avv
23.03.10,13:39
Chceli by sme robiť suterén, avšak hladina spodnej vody je asi 30 cm nad plánovanou úrovňou podlahy. Odrádzajú ma od toho, že radšej zdvihnúť 1. podlažie vyššie alebo postaviť vedľa, avšak ani jedno nie je veľmi výhodné.

Chcel by som sa poradiť s niekým, kto takú pivnicu má: teda robil izoláciu proti tlakovej vode a spodná voda pravidelne siaha vyššie ako podlaha: ako ste to realizovali (PVC, asfalt, vodotesný betón)? Aké bolo navýšenie ceny oproti pivnici nad hladinou spodnej vody.

A skúsenosť niekoho, kto to má dlhšie, aká je dlhodobá životnosť izolácie (či je reálne aspoň 50 rokov v prípade dobrej realizácie)...

Ďakujem,
Viliam
alltracboy
23.03.10,12:51
ja taku pivnicu mam a pravidelne kazdy rok odtial treba cerpat vodu aby nezatopilo kotol. Ale je to stary dom a izolacia tam nieje.. myslim ze ked ti povedia cenu tak radsej spravis nadzemne podlazie.
stormcatcher
23.03.10,13:05
nieco taketo som videl v Zahorskej Bystricy. fyrma to podcenila a bol problem. musely vsetko vyhodit. potom dali do betonu nejaky sajrajt ktory brani prepustaniu vody cez beton(betonari by to mali vediet). potom tlakovu izolaciu a poter zase s tym sajrajtom. urobili aj drenaz okolo baraku.
chandler
23.03.10,14:12
da sa to spravit, ale cena bude vyssia ako cely zvysok domu. takze na to zabudni.
musis spravit jamy na cerpanie spodnej vody pri stavbe, a suteren spravit z vodotesneho betonu. a musis mat zakladove pasy, plus pod podlahou bude vystuzena doska namiesto podkladneho betonu.
este som nepocul o nikom kto by staval pod vodou ked nemusel - a to hovorim o velkych stavbach. u RD si jediny o kom som pocul ze by o niecom takom uvazoval :)
avv
24.03.10,12:27
Vďaka za odpovede. U mňa by to bola len jedna miestnosť, a hladina vody tak 30cm na jar pri topení snehu. V lete počas stavby pravdepodobne nebude treba čerpať, hladina klesne pod úroveň pivnice.

Vodotesný betón na betonárke stojí o 25% viac ako obyčajný. Celé navýšenie ceny, oproti obyčajnej pivnici by u mňa podľa doterajších informácií bolo:
- 25% navyše za 1/2 betónu (do výšky 1m nad podlahou)
- vystužená a hrubšia podlahová doska

Pivnica by mala mať rozmery asi 6x3,5 metra. Ak by navýšenie oproti obyčajnej pivnici bolo do 2000 euro (len navýšenie za izolácie oproti pivnici, ktorá izoláciu nepotrebuje), išiel by som do toho. Skôr ma trápi, či to bude dlhodobo funkčné, alebo môžem čakať po niekoľkých desiatkach rokov zatopenie...
chandler
24.03.10,15:05
ak nemusis cerpat tak to by dost pomohlo a usetrilo.
v podlahe namiesto cca100kg vystuze tak 600kg.
hrubka tak 10cm podkladny beton a 25cm doska.
nema zmysel to robit iba 1meter nad podlahu, to uz cely suteren.
ten hlavny rozdiel bude ze steny nemozes robit z DT ale musis ich salovat. a budu mat asi 25cm.
a ked budes mat zaklady casti domu pod vodou a cast nad vodou tak ti to bude urcite praskat.
ciners
24.03.10,16:03
Suhlasim s chandlerom. Treba si uvedomit este jednu vec. 30cm momentalne neznamena maximalna hladina podzemnej vody. Ta hladina kolise a tlakova voda je svina, dostane sa vsade. Radsej cely suteren betonova vana, ako cely zivot opravovat a cakat na maximalnu hladinu pri napr. 100rocnej vode.
chandler
24.03.10,16:06
Dobre previazaný veniec na obvode podlahy prízemia to MUSÍ udržať bez problémov.


veniec na podlahe? to je nejak novinka :)

a co musi udrzat? pol domu?
chandler
25.03.10,07:39
Škoda, že nečítaš pozorne.
Nie " veniec na podlahe?", ale " veniec na obvode podlahy prízemia " - t.j. zosilnenie armatúry v prechode pivnica/nepivnica a naraz liaty betón.
A možno máš pravdu a je to novinka. Moja :D .

"a co musi udrzat? "
A zabezpečí dostatočnú tuhosť konštrukcie ( spojené základy, doska a steny pivnice - vo vode so základmi ostatnej časti domu - nad vodou), aby vplyvom kolísania hladiny spodnej vody dom nepraskal.

"pol domu?" - nie celý dom :). A prenesie jeho hmotnosť na rastlý terén (a ak bude tlak základov pod 0,5 kg/cm2, tak aj na 100 rokov a nie na 50)

To je celá sranda nepraskania - dostatočná tuhosť spojených základov a dostatočná plocha základov na rastlom teréne.

tak to si treba dat patentovat, je to fakt uplne nove a prevratne riesenie. len este do toho zakomponovat sadanie toho domu a bude to dokonale :)
avv
26.03.10,04:36
Ďakujem za odpovede, zrejme sme si tú pivnicu rozmysleli. Inak, mala byť len pod prístavbou - existujúci dom je nepodpivničený a pod jednou pristavenou miestnosťou mala byť tá pivnica.
ciners
26.03.10,06:53
Tych 115x240xcm x 14m ti musi popraskat od hydratacneho tepla, to je na nobelovu cenu zaliat naraz v domacich podmienkach :D
ciners
26.03.10,09:20
Skor ma napadlo, ze ste robili dajaky zaklad pod mostny pilier, ale trosicku som musel podpichnut :p
Neviem teraz, ci 6 ton povazujes za vela....tuna je ale iny efekt ako spodna voda. 6 tonova sranda beha, dynamicke ucinky, brzdne a rozjazdove sily, unava materialu, otrasy( pokial nie je stoj pruzne izolovany).....neboj, trosicku malicko o dynamike viem :D
lapejko
28.03.10,09:40
podarilo sa nám vyriešiť podobný problém ako utesniť montážnu jamu. jama hlboká 160 cm rozmer 6,5x0,9 m , vedľa sme nechali 350 mm kanalizačnú rúru ako šachtu na ponorné čerpadlo s prívodom elektriny a potrubím na hadicu. Počas výstavby šla ponorka nonstop pol roka. Odvodnenie drenážou je 40 cm pod podlahou stavby, viac sa nedalo vyspádovať. Jama je zaizolovaná Penefolom hr, 1 mm, zváraný svojpomocne na drevenom ráme, s jednej strany od terénu je chránený geotextíliou s druhej od armovaneho betónu extrudovaným polystyrénom. Výška spodnej vody je teraz na úrovni drenáže t. j. 40 cm pod podlahou, ponorka je vypnutá už viac ako rok a v jame sa práši.