cherryberry
18.03.10,21:11
Ahojte poraďáci:cool:, na jednej stránke som sa dočítala, že sa pozemky dajú odkúpiť od obcí/miest aj "obyčajným" ľudom (nie podnikateľom - nie na podnikanie), tak by ma zaujímalo či to je ozaj pravda, kam sa mám obrátiť, aké doklady sú dôležité, .. aká je približná cena m2 .. :confused: privítam každú radu..
Chceli by sme s priateľom kúpiť pozemok na výstabu rodinného domu (aj na chov zvierat a pestovanie plodín) a cez obec to vyjde o dost lacnejšie ako cez realitku.
Ďakujem :)
val007
18.03.10,20:34
No dá sa to. Aj my sme to tak pôvodne chceli riešiť. Napísali sme list na mestský úrad, že máme záujem o kúpu pozemku na výstavbu RD v našom meste a odtiaľ sme dostali odpoveď, že mesto voľnými pozemnkami nedisponuje, ale že nám poskytnú súčinnosť, ak by sme si nejaký voľný pozemok našli. Takže tak. Asi by bolo najlepšie nájsť nejaký pozemok, ktorý je voľný v zastavanom území obce alebo na nejakom konci ulice a opýtať sa na obecnom úrade, koho je a či by sa dal odkúpiť alebo skôr, či je tam možné stavať. To či sa dá odkúpiť si vybavíš s majiteľom. Podľa mojich skúseností a skúseností mojich známych hľadaj najskôr v tom zastavanom území niečo voľné a potom, niekde na okraji alebo na konci ulice, čo najbližšie k nejakému domu, lebo prípojky ťa vyjdú draho.
val007
18.03.10,20:38
Ešte som zabudla k tej cene. Cena môže byť rôzna. To by ste už mali vedieť vy, neviem kde bývate. Ak ste sa už rozhliadali po nejakých pozemkoch tak viete, koľko stojí m2 cez realitku a ak niečo predávala obec, tak si to viete porovnať. Ale to je ťažko. Moji známy kupovali pozemok po takých úzkych pásikoch, voľakedy to boli políčka. Jeden im to predal za 200,- Sk/m2, no jeden aj za 1000,- Sk/m2.
cherryberry
20.03.10,16:58
val007 ďakujem za odpoveď ;)
V prípade ak obec nedisponuje voľnými pozemkami, tak je šanca, že v budúcnosti bude? (o pár rokov) ..
Ja som si v podstate aj vyhliadla jeden pozemok, ktorý je na konci mesta v zastavanom rade, posledný "dom" je fíliovník a oproti pekný nový ..
Čo sa týka tej ceny veľmi veľký prehľad nemám za koľko by mesto predávalo, ale viem, že realitky pýtajú 40 - 70 eur za m2 .. jedná sa o mesto Nové Zámky ..
val007
20.03.10,20:39
No tak musíš zistiť, komu ten "fóliový dom" patrí alebo ešte ten ďalší pozemok alebo číslo parcely alebo niečo, aby sa ti dalo zistiť kto je vlastník a jeho sa spýtať, či ti to nepredá. To, či bude mať obec v budúcnosti pozemky je ťažké. Nie som na to fakt odborník, mám len svoje skúsenosti. Keď sme sa pýtali v okolí nášho mesta, niekde nám povedali, že už pozemky mať nebudú, lebo že to si obec vykupuje drobné pozemky od rôznych vlastníkov, keď to vykúpi a dá do poriadku papiere ubehne dlhý čas a potom možno ak tam bude robiť aj siete, tak to ubehne ďalší čas... No a vlastne to mnohé obce v našom okolí uzavreli tým, že na takúto aktivitu obec nemá ľudí, čas a peniaze. Napr. v jednej obci sme si dali žiadosť na pozemok pred dvoma rokmi, lebo tam vznikla nová IBV a mali ju rozširovať. Teda pred dvoma rokmi už vykupovali pozemky a ešte doteraz to neukončili. Takže je to beh na dlhé trate. A tá cena to ja neviem, ale podľa mňa, keď sa chceš zorientovať v cenách, tak stále čítaj inzeráty v novinách, po meste, na nete... Aj my sme si to len tak sondovali a podľa toho sme vedeli, čo je veľa a čo nie. A keďže bývaš v NZ, tak najlepšie vieš, kde a v ktorých lokalitách sú pozemky z nejakého dôvodu atraktívne a teda drahé a kde nie sú až také atraktívne.