormóny.
Pri takejto stálej inzulínovej rezistencii inzulín pomaly stráca svoju úlohu ako signál nasýtenia a vzniká ten typický "vlčí hlad na sladké".
Tým, že docieliš úplnú úpravu stravovania - pravidelnú a zároveň zdravú stravu - bude hladina inzulínu po jedle stúpať oveľa pomalšie a tým sa vytratí aj tá fyzická chuť na sladké, v tých pauzách medzi jedlom dostane priestor spaľovanie tukov, po pár týždňoch zistíš aké to je veľmi jednoduché. Väčšinou máme práve chuť na to, čo najviac jeme.
Keď som začala s mojim novým stravovaním neobišlo to ani mňa, veď predtým som si vždy sladkého dopriala. Čo bolo prvé kúpila som si 1. pomoc 70% čokoládu a dala som ju do chladničky, počula som, že chutí veľmi zle - nie pre mňa je to tá naj čokoláda. V začiatkoch som veľmi pociťovala fyzickú chuť na sladké - triasli sa mi ruky, pociťovala som slabosť, potila somsa, keď toto prišlo sadla som si vypila aspoň pohár vody alebo nesladeného bylinkového čaju a po pár minutách pocit odišiel, dá sa to prekonať, sem tam som si dala kúsok čokolády :D:D:D kúsok zo začiatku som ju zjedla celú, potom menej a menej, dnes pociťujem len dú duševnú chuť a s tou sa ľahko vyrovnám. V začiatkoch som si zvykla zapáliť sviečku s vanilkovou arómou, tá ma troška dokázala oklamať ;););).
Ale z vlastnej skúsenosti ti môžem povedať, že naozaj tá chuť na sladké pominie, buď trpezlivá. Z celého srdca ti držím palce !!!!!!!!!!!!
presne tak!!! tretí rok sa stravujem podľa glykemického indexu, mne osobne to vyhovuje a aj mojej zhodenej slaninke / kilám/. ved prečo nám tak chutia hambáče z "mekáču" a zjeme ich nie iba jeden, pretože žemličky sú sladké:);)
lujza.j
22.04.10,19:39
nie nie nie je vynikajúca mňam :D:D:D:D
teraz už áno, ale ked som ju prvý krát "okoštovala":(:(, preto nám stačia dve kocočky z tejto čokyny pretože má nízky glyke. index:)
katkarbk
23.04.10,13:35
No Ľudka, ty si hotový odborník! A zase som múdrejšia, už len teóriu preniesť do praxe:D Práve včera som si domov doniesla čokoládu s 90% obsahom kakaa (nezávisle od tvojej rady) a strašne som sa tešila, ako si tým jedným dielikom pochutím. Nikdy predtým som takú čokoládu nejedla, ale po včerajšom zážitku ani nebudem. Nech mi prepáčia tí, ktorým chutí, mňa ešte (s prepáčením) dva dni naťahovalo :eek:... Takže problém sladkého budem radšej riešiť pomocou stravy a budem sa držať zásad, aké si popísala vo svojom príspevku. Ja "chudnem" ešte len týždeň, po akej dobe ste vy zbadali úbytok prvých kilogramov, resp. centimetrov? Želám Vám všetkým pekný víkend :).
lujza.j
23.04.10,13:49
No Ľudka, ty si hotový odborník! A zase som múdrejšia, už len teóriu preniesť do praxe:D Práve včera som si domov doniesla čokoládu s 90% obsahom kakaa (nezávisle od tvojej rady) a strašne som sa tešila, ako si tým jedným dielikom pochutím. Nikdy predtým som takú čokoládu nejedla, ale po včerajšom zážitku ani nebudem. Nech mi prepáčia tí, ktorým chutí, mňa ešte (s prepáčením) dva dni naťahovalo :eek:... Takže problém sladkého budem radšej riešiť pomocou stravy a budem sa držať zásad, aké si popísala vo svojom príspevku. Ja "chudnem" ešte len týždeň, po akej dobe ste vy zbadali úbytok prvých kilogramov, resp. centimetrov? Želám Vám všetkým pekný víkend :).
ak ti môžem poradiť nerieš to, že kedy na sebe niečo zbadáš:) chudnutie nie je o tom, že sa niekam ponáhlame;) ja som sa tiež vždy ponáhľala, že kedy niečo zbadám, až ked som sa prestala ponáhľad tak som sa dopracovala k veľ.38-40.:);)
sybila3
23.04.10,18:38
aký je princíp toho glykemického indexu?
Teraz čítam knihu Impulzná diéta, že treba jesť každé dve hodiny aspoň troška, ale aj káva sa považuje za jedlo. Asi to vyskúšam.
A s tým sladkým mám tiež strašný problém, ja som závislá na čokoláde, každý deň musím mať čoko. Tiež by som sa rada toho zbavila.
lujza.j
23.04.10,19:39
aký je princíp toho glykemického indexu?
Teraz čítam knihu Impulzná diéta, že treba jesť každé dve hodiny aspoň troška, ale aj káva sa považuje za jedlo. Asi to vyskúšam.
A s tým sladkým mám tiež strašný problém, ja som závislá na čokoláde, každý deň musím mať čoko. Tiež by som sa rada toho zbavila.
že ješ potraviny s nízkym glyk. indexom, tabulky sú aj na internete. čokoláda je prípustná, ale iba tá z vysokým obsahom kakaa.
káva sa považuje ako jedlo:confused::eek: ved káva sa neráta ani do pitného režimu.ja už neskúšam nič, tretí rok takto fungujem, neberiem to ako dietu, je to proste forma môjho stravovania:) má to síce čo sa týka určitých potravín nejaké obmedzenia, ale to neriešim:) život predsa nie je o jedle;)
katkarbk
24.04.10,08:42
Ahoj Lujza, som vám všetkým vďačná za každú radu! Bohužiaľ, aj ja si uvedomujem, že chudnutie je "beh na dlhú trať" pokiaľ chcem, aby výsledný efekt pretrval... Takže ty sa stravuješ len podľa zásady konzumácie potravín s nízkym glykemickým indexom? Už som o tomto niečo počula, ale na 100% neviem presne, o čo konkrétne sa jedná. Mohla by si priložiť nejaký link, kde sa dozviem viac?
bv_alexandra
24.04.10,09:19
No dievčatá tak pridám aj ja svoje číslo nech nám pekne rastie.
Z diétou som začala 7.4. a mám dolu 2.5kg.
Som na oddelenej strave, a zatial necvičím. Ale aj to príde.:D
uct2007
24.04.10,12:00
Ja som sa márne snažila schudnúť už dlhoooo,dlho... do úmoru som cvičila, aj do posilovne chodila, aj podľa Zory Czoborovej cvičila, aj som nevládala, Zora na CD už docvičené a ja ešte stále ležala na koberci :-)
Až sa vrátila dcéra aj s malou k nám domov - vychudnutá na 47 kíl a za polroka ona pribrala 8 kíl a ja som ani neviem ako 6 kíl schudla..asi z toho behania hore dole za malou a či čo ...:) a tak sa stalo,že teraz vážime takmer rovnako...
lujza.j
24.04.10,14:29
Ahoj Lujza, som vám všetkým vďačná za každú radu! Bohužiaľ, aj ja si uvedomujem, že chudnutie je "beh na dlhú trať" pokiaľ chcem, aby výsledný efekt pretrval... Takže ty sa stravuješ len podľa zásady konzumácie potravín s nízkym glykemickým indexom? Už som o tomto niečo počula, ale na 100% neviem presne, o čo konkrétne sa jedná. Mohla by si priložiť nejaký link, kde sa dozviem viac?

fúha, tak nato aby som sem dala nejaký link, tak to som dosť gramblavá. tabulky potravín viem, že sú na nete, to si vygoogli:) a potom mám zopár zásad ktoré dodržiavam, ale to nemám z netu, mala som "stravovacieho konzultanta":);) napr. sú potraviny, ktoré vôbec nejem /zemiaky, ryža, banány, hrozno, pečienka, cvikla, kukurica, strukoviny/ale zelenú fazulku a zelený hrášok môžeš-teda ked je to ešte v tom struku, cestoviny iba doobeda a to len vtedy ked nebol na raňajky rožok, rožok-chlebík celozr. - ráno, ovocie iba doobeda, 2-3l tekutín, 5x denne jesť. cvičiť aspoň 3x do týždňa:);) keby niečo tak napíš:) najdôležitejšie je naštartovať metabolizmus, takže pekne začat raňajkami, potom desiata atd. ku všetkému zeleninu!;) je to o disciplíne a o nefňukaní:mee: , že to nemôžem a pod. beriem život tak, že raz so si zdedila takú genetiku akú mám a ked nechcem byť vykysnutá ako som bola, tak neberiem život, že je iba o jedle. na všetko sa dá zvyknúť ked sa chce. ja som spojkoná;)
ludmilla
25.04.10,19:59
No dievčatá tak pridám aj ja svoje číslo nech nám pekne rastie.
Z diétou som začala 7.4. a mám dolu 2.5kg.
Som na oddelenej strave, a zatial necvičím. Ale aj to príde.:D

Gratulujem a aktualizujem :):):)



United States of Porada (-18,2) + (-2,5) = -20,7 kg
ludmilla
25.04.10,20:26
Dnes pridávam veľmi chutný recept z Jamajky a zdravý. Pre tých, čo sa neboja experimentovať.

Ladyfingers

100 g toboliek okra (nemusí byť)
1 balenie mrazených zelených fazuliek
1 cibuľa
3 strúčiky cesnaku
2 konzervy lúpaných rajčín
morská soľ
2 PL oleja
Pre tých, ktorí použijú okru: Pred prípravou z toboliek zrežem časť so stonkou a zo špičky asi 1 cm, zrezávať jemne, aby sa tobolka neporušila, opláchnem ich studenou vodou a dám do hrnca s vodou a soľou, povarím asi 10 minút, počas varenia vodu zlejem a vymením, robím to preto, lebo okra počas varenia uvoľňuje slizovité látky, bežne sa používa k zahusteniu polievok, omáčok, ale mám ju radšej bez zahustenia :):):).
Do kastróla dám olej, jemne nakrájanú cibuľu a roztlačený cesnak, osmažím a pridám fazuľové lusky a okru, do polovice zalejem vodou, dochutím morskou soľou, privediem do varu a pridám lúpané rajčiny, varím asi ďalších 15 minút, ak je zmes veľmi tekutá, varím bez prikrývky, aby sa voda odparila.
Kto má rád pikantné jedlá môže si pripraviť HOT LADYFINGERS, pridaním chili.
Toto jedlo môžeme podávať ako hlavné jedlo s chlebíkom alebo ako prílohu k mäsu.
ludmilla
25.04.10,21:05
Okra - Ibištek jedlý

Okra sa používa hlavne v Afrike a Indii, v Afrike ju volajú Gumbo alebo Gombo. Je bohatá na bielkoviny a má priaznivé účinky na zažívací trakt, tým, že obsahuje rastlinný sliz. preto je veľmi využívaná k zahusťovaniu pokrmov. Najlepšou kombináciou pre okru sú rajčiny.

Okra 100 mg 20 kcal obsahuje:
2,1 g bielkovín
0,2 g tuku
mastné kyseliny
2,2 g uhľovodíkov
4,9 g spolu balastných látok
285 mg kálium
84 mg kalcium
75 g fosfor
60 g magnézium
1,2 mg železo
3 mg nátrium
130 μg medi
0,6 mg zinok
41 mg chlorid
20 μg fluorid
5,6 μg jodid
990 μg mangán
0,13 mg vitamín A (retinol)
0,13 mgvitamín E (tokoferol)
0,07 mg B1 (tiamín)
0,08 mg B2 (riboflavín)
0,08 mg B3 (niacín)
0,08 mg B6 (pyridoxín)
36 mg C (askorbové kyseliny)
422 μg betakarotén
sybila3
26.04.10,07:13
tabuľku na glykemický index som našla ale teraz čo s ňou, koľko môžem zjesť za deň? dík
Žabinka
26.04.10,08:09
Dievčatá, ja sa musím trošku pokarhať. Vám sa darí ísť s kilami dole, mne zase hore.:D A to jem teraz hlavne ovocie a zeleninu. No dobrovoľne priznávam, že som v poslednej dobe zanedbala cvičenie. Akosi sa mi nechce. Ale už týždeň si sľubujem, že sa do toho dám.:D
účtovník 007
26.04.10,08:14
Ľudmilka,
to čudo Okra sa dá bežne kúpiť?
sybila3
26.04.10,08:16
Ja mám odsledované, že keď je pribúdajúci mesiac neschudnem aj keby som čo robila. Respektíve musím vynaložiť dvojnásobné úsilie.
monika74
26.04.10,17:33
Dievčatá, ja sa musím trošku pokarhať. Vám sa darí ísť s kilami dole, mne zase hore.:D A to jem teraz hlavne ovocie a zeleninu. No dobrovoľne priznávam, že som v poslednej dobe zanedbala cvičenie. Akosi sa mi nechce. Ale už týždeň si sľubujem, že sa do toho dám.:D


Žabinka to si na tom veľmi dobre ak sa presviedčaš len týždeň....ja sa presviedčam už od narodenia :D:D...naozaj sa neviem prinútiť k pravidelnému cvičeniu...:confused: :rolleyes:
ludmilla
26.04.10,17:43
Ľudmilka,
to čudo Okra sa dá bežne kúpiť?

To čudo sa dá kúpiť v tescu, v kauflande a už aj v bille som ju videla samozrejme v pravidelnej ponuke nie je. :):):)
lujza.j
26.04.10,19:55
Dievčatá, ja sa musím trošku pokarhať. Vám sa darí ísť s kilami dole, mne zase hore.:D A to jem teraz hlavne ovocie a zeleninu. No dobrovoľne priznávam, že som v poslednej dobe zanedbala cvičenie. Akosi sa mi nechce. Ale už týždeň si sľubujem, že sa do toho dám.:D
pozor na to ovocie!! má veľa cukru - energie, jest iba doobeda jeden kus! určite nie hrozno a banány.:)
lujza.j
26.04.10,19:57
tabuľku na glykemický index som našla ale teraz čo s ňou, koľko môžem zjesť za deň? dík
v "kocke" je to v prísp. č. 199:);)
Lenka*1
27.04.10,07:40
Ja dnes budem zas testovat pevnu volu... naordinovala som si ovocno-zeleninovy den a ako na potvoru, rano som si vsimla, ze rovno oproti nasej firme dnes otvaraju novy grill bar :D aaach...
ale dnes som zacala aj s jablcnym octom, tak budem informovat, ci funguje ;)
ZuzanaP
27.04.10,08:41
pozor na to ovocie!! má veľa cukru - energie, jest iba doobeda jeden kus! určite nie hrozno a banány.:)


No mňa švihne...:D:--- ja si veselo pojedám banán každé ráno, no ale idem rýchlo do obchodu a vymením to za nejaké iné ovocie na ráno :---:D
ludmilla
27.04.10,09:08
Glykemický index GI

Glykemický index nám udáva, ktorá potravina má aký vplyv na krvný cukor. Potraviny podľa obsahu rôznych cukrov, balastných látok a tukov vplývajú rozlične na metabolizmus cukrov.
GI leží medzi hodnotami 1 až 100, t.j. ak zjeme napr. 50 g hrozna bude GI práve 100, čiže krvný cukor rýchlo stúpne. Čiže potraviny, ktoré nám rýchlo zdvihnú krvný cukor majú vysoký GI. Potraviny s nízkym GI zdvíhajú krvný cukor pomaly (viď príspevok č.186 - sladké chute)
V zásade platí:
Keď má mať naše chudnutie zmysel a nechceme brzdiť spaľovanie tukov v bunkách musíme jesť potraviny, ktoré sú bohaté na balastné látky, pretože tie majú nízky GI.
Spaľovanie tukov:
Kľúčovú rolu pri zúžitkovaní uhľovodíkov hrá inzulín. Ako som už spomínala v príspevku č. 186 ak cirkuluje v krvi veľa glukózy, naše telo vyplaví veľa inzulínu, ten sa stará o to, aby naše bunky mohli tú glukózu prijať.
Hladina nášho krvného cukru začne klesať, keď začne stúpať v bunkách. Keďže cukor je ľahšie využiteľný ako tuk, spomalí sa spaľovanie tukov.

Sú potraviny, ktoré nás veľmi rýchlo nasýtia ako napr. biely chlieb, cola, hranolky, banány - majú vysoký GI, ľahko sa strávia. Ale tak rýchlo ako nás nasýtia, tak rýchlo nám zasa začne "škvŕkať" v žalúdku. A tento nový hlad nás poháňa naspäť k chladničke.
Logicky vzaté - v potravinách s nízkym GI sú uhľovodíky komplexnejšie a sú v nich balastné látky, ich trávenie prebieha pomalšie a tým stúpa aj krvný cukor pomalšie. Čiže my keď si dáme celozrnný chlieb, zeleninu alebo jogurt zamestnáme náš žalúdok na dlhší čas a tým dlhšie trvá, kým zasa pocítime hlad.

ALE veľké ALE:

Ten, kto chce schudnúť by mal do svojho jedálnička dať práve potraviny s nízkym GI, ale v praxi je to dosť zložité.

- vzostup krvného cukru a vyplavenie inzulínu po jedle nie sú závislé len
od potravín s nízkym GI, ale bohužiaľ aj od rýchlosti nášho metabolizmu.
Tá rýchlosť je závislá od času - pretože počas dňa kolísa, rýchlosťou ako
jedlo zjeme, akú veľkú porciu zjeme, od spôsobu prípravy jedla,
od zrelosti jedla, napr. banány málo dozreté a veľmi žlté majú rozličný GI.
- jednotlivé GI platia len pre jednotlivé potraviny, nie pre celý pokrm,
t.j. keď človek skombinuje viacero potravín s nízkym GI ovplyvní ich
účinok na krvný cukor.
- GI sa vzťahuje vždy na 50 g uhľovodíkov v potravine, keď si však
zoberieme ako príklad červený melón, ktorého GI sa pohybuje okolo 70
melón sa z väčšej časti skladá z vody a má málo uhľovodíkov (napr. 130g
červeného melónu má 11 g uhľovodíkov), aby sme zjedli 50 g uhľovodíkov
musíme zjesť 600 g melónu. To znamená pre nás, ak chceme chudnúť
nadmerné množstvo melóna do stravy nepatrí.

Podľa môjho názoru je však lepšie používať glykemické zaťaženie označené ako GL, pretože GI sa riadi podľa množstva uhľovodíkov a nie podľa množstva potravín. Keď zoberiem ako príklad varenú mrkvu, jej GI je vysoké niekde pri 70, ale mrkva je v skutočnosti chudobná na uhľovodíky, to znamená aby som zjedla tých 50g uhľovodíkov mohla by som zjesť 1 kg mrkvy a napr. biely chlieb má tiež vysoký GI pohybuje sa okolo 70, ale ten je aj bohatý na uhľovodíky, čiže 100g bieleho chleba mi dá 55g uhľovodíkov, čo znamená mohla by som zjesť len 91g chleba, aby som neprekročila tých 50g. To v praxi znamená, že 100 g bieleho chleba mi 10x rýchlejšie zdvihne hladinu krvného cukru ako 100g mrkvy a to majú rovnaký GI.
GL je meradlom množstva cukru, ktoré potraviny skutočne uvoľnia do nášho tela, pričom berie do úvahy GI aj počet uhľovodíkov v danej porcii. Pre porovnanie: 100 g bieleho chleba má GL 38,5 a 100g mrkvy má GL 3,5 čiže tým mrkvu zaradíme medzi dobré potraviny.
Mne osobne sa zdá GL praktickejšie ako GI.
nízke GL = 10
vysoké GL = nad 20

VZOREC: GL = GI/100x(množstvo uhľovodíkov na 100g potraviny)

P.s.
Pri mojom stravovaní vôbec nič nepočítam ani GI ani GL i keď to veľmi dobre teoreticky ovládam, mňa by to prepočítavanie veľmi odradilo.
Začala som radšej cestu menšej bolesti:rolleyes::rolleyes::rolleyes: a t.j.
pravidelnosť 3 - 5 x denne jedlo, vynechala som toľko uhľovodíkov koľko sa dalo, t.j. žiadne vysokotučné mliečne výrobky, majonézy, tatárky, sladké jogurty, žiadne salámy, párky so skrytou múkou, tlačenky, klobásy, mastné jedlá, konzervy v oleji, sáčkové polievky, zahustené polievky, prílohy - zemiaky, ryža, cestoviny, múčne jedlá, biele pečivá a chleby, vynechala som na 1 mesiac dokonca aj ovocie, mrkvu, kukuricu, zeleniny v sladko - kyslých nálevoch, ovocné šťavy, alkohol, všetky koláče, sladkosti, oriešky, čipsy a podobne.
Zaradila som:
všetky druhy chudého mesa, zeleninu či už surovú alebo dusenú, pečenú a inak upravenú, ryby a nezahusťované polievky.
Dôležité je svoj jedálniček plánovať, mať stále potraviny po ruke, nesladiť cukrom, medom ak to musí byť tak len umelým sladidlom, dodržiavať pitný režim. Môj celý jedálniček som zavesila do blogu a tie kilá pomalyčky lezú dolu :):):)
ludmilla
27.04.10,09:15
Zabudla som ešte uviesť, že som neprešla na nízkotučné jogurty a syry, tie jem také ako predtým, nechcela som spraviť celkovú zmenu potravín, treba myslieť do budúcnosti.
ludmilla
27.04.10,09:27
Ozaj včera som sa pondelkovo vážila a išlo dolu -800 g čiže už vážim "len" 79 kg, od polovice marca som schudla -6kg.



Aktualizácia: United States of Porada (-20,7) + (-0,8) = -21,5 kg
Žabinka
27.04.10,09:40
Ozaj včera som sa pondelkovo vážila a išlo dolu -800 g čiže už vážim "len" 79 kg, od polovice marca som schudla -6kg.



Aktualizácia: United States of Porada (-20,7) + (-0,8) = -21,5 kg
http://i276.photobucket.com/albums/kk4/obrazkya/009/005.gif

Za odmenu aspoň kávička.:) (samozrejme bez cukru..)
ludmilla
27.04.10,09:57
http://i276.photobucket.com/albums/kk4/obrazkya/009/005.gif

Za odmenu aspoň kávička.:) (samozrejme bez cukru..)

Tak toto je nááááádhera :D:D:D ďakujem a o chvíľu bude :D:D:D
ZuzanaP
27.04.10,12:28
Ozaj včera som sa pondelkovo vážila a išlo dolu -800 g čiže už vážim "len" 79 kg, od polovice marca som schudla -6kg.



Aktualizácia: United States of Porada (-20,7) + (-0,8) = -21,5 kg


Ludka, gratulujem:)
lujza.j
27.04.10,20:03
Zabudla som ešte uviesť, že som neprešla na nízkotučné jogurty a syry, tie jem také ako predtým, nechcela som spraviť celkovú zmenu potravín, treba myslieť do budúcnosti.
to som neprešla ani ja, aj mlieko kupujem plnotučné:) radšej uberiem niekde inde;) napr. mozzarela light tak to určite nie:) olivovým olejom tiež nešetrím, nie je síce diétny, ale je zdravý!!!! ale hlavne musí byt domáci:):)
lujza.j
27.04.10,20:08
kávu nedokážem piť bez cukru:( to vás obdivujem:eek: odborníci na redukciu hmotnosti hovoria, že jedna kocka cukru v káve to sú 4kg za rok, ale neviem v koľkých kávach za deň:) ale hnedý cukor je prípustný - trošku:)
lujza.j
27.04.10,20:26
Glykemický index GI

Glykemický index nám udáva, ktorá potravina má aký vplyv na krvný cukor. Potraviny podľa obsahu rôznych cukrov, balastných látok a tukov vplývajú rozlične na metabolizmus cukrov.
GI leží medzi hodnotami 1 až 100, t.j. ak zjeme napr. 50 g hrozna bude GI práve 100, čiže krvný cukor rýchlo stúpne. Čiže potraviny, ktoré nám rýchlo zdvihnú krvný cukor majú vysoký GI. Potraviny s nízkym GI zdvíhajú krvný cukor pomaly (viď príspevok č.186 - sladké chute)
V zásade platí:
Keď má mať naše chudnutie zmysel a nechceme brzdiť spaľovanie tukov v bunkách musíme jesť potraviny, ktoré sú bohaté na balastné látky, pretože tie majú nízky GI.
Spaľovanie tukov:
Kľúčovú rolu pri zúžitkovaní uhľovodíkov hrá inzulín. Ako som už spomínala v príspevku č. 186 ak cirkuluje v krvi veľa glukózy, naše telo vyplaví veľa inzulínu, ten sa stará o to, aby naše bunky mohli tú glukózu prijať.
Hladina nášho krvného cukru začne klesať, keď začne stúpať v bunkách. Keďže cukor je ľahšie využiteľný ako tuk, spomalí sa spaľovanie tukov.

Sú potraviny, ktoré nás veľmi rýchlo nasýtia ako napr. biely chlieb, cola, hranolky, banány - majú vysoký GI, ľahko sa strávia. Ale tak rýchlo ako nás nasýtia, tak rýchlo nám zasa začne "škvŕkať" v žalúdku. A tento nový hlad nás poháňa naspäť k chladničke.
Logicky vzaté - v potravinách s nízkym GI sú uhľovodíky komplexnejšie a sú v nich balastné látky, ich trávenie prebieha pomalšie a tým stúpa aj krvný cukor pomalšie. Čiže my keď si dáme celozrnný chlieb, zeleninu alebo jogurt zamestnáme náš žalúdok na dlhší čas a tým dlhšie trvá, kým zasa pocítime hlad.

ALE veľké ALE:

Ten, kto chce schudnúť by mal do svojho jedálnička dať práve potraviny s nízkym GI, ale v praxi je to dosť zložité.

- vzostup krvného cukru a vyplavenie inzulínu po jedle nie sú závislé len
od potravín s nízkym GI, ale bohužiaľ aj od rýchlosti nášho metabolizmu.
Tá rýchlosť je závislá od času - pretože počas dňa kolísa, rýchlosťou ako
jedlo zjeme, akú veľkú porciu zjeme, od spôsobu prípravy jedla,
od zrelosti jedla, napr. banány málo dozreté a veľmi žlté majú rozličný GI.
- jednotlivé GI platia len pre jednotlivé potraviny, nie pre celý pokrm,
t.j. keď človek skombinuje viacero potravín s nízkym GI ovplyvní ich
účinok na krvný cukor.
- GI sa vzťahuje vždy na 50 g uhľovodíkov v potravine, keď si však
zoberieme ako príklad červený melón, ktorého GI sa pohybuje okolo 70
melón sa z väčšej časti skladá z vody a má málo uhľovodíkov (napr. 130g
červeného melónu má 11 g uhľovodíkov), aby sme zjedli 50 g uhľovodíkov
musíme zjesť 600 g melónu. To znamená pre nás, ak chceme chudnúť
nadmerné množstvo melóna do stravy nepatrí.

Podľa môjho názoru je však lepšie používať glykemické zaťaženie označené ako GL, pretože GI sa riadi podľa množstva uhľovodíkov a nie podľa množstva potravín. Keď zoberiem ako príklad varenú mrkvu, jej GI je vysoké niekde pri 70, ale mrkva je v skutočnosti chudobná na uhľovodíky, to znamená aby som zjedla tých 50g uhľovodíkov mohla by som zjesť 1 kg mrkvy a napr. biely chlieb má tiež vysoký GI pohybuje sa okolo 70, ale ten je aj bohatý na uhľovodíky, čiže 100g bieleho chleba mi dá 55g uhľovodíkov, čo znamená mohla by som zjesť len 91g chleba, aby som neprekročila tých 50g. To v praxi znamená, že 100 g bieleho chleba mi 10x rýchlejšie zdvihne hladinu krvného cukru ako 100g mrkvy a to majú rovnaký GI.
GL je meradlom množstva cukru, ktoré potraviny skutočne uvoľnia do nášho tela, pričom berie do úvahy GI aj počet uhľovodíkov v danej porcii. Pre porovnanie: 100 g bieleho chleba má GL 38,5 a 100g mrkvy má GL 3,5 čiže tým mrkvu zaradíme medzi dobré potraviny.
Mne osobne sa zdá GL praktickejšie ako GI.
nízke GL = 10
vysoké GL = nad 20

VZOREC: GL = GI/100x(množstvo uhľovodíkov na 100g potraviny)

P.s.
Pri mojom stravovaní vôbec nič nepočítam ani GI ani GL i keď to veľmi dobre teoreticky ovládam, mňa by to prepočítavanie veľmi odradilo.
Začala som radšej cestu menšej bolesti:rolleyes::rolleyes::rolleyes: a t.j.
pravidelnosť 3 - 5 x denne jedlo, vynechala som toľko uhľovodíkov koľko sa dalo, t.j. žiadne vysokotučné mliečne výrobky, majonézy, tatárky, sladké jogurty, žiadne salámy, párky so skrytou múkou, tlačenky, klobásy, mastné jedlá, konzervy v oleji, sáčkové polievky, zahustené polievky, prílohy - zemiaky, ryža, cestoviny, múčne jedlá, biele pečivá a chleby, vynechala som na 1 mesiac dokonca aj ovocie, mrkvu, kukuricu, zeleniny v sladko - kyslých nálevoch, ovocné šťavy, alkohol, všetky koláče, sladkosti, oriešky, čipsy a podobne.
Zaradila som:
všetky druhy chudého mesa, zeleninu či už surovú alebo dusenú, pečenú a inak upravenú, ryby a nezahusťované polievky.
Dôležité je svoj jedálniček plánovať, mať stále potraviny po ruke, nesladiť cukrom, medom ak to musí byť tak len umelým sladidlom, dodržiavať pitný režim. Môj celý jedálniček som zavesila do blogu a tie kilá pomalyčky lezú dolu :):):)
pekne a odborne ako vždy:) ale nie je to také zložité ako sa to zdá:):):) jedna vec je zhodiť kilá a druhá dosť dôležitá váhu si udržať:) a to sa mi zatiaľ dlhodobo darí, aj ked mám občas stravovací úlet:);)
Lenka*1
29.04.10,07:28
Dobre ranko damy :)) prosim sa uz aj ja zaradit do United States. po mesiaci snazenia, excesov, lenivosti a znovusnazenia ma opustili prve dve kilecka :) zbohom, a nevracajte sa! :D
58vlasta
29.04.10,15:44
Pridávam sa k Lenke*1, tiež mi odišli nejaké kilečká, za 3 mesiace 5 kg... Len som znížila porcie, sladkosti na minimum, viac zeleniny a ide to...

__________________________
Pomaly ďalej zájdeš...Ale niekedy môžeš veľa zmeškať...
Lenka*1
30.04.10,07:59
Pridávam sa k Lenke*1, tiež mi odišli nejaké kilečká, za 3 mesiace 5 kg... Len som znížila porcie, sladkosti na minimum, viac zeleniny a ide to...

ano ide :) pomaly, ale isto... a netrpime, nehladujeme ;)

mimo temy: Lujza dakujem za bodik :)
ludmilla
01.05.10,18:01
Dobre ranko damy :)) prosim sa uz aj ja zaradit do United States. po mesiaci snazenia, excesov, lenivosti a znovusnazenia ma opustili prve dve kilecka :) zbohom, a nevracajte sa! :D


Lenka gratulujem a aktualizujem :):):)



Aktualizácia: United States of Porada (-21,5) + (-2,0) = -23,5 kg
ludmilla
01.05.10,18:03
Pridávam sa k Lenke*1, tiež mi odišli nejaké kilečká, za 3 mesiace 5 kg... Len som znížila porcie, sladkosti na minimum, viac zeleniny a ide to...

__________________________
Pomaly ďalej zájdeš...Ale niekedy môžeš veľa zmeškať...


Pekne, pekne, gratulujem a znovu aktualizujem :):):)




Aktualizácia: United States of Porada (-23,5) + (-5,0) = -28,5 kg
ludmilla
01.05.10,18:31
Tak dievčence dnes bol špíz z lososa, ono keď sa to navleče na tú ihlu vyzerá to tak vznešene :):):)

Špíz z lososa

1 čerstvá fileta z lososa - nakrájaná na kocky
2 cukety - nakrájané na kocky aj so šupkou
olej
morská soľ
čerstvo mleté farebné korenie
Lososa s cuketou v miske osolíme okoreníme, pokvapkáme olejom, premiešame, navlečieme striedavo na ihlu cuketa, losos, cuketa, .....
Pečieme pri 200 stupňoch asi 25 minút alebo jednoducho grilujeme, podávame so šalátom.

Môj zeleninový šalát.
(miluje ho celá rodina a robíme ho skoro denne)

hlávkový šalát
čakanka
ľadový šalát
špenátové listy
výhonky mladého šalátu
rukola
1 jarná cibuľka
2 reďkovky
1 rajčina
kus uhorky
morská soľ
olej (používam len olej Aktiv3plus6 - je lisovaný za studena, tvorí ho zmes olejov - slnečnicový, repkový a olej z vlašských orechov už z názvu je zrejmé, že obsahuje omega-3 a omega-6 mastné kyseliny v pomere 1:3, šalátu dodá neskutočne príjemnú chuť)
Listy hlávkového šalátu, čakanky, ľadového šalátu - natrháme na menšie kúsky , pridáme špenátové listy, výhonky šalátu, rukolu. Cibuľu, reďkovku, rajčinu, uhorku nakrájame na malé kúsky. Všetko spolu premiešame, pokvapkáme olejom a dochutíme morskou soľou.
trisestri
01.05.10,19:14
to teda neviem či zabera,ale kedže títo holywodské hviezdy sú štihle,ta asi aj hej
:):):) http://www.svetreceptov.estranky.sk/clanky/dieta-a-stihla-linia/sedemdnova-hollywoodska-dieta
terezamaria
01.05.10,19:35
Pekne, pekne, gratulujem a znovu aktualizujem :):):)




Aktualizácia: United States of Porada (-23,5) + (-5,0) = -28,5 kg

To chceš Ludmilka povedať, že si schudla 28,5 kg? Za akú dlhú dobu? Si dobrá, čo veľmi, veľmi dobrá.:):):):):):):):):):):):):)
veronikasad
01.05.10,19:49
To chceš Ludmilka povedať, že si schudla 28,5 kg? Za akú dlhú dobu? Si dobrá, čo veľmi, veľmi dobrá.:):):):):):):):):):):):):)
Terezka, to sú kilečká všetkých spoluchudnúcich ...
terezamaria
01.05.10,20:20
Terezka, to sú kilečká všetkých spoluchudnúcich ...
Veď práve som prelúskala tému od začiatku a vidím to. Ale aj tak Ľudmilka schudla 6 kg, je to výkon. Normálne si ma Ľudmilka "napašmala", síce pri cukrovke to bude naozaj vlčí hlad, ale skúsim to.Každopádne budem sledovať Vašu tému, v ktorej aj ostatné dámy hrajú svoje miesto a sú vynikajúce.
Držím Vám i sebe palce:):):):):):):):):):)
ludmilla
02.05.10,08:58
Veď práve som prelúskala tému od začiatku a vidím to. Ale aj tak Ľudmilka schudla 6 kg, je to výkon. Normálne si ma Ľudmilka "napašmala", síce pri cukrovke to bude naozaj vlčí hlad, ale skúsim to.Každopádne budem sledovať Vašu tému, v ktorej aj ostatné dámy hrajú svoje miesto a sú vynikajúce.
Držím Vám i sebe palce:):):):):):):):):):)

Terezka tak vitaj v klube skrášľujúcich sa :D:D:D, viem, že pri cukrovke je to oveľa ťažšie, ale aj tak chcem ťa veľmi povzbudiť, pretože i keď ťažšie ono to ide. neviem na akej terapii si a aky typ máš, v každom prípade, keď máš cukrovku a nadváhu je veľmi dobré čím skôr schudnúť. ;););)
Znížiť príjem energie, zvýšiť výdaj energie. Takže pár malých tipov pre cukrovkárov:
- chudnutie nebude ľahké, treba sa rozhodnúť či pôjde o dlhodobú motiváciu o zmenu v celkovom živote :rolleyes::rolleyes::rolleyes:
- treba si dať malinké ale za to realistické ciele napr. "LEN" 2 - 3 kilá schudnúť, toto sa realizuje oveľa ľahšie a príde opäť motivácia na zdolanie ďalšieho cieľa.;););)
- treba sa poradiť s lekárom, prediskutovať stravovanie, pretože, keď človek pri cukrovke zostane na to sám je to oveľa ťažšie
Pre diabetikov typu II, ktorí si pichajú inzulín platí, že musia vedieť odhadnúť príjem uhľovodíkov alebo tzv. sacharidových jednotiek, aby si vedeli podať správnu dávku inzulínu. Pretože strava sa musí zladiť s inzulínom alebo s tabletkami. Taktiež inzulín musí byť potom nastavený na zmenenú hmotnosť.
Treba dať do popredia balastné látky, objem tukov by nemal prekročiť 30% prijatej energie zo stravy, práve diabetické potraviny na regáloch supermarketov neobsahujú normálny cukor ale fruktózu a sú bohužiaľ dosť bohaté na tuky.
Nejesť večer potraviny veľmi bohaté na bielkoviny a tuky, pretože nielen že sú ťažké a dlho ležia v žalúdku, ale u diabetikov môžu niekoľko hodín po jedle, teda hlavne v noci udržovať hladinu cukru vo vyšších hodnotách.
nejsť do extrémov, nehladovať, na druhej strane zaradiť ten výdaj, ale zasa treba začínať s tým športom pomalyčky nie naraz veľa, dávať si malé ciele a pomaly postupne zvyšovať.
Terezka veľmi držím palce a teším sa, že si sa k nám pridala :):):)
Lenka*1
02.05.10,09:35
Terezka, aj ja drzim strasne silno palce :)

a viete, co sa mi v poslednom case stava? prave aj dnes rano... asi len zo zvyku mi napadlo, ze by som si mohla spravit moj oblubeny chlebik, alebo knedlik vo vajicku... no akosi som nan nedostala chut :) poznate to? predtym som sa doslova triasla a tiekli mi sliny uz ked som si taketo jedlo robila, a teraz pozeram na vsetky ingrediencie a doslova citim tu vonu a akosi vobec nemam na to chut :D Je to fakt super, zvacsa sa teraz nemozem dockat, kym si pripravim celozrnnu kaiserku s kvapkou olivoveho oleja a nejakou zeleninkou.
ludmilla
02.05.10,12:06
Terezka, aj ja drzim strasne silno palce :)

a viete, co sa mi v poslednom case stava? prave aj dnes rano... asi len zo zvyku mi napadlo, ze by som si mohla spravit moj oblubeny chlebik, alebo knedlik vo vajicku... no akosi som nan nedostala chut :) poznate to? predtym som sa doslova triasla a tiekli mi sliny uz ked som si taketo jedlo robila, a teraz pozeram na vsetky ingrediencie a doslova citim tu vonu a akosi vobec nemam na to chut :D Je to fakt super, zvacsa sa teraz nemozem dockat, kym si pripravim celozrnnu kaiserku s kvapkou olivoveho oleja a nejakou zeleninkou.


Lenka na tomto tvojom príspevku je viditeľné čo je fyzická a čo duševná chuť (príspevok 186) len dané do praxe :D:D:D práve o tomto to celé je.
ludmilla
02.05.10,12:16
Špargľová krémová polievka

1 mrkva
1 petržlen
1/2 kalerábu
1 cibuľa
kúsok celeru alebo 2 stonky stonkového celeru
zväzok špargle bielej alebo zelenej
2 kuracie stehná bez kosti
3 dl mlieka
morská soľ
čerstvé mleté farebné korenie
jarná cibuľka na ozdobu
Do hrnca dáme variť zeleninu pokrájanú na menšie kusy, kuracie stehná, dochutíme soľou a korením, necháme variť 30 minút, 1 stehno vyberieme a tiež pár kúskov špargle s vrchnou časťou, to použijeme na ozdobu, pridáme mlieko a znovu uvedieme do varu. Odstavíme a zeleninu spolu s mäskom zmixujeme, prepasírujeme na hladkú krémovú polievku.
Hotovú polievku na tanieri dozdobíme kockami kuracieho mäsa, špargľou a jarnou cibuľkou.

Polievka je dosť výdatná, čo sa bielkovín týka preto druhé jedlo by malo byť nízkobielkovinové, ľahké.
ludmilla
02.05.10,13:01
Ako je to z našou (NAD)váhou??

Chcem to rozbrať troška komplexnejšie, pretože ďaleko lepšie sa chudne, keď človek pozná príčinu prečo niečo funguje tak a iné inak. Rozoberiem to tu otázkovo :):):) Veď táto celá téma je o tom ako zvládnuť chudnutie.

Prečo "tlstneme"?

Nedá sa vôbec odškriepiť podiel dedičnosti, ten podiel na našej nadváhe je dosť vysoký 60 - 70 %, t.j. aj čo sa detí týka riziko obéznych detí je u obéznych rodičov je ďaleko vyššie ako u štíhlych rodičov. Naša výživa, metabolizmus, správanie, záujmy to všetko spojené spolu s jedlom a fyzickou činnosťou sú nám dedične dané.
Lenže nadváha tá nemusí nezbytne znamenať náš neodvratný osud, toto môžeme mať pevne v rukách. ALE prečo musíme tak na tom drieť?????
Gény, ktoré boli pre našich predkov v čase hladu záchrancami života, pretože pomáhali udržiavať energiu a ako tak ukladať tuk, tie sa teraz v čase blahobytu a prebytku môžu naplno rozvinúť. Biologické dispozície si hľadajú svoju cestu. Čiže keď sa počas evolúcie hovorilo "jedz poriadne veľmi hodnotné jedlá na energiu, tuky, cukry vždy keď môžeš (myslené je pokiaľ je dostatok), v dnešnom svete blahobytu a prebytku musíme pôžitky nášho "bruška" regulovať hlavou, nejesť veľa menej koncentrovanej energie, a nejesť medzi jedlami
Každý jeden, ktorý má nadváhu pozná tieto múdre rady, ktoré by mali jeho stravovacie návyky držať na uzde, zatiaľ čo človek v dobe kamennej sa držal zásady: "hľadaj, nájdi a jedz!"
Našich predkov ťažili úplne iné starosti museli veľa preto urobiť aby mali čo jesť, museli preto vydať veľa energie, nás zatiaľ trápia úplne iné starosti nám chýba jednoducho dôležitý pohyb, telesná aktivita v bežnom živote, v práci, v čase voľna k tomu aby sme mohli požehnania našich moderných špájz plne vychutnávať. Pretože máme (príliš) veľa mali by sme si dávkovať.

Neostáva nám preto nič iné len začínať s bilanciou energie, ale obojstrannou jedlo - príjem, výdaj.
Platí ZP "zožer polovicu" :D:D:D respektíve ak by mal človek celý život byť na diéte, asi by to nefungovalo. Platí keď si doprajem musím o to viac zvýšiť výdaj energie.
ludmilla
02.05.10,13:52
Aký vplyv na našu hmotnosť má vek, pohlavie a hormóny?

Muži majú viac svalovej hmoty ako ženy, svalové bunky sú veľmi aktívne pri látkovej výmene a spália veľa kalórií oproti tukovým bunkám, ktoré energiu ukladajú. Tým, že muži majú väčší podiel svalovej hmoty majú vyšší aj bazálny metabolizmus ako my ženy :rolleyes::rolleyes::rolleyes: Čiže z pohľadu látkovej výmeny ženy naopak disponujú efektívnym a rýchlym ukladaním tukov. :rolleyes::rolleyes::rolleyes: Je to tak, ženy potrebujú viac tukov, aby boli plodné a mohli rodiť deti. V prírode je to logicky zariadené.
Oproti mužovi je žena konfrontovaná hormonálnymi výkyvmi (puberta, menštruácia, tehotenstvo, menopauza), toto všetko môže tiež ovplyvniť hmotnosť smerom nahor. Hormón estrogén môže dodatočne spôsobovať hromadenie vody v tkanivách. Práve pred menštruáciou je ukladanie vody najvyššie, preto netreba strácať hlavu, keď pred menštruáciou troška priberieme, môže za to tá voda. Okrem toho pred menštruáciou je aj chuť do jedla väčšia a aj chuť na sladké je výrazná.
Predovšetkým má estrogén lipidový účinok a to je ukladanie a rozloženie tuku u žien a to práve na tých častiach, ktoré my žienky sebakriticky voláme "našimi problémovými partiami" :rolleyes::rolleyes::rolleyes:: zadok, boky, stehná :rolleyes::rolleyes::rolleyes:. Ak má žena úzke ramená a hrudník pri nadváhe získa "hruškovitú postavu. Toto účelové určenie rozloženia tuku spôsobuje, že žena priberie najprv na stehnách, zadku a bokoch a pri chudnutí z týchto partií schudne najpomalšie. Estrogén stimuluje lipidové enzýmy (enzýmy zodpovedné za tvorbu tuku) do spodnej časti tela. Ak takáto žena začne s diétou najprv schudne vo vrchnej časti tela, pretože tam ten tuk nebol tak tvrdohlavo obhájený a potom si zvyčajne každá vzdychne: "Chudnem tam, kde vôbec nechcem" Veľkú chybu tu robia ženy, ktoré držia tzv. bleskové alebo crash diéty, pretože nedostatkom bielkovín zasahujú do muskulatúry pre formovanie postavy.
Tukové bunky nás žien sú väčšie :rolleyes::rolleyes::rolleyes: a uschovávajú tým aj viac tuku ako u mužov. Je to aj vedecky dokázané. V tejto súvislosti sa mužský hormón testosterón stará o rýchle uvoľnenie tuku a zaťažuje svalový úpon. Keď priberie muž zväčší sa mu objem pásu - a hovorí: "mám brucho";););) To je to typické mužské ukladanie tuku tzv. jablčkový tvar. U mužov takéto ukladanie tuku je nadbytočné. U mužov s nadváhou a ich typickému ukladaniu tuku v okolí brucha sa zvyšuje riziko infarktu - je ďaleko vyššie ako u žien, ktoré trpia nadváhou. Toto sa však zmení po menopauze, kedy ženy začnú priberať, ukladať tuk aj okolo pásu. Zdravá miera pásu u žien je do 88 cm u mužov do 102 cm.
Tým ako nám pribúdajú roky a ubúda fyzická aktivita mení sa aj štruktúra nášho tela. Ubúdajú svaly a pribúdajú tuky. Preto tu platí u ľudí medzi 40 - tkou a 50- tkou je dôležité bazírovať na vyrovnanej strave a udržiavaní si svalovej hmoty, len tak sa dá predchádzať zmenám metabolizmu, ktoré sú podmienené práve vekom.
ludmilla
02.05.10,18:00
Pohybová aktivita u diabetikov.
Ak si diabetik pichá inzulín alebo berie lieky je tu vždy riziko, že počas pohybovej aktivity sa dostane k poklesu cukru až do hypoglykémie. Ak sa chce týmto negatívnym následkom vyvarovať musí sa naučiť dokonale odhadnúť účinky liekov. U diabetikov je dôležité:
- Kontrolovať krvný cukor pred cvičením a tiež po cvičení
- Vždy je lepšie začať cvičiť s vyššou hodnotou krvného cukru okolo
8 mmol/l – 8,89 mmol/l, nikdy nezačínať pri nízkych hodnotách cukru
- Treba si odsledovať aj vhodný čas na cvičenie počas dňa, pretože
počas dňa sa citlivosť inzulínu mení, napr. na raňajky potrebujete viac
inzulínu ako večer, má to potom tiež vplyv na čas cvičenia
- Ak ste v cvičení úplný začiatočník je lepšie pri prvých cvičeniach pred fyzickou záťažou začínať s poloviočnou dávkou inzulínu alebo tabliet, aby sa predišlo hypoglykémii
- K tomu, aby diabetik začal cvičiť by mal ovládať ako dlho jeho inzulín učinkuje alebo ako účinkujú jeho tablety.
- Ak sa náhodou chcete venovať behu bez sacharidových jednotiek by ste nemali ísť ani na krok, treba mať pri sebe nejaký ten cukor – hroznový, coca colu, alebo sladký nápoj
- Diabetici nastavený na inzulín to majú dosť sťažené pri chudnutí, pretože ich pankreas neprodukuje dostatočne alebo vôbec inzulín, musia si ho sami pichať. Použité inzulínové množstvo brzdí spaľovanie tukov a napomáha nadváhe. Preto potrebujú veľkú trpezlivosť. Dobrá správa je: zmena životného štýlu podľa motta:“viac pohybu a zdravého stravovania“ určite zlepší vašu cukrovku!!!!! Pretože pohybovou aktivitou zvýšite citlivosť telesných buniek k inzulínu. Tým znížite aj potrebu inzulínu, čím si zvýšite aj kvalitu života ako takého i keď sa to ešte na váhe neobjaví.
buchač
02.05.10,18:20
Pohybová aktivita u diabetikov.
Ak si diabetik pichá inzulín alebo berie lieky je tu vždy riziko, že počas pohybovej aktivity sa dostane k poklesu cukru až do hypoglykémie.
Véééééééľkááááááá pravda ....
V priebehu dvoch týždňov sa mi to tri krát stalo ...skoro ;)
Ak sa chce týmto negatívnym následkom vyvarovať musí sa naučiť dokonale odhadnúť účinky liekov. U diabetikov je dôležité:
- Kontrolovať krvný cukor pred cvičením a tiež po cvičení
- Vždy je lepšie začať cvičiť s vyššou hodnotou krvného cukru okolo
8 mmol/l – 8,89 mmol/l, nikdy nezačínať pri nízkych hodnotách cukru
- Treba si odsledovať aj vhodný čas na cvičenie počas dňa, pretože
počas dňa sa citlivosť inzulínu mení, napr. na raňajky potrebujete viac
inzulínu ako večer, má to potom tiež vplyv na čas cvičenia
- Ak ste v cvičení úplný začiatočník je lepšie pri prvých cvičeniach pred fyzickou záťažou začínať s poloviočnou dávkou inzulínu alebo tabliet, aby sa predišlo hypoglykémii
- K tomu, aby diabetik začal cvičiť by mal ovládať ako dlho jeho inzulín učinkuje alebo ako účinkujú jeho tablety.
- Ak sa náhodou chcete venovať behu
...tak ten mi nehrozí ...:D
bez sacharidových jednotiek by ste nemali ísť ani na krok, treba mať pri sebe nejaký ten cukor – hroznový, coca colu, alebo sladký nápoj
- Diabetici nastavený na inzulín to majú dosť sťažené pri chudnutí,
...hm , ale ja som vcelku spokojný ...:rolleyes::cool:
pretože ich pankreas neprodukuje dostatočne alebo vôbec inzulín, musia si ho sami pichať. Použité inzulínové množstvo brzdí spaľovanie tukov a napomáha nadváhe. Preto potrebujú veľkú trpezlivosť. Dobrá správa je: zmena životného štýlu podľa motta:“viac pohybu a zdravého stravovania“ určite zlepší vašu cukrovku!!!!! Pretože pohybovou aktivitou zvýšite citlivosť telesných buniek k inzulínu. Tým znížite aj potrebu inzulínu, čím si zvýšite aj kvalitu života ako takého i keď sa to ešte na váhe neobjaví.
...objavilo , objavilo ....a nie iba na váhe ...kua , už som si aj rifle staršieho dáta obliekol ...:---:D


he...;)
O týždeň bude diabetologička celá happy ...:)
terezamaria
02.05.10,19:29
Ľudmilka si neskutočne šikovná žena, ktorá nešetrí časom, vedomosťami a odovzdávaním skúseností. Keď sa to skĺbi s Tvojím povzbudením, je to úplne fantastické. Ale inak by si nedosiahla asi taký úspech a spoločný úbytok kilogramov:):):)
Vzdávam Ti svoju úctu a naozaj držím palce, aby si naďalej takto usmerňovala celý kolektív v chudnutí:):)
Cila
02.05.10,22:51
Obdivujem Vašu vytrvalosť a strašne Vám držím palce. Prednedávnom sa mi dostala do rúk kniha Norbiho Tajomstvo. Ja som to čítala v origináli, ale dostať to aj u nás . Jeho metodou schudlo 95000 ludí , niektorí aj 70 kg. Páči sa mi, že netreba počítať kalorie, možeš jesť normále, /tj neprežierať sa/, treba dodržať od koľkej do koľkej môžeš jesť potraviny, ktoré sú rozdelené do troch kategorií . Vyvinuli pekárenské výrobky, zákusky, cestoviny, ktoré pomôžu pri chudnutí. Prvá pekáreň je otvorená už aj u nás v Komárne , kde sa vyrábajú a predávajú výrobky podľa ich receptúry, chcú to rozšíriť na všetky okresné mestá na Slovensku. V Maďarsku to má veľmi veľký úspech. Ak Vás to zaujalo pozrite prosím www.update.sk.
alebo www.norbi.hu.
Cila
ZuzanaP
03.05.10,05:35
Jéééj, ja sa môžem znova pochváliť :), ďalšie 2 kg dole, mám radosť, dnes ráno som zapla opasok zase o ďalšiu dierku ďalej:D:D:D
Lenka*1
03.05.10,09:47
Ludmilka, snad ti nebude prekazat, ak pridam aj ja svoj tip. vcera som si pripravila bohovske sojove kocky...
SOJA:
Je málo rastlinných druhov, ktoré ponúkajú toľko spôsobov využitia ako sója. Všetci poznáme tzv. rastlinné „mäso“, bežne predávané v obchodných sieťach. Kocky, rezne, drvina - pre rôzne využitia v jedálničku. Taktiež tofu (sójový syr) sa dá využívať ako alternatíva k mäsu. Výborné je údené tofu alebo s morskými riasami, prípadne biele tofu, ktoré si môžete dochutiť podľa seba. Ďalej rôzne nátierky, nakladané bôby či chutný prívarok. Ako alternatíva mlieka je obľúbený sójový nápoj.

Nutričné hodnoty:
- zdroj kvalitných bielkovín, vitamíny skupiny B, minerály ako vápnik, železo (sója obsahuje viac vápnika ako mlieko a mliečne výrobky a viac železa ako hovädzia pečeň či špenát), ďalej fosfor, horčík, meď a zinok
- zdroj kvalitných tukov: nenasýtených mastných kyselín
- zdroj vlákniny a lecitínu
- obsahuje jedinečné rastlinné hormóny tzv. fytoestrogény.

Ideálna kombinácia obsahu bielkovín, minerálnych látok a kyselín v sójových bôboch napomáha v prevencii pred mnohými civilizačnými ochoreniami. Zoznam je dlhý:
- znižuje cholesterol
- upravuje trávenie, reguluje a optimalizuje činnosť ciev
- zlepšuje činnosť pečene
- chráni pred srdcovo-cievnymi ochoreniami, pomáha znižovať krvný tlak a hladinu cholesterolu v krvi
- pomáha predchádzať osteoporóze
- pravidelná konzumácia napomáha znížiť potrebnú dávku inzulínu pri cukrovke
- fytoestrogény pomáhajú zmierňovať klimakterické ťažkosti žien v súvislosti s menopauzou.
ALE POZOR:
- sója patrí medzi pomerne časté alergény (asi 8-10% ľudí je na sóju alergických)
- vzhľadom na vysoký obsah fytoestrogénov nie je konzumácia sóje odporúčaná pre bábätká (sójové nápoje ako náhrada mlieka), pre starších ľudí a pre ženy s ochorením rakoviny prsníka
- sója nie je vhodná ani pre ľudí s ochoreniami štítnej žľazy (sójové bôby obsahujú látku znižujúcu tvorbu tyroxínu).
Lenka*1
03.05.10,09:49
No a tot moj recept:
Varila som len pre seba, a teda na obed a veceru som mala porciu na maly tanierik s kopou cerstvej zeleniny. pouzila som:

45g sojovych kociek
cca 2PL olivoveho oleja (ja som si spravila ochuteny)
polovica malej cibule
80-90g leča
5PL paradajkoveho pretlaku (alebo podla chuti)
strucik cesnaku
bazalka
ja mam rada vyraznu chut, tak som tam supla este trochu curry a pomletych hub.

sojove kocky som zohriala a nechala napucat vo vyvare, ktory ostal zo zeleninovej polievky. zatial som si rozpalila panvicu s ochutenym olivovym olejom (cesnak, chilli, oregano) a spenila cibulku. Kocky som vyzmykala a supla na panvicu, aby sa trosku opiekli. Na to leco a paradajkovy pretlak a chvilku nechat spolu povarit...
a zalizovala som sa az za usami ;)
bettylou
03.05.10,21:18
to som neprešla ani ja, aj mlieko kupujem plnotučné:) radšej uberiem niekde inde;) napr. mozzarela light tak to určite nie:) olivovým olejom tiež nešetrím, nie je síce diétny, ale je zdravý!!!! ale hlavne musí byt domáci:):)

To kde sa dá zohnať domáci olivový olej?:confused:
trisestri
04.05.10,09:13
lujza.j
04.05.10,18:08
To kde sa dá zohnať domáci olivový olej?:confused:
na dovolenke v HR:);) naša domáca má olivový sad a lisovňu majú v dedine:) ale bežne sa tom tam predáva "z dvora";)
ludmilla
05.05.10,11:36
Jéééj, ja sa môžem znova pochváliť :), ďalšie 2 kg dole, mám radosť, dnes ráno som zapla opasok zase o ďalšiu dierku ďalej:D:D:D


Jééééj Zuzi blahoželám a aktualizujem, ty si nám pomohla prekročiť ďalšiu desiatku, vďaka len tak ďalej :D:D:D



Aktualizácia: United States of Porada (-28,5) + (-2,0) = -30,5 kg
ludmilla
05.05.10,11:38
Ludmilka, snad ti nebude prekazat, ak pridam aj ja svoj tip. vcera som si pripravila bohovske sojove kocky...


Lenka toto bola predsa moja predstava, že tu budú pribúdať nové recepty od vás všetkých, aby sme si pomáhali navzájom a spestrili si jedálniček. :):):)
ludmilla
05.05.10,11:51
Zabudla som prilepiť pondelkové správy, o stave hmotnosti :D:D:D, už to ide viditeľne pomalšie za minulý týždeň - 500g, čiže spolu - 6,5 kg


Aktualizácia: United States of Porada (-30,5) + (-0,5) = -31kg