babuša
22.03.10,17:10
Ahojte poraďáci,
vedel by mi niekto poradiť, ako je to s údržbou obecného pozemku ?Pozemok vedľa nás je obecný, priamo susedí s cestou a je na ňom zvod dažďovej vody - kanál. Dlhé roky sme to čistili na vlastné náklady - je to drina, vždy odtiaľ bolo veľa odpadu (samozrejme problém kam s ním). Minulý rok sme povedali dosť a starostovi sme povedali, že treba to pokosiť - ústne. No žiaľ nič sa neudialo.
U nás je ten "zvyk ", že aj 75 ročné babičky pokosia obecný pozemok pred svojim domom, ale kedže sa oň starajú, tak na jeho okraje pri ceste uložia skaly (naozaj obrovské - žiadna dekorácia), je to riadne nebezpečné hlavne v zime ...
Nás to už baviť prestalo. Preto by som rada vedela, ako to funguje inde - a ako to má vyzerať
Ďakujem za rady.
ciners
22.03.10,16:54
U nas tam mame cela ulica travicku a pretekame sa ,kto bude mat krajsiu :D
babuša
22.03.10,17:05
Ja sa pretekať nechcem, tie časy už minuly. A myslím si, že to treba riešiť, lebo v ulici sa kopia skaly. Teraz ich je tuším 11, a poriadne veľkých. Dve autá sa nemajú ako vyhnúť...
JarkaL
22.03.10,17:08
Nebývaš tam, kde ja? Presne toto robia "domáci", pôvodní obyvatelia, aby nik ani kolesom auta neprešiel po "ich" ceste (cesty nie sú vysporiadané).
babuša
22.03.10,17:14
Presne tak, aby sa ženičkám dobre kosilo. Ja ich chápem (teda ženičky), narobia sa, nech to je pekné, ale ak by to robila obec - problém by bol vyriešený. Len ako na to ?
arizona
22.03.10,17:34
Ja sa pretekať nechcem, tie časy už minuly. A myslím si, že to treba riešiť, lebo v ulici sa kopia skaly. Teraz ich je tuším 11, a poriadne veľkých. Dve autá sa nemajú ako vyhnúť...
To sú tie kamene na ceste, či mimo?
Ak sú mimo cesty, tak tam autá nemajú čo robiť. Niekde sa dokonca platia pokuty, ak autá parkujú na trávnikoch.
Ale ak sú na ceste, tak by ste sa mohli ohradiť a žiadať nápravu, lebo bránia bezpečnosti.

Inak u nás si tiež ľudia upravujú pozemky pred domov sami a na vlastné náklady.
Ale odkedy máme nového starostu- ten zabezpečil, že kosiť po dedine chodia nezamestnaní, ktorí poberajú aktivačné poplatky. Takže asi záleží od ochoty obce...
babuša
22.03.10,18:40
Skaly sú na hranici medzi cestou a trávnikom. Cesta je úzka, dve autá oproti sebe neprejdú - jednoducho jedno musí uhnúť a zastať, tam kde sa dá, kým druhé prejde
arizona
22.03.10,18:53
Skaly sú na hranici medzi cestou a trávnikom. Cesta je úzka, dve autá oproti sebe neprejdú - jednoducho jedno musí uhnúť a zastať, tam kde sa dá, kým druhé prejde
To máte takú úzku cestu, alebo ju babky zúžili vo svoj prospech? A od tých kamenov si aký priestor nechali k domu?
babuša
23.03.10,04:31
cesta je úzka, babky dali skaly na kraj trávnika, ale ni e o tom som chcela
Mierila som tam, či je nejaká možnosť (napr. zo zákona) aby sa o to normálne starala obec - veď keď chcem dať do poriadku to pred nami je to robota aspoň na 4 hodiny pre dvoch ľudí...
A ak by sa o pozemky pri ceste starala obec - kamene by zmizli - nemali by dôvod tam byť. Babkám by sa nekazili kosačky na rozrytom trávniku a nevadil by im, že je rozrytý, lebo by sa oň nestarali
val007
23.03.10,18:38
No my si to tiež čistíme a kosíme sami. Keď sa to udržuje priebežne, nie je to až také hrozné. Susedia tiež spomínajú, že voľakedy to robila obec. Dnes už nie.
willma
23.03.10,19:43
mám taký slabý dojem, že nedávno som niekde zachytila štebot od poslancov o návrhu, aby sa konečne o obecné starala obec a nie občania, a keď tak na základe riadnej zmluvy a za úhradu. Som zvedavá, čo z toho napokon bude.
babuša
24.03.10,05:06
tak by som si predstavovala, tak by to malo byť.
val007
24.03.10,07:06
No ja si myslím, že z toho nič nebude. Obce nemajú peniaze na dôležité veci a toto pre nich podľa mňa až také dôležité nie je. Tiež som už raz o tom rozmýšľala a prišla som na to, že jediné riešenie by bolo zobrať dvoch troch šikovných ľudí na "aktivačné" alebo ako sa to volá - práce a tí by sa mohli starať o takéto veci. Len myslím, že to im obec musí dačo platiť a na to nie sú peniaze. A to si už viem predstaviť, keďže nezamestnaných je mnoho, akoby sa vadili, prečo dali prednosť tomu a tomu a celkom jasne si viem predstaviť našu susedu ako ich pucuje za to, ako to odflákli, lebo by to samorejme urobila lepšie. Ťažké to je veru.
sarasara
24.03.10,08:09
Vám by vyhovovalo, keby sa terajšia cesta rozšírila o trávnatú plochu, ktorú kosíte pred domom. Ak je to miestna komunikácia, rozhodnutie je na obecnom úrade. Treba žiadať, aby cestu rozšírili. Určite je vás viac, ktorým by takéto riešenie vyhovovalo.
truch
22.08.11,05:56
Mňa by zaujímali práve tie kamene. Časť cesty do roboty chodím po úzkej ceste, kde je problém obísť sa s protiidúcim autom. Ľudia si tam dali na hranicu cesty a trávy veľké kamene, vraj aby im autá nezničili trávnik. Len nedávno si tam sused poškodil na takomto kameni auto, nevšimol si ho pri vyhýbaní sa oproti idúcemu autu. Môžu ľudia dávať takéto balvany k ceste a tým vlastne ohroziť bezpečnosť a majetok iných?
Ferdosondo
23.08.11,05:33
No ja si myslím, že z toho nič nebude. Obce nemajú peniaze na dôležité veci a toto pre nich podľa mňa až také dôležité nie je. Tiež som už raz o tom rozmýšľala a prišla som na to, že jediné riešenie by bolo zobrať dvoch troch šikovných ľudí na "aktivačné" alebo ako sa to volá - práce a tí by sa mohli starať o takéto veci. Len myslím, že to im obec musí dačo platiť a na to nie sú peniaze. A to si už viem predstaviť, keďže nezamestnaných je mnoho, akoby sa vadili, prečo dali prednosť tomu a tomu a celkom jasne si viem predstaviť našu susedu ako ich pucuje za to, ako to odflákli, lebo by to samorejme urobila lepšie. Ťažké to je veru.
Neviem ako inde, ale u nas sa peniaze a aktivacni pracovnici vzdy nasli na kosenie a zbieranie odpadkov okolo obecneho uradu. "Pracuju" tam kazdy den. Ale ani za ten svet nemal, kto pokosit obecny pozemok vedla mna.
Az sa raz nasrdela suseda a riadne nabliakala na starostku na ulici a hned na druhy den rano aktivacniaci kosili.
Ked sa chce ide vsetko.
iv@n
24.08.11,12:52
u nás sa pokosí tak dvakrát za rok okolo cesty a potoka v rámci obecného rozpočtu, inak to kosia ľudia na vlastné náklady, ja to kosím tiež, je to 10minút raz za dva týždne, to hádam nikoho nezabije (aj ked podla buriny u susedov možno hej), dvakrát za rok zleziem do koryta potoka a vykosím to aj tam. keby to tak robil každý kedže obec si zjavne nestíha plniť svoje povinnosti (alebo povodie daného toku), tak sa ten potok minulý rok nemusel vyliať. ale čo už, aspoň dostali ľudia po tri stovky odškodné, aj tí čo bývajú na druhom poschodí v bytovke, klasika. keby si za to aspoň vyhrnuli rukávy, kúpili kosu a niečo pre tú obec spravili, každý má pekný anglický trávniček ale iba po plot, za plotom môže rásť 2m žihlava a niekoho to nenaštve.
81janka
26.08.11,20:19
No ja neviem, mne príde úplne normálne, že ľudia si udžiavajú "poriadok" aj pred plotom, nielen za ním. Tých 10 minút týždenne predsa nikoho nezabije... Dokonca som v niektorých dedinkách videla, že babičky si pred plotom nielenže udržiavajú krásny a pokosený trávniček, ale rovno kvetinové záhony - na obecnom...:)
lubluc
26.08.11,21:24
Ak si nepokosíte svoj pozemok tak Vám príde výzva od mesta(obce) aby ste to spravili ak to nespravíte ani po výzve dajú Vám pokutu zo ŽP. Prečo by to teda nemalo fungovať aj opačne? Podľa mňa by to mala spravovať obec.
TomasHo
27.08.11,12:23
Robota pre dvoch ludi na 4 hodiny??? To mate taky kusisko obecneho pred svojim, alebo vam tam vozia stavebny odpad? Ja motorovou kosou skosim za hodinu 5 arov svahoviteho pozemku, stoji to pol litra benzinu plus pol litra piva.

Ale dobre, ked sa vam to nechce, a platit dvoch chlapov na 4 hodiny, to by vyslo aj 24 eur, a to je urcite privela, tak ponukam ine riesenie: ist za starostom, povedat, ze sa cela ulica posklada na to kosenie, ze nech obide ostatnych a vybavi to. Na to tam je.

Ale pochybujem, ze tie kamene sa stratia - aj ked to bude kosit obec, zenicky sa nedaju a skraslia kraj cesty. Jedina moznost je, aby obec zaroven udelovala pokuty za kamene leziace na obecnom. Na to ma starosta tiez pravo.