gerdusha
26.03.10,13:52
dobry den,

chcela by som sa spytat, ci ma vyznam odstranit povodnu /asi 2 tyzdne staru :mee:/ sparovaciu hmotu na obklade v kupelni a dat tam novu. pytam sa preto, lebo som od roznych "odbornikov" pocula, ze ta nova tam uz potom nedrzi, rozne sa drobi atd...

hold, pohnojila som celu kupelnu zlym vyberom sparovacky...tak sa snazim najst sposob, ako z toho vykluckovat...existuje nejaky? prosim prosim
220870
26.03.10,17:41
Vymeniť špárovku je problém len v tom smere ,že je to pracné z tých špár vybrať a vyčisťiť.Nové špárovanie po takomto úkone je úplne bezproblémové.Žiadne drobenie a nedržanie pri dodržaní všekých remeselných zásad nehrozí.
Odpoveď je : Dá sa.:)
vankusik29
26.03.10,18:05
Ja len nechapem jedno, ked ste videli, ze sparovacia hmota je oranzova, preco ste pokracovali a vysparovali celu kupelku???? Stale mi to vrta v hlave.
katarina.j
26.03.10,21:17
podla mna to vôbec nemusis riešit tak pracne,ze staru musis pekne "vydlabat" z medzier medzi kachličkami, určite v kvalitnom stavebnictve ti poradia, čim to natriet,aby to drzalo "po kope",viem ze existuje nejaky nater na to/vyzera ako voda-tekuté,priesvitne/, len neviem nazov...
gerdusha
27.03.10,06:04
Ja len nechapem jedno, ked ste videli, ze sparovacia hmota je oranzova, preco ste pokracovali a vysparovali celu kupelku???? Stale mi to vrta v hlave.

nuz aby ti to stale nevrtalo v hlave: nerobili sme to my, ale majstri, ktori nam na kluc stavaju dom a im to bolo jedno
gerdusha
27.03.10,06:05
Vymeniť špárovku je problém len v tom smere ,že je to pracné z tých špár vybrať a vyčisťiť.Nové špárovanie po takomto úkone je úplne bezproblémové.Žiadne drobenie a nedržanie pri dodržaní všekých remeselných zásad nehrozí.
Odpoveď je : Dá sa.:)
zatial jediny nazor, ktory tvrdi, ze sa to drobit nebude...vsade citam a pocujem, ze ano
220870
27.03.10,07:06
Nech mi to potom vysvetlia prečo by sa to malo drobiť( na základe akého fyzikálneho alebo chemického javu)..20 rokov obkladám a nič podobné som ešte nepočul ani sa mi nestalo.Nejakú tú špáru občas opravujem,bežne sa menia puknuté poškodené dlaždice ,minulý rok som v jednom dome takto opravoval známemu pol steny na kúpelni.Pomalobežnou karbobrúskou vipíliť všetky špáry, dočisťiť ručne.Nieje to jednoduché ale tú stenu som urobil za 4-5 hodín.Dodnes tomu nič nieje ani sa nič nemelní ani neopadáva.
220870
27.03.10,07:13
podla mna to vôbec nemusis riešit tak pracne,ze staru musis pekne "vydlabat" z medzier medzi kachličkami, určite v kvalitnom stavebnictve ti poradia, čim to natriet,aby to drzalo "po kope",viem ze existuje nejaky nater na to/vyzera ako voda-tekuté,priesvitne/, len neviem nazov...
V stavebníctvach vám v tomto poradia :D:D:D.
Laco-monter
27.03.10,07:49
zatial jediny nazor, ktory tvrdi, ze sa to drobit nebude...vsade citam a pocujem, ze ano

Nebude sa drobiť , preto ,lebo do vyčistených špár votrieš TEKUTÚ,resp.riedku rozrobenú špárovaciu hmotu, ktora v tých špárach stvrdne.:cool:

Necháš zatuhnuť asi 1/2 hodiny, prebytočnú hmotu odstrániš zo špáry

(ja to robím paličkou od nanuka):)

a obklad vyčistíš NASUCHO handrou.
Laco-monter
27.03.10,07:54
V stavebníctvach vám v tomto poradia :D:D:D.

Nechápem prečo niektorí chcú obchádzať predpísané a rokmi overené postupy, :eek:

namiesto stierkovania chcú len zatierať štetcom, či špongiou,

miesto špárovania zase len farbiť niečo,

NEROZUMIEM tomu.:(
ski555
27.03.10,16:21
zatial jediny nazor, ktory tvrdi, ze sa to drobit nebude...vsade citam a pocujem, ze ano
ak sa tá špárovačka odstráni do patričnej hĺbky,určite nebude praskať,to je hlúposť,jediné čo sa može stať,že povodná špárovka sa nevyberie z celej fugy,potom nová nebude samozrejme držať.Toť asi tak.:)
ski555
27.03.10,16:23
Nebude sa drobiť , preto ,lebo do vyčistených špár votrieš TEKUTÚ,resp.riedku rozrobenú špárovaciu hmotu, ktora v tých špárach stvrdne.:cool:

Necháš zatuhnuť asi 1/2 hodiny, prebytočnú hmotu odstrániš zo špáry

(ja to robím paličkou od nanuka):)

a obklad vyčistíš NASUCHO handrou.
lepšie sú tie nanuky a smotanové ako opravovať špárovku.:)
lapejko
28.03.10,09:23
v hornbachu aj v baumaxe kúpiš v obkladačskom náradí za cca 16 € čiernu plastovú rukoväť s dvomi karbidovými čepeľami. Jednu odskrutkuješ ak máš tenkú škáru a ručne škáry vyčistíš. Zo začiatku si môžeš pomôcť aj hranou špachtle alebo nožom aby sa narušil povrch potom to ide dobre, pravda ak tam nie je použitá rýchlotuhnúca zrnitá skárovačka napr. od Mapei- Ultracolor Plus, potom už len flexou...Po vyčistení škáry povysávať, nasiakavý obklad v škáre navlhčiť a škárovačku čistiť namokro vymývaním-musí držať.