pivko
23.03.10,18:48
Cez víkend som v Tatrách videl 2 novostavby z teháh ktoré nemali styrodur na vencoch a prekladoch. Je potrebné dávať styrodur na preklady a vence aj v prípade že budem dom zateplovať?
220870
23.03.10,18:13
Nieje to nutné,ale odporúčam.
pivko
23.03.10,18:33
Nieje to nutné,ale odporúčam.
Akú min.hrúbku aby to neboli vyhodené peniaze?
220870
23.03.10,19:25
Výrobcovia muriva to mávajú uvedené pri konkrétnych hrúbkach múrov(sú to len odporúčania) .Dôležitejší je projekt a projektant.
chandler
24.03.10,07:43
zalezi od toho kolko sa bude zateplovat.

je pravda ze ten styrodur neuskodi a pomoze aj ked sa zatepli 10cm este na to. vznika tam ale problem ze tehlu o poschodie vysie nekladies na veniec ale z casti na styrodur - takze ti statik povie kolko mozes dat toho styroduru. dava sa 5-7cm.
TomasHC
24.03.10,09:04
mimotemy Ked uvidis ceny za Styrodur, tak si to rozmyslis.
DAISAN
24.03.10,17:24
vo vencoch a prekladoch je betón, ten má omnoho väčšiu tepelnú vodivosť, ako tehla alebo ypor. Styrodur alebo aj obyčajný EPS, sa dáva do vencov a prekladov, aby sa dosiahla v tomto mieste rovnaká tepelná vodivosť ako má materiál, s ktorého murujete.

Určite ho tam dajte, nedať ho tam znamená vytvoriť perfektný tepelný most, ktorý vám môže časom plesniť.


K tým cenám, je jasné že styrodur je podstatne drahší, ale má vlastnosti(väčšia tvrdosť, trvácnosť...), ktoré obyčajný EPS nemá, no v tomto prípade môžete kľudne použiť EPS.
mendo933
25.03.10,04:55
Od hrubky zateplenia fasady od 12cm vysie straca vyznam doplnkove zateplenie vo vencoch. Ked sa v projekte stym rata tak je tomu prisposobena aj vystuz,aby zostalo miesto aj na dostatocne krytie vystuze betonom. Styrodur okrem ovela nizsej nasiakavosti,vysej pevnosti v tlaku ,aj aj preto,ze ma vyssi R ako obyc. Eps.
m3 XPs stoji cca. 100e, pri pouziti 5 cm to nieje az taka palka. Ak tam je na to miesto dal by som to tam