miketomc
21.03.10,16:32
Chcel by som poprosit o radu:
1,Potrebujem odvodnit dvor-pozemok o rozmere 15x50m
Aky najidealnejsi priemer drenaze by bol vhodny./100,200?/
2,Nekupoval niekto drenezne rury v Polsku,pripadne nema niekto "zvysne" doma za dobru cenu?
3,Pripadne odkaz na nejake informacie o odvodnovani.
D.:)
220870
21.03.10,16:23
Drenáže poznáme povrchové a podpovrchové.Neviem akú máte na mysli.
miketomc
21.03.10,17:25
Mal som na mysli drenez ulozenu pod povrchom v hlbke okolo 80cm.
Predbezne 2x zvod po 10m do sachty a nasledne okolo 40m do kanalizacie.
220870
21.03.10,18:07
Na tú vzdialenosť by asi boli vhodnejšie 200mm.Info o odvodnení nájdete na google zadajte .Drenáž,geotextílie.
val007
21.03.10,19:11
Chcela by som sa spýtať tiež niečo ohľadom drenáže. Chceme si postaviť betónový plot od suseda. Sme v svahu a sused je v svahu nad nami. Keď sme im dávali podpisovať papiere ohľadom ohlásenia drobnej stavby, sused nás dôrazne upozornil, aby sme si do plota spravili otvory, lebo keď viacej prší, voda by mu ostala stáť pri našom plote. Nevieme posúdiť, koľko krát za rok sa to môže stať alebo koľko môže byť tej vody, lebo sme tu len prvý rok. Tie otvory by sme teda urobili, no uvažovali sme, či netreba popri plote spraviť aj drenáž, no keďže tam chceme aj nasadiť nejaké okrasné dreviny alebo rastliny, či to je vhodné alebo bude lepšie nechať to bez drenáže, len s otvormi, kadiaľ bude pretekať voda na náš pozemok?
220870
21.03.10,19:36
Je to príliš málo informácií na to aby som dokázal posúdiť či je tam dobré dávať aj drenáž.Otvory musia byť inak by tam stála voda ktorá pri zamŕzaní potlačí ,roztrhne aj najpevnejší múr.
andrej757
08.02.11,06:06
Mam tiez otazku ohladne drenaze. Potrebujem oddrenazovat pozdlznu stranu chalupy-drevenice od suseda, ktoreho pozemok je asi o meter vyssie a tlaci mi odtial vodu do pivnice. Zaklady tvori vlastne vysoka podmurovka zo skal spajanych asi hlinou.

Chcem sa spytat, ci by bol nasledovny postup spravny, vykopat ryhu hlboku asi 40-50 cm, vyspadovat popri drevenici smerom k potoku (drevenica sama je na miernom svahu ktory konci v potoku)), ryhu vystlat celu geotextiliou aby sa nezanasala, naspodot dat drenaznu ruru a cele to zasypat makadamom alebo strkom. Mam obavu, aby mi v zime nepremrzala podmurovka, ktora tvori kvazi zaklad.

Dom uz stoji aspon 100 rokov, jediny problem je voda v pivnici ked prsi, tak by som nerad nieco narusil.