dodo_b
22.03.10,08:08
zdravim,
moze byt zakladovy pas vykopany presne na rozmer domu ? je nutne nechat presah zakladoveho pasu, kvoli rozlozenie tlaku ?
mozne riesenia ?
- dokopat zakl.pas aby bol presah ?
- tensiu ob.stenu 38cm --> 30cm ?
alltracboy
22.03.10,09:18
robi sa minimalne 10cm presah na kazdu stranu muru. aj kvoly statike , aj kvoly tomu aby bol mur naisto na betone, ved kopanie zakladov je nepresne.
ciners
22.03.10,13:06
Presah sa robi vzdy smerom dnu, kvoli hydroizolaciam, ak sa kladie stena priamo na pas a nie na podkladovy beton. Potom sirka zakladoveho pasu vychadza z pripustneho napatia v zakladovej spare. Moze sa dat mur aj uplne na kraj zakladoveho pasu, dosah je taky, ze priebeh napati uz nebude konstanta, ale bude cca linearne stupat k okraju domu, ako to vy nazyvate. Nic to vsak nemeni na tom, ze ked je zakald dostatocne siroky, tak aj toto riesenie je bezpecne. Co znamena dostatocne siroky, pri RD 1 az 2 podlaznych tych 600mm, zavisi od geologie, zatazovacich sirok atd., pri tych 600mm uz by nemal byt ziadny problem.
alltracboy
22.03.10,20:00
ale ba.. kvoly hydroizolacii :D pekne povedane, v praxi ocividne nepouzivane. vacsinou sa do zeme vykope ryha vyleje betonom a na to idu debniace tvarnice.. a tak je snad jedno ci je to rozsirene do vnutra alebo je mur na stred. By som chcel vidiet ako niekto trafi debniace tvarnice presne na okraj vykopu. Aj ten moj projekt je pekne nakresleny. Keby som to mal podla toho realizovat tak ma budu stat zaklady 20tis eur
ciners
22.03.10,20:06
No clovece Dt-cka sa pouzivaju an základy poslednych par rokov, inak plati hore uvedene :)
220870
23.03.10,04:04
DT-čkománia= moc stavebníkov bude ešte plakať a opravovať tento novodobý nezmysel v základoch domov!
ciners
23.03.10,06:40
ale ba.. kvoly hydroizolacii :D pekne povedane, v praxi ocividne nepouzivane. vacsinou sa do zeme vykope ryha vyleje betonom a na to idu debniace tvarnice.. a tak je snad jedno ci je to rozsirene do vnutra alebo je mur na stred. By som chcel vidiet ako niekto trafi debniace tvarnice presne na okraj vykopu. Aj ten moj projekt je pekne nakresleny. Keby som to mal podla toho realizovat tak ma budu stat zaklady 20tis eur

To by si sa inak kukal, ako dokazu cigani, co kopu pre telekom presne kopat. Ziadne take, ze 10 centi hore dole, vykop sa da urobit dost dobre, ked sa chce.
alltracboy
23.03.10,06:44
vsetko sa da spravit pekne a presne pokial mas ludi, cas a peniaze. Pochybujem ze v BA najdes ludi co ti vykopu zaklady lacnejsie ako bager.
ciners
23.03.10,07:00
Na tvoj dom ti stacia dvaja dobry kamosi, ktorym vecer spravis gulas party a mate to za 2 dni vykopane. Sestre tiez nekopal bager, pekne kamarati a tusim otec, ak si dobre pamatam.
marko182
23.03.10,07:17
DT-čkománia= moc stavebníkov bude ešte plakať a opravovať tento novodobý nezmysel v základoch domov!

Je to trochu mimotemy, ale mna by zaujimalo, ake su nevyhody tych DT podla Vas? Viem, ze robite v obore, preto chcem vediet realne skusenosti. Vdaka.
alltracboy
23.03.10,08:03
Na tvoj dom ti stacia dvaja dobry kamosi, ktorym vecer spravis gulas party a mate to za 2 dni vykopane. Sestre tiez nekopal bager, pekne kamarati a tusim otec, ak si dobre pamatam.
zas tak dobrych kamaratov nemam aby za gulas kopali 25 kubikov zeme. Navyse my sme IT trosky :D

nachapem preco by mali robit DT problemy. Ked sa DT vyplni betonom tam nemoze byt problem.. tie steny su tam uzke a do kazdej ide za furik betonu.
chandler
23.03.10,14:21
Je to trochu mimotemy, ale mna by zaujimalo, ake su nevyhody tych DT podla Vas? Viem, ze robite v obore, preto chcem vediet realne skusenosti. Vdaka.

DT je len stratene debnenie, takze ak spravis DT 300 tak tam nie je 300 mm betonu.
problem DT je hlavne v tom ze sa pouzivaju stale a aj v miestach kde je to uplne zle.