mimicek
19.03.10,19:43
Chcela by som si dať spraviť vnútorné strojové omietky a neviem, ktoré by boli lepšie a výhodnejšie. Vie mi niekto poradiť?
Palusko.sk
19.03.10,18:58
Ak je vhodny povrch, napriklad porobeton tak nie je o com, jednoznacne sadrove, neporovnatelna kvalita a vzhlad. Sadrova moze mat problem pri nerovnych povrchoch ako je napriklad tehla/betonove tvarnice, vhodne dat najskor jadrovu, ale zalezi co povie majster a aka zmes sa pouzije.
mimicek
20.03.10,11:28
dakujem za odpoved. Omietky idu na tehlu. U svagrinej robili cementove ručne a vyzeraju otrasne. Hlavne preto som sa rozhodla pre strojove. Chcela som len vediet nazor aj niekoho ineho ako uz samostneho majstra. len preto aby zarobil.
220870
20.03.10,11:50
Strojové omietky sú prešipikované chemickými prísadami.
lapejko
21.03.10,13:51
Ak je vhodny povrch, napriklad porobeton tak nie je o com, jednoznacne sadrove, neporovnatelna kvalita a vzhlad. Sadrova moze mat problem pri nerovnych povrchoch ako je napriklad tehla/betonove tvarnice, vhodne dat najskor jadrovu, ale zalezi co povie majster a aka zmes sa pouzije.
Sadra nemá problém pri rozličnej hrúbke aplikácie, v hr. nad 1 cm je nosná pod obklad, stačí len zdrsniť a penetrovať povrch, vynikajúco reguluje klímu a vlhkosť, po vyschnutí je to jednoznačne najzdravšia interiérová omietka.
jojkoz
21.03.10,17:18
Sadra nemá problém pri rozličnej hrúbke aplikácie, v hr. nad 1 cm je nosná pod obklad, stačí len zdrsniť a penetrovať povrch, vynikajúco reguluje klímu a vlhkosť, po vyschnutí je to jednoznačne najzdravšia interiérová omietka.

Co je na nej take zdrave ? - to ju ktosi doma ohryza ? - a aj keby :D

Pokial ma byt sadrova omietka pevna tak aj tak v nej musia byt rozne chemicke primesy ( pripadne aj cement ) - cim vacsi podiel samotnej sadry - tym je meksia a do tej nieje problem spravit ryhu aj prstom.

Zaujimalo by ma ako tych par ( v lepsom pripade cm) omietky reguluje klimu ci vlhkost - kolko jej pohlti a podla coho ju uvolnuje ?

Klima sa reguluje - regulovanym vetranim ;)
220870
21.03.10,18:13
Sadra je najvhodnejší materiál pre alergikov,vápno alergikom niekedy vadí.Toto je zicher.
lapejko
25.03.10,22:50
Co je na nej take zdrave ? - to ju ktosi doma ohryza ? - a aj keby :D

Pokial ma byt sadrova omietka pevna tak aj tak v nej musia byt rozne chemicke primesy ( pripadne aj cement ) - cim vacsi podiel samotnej sadry - tym je meksia a do tej nieje problem spravit ryhu aj prstom.

Zaujimalo by ma ako tych par ( v lepsom pripade cm) omietky reguluje klimu ci vlhkost - kolko jej pohlti a podla coho ju uvolnuje ?

Klima sa reguluje - regulovanym vetranim ;)
Teóriu si nájdeš na rigips.sk ja mám však za sebou bohatú maliarsku prax v starých barabizniach ešte z 80 ych rokov a sadrované výspravky v zamoknutých kuchyniach splesneli ako posledné takisto najdlhšie odolávali nikotínu a dechtu. A to bola modelárska či štukatérska sadra, občas som zohnal zubársku. Ak sa do nej dostali v pivnici hlodavce, tak ju požrali lebo je sladká. A tvrdá je aj bez cementu s ktorým sa neznáša, inak by ju chirurgia asi nepoužívala!
Pubert
29.03.10,14:55
Ja som dal sadrovu,strojovu omietku a neviem si to vynachvalit.A aj kazdy kto ku mne dojde,tak si ide oci vyocit.Vrelo odporucam,urcite nebudes banovat..
pivko
29.03.10,16:19
Nakolko aj mňa za chvíľu čaká vakovanie tehly tak by som rád vedel aká omietka je najzdravšia/vrecovaná/ aby som to celé nedo... keď už je dom z tehly a zateplovať budem min.vatou.
vladoziak
29.03.10,17:35
Zlty piesok,hasene vapno,voda,trocha cementu,miesacka,ohadzat na hrubo,potom to iste ale maltu preosiat a omietnut najemno,nater pouzit vapno s trochou fermeze kvoli lepsej rozotieratelnosti a este aj letex kvoli oteru malovky a je to vsetko zdrave.
pivko
29.03.10,18:18
Zlty piesok,hasene vapno,voda,trocha cementu,miesacka,ohadzat na hrubo,potom to iste ale maltu preosiat a omietnut najemno,nater pouzit vapno s trochou fermeze kvoli lepsej rozotieratelnosti a este aj letex kvoli oteru malovky a je to vsetko zdrave.
Ale fest zastaralé :D mne sa jedná o vrecovanú omietku a murári mi doporučili použiť jednoznačne od toho istého výrobcu hrubú aj pucovku aby sa dobre previazali;)Tak že ktorá je taká najekologickejšia:confused:
martina0203
29.03.10,18:31
Podľa môjho názoru je najlepšia vápenno cementová omietka, pretože stavba stále pracuje. Na steny jednoducho takáto omietka patrí a neskôr by som si ju dala vystierkovať. Nie nahádzať na kopu. Neverím, že zo sádrovej omietky nie sú praskliny. Omietka je omietka a je to základ steny. Hlavne ak stavba nie je trebárs z ytongu a nie je rovná. To je môj názor.
pivko
30.03.10,03:30
Strojové omietky sú prešipikované chemickými prísadami.
Tak na tu chémiu ma upozornili aj moji traja murári;) , vraj sa potom ľudia divia ako často mavaju choré deti a koľko majú alergii:mee:
220870
30.03.10,04:28
Môj názor poznáte ,obyčajná vápenno cementová malta ideálne z doma haseného vápna.
rogger
30.03.10,20:28
Co je na nej take zdrave ? - to ju ktosi doma ohryza ? - a aj keby :D

Pokial ma byt sadrova omietka pevna tak aj tak v nej musia byt rozne chemicke primesy ( pripadne aj cement ) - cim vacsi podiel samotnej sadry - tym je meksia a do tej nieje problem spravit ryhu aj prstom.

Zaujimalo by ma ako tych par ( v lepsom pripade cm) omietky reguluje klimu ci vlhkost - kolko jej pohlti a podla coho ju uvolnuje ?

Klima sa reguluje - regulovanym vetranim ;)
by si sa divil, aka je sadra pevna
jojkoz
31.03.10,07:38
by si sa divil, aka je sadra pevna

No to by som sa fakt divil !

Cim viac sadry (myslim tym prirodnu sadru) tym je maksia. - Ked je tam pridana chemia ... - tak uz je to o inom ( ale sak ide o zdravu omietku nie ;) )
220870
31.03.10,16:36
Pravdu povediac videl som v Rakúsku (búral som,mal som tú česť)starú sádrovú omietku z cca 1970-teho a držala na stene ako betón.
jojkoz
31.03.10,20:00
Pravdu povediac videl som v Rakúsku (búral som,mal som tú česť)starú sádrovú omietku z cca 1970-teho a držala na stene ako betón.

Lenze nebola z PRIRODNEJ ( rozumej tej zdravej ) sadry ;)

Ved to je taky problem zistit si na nete tvrdost prirodnej sadry - ta je vzdy rovnaka. Samozrejme ze su aj tvrdsie ale vacsinou s primesami alebo vyrabane synteticky.
pivko
02.05.10,05:36
Mám cenovú ponuku na hrubú omietku , cena za špric 0,30 Eur/m2 a omietka 6,43 Eur/m2 vrátane materiálu.Je to dobrá cena????
220870
02.05.10,05:57
Áno .Materiál nieje síce špecifikovaný (piesok+vápno+ cement+ vrecovaný Fein putz vyjde na cca 2€).Za omietku by to bola slušná cena .Ťažko mi mudrovať do iných cien.Je v tom zahrnutá aj výroba malty,zhotovenie ostení ,zakrývanie okien dverí.....
pivko
02.05.10,06:11
Áno .Materiál nieje síce špecifikovaný (piesok+vápno+ cement+ vrecovaný Fein putz vyjde na cca 2€).Za omietku by to bola slušná cena .Ťažko mi mudrovať do iných cien.Je v tom zahrnutá aj výroba malty,zhotovenie ostení ,zakrývanie okien dverí.....
To sa maju robiť hrubé omietky až po osadení okien a dveri? alebo tomu nerozumiem. A je v tej cene aj výroba omietky.
220870
02.05.10,06:18
Dá sa to urobiť tak aj tak.Čo poznám firmy z môjho okolia tak všetky zvlášť účtujú zhotovenie ostení okien(špalety).Bežne sa tu berie za klasiku 5-6 € za m2omietky(je v tom zahrnutá aj výroba a doprava malty) bez materiálu.Zvlášť sa ešte pripočítava za mb ostení ,zakrývanie okien páskovanie ,tmelenie(akrylovanie) ,osádzanie líšt,rohov ....
pivko
02.05.10,15:48
Ktorá omietka vhodná na strojove použitie je najekologickejšia? Dá sa na strojové použtie použiť napr. Baumit GrobPutz???
220870
02.05.10,15:50
Ktorá omietka vhodná na strojove použitie je najekologickejšia? Dá sa na strojové použtie použiť napr. Baumit GrobPutz???
Grob putz NIE.Výrobcovia to majú na svojich stánkach uvedené
pivko
02.05.10,18:15
Naštudoval som že na strojové použitie je Baumit MVS 25/MPI 25/ a ako je to so zdravotnou nezávadnosťou tejto omietky? je tiež prešpikovaná chemikáliami?
220870
03.05.10,03:43
Neviem nepoužívam.
papoo
22.01.11,06:21
jednoznacne sadrove rimat 1500
Juraj Kamien
27.01.11,18:32
zdravim,este som nevidel poriadne spravenu strojovu omietku,robim omietky uz roky ale radsej klasika rucne aj ked je to pracnejsie.navyse srojove casto praskaju.mne este omietka nikdy nepopraskala pouzivam vapennocementovu zasadne
Snoophy
27.01.11,19:07
Najekologickejšia omietka je Baumit Klima S
Je to omietka vhodná do nemocníc, škôl atd.
V omietke je vápno a vytvára zásaditý charakter malty a má prirodzený dezinfekčný účinok.
Je to čisto prírodný materiál a neobsahuje žiadne alergizujúce organické prísady.
Ekologický produkt ....
toť všo-..
všetko sa dočítate na www.baumit.sk

alebo je aj vápenná stierka Klima - tiež eko produkt...
220870
28.01.11,04:15
Najekologickejšia omietka je Baumit Klima S
Je to omietka vhodná do nemocníc, škôl atd.
V omietke je vápno a vytvára zásaditý charakter malty a má prirodzený dezinfekčný účinok.
Je to čisto prírodný materiál a neobsahuje žiadne alergizujúce organické prísady.
Ekologický produkt ....
toť všo-..
všetko sa dočítate na www.baumit.sk (http://www.baumit.sk)

alebo je aj vápenná stierka Klima - tiež eko produkt...
A dávajú k tomu aj hypotéku na ich materiál.:D
peter666666
04.02.11,05:12
Vsetko je to o cene a designe.Cementove su lacnejsie ,ale naopak sadrove rychlejsie spravene a aj esteticky posobia lepsie .V pripade poskodenia sadrovu omietku vyspravis ze to nikto nespozna mam s tym dlhorocne skusenosti.
alltracboy
04.02.11,06:46
chcel by som ytong vysietkovat s kleberom a na to natiahnut par mm sadrovej omietky. Bude to ok? Je sanca ze to zvladne aj amater? So sietkou nemam problem, skor s tou omietkou. Tiez som rozmyslal, ze by som natiahol omietku a prebehol to tym spongiovym valcekom, potom by to mohlo vyzerat tak strukturovane a zamaskovalo by to moje amaterske vycinanie.
andiablo
04.02.11,07:07
chcel by som ytong vysietkovat s kleberom a na to natiahnut par mm sadrovej omietky. Bude to ok? Je sanca ze to zvladne aj amater? So sietkou nemam problem, skor s tou omietkou. Tiez som rozmyslal, ze by som natiahol omietku a prebehol to tym spongiovym valcekom, potom by to mohlo vyzerat tak strukturovane a zamaskovalo by to moje amaterske vycinanie.
ak ytong celoplošne presieťkuješ ideš sám proti sebe. Kleber ti ytong difúzne uzatvorí a ty dáš na to vysokoparopriepustnú sadrovú omietku
alltracboy
04.02.11,07:26
tak to je idealne.. aspon nepojde vlhkost do steny. Difuzny odpor ma smerom k exterieru klesat.
andiablo
04.02.11,08:07
tak to máš pravdu. Sádrové omietky majú tú vlastnosť že dokážu časť vlhkosti prijať a neskôr vypustí keď je suchý vzduch
alltracboy
04.02.11,08:15
nakoniec asi aj tak skusim dat baumit maxima ako odporuca baumit. V hrubej vrstve by som sa neodvazil si robit omietky, ale pri tych par mm to snad nepokaslem, steny su rovne, sietka to este viac zrovna a v najhorsom to dam spravit nejakemu "majstrovy"
220870
04.02.11,16:25
Nepoužívajte na ytong cementové lepidlo .Nieje to zakázané ale nieje to dobré riešenie.Ak chcete hladké steny (zagletované)použite sádrové omietky napríklad Knauf rotband .http://www.knauf.sk/sk/produkty/suche_omietkove_zmesi/sadrove_omietky_stierky/rucna_sadrova_omietka.php
Vinikajúca omietka ľahko spracovateľná nemusíte ju sieťkovať .Ak by ste mali pochybnosti môžete do nej tú sieť vkladať.Nieje s tým žiadny problém.Je to určite lepšie, kvalitnejšie, hospodárnejšie a rýchlejšie riešenie ,ako klebrovanie.Amaterovi odporúčam použiť omietacie lišty.
http://www.youtube.com/watch?v=D25k4j0E4ws&feature=related
Edo1
04.02.11,17:10
220870- chcem sa spýtať aký je problém s klébrovaním ytongu? je by som rád použt baumit duocontact a potom baumit maxima?Len teraz neviem aký je s tým problém.
Stena bude ytong, min. vlna, siliko- silikat. omietka/asi/
220870
04.02.11,17:22
Problem sú zbytočne vyhodené peniaze za lepidlo.Sádra má porovnateľnú prilnavosť k ytongu ako "kleber".
Edo1
04.02.11,18:05
Aha. Tak ok, ja nechcem sadrove omietky, čiže iný problém v tom nebude. Ďakujem.
alltracboy
04.02.11,19:07
ja by som si skor trufol na kleber so sietkou a par mm maximi, ako na 5-7mm sadrovej.
mendo933
04.02.11,20:55
sietka kleber + maxxima bude lacnejsie riesenie , ako na tom videu. Pekne sa na to pozera, ale za tie ci hotove ci polotovary sadrove nevedia co pitat. Este pri ytongu nieje taka spotreba, ale na tej stene co robili tam toho muselo ist
220870
05.02.11,05:35
Ja vám to nechcem vnucovať je mi jedno čo a ako si dáte na steny.Rotband stojí cca 13€/30kg.S jedným vrecom sa dá urobiť 8m2 (treba si dať pozor na to že sádra je ľahšia a miesto piesku je použitý perlit).13:8=1,624 €/m2,
Ak použijete lepidlo sieť štuk.
lepildlo 25kg cca 4€ výdatnosť cca 6 m2,=0,66
sieť cca 0,7€/m2
štuk 25kg výdatnosť 8m2 cca10€= 0,8
spolu 0,66+0,7+0,8=2,1€
sumár materiálu na m2. 2,1 je viac ako 1,62.
Cena práce za m2 nanášania na Ytong je u sádrovej omietky cca o 1€ vyššia ako u štukovej.U tehlového muriva je cena tá istá.
alltracboy
05.02.11,07:14
220870 porad prosim ako sa montuju tie omietkove listy ked chce, iba 6mm omietky. ja co som videl tak by so to nevedel ani pripevnit nas stenu a nastavit do vysky.. je na to nejaky navod? stahovaciu latu mam..
220870
05.02.11,07:16
Lepia sa na terče.napíšte čím idete omietať druh materiálu a podkladu a tip líšt.na ytong sa používajú iné ako na tehlovinu.
http://mojdom.zoznam.sk/cl/10027/235100/Omietacie-profily
Edo1
05.02.11,07:58
Aké lišty sa používajú na Ytong- ja som chcel dať hliníkso sieťkou- vertex- áno?nie? Ďakujem
220870
05.02.11,08:39
Lišty bez siete.
Edo1
05.02.11,08:57
Tak tomu nerozumiem. Mohli by Ste mi poslať link na TEchenolog. postup klebrovania a omietania ytong. Zatial všetkcý majstrov, čo som videl dývali rohy do klebru so sieťkou.
Alebo to myslíte do sádroje omietky bez lepidla?
220870
05.02.11,09:13
Lišty zo sieťkou sa používajú na zateplenie,sú to tzv.podomietkové lišty.Dajú sa použiť aj tie ale prečo by som robil keď exzistujú aj nadomietkové lišty,ktoré mi zároveň vytvoria veľmi odolnú hranu rohu.Nemám to nafotené našiel som len zopár fotografií.Je to veľmi podobné ako hliníkové lišty u sadrokartonu.https://picasaweb.google.com/107564108512268292937/OpravaOmietokRekonstrukciaPrievidza#55701487487673 65266
alltracboy
05.02.11,18:22
Lepia sa na terče.napíšte čím idete omietať druh materiálu a podkladu a tip líšt.na ytong sa používajú iné ako na tehlovinu.
http://mojdom.zoznam.sk/cl/10027/235100/Omietacie-profily

zatial som videl vsetky foto iba na tehle. ked chcem dat na ytong iba par mm omietky tak ten omietnik by snad nemal mat viac ako 5mm. su nejake plastove omietniky na ytong?
220870
06.02.11,04:29
samozrejme že sú .http://www.stavebneprofily.sk/sk/katalog/c-80
Tehla sa omieta na hrubšie je jedno či brúsená alebo nebrúsená.Ytong je predsa len o čosi presnejší .Osobne omietniky nepoužívam ametérovi by som to doporučil(lepšie sú hliníkové).Používam len rohové lišty spevnia roh.V stavebninách si treba pýtať plastový roh bez sieťky.Nekupujte hliníkové plastové sú o tri triedy lepšie.Cena 30-40 centov 2,5 m dlhý kus.
alltracboy
06.02.11,04:58
kdeze mam dost prechodov ytong-beton, a mur este bude vlhky , mal by som to presietkovat. Ako sa dava sietka? medzi alebo pod omietniky? na velke plochy.
220870
06.02.11,05:25
Pokiaľ je ytong vlhký mokrý nevyschnutý tak by sa mal celoplošne sieťkovať.Sieť určite nie Čínu to tam nemusíte potom dávať nič.Výrobca odporúča original sieť s min 6 x 6mm okami .Ale mám odskúšanú klasickú 4-5 mm nemal by byť problem.Sieťkovať nad rohové lišty.https://picasaweb.google.com/107564108512268292937/OpravaOmietokRekonstrukciaPrievidza#55701487362395 55298.
alltracboy
06.07.11,07:05
mozem na vnutorne sietkovanie pouzit namiesto kleberu duocontact? pytam sa an to z hladiska difuzneho odporu. Ja by som aj nesietkoval, dom uz stoji rok a z toho od novembra pod strechou, ale pri mojom stasti to bude praskat aj ked by bol suchy mur. Nechcem by som si potom trieskat hlavu ze som usetril par korun na materiale a pozerat na praskliny. to sietkovanie beriem skor ako taku poistku a pripravu povrchu pred finalnou omietkou.
alltracboy
16.08.11,07:58
Ma niekto cerstve skusenosti s omietkarmi v zapadoslovenskom kraji? potreboval by som odporucit nejaku sikovnu partiu za rozumnu cenu na ktoru nebudem za rok nadavat..
mendo933
16.08.11,08:56
Ake chces omietky rucne alebo strojove? Na strojove som mal solidnu partiu z TO, ale robia cele zapadne SK
alltracboy
16.08.11,12:21
no chcem omiekty pekne, technologiu necham na ludi co sa v tom vyznaju. Mam ytong, takze typujem max 1cm. neviem ci sa robia take hrubky strojovo.
220870
16.08.11,17:32
Nova omietka na ytong by mala mat od 8 mm do 12 mm.Mozete pouzit aj duocontact.1 rocna stavba nemoze byt sucha.
alltracboy
26.08.11,17:39
dnes mi bol pozriet chlapik co robi omietky a povedal ze by dal kleber so sietkou a na to rimano. celkovo ani nie 5mm
220870
26.08.11,17:47
Koľko dáva záruku na to že to nepopraská?Prečo nie sieť do rimana?Je to lepšie a kvalitnejšie.
alltracboy
26.08.11,18:04
no to neviem.. mozno kvoly cene.vraj to rimano je tam ako stierka v tenkej hrubke. Uvidim co povie kamarat ing. omietac co pride pozriet v pondelok. ten typek co by to mal robit je nejaky rodinny znamy, tak by mu to bolo obtlkane o hlavu kedy to praskalo.
alltracboy
26.08.11,18:23
220870 tie ceny co ste pisal na druhej strane, to su ceny za pracu, alebo aj material?
alltracboy
04.10.11,10:54
cim by som mal spravit ostenia zvnutra ked su tam tie uchopove kapsy ytongu? grobputz alebo mvr uni? je tam minimalne 1cm montazna pena okolo okien to sa asi tiez zarovnanva predpokladam. Tiez mam otazku robil som nad dverami betonove preklady a treba tam z bokov dorovnat asi 1cm.. kupil som penetrak den braven, este som tam nic nedaval.. mam ho rozrobit s cementom a natriet na beton a na to murovaciu maltu? je nejaky rozdiel medzi grobputz a murovacou maltou? drzia vapenno cementove omietky na ytongu?
TomasHC
04.10.11,11:36
Mne robili rucne omietky v 09/2009 - na Ytong murovany 05/2009, celoplosne kleber + sietka a na to tenkovrstva MVR uni. Klop-klop, zatial nikde ani puklinka. Ale partiu neodporucim, lebo to zapucovali miestami mizerne a z odstupom casu je to jedna z velmi mala veci ktore mi vadia.
lapejko
04.10.11,19:41
Je zaujímavé, že sa táto téma rieši rok a pol a za ten čas sa spravilo kilometre omietok rôznymi spôsobmi...
Myslím si,že konečne by už mali zakázať tzv. klébrovanie interiérových stien, pri pórobetóne je to vlastne potlačenie hlavnej dobrej vlastnosti pórobetónu a to malého difúzneho odporu.Clovek, ktorý na Ytong dá v interiéri celoplošne lepidlo a na fasádu polystyrén tento materiál totálne sprznil a nemal by do smrti vyliezť z paneláku ak sa mu betón tak páči.Sadrová omietka potrebuje sieťku na prechodoch na betónový povrch, votknutý Schiedel v stene však neudrží, spoje tvárnic a dilatácia praskne aj cez sieťku, pomôže opláštiť SDK alebo nalepiť sadrovláknitú dosku.
alltracboy
05.10.11,04:01
difuzny odpor zastie s hrubkou , takze 4mm kleber vobec nemusi mat vacsi odpor ako 10mm omietka. Tiez som nad tym uvazoval roznymi sposobmi, a obvodove steny su na dome par m2, cize ked budem "klebrovat" tak obvod mozem spravit s duocontactom a ostatne steny s baukleberom. Dalsi fakt pre klebrovanie je ten, ze cim menej vlhkosti sa dostane do muriva z interieru, tym menej moze vytvarat kondenzacnu zonu. Nejaka difuzia vobec neriesi "dychanie?" domu, nakolko trebaj aj tak vetrat. Ytong ma zhruba rovnaky difuzny faktor ako tehla. Ludia si ho zvolia skor kvoly lahkej stavbe a pocitu tepla. Myslim. ze EPS z vonku je horsie ako kleber z vnutra.
220870
05.10.11,04:11
V žiadnom prípade tam ten sajrajt od den bravenu nedávate.vyhodte to.MVR uni je malta ktorá sa dá nanášať max do 5-6 mm ,ak ju nanesiete aj vo viacerých vrstvách väčšiu hrúbku tak 100% popraská.Navyše je veľmi zle spracovateľná nedá sa poriadne "rozpucovať" nieje možné pekne rozniesť jednotlivé zrná.Potom vznikajú na stenách fľaky ,ktoré je vidieť hlavne pri bočnom nasvietení stien.Ostenia môžete omietnúť hrubou maltou vápenno cementovou alebo sádrovou omietkou .Grob putz sa dá použiť ale už ho riadne doje....Do murovacej malty ak s ňou chcete vyplniť tie kapsy je treba pridať trochu vápna a žltého šaštínskeho piesku.Inak ytong má na tie kapsy original maltu ale je nenormálne drahá.Dobré je tam dať tepelnoizolačnú maltu(hrubú)je svojim zložením najpodobnejšia materiálu z ktorého je ytong a je cenovo prístupnejšia ako original od ytongu..
220870
05.10.11,04:16
Je zaujímavé, že sa táto téma rieši rok a pol a za ten čas sa spravilo kilometre omietok rôznymi spôsobmi...
Myslím si,že konečne by už mali zakázať tzv. klébrovanie interiérových stien, pri pórobetóne je to vlastne potlačenie hlavnej dobrej vlastnosti pórobetónu a to malého difúzneho odporu.Clovek, ktorý na Ytong dá v interiéri celoplošne lepidlo a na fasádu polystyrén tento materiál totálne sprznil a nemal by do smrti vyliezť z paneláku ak sa mu betón tak páči.Sadrová omietka potrebuje sieťku na prechodoch na betónový povrch, votknutý Schiedel v stene však neudrží, spoje tvárnic a dilatácia praskne aj cez sieťku, pomôže opláštiť SDK alebo nalepiť sadrovláknitú dosku.
Ytong sa nemusí celoplošne sieťkovať len v prípade že je vyschnutý na 7% a menej.To je zhruba po dvoch troch rokoch.Odporúčanie výrobcu ,nie odo mňa.Taktiež výrobca neodporúča klebrovanie ytongu,ale neodporúča ani žiadnu zo svojich alebo cudzích omietok a spôsobov nanášania omietok.
Ferdosondo
05.10.11,04:34
Altracboy, to ostenie možeš urobiť aj tak, že kapsy vyplníš PUR penou. Na ostenie nalepíš EPS a na to lepidlo so sieťkou a rohovou lištou.
alltracboy
05.10.11,08:34
tak som to chcel, ale murar mi povedal ze by som to mohol oknom poskodit ked to toho buchne ram.. teda sa tam neda dat ani ten doraz ktory to prenesie do xps. tak preto to chcem spravit z malty. len stale neviem z akej :D mne treba povedat znacku a popis mechu :D
220870
05.10.11,08:48
Pri silnom náraze môže rám okna poškodiť aj xps.Ale je to málo pravdepodobné.Doraz sa dá namontovať aj na parapet.S týmto sa vám bude lepšie robiť.
http://www.baumit.sk/front_content.php?idart=6062
http://www.baumit.sk/upload/pimdam/pdb/PDBL_MPI_25.pdf
Arava
06.10.11,03:56
Prosím skúšenejších o radu, prerábam starší dom - bol to štvorec 10x10 a my sme k tomu pristavili vstupnú časť a nadstavili sme podkrovie. Nadstavbu sme robili s Ytongu a pôvodný dom je z červených tehál - (kvádrov) a teraz potrebujem urobiť fasádu s tým, že nechcem zatepľovať, ale len omietnuť a natiahnuť stierku. Čo by ste mi odporučili?? aby to bolo dobré aj na tehly aj na Ytong??l
alltracboy
06.10.11,07:01
220970, a ked mam teda penetrak vyhodit, co mam dat na ten hladky beton na preklade, aby to neodpadlo? A tam aku maltu pouzit?
220870
06.10.11,16:02
Na betone drží "špric" alebo sádra alebo lepidlo.
220870
06.10.11,16:04
Prosím skúšenejších o radu, prerábam starší dom - bol to štvorec 10x10 a my sme k tomu pristavili vstupnú časť a nadstavili sme podkrovie. Nadstavbu sme robili s Ytongu a pôvodný dom je z červených tehál - (kvádrov) a teraz potrebujem urobiť fasádu s tým, že nechcem zatepľovať, ale len omietnuť a natiahnuť stierku. Čo by ste mi odporučili?? aby to bolo dobré aj na tehly aj na Ytong??l
nepíšete v akom stave je to teraz?Máte obytú omietku až na tehlu alebo zostala stará omietka.Ak áno aká?
alltracboy
06.10.11,19:22
Na betone drží "špric" alebo sádra alebo lepidlo.

spric je cement s pieskom? ked nato dam kleber mozem na to dat omietku a neopadne to? Omietka sa musi nahodit aby sa nalepila tym svihom o povrch?
220870
07.10.11,03:46
špric = 3 diely piesku ,1 diel vápna +0,3 dielu cement.Vždy záleží na tom aká omietka .Sádrová nepotrebuje špric.Sádrová potrebuje penetrák podľa druhu sádrovej presnejšie sa to dá vysvetliť až keď budem vedieť akú vrstvu ,respektíve prečo idete omietať beton.
Arava
07.10.11,04:22
nepíšete v akom stave je to teraz?Máte obytú omietku až na tehlu alebo zostala stará omietka.Ak áno aká?
Na tehle je zatiaľ brizolit, ale ho chceme obyť aby tehla s Ytongom bola v jednej rovine - tak potom tehla bude bez omietky (čistá).
220870
07.10.11,13:52
Na tehle je zatiaľ brizolit, ale ho chceme obyť aby tehla s Ytongom bola v jednej rovine - tak potom tehla bude bez omietky (čistá).
Klasická vápenno cementová omietka.+ štuková vrstva + silikónová alebo silikátová omietka.Ak bude hrúbka vrstvy omietky väčšia ako 10 mm nieje potrebné sieťkovať.
Arava
07.10.11,14:11
Ďakujem za odpoveď, mám ešte jednu otázku bude vápeno cementová omietka vhodná aj pre Ytong?
lapejko
09.10.11,18:23
Ďakujem za odpoveď, mám ešte jednu otázku bude vápeno cementová omietka vhodná aj pre Ytong?
najnovší cenník Ytongu doporučuje na lambdu sadrové a vápennosadrové.
Arava
10.10.11,03:41
najnovší cenník Ytongu doporučuje na lambdu sadrové a vápennosadrové.
Ďakujem za odpoveď, ale moj problém to velmi nevyriešilo, lebo spodná časť domu je z tehál na ktorú mi bola doporučená vápenno cementová omietka a nadstavba je z Ytongu na ktorú by bola vhodná sadrová a vápennosadrová omietka. Ešte raz prosím skúsenejších o radu akú omietku mám použiť?? aby bola vhodná aj pre klasickú tehlu aj pre Ytong??
220870
10.10.11,04:55
Do exteriéru v žiadnom prípade nemôže ísť sádrová ,alebo vápennosádrová omietka.Ytong je veľmi podoný materiál ,ako staré sivé kvádre.Sú z nich po celom Slovensku postavené tisícky domov.Väčšinou sa na tieto domy dával brizolit ktorý ak sa správne naniesol a spracoval má životnosť 50-60 rokov.Brizolit je absolútne najlepšia omietka, akú môžete na dom použiť.Nič lepšie zatiaľ nik nevymyslel.Brizolit je vápenno cementová omietka.
Arava
10.10.11,06:11
Veľmi pekne ďakujem za odpoveď. :rolleyes: Vás by som potrebovala doma:rolleyes:. Vidieť, že sa v tom vyznáte, ja som úplný laik, a preto zháňam informácie, lebo chcem dať na jar spraviť fasádu domu a nechcem aby ma majstri tlačili do niečoho čo sa mi celkom nepozdáva... ( ako napríklad obyť brizolit a zatepliť Ytong aby vraj bol v jedenej rovine starý dom z tehál s nadstavbou z Ytongu )
220870
10.10.11,09:50
Ak nieje starý brizolit poškodený ,odutý a pod tak je ho večná škoda osekávať.
alltracboy
10.10.11,18:49
no potrebujem mietnut takyto preklad. Este cez to pojde sietka


špric = 3 diely piesku ,1 diel vápna +0,3 dielu cement.Vždy záleží na tom aká omietka .Sádrová nepotrebuje špric.Sádrová potrebuje penetrák podľa druhu sádrovej presnejšie sa to dá vysvetliť až keď budem vedieť akú vrstvu ,respektíve prečo idete omietať beton.
Arava
11.10.11,04:09
Ak nie je starý brizolit poškodený ,odutý a pod tak je ho večná škoda osekávať. Ten brizolit drží poriadne hoci dom má okolo 50 rokov, ale povodný majiteľ bol murár, tak je to urobené poriadne a v jednej téme ste mi už raz poradili, aby som brizolit vystriekala vapkou očistila oceľovým kartáčom, napenetrovala duvilaxom a zarovnala MVR UNI a nakoniec natiahla omietku silikonovú alebo silikátovú.( preto sa mi nepozdáva, že ma majstri tlačia obyť brizolit ) - tak brizolit je vyriešený - a daľej budem riešiť len Ytong - na ktorý pojde najprv vápennocementová omietka 10mm, potom šťuková vrsta a nakoniec silikónová alebo silikátová omietka. Chcela by som Vás ešte poprosiť či by ste mi nenapísali konkrétne značku poprípade názov materiálov aby som si cez zimu mohla všetko nakúpiť (možno bude nejaká zľava) - omietať by som chcela strojom. Vopred ďakujem za odpoveď.
220870
11.10.11,04:28
Strojnú omietku si asi prinesú majstri,do toho im ťažko kecať.Na povrchovú úpravu silikon alebo silikát od spoločností Baumit ,Terranova Jupol(JUB),Ceresit .Ak to máte kde uskladniť môžete kupovať kľudne pol roka dopredu.Nič sa tomu nestane vydrží to dosť dlho.Nesmie zamrznúť.
220870
11.10.11,04:31
no potrebujem mietnut takyto preklad. Este cez to pojde sietka
Ak je to v interiéri tak obyčajnou maltou ,ale na takýto kúsok sa to neoplatí zháňať,potom je jednoduchšie kúpiť grobputz.Ak je to vonku tak prilepiť 2cm polystyrén.Čo bude trčať obrúsiť.
alltracboy
11.10.11,17:36
je to vnutri. Takze spric a grobputz. Inak idem kupit trochu piesku, tak si mozem aj maltu namiesat. mam vapno aj cement. Mate nejaky dobry hrncekovy recept? :D
220870
11.10.11,17:59
je to vnutri. Takze spric a grobputz. Inak idem kupit trochu piesku, tak si mozem aj maltu namiesat. mam vapno aj cement. Mate nejaky dobry hrncekovy recept? :D
4 hrnčeky piesku ,1 vápna ,štvrť cementu.Ale veľmi veľa závisí od druhu piesku a vápna.
alltracboy
31.12.11,09:34
dobre takze recept na spric mam.. mozem to potom stetkou nanasat na beton? ja nemam ten grif aby som to hodil na beton a ostalo to tam. Este by to chcelo nejaky recept na omietku ktora dobre drzi na ytongu aj betone. Potrebujem dorovnat nejake diery na prieckach a tiez cca 100x15cm dieru hlboku 1cm na prekladoch.
220870
31.12.11,09:51
Dá sa to štetkou "nafŕkať",nie maľovať.Taký istý pomer aj na omietku ak by to bolo moc pieskové a nedržalo môže sa pridať vápno cement .Neviem aký máte piesok to je alfa omega.Tie diery je dobré predtým zvlhčiť a našpricovať nechať zo tri hodiny postáť až potom omietať.
alltracboy
31.12.11,10:10
piesok mam ten klasicky zlty zahoracky. Inak ak kupim grobputz neopadne to casom z toho ytongu? protrebujem dorovnat nejake mm az 1cm na betone a potom na to pojde bud ta sadrova so sietou alebo kleber. idem zatial ten beton aspon naspricovat.
220870
31.12.11,10:27
Pokiaľ ide lep alebo sádra tak nieje nutné špricovť.Len diery kde pôjde viac ako 8-10mm vrstva je dobré predtým vyrovnať maltou menšie vrstvy priamo lepidlom ,alebo sádrou.Ak sa to dobre urobí tak to nemá prečo opadať.Zo šedým kvádrom sa robí desiatky rokov.
alltracboy
31.12.11,11:24
spravil som to 8hrncekov piesku, 2 vapna, cca 3/4 cementu... bolo to dost huste lebo ked to bolo riedke tak piesok sadol na dno..otec mi povedal ze spric mal byt riedky ako voda.. a minimum piesku. Ja som mal pocit ako by som rovno maltu nahadzoval. zajtra skusim ci to bude opadavat a ked bude tak to oskrabem a skusim cement vapno a trochu piesku. dost bordelu je z toho..
220870
31.12.11,12:03
Dobré je to ,aspoň to vyzerá že by to malo byť dobré.zajtra to ešte neškrabať do zajtra pri takýchto teplotách nestvrdne.V zásade platí že čo samo neopadne to je dobré.Za cisára pána sa cement nepoužíval.Ani dnes nie nutné dávať do interiérových omietok cement.Interiérová omietka nemá byť tvrdá ako beton.
alltracboy
31.12.11,12:16
omietka nebude ako beton, ale ten spric by mohol :D ked som zalieval vence tak to co naprskalo na ytong, treba osekat lebo to nejde dolu. taky mostik som chcel spravit na ten betonovy preklad. Co sa tyka tych oprav pred omietkami zaujimalo ma iba ci nieje zle ked bude tak roznoroda skladba, ako podkladovy beton, omietka na zrovnanie, lep a vrchna omietka. Co mam ten obluk z betonu, tam bude treba prilepit tie oblukove listy a trochu to dorovnat, to by som mohol spravit sadrovou omietkou aj ked by na to potom isiel kleber? musim si niekde pracu so sadrou vyskusat. Daju sa rohove listy lepit na rimano, alebo treba bodovo na baukleber?
220870
31.12.11,17:12
Lišty sa lepšie lepia na rimano ako lep.Rôznoroda skladba nevadí.Len to treba nechať vyschnúť a rôzne skladby presieťkovať.
jar88
31.12.11,17:41
Dobré je to ,aspoň to vyzerá že by to malo byť dobré.zajtra to ešte neškrabať do zajtra pri takýchto teplotách nestvrdne.V zásade platí že čo samo neopadne to je dobré.Za cisára pána sa cement nepoužíval.Ani dnes nie nutné dávať do interiérových omietok cement.Interiérová omietka nemá byť tvrdá ako beton.
S tým cisárom a cementom v malte máš pravdu, ale s tým hrnčekovým receptom si sa riadne migol.
Veď to má len obabrané mokrým pieskom. To znamená, že zajtra, až to náhodou uschne, to ľahučko ometie metličkou na smeti.
----------------------------------
Skúste si niekde zistiť, ako funguje vápno a načo sa mieša s kremičitým pieskom.
alltracboy
01.01.12,10:31
musim napisat ze to drzi solidne... z povrchu sa dalo nieco so snahou rukou odprasit, ale myslim ze to drzi pevne. Dal som to trochu viac cementu.. hrudky co opadali na zemi ale lahko rozmrvim medzi prstami. este mam nejake betonove plochy a asi skusim aj viac cementu a menej piesku. tam by sa skor hodila jemnejsia vrstva.
220870
01.01.12,13:10
Dáš menej piesku viac cementu tak to môže praskať.
alltracboy
01.01.12,14:02
mate aj nejaky typ na sadrovu omietku ktora je cenovo vyhodna a pritom na tenke vrstvy? napriklad baumitacka omietka ma spotrebu 1,41kg na 1mm a rimano 0,9kg/1mmm cenovo na celkovu plochu tam je minimalny rozdiel. pritom mech rimana stoji 14e a baumit 9e. Dalej ma zaujima ci mozem v prvej faze iba spravit sadrovou omietkou siet a potom to dalsou vrstvou neskor zahladit, alebo sa to musi robit v jednom kroku. Uz vela krat bolo pisane, ze sadrovu netreba celoplosne vystuzovat, ale vacsinou co som pozeral su tam hrubky omietky cez 1cm a ja planujem tak max 4-5 mm. ytong je pod strechou uz rok a vymurovane to je rok a pol. Tiez by niekto kto robil omietky mohol napisat ake je to zhruba casovo narocne. pokial by som mal tie omietky sam robit dva mesiace tak to sa na to rovno vykaslem.
220870
01.01.12,14:34
už spomenuté Rimano,glet putz od baumitu ,asi najlepšie sa vám bude robiť s rotband putz http://www.knauf.sk/sk/produkty/suche_omietkove_zmesi/sadrove_omietky_stierky/rucna_sadrova_omietka.php
Najlepšie to urobiť v jednom kroku.
Ako amatér to budete to robiť dva mesiace.
Vrstva vychádza cca 5-7 mm
Ono to v podstate ani nieje práca pre jedného najlepšie dvaja traja.Problém je v tom že sa musí robiť celá stena naraz a v určitom čase začne sádra tuhnúť a vtedy treba byť rýchlejší ako to tuhnutie.Inak budete nanášať omietku a gletovať nanovo.
Druhá možnosť je štuková omietka(myslím že toto je pre amatéra najľahší spôsob).
Tretí spôsob je lep sieť a stierka.Tu je postup najskôr vysieťkovať a potom natiahnúť stierku.
Pri porovnávaní cien veľký pozor na vrecia .Sú 25,30,40 kg,ale hlavne na objem.Rotband obsahuje perlit takže vrece je pomerne veľké a viac sa s ním urobí na m2 ,ako s čistou sádrou.
To isté platí aj u baumit feinputz 40kg vrece stojí 6,8€ a maxima 25 kg 5€.Pritom je to to isté len zabalené v iných vreciach.
alltracboy
01.01.12,19:59
dam si dopyt teda.. ja to nedokazem spravit sam.. je toho 200-230m2 .. spravim si iba wc a kupelnu s klebrom, lebo na WC musim nahodit kotol a v kupelni pojde na stenu obklad takze tam nemam co pomrvit. len ako vybrat dobru partiu ktora spravi krasne omietky. moc referencii na porade zrovna nieje.
220870
01.01.12,20:39
Nesieťkujte si kúpelňu sám !!! nechajte to majstrov!!!
alltracboy
01.01.12,21:39
da sa na tom vobec nieco po*rat?
220870
01.01.12,21:45
Ano.Treba aby pod obklad boli rovné steny.Radšej si nasieťkujte steny pod omietky ale nie pod obklad.
lapejko
03.01.12,21:21
dam si dopyt teda.. ja to nedokazem spravit sam.. je toho 200-230m2 .. spravim si iba wc a kupelnu s klebrom, lebo na WC musim nahodit kotol a v kupelni pojde na stenu obklad takze tam nemam co pomrvit. len ako vybrat dobru partiu ktora spravi krasne omietky. moc referencii na porade zrovna nieje.

bohužiaľ je obrovský problém KRÁSNE OMIETKY predať za takisto krásne peniaze a vlastne všetci tu riešia iba cenu /predtým/ a potom kvalitu, keď sa to nepodarí a neskutočne sa čudujú prečo nie je špičková kvalita v najnižšej cene...
alltracboy
04.01.12,06:59
pochybujem ze pri striekani auta ides hned po najvyssej cene. Pokial niekto nieco robi tak sa predpoklada ze sa remeslu rozumie. Cena je zavisla od dopytu. Darmo si dobry ked ta kvoly cene nikto nenajme. Mozes cakat, lebo medzitym nieco robit za mensie peniaze. Kazdy ti povie ze robi najlepsie omietky ale realitu uvidis az na vlastnej kozi. A vtedy je uz neskoro.
alltracboy
04.01.12,12:14
dnes som akurat hovoril s omietkarom ktoreho mi odporucil kamarat a ten zasa vravel ze na ytongu sadrovu omietku este nevidel. Tiez tvrdil ze bez siete ytong po par rokoch urcite popraska. Ked clovek dostava tak protichodne informacie od roznych majstrov, tak to sa fakt tazko vybera. On robi kleber-siet-feinputz.
220870
04.01.12,12:19
Sieť sa nedáva len pri omietkach ktoré sa nanášajú hrubšie ,ako 1 cm.
alltracboy
04.01.12,12:52
no tie strojove sadrove ani nerobia pod 1cm. 1-1,5 vravia. Cez to vsetko uvazujem ci sa nedohodnut na celoplosnom vlozeni siete. Ta siet stoji 100eur a pokial to vyrazne obmedzi pripadne praskanie tak by som to obetoval. Inak teraz ak by sa ma niekto pytal ci ytong, alebo tehlu tak mu odporucim tehlu. Ytongove vyhody su v konecnom dosledku len dve. S ytongom je iba problem pri finalnych upravach.
220870
04.01.12,13:19
Ytong má len jednu nevýhodu vyššiu zabudovanú vlhkosť.
lapejko
04.01.12,19:30
dnes som akurat hovoril s omietkarom ktoreho mi odporucil kamarat a ten zasa vravel ze na ytongu sadrovu omietku este nevidel. Tiez tvrdil ze bez siete ytong po par rokoch urcite popraska. Ked clovek dostava tak protichodne informacie od roznych majstrov, tak to sa fakt tazko vybera. On robi kleber-siet-feinputz.

choď do najbližších stavebnín, zober zo stojana prospekt ytongu, nalistuj doporučené omietky od výrobcu, ukáž spomínanému majstrovi a nenápadne skontroluj čí ešte vie čítať. Takých majstrov mal aj švagor na zateplení pre pár rokmi, keď som ich upozornil, že sa zatepľujú aj ostenia okien a sieťkuje aj diagonálne, rehotali sa že koľko domov už majú za sebou, keď som im ukázal knihu o zateplení a fotky následných porúch skoro ma zbili...Fasádu nestihli /chvalabohu/ o pol roka sa z pol steny spraskalo a zosypalo lepidlo, ke´dže ho spracovávali 10 hod...
alltracboy
04.01.12,20:42
chlapik povedal, ze ked zozeniem sietku tak mi zasietkuje aj celoplosne za rovnaku cenu. to uz bude na istotu, centimeter sadra a siet. Coze? Dva krat sietkovane zateplenie?
220870
04.01.12,20:52
Rohy ostení na zateplení sa sieťkujú diagonálne aj radiálne.
alltracboy
12.01.12,18:47
mam dat sadrove omietky aj pod obklad v kupelni? kachlickovat si budem sam s otcom. A tiez rozmyslam ci ma zmysel davat celoplosne sietku do 1cm sadrovej omietky.. cena navyse by bola cca 170eur za sietku. ide mi o to ci to bez sietky nepraskne, alebo ju tam dat a mat istotu.
lapejko
12.01.12,18:54
mam dat sadrove omietky aj pod obklad v kupelni? kachlickovat si budem sam s otcom. A tiez rozmyslam ci ma zmysel davat celoplosne sietku do 1cm sadrovej omietky.. cena navyse by bola cca 170eur za sietku. ide mi o to ci to bez sietky nepraskne, alebo ju tam dat a mat istotu.

Daj v prípade, že to je krivé a v tom prípade použi aj omietacie lišty, ktorými nastavíš vodováhu a pravé uhly ak tam nie sú. Nezabudni na hydroizolačný náter s tesniacim pásom v kútoch v sprche, pri vani a komplet podlaha. Ak Ytong vykazuje minimálne odchýlky z rovinnosti, stačí prebrúsiť pílkovým brusákom, natrieť duvilaxom a môžeš dávať hydronáter, následne obklad.
Ferdosondo
13.01.12,05:41
Na Ytong som dal omietku kalk-dun-putz od Baumitu bez sieťky v hrúbke 6mm. Sieťku iba do rohov okien, aj to som niekde zabudol. Zatiaľ 4 roky bez prasklín. Použil som original preklady.
Na skúšku som dal pod schody Cemix 073 a aj tam bez prasklín.
Tiež som mal dilemu aké omietky a či sieť alebo nie. Technik z Baumitu ma presvedčil, že môžem bez siete a že on to má tiež doma na Ytongu bez sieťky.
Robil som však prístavbu garáže a tam som dal na Ytong betónové preklady spolu s vencom. Tam mi na styku Ytong-betón popraskala omietka po celom obvode. Omietka na Ytongu bez prasklín.
220870
13.01.12,06:05
Na Ytong som dal omietku kalk-dun-putz od Baumitu bez sieťky v hrúbke 6mm. Sieťku iba do rohov okien, aj to som niekde zabudol. Zatiaľ 4 roky bez prasklín. Použil som original preklady.
Na skúšku som dal pod schody Cemix 073 a aj tam bez prasklín.
Tiež som mal dilemu aké omietky a či sieť alebo nie. Technik z Baumitu ma presvedčil, že môžem bez siete a že on to má tiež doma na Ytongu bez sieťky.
Robil som však prístavbu garáže a tam som dal na Ytong betónové preklady spolu s vencom. Tam mi na styku Ytong-betón popraskala omietka po celom obvode. Omietka na Ytongu bez prasklín.
Sieťka sa musí dávať len vtedy ak sú tvárnice mokré nevysušené.Ak sú suché kľudne 5 mm omietky a nič sa nestane.Ale kto sa zaručí za to že už je to suché.
alltracboy
13.01.12,08:36
ta siet uz pri tej cene omietok moc nezavazi.. islo mi len o to, ci ta siet 100% eliminuje praskliny v buducnosti. Na starom dome mame omietky aspon 3 cm, a aj tak to praska.. aj ked sa to opravilo.
Ferdosondo
13.01.12,08:52
220870 neviem, či je to tak. Omietky sa robili rok po vymurovaní. O suchých múroch je ťažko hovoriť, pretože o rok po omietkach sme sa sťahovali a vlhkosť v dome sa počas nasledujúcich dvoch rokov v dome udržiavala od 80-65%. Klesla až túto zimu mimochodom po zateplení a pohybuje sa v rozmedzí 40-50%.
Okrem toho omietky v garáži som naťahoval po cca 3 mesiacoch po vymurovaní.
Týmto nechcem nikoho nahovárať aby sieťku nedával. Nech sa každý rozhodne sám. Robím kúpelne a tam sieťku dávam vždy.
stano3b
21.05.12,12:50
Rozhodli sme sa pre strojove sadrove omietky. Obvodove steny su z tehal a priecky z porfixu. Je potrebne/vhodne davat sietku aj pod taketo omietky? Niekto povie ano, iny zas nie.
Vdaka
alltracboy
21.05.12,13:49
ja som sietku nakupil, nakoniec som ju tam nedal dat, iba co oni davali na prechody materialov a do rohov kde neboli previazane tehly. celoplosne by to asi aj tak moc nezavazilo, lebo to davali stylom nastriekat trochu omietky, natlacit siet a spravit omietku. Cize siet by bola uplne naspodu. Udajne ma byt vo vrchnej tretine, ale to si ani neviem predstavit.. to sa neda ani spravit.
Cerv17
24.05.12,05:02
my sa tiez rozhodujeme ci dat sietku alebo nie. zatial sa viac priklanam k tomu ze ju dame len do rohov a na styk roznych materialov.