fafo8
26.03.10,14:16
Dobrý deň,
prosím vás chcel by som zmeniť doterajšie kúrenie akumulačnými pecami na akékoľvek iné, ale zároveň čo najekonomickejšie kúrenie. Ide o priestor cca 300+50m3. Malo by vyžadovať minimálnu obsluhu. Uvažoval som nasledovné:
1. Kúrenie klimatizačnými jednotkami umiestnenými na stenách.
2. Plynom, ale zo zásobníka nie klasická prípojka. Samozrejme rozvod radiátormi.
3. Kotol na pelety, ale musel by bez obsluhy vydržať cca 15hod. Podľa toho, čo som čítal, tak by to malo vydržať aj oveľa dlhšie. Taktiež sú potrebné radiátory.

Zaujíma ma váš názor, poprípade iné riešenie, ktorého celkové náklady by boli čo najnižšie.

Za všetky rady a postrehy vopred ďakujem
peterkos2
26.03.10,17:31
Ak budeš potrebovať cez leto aj chladiť,tak jednoznačne klimatizáciu.Montujeme ich,viem o čom hovorím
fafo8
27.03.10,14:03
Chladiť nepotrebujem, lebo objekt sa veľmi neprehrieva. Len mi tak napadlo, že keby som použil tie klimatizačné jednotky, bolo by možné tú vonkajšiu jednotku umiestniť do skladových priestorov, ktoré by taktiež trochu ohrievalo? Len aby som tam mal plusovú teplotu. Je niečo také možné, alebo je to holý nezmysel? A ešte zo skúsenosti, ako sú náročné tieto klimatizačné jednotky na údržbu a aká je ich životnosť? Ďakujem
radek666
27.03.10,19:30
Chladiť nepotrebujem, lebo objekt sa veľmi neprehrieva. Len mi tak napadlo, že keby som použil tie klimatizačné jednotky, bolo by možné tú vonkajšiu jednotku umiestniť do skladových priestorov, ktoré by taktiež trochu ohrievalo? Len aby som tam mal plusovú teplotu. Je niečo také možné, alebo je to holý nezmysel? A ešte zo skúsenosti, ako sú náročné tieto klimatizačné jednotky na údržbu a aká je ich životnosť? Ďakujem

ako primárny zdroj tepla by som klimatizáciu nevolil. Na prechodné obdobia jeseň a jar je to dobré ale ked udrú -20°C mrazy pri 300m3 pán boh chráň. Laický princíp klimatizácie : keď vnútorná jednotka chladí z vonkajšej jednotky ide teplý vzduch. ak vnútorná kúry tak ide z vonkajšej chladný vzduch. takže ak by si vonkajšiu jednotku umiestnil niekde v miestnosti a vnútornou jednotkou kúril tak v miestnosti kde je vonkajšia jednotka by teplota klesala nie stúpala. Takže tá tvoja varianta - tak to nepôjde. mimochodom voankajšie jednotky kvôli odvádzaniu teploty je najlepšie inštalovať vo vonkajšom prostredí.

Radek